Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak se zbavit pavouků v baráku...

Zdarvím, předně prosím nekamenovat. Máme postavený RD a mám problém s tím, že co chvíla objevíme gigantického pokoutníka (asi, nejsem pavoukář, ba právě naopak), kdyby to bylo sem tam, neměl bych problém, ale při mé arachnofóbii když v ložnici ráno na zdi leze takový menší osminohý potkan tak to už fakt nedávám! a objevujeme po CELÉM baráku!
Mám několik dotazů.
1: Tyto pavouky jsem tam ve velkém viděl ve fázi stavby, jelikož máme suché podlahy (polystyren + OSB desky a plovoučka) , napadlo mě, jestli nemůžou byvakovat tam, množit se, navzájem se požírat (všude máme sítě, takže z hmizu být živi nemůžou) a potom se dostávat do baráku, máme sice zalištováno, ale přecejenom kolem futer atd se nějaká škvírka najde). Tak zda je toto reálný scénář a mám všechno utěsnit silikonem atd. nebo je to zbytečné.
2: Myslím si, že takto velcí jedinci se k nám z venku nemají jak dostat (ale ještě prolezu barák) a že se tam prostě někde musí množit, tak chci vědět za jak dlouho je ten pavouk schopen dorůst, případně zda se můžou požírat vzájemně, nebo prostě po čem jít.
3: Napadlo mě koupit 4 - 5 sprejů na lezoucí hmyz a když půjdeme na víkend pryč vystříkat důkladně celý barák, má to ale háček a to hadi, proto mám dotaz zda bude stačit je zavřít do přenosných platových boxů a dát je do klasického obývákového šuplete (nevím totiž kam bych dal jedáka - myslím ke komu), zda je to nepoškodí, nebo je prostě třeba je hermeticky oddělit od "dezinsektovaných" místností. Osobně si myslím, že ano, ale potřeboval bych se prostě poradit.
Nebo je celý tento postup zbytečný a "problém" je jinde? Případně mi poradit jinou metodu nebo cokoli co pomůže. Děkuji moc

Závěrem se omlouvám za možná stupidní dotaz, problém nezveličuji, vidím veliký rozdíl oproti bytu kde jsem bydlel před tím a například domkem našich, kde se sem tam něco objeví, ale ne v tak velkém jako u nás doma. Navíc je mi divné, že na malého jedince narazím opravdu velice zřídka, vždy je to opravdu takový, že by se člověk i nasnídal a představa že to po mě v noci lozí je na posr...

Děkuji za reakce.

divné, že na malého jedince narazím opravdu velice zřídka,

To je tím, že malého pavouka si nevšimneš :-), snáz si všimneš toho velkého, obzvlášť když se jich bojíš.

Ono velcí pavouci se dají vysbírat, ale časem se zase objeví. Já osobně bych byla za občasný odchyt a vyházení pavouků, protože ten pavouk je jinak neškodné zvíře, které nemůže za to, že se ho bojíš. Ale pokud to jinak nejde, tak se pavouci samozřejmě dají eliminovat postřikem. Akorát místo třeba Biolitu, který je nebezpečný i pro plazy kup Biokill (žluté balení na desinsekci kotců zvířat a místností). Koupíš ho v chovatelských potřebách. Biokill je čistě kontaktní, takže pokud přímo nepostříkáš hady nebo jejich ubikace, tak jim nic nehrozí. A nehrozí nic ani vám, protože pro teplokrevné obratlovce vyjma koček je neškodný. Takže když s ním vystříkáš rohy místností, mezery za nábytkem, spáry v podlaze atd a občas postřik zopákneš, měl bys pavouky eliminovat.

Díky moc za radu, koupím ho, spíše mi šlo o to, k čemu se kloníte, jestli k tomu, že žijí v té podlaze (ve větším množství) a živí se kanibalismem, páč co jiného by tam žrali, nebo se mi tam importují z venku už vypasení kousci...
To víš, že bych je rád nezabíjel, nicméně jednou jsem v ložnici viděl na zdi "rekordní" exemplář a než jsem došel pro reid (bo do krabičky to prostě nechystnu ani kdyby mě mučili) tak byl v (_._) a já musel spát v obýváku (druhé ráno jsem ho odlovil). A kua nesmějte se mi, já vím, že je to jak u blbých, ale prostě nemůžu si pomoct :-D
Já chápu, že to může někomu vadit a je mi jasné, že oni jsou v tom nevinně, ale prostě já si nepomůžu! Vadí mi jen určité druhy a od určité velikosti, malí, nebo třeba hajzloví pavouci mi jsou ukradení, samozřejmě v baráku je nenechám, ty malé klidně vynesu (bo dorostou a už mi zase vadí, že). Nicméně toto trvá už tak 3/4 roku (od nastěhování) a za tu dobu mám tak 50 úlovků, ale jeden jako druhý a pavoukáři by se fakt vyřádili. Tak mě zajímá, jestli tam prostě můžou mít "hnízdo" od stavby a množit se.
OKi, takže díry v podlaze, vysilikonuju, prolezu barák kde co je abych to mohl taky utěsnit, koupím biokill a bude dezinsekce, pak dám vědět jestli rojení pokračuje nebo je klid. Kurňa to není možné abych se jich nezbavil.
Ještě jednou díky moc Ivo

Co se týče množství pavouků v různých domech, tak různé domy jim různě vyhovujou. Třeba u nás v domě pavouci nebyli vůbec žádní, než jsem si tam zřejmě na oblečení od zvířat zavlekla třesavky. Pokoutníci byli akorát v dílně a skladu, kde jimk to asi vyhovovalo. JInak se v domech samozřejmě i množí, ono pavouk-proff dům mít nikdy nebudeš, jak už psal(a) 3j. "Hnízdo" jako takové samozřejmě nemají, samičky si dělají normální kokony. A něco k snědku si vždycky najdou, ona stačí občasná moucha atd, pokoutníci vydrží bez potravy fakt dlouho. Tam jde spíš o to omezení počtu, ale pokud budeš stříkat, tak by je to mělo omezit na minimum.

sorry, ale pavoukotěsný barák nikdy mít nebudeš, takže prostě polezou tam a ven vždycky, ať uděláš prostě cokoli. Neptej se mě jak a kudy polezou, ale polezou, oni vědí. Žrádlo si taky najdou.

Na Tvém místě bych si pořídila pár větších štírů. Štíři pavouky milujou. Vím, že není optimální krmit bezobratlé volně žijícími bezpbratlými, ale štíři jsou relativně suchomilní /relativně suché terárko)takže to riziko není tak velké a navíc je mají vážně hrozně rádi. Pavouky začneš zaprvé vnímat jako pěkný kus štavnatého masa, psychika se tím pádem hodí víc do pohody, zadruhé protože oni totiž rostou relativně pomalu a jsou teritoriální, tak se dají pomalu postupně vylovit.

Připadá-li ti že je v tomto baráku víc pavouků než jinde, zamysli se nad venkovním nebo ven pronikajícím osvětlením. To láká hmyz a za nimi jdou pavouci. Třeba rodiče mají víc záclon nebo všude zhasínaj. Záleží taky na poloze baráku, ve vlhku je jich víc, já jich mám taky spoustu. Smradlavý spreje moc nejsou moje parketa, takže tady ti neporadím - mě by to ve spojení s rizikem, že ublížím chovaným zvířatům vadilo víc než nějaký pavouci, kteří člověku nejsou schopni ublížit ani kdyby nevímco dělali.

Ten Biokill je bez jakéhokoliv zápachu, je to vodní roztok permethrinu, což je přírodní látka. A právě protože je to kontaktní látka, tak ohrožení plazů pokud tím vysloveně nejsou nastříkaní nehrozí. Já ho používám normálně v terarijních místnostech na eliminaci snovaček a třesavek a v savčárně na eliminaci much, hlavně v letním období. A zvířata ani já s tím fakt problémy nemáme. Akorát doma nestříkám kvůli kočkám, protože ty jsou na permethrin citlivé a všude vlezou.

Co se týče pořízení toho štíra, tak tam by to z psychického hlediska pomoct mohlo :-) Ale to záleží na tom, jestli se Roker nebojí i štírů :-)
JInak je fakt, že jsem pandíňákům volně žijící pavouky normálně zkrmovala a nikdy z toho žádný problém nebyl.

Mně pokoutníky spolehlivě likvidujou třesavky. Problém je v tom, že jsou to taky pavouci (vypadají trochu jako sekáči), navíc dělají plno pavučin a děsně rychle se množí, takže já bych radši ty pokoutníky.
A jelikož mám doma plno terarijní havěti, postřiků se bojím, tak prostě s podlahou luxuju i stropy.
Ale moc to nepomáhá.

Jo třesavky jsou xkrát horší než pokoutníci, ti mi nikdy nevadili ale díky třesavkám a snovačkám už jsou jenom ve skladě. tam si jich nevšímám, akorát občas jim tu zaprášenou pavučinu smetu. Pavučiny od třesavek eliminuju smetákem, páč vysavače se mi zvířata bojej. No a třeba okna nebo místa za některýma regálama stříkám tím biokillem, ale stejně to je celkem marnej boj. ty třesavky a snovačky se fakt množej geometrickou řadou a jak používáme exoterry, tak tam vzniká plno hluchýho prostoru, kde se mohou hlavně snovačky vesele realizovat..

To mi autor příspěvku nahrál. V červenci jsem se přestěhoval z paneláku do staršího baráku na vesnici a prvních pár dní jsem si připadal jak v hotýlku na Borneu. Po čase se obří kobylky, střevlíci a další havěť odstěhovala, jen zůstalo asi deset třesavek na metr čtvereční (podlahová plocha je 200m...). Zpočátku jsem je poctivě vyhazoval, pak při vysávání dělal, že jsem jí neviděl a nakonec přenechal úklid komplet manželce.
Při pozorování jídelníčku mě překvapilo, jaká je taková třasořitka úspěšný zabiják. V "žaludcích" končí nejen bráchové a ségry, ale i ti pokoutníci, stínky a rovněž vosy. Jako kluci jsme trhali sekáčům nohy, ale tyhle třesavky podle mě stojí za jejich místním vymizením , protože tady u nás o ně už člověk nezavadí.
Na chemii kašlu, nechám je, ať se požerou přes zimu sami, zbytek žena otráví pravidelným šukáním po světnicích ;-) nebo zažene ke stropu jenž má 3,7 m a tam se nemusíme koukat.

Jako narovinu já žádný hmiz moc nemusím, nejhorší jsou pavouci, ale když vidím např. kudlanku nábožnou mám husinu jak struhadlo na brambory, ale pravděpodobnost, že se mi proběhne v noci po xichtě není zas tak velká jako u těchto "roztomilých zvířátek".
Štíři mi zas třeba nevadí, ale jejich chov mi nic neříká a nemyslím si, že by to s mou psychikou nějak hnulo... Zkoušel jsem hodně věcí, ale je to prostě ve mě. Tudíž bych neřešil jak umravnit moji psychiku, ale spíš jak eliminovat ty pokoutníky ]:)
Pravda je, že kolem baráku jich asi bude hodně (zatím nejsou terénní úpravy, takže se tam drží docela slušná džungle a stíhám to sekat, akorát před barákem, tam kde zatím nechodíme na to kašlu, než to srovná buldobagr. Takže ano toto uznávám, nicméně jak říkám, všude sítě, atd. Samozřejmě bych bral tu a tam kousek, že si člověk donese na hadrech, nebo někde na polínku (i když je prohlížím, když nosím dřevo). Ale i proto jsem se sem obrátil, že už mi to prostě připadá přehnané... Díky moc za zájem a reakce

Teda já jsem dneska v náladě "1x měř, 2x řež", ale tohle se mi zdá teda jako blbost. Nevěřím, že tam kočičína (nebo jakéjkoliv jinej ještěr) leze proto, že tam občas sezobnul minipavoučka, nehledě k tomu, že tam rozhodně nemá co dělat. A pouštět většího ještěra po pokoji, bytě, baráku, aby něco vychytal, mi přijde úplně zcestné a pro zvíře stresující.

Smajlík znamená, že to je vtip :) Ale když mám občas venku svého samce, tak tohle dělá. Jednou jsme před něj v obýváku pustili velkou zelenou kobylku a potom co jí sežral prolezl každý kout toho pokoje, jestli tam něco není. To samé v pokoji kde mám terárka, šmejdí pod nábytkem, protože tam sem tam najde uprchlého cvrka. Žádnej stres v tom nehledej .)

No když myslíš ...

PS: s tím smajlíkem je to blbost a sama to víš. Nepsala jsi to jako vtip, jen to mělo na konci vyznít jakože je to "prima". To, co děláš, je špatný a zaměňuješ si nadšení a juchandu a super prima růžovej svět tvých chovanců s jejich přirozeným chováním. Co by asi mělo to zvíře venku z terárka někde v pokoji dělat, aby ti přišlo, že je to pro něj stress? Sednout si na zem a trucovat? A ty bys pak napsala, že se mu to líbí, že si jen tak sedí a kouká se? Když běhá v rozích místnosti, tak ti to přijde, že je to hrozně prima a líbí se mu to a kdyby zalezlo pod skříň, tak napíšeš, že se mu tam líbí, že je to schovka. To je pořád dokola.

Sorry za offtopic, zas se to téma řítí jinam. Kdybys mi to nutně potřebovala vysvětlit, jak se mýlím, můžeš po PM. Rokere, ještě raz sorry.

No,pokoutníci vs. člověk...věčný boj.
Máme kamený dům a dřevěné stropy....pokoutníků a ostatních pavouků hafo! Ometeš pavučiny a druhý den můžeš znovu.
Pořídil jsem si kudlanky (Hierodula membranacea),až vyrostou a rozmnoží se,vypustím nějakou várku volně po domě.....To by mohlo pomoci.Kudly zlikvidují na co přijdou,včetně svých sourozenců.Kamarád je má puštěný v haďárně,aby mu lovili uprchlíky cvrčky,octomilky,švábíky a v létě,když smýká.... mají plno žrádla když jsem byl u něho naposledy ukazoval mi kudlanku,která byla volně od vylíhnutí...měla už krásných 7cm. Ale nebudou všude pavučiny.

Ono kočinčíny a vousatky, někdy i krotcí zelení leguáni jsou zrovna ještěři, co se za určitých okolností dají pouštět po bytě, aniž by se tím stresovali. Páč krotká zvířata jsou fakt salámisti. Taky jsem je občas pouštěla. Prostě se otevřelo terárko a kočinčíňák si vždycky vylezl na nějaký vyvýšený předmět, třeba na banánovník nebo na opěradlo gauče a tam machroval na okolí. Žádné stresy z toho nebyly... ono je samozřejmě něco jiného zkoušet pouštět nově pořízené, ještě divoké zvíře, které se bude při první příležitosti snažit schovat a pak ho násilím chytat a rvát zpátky do terárka, jako zvíře, které si ti samo hupsne na ruku a nechá se nosit. A když mu člověk ukáže žrádlo, tak si za nim dojde zpátky do terárka. Čímž teda nemám na mysli pouštět je po bytě, když odjíždím do práce a nebo v bytě je 16°C. A taky nemám na mysli nějaké tahání na kšírách a podobných 3,14čovinách. Záleží na okolnostech, povaze konkrétních zvířat atd. U některých to jde, u jiných ne.

přesně tak, plazi sice nemají mimiku jako třeba savci, ale taky se na nich dá poznat, jestli se bojej, jsou nejistí nebo naopak namachrovaní atd. Ty změny tam jsou podle výrazu očí, postoje těla, chování a vybarvení...ikdyž je fakt, že dost lidí tyhle změny "číst" neumí.

jen bych upřesnil,že pokud jste měli červíky v mouce a jiných potravinách,jednalo se nejspíše o nějaké Ploidie,nejspíš zavíječe paprikové...
Hrozný potvory,stačí fakt málo,třeba otevřenej pytlík s moukou a hned je na světě pořádná kolonie:-) Pak jsou schopní se prožrat i plastovýma obalama,mrchy...
Mě se takhle namnožili na privátě,kde jsem měl nějakej Chocapic bo co a nějakou mouku,krupicu a pod....a v zápětí se mi tam samozřejmě rozmnožily i třesavky,když měly najednou kupu potravy:-)
Nebylo nad to,přijít po prázdninách na privát,to bylo jak v nějakým béčkovým hororu]:)

Zcela určitě máš na mysli Tegenaria atrica (Pokoutník tmavý syn.černošedý). Ty velký to jsou samice. Jinýho pavouka se neštítim tak jako tohodle. Když má podmínky, dostatek potravy, nerušen a bez preátora (kostelní věže, větráky), tak může dožít až 10let, rozměrů 15cm od zadní k přední noze, s tělem jak 5korunu. Na podzim když se ochlazuje tak se stahují do domů, protože venku nemají dostatek potravy. Neživí se jen létavým hmyzem.