Malý polní zajíček-prosím o pomoc
Zdravím, dnes mamka našla malého asi čerstvě narozeného zajíčka. V okolí byla krev, matku mu asi něco zamordovalo, bylo tam samotné. Prosím o radu čím a jak často dokrmovat a jak dlouho. Spěchá to, prosím o rychlou radu. Váží 109g.
Zaklad byl nechat ho na miste. U zajicu matka neni porad u mladych. Myslim si,ze bude dost tezke ho odchovat doma. Zkus napsat Aurifer,ta ma spousty zkusenosti z odchovavanim ruznych savcu na flasce a treba neco poradi.
jasne, a ta krev tam byla jak namlatila potulnemu vlcakovi co ji vlezl do rajonu.
Nechci se dohadovat,ale kdyz by neco zamordovalo samici hned u mladete tak to sebere i mlade a to prednostne ...
S tim souhlasim, Krev je bezna asi u kazdeho porodu a pokud mrzne a je treba snih, tak je jasne ze tam ta krev zustane, ale uz se na nej sahlo, takze by ho matka stejne nevzala
Nevím jak přesně to tam vypadalo. Mamka ho donesla večer, našli ho s taťkou, když byli na vycházce se psem. Říkala, že tam byla v okolí krev a chlupy. Jestli přímo u mláďěte netuším. Netuším jak to tam vypadalo, takže těžko říct, jestli to bylo od porodu či matku něco zamordovalo. Ale je lepší, že si ho všimla dřív mamka, než naše fena vlčáka, to by dopadlo blbě.
Žije ještě? Jak to tam vypadalo X nevypadalo, je už teď fuk.
Zatím vypadá dobře, nabral na váze, vážím ho před a po každém krmení. Dávám mu psí mléko a do něho na radu veterináře trochu glukopuru. Po každém krmnení ho nechávám běhat po baráku. Dnes už běhal hodnou dobu, předtím jen chvilku a chtělo se mu spinkat. Už i sám dudlá z lahvičky.
Zde je fotka druhý den po přinesení.
A zde jsou fotky ze včerejška.
myslím, že tohle by mohlo pomoct http://tera.poradna.net/q/view/248111-male-morcatk o-jak-se-o-nej-postarat?page=r248730#r248730
Našla jsem na internetu paní, co zdárně několik zajíčků odchovala na psím mléku. Takže zítra jdu hned ráno do lékárny, snad tam nějaké mít budou a pokusím se o odchov. Je hodně malinké, moc šancí tomu nedávám, na internetu píšou, že se mláďata moc odchovávat nedaří, ale udělám co budu moct.
Odchovala jsem mládě zajíce předloňské léto , také jsem odchovala mládě králíka , které bylo ještě slepé . Obě zvířata mi byla přinesena z důvodu mojí profese . Šlo to celkem dobře , použila jsem mléko Beaphare Kitty Milk ( kočičí mléko ).
Krmení zpočátku 1-2ml stříkačkou , při správném sacím reflexu není nutné mléko do tlamičky tlačit , jak se zajíc chytne , poznáte ihned podle pístu na stříkačce .Po vypití naplnit opět stříkačku a opakovat . Pokud je dost napité , nemá pak zájem pokračovat v sání .Jak roste , můžete zvětšit stříkačku ( 5-10ml) .
Není nutné krmit v pravidelných intervalech , v přírodě ho matka krmí většinou jen v noci , ve dne ho nechává samotné , stačí brzy ráno , odpoledne , večer a pozdní večer.Uložte ho do krabice se senem , brzy se snaží pojídat i stébla.
Zajíček naprosto v pohodě , u králíka byl problém s nadýmáním , vylepšila jsem mléko probiotickým přípravkem Protexin Bio Lapis.Obě mláďata byla bez potíží převedena na pevnou stravu ( seno , tráva) .
Problémem umělého odchovu je ztráta plachosti, pokud ho pustíte zpět do přírody , stane se snadnou potravou predátora Nechat si zajíce doma v bytě není zrovna ideální řešení , potřebuje hodně pohybu .
Je opravdu nejlepší nechat zajíčka , kde je , pokud ho někdo najde. Záchranné stanice se zpravidla pokoušejí vracet nalezená mláďata ihned zpět , pokud si nálezce pamatuje , kde ho sebral , matka se k němu vrátí....
Pokud si nevěříte je dobré zavolat do záchrané stanice, pro zvíře si dojedou a dají mu potřebnou péči, ale to je na Vás, přeji hodně štěstí, jinak jak už bylo psáno, měl by se nechat tam kde je, krev může být s čehokoli
90% zajíců má tularemii ...
Pravděpodobnost , že právě narozené mládě je ihned rizikovým pro člověka je málo pravděpodobné .
Zajímavé je , že zající běžně žijí v těsné blízkosti člověka ( tedy přímo mezi lidmi ) ve městech na panelových sídlištích a daří se jim zdravotně lépe než mezi řepkovými monokulturami na polích
no to není nic extra zajímavého, maj tam prostě díky plevelům atd. lepší potravní nabídku, jen zas díky
psům toho moc neodchovaj
ahoj,taky jsem krmila zajíčka stříkačkou kondenzovaným mlékem,po měsíci a něco když už papal trávu jsem ho pustila.
Tak přináším info. Zajíčka máme něco přes tři týdny, celou dobu je dokrmován sušeným psím mlékem beaphar puppy milk s (na doporučení veterináře) trochou glukopuru. Aktuálně teď váží už přes 500g, hezky vyrostl. Myslela jsem si, že se nedá ochočit, že bude divoký. Kupodivu ale veškerou divokost ztratil, je to mazel, vyhledává naši společnost, běhá za náma jako pejsek, nebojí se neznámých zvuků ani jiných domácích zvířat. Přes den se volně pohybuje po baráku. Nedělá ani neplechu, než udělá potřebu tak čeká až ho dáme do krabice, kde si teprve dojde do svého koutku. Něco takého jsem vůbec nečekala. Už celkem sám žere. Mléko dostává už jen ráno a večer. Ze začátku dostával 5x denně. Snad tenhle příspěvek pomůže i dalším lidem, které potká podobná situace.
Zde je pár fotek:
Spinkáme
A nějaká videjka:
trocha pohybu
http://www.youtube.com/watch?v=756fWOEicKI&feature =youtu.be
kamarádi
watch
kam chce, tam se dostane
http://www.youtube.com/watch?v=e0sWQVgElIU&feature =youtu.be
nádhernej ušáček a dobrá práce! rozhodně si z toho beru dobrý poučení, že když se chce, tak ledacos jde. Tím samozřejmě se nic nemění na tom, že asi moh a měl zůstat v přírodě , ale stalo se ale upřímně kdoví jestli by touto dobou byl naživu kdyby byl v přírodě, jaké procento přežívá první měsíc?? a asi by tam neměl takový pohodlíčko a luxus...
Únorová zajíčata mají šanci na přežití malou. Ono celkově mají velkou úmrtnost, zaječka odrodí za rok zhruba deset mláďat, z toho přežijí jen asi tři. Z lednovýcha únorových jich moc nepřežívá. Je nedostatek potravy, často tuhé mrazy. Jestli by přežilo v přírodě nebo ne těžko říct, každopádně jsem moc ráda, že se mu takhle daří
Dokrmovat kupovaným mlékem? Trochu drahá sranda k večeři
broz.pavel: Ne každej vidí ve zvířatech pouze užitek...v úplnym prvopočátku, kdy se tu objevilo tohle vlákno jsem se chytala za hlavu, co je to zase za chujovinu, ale teď jsem ráda, že se to povedlo, jen by mě zajímalo, co bude se zajícem dál...
Zajoušek u nás nejspíš zůstane, přes den má volný pohyb po baráku v létě se mu udělá nějaký výběh na zahradě. Veterinář vypuštění nedoporučil, říkal že zná lidi, co měli zajíce taky odmala a nebyly s ním žádné problémy, měli ho v bytě a byl ochočený jako králík. Dostala jsem i nabídku na zaječí farmu, kde by uvítali ochočenou zaječku, ale doma jsme se dohodli, že když už s ním byla taková piplačka a vrazilo se do něj tolik peněz, tak že tu zůstane když to půjde. Kdyby začal řádit, tak by se pak nejspíš zvažovalo vypuštění nebo ta farma, ale to je nejzažší možnost, zatím je to kliďas, tak uvidíme.
Ja uz bych ho urco nevypoustel. Myslim si,ze kdyz by jsi ho pustila tak moc dlouho by si venku nepobehal. Bud by doplatil na to,ze nema strach z lidi a nebo by ho sebrala liska nebo jiny dravec. To uz radsi do chovu.
Dobrý den, dnes jsem na zahradě našla malého zajíce cca má tak týdek dva nanejvýš. Našla jsem ho tak že kolem něho běhal pes, tak jsem ho vzala domů aby mu pes vic neublížil, asi to byla blbost, ale byl celý mokrý. Je v "postylce" zachumlany v seně. Nevím čím ho krmit zkoušela jsem kraví mléko nic jiného doma nemám. Prosím o jakoukoliv radu! Děkuji.
co si takhle přečíst CELÉ tohle vlákno - máš tam odpověď
Dobrý den,
bohužel jsme dnes na chodníku před panelákem také našli asi denní mládě zajíčka (95g).
Koupila jsem kočičí mléko a glokopur, ale nevím kolik toho glukopuru. Zkusila jsem na špičku nože, ale příjde mi to moc sladké. Byly jsem od toho oba celý zalepení, ten prcek se brání, když mu to podávám ve stříkačce. Snažím se do něj nacpat aspoň 1ml, což je ani né náprstek, ale jestli něco polkne netuším. Také jsem četla, že je třeba mu masírovat po jídle bříško a pomáhat mu s vyprázdňováním, ale po tom zápase s jídle je bobek rád, že má klid. No snad je to silák a přežije. Máme morčata, tak by měli kamaráda.
Kočičí mléko je Ok. ten Glukopur se dává na posílení, pokud je mládě ze začátku slabé, jinak ho dávat nemusíš. ze začátku to asi bude trochu boj, než zjistí, že v té stříkačce dostává mléko a naučí se z ní brát. To chce trpělivost. Jinak masírovat bříško mu po jídle nemusíš, to se musí u nidikolních mláďat jako jsou třeba králíčata...
Akorát s tím kamaráděním s morčaty pozor, vůbec by spolu neměli přijít do styku. Mohou od něj něco chytit.
Muzu se poptat co hrozi? Pac ty mrchy usaty mi ted lezou furt po pozemku a presun morcat do kleci k paseni se blizi. To nebezpeci prenosu nejaky choroby uz me taky napadlo. Resp. napadla me tularemie, ale chvalabohu ji tu nemame, nebo alespon nemame potvrzenou.
Jj Tularemii (tady u nás bohužel je), Leptospirózu, Yersiniózu, kokcidiózu...je toho víc přičemž ty první 3 jsou přenosné i na člověka.
Lidé jsou tak dobromyslní, přitom je to někdy špatně. To, že zaječka nechá mládě samotné je normální. Zanedlouho by si ho zaječka našla. Krmili jsme ho salkem nebo psím mlíkem, popřípadě smícháním obojího. Asi po 14ti dnech si zvykl a začal být klidný. Zhruba za týden začal půjem a za pár dní byl konec.
V případě prvního dotazu měl zajíček minimální šanci na přežití. V tuto chvíli už je ho, ale škoda.
Nějak my vypadla věta
*Asi před třemi lety mi jako myslivci bylo mládě přineseno.
Pokud se mládě najde někde v poli pod keřem, tak je samozřejmě situace jiná. Pokud na něj člověk nesáhne, tak se k němu matka normálně vrací. Ale pokud je mládě na chodníku před panelákem, tak je dost nepravděpodobné, že se k němu zaječka vrátí. Protože mezi tím nachytalo hromadu rušivých pachů. Ono v dnešní době jak je ve městech hodně zvěře, tak se stává celkem často, že se mládě zatoulá až moc mezi lidi a to už ho pak samice nepřijme, protože načichne cizíma pachama. Lidé se mě teď celkem často ptají, co s mláďatama kun, lišek, zajíců co našli na sídlišti když byli vysypat odpadkáč apod. Ona ta mláďata jak jsou pak hladová, protože je matka nenakrmí, tak bloumají po okolí, místo aby seděla někde v úkrytu.
Zajíců jsem takhle měla několik, 1x odchovaného pod kojící kočkou, 1x na směsi tatramlíka, žloutku a vody a 2x na instantním kočičím mléce. Přežili všichni 4, ale pak byl problém co s nima, protože se po vypuštění do přírody vraceli zpátky, nebáli se lidí a většinou je něco přejelo nebo je někdo umlátil, protože myslel, že mají vzteklinu.
Děkuji Aurifer za rady a podporu. První co nás napadlo, bylo vzít větev a šoupnout ho někde do křoví, že si ho matka najde, ale tam by ho do té doby vyčenichali psy, kterých je na sídlišti už víc než lidí. Divím se, že přežil. Zkrátka jsme neměli to srdce, tak jako každý milovník zvířat. Předloni mě takto v noci probudilo pískání. Vylezla jsem na parkoviště a pod auty našla kotě s vypíchnutým okem. Kočička - Kecka přežila a dělá radost rodičům. Skoro každý podzim nacházíme na sídlišti malé ježky, kteří zimují u našich ve sklepě.
Se zajícem ale bude ještě veselo, pokud to přežije. Jinak prcka máme druhý den a už nám skáče z krabice a to sotva plete nohama a taky se umí pěkně vztekat. Jen s váhou jde dolů, z pův. 95g na 85g, tak nevím. Kadí i čůrá, takže mlíko přijímá. To jsem do něj teď narvala 2ml. Tak uvidíme. Prý už po 3 dnech zkouší trávu, ale mám strach z nadutí i mrkev, že bych zkusila...nevím.
Tak ušáčkovi už za dva týdny budou čtyři měsíce. Daří se mu až na zákal očiček, který pomalu ustupuje velmi dobře je jak štěně, všude za námi běhá, občas něco okusuje, úspěšně si přivlastnil křeslo na kterém lehá na spaní a odpočívání Je to náš velký miláček. Přináším jednu fotku pořízenou dnes, zajoušek nám "krapet" vyrostl
nikdy by mě nenapadlo, že mě tohle také potká, ale dnes jsem zahlídla v lese děti v hloučku, jak na něco sahají :/ pak to olízal i pes a když jsem viděla, že to je malé zajíče už nešlo ho tam nechat, matka by ho nepřijala...
má 92g..někde jsem četla kondenzovanou tatru grand neslazenou 1:3 s vodou..tak jsem ted zkoušela stříkačkou, jen si olizoval mokrý čumáček, asi je ještě v šoku..jsem v paneláku, takže ho zkusím pár dní takto krmit a pak ho dám bud do přírody, nebo do záchranné stanice..
mám spíš koupit jinou stravu než tu tatru?
Četla jste vůbec toto vlákno? Je to tam vše popsané. Do přírody nevracet - to radši ta záchranná stanice.
četla nejsem tak blbá! ale spousta lidí když zajíc přejde na tuhou stravu vrací do přírody, i ty záchranné stanice..známá měla také zajíce, odchavala a vypustila..
už mě ten malej paňár stihl i hryznout, ono to sotva leze, vrávorá ale hryzat umí :)