Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon jemenský - úplné základy

Protože je to tady jak u blbejch na dvorečku a začátečníci se ptají pořád dokola na úplně triviální věci sepsal jsem takový stručný manuál k provozu chameleona jemenského, který spolu s mláďaty co prodávám vrazím kupcům do ruky a ušetřilo mi to drtivou většinu dotazů a vysvětlování základních věcí stále dokola, tak si myslím, že by to mohlo být nápomocné i tady a začátečníci by se nemuseli odkazovat jen na google, kde najdou tisíc různých informací, které si často odporují, ale odkázali by se na toto vlákno a pak se vysvětlili případné nejasnosti...Zhoršit to nic nemůže, tak proč to nezkusit.. třeba to bude fungovat:)

O tom silně pochybuju, každý přece ví, jaký jsou v Jemenu super-vlhký tropy:-/ Navíc u spousty lidí je to jako mluvení do záchodu...nic si z toho nevezmou a ještě se urazej, že jim to tak někdo poradil. Je to dobrej článek, chtělo by to přišpendlit velkym tučnym červenym písmem úplně nahoru, s nadpisem SPRAVNÝ CHOV CHAMELEONA JEMENSKÉHO - ČTĚTE PITOMCI! aneb co se skrývá za přivřenými očíčky a padáním z větviček:-D

Každý přeci ví, že za přivřenými očíčky a padáním z větviček stojí nízká vzdušná vlhkost :x:

Jo, téměř kdykoliv jsem někoho upozornil(byť slušně) na nevhodnost častého vlhčení, vodopádů atd. u jemeňáků, byl jsem odkázán do o něch míst někdy slušně, někdy méně a bylo mi oznámeno, že tomu prd rozumím, že přeci jejich známej, co dělá teraristiku už x let jim poradil, že vodopád je pro jejich miláčka to pravé a ať si hledím svého.
Velmi mě pobavila jedna slečna, která jen tak mezi řečí zmínila, že jí její první chamík uhynul po 6 letech, ale to protože u něj měla moc sucho a toho co má teď rosí 3x denně, takže jí snad vydrží déle
:-/

Jojo...každý jest strůjcem osudu svého chamíka:-D...pro některé bohužel...je to možná kromě neochoty zjistit si info a číst z části taky kvůli těm kravinám, co se šířej na všemožnejch blogískách, kolikrát jsem narazila na web o chamících, felsumách atd, kde byly popsaný podmínky chovu, jak kdyby to sesmolilo sedmiletý dítě. O UVB, nebo vitamínech a vápníku ani zmínka. No a pak pani v prodejnách:x:, už mám cukání uporoznit na jeden zverimex v Budějkách nějakou organizaci, nebo nevim, tam v těch terárkách normálně pomalu chcípaj zvířata, je mi tam z toho úplně na nic, zeptala jsem se jich, jestli vědí, že tahle felsuma je celá křivá, protože je akorát pod žárovkou a čumeli na mě jak na mimozemšťana...prostě netušej. A co takovej člověk asi může poradit tomu, kdo si jí chce koupit...

Ten zvěráč mě taky naprosto deptá.... Jednou jsem tam jedný prodavačce řekla, že těch agam maj v jednom terárku moc, že se jim tam utlučou a ona jen tak s ledovým klidem: No a.... Druhej den jsem se tam byla kouknout a už je měli rozdělený alespoň do dvou terárek, ale těch keců u toho. Bych jim to tam zavřela.

výborný návod moc děkuji a taky koukám, že hned dělám několik chyb Reptimineral C mi teda rozhodně nestačí (ikdyž teda nevim proč na něm píšou, že dodává i vápník) jen se zeptám to opravdu mu mám dávat 20 cvrčků denně?? můj je cca 6 týdnů stary a sní jich kolem 8 řekl bych a je nafouklej celkem dost myslím. Je to muj první chameleon tak to těžko porovnám

Reptimineral C mi teda rozhodně nestačí (ikdyž teda nevim proč na něm píšou, že dodává i vápník)

To je asi ta uplně nejčastější chyba - lidi "sypou" jen vitamínovejma směsma a na čistej vápník kašlou (řekli to ve zverimexu.. navíc v těch zverimexech málokdy vápník prodávají).

V reptimineralu sice možná nějaký vápník je, ale zaprvý málo a zadruhý není vhodný podávat vitamíny denně za A kvůli možnýmu předávkování a za B kvůli nadměrný záteži na játra a ledviny. Zatímco vápník je nutný podat s každou krmnou dávkou, aby se vyvážil poměr vápníku a fosforu v hmyzu.

Předávkovat vitamínama není možné,si teda myslím.....To samé vápník,může se do zvířete rvát po kýblích a zvíře si stejně vezme jen ten drtek,co potřebuje...Zbytek zvířetem profrčí a vykadí ho....Ale nebudu se hádat s Rádcem,nemám tolik zkušeností,jen 23 let.....

To je fajn,ale ten článek je starý 20 let,za tu dobu už se teraristika trochu pohla dopředu,v té době jsme ještě neměli potuchy ani o UV lampách,ani o hydrovitu A+D3.Ten už teda asi byl,ale já o něm nevěděl,trošičku chyběli informace....A i ty směsi se už asi trochu vylepšily,nezkoumal jsem složení...

Před 15-20 lety jsem tahali domů německé scripta o chovu chameleonu z burz za hodně peněz :-) chameleony jsme dotovali Combinalem AD3 a vápníkem z rozdrcených skořápek... což byla celkem běžná praxe myslím...

Nicméně dneska je teraristika opravdu někde jinde... a pro člověka, který vlastní kvalitní zdroj UVB světla, kterých už je na trhu spousta, je zbytečné zatěžovat chameleona umělými prostředky každý den... Mnoho chovatelů v zahraničí nepoužívá žádné vitamínové prostředky, jenom používají kvalitní krmení (gut loading) a osvětlení...

Předávkováním např. Roboranem H, který je dost silný, vám sice akutně nehrozí, ale po pár letech to poznáte na ledvinách zvířete.

Samotného by mě zajímalo, kolika let se Vám asi tak chameleoni dožívají?

Chamy nedělám,mám cca 35 druhů plazů,mluvil jsem všeobecně.Nicméně si stejně myslím,u těch jemenáků,že spíš záleží,co se koupí.V dnešní době F100 generací je to stejně tak zdegenerovaný,že i při nejlepší vůly když se pořídí kriplík,tak stejně vydrží tak tři roky....

Zdravím všechny přítomné. Jelikož jsem v pracovním stresu a rád bych měl doma nejspokojenějšího chamíka na světě, rád bych vás poprosil o radu na výbavu tohoto terária - http://teraria.heureka.cz/hagen-exoterra-terarium- sklenene-60x45x60-cm/galerie/ .

Jde mi zejména o typ zářivek, žárovek, ale také jejich množství, způsob umístění a podobně - šité na míru tomuto teráriu. Mimochodem děkuji za velké množství rad, co jsem stačil postřehnout, například s rošením. :) Omlouvám se, bohužel ale nemám dostatek času na to, hledat všechny informace.

Potom by mě zajímalo, kde koupit samotné zvíře a na co dávat pozor. Raději bych dorostlý kousek, abych již nemusel měnit terárium za menší a zpět.

Vím, že je to neslušné, ale všem předem děkuji za budoucí poskytnuté informace.

S pozdravem Zbyněk.

Za mých mladých let (a není to dávno) - terárko pro samce chameleona začínalo na 1m výšce. To, že postupně bylo z metru 80cm a nakonec se z toho stala zavařovačka, neznamená, že je to dobrej trend a chámík si zaslouží miniterárečko. Nehledě na to, že za cenu jedné ExoTerry si necháte vyrobit terárko 2x takové.

Prostě pro chámíka výška 60? Ne.

Dobra, tak jinak. Navrhni mi terarium i s potrebnym prislusenstvim a uvidime, co se s tim da udelat. Treba preskladam nabytek, to je fuk. Prioritni je u me spokojenost zvirete. Jen ze zvedavosti jsem poslal zadost o radu do obchodu s potrebami. Prisel my neuveritelny vycet kokotin od tvoricu deste po vodopady, ale rady se mi nedostalo. Proto jsem prisel pro radu za lidma od fochu. Na cenu tolik nekoukam, presto by to nemuselo stat celou vyplatu. Tak doufam, ze neco imaginarniho sesmolite, abych to mohl na objednat a chamik mohl pochodovat o Stredrem veceru v plne funkcnim a na sto procent pripravenem terariu. :)

Hezky sepsané je to tady. Pokud netrváte na skle, tak se dá vyrobit i ze dřeva (OSB/lamino desky). Takové základní terárium zvládne vyrobit zručný člověk. Popřípadě jsou tu i výrobci terárií. Pro dospělého samce se doporučuje nejmenší rozměr 50x50x100 cm (DxŠxV). Je to stromový tvor, takže by mělo být spíše na výšku. Základ je dobré osvětlení a dobré větrání. U chameleona se traduje, že by měl být otvor u země a neméně 2/3 stropu. Na strop je nejlepší dát ocelové muší pletivo. Potřebuje dobré osvětlení terária a také UVB záření. Nejlepší je výbojka. Ta dodá jak UVB, tak světlo (ikdyž se musí tak či tak ještě dosvětlit např zářivkou), tak i teplo. Hodně moc pěkných terárií se dá vykoukat na této stránce. ;-)

Na to bohuzel nemam cas. :/ Jsem ochoten investovat tak 6000 mozna trochu vice tisic do celkoveho vybaveni. Vim kulove, kolik jakych zarovek je mi schopne vytopit, nebo osvetlit terarium, ktere je metr vysoke. Najde se tu dobra duse, ktera by mi sestavila z odkazu funkcni terarium? :/ Bojim se, ze bych nakoupil blbe, moc, nebo malo. Spatny druh pro to ci ono terarko. Prosim pekne... Jak rikam, na penezich mi nesejde. Jde mi o to, aby byl chamik happy. Proto to od vas chci takhle polopate.

On není nejmenší problém sestavit terárko. Asi by to nikomu z nás nezabralo víc než 15 minut googlení. Ale nic ve zlým - s tímhle přístupem to není na pořizování zvířete. O chámíkách je napsáno milion věcí - stačí chtít. Když není ochota si něco najít sám, tak to na pořízení zvířete za mě není.
Když ani na tohle nemáte čas, tak si nepořizujte živého tvora, ale třeba rostlinu.

Pritelkyne o nich vi dost. Starala se o ne dost dlouho a pracovala s nimi i v zoo. Muj konicek to ale neni. Jen chci, aby to bylo tiptop. Nic vic. Mohu si to sestavit sam, jen jsem chtel mit stoprocentni jistotu. Spatne jste me pochopili... Tak jinak. Dneska prijedu z prace drive, tak to zkusim poskladat a vy zkontrolujete, ok? Do prace budu chodit jen do Vanoc, potom budu mit na chamika cele dlouhe dny. ;) A aby jste si nemysleli, ze nemam vubec zadne zkusenosti, tak tak to take neni... Meli jsme skolni terarium, kam jsem s pritelkyni chodil. Jenze me vic bavili hadi. :) Verte mi, ze jediny duvod, proc jsem to po vas chtel poskladat bylo, abych mi potom doma nedostal vynadano, ze je to spatne. :D Odpoledne se na to podivam. :)

Jen teda taková "drobnost". V tomto návodu máte psané, cituji "UVB záření chameleoni potřebují kvůli syntetizaci vitamínu D3, který řídí ukládání vápníku do kostí, bez UVB není chameleon schopný vstřebat dodávaný vápník což vede ke křivici(rachitis) a následně k úmrtí".
Je to pravda, ale jen částečná. UVB opravdu umožňuje syntetizaci vitamínu D3(kalcitriolu), ten ale jenom umožňuje vstřebávání vápníku přijatého z potravy přes střevo (zvyšuje tvorbu Ca-vázajícího proteinu) a jeho přesun do krve. Vlastní vitamín D3 není zodpovědný za ukládání dodávaného Ca do kostí, za to je zodpovědný hormon kalcitonin. Vitamín D3 má přesně opačnou funkci. Proto se třeba při předávkování vitaminem D3 lze setka s odvápněním kostí.

Dobrý den lidičky mám takovej menší dotaz týkající se chamika , Mám doma 2 holčičky jedna má 11 měsíců a ta 2 4 měsíce potíž je v tom že se nám teď někde doma ta malička princezna zatoualala a nemůžeme ji najít prosím vás o radu a následnou pomoc děkuji mockrát