Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kde sehnat lišku?

Zdravím všechny teraristy,teoreticky zde tento dotaz nepatří,ale už jsem celkem zoufalá a tak si myslím že by mi někdo mohl pomoct aspoň tady.Ať už myslivec nebo jen chovatel,případně i množitel kvůli kůží.Mám zájem o fenku.Letošní mládě.Za jakoukoliv pomoc všem moc děkuji.ůže to být jak liška obecná (i uhlířka) případně liška polární nebo modrá.Cena okolo 5000-700Kč.

Tady chovatelů, co lišky i množí moc není a po zrušení většiny farem na kožichy se štěňátka shánějí celkem špatně. Tu a tam má štěňátka nějaký myslivec, co má párek, ale stejně nic moc...zkus popátrat v německé inzerci, tam je přecejen podstatně víc nabídek, protože u sousedů už jsou lišky coby pet podstatně známější a oblíbenější, takže sehnat tam na flašce odchovanou lišku z hobby chovu není až takový problém. Namátkou třeba tady. S tím, že si pro štěňátko pak budeš holt muset zajet, ale vyplatí se to. Já pro jistotu nedávala naši lištici nakrýt z toho důvodu, že nevím, jak bych tady pak udávala třeba 9-12 štěňátek.

No ja osobne jsem volala na tri inzeraty.Jedna pani je dala do zachytne stanice.Druha uz nema ani jednu a panovi dospele lisky liscata zakously.A opravdu nevim jak bych se domluvila s nejakym nemcem.Ani zadne inzerce neznam.A nevim jestli se oplati jezdit do nemecka,jelikoz pocitam ze cesta vyjde mnohem drahz nez liska.Tady je maji okolo 500-700kc.

Hm, a co vlastně teda chceš? Lišku, nebo ušetřit? Odchovanou na lahvi pod 2 000,- neseženeš, spíš za víc. Z farmy na kožichy taky ne, tam byla spodní cena 3000 a víc. To, že je občas někdo vynoruje a prodá za pár šušní je víceméně náhoda, na kterou taky můžeš nějaký pátek čekat. A počítat s tím, že vynorovanou lišku budeš muset přeléčit na všechno možné, protože riziko, že od ní něco chytíš je víc než dost slušné. Navíc pokud je to již větší mládě, tak nemůžeš čekat, že z něj vyroste mazlík. Co se týče odchovů sice u lidí, ale přirozených pod rodiči, tak tam platí totéž, co u větších divokých liščat. Nemůžeš čekat, že ti liška zkrotne. Joo a taky je potřeba počítat s tím, že chov nevyjde uplně levně ;-)

Inzerci jsem ti updatovala v prvním příspěvku.

hele, proč sem vůbec píšeš dotaz, když vlastně ani nechceš slyšet, jak to je? Co se týče neznalosti němčiny, tak existuje třeba překladač na gůglu. Přez všechny nedostatky na to, aby se člověk domluvil s němcem na koupi zvířete to uplně stačí, navíc s řadou lidí se člověk domluví anglicky. Stačí chtít...přičemž o těch posledních 2 slovech v tvém případě začínám dost pochybovat.

Nenapadlo me hledat na nemeckych strankach,hledala jsem na slovensku.A nikdo netvrdil ze to nezkusim.Jen pochybuju ze ta cena pak bude nizsi nez za co se mi ji po case podari sehnat nekde tady a cesta do nemecka a hlavne vlakem kdyz jste bez auta asi nebude prijemna jak pro me tak pro lisku.Dalsi vec je ze nevim jestli bude nejlehci prevezt ji prez hranice.

převézt přez hranice? Víš, co znamená slovo Šengen? Mj. to, že si přez ty hranice můžeš převézt co chceš. Já si do Německa, Rakouska a Holandska jezdim pro jakákoliv zvířata uplně běžně a problém byl za celé roky jen 1x s jedovatýma hadama, kde se celňochům nezdálo to, že je na té dálnici v tom autě na jejich území fakt nechováme, ale jenom převážíme.

Myslim ze jo,jako co se tyka mych psu,tak mam prochcany koberec,otrhane kraje kobercu,kazdou chvili strhnute zaclony,rozhryzane polstare,obcas i operadla gauce,kdyz prijdou na nejaky kabel od nabijecky pripadne si otevrou koupelnu tak zdemolovany toaletak vlozky,roztrhane baliky s pilinama.A co teprve perove polstare.....takze no problem.

asi takhle- měla jsem za život cca 18 různých psů, sqěle vychovaných i naprosto nevychovaných, čistokrevných i nalezenců nejasného původu, získaných v různém věku, od štěňat až po staré psy. A taky jsem měla 2 lišky (přičemž 1 stále mám ;-) takže vím celkem přesně, že liška a pes se v destruktivitě srovnávat prostě nedá. Konkurovat jí může možná tak ten nosál. Ikdyž je fakt, že pokud je člověk ochoten upravit byt k potřebám lišky ( s tím, že to pak nebude byt ve smylu byt obyvatelný člověkem, tak proč ne...) Jako jo, liška je fajn zvíře a pokud je odmala a dokrmená, tak je milá a přítulná. Ale soužití s ní je možné jen za předpokladu, že se jí na zahradě udělá adekvátní ubikace, nebo obětuje většina bytu.

Ale co ti tu budu radit, ty jsi přece nejchytřejší a vlastně ani žádnou radu nepotřebuješ...nu což, ukončuji konverzaci a přeji hodně štěstí ;-)

No ja mela nosala a ten za celou dobu neznicil nic.Takze si myslim ze je to i o pristupu.Treba i toho zvirete po byte.Nejsem zadny idiot abych nechavala vse volne a myslela si ze to neshodi.Krom toho mam i papouska ktery taky rad demoluje a shazuje veci.Takze je to uplne jedno.Ten se dostane taky vsude.A kazde zvie ma mit svuj osobni prostor.Ja to vidim spise naopak.To ja tady psala dotaz jestli nekdo nevi kde lisky sehnat.Kdybych byla nejchytrejsi na nic se neptam.Jen jsem tady naustale poucovana co liska provede,a ze to stoji penize,a ze jsem na to nevyzrala....jako bych byla male dite.Fakt se mi nejak nelibi pristup jak se s lidmi tady komunikuje.Ja tady z nikoho nehodlam delat idioty ale nehodlam nekoho delat ho ze me.

Ani ne tak o přístupu, jako o zvířeti. To, žes kápla na nosála, co nezničil nic...to je skoro zázrak a jsi první, kdo tvrdí, že měl nosála a nic mu nezničil, ale budiž. Já měla 3 nosály a ti zničili všechno, dokázali rozebrat i umyvadlo a Berucha dokázala urvat i mísu od hajzlíku, to nedokázali ani 2 o dost větší samečkové.

Co se týče toho dělání z někoho idiota- oni ho tu lidi začnou dělat většinou až po tom, co ho dotyčný ze sebe udělal sám svýma reakcema, tak se pak nemůže divit ;-)

Aha nejak si nejsem vedoma ze ze sebe delam idiota,mam doma hold cunata psy,obe jeste stenata.Takze me nerozhodi kdejaky bordel.Hold s tim se u zvirat pocita.S tim ze liska potrebuje krmeni,maso atd to vi vsichni,dokonce i ja.Ze je treba povoleni vim taky.Uz jsem povoleni zrizovala,dokonce jsem uz mela i problemy s inspektory.Ale na tom nesejde.Prvotni dotaz by kde poridit lisku.A s prevozem ze slovenska,chteli po me ockovaky,a pochybuju ze kde kdo v nemecku ma lisky hned naockovane nez je prodava.A ja mela nosala od miminka.A neznicil mi nic.A dospely rovnez.Sice skakal po skrinich a snazil se vydolovat mysi z chovnych beden,ale to je tak vse.A kdyz mel Snoopy dost hracek nic moc ho nezajimalo.Jen obcas ukradl telefon protoze se mu na nem libil privesek.Ale nikdy v zivote mi nic neznicil.

No neřekl bych, protože taková liška ti bude "okupovat" v celku jiný prostor než-li štěně. Osobně jsem ještě neviděl stěně, které skáče na skříních apod. Tím pádem nechápu tuhle větu : A nevim jestli se oplati jezdit do nemecka,jelikoz pocitam ze cesta vyjde mnohem drahz nez liska.. Můj osobní názor je, že na takové zvíře nejste ještě rozhodně vyzrálý/á.

Jasne to je nejjednodussi,jako bych to tady na poradne neznala.Clovek se zepta na radu a ostatni zacnou rozebirat jestli jste na to vyzraly nebo ne.Nejsem zadny hlupak a vim jak to se zviraty je.Chovala jsem uz ruzne druhy zvirat ktere potrebuji odlisnou peci a myslim ze kazdy musi sam usoudit na co se citi a na co ne.Od kajmanu,prez jedovate hady,nosala,gotingenske prasata,sovy,holuby,velke papousky,psy,kocky,fretky,hlodavce atd.....a myslim ze uz neco malo o chovu zvirat vim.

No ono to stenata delaji.....a hold ne kazdy pes se tak snadno nauci chodit ven.A jo chovala,proto vim ze tady chodi lidi kteri chovaji cokoliv,ne jen tera zvirata.Ocividne jde to videt kdyz tady reaguje clovek ktery lisku ma doma.A ono nekdy nemusi byt vse na inzercich.A kdyz nekdo chova nosala neznamena ze bude chovat i lisky.

a ptá se, jak inkubovat vajíčka vousatek ;-)

Co se týče těch prochcaných koberců, tak tomu se čék někdy při sebevětších kynologických zkušenostech nevyhne...dostali jsme na dožití 15letého pejska, co se mu zasebevraždila majitelka. Celoživotně zvyklý v bytě, prý čistotný...že se ze začátku pochcával jsem pokládala za následek stresu, který chudák psí důchodce prožil, když těžce podvyživený se svým mladším psím parťákem koukal 2 dny na oběšenou majitelku a pak zkončil sám v kotci útulku. Ze začátku sice občas předvedl nějakou drobnou delikvenci, ale pak zjistil, že my na rozdíl od předchozích majitelů psi nebijem a začal toho zneužívat.. to, co platí na normálně vychovaného psa neplatilo, byl zvyklý na řezání. No totálně nevychované, nečistotné hovado, které navíc za 2 roky dostalo těžkou stařeckou demenci a žilo s ní ještě další 2,5 roku. Která se projevovala mj tak, že se prostě venčil normálně v bytě. Když psík exl ve věku skoro 20let, smrdělo nám to v bytě jak ve starobinci a to byly všechny nasákavé materiály záhy odstraněny. jenže ony se ty chcanky dokážou zatáhnout i do dlažby a načichne i omýtka na stěnách.

No ja vousatky nemam a nikdy od nich vajicka nemela,a co jsem mela odchovy tak nebyl problem.Ale taky proto ze bylo vse nachystano.Ted jsme donesly domu agamy ae ne vousatky,a vykladla se mi asi za tyden.Nikdo nerikal ze by mela byt naparena.A jelikoz uz tera nechovam kvuli mnozeni,tak inkubatory neam.Tak jsem chtela radu jak inkubovat.Ale snuska byla stejne plana.

To jo ale jak rikam ja nemela zadnou snusku od vousatek.A krom toho jak rikam tak po par dnech v provizornim inkubatoru stejne vajicka sly do haje.Bylo vse plane.A opet pisi od vodnich agam.A jo pece o snusku je fajn ale kdyz se neco vyklade je dobre s tim pocitat a mit inkubator nebo aspon neco na vyrobu.Kdyz nemate je lepsi se zeptat jak postupovat at vajicka treba nepojdou nez se nejaky udela ci zaridi.

Jo... z bezpečnostních důvodů jsme koberce zrušili už kdysi dávno. V domácnosti kypící zvěří nemají smysl, leda by si člověk liboval v neurčitě zašedlé vrstvě chlupů, proložených zašlapanými hlodavčími bobečky. :-D Ale rozkousané věci, ohryzaný nábytek - tomu se dá zabránit i při větším množství štěňat. Navíc socializované štěně se líp udává, než nevychovaná obludka. Posledního psa jsme dostali do ruky s tím, že jako primitivní plemeno je zcela nevychovatelný, navíc dva roky rostl jak dříví v lese - utekly další dva roky a je to relativně poslušný a sebevědomý pes, který se naučil všechno podstatné. Stačilo vhodně ho zařadit do smečky a motivovat. Jééé, já umím ale cizích slov! ]:)
Liška - bylo by to fajn, ale pro mě jedině kdyby člověk měl zahradu a mohl udělat pěkný výběh a ubikaci. Nijak většinou netrvám na tom, že se se mnou zvířata musí mazlit, spíš mě baví je pozorovat a zase by mi přišlo líto lišku držet ve výběhu. Možná handicapovanou? Jo, to třeba. Ale každému co jeho jest a proti gustu žádný dišputát.

té lišce ve vhodně zařízeném výběhu nic nechybí. obzvlášť, když se jí pravidelně dávají nové věci, co může likvidovata občas se pustí vyřádit na zahradu se psem. Co se týče nějakého chození na vycházky, tak na to jsou zvědavá většinou jen štěňata a dospívající lišky. Dospělé lišky jsou nedůvěřivější a většinou se venku začnou od určitého věku bát. Taky potom vycházky s nima vypadají jako běh na štafety všemy směry, přičemž vymetou všechny díry, křoví a kouty. A je lepší s nima chodit do míst, kde to znají a nechodí tam moc lidí a nejezdí auta. Starší lišky pak spíš než vycházky preferujou to vyblbnutí na zahradě, ale pokud mají dost velkou a členitou ubikaci, kde se nenuděj, tak to ani nevyžadujou. Ale co vyžadujou je společnost, člověk se jim musí dost věnovat, nejsou tak samotářské, jak by se mohlo zdát.

Jdu ke zvířatům.

Jasne no ale to jsou moje dve stenata.A at se jim clovek venuje jak chce,tak staci kdyz usnu a nedela jim problem zacit trhat sedacku.Zkouseli jsme to po dobrem,po zlem ale nefunguje.At uz dostavaly plnici hracky,tak obrovske buvoli kosti ze to skoro neunesou,pripadne mame byt neustale zasypany hrackama tak je po ne cokoliv co my pouzivame zajimavejsi.

Můžu se, opravdu jen z čiré zvědavosti, optat co je to za motorové myši?
Já když usnu, nedělá našemu psovi problém zmenšit se na 50% původní velikosti a usnout vedle mě, poté co přinutí kočky, aby si lehly na mě... on je vůbec spíš kočka než pes, tak 75% dne prospí. Zbytek dne spíduje po zahradě nebo za náma chodí jak ocásek... ale nejvíc ze všeho miluje spaní.

No to oni litaji pernamentne a prijde mi ze se nikdy neuhoni i v teplem pocasi.A kdyz je clovek pusti nekde na volno tak muze cekat jestli se vrati tak 50/50.Jako ony radi spi vecer v posteli u nohou to jo.Ale kdyz usnu prez den tak no problem neco znicit.A to se jim clovek venuje,hracky nakupuje,plnici,obrovske kosti,fut si s nima hraje ale furt malo.A kdyz uz dostanou je jim to fuk.A co se tyka behani (tahu) tak je to nakladne a krom toho pro neukazneneho psa na nic.Stejne jako me nevezmou na agility kdyz nezvladnou odvolani od psu.Coz trenujeme na stopovacce ruznymi zpusoby,cvicak na pd.Takze hold asi sportovat nebudou.Neumeji se chovat.Mozna casem az se vzpamatujou.Nebo se nauci poslouchat....

No, nás taky chovatelka strašila (a vlastně i všechny příručky), že pes nepůjde vychovat a je pravda, že dva roky rostl jak kůl v plotě... ale dal se výborně dohromady a naučil se časem i věci o kterých bychom ani neuvažovali. Nemůžeme s ním navolno ven, to bychom se s ním mohli rovnou rozloučit, takže stráví celý zbytek života lítáním po zahradě a semtam velmi důkladně zabezpečenou vycházkou do nejbližšího parku, ale jemu prostě stačí 3x denně 15 minut lítat zběsilé osmičky a kolečka a 1x denně přes půl hodiny aportů a pak spí jak miminko. Díky všem bohům. Předtím jsme měli křížence staffa a dalmatina a to byl kočárový pes - obešla trasu Trosky - Humprecht - Kost přes Prachovské skály, ve vlaku si trochu dáchla, od nádraží doběhla na Žižkov a v parku nás laškovně lákala na hru s míčkem. Mrtvé únavou, samozřejmě. :-D Ale ani tak neměla sklony k demolicím... kdepak, na demolice máme papoucha. Ale ten je střežen jak oko v hlavě, když je venku z voliéry.

Já zase chodím na procházky a na cvičák se psem od sousedky, která na něj nemá čas. Kříženec německého ohaře a výmaráka, to je teprv pometlo ]:) Taky dva roky si rostl jako kůl v plotě, když jsem ho měla po druhé na procházce, záhadným způsobem, který do teď nechápu, se mi vytrhl a téměř rozcupoval slepici, která pobíhala kolem plotu...teď už se směju, před tím mi tak do smíchu vůbec nebylo :-D
Teď po půl roce, co ho venčím a cvičím je téměř jako beránek (ale takový velmi hyperaktivní beránek ]:)), lítáme spolu na volno po lese, téměř se dá odvolat od psů (tak na druhé-třetí zavolání přiběhne) a celkově zvládáme poslušnost :puff:
Každopádně, kvůli gymplu taky nemám moc času, a když se nevydaří a jdu si pro něj až po týdnu, kdy nebyl na žádné delší procházce (tzn. ne delší než 30 minut), vydrží kolem mě lítat 5 hodin, po milionu přinesených aportků, pěti honičkách s ostatními psy a střídavému cvičení (je schopný naučit se jeden lehčí povel za odpoledne-jako "dej pac", válení sudů atd.) mě u nich na zahradě, když ho vracím, zve k další hře :-D
Nejhorší na tom všem je, že si s ním tak dvě třetiny větších psů, co potkáme, hrát už ani nechtějí-když se rozjede, je prostě až moc nevycválaný...:-D

Myslím si, že stačí prostě kápnout na ten správný cvičák, na někoho, kdo má zkušenosti s danými plemeny a jde všechno :-)

No to znam jenze nejak ani cviky ze cvicaku je nejak neberou,berou to spise jako buzeraci i kdyz je to formou hry nebo pamlsku furt to berou jako musis.A to se jim nelibi.Umi to dat najevo.Brblaji a vztekaji se.No slepice si to odnesla jen jednou castecne vytrhnutym perim.Kdo vi jak by dopadla po par minutach.Ale je zvlastni ze papouch si chodi po zemi a poblem s nim nemaji.Ale je pravda ze jsou na sebe zvykle a vi ze se ho nesmi ani dotknout.A papousek je primmo miluje a jeste rad provokuje.Je to dost zvlastni no.Ale doufam ze je zkrotim holky...

No to my to mame podobne.Taky nas strasili a asi opravnene.Jako nektere povely a zvyklosti ovladaji perfektne,ale kdyby tolik nenicily.Ja stale doufam ze se sklidni az povyrostou mrsky.Ale jako je to silene,mame to s vencenim na volno podobne,ale nestaci jim ani 4h prochazka,pak lehnout 10 minut v autobuse a muzem jit znovu.Litaji po zahrade,tahaji se se mnou nebo spolu,pak zuzlaji hracky,litaji po venku ale porad nemaji dost.Kolikrat i vecer radi proste hyperaktivni.Snad se sklidni no...ale cloveku je to lito davat z domu.

Jo, s haskounama si ještě užijete :-D. Až přepuberťačej, tak už nebudou tak prdlí, ale destruktivní a budou pořád. A trhat drůbež budou taky zřejmě pořád...tahle rasa to prostě má tak nějak v sobě. ale na utahání docela funguje používat je na to, na co byli určení. Dát jim postroje a vyrobit vozejk, aby mohli tahat i v létě.

To, že je občas někdo vynoruje a prodá za pár šušní je víceméně náhoda

a hlavne skoro zadny myslivec je nebude nabizet na internetu. Kdyz se neco podobneho podari tak si je lidi rozeberou mezi sebou. Tot moje zkusenosti myslivce. Plus si nejsem stoprocentne jisty jestli je to vubec legalni,ale myslim si ze ne ..

Trosku jsem pohledal a melo by se na to vztahovat toto.. "Chov zvere v zajeti je mozny jen se souhlasem organu statni spravy myslivosti.K zadosti o udeleni souhlasu predklada zadatel vyjadreni veterinarnich organu a organu na ochranu zvirat proti tyrani k navrhovanym podminkam chovu". opsane ze zakonu o myslivosti 449 Sb.

simi, nemecko nie je na konci sveta, ak ti je drahá cesta vlakom do nemecka, čo ak zviera ochorie a bude potrebovať nákladnú liečbu?
ad psi - kynológii som sa aktívne venovala vyše 20 rokov, hlavne výcviku, ale odchovala som aj dva papierové vrhy malých kníračov, psa mám doteraz, všetkých som mala od šteňaťa, ale aby mi psi tak demolovali byt ako tebe, to si absolútne neviem predstaviť a rozhodne by som to netrpela. mala som jedného psa demolátora, kde boli treba mimoriadne opatrenia, ale to bola výnimka, aj jeho súrodenci boli hyperaktívni a veľmi problematickí. ale aby mi všetci psi ničili veci a prakticky zdemolovali dom, to je nedostatok výchovy. nemyslím, že pre zviera je optimálne keď si robí doslova čo chce. zviera má mať všetko čo potrebuje (teda treba ho aj dostatočne zamestnať a vypohybovať), ale má poznať pravidlá a vedieť čo si môže a čo nemôže dovoliť, potom je spolužitie príjemné pre obidve strany a vzťah medzi majiteľom a zvieraťom je dobrý.
ak naozaj chceš líšku (na tvojom mieste by som to ešte zvážila), asi by bolo lepšie zaplatiť viac, ale zobrať si zviera od chovateľa, socializované, odčervené, zaočkované a pozrieť si prostredie v ktorom bolo chované a poradiť sa s chovateľom. ja to tak robím aj pri plazoch.

se psema jednoznačně souhlas...pokud má čék psa od štěněte, tak jej má v 99% případů takového, jak si ho vychová. Což bohužel u lišky, nosála atd bohužel většinou neplatí...ti se dají naučit na to, co nesmí, ale to neznamená, že to budou respektovat, když zrovna nebudou chtít. Snad naprosto nejpohodovější zvíře z tohoto pohledu se mi jeví skunk. Ten nikam nelezl a nic neničil. Když nesomral o jídlo nebo pohlazení, člověk skoro nevěděl, že ho má. Nesmrděl, byl čistotný. A o něco horší byl binturong, ten sice také byl čistotný a nebyl destruktivní, ale také nijak přehnaně přátelský. Na krmení přišel rád a dokud byl mladý, tak byl i přítulný, ale s věkem prďolovatěl a začal být protivný. Občas prostě přišel a kousl, protože zrovna chtěl :-D

Co se týče té lišky, tak ať si ji tazatelka pořídí, když jí zajistí vše potřebné a nebude se divit, že se liška nechová uplně podle představ. Já osobně lišku považuji za fajn ne příliš náročné zvíře vhodné na mazlíka a spíš náročné na ubikaci, než na cokoliv jiného. Které se sehnat dá celkem dobře, když se člověk trochu snaží.

fenci pokud je máš od malička, tak jsou miloučcí. Ale dospělí co nejsou od mala jsou naopak svině kousavé a jsou dost plaší. Na volno v bytě to taky není- sice to, že se prohrabou zdí se dá vyřešit kachlema nebo oplechovanýma stěnama kousek nad podlahou a jinak krom toho hrabání ani nejsou nějak destruktivní, ale oni v bytě většinou zajdou na respirační potíže. Což není jenom moje zkušenost, vím to od vícero chovatelů. Takže na chov potřebuješ několik m2 klimatizovanou vitrínu, vytápěnou a s maximálně suchým vzduchem + silným lokálním výhřevem. V podstatě velké terárium jako pro třeba Cyklury, ale sušší. Což není prča z hlediska financí. Taky krmení nevyjde nijak levně. Na to jak jsou malí toho dost sežerou a na nějakých granulých je neukrmíš, ty mi nikdy nechtěli. potřebujou saranče, menší myšky, potkáňata, vajíčka, zebřičky a tak, prostě biologické krmení. Chov vyjde pěkně draho, náklady na pořízení zvířete jsou proti tomu směšná cena. Dneska už se nevozej, takže jsou dražší, ale dříve nějak extra drazí nebyli- měli jsme od štěňátka pejska ze zoo, to bylo zlatíčko. Ze začátku jsme ho měli volně v bytě, ale časem (v zimě jak stoupla vlhkost) začal mít plicní problémy a museli jsme mu udělat tu vitrínu. Pak jsme mu dokoupili holku z odchytu a to byla hrozná potvora...byla plachá a celkem dost útočná. 2x jsme od nich měli štěňátka, ale holka je vždycky za pár dní zabila, takže jsme je nikdy neodchovali :-(

Je to přecejen specializované zvíře ze specifických a poměrně neměnných podmínek, takže je dokonale přizpůsobené podmínkám, co panují v té poušti, ale není moc přizpůsobivé a odolné vůči jiným podmínkám. tam je pak problém hlavně chladno v kombinaci s vyšší vlhkostí. A velkej problém jsou taky spory plísní ve vzduchu. Oni sice snášej velké noční poklesy a velká denní vedra, ale nemůžou mít ty poklesy na delší dobu. To ta liška je naopak velice přizpůsobivá, celkem nenáročná´a co se týče chovu, tak tam vyjde nejdráž asi ta ubikace...

Veď práve, sám som si to tak nejak urovnal v hlave, keď si "zoberiem" feneka, tak žije takmer v nemenných podmienkach, takmer bez ročných období len s výraznými nočnými poklesmi a tomu sa aj prispôsobil...
Kdešto líška obyčajná sa dokáže prispôsobiť väčšine podmienok a tomu zodpovedá aj jej rozšírenie...

jasné, že divé zvieratá ako líška a podobne sa nedajú vychovávať ako pes :)
poznám ľudí čo majú haskáčov v bytoch bez problémov, ale denne s nimi behajú pri bicykli alebo inak trénujú a poznám dosť aj takých čo majú demolátorov, nie je to príliš pes do bytu alebo domu bez športového vyžitia :)

to s tým fenkom je zaujímavé :)

skunk je môj favorit od malička, uvažujem, že ak niekedy budem mať miesto a čas, kúpim si ku psovi skunka, poznám pani, ktorá ich chová (pet skunkov) a moc sa mi páčia :)

skunka si klidně pořiď, pokud po něm toužíš...je to zvíře celkem vhodné pro chov v bytě a nemá žádné zvláštní nároky. Akorát pokud máš v bytě taky psa, kočky atd, tak tam je otázka, jak by to klapalo z hlediska toho, že skunk je skunk ;-). On za normálních okolností ty své žlázky nikdy nepoužije, ale kdyby ho nějaké jiné zvíře chtělo třeba v rámci hry prudit a jeho to přestalo bavit....:x: Manželovi se skunk se psama snášel a nikdy to neudělal, ale psi byli primárně venku a on v ybtě, takže ho neměli moc velkou možnost čochnit. Ale každopádně, skunk by měl možnost mít se kam ostatním zvířatům vyhnout.

teraz ešte skunk nehrozí, všetko v mojom živote je teraz nestabilné, kupovať teraz iné zviera ako terarijné by bolo nezodpovedné. mám 9-ročného veľkého knírača, je veľmi priateľský a nevadia mu iné zvieratá, mačky ani malí psi, na mláďa skunka by si zvykol, nehral by sa s ním, pretože doma sa príliš nehýba, vybehá sa na vychádzke a doma väčšinou spí (na deväťročného psa toho nabehá vonku dosť, chodíme na dve-tri hodiny do lesa a aportuje konáre :) ) a odkedy mi zomrela fena, jeho kamarátka, už sa veľmi nehral ani so psami. takže skunka by zvládol, ale momentálne neviem čo bude so mnou o pol roka (práca, bývanie), takže ďalšieho cicavca zatiaľ neriešim :)

to čo si písala o tom starom psíkovi na dožitie, ktorému sa obesila majiteľka ma úplne zobralo, myslela som na to celý večer. chudák pes, nemal asi dobrý život, dobre, že aspoň posledné roky u vás sa mal dobre

Nečetl jsem tohle vlákno celé protože jsem se zapřísáhl že zde budu chodit jen pro rady a nezasahovat do hlubších rozhovoru, tak že k dotazu: lišky choval pan Ročajn z Moravan u Brna.Kontak na něho nemám, ale je to dlouholetej myslivec a lišky měl na trénig loveckých psu.Zkus ve zlatých stránkách najít číslo a zeptat se jestli lišky ještě má.

:-) tak za celoživotního haskouňáře můžu jen konstatovat, že pokud nezvládáš zaměstnat DVÉ štěnda SH a ani s nimi dál nehodláš pracovat (tahat),tak "nápad" s liškou skutečně "ocení" asi jen ti psi a to jen na tu chvíli, než se k nebohému lištěti dostanou :x:

Ps. A ještě malý dotázek, když jsi měla už tolik všech možných zvířat, kampa se všechna poděla ? Nebo jen omrzela ? U tera mě to nevadí, páč hadovi je opravdu fuk, kdo obsluhuje jeho správně zařízené terko :-), ale u psů už je to o dost jiná káva...a nevím proč mám z toho všeho ten dojem, že je to u tebe jen přechodná a chvilková záležitost (rád bych se pletl) 8-)

tak ono kam se všechna ta zvířata poděla- nevíme, kolik té paní/slečně je let. On pokud člověk celý život chová zvířata, tak jich za něj pár vystřídá i jen z hlediska toho, že prostě vyžijou. Když řeknu, že jsem měla 18 psů, tak někteří lidé nabudou dojmu, že jsem buď měla CHS na množení, nebo jsem si pořídila psa a pak se ho zbavila. Jenže já skoro vždycky měla těch psů povícero a psi žijou v průměru 10-15let. Takže za dosavadní život jich pár bylo. Ale těžko říct, jak to má zrovna konkrétní tazatelka.

Co se týče vztahu liška/pes, tak tam hodně záleží na hodně věcech. je fakt, že zrovna haskouši prostě jiná zvířata lověj, no. A je jim jedno, jestli to je kočka, slepice, liška...ono psi se s liškou dají za určitých okolností spřátelit. Ale to záleží na podmínkách a na těch psech samotných. Třeba já s liškama a psema problémy nějak moc neměla, ale musely se přizpůsobit podmínky- vlčandy se s nimi přátelily bez problémů, braly je prostě jako štěňata. S 2borďákama to bylo horší- ti by ze začátku lišku zakousli a vypadalo to, že se to nikdy nezmění. jenže časem nám jeden borďák umřel a čubina zůstala venku sama, takže vzala za vděk aspoň liškou ve voliéře a staly se z nich nejlepší kámošky, co vedle sebe lehaj a hrajou si spolu. Kdežto s malým vořechem se liška nesnášela z její strany, páč na velké psy se cací a malé šikanuje. A on prostě neměl na to, aby se jí fyzicky vyrovnal, takže prostě nesměli přijít do kontaktu, protože by ho asi zamordovala.