Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem osvětlení terária

prosím o radu ohledně osvětlení do nového terária pro leguána,terárium je atypické v podkroví rozměrově zhruba 2m výška,2m délka a 1m šířka,už jsem toho přečetla tolik že opravdu nevím co tam dát.pokud je tu někdo kdo má s chovem leguána zkušenost tak mi prosím poradte děkuji

loading...

Tak terárium už máme doma,zkusím napsat nějaké to osvětlení podle toho co jsem vyčetla,ale dopředu píšu že se v tom vůbec nevyznám.orsam vitalux 300w,lineární halogen orbitec 150w,orsam hqi 70w s přeřadníkem.Ještě bych chtěla napsat že leguána mám zhruba 1měsíc,koupila jsem ho na aukru i s původním teráriem.To je tak malé že i na délku je menší než ona.Byla to taková unáhlená koupě,protože jsem o tom nic nevěděla.Ale na druhou stranu jí u nás bude mnohem lépe.Včera když sestavili terárium,tak jsem ji tam zkusila dát,vylezla na větev a nechtěla vůbec zpátky do toho malého,kde kromě jednodo světla a misek na vodu a jídlo nic nemá.Tak vás ještě jednou prosím o názor na to osvětlení,aby se mohla konečně stěhova.Děkuji

Ta osramka je dobrá, akorát pozor, aby byla dostatečně daleko, případně svítila jenom pár hodin denně, aby ho neupekla :-). Nejlepší bude, když napíšete MadMikovi na terashop.cz. Jednak má hodně zkušeností přímo s leguánama, protože svého času měl tuším i jakousi záchranou stanici leguánů, jednak je odborník na osvětlení, tak Vám přímo doporučí co do podobného terárka.

Moc děkuji za radu,u kontaktu byl i telefon tak jsem hned volala.Pán byl moc ochotný a osvětlení mi sestaví.Děkuji ještě jednou,pro mě je důležité že jste mi ho doporučili a že víte že se v tom vyzná.Docela se mi ulevilo,byla jsem z toho už zoufalá,je toho tolik druhů.

zdravím.. madmikovi jsem psal na terashop i já, bohužel bez odpovědi :( snad jsem nespadl do spamu :D Potřeboval bych poradit ohledně osvětlení vsazeného do stropu terária, potažmo polystyrénu. Mám strach že když se bude tělo žárovky dotýkat polyše nebo bude v jeho blízkosti, tak se bude pálit :(( napadlo mě oddělit je alobalem, má někdo nějakou zkušenost? Díky

Třeba někde cestuje. Můžeš to zkusit i tady na poradně.

Já se obávám, že větší problém by byl, že např. ty Raptorky by se bez větrání prostě usmažily. Jinými slovy, kdybys je umístil do polystyrénu, tak nejenom že hrozí, že se bude škvařit ten polystyrén, ale taky, že se přehřeje ta lampa jako taková. Já je díky tomu mám uplně bez krytu, protože se fakt zahřívají na hodně vysokou teplotu.

No mluvíme o Raptorkách (lampy Solar Raptor), protože se jedná o vlákno k oslvětlení pro leguána.
Pokud máš osvětlení kompaktem, tak tam bych se toho samozřejmě nebál, to dokáže v květináči v polystyrénu asi docela v klidu fungovat. Netuším ale jak moc bude ten polystyren ovlivnovat ohřívání kompaktu v květináči, to by opravdu musel napsat někdo kdo s tím má zkušenost.

Tak už mám světla i zapojená.Mám Sylvania Reptistar UV-Lamp 160w,Hi-Spot 120w a 75w,Sylviana Activa 172 36w-2krát.Zářivky zatím nezapínám,protože vydávaly hluk,tak čekám na elektrikáře.Problém je v tom že naše leguánka tam moc nechce být,dokud jsem ji tam dávala bez světel tak si lehla na větev a spala.Tedˇje tam strašně ostražitá a je jen dole na nejnižší větvi,nahoru kde byla tak spokojená vůbec nechce.Taky nevím jestli nemůže spadnout když usne,protože v tom malém teráriu mohla spát jen na zemi,jak jsem psala nic tam neměla.Vím že v přírodě spí na stromech,ale tím že má 4 roky a neměla možnost lezení tak nevím jestli to pro ni nebude problém.Taky ji původní chovatelka nechávala zapnuté světlo celý den,tak jsem ji to v tom původním nechávala tak jak byla zvyklá,ale tedˇkdyž má to nové bych ji ho chtěla vypínat,protože tyto světla svítí až moc ostře a s tím co měla se to nedá srovnat.

1. vzdialenost od Repti star aspon 50 cm - svietiť ňou zo začiatku 4 hod. napr . 10-12 a 14-16 až si zvykne
2.zářivky napr. od 8,30 do 20,30
3. Hi - spoty nastaviť podľa teploty
4. zabudovať policu na oddych
5. lego si musi zvykuť na nové spektrum farieb,dúfajme,že nie je slepý z toľkej predchádzajúcej tmy.
Zväčší sa mu chuť do jedla,bude orazenejší a čulejší.

No slepá není určitě a co se týče chuti do jídla tak si nemůžu stěžovat,kolikrát si říkám že to do ní ani nemůže vlézt.Ona je hrozně hodná.Dnes jsem ji nechala v noci v tom novém,co hodinu jsem se na ni chodila dívat.Spadla jen jednou a to odpoledne,v noci to bylo bez pádu.Myslíte že na noc jí mám světlo vypnout úplně?Co se teploty týče tak ji problém nebude,máme doma teplo pořád,v místnosti i 26 a více stupnů.Ale problém bude s tou vlhkostí,zatím ji několikrát denně vlhčím postřikovačem,ale i tak je to asi málo.Než bude bazén a vodopád tak to bude muset stačit.Poličky se vyrábějí,ale zatím je nemám.Zatím jsem ji tam dala pod větev židli s polstrem,aby v případě pádu nespadla až na dno.

S tou tmou bude asi problém,zkusila jsem ji všechno vypnout a málem spadla jak lezla nahoru.Ona asi nikdy nebyla potmě.No tak ji zatím nechám jedno světlo,to co je vzadu dole.Nemám tam ještě poličky,jen větev a ta je v nejvyšší části tak 1,5m od podlahy.Až bude terárium komplet tak to začnu vypínat všechno.Má tam korkový kmen,kdyby chtěla tmu vleze tam celá,ale zatím lehá spíše na něm,než v něm.

Nám se osvědčilo nastavit zhasínání postupně (takové stmívání :-) ),nejdřív ta silná světla a pak ještě necháváme půl hodiny takovou slaboučkou ledku, aby měl legouš čas dolézt na spací místo. No a ráno obráceně.

To padání by se mělo za pár dnů upravit, pokud je to opravdu jen nezvykem, když byla zvyklá se pohybovat jen po zemi. Pamatuju se, že když jsme přendali Draka z malého terárka do velkého, tak se mu ten první týden taky povedlo párkrát spadnout, ale pak lezl jak leguán ;-).

Doporučuju, stejně jako ostatní, svítit kolem 12 hodin. My svítíme od 10.00 do 21.00 a před devátou legu už leží na polici, nohy vzorně podél těla a usíná. A ráno před desátou taknějak mžourá a rozkoukává se. Když mu dáte trochu času a pravidelný režim, naučí se usínat/najít si místo na spaní včas. Když trefí včas domů i slepice... :-D U nás je výhoda, že tera je v obývací ložnici, takže tam po deváté svítí malá lampička, trochu světla tam je a když se legoušovi nechce spát, tak si sedí na polici a ospale mžourá.
Jinak, světla není nikdy moc, obzvlášť do velkého terárka. Leguáni mají na osvit trochu jiný názor, než lidi... a popravdě, když nám tuhle vyletěly pojistky a v pokoji zůstal svítit jen lustr, tak mi zaboha nešlo pochopit, jak jsme v takové tmavé kobce mohli žít... :-D

Tak už máme za sebou druhou noc v novém terárku a dá se říct že bez problému.Uplně parádní to bude až to bude komplet,ale v dnešní době si dat něco vyrobit k soukromníkovi,dát zálohu a čekat až se laskavě uráčí.Na poličky už čekám 3týdny a pořád nic a to věděl jak na ně spěchám.Slíbyla jsem fotky,ale nedaří se mi je vložit.tak mi prosím napište nějakej návod jak na to,pokud možno podrobně nejsem na počítači zrovna odborník.Děkuji

Můžu se zeptat jak to myslíte že má hřebínek vošklivej?A pokud by to byl samec je možné aby byl tak malý ve 4letech má tak 1.1m a to ani ne.Je pravda že vajíčka nikdy nenakladla.Děkuji za odpovědi.

Chtěla bych se ještě zeptat jestli je normální že se už zase loupe,ještě se ani celá neoloupala(pro mě to bude pořád Maruška)a už se loupe znova.Četla jsem že dospělí leguáni se loupou tak 3krát do roka.A taky jestli jedno loupání trvá skoro měsíc.Začínám mít pocit že ani věk který mi paní při koupi řekla nebude pravdivý.Taky mám e problém že co jsme ji tam dali poličky tak vůbec nechce jít dolů a to ani na jídlo.První den jsem ji krmila na poličce,ale nechci aby st na to zvykla.Dnes jsem ji jídlo dala dolů a snažila jsem se ji dostat dolů,ale ona nechtěla a naopak mě chtěla kousnout.Jednou se mi to podařilo-pampelišku sem ji posouvala tak že lezla za ní až dolů.Rychle se nažrala a honem zpátky nahoru.Normálně jí 3krát denně,dnes si myslím že toho snědla málo.Nevím co dělám špatně,tak mi zkuste poradit.A ještě k tomu pohlaví,pokud budu chtít vědět co vlastně doma máme řekne mi to veterinář?Děkuji za odpovědi a čas který mi věnujete.

Zdravím a koukám, že se leguán má čím dál tím líp.
Co se týče žrádla, náš legu jí jedině na polici, ono to celkem dává smysl - leguán je stromové zvíře, listožravé, tak proč by v dospělosti lezl na zem? Navíc dole by si do tobo zanedlouho načůral nebo by tím prošel a sbohem, pameplišky... :-)
Svléká se průběžně pořád, zrovna včera jsme bědovali, že už má zase šedou hlavu a nežere... a ještě nemá dosvléknutý zbytek ocasu a jednu zadní tlapu. Dostal olejovou lázeň a šlo to hned... v létě, když je hezky, má pampelišky a obecně mnohem pestřejší stravu se cpe, svléká a roste před očima víceméně pořád.
Ad vlhkost - používáte nějaký substrát nebo máte jen lino/kachle/něco co nedrží vlhkost? Můžete zkontrolovat funkčnost vlhkoměru tím, že ho zabalíte do mokrého hadru a měl by během chvilky vyskočit na 100%...
Ten hřebínek je olámaný, ale to se velmi pravděpodobně brzy spraví, když bude legu mít vhodné podmínky.

Dobrý večer,chtěla bych poradit ohledně vlhkosti,máme v místnosti v tyto dny 28,5stupnů a i když leguana rosím několikrát denně tak vlhkost nedostanu nad 50,má tam i nádobu na koupání.Dnes jsem jí do terária přidala vodopád,ale ani to nějak nepomohlo.Můžete mi poradit jestli mám koupit mlhovač nebo nějaké rosící zařízení.A jestli máte s nějakou konkrétní značkou zkušenosti.

Vlhkoměr mám nový od TRIXIE REPTILAND je dohromady i s teploměrem.Bohužel to nebude vlhkoměrem,máme tady opravdu hodně suchý vzduch.Substrát nemá žádný,je tam lamino.Jídlo jsem ji nechtěla dávat na poličce právě z důvodu aby na poličce nezačla vykonávat i potřebu.Ona totiž neslízala vůbec.Potom mi došlo že pán který mi dělal poličky je udělal tak skvěle že s nich neuměla slézt.Nemluvě o tom že je udělal z polistáku,obalil v písku a nalakoval za 1500kč dva kusy.Poličky se drolí a písek opadává.Tak půjdou pryč a už mám domluvené poličky z masivu,jinde.Nevím jestli mám změny chování připisovat tomu že má nové terárium,ale je uplně jiná.Bohužel horší,mrská po nás ocasem a už několikrát se pokusila i kousnout.Chtěla jsem s ní na veterinu,ale ted si nedovedu představit že bych ji vzala do rukou.Hladit se dá taky jen někdy.Snad se to změní,ale zatím to moc nevypadá.

Hm... no, on substrát právě zadržuje vlhkost - máme celoskleněné tera a dole směs rašeliny s pískem a v pohodě, při rosení 2x denně máme průběžně 70 - 90% (i když, v místnosti je běžně 80%, vzhledem k akváriím a rostlinám...).
Divné je, že by neuměl leguán slézt z poličky. Stačí, aby o ni měl opřenou nějakou větev, po které se tam vydrápe, aspoň tak to dělá ten náš. Ale zase leguán doposud chovaný v nevyhovující ubikaci, kde toho zrovna moc nenašplhal...
Co se týče vykonávání potřeby, Lemrouch si vždycky sleze na větev nad bazének nebo vleze do bazénku, nikdy se nevyprazdňuje na opalovací/spací polici. A na té taky žere - i když to jen zeleninu a ovoce, jinak ho krmíme z ruky, aby byl trochu kontaktní. Naštěstí je kliďas, že by na sobě nechal dříví štípat. Ale i tak má své dny, kdy se staví a výhružně natřásá. A večer, když je pořádně nažraný, vyhřátý a v dobrém rozmaru je problém udržet ho v terárku. To většinou chodí na kontrolované vycházky. Nechte ho v klidu, uvidíte. Samozřejmě, od plaza se člověk dočká asi tolika vděku jako od kočky... ;-)

Dala jsem jí tam bazének a máte pravdu v tom,že od té doby se vyprazdnuje zásadně do něho.Poprvé když slezla po 3dnech tak se mi vyprázdnila venku z terária a to byl masakr.Takže po umístění bazénku a zjištění že je použitý se mi ulevilo.Budu tedy přemýšlet nad tou směsí rašeliny a nějak vymyslím do čeho ji dát.Mám ten spodek terárka členěný a ještě pod tou částí kam bych ji chtěla dát šuplík.Ale nemyslím že to pomůže,ani rostlinám se u nás moc nedaří.Jídlo si taky bere z ruky a dokonce bych řekla že při krmení dává pozor aby nekousla.ted jsem ji zrovna dávala meloun(kupuju ji ty exotické,různé druhy),bylo vidět že ji chutná.

Jo, trus odložený do vody neláká predátory. Náš Lemrouch má bazének vyhřívaný akvarijním topítkem a docela rád si v teplé vodě poleží. Samozřejmě, nejlépe potom, co se do ní vytento a přinutí mě to vyměnit...
Pokud mu strčíte kytici pampelišek před čumák a leguán si s blaženým výrazem cpe po pěti do tlamy, tak je pořád ještě hodnej... mně akorát Lemrouch rafnul jednou, když šel po kuličce hroznového vína - to miluje, ale moc často ho nedostává, je to samý cukr. Taky se může utlouct po fazolových listech a luscích a listí mochyně. Tuhle dostal i pár půlek třešně a jedl je docela s chutí... meloun taky sní, obyč červený vodní, bez řečí, jen se musí rozdělit se psem a morčetem a papouškem... a pak čůrá... :-)
Ad zvlhčení vzduchu - mohla byste zkusit zvlhčovač i do místnosti jako takové...

Nehci zakládat další dotaz,ale chtěla bych se ještě zeptat na pár věcí.Naš leguan Maruška poslední dobou pořád zalézá do korkového kmenu a tam leží skoro celý den.Jedla vždy dobře,ale poslední dobou jí mnohem méně.Je možné že je to tím že jsme malovali pokoj v kterém má terárium a od té doby to začalo.Taky má období že se snaží dostat ven,pořád škrábe v rozích terarka a když ji pustíme ven tak vyleze na okno a škrábe dál.Chtěla jsem ji vzít na veterinu,aby mi určil pohlaví,ale nechci ji stresovat a pořád to odkládám.Ještě bych se chtěla zeptat jaké dáváte vitamíny.Vyčetla jsem tady že dáváte vápník-Plastin ten už mám,ale vitamín D,mi v lékárně ani zverimexu neporadili žádný.Sepiovou kost je potřeba nastrouhat,nebo se strouhaná dá koupit?A do třetice jakmile ji zapnu UV lampu okamžitě se snaží dostat mimo její dosah.Ma ji umístěnou dobře asi 50cm od police.Děkuji za rady.

Má sylviana repistar UV- lamp 160watt.Ona má těch změn za posledního půl roku víc než dost.Nejdřív jsme ji koupili a převáželi 60km v krabici,pak dostala nové terarko(to původní bylo nevyhovující),potom se tam pořád něco dodávalo,měnilo a ted zase to malování.Tak jí ted necháme v klidu,terko už má kompletní a myslím že moc hezké.

Ještě bych se chtěla zeptat co může znamenat to že když delší dobu leží tak jak vstává tak se jí ty přední nohy tak zvláštně třepou jak je dává dopředu,nevím jak to popsat.Netrvá to dlouho pár sekund.