Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Leguán - výchova

Zdravím, chtěl bych se zeptat na výchovu leguána. Vím, že první a hlavní atribut jak vychovat leguána je hlavně trpělivost, ale chtěl bych se zeptat jestli máte nějaké fígle nebo co zabírá. Ten můj utíká sotva se k němu přiblížím. Mám ho doma 6 týdnů a je to ještě mládě. Děkuji za rady a tipy. :-)

Vychovat k čemu?
Pokud je řeč o socializaci, tak ťo je většinou běh na dlouhou trať. Pokud ho chcete zvyknout na ruku, nabízejte mu oblíbené jídlo, opatrně a bez prudkých pohybů. Časem si ho nejspíš vezme. Dá se zkoušet hladit lístkem pampelišky nebo jídlem - největší úspěch je když leguán při doteku zavře oči a nepokouší se vás majznout ocasem nebo zdrhnout.
Jinak mláďata jsou samozřejmě plašani, vychází to z přirozeného instinktu nestat se kořistí predátora.
U nás se jako pamlsek osvědčilo hroznové víno a plátek cukety (to první méně často, kvůli vyššímu obsahu cukru).

Ten náš blb je naštěstí blbuvzdorný už od přírody, ale to tady opakuju porád... :-D Nikdy se nerval, nikdy nesekal ocasem, rafnul mě jen jednou, když dostával hroznové víno a byl rychlejší než myšlenka... a to byla samozřejmě moje chyba, že? :-p
Pravda, teď má občas chvíle, že se nafoukne a staví bokem, ale s tím si vystačí. Pak zaklapne víka a odebere se do leguáního šťastnosvěta a ať mu jako všichni vlezeme na záda a políbíme mu kloaku... vzhledem k tomu, že průběžně pořád ošetřujeme ty kožní problémy, co jsme ho s nimi zdědili, resp. jejich následky, tak mě to jen těší...
A porád čekám, až na něj přijde jaro... a ono loni nic, letos nic... to papoušek je v "říji" mnohem nesnesitelnější. A zavilejší.

Když má náladu nechá se i hladit na hlavě, ale to většinou ráno, když je ještě rozespalý a nenahřátý. :-) Jinak párkrát jsem ho už venku měl, ale teď utíká jen co se k němu přiblížím, vím, že socializace je běh na dlouhou trať jen jsem spíš chtěl vědět jestli jsou nějaké tipy jak ho třeba obalamutit. :-D Zatím to zkouším tím listem pampelišky, ale spíš mám neúspěch, než jeho opak. :-D Musím zaklepat, že zatím nepoužívá ocas ani kousání, jen občas pokyvuje rychle hlavou. tak uvidíme jak to bude v budoucnu. :-)

6 týdnů je hodně krátká doba.Že přivírá oko,může být i známka stresu.Moc bych nespěchal a nech ho žít.Pokyvování hlavou je známka pozdravu,ale když kýve rychle,tak je to známka,nešahej mi do terka,to je moje území.Někdy ale kývou sami na sebe,když se vydí v odraze skla.Ta moje Honzík nemá ráda společnost v terku,když tam vstoupím tak velice pomalu a opatrně,páč někdy vystrčí lalok a ocas dá do luku.Když je puštěná,tak je krotší,páč to je ona zase v tom mojem území.:-)Ukázal jsem Ji výpis z katastru.:-D

:-D Jsem ráda, že ne jen náš Artík je čuně. Teď v sobotu měl poslední zvonek na..sral si na hlavu. Dumala jsem jak se mu zadařilo, vykadil se na větev, pak asi lezl dolů a ocasem si bobek shrnul na hlavu.:))Měl to pěkně napíchnutý na ostnech. A pokud se vykadí na polici tak se na ni nevrátí dokud ji neumyju, čistotný lego.;-)

Když má náladu nechá se i hladit na hlavě, ale to většinou ráno, když je ještě rozespalý a nenahřátý. Jinak párkrát jsem ho už venku měl, ale teď utíká jen co se k němu přiblížím, vím, že socializace je běh na dlouhou trať jen jsem spíš chtěl vědět jestli jsou nějaké tipy jak ho třeba obalamutit.

Jak už tu bylo psáno, dej mu čas. Hodně času. To, že na sebe ráno nechá sáhnout není náladou ale zpomalenýma reakcema, když je zvíře ještě studené. Takže na něj ráno nesahej, protože ho to stresuje. A rozhodně ho vůbec nechytej a nevyndávej z terárka. Protože tím chytáním a vyndáváním jsi mu akorát dal důvod, proč se tě má bát- z jeho pohledu to je totiž přímé ohrožení. Až zvíře časem zjistí, že ho neohrožuješ ale naopak nosíš krmení a přestane jančit, utíkat a začne reagovat kladně na tvůj příchod, tak ho teprv začni krmit z ruky. Když bude bez obav žrát z ruky, potom se ho můžeš začít opatrně dotýkat a až snese dotek, tak mu třeba dávat ruce pod břicho, nechat si ho vylézt na ruku atd. A až bude snášet dotek a lezení na ruku, tak ho i vyndávat z tera. To zvíře prostě v tebe musí získat naprostou důvěru, kterou si vytvoří samo podle vlastního času, který je nutno respektovat. Důvěru si u něj násilím nevynutíš. A násilí je podle něj všechno, co on nechce- chytání a braní do ruky, když on nechce, doteky, když on nechce atd. Takže to nedělej. A taky je potřeba počítat s tím, že každé zvíře je jiné a snese rozdílné množství důvěrností. Některé se při stejném přístupu dobře ochočí a nechá si leccos líbit, od braní do ruky až po koupání ve vaně a jiné se při stejném přístupu možná tak přestane pizdit a šlehat ocasem, když k němu strčíš ruku.

Toš tak to je fajn.;-)A díky drakovi,za povzbuzení,že nemám prase leguána jen já.Taky má bazének jen na potřebu(oseru).Tolik teplé vody deně doma nespotřebuju ani já.Každý den to čistit je velice zábavné.Nejlepší je pasáž když vylívám ten hodně těžký bazének do záchodu a doprovodné aroma je velice příjemné:-D.Kde jsou ty časy,kdy jsem říkal manželce že leguán kaká jen jako ptáček.:-/.Chtěl jsem jí udělat větší bazének,ale zatím jsem to ještě nepořešil technicky.:-)

Jo, donést ten krám bez vylití až k záchodu, to je většinou práce pro dva... :-D Vzato kolem a kolem, leguánek kaká jako ptáček (když se žako důkladně vytento, tak je to taky pěknej lívanec a kolik toho nasere hejno agapornisů...), ještě kdyby ten metr a půl dlouhej ptáček kakal nějak jako... ve vodě se ro rozpustí, když se člověk nevšimne, na větvi se tím projde, na balkonku to naštěstí nevadí, tam se nevrátí, dokud není uklizeno...
A to máme dokonce nočník a když se zadaří, tak leguána vypodložíme a odchytáváme! To je teprve haló, bažant pro legouše... :-D

Máš to dobře sepsané a udělané, hezký web. :-D Akorát musím nesouhlasit se strouháním zeleniny - do toho nám ten náš voblud akorát šlape. Všechno zeleninu pomocí škrabky na brambory zpracovávám na tenké plátečky, to mu zcela vyhovuje. Ale je to legouš od legouše - ten náš odmítá jakoukoli drobnou potravu. Vyjímku činí leda občas trochu rýže, ale to je tak 1x za měsíc.
To terko je super.

Četla jsem tu příspěvky ,docela mě zarazilo, to koupání, máme dva leguány,samici 1,5roku a 3/4roční mimino.Mimino okamžitě šťastné, když ho vzal náš 8letý Filip do vany poprvé,čurifinda(samice),kterou jsme koupili už větší,tak měla ze začátku strach, tak jsem jí pořídila z tvrzeného polystyrenu lodičku a třetí koupání už byla úplně v poho, se synkem si lázeň užívají pravidelně, a hovňajzo:-) bylo zatím jen jedno, ale Filda byl pohotovej,jak roztáhla nohy,tak jí čapnul a dopadlo na dlažbu,člověk asi musí myslet jejich mozečkem, aby je někdy pochopil,jako všechny zvířecí mazlíky, máte tu někdo již dospělé leguány????