Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vyprazdnování

Dobrý den,chtěla bych poprosit o radu.Náš leguán má problém se stolicí,už skoro týden se pořádně nevyprázdnila,jen takové 2 až 5cm kousky.Dnes jsem ji pozorovala a je vidět že tlačí a nejde jí to.Podmínky má myslím dobré,jen vlhkost se mi nedaří dostat nad 60% a moc se nechce zdržovat pod UVB žárovkou.Strava je hlavně pampeliška,melouny ty galia a pod.,hrozny,jablka,mrkev,okurek atd.
Něco asi dělám špatně ted má problém i se svlékáním-loupe se nějak divně po šupinkách.Děkuji za radu.

loading...

Nevim jestli zrovna stolice bude souviset s vlhkosti, ale ten svlek klidně může. Jinak při trávení leguána je UV velice důležité a to že se pod ní nechce zdržovat bude zřejmě teplotou pokud máš pod UV nizkou teplotu tak leguán se radši bude zdržovat v místě kde je větší teplo.. Jinak podle tvého jídelníčku bych určitě ubral teho ovoce, nevím jak často ho dáváš ale ovoce stačí 1-2x týdně..
No, ale konkrétně tvůj problém bude souviset podle mého s nějakými parazity.. Takže bych vzal kousek trusu k vet. na rozbor..

Pod UVB má minimálně 40stupnů má vedle toho i výhřevnou žárovku,ale pořád leze na zadní nižší poličku kterou má za rohem mimo zdroj UVB.Jinak děkuji za radu doufám že to do ponělí počká a hned začnu zjištovat veterináře na plazy.Jen doufám že to nebude nic vážného.

Je to Sylvania reptistar UV-lamp 160watt.Jinak jsem se dovolala veterináři a hned zítra nás vezme na výplach.Uvítala bych ještě nějaké rady jak s leguánem zacházet na veterině ona totiž není moc ochočená,má strašně ráda hlazení,ale jakmile ji chceme vzít do rukou tak se jí to nelíbí.Bohužel s ní zítra nemůžu jet-musím do práce,tak to bude pro manžela asi hodně těžké.

Veterináře mi poradil náš ke kterému chodíme se psem.Ted jsem se dívala na jeho stránky a bohužel tam o ještěrech není ani zmínka.Je to MUDr.Pospíšilík z Přerova,tak ted nevím co mám dělat po telefonu mi připadalo že tomu rozumí.Mám o ni strach,pokusím se najít ještě někoho jiného,ale pokud nenajdu nikoho kdo nás veme zítra tak tam pojede,nechci ji trápit.

Děkuji za adresy,našla jsem tam veterináře v Olomouci,ale ten není ochotný nás vzít dříve než v pondělí,tak nevím jak se rozhodnout.Dal mi najevo že s manipulací nám nijak nepomůže a že je to nebezpečné zvíře a když nejsme schopni s ní manipulovat tak jsem si ji neměli pořizovat.Má úplnou pravdu,vím to.Koupila jsem ji jako 4letou mám ji od dubna tohoto roku,ale snažím se aby měla všechno co potřebuje.Podmínky co měla byly nevyhovující,ted kromě vlhkosti má všechno jak má být.Nevím jak bych ji mohla v tomto věku naučit aby mi vylezla na ruku a nechala sebou manipulovat.Věnuji se ji každý den,pouštím ji i ven z terária a hladíme ji po hlavičce.Někdy sama příjde a vyleze mi na záda.Ale když si spomenu co dělala když jsme ji dovezli v krabici,tak si cestu na veterinu nedovedu představit.

Určitě to zkusím.Chtěla jsem hned,ale už spí.Můžete mi někdo popsat jak to chodí na takové prohlídce u veterináře a jak to vaši leguáni snášejí.Myslela jsem že to kropení bude stačit,ale jak vidím tak nestačí,tak bych ještě poprosila o nějaký konkrétní zvlhčovač s kterým máte zkušenost.Chtěla jsem jí ho koupit na vánoce,tak ji je udělame dříve.

Johny, rýže staví. Nevím, jestli by to bylo vhod. Jablko je projímavé, to by mohlo pomoct, nebo švestky - ale to pomáhá u lidí.
Jinak se přikláním k tomu, že leguán potřebuje pořádně zahřát, aby fungoval. Rozhodně přes 30°C.
Ten 5 cm bobek - udělá ho jednou denně nebo víckrát? Je vyloučené množství nějak úměrné tomu, co leguán sežere?
Pije dost? Nedostatek tekutin taky způsobuje zácpu.
Veterinář ať se jde bodnout. Ty jsi zákazník a hodláš mu zaplatit za jeho služby. A jestli má trochu rozumu, měl by vědět, jak je to s plazy obecně. Jasně, že nikdo nebude skákat nadšením tři metry, když dostane pod ruku kousavou obludu, ale plazi prostě nejsou na výchovu nějak stavěný. Pes nebo kočka, prosím, to se vychovat dá a když to vychovaný není, je to na majitele... a stresovat už beztak vystreslýho majitele zvířete, to od něj moc košer není.

Dnes vykadila docela dost-myslím k předchozím dnům,dohromady to mohlo být i přes 10cm.Dala jsem jí do bazénku teplejší vodu a masírovala bříško.Ale pořád je to málo k poměru co sežere.Je i na pohled taková nafouklá.Pojedu s ní k tomu veterináři v pondělí,at vím na čem jsme.Taky mě napadlo že by mohla mít v sobě vajíčka,ale podle fotek které jsme sem vložili tak je to samec.A pokud má opravdu 4roky tak nikdy žádné nenakladla.Píšu ona,protože jsme ji koupili jako samičku Marušku a docela rychle jsme si na to zvykli.Jinak vám moc děkuji za rady a pochopení.

To "Vykašli sa na veta " - samozrejme myslím,kým nezoženieš špecialistu na plazy.Bolo by dobre jej urobiť vyšetrenie,či naozaj nejde o vajíčka.
Pred znáškou bývajú nervózne,stále lozia po terku a snažia sa hrabať,asi 10 dní pred znaškou prestanú žrať.
Skús jej do terka dať neakú krabicu so zmesou rašeliny a piesku.

To co píšeš je úplně přesný,pořád lozí po terárku a jí méně a pořád se snaží podhrabávat,ne že by to před tím nedělala,ale ted je to intenzivnější.A to lození sem a tam to nedělala,spíše byl zázrak když přelezla víc než jednou za den.A nervozní je očividně.Jen já to přikládala spíše těm problémům s vyprazdněním.

Tak ako som ti pisal vyššie.Daj jej neaku prepravku,nasyp zmes piesku,rašeliny a aby tam celá vliezla...Najlepšie by bolo keby bola ohrievaná.Ak sa ti dá,umiestni nad tu prepravku aspon lampu,ale aby sa lego nepopálil.
Substrát udržuj navlhčený,ale nie mokrý.Zabezpečiť kľud a veľa vody.S legom nemanipuluj.
Pokiaľ ešte žerie,tak jej nechaj čas.

Áno je to mpžné.Ak ti veto potvrdí vajíčka,aj tak budeš musieť urobiť,čo som písal.Maximálne jej pichne injekciu na urýchlenie.Ak žerie aspoň trochu pravidelne,tak redšou stravou sa jej vyprázdňovanie upraví a myslím si,že paraziti ju nezabiju.
Prenášaním sa bude len stresovať a môžu nastať zbytočné problémy.
Môžeš pridať aktuálne foto,aspoň pre predstavu?Koľko jej svieti to UVB?

Fotky mi prišli,len by to chcelo fotky zamerané na okolie stehien a kloaky.Z týchto pohlavie neurčím.
Lego vyzerá byť v pohode,tie zvleky to je normálne,stačí ho viac rosiť.Brucho má "napapané" ,vajíčka zatiaľ nevidno.Terko je tiež v pohode,len tú lampu,čo je vpravo na spodnejšej polici by som umiestnil hore k tej Sylvanii.To som ti už zdá sa kedysi odporučoval.Takto tam má asi najlepšiu teplotu,preto tam vylihuje a nelozí hore pod UVB zdroj.To svietenie - myslím čas odkedy dokedy svieti UVB zdroj.Ak sa mi podarí nájsť program na úpravu fotiek,tak ich tu vložím ,sú totiž moc veľké.

Ty lampy jsou jedna dole ta má 100W a druhá je vedle té UVB ta je 75W,tak myslíš že je mám vyměnit?Děkuji za vložení fotek a poslala jsem ti ty kolem stehen,doufám že to tak stačí,nechtěla jsem ji moc natahovat,tak jsem ji jen zvedla pod předníma nohama.Překvapení bylo že se jí to líbilo a lehla mi na tu ruku,tak jsem ji bříško masírovala,ale vajíčka jsem necítila,spíše to je jako nafouknutý balonek plný vody.

Vymeň ich,lego sa presťahuje hore. Bude kľudnejší keď bude hore na polici vyššie a nebude taký bojazlivý.Lepšie bude znášat údržbu terka a socializáciu,bude mať pocit bezpečia.Ja si myslím,že by to mohla byť samica.Fotky tu vložím v plnom rozlíšení,nech sa vyjadria aj skúsenejší.
Osobne si myslím,že keď dáš dole to "kladisko",tak nič nepokazíš.Miesta tam je dosť a uvidíš,či tam začne loziť a hrabať.

Ještě dnes je vyměním a hned zítra nachystám to kladiště.Ta rašelina s pískem-dá se koupit ve zverimexu,nebo kde.Dnes jí zase až moc,ale vyprazdnování je nic moc,jsou to kousky.Pokud si myslíte že tím nic nepokazím tak s tou prohlídkou pár dní počkám.Veterináři ještě zavolám a pokud bude souhlasit tak to přesunem na později.

Ja si myslím,že nič nepokazíš.Vajíčka - ak sú - tak ešte len vo vývoji.Bude mať dostatok času na oboznámenie s kladiskom . Rašelinu kúpiš v kvetinárstve a piesok taký jemný do detských ihrísk asi v stavebninách.
Aspoň ja používam takúto zmes,niekto len čisty piesok . Do kladiska,možno by stačila aj čistá rašelina,neviem.
Ja som vlastne doteraz ani "štatistiku " o velkosti výkalov ani nerobil.U mna s..u až moc.:-D . Neviem tiež,či existuje dáka norma na legovýkaly.
Ja svietim Sylvou od 11,00-17,00.Ak by ti hore stúpla rapídne teplota,tak tú 100 W jednoducho vypínaj,alebo nastav cez časovač.UVB je pre samice dôležité.
Ako pisali hore,menej koreńovej zeleniny a viac listovej.
Pokiaľ žerie je stále čas.Sleduj kedy prestane pravidelne žrať.To,že teraz veľa žerie je u samíc normálne.

Chtěla bych ti poděkovat za ochotu a čas krerý jsi nám věnoval,jsem ted klidnější a věřím že bude v pořádku.Nechám jí ted v klidu a uvidím.Já to možná moc přeháním s tou péčí,pořád kontroluji kolik snědla,jestli pila,to jsem schopná jí držet misku i několik minut u tlamičky dokud se nenapije.Taky si všímám že sama nechce moc jíst,čeká až jí to začnu podávat já.Moc mi záleží na tom,aby měla všechno tak jak má mít.Ještě bych poprosila kdyby se ještě někdo vyjádřil k tomu jestli je to ona,nebo on.

Nesúhlasím.Treba jej nechať čas. 7-12 dní pred znáškou prestane žrať.Toto treba sledovať.Potom jej treba nechať klud a čas na kladenie.Ak nevykladie v období 14 dní až potom treba ísť k vetovi.Ten potom potvrdí či sa jedná o folikuly alebo zadržanú znášku.
Zbytočné stresovanie samice prenášaním je pred znáškou nebezpečné.Treba tomu nechať voľny priebeh,možno ide iba o obyčajnú zápchu z nevhodnej stravy a môže to byť aj samec.
Moja zásada 5 - T
ticho,teplo,tekutiny ,tepláky,terko - čumieť do terka :-D .Pevné nervy a zachovať paniku..:-D
Pár postrehov:
http://www.johny31.estranky.sk/clanky/rozmnozovani e-iguana-iguana.html

to bude normální dospělá holka, samostatně chovaný samec v tomhle věku by byl namachrovaný macho...nechala bych jí udělat sono, co to v tom břiše má. A to ještě teďka v době, kdy je dost času. Pozdější manipulace se zvířetem, převážení a ošetření by bylo už spíše přitěžující okolnost. Já osobně bych to tipovala na přetrvávající folikuly. Kdyby měla zácpu, tak nebude kadit vůbec a žrát přestane uplně...ty přetrvávající folikuly nebo snůška v počátečním stadiu se takhle projevujou, začíná jí to tlačit na GIT, tak se hůř vyprazdňuje a méně žere. Ikdyž ten jídelníček není zrovna OK, chtělo by to ubrat ovoce a přidat více listí. A dala bych jí pár sarančí, pokud to má folikuly nebo snůšku.

Já si tady jen tak neplácám klávesama. Iguany jsem měla řadu let a několikrát jsem je odchovala, ze zvířat získaných v dezolátním stavu a vyléčených. Pravidelně odchovávám leguány černé (Ctenosaura sp.) Většina zvířat, které jsem dávala pryč, když jsem z důvodu stěhování rušila chov žije dodnes u nových majitelů a je jim nyní mezi 15-20 lety.
Pokud samice má v sobě snůšku nebo je po ní (je jedno, jestli oplozenou nebo ne- ta vejce jsou vytvořená stejně), tak je živočišná potrava velice důležitá pro následnou rekonvalescenci, protože investovala velké množství bílkovin do vajec. Navíc dle vlastního pozorování Iguany v přírodě sezónně žerou poměrně dost živočišné potravy, jednak různé druhy hmyzu- housenky, rovnokřídlé atd, tak i třeba obsahy ptačích hnízd (vejce, mláďata). Juvenilní jedinci žerou hmyz, adulti vybírají ta ptačí hnízda. Viděla jsem u nich i pár útoků na Anolisy.

Ja se s Vámi nechci hádat a tlouct jen tak do klaves jak říkáte. Ale podle mého jsou leguáni z 99,9% pouze byložravci. Četl (upozorňuju poze četl) jsem nějaké studie, kde se zkoumali obsahy žaludků u leguánů a nikde nenašli žádnou stravu živočišného původu. Ale taktéž jsem četl i otom co píšete Vy, ale jednalo se podle článku o výjmečné případy. Samozřejmě Vám nevyvracím, ale věci které zde píšete a máte je ověřené..
A pokud se Vám podařili odchovy tak tiše závidím..

Ono je hezké, že je to tak podle Vašeho. Jenže tyhle studie, které udělal někdo stylem, že v časově vymezeném období koupil na tržnici nebo si sám odstřelil pár leguánů a kuchnul je nelze brát jako slovo boží. Ona ta zvířata totiž žerou to, co je sezónně dostupné ;-). A vzhledem k tomu, že obývají oblasti, kde se střídají období vlhka a sucha, tak žerou to, co zrovna převažuje. Takže pokud tam někdo v období dešťů odpitvá pár zvířat, tak v nich samozřejmě najde hlavně listy a další části rostlin, protože je vegetační období a je jich dost, navíc čerstvých. Pokud je odpitvá za 2 měsíce, najde v nich i nějaké plody a hlavně hromadu havěti. A pokud budete ta zvířata chvíli pozorovat v přírodě v průběhu roku, tak zjistíte, že ta zvířata v průběhu roku zdaleka nežerou pořád to samé, ale skladba potravy se pochopitelně mění.
Neříkám, že lidi mají 2x týdně cpát legouše vejci na tvrdo, tvarohem, sejrem, moučnými červy a podobnýma hovězinamaatd. Ale naopak pro samice pro snůšce a novorozená mláďata jsou živočišné bílkoviny v podobě např. sarančat nesmírně důležité.

Ctěla bych vás poprosit o radu jestli ji tedˇmám nechat vklidu,nebo co mám dělat.Kladiště ignoruje a je tedˇuž opravdu obrovská.Potravu přijímá,ale už ne tak jak před pár dny.Je taková ostražitá,ale to si myslím že po té včerejší cestě.Tady píšou že při snůšce brali krev jestli je ještě čas,nebo už zadržuje.Nám nic nebrali,jen ten ultrazvuk a že mám čekat.Co když pak bude pozdě.Napište mi co by jste dělala vy.Děkuji

Tak jsem ji dnes udělala kladiště,koupila jsem takový umělohmotný box a dala do něj tu směs rašeliny a písku.Maruška do toho vlezla a hrabala tak že je to všude.Potom vylezla a rovnou do vody,bohužel z vody zase zpátky.Už to tak dělá půl hodiny vkuse.Je normální že tu směs žere?

No protože jsem považovala za správné když jsme byli objednáni tak jsem volala po 13hodině veterináři,vzala to sestřička a po dohodě s ní jsme tam jeli jen s trusem a tím že pošlu na email fotky pohlaví.V době když jsem volala tam doktor nebyl a byli jsme objednáni na 14.oo a přes půl hodiny nám trvá cesta.Doktor mi totiž v emailu napsal že je potřeba udělat rozbod a zjistit pohlaví.Vysvětlila jsem tedy jí že ji nechci stresovat.Doktor měl zcela jiný názor a opravdu jsem si připadala jak naprostý debil,způsob jakým s námi jednal byl neuvěřitelný.Trus si ani nevzal s tím že musí být na sklíčku a že nebude pracovat s úvahami co by to mohlo být,když nevím jestli je to samec,nebo samice a podle fotek se to nepozná.V podstatě mi vytiskl stránku z internetu kterou znám skoro naspamět.Pak mi řekl že jí mám zavést něco jako sondu a zjistit tím pohlaví.To dělat nebudu,mohla bych jí ublížit.Manžel měl co dělat aby mu něco neřekl,když se nás poněkolikáté ptal co po něm vlastně chceme.
Vitamíny jí dáváme Nutri Mix Rep calci Plus,asi to nebude to pravé poradili nám to ve zverimexu.Tak mi prosím napište co dáváte vy.Vím že nemá moc pestrou stravu,ale ona spoustu věcí nechce.Budu na tom muset zapracovat.

já jsem původní vyšetření chtěla ohledně toho že se špatně vyprazdnovala a to jsem měla přijet s ní,ale po zjištění že pokud by to byly vajíčka je lepší ji nestresovat jsem ji nevzala.Ale dopředu jsem volala a sestra mi řekla at tedy dovezu ten trus na rozbor.Dokonce mi řekla at to dám do plastové misky ,věděla že přijedu s jedním které právě udělala.Věděla i to že to k nim máme 25km.Tak jsme se s hovínkem projeli sem a tam a vypadali jak debilové.Ted mi pan doktor napsal že to vypadá na samce,ale ty fotky měl v počítači už když jsme tam byli a řekl že se to nedá určit.Tak asi když jsem mu zaplatila za konzultaci,tak se podíval ještě jednou.

na to je jediná rada...najít jiného veterináře, který
1. opravdu rozumí těm zvířatům a ví co říká
2. umí jednat s klienty
Kdyby si ke mně tohle dovolil, asi bych mu to hovínko vmetla do tváře :-) Pokus se legošovi nafotit podvozek- kloaku, spodní stranu stehen a kořen ocasu, ale řekla bych, že je to 99% samička. Žádnou sondu do ní samozřejmě rvát nemusíš ;-)

Ty fotky tam jsou,akorát jsou vloženy od Johnyho.Jak jsem už psala neumím je vložit sem,tak jsem je poslala přes email a on je vložil sem.Nebo myslíte ještě další?Napište mi prosím jaké mám dávat ty vitamíny.Děkuji.

1. Kája,ja sa vôbec nehnevám
2." Navíc dle vlastního pozorování Iguany v přírodě sezónně žerou poměrně dost živočišné potravy, jednak různé druhy hmyzu- housenky, rovnokřídlé atd, tak i třeba obsahy ptačích hnízd (vejce, mláďata). Juvenilní jedinci žerou hmyz, adulti vybírají ta ptačí hnízda. Viděla jsem u nich i pár útoků na Anolisy." - konečne dôveryhodná odpoveď.Toto som potreboval počuť,že niekto na vlastné oči videl,nafotil - vo volnej prírode.Kto a čím doma kŕmi v zajatí,to je už iná vec a neznamená to,že je to správne
3.Auri - iba súhlas.Vlastne je to logické,my to zviera nepoznáme,tak musíme iba predpokladať,že to môže byť dlhodobé.
4. lego maruška - ak si si pozrela môj odkaz,tak samice potrebuju v čase znášky veľa vody
5. písal som hore,- kým nezoženieš dobrého veta,zatial postupuj podla rad
Postup veta nekomentujem...

Ešte doplním - pýtajúca píše,že tento problém trvá asi týždeň.Ja som nikdy neporovnával velkosť výkalov počas gravidity s iným obdobím.
Ja osobne by som hľadal kvalifikovaného veta a leguána zatial nechal v klude.
Zatial,čo viem o pár prípadoch zadržania znášky,tak tam už samice nežrali.Niektoré nemali vhodné podmienky na vykladenie,u niektorých už bolo neskoro.Jednalo sa ale vždy o samice chované bez samca .

Abych pravdu řekla, tak jsem velikost výkalů také neporovnávala, ale co mám tak odpozorováno, tak březí samice nebo samice s folikuární stází méně žerou a tudíž i defekují méně. Uplně přestávají žrát celkem bezprostředně před snůškou a pokud vše proběhne jak má- vykladou, tak potom žerou jak prokopnuté asi 2.den po snůšce. Pokud zadrží snůšku, tak trochu žerou ještě často i několik dnů po fyziologickém termínu kladení, ale pak přestanou s nastupujícími zdravotními problémy, jako je zánět vejcovodů atd. Ale že by to byla zadržená snůška si nemyslím, spíše folikulární stáze nebo březost. A to by bylo potřeba zjistit co nejdřív, o co se jedná, dokud je čas a samice v dobré kondici. A podle výsledků ze sona potom rozhodovat, co dál. Zbytečně čekat se může nevyplatit. Pokud to je folikulární stáze, tak to už se vyvíjet nebude, naopak hrozí, že ty folikuly rupnou a to už je potom rychlé :x:. Co se týče poskytnutí vhodného kladiště při březosti, tak to je samozřejmost...

Jinak bych potom na základě výsledků vyšetření nechala na zvážení veterináře kastraci zvířete. Jak nejsem zastáncem preventivních kastrací zvířat, tak u leguánic to má zrovna poměrně velké opodstatnění, pokud jsou chované sólo jako pet. Protože u takových samic jsou potíže s planými snůškami nebo folikulární stází celkem častá záležitost.

Ohledně té vody-je to asi jak s jídlem,ráno než odejdu do práce tak jí všechno nachystám,ale ona se toho ani nedotkne.Čeká až se vrátím(to není nijak pozdě,kolem 12hod)a podám jí jak misku s vodou,tak žrádlo.Tak okamžitě začne pít a žrát.Dělá to tak od doby co je v novém teráriu.Dnes zase leží na spodní poličce i když jsem jí tam světlo už i vypla,pořád je tam víc než pod UVB.Co se týče vyprazdnování tak je to už asi normální.Prohmatávala jsem jí břicho a nic tam necítím.Ted vypadá spokojeně.Tak mě napadá jestli není jen trochu otylá.Nechám ji tsd v klidu a uvidíme.Ještě jednou všem děkuji.

Abych byla klidná tak jsem si našla co to vlastně je folikulární stáze.Na internetu je i postup jak probíhá operace,ale hlavně je tam kontakt na email.A popsán postup doktora že je lepší nejdříve všechno napsat a nafotit,než zvíře stresovat převozem.Tak jdu psát a fotit.Dám pak vědět.

Aurifer, - dík za petrfektnú prednášku.Takéto rady sa cenia. :beer:
leguán maruška -
1. voda - myslel som aj vodu na kúpanie,spomínal som vaničku.Vodu na pitie nechaj v terku zvlášť v miske.
2. lampa - keď prídeš z práce,vypni tú 100 W vedľa UVB a aj tú dole kde lego teraz oddychuje.Možno pod UVB leží keď si preč.Ak chodíš pravidelne z práce domov,tak ťa už možno čaká..Buď tam má lego vysokú teplotu,alebo je ten zdroj zlý.Pozoruj teplotu hore,radi sa "slnia" pod UVB zdrojmi.U mňa sú pod tou lampou ako na striedačke.
To,že na teba čaká s obedom,to je dobré.Už si na teba zvyká.Ak chodíš takto pravidelne,tak jednoducho jej jedlo dávaj až keď prídeš domov.Moji žerú až po vyprázdnení a to najskôr po 11 - 12 hod,keby som im nachystal ráno,tak sa do toho vykadia.

Ona když se koupe tak se pořád snaží potápět hlavu na dno.Samu jsem ji nikdy pít s misky neviděla,ale když jí ji podám tak tam zaboří hlavu a je vidět že chlamstá jak pes.
To Maruška je vzorná nikdy se v terárku nevyprázdnila jinde než do bazénku.Zato když ji pustím ven s terka tak je schopná kdekoliv.
Pan doktor je ochotný,už mi odepsal,ale bohužel nevím jak se mi to podařilo jsem poslala email bez fotek.Tak už jsem to napravila a poslala.

Tak pan doktor na tom byl asi podobně jako já,on email zapoměl odeslat.Tak jsem mu včera volala a právě před chvílí mi napsal že si myslí že je to spíše samec,ale ještě chtěl zaslat fotky hlavy a kolik měří.Psal že je to na hraně že vypadá jak málo vyvinutý samec,nebo naopak hodně vyvinutá samice.Problém tedˇnemáme žádný tak ji nechávám vklidu.Upravila jsem ji jídelníček jak jste psali a objednala rosící zařízení hagen exo terra exmonsoon rs 400,tak doufám že bude spokojená.Myslím že vy pochopíte jaký to byl pocit když byla venku s terka a já přišla do místnosti.Ona okamžitě zamířila ke mě a když jsem se k ní sklonila opatrně na mě vylezla a hlavičkou se mi třela o ruku.

Tak tedˇmi pan doktor po zaslání dalších fotografií napsal že je přesvědčen že je to samec,tak že vajíčka v sobě nemá a že to bude dietní chyba.Ještě mu posílám náš jídelníček,který je díky vám už lepší.No docela jsem si oddechla,bála jsem se té folikulární stáze.

víte co? Nafoťte mu ten podvozek, ať se dobereme k nějakému výsledku ;-) Podle hlavy vypadá na samici. ale jenom podle hlavy se to na 100% určit nedá. A určovat zvíře jenom na základě fotek hlavy a rovnou z toho seknout diagnózu, která může být chybná, to byste o toho leguána taky mohla přijít a to předpokládám nechcete. POkud je to samec, tak se zřejmě bude jednat o dietní chybu, ale pokud je to samice, tak se může jednat o průser, který bude ohrožovat život toho zvířete, to byste měla brát na vědomí.

Já tedy nechci strašit, ale zrovna letos jsem se setkala s něčím podobným. Kamarádka přišla loni o samičku po operaci folikul, neprobrala se z narkózy. Na podzim jsme jeli pro nechtěného leguánka, bylo to podražené mládě chované bez terka a prostě úplně špatné podmínky. Na podzim vypadalo jako sameček, měl cca 2 roky, vypadal tak na rok. Dostal se do velkého terária, dobře žral, měl všechny podmínky, vyrostl, jen hlava mu nevyrostla k tělíčku ji měl malou.Najednou se zakulatil a přestal žrát, tak jsme jeli na sono jestli je to fakt kluk a hádejte co měl v bříšku - folikuly. Teď už má měsíc po operaci a je v pořádku a i vet ho podle vzhledu určil jako samce. Tady Maruška mi přijde podobný případ, femorálky drobné, naši samci v jejím věku měly femorálky už nejmíň 1/2cm vystouplé, boule na vršku hlavy má také malé a vůbec hlava je v poměru k tělíčku drobná. Myslete si o mě co chcete, ale podle mě je Maruška holka.

Dobře,tak pokud je to podle vás samička-je možné že nikdy neměla žádné vajíčka?Původní majitelka říkala že to ví na 100%.Ptala jsem se na to už dříve,ale nikdo mi na to neodpověděl.Maruška žere a tedˇposlední dny zase hodně.Co bych ještě viděla za neobvyklé je při vyprazdnování má hodně větry.Měla jsem takovou radost,když mi veterinář napsal že je to samec,to vlastně napsal i ten první a i tady na poradně v jiném vlákně psali chovatelé že Maruška je on.Asi bude nejlepší najít vhodného veterináře(ten co byl tak ochotný je více jak100km od nás)a nějak to zvládnout.

Podľa posledných 2 fotiek,čo som sem vkladal tipujem samicu a zhodli sme sa na tom 2 .Auri je tretia,preto stále od začiatku píšem ako o samici.
maruška - načo kupuješ drahé rosiace zariadenia? Vidím,že si trošku uponáhľaná.
Nepíšeš,či sa zmenilo jej správanie,či leží pod UVB zdrojom...
Také veci ako potápanie alebo trenie o ruku....nehnevaj sa,to nie sú dôležité informácie.
Vysvetli mi,prečo je leguán vonku z terka? Ku samici s takýmito podozreniami na znášku,nestabilnými podmienkami,mi to príde ako trošku ľahkovážny prístup.
Neaká váha,dĺžka,výzor hlavy..to nemôžu byť pre veterinára smerodatné podklady.Mám pocit,že jej chceš tak dobre až nevnímaš,aké detaily môžu rozhodovať o zdravotnom stave....
Pár ľudí by vedelo potvrdiť tipovanie pohlavia môjho Dina.Len ja som tvrdohlavo tvrdil,že je to samica...odmalička.

Ona nebývá dlouho venku s terária,to je jen tak půl hodiny denně,když bouchá do skla a chce ven.Projde se po pokoji většinou udělá potřebu a pak se sama vrátí do terárka.Hned na začátku jsem psala že se špatně svléká-po šupinkách.Proto to rosící zařízení i když ji kropím několikrát denně tak vlhkost nestoupla.Veterinář i vy tady jste psali že vlhkost je důležitá.Pod UVB zdrojem leží skoro pořád.Vypla jsem to světlo dole a začala zapínat i tu zářivku.O tom potápění jsem psala protože jsem nevěděla jestli je to normální.Co se chování týká tak tedˇ je podle mého názoru vpořádku-žere,vyprazdnuje se pravidelně 2krát denně.
Možná máš pravdu a některé věci dělám špatně.K veterináři pojedeme už jen pro to atˇkonečně vyřešíme otázku co vlastně doma máme.Proto že si myslím že je vpořádku tak asi až koncem týdne,až přijede manžel.Sama si na to netroufám při vzpomínce co dělala když jsme si ji dovezli.
Ještě to o tom tření o ruku tím jsem se tak nějak chtěla pochlubit,pro mě to znamenalo že mě už pozná a věří mi.Tak se omlouvám a děkuji.

Taky podle pórů tipuju samici. Náš Lemrouch, původně považovaný za samici (brali jsme ho dost mizerného, byl malý, neměl hřebínek, atd.) se taky nakonec vyvrbil na chlapa - a póry má pěkně velké, aspoň 2-3mm, rozhodně ne takové puntíčky. Nemluvě o hřebínku, co mu narostl... :-)
Ven chodí semtam občas, taky tak na 20 minut, aby neřekl. Ale dost často se stane, že nechám otevřeno a ani se nehne a nejeví zájem. Však taky má každý náladu na něco jiného.
Co se týče potápění, jednou nám Lemrouch ležel ve vodě a většinou i hlavou pod vodou víc jak hodinu - ale to měl natočenou čerstvou a vyloženě skoro horkou vodu. A děsně si v ní lebedil. ]:)
Rozumím tomu, že když si někdo vezme týrané zvíře, snaží se mu to nějak vynahradit, ale zase by opravdu bylo lepší hodit se do pohody. Už takhle se, pokud si pamatuju popis jejích předchozích podmínek, má o 150% líp...
Takže - míň ovoce, víc listí, svítit a hřát. Co se týče té vlhkosti, neřešili jsme to už? Nemůžu si vybavit, co konkrétně to bylo... zapátrám a ještě napíšu.

Tu podestýlku jsem ji tam zatím nedávala,protože jediné místo kam bych ji jí mohla dát je nad šuplíkem kde jsou zásuvky a přikláním se k názoru že by podestýlka být neměla.Tak radši to rosící zařízení a podestýlku když ani to nepomůže.V původním měla kukuřičnou podestýlku a taky ji žrala.

Podestýlkou myslím směs rašeliny a písku. To drží vlhkost dobře. Co se mě týče, v džungli mají taky na zemi něco od hlíny... sice náš leguán samozřejmě džungli asi nejspíš nepamatuje...
Asi by to chtělo zvýšit vlhkost v celé místnosti... možná zkusit do terárka nějak umístit květináč se scindapsusem nebo ficusem pumila - asi by to i jedla, ale třeba by to pomohlo...
Kukuřičná pod leguána, to je fakt mimo...

Scindapsus je úplně obyčejná tzv. voděnka a pumila je drobnolistý ficus, oboje se to tak jako pne a padá... je to jedlé, nám leguán scindapsus/epipremnum (podle toho, co zrovna má) žere průběžně... hlavně mladé výhonky. Dal by se asi použít i zelenec (chlorophytum)... ale opatrně, aby legu zase neměla nějaké nervy z novinek. :-D Má tam nějaké umělé rostliny? Kdyžtak by se to dalo dát na místo nich.
Jinak, nám legu taky tu rašelinu semtam žere... ale vídám ho sporadicky. Spíš se v tom válí a pak se koupe...
O rostliny bude potřeba se starat. Hlavně ne moc blízko "sluníčku"... myslím tím tu Sylvanii...

Co Marušce nabídnout na žraní zelený jíl? Nám ho poradila Jerinka na leguáním webu. Je to fakt jíl, děláme legoušovi do misky řídké bahno a ze začátku by se ho byl užral. Teď si sem tam ďobne. Je i proti zácpě a plynatosti. Pokud by byl problém pouze v trávení, mohlo by to zabrat. Tady je vlákno, kde se to řešilo http://www.varanusniloticus.com/ForumKCHLZNEW/view topic.php?f=5&t=1375

Tak jsme se právě vrátili z prohlídky.Měli jste pravdu je to samička a je plná vajíček.Veterinář nám udělal ultrazvuk a taky jsem ji nechala udělat rozbor trusu.V trusu něco našli tak jsme dostali prášek na odčervení(Panacur).Veterinář říkal že pokud žere a je vpořádku tak nic dělat nebudem.Doufám že je to tak vpořádku,veterináře jsem hledala dlouho a spousta bylo ochotných ji vyšetřit,ale specializaci neměli.Až ve Zlíně na klinice Medip.Prohlídku zvládla na jedničku.Tak tedˇbudu čekat,hlavně doufám že kdyby je nebyla schopná vyklást že to poznám,docela se toho bojím že to nepoznám.Vám všem děkuji,upřímě se musím přiznat že jsem si myslela že je to samec jak psali veterináři,ale nechtěla jsem nic zanedbat.

Já čtu a jsem ti za to vděčná,ale pořád nevím jestli jsou to vajíčka,nebo folikuly.A taky vím že s ultrazvuku to nejde poznat,musí se udělat rengen a vzít krev.To nám bohužel ani jedno neudělali.A postup u snůšky je pokud to chápu dobře nechat v klidu a u folikul jak psala Aurifer
řešit co nejdříve.
Podle toho co vím si myslím že ona i kdyby to byla vajíčka je sama nevyklade.Trus nemá vpořádku,drápky se jí po zastřižení strašně třepí a bohužel mojí vinou ta strava taky nebyla OK a tedˇuž to asi nedoženu.Ja možná opravdu stresuji,ale volala jsem do Brna doktoru Knotkovi(je to pro nás sice daleko,ale je psaný jako jeden z hlavních vet.na terar.zvířata)a v pondělí ji můžu dovést s tím že si ji tam nechají a vrátí nám ji už vpořádku.Možná je to tak špatně,ale já o ni opravdu nechci přijít.To že to nebude stát málo to taky vím,ale beru ji jako člena rodiny.

"Tak jsme se právě vrátili z prohlídky.Měli jste pravdu je to samička a je plná vajíček.Veterinář nám udělal ultrazvuk a taky jsem ji nechala udělat rozbor trusu"
Tu jasne píšeš,že sú to vajíčka.My vychádzame len z príspevkov od teba...Keby veterinár uznal za potrebné,tak tú krv asi odoberie.
Mne pripadajú tvoje príspevky protichodné,tak som zareagoval.Je úplne samozrejmé,že chceš legoške len dobre.Preto som ťa ukľudňoval až nestresuješ.
Daj si kafčo v kľude si daj dohromady čo sme tu už popísali a potom sa spýtaj.;-)

Ja pak hledala jestli stačí ultrazvuk,aby 100%vyloučil ty folikuly a podle toho co jsem zjistila tak né.Máš pravdu že stresuju,omlouvám se,ale nechci nic zanedbat,zkusím se uklidnit a nachystám ještě tu rouru do kladiště.

Já psala řešit to co nejdříve proto, aby se vědělo, co to vůbec v tom břiše má. protože kdyby měla přetrvávající folikuly, tak by hrozilo jejich prasknutí a rychlý úhyn zvířete. Se snůškou v nízkém stádiu vývoje by to samozřejmě tak urgentní nebylo. Ale aspoň by mělo zvíře víc času se uklidnit před termínem snůšky. protože s vysokobřezí leguánicí před termínem fyziologické snůšky je lepší nic nedělat. Co přesně Vám vůbec ten veterinář řekl? Že to jsou vajíčka, folikuly, nebo že neví jestli to je to nebo ono?

Kdyby to byla vajíčka, tak proč by je neměla vyklást? Ta samička je ve velmi dobré kondici, podmínky má taky OK. POkud by tam nebyl nějaký defekt na vejcích atd, tak při poskytnutí vjodného kladiště by problém vůbec být nemusel. Proč jí byly zastříhávány drápy?
Hlavně nezmatkujte ;-)

No řekl mi že jsou tam vajíčka,některá hodně velké a s doktorkou která tam taky byla se bavili že je tam i nějaká tekutina,na to jestli ví že jsou to určitě vajíčka a ne folikuly mi nijak jednoznačně neodpověděl.Byl strašně ochotný,ale jak moc tomu rozumí nevím.Marušku si fotili telefonem jak kdyby leguána moc často neviděli.Neřekl mi vůbec jak dlouho mám počkat,jestli je to nízké stádium,nebo naopak.Žrát žere,ale i tady je někde napsáno že žrali i celou dobu.
Nedokázal mi ani říct jak dlouho bych měla čekat a já se bojím že to nepoznám.Taky je pravda že jsem se asi nezeptala na to proč ji nevezme krev,ale celou dobu jsem ji držela a jí se to moc nelíbilo-drápky jsem měla dost hluboko v kůži.Drápky jsem chtěla zastřihnout já,jednou už jsem jí je zastřihovala sama,ale má je strašně přerostlé tak jsem chtěla vědět kam až můžu,ale i veterinář ji zastřihl jen špičky.

Tak jsem ji je schválně šla změřit a ten nejdelší má 2 a půl cm a to po zastřižení.Když jsme si ji brali tak při chůzi měla ty prsty položené,na ty drápy vůbec nemohla stoupnout.Tedˇuž je klade normálně.Neměla si je kde obrousit,neměla žádnou větev.

Můžu se prosím ještě zeptat zda je normální že se včera vyprázdnila 4krát a dnes už taky 3krát,vím to protože ji pokaždé vyměnuji vodu v bazénku a tedˇnež jsem ji stihla bazénk vrátit tak znovu.Je vidět jak tlačí i když už je trus venku.Je to v pořádku?Před tím se vyprazdnovala tak 1 až 2krát za den.
Do kladiště jsem ji dala tu rouru,ale zatím jen rozhrabuje substrát po celém terku.

Myslela jsem tím spíše že tlačí a trusu je jen málo.Dnes chtěla ven,tak jsem ji na chvíli pustila.Nevím jestli je to tak jak si myslím,ale řekla bych že se strašně snaží něco vytlačit,ale nejde jí to.Lezla po místnosti a každou chvilku(zhruba po 5min)se snažila tlačit,pokaždé vytlačila jen pár kapek moči a víc nic.Jak dlouho by trvalo vykladení?To samo dělá i v terku.Žrát žere pořád i když málo.A jak dlouho mám čekat?Pokdu žere tak je čas?Doufám že už to bude brzo za námi a přestanu vás otravovat.Děkuji za trpělivost.

Koleduješ si o poriadne problémy.Samica s takýmto podozrením nemá čo hľadať mimo terko.Nehovor mi,že robila na teba "psie oči"..Studená podlaha jej určite neprospeje.
Niektoré samice to vykladú v priebehu dňa,iným to môže trvať aj pár týždňov.Niektoré to nedajú ani s podporou injekcií.
Myslela jsem tím spíše že tlačí a trusu je jen málo na toto ti už Auri odpovedala predtým.
Ja som si to vysvetlil ,že veľa žerie tak aj veľa kadí.

Dnes jsme byli v Brně a Marušku si tam nechali.Bohužel ani rengen a ani rozbor krve jednoznačně neprokázali co jí je.Zjistili z krve že má v sobě už zánět a asi i špatné ledviny.Mohlo ji tam prasknout vajíčko,nebo folikula a tím že má větší vrstvu tuku tak to nejde pořádně poznat.Samo by se to nevyřešilo.Zítra jde na operaci,jakou to budou vědět až ji otevřou.Pan doktor říkal že to můžou být i střeva,nebo ledviny i ty vajíčka obalená tukem.Dnes dostane první dávku antibiotik.Tak snad to všechno dobře dopadne.

Tak kdyby to byl prasklý folikul nebo vejce, tak by zřejmě šla rychle do háje- to je potom otázka několika málo dní. Co se týče těch ledvin tak to není dobré, ale vzhledem k předchozí krmné dávce to není moc překvapivé, bohužel. Ono u těchhle věcí fakt není dobré otálet, proto jsem Vás s ní honila po veterinářích, aby se zjistilo, co přesně v tom břiše má.

Držím palce, ať to dobře dopadne...zatím byla v dobré kondici, tak by to mohla ustát.

Tak už je po operaci,ale nevypádá to moc dobře.Nakonec to nebyly ani vajíčka,ani folikuly.Doktor říkal že jak už ukazoval rozbor krve tak ledviny nejsou v pořádku.Maruška měla uplně plný močový měchýř,museli moč odsát a měchýř vypláchnout.Měla tam i nějaké kameny a tu moč taky divnou.Taky má zdeformované vaječníky a měla i zhnisané cysty.Ty se ji snažil alesepoň částečně odstranit,ale úplně to nešlo protože by musel až k páteři a to by ji mohl poškodit.Kastraci nebylo možné provést,ani nevím proč.Říkal mi to,ale moc jsem nevnímala.Teď budou dva dny kritické a co bude dál nám řekne v pátek když to dobře dopadne a pojedem si pro ni.

Dnes jsme si ji dovezli domů,ale ještě se od operace nevyprázdnila.Ptala jsem se jestli by nebylo lepší ji tam ještě nechat,ale řekli že ne.Podud se nevyprázdní do týdne tak se mám ozvat.V propouštěcí zprávě má napsáno že prognoza je opartná vzhledem k stavu ledvin.Je vidět že je ráda že je doma,nejdřív ani nechtěla zavřít oči při hlazení,byla taková ostražitá a teď už drží a ani nemrkne,klidně i hodinu v kuse.Na poličku jsem ji dala polštář,je vidět jak ji to asi bolí a nemohla si pohodlně lehnout.Je taková jiná-má úplně jinou barvu.
Rozhodla jsem se,že jestli jí to vyprazdňování nepůjde,tak ji nechám odejít.Mám ji moc ráda,na to abych ji nechala trápit.

Můžete mi někdo,kdo tomu rozumíte napsat jestli mám opravdu čekat ještě další týden jestli se vyprázdní,nebo je to jenom trápení zvířete?Ona nejí,jen trochu pije.Pořád léží na poličce a moc se nehýbe.Když jsme si pro ni jeli tak jsem myslela že nám k tomu p.doktor který ji operoval něco poví,po telefonu mi řekl že tam bude,ale byla tam doktorka(podle mě spíše ještě studentka) a ta mi toho moc neřekla.Když jsem volala po operaci tak říkala že musí počkat jak začne vylučovat a teď nám ji dali domů.Můžete mi napsat jestli jí mám nějakou stravu namixovat a jestli ano tak co.Ona nechce vůbec otevřít tlamičku a když ji otevře tak ji má úplně světle růžovou.Děkuji

Jestli ji vyčistili a propláchli, tak by neměla mít co vylučovat. Nejdřív by musela jíst. Doporučil veterinář nějaký způsob krmení do začátku? Zkouší aspoň něco jíst, když jí nabídnete, nebo se na to ani nepodívá?
Když už nám nějaké zvíře sláblo a nechtělo jíst, dávali jsme většinou roztok z teplé převařené vody s medem nebo Glukopurem, aby mělo aspoň nějaký zdroj energie. Papoucha jsme tím sundali hrobníkovi z lopaty, potom co ho doktor odrovnal ATB...
Jako u všech rekonvalescentů by ale bylo záhodno, aby se legu vzpamatoval a začal jíst. Ovšem jak na to mě zrovna nenapadá.

Ptala jsem se jestli je to špatnými podmínkami,veterinář říkal že to nemohl nikdo ovlivnit,měla toho tolik-ledviny,cysty na vaječníku,ty vaječníky deformované a ty ledviny že má obrovské a to tlačí na ostatní orgány.Co jí mám do té kašičky dát?A rozředit to mám vodou?Trošičku se teď vymočila,ale bylo vidět kolik jí to dalo námahy a tlačení.Já strašně trpím při pohledu na ni,jak leží,dívá se na mě,nechá sebou manipulovat uplně bez odporu a já ji nedokážu pomoct.

Pokud ta legošice jen leží - snižte na vyhřívacím místě(pokud je to tam, kde leží) teplotu než je obvyklé, protože pokud to zvíře leží celej den pod lampou, bude hodně dehydratované - klidně ji několikrát denně vykoupejte v teplý (jako na mimino) vodě, ta mj. i stimuluje zvíře k vylučování (ale jak psal Y Draig, když nemá co, to hovno těžko udělá). Aby nebyla ve stresu, koupil bych aspoň tu nejlevnější dětskou vaničku pro kojence a koupal ji přímo v tom teráriu, nebo jestli tam máte bazének, tak supr, ale vodu určo teplou, aby tam mohla ležet déle.

Dal bych do mixéru celý banán, nějaké listy (pampelišky atp.), vodu, probiotika (v lékárně se dá koupit enterol), možná trochu sušených pivovarských kvasnic (nebo pangamin) a vápník - v lékárně buď glukonát kalcia nebo calcium chloratum, ale můžete tam rozpustit i krmný vápenec nebo Plastin, ale ve formě uhličitanu to je hůře stravitelné a tím se to i dostává pomaleji do krve.
Dělali jí krevní testy krz ledviny - takže asi calcium, fosfor a bílý krvinky krz infekci, jaký měla hodnoty? máte to ve zprávě od tech doktorů? Ty močový kameny byly z urátů nebo vápennýho původu, nevíte? Dostala nějaký léky (milurit? nějaký ATB?).
Namixovat to celý, aby to šlo natáhnout do stříkačky a tím ji krmit, zbytek dát do lednice a vždycky ohřát, bude to chtít několikrát denn v menším množství a opatrně jí to stříkat do tlamy za jazyk (tlamu nejlíp otevřete zatažením za lalok), nesmíte to tam chrstnout rychle aby to ještě nevdechla, taky podle velikosti stříkačky. Aby si nevylámala zbytečně zuby, na tu stříkačku jde nasadit akvarijní hadičku na vzduchování, ale BACHA aby to z tý stříkačky neztáhla a nespolkla i tu hadičku.
Když se dostanou z absolutních sraček do dobrých podmínek, tak u nich právě tyhle věci začnou totálně bujet a jde to dost rychle no... každopádně ty zvířata jsou houževnatý jaxviňa a kolikrát je fakt překvapivý, z čeho se dokážou dostat... ale uro-problémy to je děsnej průser, to většinou znamená konec :(, aniž bych Vás chtěl nějak odrazovat, kde je hranice mezi léčením a pak už zbytečným trápením netuším, protože jsem toho leguána neviděl, spíše tedy nechoval a i kdyby ano, ani tak bych si možná jistej nebyl.

Krev ji brali jen při přijetí a tam má napsáno:leukocytoza,heterofylie a hyperurikemie.
Ve zprávě je napsáno:vybavení z močového měchýře velké množství moči,sedimentu a urolity malé velikosti.Dostávala antibiotika,analgetika a podpůrné roztoky s obsahem glukozy,aminokyselin a vitamínů parenterálně.
Bazének má přímo v terárku,ale nějak se jí do něho nechce,až mě překvapila jak se bránila.Hned ráno to zopakuji znova.Jídlo podle rady hned ráno taky přichystám.Moc děkuji za rady.

Jak už psal MM, ono to je u dospělých leguánů, kteří byli delší dobu chovaní ve špatných podmínkách a chybně krmení dost časté. Je to holt často takové nevděčné. Člověk se ujme zdevastovaného zvířete, dá ho do kupy a vzápětí mu zvíře odejde na následky z předchozí péče. Že to nemohl nikdo ovlivnit není pravda, ono to prostě tak je- a je to jedno s druhým. nevykastrované samice legoušů chované sólo takhle dopadají často. Buď v lepším případě vytváří neoplozené snůšky, které jsou taky rizikové, nebo jenom folikuly, které jim buď často přetrvávají, nebo je sice několikrát vstřebají (což byl zřejmě případ Marušky), ale po několika cyklech se jim vytvoří záněty a cysty. + v kombinaci s nevhodným krmením, které mu poškodí ledviny to je na zvíře hrozný záhul.

Co se týče následné péče, tak se nedá moc divit, že jen polehává a nechce jíst, páč ji zřejmě bolí břicho a prožila velké trauma v podobě týdenního umístění v cizím prostředí, kdy na ni sahali cizí lidé.. I to nekadění je logické, jak už psali kolegové. Pokud se zvíře brání manipulaci, tak je to jedině dobře- pokud by bylo apatické, tak by to byl průser. Te´d bych jí místo vody týden dávala urologickou čajovou směs nebo čaj na ledviny (třeba Varunu) a nechávala ji co nejvíc v klidu. Co se týče toho koupání v teplé vodě, tak může být, ono to docela stimuluje metabolismus. Co se týče krmení, tak kašičku z ovoce a listů plevelů, dá se použít i dětská přesnídávka + jak už psal MM určitě podávat probiotika, můžete podávat ta co se prodávají v lékárně pro lidi + B-komplex nebo třeba ten Pangamin na podporu chuti k jídlu. Akorát pozor na jakékoliv potraviny obsahující bílkoviny (včetně i těch rostlinných), ty by teď neměla dostávat vůbec...takže žádná vojtěška, jetel, luštěniny, granule, nic takového. Každopádně by to chtělo pak podávat i nějaké léky na podporu těch zdevastovaných ledvin, ale to by Vám měl říct ošetřující veterinář.

Moc děkuji za rady,čaj dnes pila urologický a konečně se mi podařilo dostat do ní trochu přesnídávky.Ty prášky zjistím hned ráno,mám tam volat jak to vypadá.No a hlavně dnes močila,ne že by toho bylo tolik jak před operací,ale málo toho taky nebylo.Jen na ní bylo vidět jak u toho trpí,tlačila,oči zavřené,tlamičku otevřenou.Řekla bych že bojuje,nechá mě se sebou dělat cokoliv,ale jakmile ji chci dát do bazénku tak je neoblomná a já budu muset pár dní nosit dlouhý rukávy.Ale i tak to zítra zopakujem,měla bazének moc ráda,tak nevím proč ten odpor.

Maruška ve čtvrtek umřela.Jezdila jsem s ní každý den do Zoo k p.veterinářce,která ji krmila přes sondu a píchala injekce.Při poslední návštěvě to vypadalo,že už se to zlepšuje,ale při cestě domů se pozvracela a pak mi umřela v náruči.

Upřímnou soustrast, je to zlé, když se člověk týden nebo dva moří s léčbou a nakonec to k ničemu není. Na druhou stranu, když si člověk bere zvíře z nevyhovujících podmínek a zanedbané, nikdy nemůže vědět, jak to dopadne.
Pořiďte si mladého a zdravého leguána a těšte se z toho, jak vám poroste před očima.
Přejeme hodně štěstí a držte se!

Dobrý den dnes jsem se rozhodla a domluvila si leguánka u chovatele v Žulové.Trvalo mi to,byla jsem rozhodnutá že už žádného nechci,ale už teď se na něho moc těším.Bude to samec a nevím kdo z vás tu má Edíka,ale strašně se mi to jméno líbí tak to bude taky Eduard.Marušku jsem si nechala dát vypreparovat,vím že to spousta z vás odsoudí,ale mě se tím ulevilo že se vrátí domů.Ještě ji bohužel doma nemáme,trvá to prý dlouho.

Tak už máme od soboty drobka doma,je strašně maličkej(v porovnání s Maruškou).Zatím vůbec nejí.První den lítal po terku jak splašený a teď už druhý den jen leží a schovává se do rostlin.Chytnout na sebe nenechá,kouše a mrská ocasem.Musím mu dát čas a klid.Jen doufám že začne žrát.Chovatel říkal ať snížím teplotu,že byl zvyklej tak max.na 24stupňů,ale to se mi zdá málo.Spíš si myslím že mu chybí společnost.Bylo jich tam tak 20 v polovičním prostoru než má teď sám.

Nech ho být- vůbec na něj nesahej a rozhodně ho v žádném případě nechytej. On si bude muset zvyknout na nové prostředí a pak postupně i na tebe, ochočování leguána je běh na dlouhou trať a je potřeba zvířeti dát olik času, kolik potřebuje.
Společnost mu až tak nechybí, hlavně je vyvalený ze změny prostředí. Dej mu tam jídlo na nějaké vyvýšené místo, aby k němu snadno mohl a hlavně ho dobře viděl. Případně mu to jídlo dej blízko úkrytu, v kterém se zdržuje a pak odejdi, aby nebyl rušený. To je normální, že je teďka vyděšený a že prvních pár dní toho moc nesní.

S tou teplotou je to samozřejmě blbost, max. 24°C je strašně málo- pro mláďata ohledně teploty platí totéž co pro dospělé. Ten chovatel co ti to poradil- nebyl to spíš překupník?

Já schválně hledala chovatele a tento psal že se chovu věnuje už téměř 20let,jeli jsme pro něho skoro 150km.Na svých stránkách píše že v ČR je asi jen 4nebo 5 chovatelů.Lidi co si leguány od něho brali,tam psali že jsou strašně spokojeni.Tak nevím,já když jsme tam přijeli moc dobrý pocit neměla.Pán je ze Žulové.

To jste mě potěšila,ale kadit by měl asi každý den,nebo se pletu?Ještě bych chtěla vědět jestli opravdu podávání dvou kapek AD3 jednou měsíčně,nahradí UVB.Dostali jsme ho k legovi ve stříkačce.On je totiž skoro pořád zalezlej v korkovém kmenu,tak na něho nesvítí.

když nejí nebo málo, tak ani nekadí nebo málo, s tím si nelamte hlavu ;-) AD3 mu rači nedávejte vůbec, u malého prcka to snadno předávkujete- což je 1 věc a druhá věc je ta, že byste ho zybtečně zase stresovala.. A že se skrývá v úkrytu, kam UV nesvítí si hlavu taky nelamte. máte ho pár dní, tak je vyplesklý. Ale až se rozkouká, tak začne baštit i se slunit.