Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vyprazdnování

Dobrý den,chtěla bych poprosit o radu.Náš leguán má problém se stolicí,už skoro týden se pořádně nevyprázdnila,jen takové 2 až 5cm kousky.Dnes jsem ji pozorovala a je vidět že tlačí a nejde jí to.Podmínky má myslím dobré,jen vlhkost se mi nedaří dostat nad 60% a moc se nechce zdržovat pod UVB žárovkou.Strava je hlavně pampeliška,melouny ty galia a pod.,hrozny,jablka,mrkev,okurek atd.
Něco asi dělám špatně ted má problém i se svlékáním-loupe se nějak divně po šupinkách.Děkuji za radu.

Dnes jsme byli v Brně a Marušku si tam nechali.Bohužel ani rengen a ani rozbor krve jednoznačně neprokázali co jí je.Zjistili z krve že má v sobě už zánět a asi i špatné ledviny.Mohlo ji tam prasknout vajíčko,nebo folikula a tím že má větší vrstvu tuku tak to nejde pořádně poznat.Samo by se to nevyřešilo.Zítra jde na operaci,jakou to budou vědět až ji otevřou.Pan doktor říkal že to můžou být i střeva,nebo ledviny i ty vajíčka obalená tukem.Dnes dostane první dávku antibiotik.Tak snad to všechno dobře dopadne.

Tak už je po operaci,ale nevypádá to moc dobře.Nakonec to nebyly ani vajíčka,ani folikuly.Doktor říkal že jak už ukazoval rozbor krve tak ledviny nejsou v pořádku.Maruška měla uplně plný močový měchýř,museli moč odsát a měchýř vypláchnout.Měla tam i nějaké kameny a tu moč taky divnou.Taky má zdeformované vaječníky a měla i zhnisané cysty.Ty se ji snažil alesepoň částečně odstranit,ale úplně to nešlo protože by musel až k páteři a to by ji mohl poškodit.Kastraci nebylo možné provést,ani nevím proč.Říkal mi to,ale moc jsem nevnímala.Teď budou dva dny kritické a co bude dál nám řekne v pátek když to dobře dopadne a pojedem si pro ni.

Dnes jsme si ji dovezli domů,ale ještě se od operace nevyprázdnila.Ptala jsem se jestli by nebylo lepší ji tam ještě nechat,ale řekli že ne.Podud se nevyprázdní do týdne tak se mám ozvat.V propouštěcí zprávě má napsáno že prognoza je opartná vzhledem k stavu ledvin.Je vidět že je ráda že je doma,nejdřív ani nechtěla zavřít oči při hlazení,byla taková ostražitá a teď už drží a ani nemrkne,klidně i hodinu v kuse.Na poličku jsem ji dala polštář,je vidět jak ji to asi bolí a nemohla si pohodlně lehnout.Je taková jiná-má úplně jinou barvu.
Rozhodla jsem se,že jestli jí to vyprazdňování nepůjde,tak ji nechám odejít.Mám ji moc ráda,na to abych ji nechala trápit.

Můžete mi někdo,kdo tomu rozumíte napsat jestli mám opravdu čekat ještě další týden jestli se vyprázdní,nebo je to jenom trápení zvířete?Ona nejí,jen trochu pije.Pořád léží na poličce a moc se nehýbe.Když jsme si pro ni jeli tak jsem myslela že nám k tomu p.doktor který ji operoval něco poví,po telefonu mi řekl že tam bude,ale byla tam doktorka(podle mě spíše ještě studentka) a ta mi toho moc neřekla.Když jsem volala po operaci tak říkala že musí počkat jak začne vylučovat a teď nám ji dali domů.Můžete mi napsat jestli jí mám nějakou stravu namixovat a jestli ano tak co.Ona nechce vůbec otevřít tlamičku a když ji otevře tak ji má úplně světle růžovou.Děkuji

Jestli ji vyčistili a propláchli, tak by neměla mít co vylučovat. Nejdřív by musela jíst. Doporučil veterinář nějaký způsob krmení do začátku? Zkouší aspoň něco jíst, když jí nabídnete, nebo se na to ani nepodívá?
Když už nám nějaké zvíře sláblo a nechtělo jíst, dávali jsme většinou roztok z teplé převařené vody s medem nebo Glukopurem, aby mělo aspoň nějaký zdroj energie. Papoucha jsme tím sundali hrobníkovi z lopaty, potom co ho doktor odrovnal ATB...
Jako u všech rekonvalescentů by ale bylo záhodno, aby se legu vzpamatoval a začal jíst. Ovšem jak na to mě zrovna nenapadá.

Ptala jsem se jestli je to špatnými podmínkami,veterinář říkal že to nemohl nikdo ovlivnit,měla toho tolik-ledviny,cysty na vaječníku,ty vaječníky deformované a ty ledviny že má obrovské a to tlačí na ostatní orgány.Co jí mám do té kašičky dát?A rozředit to mám vodou?Trošičku se teď vymočila,ale bylo vidět kolik jí to dalo námahy a tlačení.Já strašně trpím při pohledu na ni,jak leží,dívá se na mě,nechá sebou manipulovat uplně bez odporu a já ji nedokážu pomoct.

Pokud ta legošice jen leží - snižte na vyhřívacím místě(pokud je to tam, kde leží) teplotu než je obvyklé, protože pokud to zvíře leží celej den pod lampou, bude hodně dehydratované - klidně ji několikrát denně vykoupejte v teplý (jako na mimino) vodě, ta mj. i stimuluje zvíře k vylučování (ale jak psal Y Draig, když nemá co, to hovno těžko udělá). Aby nebyla ve stresu, koupil bych aspoň tu nejlevnější dětskou vaničku pro kojence a koupal ji přímo v tom teráriu, nebo jestli tam máte bazének, tak supr, ale vodu určo teplou, aby tam mohla ležet déle.

Dal bych do mixéru celý banán, nějaké listy (pampelišky atp.), vodu, probiotika (v lékárně se dá koupit enterol), možná trochu sušených pivovarských kvasnic (nebo pangamin) a vápník - v lékárně buď glukonát kalcia nebo calcium chloratum, ale můžete tam rozpustit i krmný vápenec nebo Plastin, ale ve formě uhličitanu to je hůře stravitelné a tím se to i dostává pomaleji do krve.
Dělali jí krevní testy krz ledviny - takže asi calcium, fosfor a bílý krvinky krz infekci, jaký měla hodnoty? máte to ve zprávě od tech doktorů? Ty močový kameny byly z urátů nebo vápennýho původu, nevíte? Dostala nějaký léky (milurit? nějaký ATB?).
Namixovat to celý, aby to šlo natáhnout do stříkačky a tím ji krmit, zbytek dát do lednice a vždycky ohřát, bude to chtít několikrát denn v menším množství a opatrně jí to stříkat do tlamy za jazyk (tlamu nejlíp otevřete zatažením za lalok), nesmíte to tam chrstnout rychle aby to ještě nevdechla, taky podle velikosti stříkačky. Aby si nevylámala zbytečně zuby, na tu stříkačku jde nasadit akvarijní hadičku na vzduchování, ale BACHA aby to z tý stříkačky neztáhla a nespolkla i tu hadičku.
Když se dostanou z absolutních sraček do dobrých podmínek, tak u nich právě tyhle věci začnou totálně bujet a jde to dost rychle no... každopádně ty zvířata jsou houževnatý jaxviňa a kolikrát je fakt překvapivý, z čeho se dokážou dostat... ale uro-problémy to je děsnej průser, to většinou znamená konec :(, aniž bych Vás chtěl nějak odrazovat, kde je hranice mezi léčením a pak už zbytečným trápením netuším, protože jsem toho leguána neviděl, spíše tedy nechoval a i kdyby ano, ani tak bych si možná jistej nebyl.

Krev ji brali jen při přijetí a tam má napsáno:leukocytoza,heterofylie a hyperurikemie.
Ve zprávě je napsáno:vybavení z močového měchýře velké množství moči,sedimentu a urolity malé velikosti.Dostávala antibiotika,analgetika a podpůrné roztoky s obsahem glukozy,aminokyselin a vitamínů parenterálně.
Bazének má přímo v terárku,ale nějak se jí do něho nechce,až mě překvapila jak se bránila.Hned ráno to zopakuji znova.Jídlo podle rady hned ráno taky přichystám.Moc děkuji za rady.

Jak už psal MM, ono to je u dospělých leguánů, kteří byli delší dobu chovaní ve špatných podmínkách a chybně krmení dost časté. Je to holt často takové nevděčné. Člověk se ujme zdevastovaného zvířete, dá ho do kupy a vzápětí mu zvíře odejde na následky z předchozí péče. Že to nemohl nikdo ovlivnit není pravda, ono to prostě tak je- a je to jedno s druhým. nevykastrované samice legoušů chované sólo takhle dopadají často. Buď v lepším případě vytváří neoplozené snůšky, které jsou taky rizikové, nebo jenom folikuly, které jim buď často přetrvávají, nebo je sice několikrát vstřebají (což byl zřejmě případ Marušky), ale po několika cyklech se jim vytvoří záněty a cysty. + v kombinaci s nevhodným krmením, které mu poškodí ledviny to je na zvíře hrozný záhul.

Co se týče následné péče, tak se nedá moc divit, že jen polehává a nechce jíst, páč ji zřejmě bolí břicho a prožila velké trauma v podobě týdenního umístění v cizím prostředí, kdy na ni sahali cizí lidé.. I to nekadění je logické, jak už psali kolegové. Pokud se zvíře brání manipulaci, tak je to jedině dobře- pokud by bylo apatické, tak by to byl průser. Te´d bych jí místo vody týden dávala urologickou čajovou směs nebo čaj na ledviny (třeba Varunu) a nechávala ji co nejvíc v klidu. Co se týče toho koupání v teplé vodě, tak může být, ono to docela stimuluje metabolismus. Co se týče krmení, tak kašičku z ovoce a listů plevelů, dá se použít i dětská přesnídávka + jak už psal MM určitě podávat probiotika, můžete podávat ta co se prodávají v lékárně pro lidi + B-komplex nebo třeba ten Pangamin na podporu chuti k jídlu. Akorát pozor na jakékoliv potraviny obsahující bílkoviny (včetně i těch rostlinných), ty by teď neměla dostávat vůbec...takže žádná vojtěška, jetel, luštěniny, granule, nic takového. Každopádně by to chtělo pak podávat i nějaké léky na podporu těch zdevastovaných ledvin, ale to by Vám měl říct ošetřující veterinář.

Moc děkuji za rady,čaj dnes pila urologický a konečně se mi podařilo dostat do ní trochu přesnídávky.Ty prášky zjistím hned ráno,mám tam volat jak to vypadá.No a hlavně dnes močila,ne že by toho bylo tolik jak před operací,ale málo toho taky nebylo.Jen na ní bylo vidět jak u toho trpí,tlačila,oči zavřené,tlamičku otevřenou.Řekla bych že bojuje,nechá mě se sebou dělat cokoliv,ale jakmile ji chci dát do bazénku tak je neoblomná a já budu muset pár dní nosit dlouhý rukávy.Ale i tak to zítra zopakujem,měla bazének moc ráda,tak nevím proč ten odpor.

Maruška ve čtvrtek umřela.Jezdila jsem s ní každý den do Zoo k p.veterinářce,která ji krmila přes sondu a píchala injekce.Při poslední návštěvě to vypadalo,že už se to zlepšuje,ale při cestě domů se pozvracela a pak mi umřela v náruči.

Upřímnou soustrast, je to zlé, když se člověk týden nebo dva moří s léčbou a nakonec to k ničemu není. Na druhou stranu, když si člověk bere zvíře z nevyhovujících podmínek a zanedbané, nikdy nemůže vědět, jak to dopadne.
Pořiďte si mladého a zdravého leguána a těšte se z toho, jak vám poroste před očima.
Přejeme hodně štěstí a držte se!

Dobrý den dnes jsem se rozhodla a domluvila si leguánka u chovatele v Žulové.Trvalo mi to,byla jsem rozhodnutá že už žádného nechci,ale už teď se na něho moc těším.Bude to samec a nevím kdo z vás tu má Edíka,ale strašně se mi to jméno líbí tak to bude taky Eduard.Marušku jsem si nechala dát vypreparovat,vím že to spousta z vás odsoudí,ale mě se tím ulevilo že se vrátí domů.Ještě ji bohužel doma nemáme,trvá to prý dlouho.

Tak už máme od soboty drobka doma,je strašně maličkej(v porovnání s Maruškou).Zatím vůbec nejí.První den lítal po terku jak splašený a teď už druhý den jen leží a schovává se do rostlin.Chytnout na sebe nenechá,kouše a mrská ocasem.Musím mu dát čas a klid.Jen doufám že začne žrát.Chovatel říkal ať snížím teplotu,že byl zvyklej tak max.na 24stupňů,ale to se mi zdá málo.Spíš si myslím že mu chybí společnost.Bylo jich tam tak 20 v polovičním prostoru než má teď sám.

Nech ho být- vůbec na něj nesahej a rozhodně ho v žádném případě nechytej. On si bude muset zvyknout na nové prostředí a pak postupně i na tebe, ochočování leguána je běh na dlouhou trať a je potřeba zvířeti dát olik času, kolik potřebuje.
Společnost mu až tak nechybí, hlavně je vyvalený ze změny prostředí. Dej mu tam jídlo na nějaké vyvýšené místo, aby k němu snadno mohl a hlavně ho dobře viděl. Případně mu to jídlo dej blízko úkrytu, v kterém se zdržuje a pak odejdi, aby nebyl rušený. To je normální, že je teďka vyděšený a že prvních pár dní toho moc nesní.

S tou teplotou je to samozřejmě blbost, max. 24°C je strašně málo- pro mláďata ohledně teploty platí totéž co pro dospělé. Ten chovatel co ti to poradil- nebyl to spíš překupník?

Já schválně hledala chovatele a tento psal že se chovu věnuje už téměř 20let,jeli jsme pro něho skoro 150km.Na svých stránkách píše že v ČR je asi jen 4nebo 5 chovatelů.Lidi co si leguány od něho brali,tam psali že jsou strašně spokojeni.Tak nevím,já když jsme tam přijeli moc dobrý pocit neměla.Pán je ze Žulové.

To jste mě potěšila,ale kadit by měl asi každý den,nebo se pletu?Ještě bych chtěla vědět jestli opravdu podávání dvou kapek AD3 jednou měsíčně,nahradí UVB.Dostali jsme ho k legovi ve stříkačce.On je totiž skoro pořád zalezlej v korkovém kmenu,tak na něho nesvítí.

když nejí nebo málo, tak ani nekadí nebo málo, s tím si nelamte hlavu ;-) AD3 mu rači nedávejte vůbec, u malého prcka to snadno předávkujete- což je 1 věc a druhá věc je ta, že byste ho zybtečně zase stresovala.. A že se skrývá v úkrytu, kam UV nesvítí si hlavu taky nelamte. máte ho pár dní, tak je vyplesklý. Ale až se rozkouká, tak začne baštit i se slunit.