Vydrží leguán doma pár dní sám?
Dobrý den,
chceme pořídit pro šváru leguána, ale problém jen ten, že občas (vyjímečně) není doma, obvykle 2 dny, maximálně 3 dny...Vydrží to Leguán doma? A popř.za jakých podmínek... Děkuji za radu
Dobrý den,
chceme pořídit pro šváru leguána, ale problém jen ten, že občas (vyjímečně) není doma, obvykle 2 dny, maximálně 3 dny...Vydrží to Leguán doma? A popř.za jakých podmínek... Děkuji za radu
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
S leguánem pro šváru bych určitě posečkal.Problém určitě nebudou ty tři dni co nebude doma,ale to ,že nemá pravděpodobně žádné zkušenosti!Myslím,že je velmi důležité aby se začínající chovatel naučil starat a pochopil životní potřeby svého chovance.A pokud to oba dva zvládnou bez úhony,tak pak může klidně nebýt doma i týden.
Vydrží. Krmení se může dát víc, nebo dospělý leguán už nemusí jíst uplně každý den. O vlhkost se může postarat např. mlhovač nastavený časovačem na pravidelné rošení.
Vlhkost u legošů není problém ty se ani rosit nemusí, vyhřívanej bazén a oni se do něj naloží . To jídlo je trochu horší, jak leží dýl v horkém taráriu, tak oschne, zkysne atd a pak už to nežerou. To že leguán nemusí žrát každý den není až tak pravda, ano vydrží to, ale z dlouhodobého hlediska to není vůbec dobré. Bíložravci mají trávení uzpůsobené k tomu, že mají prakticky trvale něco v žaludku (zelené je v přírodě stále kolem nich, takže pokud nespí plus u plazů ještě vyhřívání, či se nepřesouvají k lepšímu soustu, tak žerou ), půst je pro ně vyloženě nezdraví, neb pak dochází ke ketóze a pokud se tak bude dít pravidelně, takhle rozházený metabolismus dlouhodobě fungovat nemůže.
Tak zadavatelka psala že není doma jen vyjímečně, tak by to snad nemusel být problém.
ono býložraví plazi to ale mají trochu jinak, než býložraví savci jako je třeba kůň nebo morče, co žerou prakticky pořád. Plazi ráno vylezou, vyhřejou se na provozní teplotu, nažerou se, pak se chvíli zase vyhřívají a po nějvětší úpal jsou většinou někde zalezlí a neaktivují vůbec. Pak se buďto vyhřívají ještě k večeru, nebo zas až další den. Ale žerou v podstatě akorát krátký úsek dne a to ještě podle počasí, pokud je ošklivo, tak ani neaktivují a tudíž ani nežerou. Není dobré je nechat vyhladovět a pak je nacpat, když se třeba krmí 1-2x týdně, ale pokud dostanou nažrat obden, tak se nic neděje (mluvím o dospělých mimo chovnou sezónu, ne o mláďatech a samicích v období snůšek). Rozhodně není potřeba, aby měli celý den přístup k nějakému krmení, jako je tomu u býložravých savců.
Jenže tady se zase bavíme o něčem jinym. V teráriu jsou podmínky konstantní, zvířata už tu fungují trochu jinak než v přírodě. Když je v přírodě "zima" (hnusně), tak aktivovat a žrát nemusí, žaludek mají stále plný, neb trávení resp. celý metabolismus je o dost pomalejší. V terku si ráno, hned po rozsvícení lehnou pod lampu kde, se ohřejí, jdou se nažrat, vyhřát, pak bych řekl mají volné odpoledne, které tráví cachtánim v bazénu nebo rozpejkánim pod lampou, ikdyž tohle zvládají většinou mnohokrát prostřídat , pak "večeře", vyhřátí a spát. Toť režim snad všech legů co jsem kdy měl. A den starého jakéhokoli jídla se netknou. Pokud se bude zvíře vyhřívat a normálně aktivovat (což v teráriu rozhodně bude) a zároveň nebude mít co žrát, tak ke ketogenezi rozhodně docházet bude. U mláďat by to byla extrémně nevhodné.
Samozřejmě oproti savcům jsou tam značné rozdíly, zvláště pro to, že savci spotřebovávají mnoho energie jen na tvorbu tepla, ale všeobecně nic bíložravého není uzpůsobeného na hladovění.
já dospělé leguány krmím obden (zelené jsem tak taky krmila) a k žádným problémům teda nedochází. těm zeleným, co jsem kdysi měla je u nových majitelů dneska přez 20let a stále žijí. A pořád je krměj obden.
20 let leguán?Nejvíc co jsem slyšel a i četl,bylo 13 let.A hlavně rok po revoluci sehnat lega taky nebyla asi sranda.No nevím,nevím.....
Ty vole Lado, a co ty....
https://www.google.cz/#hl=cs&tbo=d&sclient=psy-ab& q=leguan+dlzka+zivota&oq=leguan+dlzka+zivota&gs_l= hp.3..0i30j0i8i30.2187.7873.0.8117.30.25.5.0.0.0.2 12.2759.13j10j2.25.0...0.0...1c.1.dwO8uj5eMNg&pbx= 1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&bvm=bv.1355534169,d. Yms&fp=3a7e81ebbf344229&bpcl=40096503&biw=1680&bih =891
Bezne sa uvadza 15-20 rokov. NIekedy dokonca az 25
no tak když je lidi zvládnou zkurwit třeba do 5 let, tak se prostě vyššího věku nedožívaj a průměr je těch 13. Jenže to vůbec neznamená, že se ta zvířata nedožívají vyššího věku- ono suchozemské želvičky se lidem taky běžně dožívají 8-10let a přitom můžou žít 60 a víc. Zelení mohou žít několik desítek let, podobně jako černí leguáni. To, že je lidi dřív zdevastujou je věc jiná.
Jinak v nějakým 95tým už se leguáni sehnat dali i ve větším z faremních odchovů, už byli i ve zverexech. Já v tý době ve zverexu pracovala, takže jsem brala ty leguány, co byli ve stavu nevhodném pro prodej a dávala si je doma do kupy. A ta zvířata pořád žijí a jsou fit.
No já se s tebou nehádám,jen mě překvapuje,že tuto informaci nikde nikdo jiný nepublikuje....Občas si připadám jak blbec,když nevím takovou základní věc,jako že mě leguán vlasně přežije...No nic ve zlém.I mistr Jan a Gallileo to měli těžký....
na to je jednoduchá odpověď- se koukni, jací lidé a v jakých podmínkách převážně chovají leguány. Chovatelů to je celkem minimum, valná většina jsou petkaři. Takže se nedá divit, že se ta zvířata nedožívají vyššího věku a snižuje se tak jejich životní průměr. je to u nich stejné jako u jakýchkoliv jiných pet zvířat - rodiče maj doma 23letou činčilu, co jsem jim tam nechala když jsem se odstěhovala. a všichni se tomu hrozně divěj, protože činčily se taky bežně dožívají jen 5-8 let. jenže to je tim, že je lidi prostě blbě krměj, ne tim že by se činčily dožívaly 5-8let.
No zase se mi ale nechce věřit,že všichni chovatelé jsou trotlové,kteří pouze moří zvířata,a pouze ti,kterým jsi dala půlhodinovou přednášku o chovu se jí striktně 20 let drží?To bys měla zvláštní dar a měli bychom tvé narozky slavit stejně jako tvého kolegy v pondělí....
ani ne. Ti legouši mi dali hromadu práce a přemýšlení, abych je dala do kupy z toho, v jakém stavu jsem je po importu získala. Sežralo to hromadu času a peněz. Tak jsem si pak prostě vybrala lidi, kterým jsem je přenechala a nedávala jsem je nějakým trotlům, aby je umořili
nemusíš ve všem hledat zas takovou vědu. to že něco nevíš neznamená, že to tak není. A to že někomu přenecháš zvíře jen tak neznamená, že to tak dělají všichni.
Tuhle jsem někde na netu četla o 32letém legovi, ale žijící v Mexiku. Já si prvního leguána pořizovala v 50 letech, tak tvrdím, že dcera zdědí pouze legy.
tak já se s touto ifnormací (že se leguáni v dobrých podmínkách dožívají 20 i více let, zaznamenaný "rekord" mexiko 32let/samec) setkal poprvé v roce 98. Gábriš se o tom zmiňoval už v r.1996 ve svým seriálu v AT. To, že o tom ty nevíš ještě neznamená, že to nikde nikdo nepublikuje.
I vousatky se mohou podle mě dožít dvacítky (znal jsem -a nejen já tady- dva patnáctiletý kousky, RIP), jenže to by je lidi nesměli mořit ve skleněných peklech s obyčejnejma žárovkama .
ad krmení obden - pro psychicky i fyzicky zdravé zvíře je podle mě nutné krmit denně, už jen to, že ty zvířata chováme většinou v malých krabičkách (tj. terárka s rozměry okolo 200cmx200xmx250cm apod.)je pro ně dost deprimující a ještě jim sebrat to jediný světlý místečko v tom celým dni -žrádlo- tak to už bych je raději nechoval, na to bych se nemohl koukat. Pak jsou to vyblitý hnědáci s unuděným kukučem a je jedno jestli jim je 5 nebo 20. Nebrat útočně, jen mám prostě takovej názor. Jinak v nějaké bichli (teď si na ni nevzpomenu, ale byl to pravděpodobně BSAVA Manual nebo bichle od Hatfielda) dokládá kompletní délku trávení krmné dávky u l. zeleného asi 5-6 dní, pamatuju si že se mi to zdálo strašně dlouho, takže z hlediska zdravotního bych to jako problém asi taky neviděl. Nicméně se v tom z biol. hlediska až zas tak dobře neorientuju, abych mohl cokoliv tvrdit.
jenže v tom sis odpověděl sám...ano Tvůj názor je ten, že ta zvířata potřebují denně žrát. A ten názor je pro Tvůj vlastní pocit, ne pro tu vlastní potřebu zvířat. Ono totiž hodně věcí člověk dělá pro svůj pocit, než pro to, že by to ta zvířata skutečně potřebovala.
já leguány krmila obden a žádní znudění hnědáci to teda nebyli. Ani moji současní černí leguáni nežerou denně (až na čerstvé importy, mláďata, samice ve snůškách nebo jinak indisponovaná zvířata) a přesto to nejsou znuděná nevybarvená zvířata ve špatném stavu. Já prostě zvířatům dávám to co potřebují, ale nedávám jim nadstavby kvůli nějakému vlastnímu pocitu.
s vousatkama, ébéčkama atd jednoznačně souhlas- u ébéček se taky většinou uvádí, že žijí do 10let a já mám skupinu, které je 16 a ještě pořád se množí. letos jsem od nich nějaká vejce ze zvědavosti inkubovala, jestli jsou ještě životaschopná a vylíhla se z nich uplně normální mláďata.
Vzhledem k tomu, kolik utratím leguánům za žrádlo a musím si tak ubírsat od vlastní huby, tak z nějakýho svýho pocitu to opravdu nedělám. Dělám to proto, protože ta zvířata se pak mají líp
děláš to pro vlastní pocit, jen si to nepřiznáš
a ne a ne a NE
OT: watch
hlavne mu ho neporizujte bez jeho vedomi jako vanocni prekvapeni. At si ho radeji vybere sam v dobe, kdy na nej bude pripraven a po vlatnim zvazeni, zda se mu chce venovat v takove mire, aby z toho lego nemel problemy. Zvirata jako darky jsou velmi osemetna zalezitost, ktera casto prinese vic problemu nez radosti.
Suhlas.
Hlavne ak si clovek uvedomi, ze krasny mlady leguan stoji sice len okolo 600-1000kc, ale naklady za poriadne terarko, osvetlenie, vitaminy, krmivo, elektrinu atd sa mozu vysplhat na naozaj slusnu sumu... A to uz clovek len tak casto neskusne.
Čerstvá potrava se dá zabezpečit např. kytkou v květináči, ale ty náklady pokud se jedná o dospělého lega.
Dobrý den. Je to sice mimo téma, ale chtěl bych se zeptat jestli máte zkušenosti právě stou živou kytkou v terárku. Chtěl bych legovi koupit nějakou živou co si může sníst tak by mě zajímalo co mu můžu koupit. Děkuji za odpověď.
třeba ibišek, Scindapsus, Syngonium atd...ale pozor, dají se použít akorát kytky, co už máš delší dobu doma a tudíž nejsou nijak stříkané. ty z květinářství jsou stříkané vždycky, minimálně minerálním olejem.
Jo toho jsem si vědom. Děkuji za odpověď.
Syngonium? To jsme ještě nezkoušeli, většina knížek udává že je jedovaté nebo dráždivé... na druhou stranu, taková chemická továrna jako je leguán...
Jinak scindapsus, potos, na ibišek nám kašle, ficus pumila, monstera - mladá by možná den dva vydržela, ale to už je docela dost peněz... sežral nám i ficus benjamina... když to kupujeme, dostane to důkaldnou vlažnou sprchu a pár dní se to aklimatizuje, pak další sprchu a bašta. Scindapsus máme x-tou generaci domácí, ten je stejně nejlepší. Ten a přebytečné listy z monstery, ty jsou velmi vítané.
Potos (české označení pro Scindapsus, Epipremnum ) je taky jedovatej a přesto ho řada plazů žere hrozně ráda. Syngonium leguáni žerou i v přírodě (osobní pozorování). taky se dá použít Spathiphyllum.
jak hodně je pro leguány jedovatá orchidej ( ne, že bych krmila ale zajímá mě to :) )
děkuji moc
jakej druh? Třeba asijské bych mu vůbec dávat nezkoušela.
určitě mu ho nedám, ale zajímalo mě to, jestli je to stejně jedovaté pro plazy :) díky :)
Naja, tak v tom případě... Páč syngo taky roste samo a roste ho dost...
V těch potosech, scindapsech a vůbec těch voděnkovitých věcech by měl někdo udělat pořádek. A nějak mi to přehledně sepsat a dát do nejbližší knížky, kterou si koupím! Každopádně, leguán se při pohledu na novou plazivku vždycky rozzáří.
voděnky jsou zase Tradescantia
Myslela jsem že mléko, které fíkusy vylučují při odtržení listů je jedovaté. Ještěrům to nevadí? Zajímavé. A pak se mám divit že ani masožravým ještěrům živé nevydrží, i když... oni i ty umělé dostávají pěkný záhul..
Jedovaté je, ale pro nás. Ono to, že je něco jedovatého pro savce jetě neznamená, že je to jedovaté i pro plazy a ptáky (a naopak). Jinak pokud těma masožravýma ještěrama myslíš Physignáty, tak ti čistě masožraví nejsou a květy a mladé listy z kytek očešou s velkou chutí.
Co se týče umělých, tak to chce používat takové, z kterých nejdou orvat listy. Páč se nedá spoléhat na to, že se zvíře nesplete a omylem nesežere umělý líst. Já takhle kdysi přišla o chovnou samici leguána.