
Studium zoologie UK/JČU
Zdravím,
nevím zda mi téma nebude smazáno, ale vzhledem k různým tématům v sekci pokec, doufám, že ne.
Zajímalo by mě, zda tu máte všichni teraristiku jen jako koníček, nebo jste někteří studovali zoologii na VŠ. Jde mi o tohle. Jsem ve třeťáku na bakaláři a nyní se rozhoduji, kam dál. Mám obor biologie, bakalářka v oblasti hmyzu - vážky. Zatím studuji v Plzni, ale nemůžu zde pokračovat, protože jsem na odborné biologii na FPE a na magistra je zde jen dvouoborové studium zaměřené na vyučování. A vím jistě, že bych ráda studovala buďto zoologii nebo ekologii. Jenže se nemohu rozhodnout, zda jít do Prahy na UK nebo do Budějovic na Jihočeskou. Vzdálenost u mě nic neřeší, protože bydlím přesně uprostřed, 125km do obou měst, takže to bude buďto kolej, nebo při dobrém rozvrhu dojíždění. Myslím si ale, že v Praze mě studium vyjde mnohem dráž. A podávat si přihlášky na obě fakulty, to by bylo asi moc, protože už takhle nevím na jaké zaměření půjdu (bezobratlí, obratlovci, entomologie,...)
Ráda bych se zeptala, jestli máte s fakultami zkušenosti, jaká je kvalitnější, jaká náročnější, co by jste volili vy. A taky by mě zajímali případné zkušenosti s pohovorem o přijetí. V budějkách je pokud vím navíc nějaký rozhovor nebo představené své bakalářky v angličtině, to mě trošku děsí i když anglicky mluvím myslím slušně. Spoustu mých spolužáků ale jde raději do Prahy, protože se tohodle bojí..
Za všechny zkušenosti nebo připomínky budu ráda.
Ahoj,
Je téměř nutné mít už vybráno nebo s budoucím školitelem domluveno, co budeš dělat jako diplomku, zvláště pokud tam chceš jít odjinud. A ještě nemáš vyhráno - přijímačky na magistra nejsou těžké, ale spíše záleží, co si na dotyčné katedře vymyslí. Stalo se mé studentce, která chtěla na UK přestoupit (obor Mikrobiologie), že ji přijali, ale pak jí vedoucí katedry pozvala k sobě a řekla jí, že jakožto studentka odjinud bude muset vše opakovat, nic jí neuznají a bude to dvouleté studium dělat minimálně 4 roky... Nakonec byla ráda, že jsme ji vzali na magistra k nám...
já jsem kdysi studoval entomologii na PřF UK a teď působím jako zoolog na PřF v Hradci Králové. Máme tu ale jen obor "Systematická biologie a ekologie", který je k ničemu a nedoporučuji.
Co se týká toho, jestli Prahu nebo Budějovice, jde spíše o to hodně se zjistit, co by Tě bavilo, a jestli na těch školách jsou lidi, kteří se něčemu takovému věnují. Výuka je kvalitní na obou. Zemědělku bych viděl až jako alternativu, ve světě vědy, kam se ubíráš, nemá v zoologii rozhodně zdaleka tak velkou prestiž jako obě PřF, zvláště mimo ČR.
Jinak souhlasím s JaBulou (dobře si její příspěvky přečti), se kterou jsme skoro společně studovali
Držím pěsti aby ses dobře rozhodla a přeju hodně štěstí.
@ Smykač - nemyslím si, že by byla v ČB lepší entomologie než v Praze. Je tam pouze propojení s ENTÚ, což je výhoda, ale zase celý tým zkoumající Papuu a tropický hmyz plodí sračky místo očekávané kvality. Kvalitní tam jsou fyziologové a motýláři, o tom žádná. V Praze jsou ale zase naprosto skvělí hymenopterologové a paleoentomologie.
O práci Vojty Novotného vím houbeles, takže může být. (Vím jenom jak prudí u státnic.) Znám se s motýláři a vím, že ta fyziologie je u nás dobrá. Ale pořád jsem botanik, takže můžu mít zkreslený pohled.
(Mimochodem já po gymplu o Praze vůbec neuvažoval. Věděl jsem, že je to špičková škola, ale jsa ze samoty u lesa, přechod do velkoměsta by mě zabil. Budějice mě v tomhle ohledu sedly skvěle:).)
Jen dotaz - Novotný je ten, co si na Papui kácí prales kvůli pokusu?
@ Smykač - jj, jako město je to jasné, mě ta Praha vždycky pěkně sr..a a teď když jsem pryč ještě víc,
@ lacerta - jo, přesně ten. Hlavně jeho tým (asi ne všichni, ale ti, co se projevují) dělá věci, které by zvládla moje dvouletá dcera, ale nabalí na to statistiku, nakecají tam, jak pracují s největšími odborníky světa, a článek je na světě...
No, já ho viděla kdysi na přednášce, kde popisoval svoje "úspěchy" na Papui a pamatuju si, že mě dost překvapilo, na co všechno lze dostat grant. Mluvil tam o tom, jak vykáceli několik hektarů pralesa a pak jak trávili mravence (protože měli na cosi co zkoumali rušivej vliv). Asi jsem ještě biologickej idealista, ale mám dojem, že to není úplně košér způsob výzkumu
. Ale zase přiznávám, že tomu houby rozumím a moje "pokusy" na diplomku by zvládl průměrně cvičenej orangután, takže asi raději mlčet a šoupat nohama
.
Za všechny informace velký dík, mám toho teď plnou hlavu :D Je to dost těžký, ráda bych si zařídila diplomku, jenže ještě nejsem rozhodnutá ohledně zaměření. Zoologie / Ekoloogie - trošku váhám ale zatím se kloním spíš k zoologii, ale zdá se mi že v oblasti ekoloogie jsou možná širší možnosti v dalším vzdělání.. a zaměření, to zatím taky nevím..vím že dobrou šanci na přijetí bych mohla mít, pokud bych psala diplomku na vážky, jelikož v západních čechách je to neprobádaný téma a bakalářka mě baví hodně, terénní výzkum jsem si vyloženě užívala :D Tohle téma by mohlo zaujmout.. ale v ohledu studia mě víc táhnou větší zvířata..možná by to ještě šlo nabalit jako vážky z hlediska ekologie.. zoologii bezobratlích máme právě teď společně s ekologiií a speciální ekologií a obratlovce budu mít až příští semestr, co už je asi trochu pozdě na zjištění, co mě vlastně baví víc.. Myslíte, že by se šlo předběžně domluvit s více lidma na více zaměřeních..řekněme 2-3 aby to nevypadalo, jako že nevím co chci..
Samozřejmě že mám obavy z toho, že tam jdu z "nějaký pajdy"... ale myslím že studiu dávám dost častu i odhodlání, na všechny absolvované předměty jsem se poctivě učila a jen párkrát odešla s dvojkou z méně důležitých předmětů, tak tam ty znalosti snad někde zůstali a na státnice si je zopakuji, tak to bude čerstvé.
Chtěla bych se ještě zeptat. Kde je k nalezení seznam nabízeních diplomek konkrétně na katedře zoologie? Nebo to tam funguje tak, že si téma vymyslím sama? Procházela jsem stránky a našla jsem témata zadaná a témata už vypracovaná, ale nabízená jsem na stránkách této katedry nikde nenalezla.
koukala jsi sem?
zoologie
Pardon. Já jsem nenapsala kde, myslela jsem na JČU. Seznamy na Karlově jsem už objevila, díky :)
Zdarec, jediné co jsem objevil ze zoologie je tohle nabidka-diplomek.htm, neboj se a zkus napsat vedoucím jednotlivých skupin na katedře. Častokrát se nabídky objevují jen jako vyvěšené v prostorách fakulty.
Takže jsem se odhodlala napsat pánovi, co na jču dělá obojživelníky a plazi a dostala jsem se nějakým záhadným způsobem až k doc.Boukalovi na ENTú, který mi nabídl diplomku na vážkách, což mě tedy extrémně nadchlo :) Navíc k tomu budu moci bez problémů studovat Zoologii se zaměřením Ekologie živočichů. Pan Boukal vypadal hodně vstřícně a bylo vidět, že by rád přijmul někoho, kdo je do vážek zapálenej.
Jen bych se chtěla zeptat ještě ohledně přijímaček. Vím už, jak probíhá angličtina, dostaneš text, nějaký řekněme článek z novin/reportáž a máš jí dle vlastního uvážení doplnit, a pak je tam pár otázek na porozumění textu. Což mi přijde docela dobré. Další je ústní pohovor. A teď jsem se dočetla, že by jsi si ještě měl vybrat tři okruhy podle toho kam jdeš (např. zoologie bezobrtatlých, zoologie obratlovců, ekologie, etologie...) zajímalo by mě, jak těžké jsou tyto testy. Pokud odstátnicuji z obratlovců a bezobratlých bude to stačit? Nebo jak moc složité jsou? Pokud jste někdo v posledních pár letech dělal. A zda jsou někde třeba k sehnání nějaké vzory, co jsem se koukala na stránky, tak jsem našla jenom vzory na přijímačky na bakaláře.
Za každou radu díky .)