Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ideální teplota - "kontroverzní" názor veterinářky?

Ahojky,
chtěla bych s vámi konzultovat radu, kterou mi dala veterinářka ohledně teploty v ubikaci pro chamaleona jemenského.
Moje rok a půl roční samička má nějaké zdravotní problémy, tak jsem s ní vyrazila k veterinářce, a ta mi mimo jiné poradila snížit teplotu tak, aby po celé ubikaci byla okolo 25 stupňů a pod zdrojem rozhodně nepřekročila 28. Vyšší teplota prý velmi snadno vede k dehydrataci (chamík prý sám přehřátí jen tak nepozná a s chutí se "peče" pod zdrojem, i když už by dávno neměl).
Přijde mi to v rozporu se vším, co jsem doteď o jemeňácích kdekoliv četla a myslela si. Doktorka se ale na plazy specializuje a působí dost kompetentně.
Máte někdo zkušenost s podobným přístupem?

Chamík přehřátí nepozná? No zatím každej chamík kterýho znám osobně, když byl "přehřátý", otvíral tlamičku, a to jen proto že byl línej se před teplem schopvat. Věřím, že když mu bude opravdu horko, tak si najde chladnější místo. A dehydrataci většinou zabráníme tím, že mu rosíme.

Přijde mi to divný, a neřídil bych se tím. Můj osobní názor.

A nejde možná právě o to, že oni radši z "lenosti" otevřou tlamku, tím pádem víc vypařují, čímž mají větší tendenci k dehydrataci.

Nevím, výhřevnou lampu jsem zkušebně nadzvedla, takže je pod ní tak těch 28, zbytek okolo 25 (a u dna trochu míň) a dám tomu pár dní, jestli bude vidět třeba nějaká změna v chování...

Právě že má poslední dobou trochu zdravotní trable - strašně málo kaká (i když hodně jí) a v posledních pár dnech jí i dost zapadly očka (plus se jí na nich dělají ty "balonky", jak už tu bylo víckrát popsáno a nikdo vlastně moc neví, čím by to mohlo být). Podle veterinářky je mimo jiné dehydratovaná. Poslední dobou se fakt hodně zdržovala pod tepelným zdrojem, což by - opět podle veterinářky - mohlo souviset i s tím, že se potýká s nějakou infekcí (RTG je torošku záhada - není na něm skoro nic vidět, celá břišní dutina je na něm skoro jednolitě světlá, doktorka má podezření na prasklý folikul). A tím téměř celodenní vyhříváním a díky tomu zvýšenému odparu mohlo snadno dojít k dehdydrataci. A nějak se pořád nedaří ji dostatečně hydratovat - dostala rehydratační injekce, podávám jí dost vody z pipety i dostatečně rosím, teď navíc i koupu v teplé vodě na podporu toho kakání. Tlamku má uvnitř hezky růžovou, ale oči jsou pořád zapadlé... Takže ta teplota je další pokus.

Krmím cvrčky 6x týdně, 2x obaluju v Reptivitu, zbytek Biomin H, zbaští v průměru tak okolo 6-7 cvrčků denně. Rostlinná potrava ji nezajímá.

Fotku nemám žádnou moc reprezentativní, jelikož je slečna strašně plachá a fakt nemá ráda nikoho ve své blízkosti, a jak bydlí ve flexariu, tak jí ani nemůžu vyfotit přes stěnu. Ale hážu sem aspoň něco, včetně ubikace (ještě se starým UVčkem (Reptiglo 5), teď je tam týden kompakt Lucky Reptile 20 W, který je o dost větší).

Ta ubikace mi přijde na chamíka dost tmavá. A výhřev jí tam určitě dej, potřebuje se vyhřát na aspoň 35°C, lepší je 40°C- pod 30°C na výhřevu je na chamíka ze suchého tropického lesa prostě zima. Rada od té veterinářky je s prominutím nehorázný blud. Ono v přírodě jim to slunce taky nikdo nereguluje, aby se náhodou nepřehřáli. fotky té chamice jsou z poslední doby? Pokud ano, tak bych řekla, že má v sobě neoplozenou snůšku (pokud nebyla se samcem). Jak podle tvaru "postavy", tak podle barvy + toho, že se hodně vyhřívá a pije. Ty oči nemusí být jen příznakem dehydratace, ale také prostě jenom toho, že jí není uplně dobře. A pokud je ta veterinářka taková odbornice, jak prezentuje tím blábolem o teplotě, tak by mne nepřekvapilo, že na RTG nepozná ani břicho plné vajec. Kdyby měla prasklý folikul, tak to s ní jde hodně rychle z kopce a úhyn následuje během několika hodin, do 2 dnů by bylo po ní.. Nehrabe ta holka? Ono pokud žere, tak je zatím ještě trocha času, ale zkusila bych ji dát vyšší vrstvu substrátu. jestli začne hrabat, tak potom aplikovat kýblovou metodu jako normálně na snůšku. Dávej jí hodně pít a ať se může vyhřát, to nekadění může být také důvodem toho, že v nižší teplotě dýl tráví. A hlavně- najdi si jiného veterináře, který opravdu těm zvířatům rozumí ;-)

Já bych nevylučoval ani folikulární stázi - i ta poslední fotka mi přinde spíš jakoby na folikule, protože nejsou vidět žádný "vajíčkovitý" hrbolky, ale za to jí pěkně lezou žebra (př. kdyby byla lehce obezní). A právě co mám zkušenosti s legošema, tak i přes folikulární stázi ty folikulky tolik netlačily na žaludek, takže ta zvířata i semtam něco požrala, kdežto při retenci snůšky pak nežrala ta zvířata vůbec nic, ale to už asi předbíhám.
Samozřejmě jen tipuju z fotky, což je 0 bodů, ale souhlasím s tím, že by to mohly být i problémy tohoto typu/buď folikule nebo vejce. Co se týče veta, tak mi už i jeden z nejlepších (říká se to o něm ;-)) plazích vetů špatně diagnostikoval dle RTG právě samice s těmito problémy, takže bych neváhal a veta změnil také, samo už jen kvůli té hlášce o teplotě. To se lehce řekne, hůř dělá, chápu...
O kýblové metodě si myslím svoje, nelze to slušně veřejně prezentovat, takže nebudu, ale samozřejmě v této situaci to asi víc pomůže než uškodí.

ono ale v tomhle nejde moc srovnávat chamíky a lega- leguánice mívají potíže s přetrvávajícíma folikulama celkem často, chamice zase většinou vytvoří neoplozenou snůšku (kterou teda může vytvořit i ta legule). Ono při neoplozené snůšce ta samice celkem málokdy vypadá jako typický hrozen s hrbolky vajec, jako u oplozené snůšky. Přecejen chamí vajíčka jsou malá a pokud jich není moc, což u planých snůšek nebývá, tak na bocích nemusí být vidět vůbec, jenom na mírně roztaženém břiše, ale hlavně na té březí barvě a chování. Navíc pokud by byl prasklý folikul, tak už to má touhle dobou holka dávno za sebou...
Co se týče té kýblové metody, tak ta se nedá praktikovat na legoše vůbec a pokud jo, tak to většinou končí zabitou nebo zmrzačenou samicí, ale na chamíky je osvědčená.

Snůšku měla cca před měsícem a půl, ta druhá fotka (ne ta, kde je v hrnci), je asi dva týdny po snůšce, to zbarvení takhle normálně nemá, to byla jen rozčílená, protože spadla z větve (měla to flexárko od minulé majitelky celkem nevhodně zařízené). Nehrabe a hodně pije jenom proto, že do ní tu vodu "peru" celkem "násilím" (samozřejmě opatrně a s mírou), sama od sebe právě na vodu teď uplně kašle. Takže další snůška mi pravděpodobná nepřijde.

Jinak s tím tmavým flexárkem - na té fotce jsou obě světla vypnutá. I tak se jí ale ještě chystám pořídit doosvětlení - buď trubicovku nebo nějakou klasickou úsporku. Co byste sem spíš doporučili?

Prosimtebe, tak až příště budeš vkládat fotky, tak dávej fotky, které jsou AKTUÁLNÍ :!: Ne nějakou fotku z doby, kdy měla třeba ještě březí zbarvení po snůšce a fotka je stará přez měsíc. A to, že hodně pije protože ji k tomu nutíš příště uveď taky rovnou. Jinak vodu do ní násilím neper, stres taky není zrovna přilehčující okolnost. Pokud je dehydrovaná, tak ne z toho, že by tam měla vysokou teplotu nebo málo vody, ale třeba taky proto, že může mít nějaké problémy s ledvinama nebo něčím jiným. Takže si urychleně sežen veterináře, který těm zvířatům fakt rozumí a jdi k němu, a ne k téhle šarlatánce. Ta ti toho chamíka svým odborným přístupem leda zabije.

A když vkládáš fotku ubikace, tak vlož taky aktuální a s rozsvícenými světly, ne nějakou z doby, "kdy to bylo prej jinak a teď už to je prej zase jinak" ;-)

Tak jsetli ta druhá fotka 2 týdny po snůšce, tak je to nejaký divný! Moje je i měsíc po snůšce jako nitka. Přeháním, ale aby po snůšce vypadal jako před, tak to je divný. Nemůže v sobě neco ještě mít? Ta zácpa, barva, velk břicho by tomu nasvedčovaly..

mně někdy holky nechaly březí zbarvení i nějakou dobu po snůšce, ale taky byly jak propíchlej balon. Nicméně vždycky žraly hned jak prokopnutý a celkem rychle to měly nabraný zpátky. Jinak jo, je to divný, proto jsem chtěla aktuální fotku. Jenže z majitelky vypáčit aktuální a relevantní informace, to je oříšek.

Navíc pokud by byl prasklý folikul

Nemyslel jsem určitě přímo prasklý folikul, ale folikulární stázi, nicméně info samozřejmě beru. U chameleonů to asi tak časté nebude.

Co se týče té kýblové metody, tak ta se nedá praktikovat na legoše vůbec a pokud jo, tak to většinou končí zabitou nebo zmrzačenou samicí, ale na chamíky je osvědčená.

:-D u chamíků to považuju za prasečinu, u leguánů to snad nemůže napadnout ani to nejtupější individum.

PS: jen tak na okraj, možná by to v rámci diskuse mohlo někoho zajímat: chameleon.pdf

Tak zadržené snůšky jsou u chamíků zhruba stejně časté, jako u zelených legů a často z podobných důvodů. Ty folikulární stáze naopak ne- u chamů, kteří mají normální původní vejcovody. Což u toho případu, který tam popisuje MVDr. Hnízdo tam je to jasné, to byla holka po operaci a tam je to naopak časté, pokud se tomu zvířeti při první operaci neodstraní komplet vejcovody a vaječníky (což v tomhle případě ale zřejmě nešlo). A to nejen u chamíků nebo legošů, ale u těch menších plazů tak nějak obecně...jak se do toho hrábne a nechá se to tam, tak to je většinou průser na pokračování, protože ty pohlavní orgány u takhle malých zvířat v podstatě nejde zpravit bez toho, aby zůstaly plně funkční.

u chamíků to považuju za prasečinu

Já chamice vesměs nechávala klást normálně v terárku, ale kýbl spíš než za prasečinu považuju za takovou poslední možnost v nouzi, jak to zvíře přimět k vykladení.

u leguánů to snad nemůže napadnout ani to nejtupější individum.

Co se týče toho kýblu vs. zelenýho lega, tak už víme, že bohužel může a právě že už to tu v nějakém vlákně padlo. A dost jsem se z toho tehdá zhrozila, proto jsem to pro jistotu napsala ještě jednou...

jak se do toho hrábne a nechá se to tam, tak to je většinou průser na pokračování

Jasnej souhlas.
Jsem to s tema vyjádřeníma přehnal, ale mě ten kýbl prostě přijde mooc nešetrnej vůči zvířeti, samotnýho by mě to ani nenapadlo. Fakt je, že to u chamů používá spousta lidí, asi aby nemuseli stavět moc vysoký terárko, nevim...

Jj, mně osobně to taky přijde vůči tomu zvířeti docela drsný- já jsem zastánce toho připravit zvířeti s předstihem podmínky a pokud možno už do něj nevrtat, natož ho někam přendávat. Ale zas naopak vím, že to je taky fungujícíc metoda a dost lidí to s úspěchama praktikuje....ikdyž teda fakt je ten, že ty první WF jemechamdy co jsem měla, tak by tu snůšku byly možná schopné zadržet právě kvůli tomu přednání do kýblu :-D Odchovovým holkám už to pak bylo celkem jedno, ty jsou proti těm "divokým" fakt celkem splachovací :-)

Tak takovýto přístup ke "kyblíkové metodě" u chamíků mě celkem překvapil. Co se týká ostatních plazů (agama, legouš, želva..) Tak tam mi to přijde na škodu, ale u chameleoních samic jsem přesvědčená, že je to dobrá metoda. Jde o to, aby se vyčíhla doba, kdy to chamice myslí fakt vážně. To vyžaduje určité zkušenosti. Sama jsem to praktikovala u jemeňaček téměř ve všech případech a nikdy se mi nestalo, že by to samice nezvládla. Nyní jemeňáky nechovám a pardálky jsou v tomto tolerantnější. Zvládnou snůšku i v teráku při poskytnutí optimálních podmínek. Sem tam se ale stane, že samice velmi váhá a stresem se natolik vysílí, že je pak problém. Stává se to spíše u prvorodiček nebo u odchytovek, které přijedou gravidní. Pokud se do kyblíku zavře samice v nevhodnou dobu, tak je to průser, ale zkušenější chovatel to dokáže vyčíhnout a samici to pomůže. V mém chovu to vypadá tak, že samice přendám do kyblíku při takovém tom "urputném hrabaání". To znamená, že neleze při zkušebním vrtu na větev, ale už ji vede instinkt. Začátečník to samozřejmě těžko pozná a zmatkuje, ale samice přendaná ve správnou dobu začne ihned po uzavření do omezeného a vhodného prostoru kopat. U mě to dopadá tak, že dopoledne vidím coa jak, dám do kýble a večer vyndám vykladenou samičku a přendám snůšku do krabičky. Spíš mám negativní zkušenost s tím, když se nechá nervózní samička třeba týden a více hrabat. Stále leze na větev, hlídá, jestli není na blízku predátor a zbytečně se vysiluje. Terária můžou být vhodná k chovu, ale podmínky pro snůšku nemusíme vytvořit podle představ samičky a ta se pak zbytečným zkoušením vysílí. Přendáním v příhodnou dobu do vhodného, tmavého a omezeného prostoru chovatel dokáže nasimulovat celkem jednoduše stav, kdy chamice začne instinktivně hrabat. Nevyšlo mi to zatím v jediném případě, kdy se v samičce bloklo srostlé vejce. Zahrabala noru, nevykladla se, začaly jí zapadat oči a po pár dnech bylo po ní. To jsou ale normální situace. Porod či snůška jsou riskantní záležitosti a komplikace může nastat vždy.

Tak já jsem sice žádnou samici s neoplozenou snůškou neměla, ale jak říkám.. prvorodičky a odchyt jsou někdy problém a může jim to pomoct. V případě, že člověk moc dobře ví, co dělá. Pokud dojede gravidní odchytová samice, je ze všeho nervózní, tak opravdu není čas ji nechat nějakou příliš dlouhou dobu váhat. Nerada bych ale rozpoutala nějaké vášně o tom, jestli odchyty ano nebo ne. To sem nepatří. Jen říkám své zkušenosti ohledně takového případu či jiných nervózních samiček. Když někdo chová samici od mala v jednom terárku, tak nejspíše bude nejlepší tak včas připravit vhodné kladiště. V jiných případech už tak snadné být nemusí.

já měla hlavně WFka, vesměs vlastní a pak teda několik generací to jejich potomstvo. Ono ty samičky jsou v přírodě buďto vykladené, nebo zase březí, takže kápnout na březí odchytovou holku není nic divného. Ale mně vždycky vykladly v poho v terárku, akorát jim to chtělo dát větší vrstvu substrátu a nalepit na sklo noviny, aby měly soukromí.

Jasně, když se odchyt nedělá v době zimování, tak většina samic přijede gravidních. Pokud jsou vykladené, tak si umí oplodnit s nižší líhnivostí i další snůšku.
Ještě přidám takovou jednu zkušenost s odchovanou samičkou, která vždy kladla na jedno místo do připraveného substrátu. Nikdy nebyl problém. Jednou jsem dala do terárka jakýsi uschlý fikus, co rostl spíš v keramzitu než v zemině a potřeboval přesadit. Prostě jsem ho tak na chvíli odložila, páč překážel na stole. Samice naprosto ignorovala osvědčené kladiště a vykladla se do absolutně suchého substrátu a do miniaturního květináčku. A to hned napoprvé bez nějakého váhání. Podotýkám, že tam fakt zemina téměř nebyla a snůšku jsem našla v úplně suchém keramzitu. Ale to jen taková perlička v jinak pečlivě nakladených a zahrabaných snůškách ;-)

Jen ještě zpátky k původnímu problému... uznávám, že nebylo nejchytřejší vložit 3 týdny starou fotku a neupozornit na to (jak jsem říkala, fotek Milky mám k dispozici jen málo a tahle byla jediná, kde byla vidět celá, a to fotka je v podstatě pořád výstižná (kromě "naštvaného" zbarvení (už naštěstí nepadá:) ) - fakt to nebylo kvůli snůšce, od té doby, co jí mám (asi týden po snůšce) se zbarvuje pořád stejně. Ale měla jsem to uvést). Každopádně přikládám fotku z dneška. Vidíte to velké břicho? Od té doby, co jí koupu, kaká obden, bříško má na prohmat měkké a vajíčka ani nic jiného neobvyklého v něm není znát, i tak je pořád takhle velké...

Chystám se ještě vyzvednou u veta RTG, které jsem tam posledně nechali, tak ho sem pak hodím...

Co se týče fotky flexárka, tak byla aktuální, jen se zhaslými světly (na což mě nenapadlo upozorňovat, jelikož je to na fotce vidět;)). Každopádně přikládám rozsvícené. Světla jsou Lucky Reptile Compact UV SUN 20W a Exotera Daytime heat lamp 60W.

A jetě k tomu vetovi - máte někdo dobré osobní zkušenosti s někým z Prahy?

A ohledně snůžky, moje samička měla tři (všechny u předchozí majitelky) a kladla přímo ve flexariu, vždy prý bez problémů...

Tak já teda nečetla celou diskusi, ale spíš to vidím na opačnej problém - to terárko mi přijde celkem velký a flexárko fakt 60W těžko vytopit - takže podle mě je jí spíš zima a proto leze pořád k tomu teplu...ještě tam nemá dobrou větev, na kterou by si chameleon mohl pohodlně vlézt. Chtělo by to víc tenčích větví, aby mohla prolézat a vybírat si podle teploty... Takhle nemůže využívat ani celý terárko, když tam má pár větví a jednu zbytečnou silnou...
Je to teda jen můj tip, ale co zkusit dát tam nad to silnější žárovku a hodně větví, aby se mohla pořádně nahřát? Sice píšete, že teploty jsou podle všeho ok, ale mě se to nezdá. Sedělo by to i na problémy s vyměšováním...Zkontrolujte, jestli na ni třeba netáhne...pořádně jí zatopte a uvidíte...

A ten vodopád je tam zbytečnej, ale to asi víte...

Já myslim, že zimu nemá, spíš jsem si říkala, jestli není problém, že nemá úplně chladné místo dole (mám hodně teplý byt s velkými okny, jakmile trošku vysvitne sluníčko, je tu fakt teplo)). Takže pod zdrojem tak těch 34, jinak 25. A určo netahne, co ji mám, tak v místnosti, kde je, větrám minimálně a celkově v bytě netahne vůbec. Ještě jsem přemýšlela, že bych jí pořídila ještě jednu výhřenou žárovku, a tím zároveň flexárko i ještě víc prosvětlila... Je to ok?

A s vodopádem - ten už měla od minulé majitelky a je k němu zvyklá chodit pít, tak jsem jí nechtěla brát něco, na co je zvyklá. Ale jinak názory na vodopády smozřejmě znám;)

No, těch 34 mi přijde málo...a fakt bych to nepodceňovala - mám něco podobnýho - z velký části pletivový tera - a i v teplým bytě to ta žárovka nevytopí, jako by tam nebyla...a to jsem tam měla v zimě i 100W.
Ale já tam mám chladnomilnou zvěř, takže pro jemena by to bylo o zdraví...

Koupila jsem si v tescu, asi za 120kč takovou tu bodovou lampičku a připínám ji na nosnou konstrukci - je plechová a snese 50W - takový ty reflektorový žárovky či co to je, to hřeje jak o život - GU 10 patice...Dodala bych tam aspoň to. Můžete to lípnout na tu tyč a uvidíte, jestli se bude nahřívat, tak ji nechte...kdyby jí vadilo to, že se nemůže ochladit, tak by se chladila otevřenou tlamou a lezla u dna...takže to chladný místo je podle mě mimo...

Tak ve flexárku ten vodopád snad tu vlhkost až tolik nezvýší...

Tak to nakonec opravdu jsou vajíčka! Na RTG vůbec nebyly vidět, ale sono je prokázalo jasně. Pravděpodobně se jedná o pár "zapomenutých" z minulé snůšky (popř. při minulé snůšce nebyly ještě zcela dovyvinuté a teď dozrávají). V podstatě jsou dvě možnosti - buď to nechat na přírodě a doufat, že je sama ještě dovyklade, nebo operativně vyjmout (zároveň s vaječníky a dělohou, aby se už problém neopakoval). Drsné je, že rozhodnutí musí padnout teď, když je ještě v dobré kondici a operaci by ustála. Pokud ji nechám to "zkoušet" a nakonec se jí to nepodaří, ale už bude vysílená, operaci už by nemusela přežít. I tak se ale přikláním spíš k té první variantě. Jak byste se rozhodli vy?

Jinak ještě jednou díky za tip na MVDr. Krále, opravdu vypadá, že ví, o čem mluví...

já si to myslela, že to budou vejce...ona pokud nejsou mineralizovaná (což jsem teda u chamů nikdy neviděla), tak na RTG vypadají jako neurčitá světlá masa. Navíc ten vzhled tý samičky a i chování taky odpovídal. Pokud tu holku máš "na mazlíka" a nechováš na ní, tak bych to nechla vyndat a nechala ji i rovnou vykastrovat. Pro příště bude klid.

Tak šíleně trpět. Ono samozřejmě je to zásah do těla a tam je vždycky riziko. Ale to je u chamic, na kterých se nechová taky, páč pokud holka nevyklade, tak pod tu kudlu bude muset tak jako tak, ale už to bude s rizikem, že už nebude mít dost sil na to, aby to ustála. A vykastrovat se při tom bude muset nechat stejně, páč jak se do toho řízne a nechá se to tam, tak už pak jsou problémy skoro vždycky. Viz ten případ, co sem dával M.Mike.
Co Ti doporučil ten veterinář?

Veterinář právě říkal, že to musím rozhodnout sama (měla jsem vyloženě pocit, že se vyhýbá tomu, aby mi jednu variantu doporučil).
Další problém je to, že on teď na dva týdny odjíždí. Takže bych si na případnou operaci musela najít někoho jinýho. Takže - nemáte někdo ještě nějaký další typ na specialistu na plazy v Praze? Po tý minulý zkušenosti se mi už fakt nechce jít do někoho nevyzkoušenýho...

Zdá se mi to nebo odsud zmizel ten poslední příspěvek?;) Zrovna jsem se chtěla zeptat na ty záporné zkušenosti...

Jinak máte představu, kolik by ta operace mohla řádově stát?
(Jen abych předešla případným spekulacím ;) - neptám se pro to, abych se podle toho rozhodla, jestli do té op jít nebo ne. Chci jen mít orientační představu než to začnu řešit s vetem).