Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama vousatá - trávení

Občas v trusu mojí tříměsíční agamy najdu nestrávené zbytky potravy (křídla, nožičky). Všimla jsem si toho před dvěma týdny. Také se mi od té doby zdá, že méně žere a už se tak horlivě nepouští za vším co se hýbe. Podmínky by měla mít ok. Posílala jsem na rozbor její trus asi před měsícem. Našli se tam roupi, ale veterinář léčbu nedoporučil s tím, že roupi má většina agam a pokud se nijak rapidně nepřemnoží, tak je vše v pořádku a naopak žijí s agamou v "symbióze".
Tak bych se chtěla zeptat, jestli tyto nestrávené zbytky něco znamenají a jestli by to mohl být nějaký problém. Agama je jinak v pohodě aktivní.

Předmět Autor Datum
odčervit roupa je parazit a ne symbiont v symbioze žijou dva druhy když jsi jsou něčím prospěšní a n…
Vysko 03.06.2012 00:54
Vysko
no, me taky rikal veterinar ze roupi jsou celkem bezni, temer vzdy se u plazu neco najde a pokud jic…
lucifer 03.06.2012 09:10
lucifer
U řady plazích druhů jsou roupi běžná součást fauny střeva. Pokud nejsou opravdu přemnožení, nebo po…
4erw 03.06.2012 10:31
4erw
Mě právě doktor říkal, že našel asi jen pět vajíček a že by bylo zbytečný do agamy cpát nějakou chem… poslední
Elvinerha 03.06.2012 12:31
Elvinerha

U řady plazích druhů jsou roupi běžná součást fauny střeva. Pokud nejsou opravdu přemnožení, nebo pokud není agama nějak oslabená (před zimováním), není obvykle léčba nutná. Navíc by bylo nutné důkladně vyčistit terárium a léčbu nejméně jednou zopakovat. Co vím, tak názory na odčervování se i mezi odbornými veterináři různí, ale pokud je zvíře jinak bez vnějších projevů, není důvod jej zbytečně cpát léky, které ne vždy zaberou. Samozřejmě, že léčbu musí nasadit a hlídat veterinář-odborník přes plazy.

Tady citace k roupům z textu JaBuly:

Roupi (Oxyurida), se kterými se setkáváme i u odchovaných plazů, jsou poměrně malí červi (do 1 cm) s přímým vývojovým cyklem bez potřeby mezihostitele. Trávicí potíže mohou působit teprve při extrémním přemnožení. Běžně jsou v tlustém střevě suchozemských želv, případně ještěrů s převahou herbivorie (leguáni, agamy). Často se s nimi však setkáme i u takových zvířat, jako jsou chameleoni nebo gekončíci. Velice zřídka najdeme roupy i u hadů. Obvykle jsou specifičtí pro jeden druh nebo skupinu hostitelů. Rozmnožují se vajíčky (výjimečně produkcí živých larev), která se z těla hostitele dostávají spolu s trusem.

www.reptile.cz

Jinak co se slova symbióza týče - pokud vím, označuje vztah v širším slova smyslu - viz citace z Wiki:

Symbióza (sym - „spolu“ a bios - „život“) je vědecký termín označující jakékoli úzké soužití dvou a více organismů.[3] Jedinec, který vstupuje do daného symbiotického vztahu, se nazývá symbiont. Často se však termín symbióza používá pouze ve smyslu oboustranně výhodného soužití,[4] ačkoliv ve skutečnosti zahrnuje veškeré modely soužití mutualismem počínaje a parazitismem konče. Symbiotické svazky mohou být obligátní, nebo fakultativní. Symbiotické svazky se dále mohou členit podle různých hledisek.

Z vlastní zkušenosti vím, že zbytky nestrávené potravy - kousky křídel, nohy a tak se mohou objevit. Pokud je agama jinak v pořádku, neřešil bych to. Mohlo by to být i nadměrným krmením - agama nestihne vše strávit a už musí trávit další, ale je to jen můj nápad. :-)

Mě právě doktor říkal, že našel asi jen pět vajíček a že by bylo zbytečný do agamy cpát nějakou chemii, zvlášť do takového prcka a že agamám nijak neškodí, že by se musely opravdu drasticky přemnožit a že dokonce agamám nějak pomáhají právě v trávení. Navíc čistím každý den, takže budu pozorovat a snad bude všechno v poho.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru