Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem želva nádherná - jak včas rozeznat nemoc? Prosím o radu

Dobrý večer,
obracím se na Vás s prosbou o radu. před časem jsem dostala od kamaráda želvičku krásnou. tenkrát vážila 9 gramů, a za 3 měsíce vůbec nenarostla. Po třech měsících začala být línější, veškerý čas trávila na ostrůvku. Otevírala pusu a vůbec nežrala. Odvezla jsem ji na veterinu, kde mi paní veterinářka řekla, že má pravděpodobně nervový problém a že jí píchne nějaký vitamin. Želva mi ale ještě při cestě domů zemřela. Koupila jsem si další dvě. Všechno bylo v pořádku. Před časem se ale jedna z těchto nových želv začala chovat stejně. Otevírala pusu, vůbec nežrala a začala lenivět. Pak jednoho dne nehybně ležela ve vodě a na nic nereagovala. Zůstala mi tedy jen jedna. Váží už 24 gramů. V posledních dnech ale začínám pozorovat mě již známe příznaky. Neplave, hoví si pouze na ostrově, přestala žrát a otevírá pusu a vydává zvláštní zvuky občas. Nevím už na koho se obrátit a nerada bych o ni přišla. Nevíte někdo, co by to mohlo znamenat? Je možné, že se zazimovává? Jak jí můžu pomoci nebo co pro ni mohu udělat??? Prosím moc o radu.

Jinak akvárko je dostatečně velké, na dně jsou kamínky, ostrov jsem kupovala nedávno nový. ve vodě mám jakési topení, aby teplota vody byla 20°C. Svítím jí klasickou zářivkou, která už byla zabudovaná v akváriu.
MOC PROSÍM, PORAĎTE MI, CO DĚLÁM ŠPATNĚ :-(

25 stupňů? Mě veterinářka řekla, že je zbytečné jí vůbec topit. Že není náročná na teplotu vody. Želvičku krmím sušeným gamarusem, pak má krmivo takové drobné kuličky a zkoušela jsem i sušené krevety, ale o ty moc nestojí.

Netopit? Predpokladam, ze nejake miesto na susi na vyhrievanie tiez nema.
Krmenie gamarusami, krevetami atd je tiez o nicom. Potrebuju dazdovky, kuracie krky, slimaky, rybky, patentky..... Niekde tu je navod na vyrobu zelatiny ktora obsahuje vsetko co zviera potrebuje...
Akvaterarko zaktrit sklom, vzduch musi byt teplejsi jak voda inak to dopadne tak ako teraz - zapal pluc.

A extremne podmienky, ano, vydrzi. Akurat je rozdiel v zivote a zivoreni. Korytnacky maju tu smolu, ze vydrzia trpiet v strasnych podmienkach naozaj dlho kym na nich doplatia.... V tomto ma vela zvierat neuveritelnu vyhodu. za chvilu je o nich....

Edit: Pozeram, ze tammas neajku ziarovku. Kolko stupnov je pod nou?
A co robis zle? najprv kupujes zvierata a potom sa pytas co potrebuju. V tom je hlavny problem...

Mockrát děkuji za rady, akvárko mám přiklopené víčkem. Kupovala jsem ho speciálně pro chov želv. Má speciální ostrov, přímo pod zářivkou, kde tráví většinu času. Myslím si, že tyto podmínky jsem zvládla obstojně, spíš jsem se obávala třeba vody, kterou máme ze studny.
Vím, že před samotným kupováním zvířete bych se měla informovat, ale to jsem opravdu udělala. Podle rad ve zverimexu i rad nalezených na internetu jsem se snažila starat co nejlépe.

Dobrý den,
Myslím že se této situace chytáte od opačného konce. Nezajímejte se o včasné rozeznání nemoci, ale o KVALITNÍ PODMÍNKY PRO CHOV!!! Na internetu najdete tuny informací o tomhle druhu, myslím že i veterinář vám musel zdělit vaše nedostatky, jinak si nedovedu představit, dle čeho ten vůl zdělil diagnozu...

Děkuji velice za Vaše rady. O kvalitní podmínky se opravdu snažím. Na internetu jsem hledala a našla spoustu informací, bohužel občas i protichůdných. Zeptala jsem se na rady i veterináře, který mi ovšem sdělil, že není chovatel a opravdu neví. Dokonce mi sdělil, že se jedná o nenáročné zvíře, které přežije v extrémních podmínkách. :-(

Kdyby jsi si dala jen poloviční práci se zjištěním podmínek chovu daného druhu než sis dala s nickem
"19Simonka91" tak jsi neumořila 3 želvy
Pro špunta je sloupec vody cca 5 - 8 cm, vodu alespoň 26° , pod lampou cca 35°...
krmit : ryby, šneky i s ulitou, žížali ...
sušenej gamarus a granule jsou na ho.no...
Jestli nejsi ochotna dát zvířeti co je třeba, tak už si hlavně ŽÁDNÝ nekupuj !!!

Věřte mi, že jsem se snažila vytvořit co nejvhodnější podmínky. Čerpala jsem z internetu i od veterináře a zverimexu. Přesto je někde problém. Veterinář říkal, že by se neměli prodávat malé želvičky do 1 roku, že je zde problém s velkým úmrtím a že to je patřičně můj problém. Přesto se nyní snažím hledat pomoc i jinde a nalezla jsem tyto stránky.
Jinak máme doma velké akvárko s rybičkami, 3 psi, činčilu, osmáka, křečka a morče. Zvířata milujeme. Nejsem jedna z těch, co si zvíře pořídí z důvodu, že se jedná o jakýsi trend a aniž by o něm něco věděli. Přesto Vám děkuji za rady, kterých se budu držet.

No, ja zase verim tomu, ze ked otvorim google tak z prvej stranky bude 3/4 odkazov takych, kde bude napisana dobra teplota vody a rozne krmivo (A teraz nemylsim raz granule, raz krevetky a ras gamarusy).
A umrtnost v prirode do jedneho roka je velka,v terarkach je umrtnost velka len "vdaka" podobnym podmienkam...
A rady zo zveraku si radsej velmi k srdcu neber.

4erw4 - 23 je pre mlada malo, radsej tych 25-26 stupnov.A zda za ti, ze pri 20 stupnovej vode sa chladi? :-D To asi bude ladovy medved :-D

Možná trochu jiná rada, odkud jsi? Napiš souřadnice a někdo ti třeba ukáže, jak má doma zařízený akva atd... Taky k tomu co ti tu lidi napsali tak ano, infa je hodně, ale většinou typu želvík pepík nám krásně papal a kakal, veterináři celkově rádi píchaj vitamíny v případech kdy neví co mají dělat... Na youtubu a googlu s fotkama nádrží najdeš hodně věcí co a jakm teploty? voda nemá jít pod 20C amá být místo na vyhřátí, já bych doporučil topítko na 23C voda a u ostrůvku reptiglo 10.0 na UVB. Krmení pouze sladkovodníma rybama, šnekama, mouchama atd... Gamarusy a vychytávky typu sušená mořská ryba fakt ne, to může být jedna příčina úmrtí, dále může být i třeba otrava. Celkově se nedoporučuje dávat k mládatům štěrk... Fakt se podívej tak, jak ostatní chovaj želvy a dle toho jednej.

(otevírání tlamy je většinou problém s termoregulací - teplotou u plazů)

Děkuji za rady. Já jsem se googlem nechala inspirovat. Já mám právě strach, jak želva sežere šneka, když je ještě relativně malá? Má 24 gramů. Jinak ve vodě mám takovou bílou želvičku, která slouží k úpravě vody (odvápnění?) to mi doporučili v akvaristice. Na žrádlo želvíkovi kapu jakési kapičky- TURTLE VIT.

A ještě se zeptám, nevíte jak je to s tím zazimováním? Na internetu jsem se dočetla, že takhle malé želvy bych neměla dávat k zazimování. Že zazimují jen opravdu silní jedinci.

Paní, nebo slečno 19Simonka91, chtěl bych se Vás zeptat zda li tady můžete uvést jméno vámi navštívené veterinářky. Chovem želv se zabývám delší dobu a nikdy jsem se nesetkal s takto promyšlenou vraždou želvy.
Želvě co má 9 gramů bych se bál vytáhnout nudli z nosu a o dávkování vitamínů nebudu ani hovořit, takovou želvu snad zabije i vůně jasmínového čaje...

Bojím se uvést její jméno, upozorňovala mě, že není chovatel, přesto mi podala tyto informace. Všechny ostatní zvířata nám léčila vždy báječně. Až u želv nastal problém. Ona sama říkala, že chová suchozemskou. Ty to mají možná jinak.... Děkuji všem za rady, budu se snažit se jimi držet.

Danio: teploty si zjisti v místě výskytu, 23C je optimál a UVB třeba. Ty želvy se už semtam líhnou i v naší přírodě a nemyslím, že by byla voda často teplejší :)

(zatím jsem slyšel o líhnutí na 2 lokalitách, jak to bude s přežitím se teprve uvidí... Ale pokud se vylíhnou, mají největší problém za sebou)
No, a potom ještě z trochu jynýho soudku. Proč u nás nezkušený člověk koupí 3x po sobě 30cm mutanta, když je trh zaplavený klapavkama, který mají podstatně menší nároky nejmíň na stravu a prostor?

to je to stejný, jako když si kupujou e. testuda bez možnosti venkovního výběhu a mořej je celej život
v terkách ...:x:(v průměru "jen" cca +/- 10let)

4erw4 - to je sice fajn, ale mladata potrebuju o nieco teplejsiu vodu. Ono krpce tiez nejdu hned do 5 metrovej vody, ale vecsinou sa drzia na plytcinach kde je ta voda tepljesia. Na UV som zabudol, ale zase nikde som nai nepisal, ze ho nepotrebuje;-).
Co sa tyka ich rozmnozovania u nas, pravdu povediac nieco som pocul, ale potvrdene to zatial nemam ani jediny krat. Zatial to boly vzdy len keci. Takze ktovie. Za mna, kym neuvidim na vlastne oci (alebo fotky, video... od niekoho koho poznam) tak neuverim.

No, radíš pěkně, jen co je pravda... Až postoupíš trochu dál, uvidíš, že chov je o empatii k danýmu druhu či zvířeti a to co je v knížkách je většinou pouze obecné a je potřeba přistupovat ke každýmu jedinci dle jeho potřeb a takhle to i všem prezentovat. Máš to to samý jako u lidí - někdo má rád svíčkovou, jinej špagety. Nebudu se s tebou pouštět do nesmyslných debat ohledně jednoho nebo dvou slovíček, stejně jako názoru na to, že TSE u nás nemůže přežít zimu (přežila, názor se změnil), poté že nebude schopna klást (opět názor se změnil a postoupil dále), poté že vajca nebudou mít dostatečnou teplotu k inkubaci (názor se pomalu mění a postupuje dále) a teď převládá názor, že mláďata nepřežijí zimu, což je mnohem menší problém, než samotná inkubace. To, že mláďata nezimují je jen pitomost rozšířená mezi teraristy a to z důvodu, že to je pro ně rizikové tak se to doporučuje až od nějaké velikosti nebo věku. Ostatní parametry určuje příroda... To, že něčemu nevěříš, neznamená, že to je nesmysl. Spíš nemáš dost informací a tím pádem nemáš co komu radit, to je jako církev ve středověku. Jestli chováš doma zvířata 15-20 let, neznamená to, že víš všechno :D
Tímto lze i shrnout kvalitu většiny rad na internetu a názorů na chov. Všem doporučuji si udělat vlastní názor a hlavně pochopit, co daný zvíře potřebuje. V některých podesáté zkopírovaných článcích na růžových stránkách o želvíkovi pepíkovi se semtam i člověk dozví, že evropský testuda žerou vajíčka a slimáky nebo šneky. Zkušenější samozřejmě ví, jak se to tam dostalo.

No, len co je pravda.
O preziti u nas, to snad nema cenu pisat, videl som uz dost koriek na to, aby som na toto ani nereagoval.
Co sa tyka mnozenia, na to som svoje uz napisal. Rozoberalo sa to uz aj tu na TP. zatial neviem o nicom podlozenom u nas (alebo CR :-D). Ak mas nejake podklady, sem s nimi. Budem rad. Aspon si zase rozsirim obzory...
Co sa tyka zimovania mladat. Co tym chcel basnik rici? Neviem jak komu, ale mne pride logicke ze mladata ziju v rovnakyh miestach ako dospelci. A ked zimuju dospele zvierata, zimuju aj krpci. Akurat ich pocas prveho pimovania XY neprezije. Proste slabe kusy maju smolu. V terarkach sa nezimuju len koli tomu, co si pisal, priapdne su slabe (ako v pripade zadavatelky vlakna).
To ale nic nemeni na tom, co som pisal. Teplota 23 stupnov pre mladata mi pride trochu malo. Ano, nehovorim, ze chcipnu, vydrzia (ako tu uz padlo, vydrzia aj v 20stupnoch, len ako dlho). Ci sa ti to paci, alebo nie, vecsinou su fakt v plytsich vodach a ta sa prehrieva viac a rychlejsie.
Mimo toho, ak ma ta korka nejaky zapal pluc, tak 23 stupnova voda jej teraz fakt nepomoze.

Tam už jsme na začátku problému. Týhle holce pomůže jedině to, že se pujde k někomu podívat jak to má chovat. Aby někomu umřeli 3 TSE po sobě je fakt umění, zvláště při podmínkách co psala. Já dával TSE pryč po 23 letech a byly odmalička, vždycky stačila pouze výhřevka a kuřecí nebo filé. Jak pokročila doba a osvěta tak UVB, filtr a pestrá strava...
Jinak ano, voda bývá teplejší, ale už jsme tam opět u toho, že želva se musí mít kde zchladit (otvírání huby bývá většinou problém s vyrovnáváním teplot) a taky to, že to reptiglo 10.0 je potřeba dát maximálně 10cm od slunění, jinak je neúčinné - tím pádem i tahle potvora trošku vytopí místo ke slunění a je tam vše jak má. Těch možností je samozřejmě více, zvláště u tohodle druhu.
Zkusím ti dohledat to rozmnožování, dělali to študáci v rámci seminárky. Nějaký vajca semtam vykopal nákej pes, pár mládat viděli ve vodě. Problematika to je spíš dlouhodobá, ale bylo na místě výskytu bahenek a dle mapy výskytu TSE doma a zprůměrování teplot to odpovídá minimálně mezním hodnotám pro rozmnožení. (když to řeknu blbě, pokud ty vajca želva prdne do hnoje, teplota na líhnutí bude vždycky)

Ok, za tie podklady budem rad....
Hovorim, pocut som uz pocull, ale nieco naozaj, co ma nejaku hodnotu chyba...

Veris tomu, ze tie korky boli prehriate??:-D Neviem no, co som tak cital, dam svoje prave vajco za to, ze to tak nebolo ani nahodou :-D Pri tych odmienkach ktore tam mala. Uz len to, ze odpalila tolko krpcov svedci o tom, ze tam nieco nebude v poriadku.... Aj mala korka zazimuje, ale musi mat k tomu odpovedajuce podmienky. Ktore co si budeme nahovarat, idu postupne. A nie dlhodobo. To je akurat tak dobre na kopanie hrobcekov...

:-( názorný příklad toho, jak je někdo schopen ve jménu své lásky ke zvířatům 3 zvířata utýrat a teprve potom se zeptat, jestli náhodou nedělá něco špatně. upřímně- umořit nádherňačku a hnedka 3x po sobě, to už fakt potřebuje talent. Ona mláďata by v lidské péči neměla tak vysokou úmrtnost, kdyby si je nepořizovali lidé jako jsi ty. Jenže ke své smůle jsou levné a v každém zverexu je jich plno.

To, že želva otevírá tlamu a sedí na souši není tím, že by se chladila, protože je jí ve studené vodě vedro. ale proto, že se jí těžko dýchá vlivem respiračních potíží, díky kterým taky nemůže plavat. Takže jí okamžitě zvedni teplotu vody aspoň na těch 26°C, vzduch na 28°C a dej jí nad souš výhřevný zdroj nejlíp i se zdrojem UV, ať má možnost se vyhřát a vyslunit. POkud se to během několika dní nezlepší, tak s ní mazej k veterináři, co rozumí plazům a hlavně ne k té kočkopejskařské plazomorce. Ale taky je potřeba počítat s tim, že už pro ni může být pozdě a nepovede se ji zachránit. Každopádně, pokud to ta želva přežije, tak jí taky změň krmnou dávku, jak už tu psali ostatní.

A to, že nádherňačce stačí teplota vody 20°C je samože pěkná blbost. Ano, ona v ní bude dost dlouho přežívat (či spíše živořit), protože to je hrozně tvrdé zvíře. Ale taky to je subtropický/tropický plaz, ne lední medvěd. Tudíž při 20°C nedokáže efektivně trávit, k tomu potřebuje podstatně vyšší teplotu. A pokud ji nemá, tak si to lidské týrání vlivem nevhodných podmínek může "užívat" x měsíců, než ji to dočista zabije.

Nejsem si zcela jist poddruhem o kterém se tady jedná, páč mláďata elegansek se skoro sehnat nedají a mám za to že to bude spíš nominát. Nicméně oba poddruhy se vyskytujá na přelomu mírného a subtropického podnebného pásu.
Nicméně nezapoměnte že dáváte rady absolutnímu amatérovi, želvu nikdo z nás v ruce neměl a nikdo neberete v potaz co urychlení metabolismu při takto vysoké teplotě s ní v tomto stavu udělá.

V kostce, to co jsem psal je popravdě spíše k chovu než k řešení daného problému. Ale je strašně těžký poradit rozumně člověku, který v relativně normálních podmínkách odrovná 3 TSE po sobě, což je samo o sobě umění. Tohle bude stěžejní problém celého tohodle vlákna, jelikož nikdo z těch co radí by TSE neměl šanci zlikvidovat, zatímco zde jsou 2 exitusy a 3. na cestě v podmínkách, v kterých normální chovatel TSE taky nic neodrovná.

Problémy s dýcháním a něco na způsob zápalu plic je nasnadě, ale ten je většinou z průvanu, celkovýho podchlazení, rozdílu teplot, přenášení želv třeba návštěvám na ukázku do dvěří, položení při čištění do kýble na stůl vedle otevřeného okna, pouštění po bytě, nedejbože domě atd... Těch věcí se najde celá řada a tyhle prostě nevysvětlíš a nikdy se ti k nim nikdo nepřizná :)

No, já nevím, nebude možná trochu problém i v tomhle?

Na žrádlo želvíkovi kapu jakési kapičky- TURTLE VIT.

složení: proteiny 5 g / kg, vlhkost 57%, tuky 40 g / kg, vitamín A 400000 m.j./ kg., vitamín D3 50000 m.j./ kg, vitamín E (alfatokoferol) 1250 mg / kg.