Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Pochlubte se - Terária XII.

Dovolím si založit už novou sekci " pochlubte se terária "
Přidávám fotky terárií, které jsem dělal sám, ale některé už ani nemám. ;-)
35x40x50 ( Gekko grossmanni )
[http://i932.photobucket.com/albums/ad163/bazilisek  /P1070859.jpg]
60x40x60 ( nedodělané pro druh Anolis )
[http://i932.photobucket.com/albums/ad163/bazilisek  /bucket-1.jpg]
60x40x60 ( subadult Boiga dendrophila dendrophila )
[http://i932.photobucket.com/albums/ad163/bazilisek  /photobucket3.jpg]
35x40x50 ( subadult Boiga d.d. )
[http://i932.photobucket.com/albums/ad163/bazilisek  /a-1.jpg]
60x40x60 ( subadult Basiliscus vittatus )
[http://i932.photobucket.com/albums/ad163/bazilisek  /P1000626.jpg]
35x40x50 ( pro žáby Eleutherodactylus sp. )
[http://i932.photobucket.com/albums/ad163/bazilisek  /P1000581.jpg]
2x 30x30x30 ( gekoni rodu Tarentola )
60x40x40 ( E.t. friesei )
[http://i932.photobucket.com/albums/ad163/bazilisek  /DSC00197.jpg]
2x 30x40x60 ( Anolis garmani, Anolis carolinensis )
[http://i932.photobucket.com/albums/ad163/bazilisek  /DSC00128.jpg]
60x40x60 ( Sceloporus malachiticus )
[http://i932.photobucket.com/albums/ad163/bazilisek  /DSC00001.jpg]

Pokud je to na mě, tak.... :-)
Pořád v tom chovám, je to nově udělané :-) tak tam jsou Anolisove a ještě to nestihlo pořádně zarůst.
Ve vodě mám nějaké paví očka, ancáky, panceřníčky atd... :-) všechny ho*na co spadnou do vody hned mají rybky.
Mám tam malý filtr a čistím ho 1x týdně a uplně stačí, vodu dopouštím jednou za 2týdny hodně se vypařuje a nesmrdi ani se nakalí.
Cvrčky ve vodě nemám, krmím s pinzety :-) ale rybky by si s nima poradili. :-)
Hlavně to chce pořádně větrání, jinač se hned celé riparium zarosi a hodně plesniví kůra i větve.
Todle byla práce na 2hodiny :-) chystám větší "projekt" do ubikace 100x50x50, ale to až vystěhuji chovance.

nádrž čeká na znovunastartování, budoucí chovanec zatím neznámý, typů by bylo dost, zde jsou ve vodě klapavky, co sem je dal pryč, byla tam nejrůznější čeládka ryb od teter stříkavejch - do paludárka super zvíře, pak apistogramy, pak polozobánky a nakonec tlamovcové betty - absolutně super kyselovodní rybka, nahoře karolínský anolisové, z nichž se tu sypalo jedno vejce za druhým - vše ale zhnilo

hele každej nějak začínal a první pokusy nejsou nikdy úplně pecka. kritizovat umí každej, tak jsi mohl alespoň poradit, co by to chtělo změnit. za mě určitě palec nahoru za dobrý UV, na kterým se nešetřilo.

mimochodem, máš tu 4 příspěvky a všechny jsou "tragédie, hrozný, děsny" ... pro mě je to k zamyšlení.

no vidíš, OSB sem přiznala schválně, desky jsou jenom ze všech stran nalakovaný ;-) schody jsou podle mě bezvadný, po ničem jiným mi dolů agama ani nechodí i když by mohla ;-) takže si do budoucna určitě vyrobím terárko zase sama pokud to bude zapotřebí.
A v jakým architektonickým skvostu chováš zvířata ty, smím-li být tak smělá?

Tak toto by pozbijala aj jednoruka Hana z Opatic. Nieje ani umenie toto "cudo" zbit a natriet zltym sajrajtom, uplne vazne. To nabuduce si kup za par supov hotove terarko od niekoho kto to vie a nebudes na smiech. A drevenu debnu popal pri opekacke, na to je jedine dobra.

je i z boku (další 4 otvory), ale na fotce není vidět. Ale asi budu v létě řešit chlazení, protože už teď sem vypla žárovku na dohřev, pač tam měla agama 32°C v nejchladnějším místě - v pokoji je hodně oken a pomalu se tam dělává horko, tak kdyby měl někdo nějaký nápad, sem s ním, abych to do léta stihla;-)

ahoj, jako přidat ji i dolů? nahoře je jedna dlouhá ... jinak ve skoro celé levé spodní části jsou větrací otvory, takže mi to taky přišlo v pořádku, ale když mi to tady radí tolik lidí, tak začínám uvažovat jestli bych to samý neměla udélat i na druhý straně, ale aby to tam pak agama neměla po otevření okna v místnosti jak na větrný hůrce:-/

pokud se jedná o opodstatněnou kritiku, co se týče světel, případně větrání, tak mi to nevadí a ráda se nechám poučit a případný chyby opravím, vždyť chybama se člověk učí - kdyby se to terárko nestavělo, tak taky spoustu věcí nevím - třeba že po nalakování strašně vylezou barvy, obyč. písek ztmavne, použít lesklý lak taky nebylo zrovna geniální ... je toho spousta co příště udělám jinak, ale rozhodně mě to neodradí od toho, abych si příště postavila terárko zase sama 8-)

Žabárium z OSB, 146x141x61cm...snažili jsme se s viperem držet biotopu jižní Ameriky (pumila dostala výjimku:-D)...je to čerstvě osázený, takže ještě samozřejmě bude trvat, než se zelenina rozroste. Momentálně tam běhá 2.2 Anolis allisoni a v plánu jsou dendrobatky.
[http://img534.imageshack.us/img534/4084/dsc02496uh   .jpg]

Panely jsou udělány z mléčného komůrkového polykarbonátu tloušťky 5mm. Plus k tomu originál lišty na hrany.
Vevnitř je speciální topný vodič OV 61,25 Ohm/m, který má dvojitou čirou izolaci a jeho tloušťka je 1,2 mm. Bohužel se nedá normálně koupit, nenabízí se.
Do jednoho panelu jsem protáhnul 12 m tohoto vodiče, což vychází 80W na panel. Tento vodič se napojuje z obou stran. Přívodní kabely jsou spojeny přes lisovací dutinky a přetáhnuté smršťovací bužírkou. Takže by se nemělo nic stát. :-)

Dekuju za odpoved, jakou vydrzi ten polykarbonat teplotu, z nazvu tusim asi hodne. Ja mel problem ze v mych panelech z polystyrenu me to tavilo, ale po zasilikonovani se to tvari dobre zatim. Mrknu na ten polykarbonat jak by se do nej dal dat obycejny topny kabel.
Jeste jednou diky za radu

Nikomu neberu nazor ze se mu to musi libit, taky to neni muj salek kavy, mam radsi biotopova teraria, ale tohle je taky funkcni a hadi se v tom bezne mnozi, tak to chudaci zas nebudou. Ale vsimam si jisteho smeru uplakankovstvi a nevim co Vam tu kdo udelal. Svuj nazor tu napsat muzete a nikdo taky s Vami treba souhlasit nemusi a rika se tomu vymena nazoru..

A v com je zmrd? Nepaci sa mu,napisal to! Osobne proti hyg.chovu,plastovym nadrziam nic nemam ( hoc vodarenske rurky tomu trosku este dodali pvc vzhlad,bambus v jednom je vzhladnejsi ), no su tu aj ovela horsie katastroficke vytvory, no zmrd zas nemusi byt pre svoj nazor..
Nesledujem ostatne,no tu sa vyjadril.

Koukal a takhle hady chova dost lidi.. Dokonce i já sem mel pul roku Corallus caninus 0.1 v takovem prostředí a had krasne lovil a prosperoval.. Ted ho ma kamarad a had se ma stale k svetu, žere roste. Hadi vnímají svět jinak nez si vy predstavujete. Dokonce inteligentní papoušci se do klece sami vracejí a berou to jako domov a ne vezeni.. Chce to přemýšlet. A nesouhlas s Vami neni zádné spiknutí a podobne. Já se nebojím rici svůj názor a stojím si za nim. Ale mam pocit ze Vy jste si sem prisel řešit nejaký problem..

Ne, jen jsem se podíval na tu fotku a už to jelo, problém je, že většina těch hadů nikdy nic jiného nepoznala, tudíž z toho ani nemají moc problémy psychického rázu.
A papoušky hodně lidí aspoň občas pouští ven z klece, popřípadě ji nechávají stále otevřenou, tudíž jí papoušek vskutku nebere jako vězení.

vojtaruzek, ...aniž bych se chtěl do tebe nějak navážet. Ale když tu tak kritizuješ tu nafocený chov chondráků (který je mezi chovateli chonder viceméně běžný); můžeš tu alespoň nastínit své chovatelské úspěchy se kterými se můžeš pochlubit?
Asi se budeš divit ale i rack je způsob chovu se kterým nemusíme souhlasit (taky se mi to moc nelíbí), nicméně je u spousty druhů funkční.

Tak nejprve odpovím na tvou otázku Scarecrow. Celé terárko je z lamina a ty topné panely z polykarbonátu.
Dále koukám, jak tupou diskusi dokáže udělat jedna fotka. Opravdu, kdyby blbost kvetla někteří zde vydají na celou alej. Chápu, že tady lidi co chovají chondra několik desítek let nechodí, je jim totiž na blití. Proto se nic nového nedozvíte a melete kraviny. Neznám ani jednoho chovatele, který by měl s tímto stylem chovu problémy, právě naopak. Ale popisovat klady a zápory idiotům nebudu. Ať si to dohledají sami. Pokud jde jen o estetiku, váš problém, každý má vkus jiný. Tato diskuse je opět jen ukázkou prezentace některých účastníků teraporadny. Zase poučení. A vojtaruzek, co se týká IQ, ty máš spíše IA, jaké zvíře myslím každý pozná. Příště pokud máš s něčím problém napiš to jako normální člověk. A hádky nebudou. Fotka zde byla vložena jako návrh pro ty, kterým se tento styl chovu líbí. Neptal jsem se na blbé názory, případně rady co zlepšit.

mariolka - nenechaj sa odratiť.Ak si ho robila sama,môžeš byť na seba akurát hrdá.Nie vždy výjde všetko na 1. pokus.Sám dobre viem,aký som bol pyšný na 1. terko. Výsledok v praxi- všetko som musel,postŕhať a prerobiť.:-D.
Keď sa ti nepáči farba,tak to jednoducho premaĺuj,keď to budeš teraz mať prázdne.Na dámu pekný výkon,hold niektorí páni sa nevedia zmieriť,že ženy môžu byť šikovnejšie.Ak to nie je tvoj tajný ctiteľ a nevie ako .....;-)

to s tou barvou nebylo nejspíš určeno mne neboť já jsem s ní spokojenej, a uv mi sice prasklo ale ze zásady vždy věechno šroubuju s utěrkou v ruce takže když už se stane že mi žárovka, úsporka a nebo v tomto případě uvéčko praskne tak střepy naštěstí skončí v utěrce a je i menší šance že se pořežu :-D

no jooo, jenže já to nalakovaný neviděla, nachystali sme terárko a mladej ho pak sám nalakoval a "podlahy" nasypal pískem, aby jí to neklouzalo a dovezli ho s tátou ke mě, takže sem to naživo viděla hotový se měla agama stěhovat. Původně bylo žluto-šedo-hnědý s vystínovanýma oranžovýma flíčkama :-D chtěla sem, aby to vypadalo jako světlejší poušť:-[ ještě mě napadlo, jestli to budu zase lakovat, tak do toho laku natlačit světlý tera písek (obyč už vím že strašně ztmavne)- škrábat se mi s tím v bytě opravdu nechce, to bych se mohla taky brzo stěhovat :-D

Koukám že se nic na poradně nemění.Spousta kritiky a žádné uznání.Má to pěkné,a nechápu co máš proti větrání.Nevím jak bys chtěl udržet klima v teráriu,když tam bude mít průvan? To tu agamu může mít rovnou v kleci po andulce.A k tomu duvilaxu,pokud vím,tak je to lepidlo na papír,s kterého se uvolnůjí pěkné svinstva,takže pokud to nepřetřeš něčím nepropustným,tak si koleduješ o otravu zvířete.Duvilax bych raději nepoužil.A když už tak poslední vrstvu přetřít epoxidem.To se pak dá použít i do akvárka.;-)

Tak Duvilaxu je víc druhů, záleží kterej použiješ. Ale většinou pro ně platí toto:

-Na bázi vodné disperze s charakteristickou vůní
-Netoxický, nehořlavý, nevýbušný, hygienicky a zdravotně nezávadný
-Splňuje podmínky pro klimatické namáhání dle normy ČSN EN 204 pro třídu D2
-Film lepidla je po zaschnutí relativně tvrdý a již nelepivý

zdroj: Den Braven

Nadene vysvětlím ti to.Bohužel,když vymažu příspěvěk který se mi nelíbí,vymažou se i příspěvky,které na to navazují.Takže to prostě jinak nejde.Je mi to líto,ale je to tak.Ono až to tu párkrát smáznu,tak to pána přestane bavit a půjde votravovat na jinou poradnu,či forum.Ban se mu dát nedá,páč mění IP adresy.Tak se nezlob.:puff:

Za mě teda dost dobré. Mohl bych poprosit o nějaké detailnější info a postupu atd? Moc se mi to líbí chtěl bych si nějak představit výrobu a peněžní částku za kterou by se to dalo sestavit. Sice v nejbližší době žádnou stavbu neplánuju ale rozšířit obzory není nikdy na škodu ;-) Děkuju :-)

Info o teráriu:
Terárium vysoké 130 cm, široké 90 cm, hluboké 60 cm. Dřevěný základ vyrobený na zakázku s dekorem ostatního nábytku. Pod teráriem šuplík na tera pomůcky vysoký 30 cm. Pozadí je z montážní pěny (opískované), spodní část zasilikovaná a polepená linem. Na spodek dávám písek, občas přídávám i rašelinu. Větrání zajištují dva PC větráky, jeden fouká ven, druhý dovnitř. Světla chráněná proti popálení zvířat, větráky jsou zajištěny proti úniku hmyzu síťkou.
Osvětlení jsem zvolil 2x Reptiglo 5, jako výhřev používám 40w klasik žárovku a dole svítí Night glo (25w).
Na spodek jsem dále umístil velký kořen jednak jako dekoraci, ale také úkryt pro gekony, pro které jsou také kusy větví provrtané skrz o tlouštce 4-5 cm.

[15851-terarium-jpg]
[15852-vzhled-jpg]
[15855-osvetleni-aj-jpg]

Obyvatelé:
Chameleon jemenský - samec, stáří 2 roky
Gekoni noční - samec (neplodný) a samice
INFO: Všichni spolu vychází v pohodě, bez jakýchkoli konfliktů

[15854-chameleon-jpg]
[15853-gekoni-jpg]

Konzultoval jsem to s několika chovateli na tera-burze... V rozdílných biotopech nikdo problém neviděl, jediný co mi říkali, by mohl být problém s nesnášenlivostí, což se nestalo, navíc to mám vyřešené tím, že gekony můžu vrátit. Na tom, že si gekoni zašplhají nevidím nic špatnýho. Teplo žárovky se dostane až na ten kmen, takže to není zase tak hrozný jak to vidíš :) Ale za tvůj názor děkuju :)

Jestli oni to neříkali proto, že jak chámíků tak gekončíků se člověk docela blbě zbavuje. Tahle kombinace mi přijde dost šílená a docela bych chtěla osobně slyšet ta doporučení. (Proč to takhle mastit dohromady jsem nikdy nepochopila - a to proti kombinacím v terárku nijak zvlášť nebrojím, ale proč nutit gekončíka ke šplhání za teplem, to mi fakt uniká)

A kdyz pres den spi na spodku terarka v tech vetvich s direma, tak neznamená to, že jim tam zima není? Na ten kmen bych to za šplhání nepovažoval, spíš mírně do kopce (vzadu je ten kmen dobře členěný, takže to není tak, že by se museli někam "drápat" :) A pokud v noci lezou po celým terarku, tak jim to rozhodně problém nedělá. Když je tam mám přes rok, žerou pravidelně, jsou vitální, tak si nemyslím, že jsou podmínky chovu špatné. Už se někdo vyjádří k terárku? :D Jinak děkuju za názor :)
Jinak jsem to samozřejmě konzultoval s lidma, od kterých nemám ani gekony ani chameleona:)

No, je mi jasný, že i kdyby Vám sto chovatelů chameleonů a gekončíků řeklo, že je to hovadina, stejně si pojedete svoje. Takže nemá smysl to řešit a nějak argumentovat. To, že spí v úkrytu může znamenat taky to, že před vyhřátím dá přednost úkrytu v době krize a nebo prostě a jednoduše to, že jsou chytřejší zvířata než je gekončík. Prostě nechápu, proč je takovej problém pořídit si dvě terárka - do jednoho dát chameleona a do druhýho dát gekončíky. K čemu je dobrý dávat je k sobě a ještě se tím chlubit. Třeba to rok funguje, ale nějak nemám důvod věřit tomu, že je to dobrá cesta, toť vše.

To ne, já názory všech respektuju. Na vyhřívání se dá ještě zapracovat, to je pravda, ve šplhání problém nevidím. Chápu, že se to někomu nelibí, ale nepovažuju to za tak velkou teraristickou chybu, abych shořel v pekle :) Nesouhlas uznávám, ale taky si stojím za vlastním rozhodnutím... :)

Od kdy se chamíci a gekoni špatně prodávají ?(neplodný samec možná) Jste trochu mimo

Neni - pokud nechcete prodat pod cenu, nebo nechovate nejake speeeesl barvicky, tak mate docela problem - minimalne s gekoncikama... A taky sem uz zazil par burz, kdy si kolega nesl jemenaky domu, pac to nechtel dat za par supu magorum co si chteli prcka dat na tasku, aby se mohli pochlubit, ze maj chamika... Nebo, kdyz nikdo jemenaka/gekoncika nevzemo - pac to ma "kazdej"...

Nic šíleného na tomto spojení není,doporučení Vám dá jakýkoliv zoolog

Prosim o kontakt na takoveho zoologa... Rad bych vedel, na ktere skole/katedre pusobi, at se muzu poucit...

Nutit zvíře k jeho přirozenému pohybu je fakt nepochopitelné

To jako myslite, ze gekoncik nocni, pro ktereho se doporucuje terarko s velkou plochou dna, ma jako prirozeny pohyb splhani po vetvich za zdrojem tepla? Opravdu prirozeny pohyb... ]:)

Tak fajn, třeba se prodávají dobře. Chámíky už několik let nechovám, ale gekončíci jsou bez šance (když nepočítám překupníky, kteří je berou do Německa). Ale v tom případě si neumím vysvětlit, proč jsou chameleonů na burze tuny a nikdo je nechce. Proč šli s cenou na úroveň krmnýho gekona a proč teda prodejci vykládaj hovadiny těm, co je kupujou, když se prodávaj dobře a netlačí je přebytek (pohádky na téma může být s tím a s tím, můžete chovat celou skupinu v lahvi od okurek a terárko vůbec nepotřebujete, stačí ho pustit na záclonu). Mám dojem, že na na žádným tera zvířeti se nepáchá tolik zvěrstva jako na chameleonech (možná ještě na leguánech). A na kombinaci gekončík chameleon mi kupodivu vůbec nevadí to, že gekončík šplhá. Vadí mi tam úplně jiný věci (samo to terárko taky není zrovna takový terno)- btw. troufnu si tvrdit, že by to nedoporučil žádnej zoolog, kterýho znám. Možná jako nouzovku, ale k dlouhodobýmu chovu rozhodně ne.

Nechtěl jsem se do týhle debatz moc pouštět,ale už jsem nevydržel.
Teda taky bych chtěl toho zoologa poznat.To musí bejt vážně borec.
Takže podle vás bych mohl hodit Cerastesku k Brentensteinkám,protože se tam vlastně taky zahrabe.
Lidi proberte se zvířata se po dlouhý generace přizpůsobovali k určitým podmínkám ve kterých žijí a to je prostě daný!!!!!
Tak to nechtějte měnit!

Tera stěna před dokončením....Bodové i zářivkové + noční osvětlení, Topné kabely v terárkách prochází umělým kořenem,rosný systém,průtokový vodopád s nádrží mimo tera, vše pně automatické + v případě potřeby manuálně ovládané, digitální hydroteplometry, chybí pouze rostliny a zvěř
[http://tera.poradna.net/file/view/16102-tera-o-jpg  ]
[http://tera.poradna.net/file/view/16103-tera-duo-j  pg]
[http://tera.poradna.net/file/view/16104-tera-duol-  jpg]
[http://tera.poradna.net/file/view/16105-tera-hl-jp  g]
[http://tera.poradna.net/file/view/16106-tera-stena  -jpg]
[http://tera.poradna.net/file/view/16108-corall-113 -jpg]

Díky všem, na "kořen" jsem použil starou hadici od pračky, natřel duvilaxem, různě namotal obvaz, a natřel směsí lepidla, barvy a duvilaxu, tak jak veškeré stěny z polystyrenu,ta hadice se mne zrovna moc nelíbí, působí stále moc uměle :-p, myslím že bych to asi řešil již a možná i budu jinak, použil bych drát,na něj bych namotal topný kabel a zastříkal požární PUR pěnou, popřípadě na konec upravil nožem nebo bruskou. Co se mne líbí jsou pravé kořeny, vývraty jehličnatých stromů zalité na místech do stěny.

Jestli jsou konare větve, tak je tam ještě přihodim. Terárko je asi tejden staré, takže se ještě pracuje na doladění. na tom osvětlení ještě zapřemejšlim, ale děkuju za rady. Dole je rašelina ve vaně z igelitového pytle, kterej sem rozstříhal. Jinak ze skla by to vyšlo draze, jelikož sem terárium vyráběl doma na míru, aby se vešlo.

U listovnic jsem měl pozadí z korkové kůry. Stejně ho nevyužívaly nějak moc. Lezou spíš po rostlinách a většinu času kdž nejsou aktivní (přes den) tak spí na spodní straně listu. Po skalách listovnice nelezou ani v přírodě, tak je zbytečné jim dělat do terária imitaci skály.

Dokončená nová stěna na chov užovek a korálovek. Zatím jsem s tímto řešením hliník, 6 mm lamino ( plovoucí podlaha ) a sklo velmi spokojen.Jako největší výhodu považuji váhu celé stěny, která je o proti OSB deskám třetinová.Také je výhodou že při jakémkoliv poškození stěn nebo podlahy je velmi jednoduché cokoliv vyměnit.Dále jsem chtěl, aby šlo v teráriích udržovat co nejjednodušeji hygienu, což omyvatelný povrch stěn umožňuje. A hadi se tváří také spokojeně, už měly i první snůšky.
[47dr.jpg][2oim.jpg]

Profil 20x20 asi 35,- Kč/m, spojky od 9,- do 18,- korun. Dále jsem použil ještě U profil 12x12 pro uchycení stěn cena 35,- Kč/m, pozadí 100,- Kč/m2, Al nýty 1,- Kč kus, pletivo 150 Kć/m2, sklo cca 700,- na celou stěnu.
Možná jsem na něco zapomněl, ale toto je ten základ. Pak to chce dobré nářadí, to ušetří spoustu času.Ceny jsou orientační, přesnou evidenci jsem si nevedl.
Roman www.guttata-barevnemutace.com

[192652070913-IMG_0368.JPG]
[192737070913-IMG_0369.JPG]
[192757070913-IMG_0370.JPG]

"Terárium" pro malý kobercovky. Je to předělaná skříň cca 70*40*40 (v*š*h). V ní jsou plastové boxy z OBI o rozměrech 33x19x12 (dxšxh). Pro každýho jeden. Na zadní straně jsem silikonem přilil takový ten tvrdý alobal a na něj přilepil topný kabel 45W, který je napojen na klasický termostat. Na stropu je přidělána úsporná žárovka 11W, která zajišťuje světlo. Větrání zajišťují dva kruhové otvory na každé straně o průměru 6 cm.

Preco? Ved toho sa bojim najviac,ze to bude inspiracia pre zaciatocnikov. Tak odhladnuc od estetickej stranky,v tomto pripade, uprimne..uplne, ma to v prvom rade nedostacujuce vetranie ( urcite nestaci par otvorom na skrini+ na plast.boxoch), cirkulacia a vymena vzduchu, tam bude skoro nulova.
Taketo nezmyselne vytvory osobne nechapem. Dokonca hornu plochu kde ked uz, mohla byt vet.siet, si "esteticky" zalepil sklom.
Jednoduche boxy, hyg.teraria a pod. su urcite lepsia volba na odchovy kobercoviek. Prakticke,vetrane,prehladne,no nie tento nezmysel. Sorry,no je to tak.

nechci se tim nijak chlubit udělal sem to takhle jednoduše protože to brouci rychle ničí zvlaště žive rostliny, použiti akvaria jako teraria se mi pro brouky osvědčilo nejvic mužu tam dat listovky kolik potřebuji, snadno se stim manipuluje a pro mě je to nejpraktičtější :) někdo zas použiva rack a v tom taky neni čim se chlubit (jde take jen o nejednoduší a nejpraktičtější řešení) :)

Ale to je trochu divný, vzhledem k tomu, že tohle vlákno se jmenuje "Pochlubte se...", tak holt asi pořád někteří z nás předpokládaj, že tu budou věci jako je to terárko pro žabky.
Přijde mi to tak trochu, jako kdybych vyfotila box na cvrčky. Ještě to první, dejme tomu. Ale to druhý bych se teda asi styděla někam vůbec dávat. Chce to trochu sebereflexe a aspoň si otřít na focení skla, když už nic;-).

Netvrdim ze vsetko musi vyzerat ako "zabarium", no tie tvoje fotky akvaria,ktore uz davno dosluzili, asi do tejto sekcie a vobec do ziadnej urcite by som nedaval. Ved to je vazne vlastne strapnenie sameho seba. Uplne skorodovany ram, dogitovane/dotmelovane, spinave..
Ved akvaria ok,no co tak zlepit nieco nove? Alebo aspon s tym nikam nevybehnut.

coleopter274
Uprimne uznajme,ze tie zkorodovane,dosluzene akvaria,v dezolatnom stave, spinave, so starozitnostami (ani s "ladenim k nim"), nic spolocne nemaju vazne. A to aj keby si byval na Konopisti. A to vazne nie ze je spatne ako pises, dokonca je to zle cele, no a tieto fotky nikam na forum nepatria, ako ti to napisalo viac ludi. Tak zbytocne bojujes za svoju pravdu, tento krat je to zaslepeny boj,no z tvojej strany.

Ano pozadí je z korku :-)
Rosení je ruční tlakovým postřikovačem, což se nám osvědčilo nejvíc. Dobrý by byl třeba mlhovač a možná je v plánu, ale automatické rosení "celoplošně" by sice ulehčilo spoustu práce, ale rozhodně by se to nelíbilo rostlinám. V tom terárku je na relativně malé ploše spoustu druhů rostlin a každá vyžaduje trochu jinačí zálivku, stejně tak světlo. Např. tilandsie zas až tak moc vlhkosti nechtějí, naopak anthuria ano. V broméliích by měla vždy stát voda a naopak orchidejím potřebují před další zálivkou oschnout kořeny, aby neuhnily. Zkrátka nelze kropit všechno stejně a musí se to ošetřovat trochu s citem. Taky to nejde osázet jen tak bez rozmyslu a je třeba hodně dbát na rozmístění rostlin podle potřeby vlhka, světla a tepla. Vlhkomilné rostliny by se nahoře u zářivek upekly a naopak...

Zrovna náladu mám:-) Není na tom nic složitýho, dole je samozřejmě největší vlhko a méně světla, než nahoře, kde je naopak celkem úpal. Úplně dole jsou kromě mechů do dna zasázené plazivky, hlavně Ficus pumila a quercifolia a pak něco, co jsme zatím neidentifikovali, ale strašně moc se nám to ve Fata Morganě líbilo, tak jsme si kousíček uštípli a ono se to chytlo:-D (přidám fotku, třeba to někdo pozná) Těsně u dna jsou epifitní botanické druhy anthurií, buď jen tak "navolno" přidělané na korku, nebo v mechových balech. Vyšší vlhkost se jim zjevně líbí, protože neustále kvetou a vysemeňují se, takže co nevidět na to snad budeme muset vzít roundup :-D, protože malé semenáčky jsou všude. Zhruba ve středu terária, kde se už tolik neudrží tak vysoká vlhkost a rostliny mají možnost taky trochu oschnout, je patro orchidejí. Největší podíl má Oncidium cheirophorum a jiná Oncidia. Kromě Oncidií jsou tam orchideje rodu Brassia, Maxillaria nebo Encyclia. Nad tím jsou bromélie rodu Vriesea a Neoregelia rozmístěné podle potřeby světla. Nejvýš jsou tuholisté stříbřité druhy, které snesou i horko. No a úplně nahoře u zářivek jsou tilandsie :-) Zatímco u dna je pokojová teplota 20-23°C, nahoře to bude určitě ke 40°C. Druhy jsme se snažili vybírat co nejvíce podle jihoamerického biotopu (teda kromě pumily samozřejmě)...no a nakonec se nám to až na pár výjimek celkem podařilo, ikdyž je nám jasné, že mnohé z nich by se v přírodě v životě nepotkaly, ale to koneckonců ani azureusky a allisoňáci...samo od sebe se nám tam dokonce objevilo nějaké kapradí a netík.
Docela dlouho jsme řešili hnojení, aby nám kytky pěkně rostly, ale abychom neublížili hlavně žábám. Nakonec se nejvíc osvědčil detrit z filtru z akvária, ve vode rozpuštěný granulovaný koňský hnůj, bobky larev zlatohlávků, silný čaj, či logr z kafe a podobné přírodní humáče...a bují to tam o stošest:-)

Jak už jsem psala výše, jsou tam čtyři Sylvania T5, 54W, 6500K. Svítí se cca 12 hodin.
Se tu všichni křižujete, kdoví jaký to neni peklo, přitom na tom vážně nic neni:-D Kromě rosení 2X denně, občasnýho zalití, odstranění starejch listů, příležitostnýho přihnojení kytek něčim, co je zrovna po ruce a krmení drobotiny prakticky nulová údržba, například oproti údržbě akvária naprosto zanedbatelná, navíc akvárko čím je starší, tím je hnusnější zarostlejší řasou a zas*anější:-D A terárko tohodle typu bude časem jen hezčí. Myslim si, že člověk nemusí mít ani nikterak výjimečně "zelený ruce", stačí zdravej rozum, aby nekoupil do vyhřátýho terárka třeba chladnomilný kytky, vlhkomilný nezasadil pod zářivku a naopak...stačí si něco přečíst a pak sázet s citem :puff:

Nenašla jsem vlákno, kam by se můj dotaz hodil, tak to s dovolením dám sem, třeba se to časem hodí i někomu dalšímu, až tu bude hledat nápady - ráda bych docílila podobně zarostlýho terárka a jako další inspiraci jsem si našla tohle:
[http://www.aquabotanic.com/wp-content/uploads/2012 /10/blackjungle.jpg] (ze stránek www.aquabotanic.com)

A nejsem moc zdatnej pěstitel a ani si nejsem jistá druhama, co jsou na obrázku (a na stránkách jsem seznam nenašla) - vidím několik druhů tilandsií? bromélie? to se světlou žilnatinou dole je Anthurie? Co je ten trs vlevo uprostřed? Je to rozmístění kytek takhle dobře, nebo to vydrží chvíli než chcípnou? Dala by se tam přidat guzmánie? Je mi jasný, že pro někoho, kdo se v kytkách vyzná to jsou asi blbý dotazy, ale co jsem si k jednotlivým hledala info o pěstování, tak z toho o moc víc moudrá nejsem - rozptýlený světlo a vlhko by měly potřebovat všechny.
Bylo by to do terárka s max teplotou 28°C, osvětlení zářivkama.
Za tipy děkuju :-)

Jsou tam vesměs bromélie, tilansie a anthuria, ale to rozmístění rostlin mi nepřijde úplně šťastný. Nevim, jak starý to terárko na fotce je, jestli to neni čerstvě osázený (třeba to tak dlouhodobě funguje)...ale tilandie bych umístila spíš do horního patra a anthuria naopak níž. Bromélie někam do středu. Tady je to všechno tak nějak smíchaný jedno přes druhý a trošku se mi nechce věřit, že by například ta "vlasatá" tilandie uprostřed dlouhodobě fungovala vedle jávskýho mechu apod...
Ten trs vlevo je bromélie, ale druh si určit netroufnu, guzmánie umístit jde...jako ostatní bromélie :-)

Squit: Teda, sorry, ale ta barva pozadí je trochu děsivá :-D , ale k věci, pro hortulány jsou ty větvičky dost úzké, maximálně pro úplné prcky. Pokud to má být nejen hygienické, ale i trochu koukatelné, tak bych na dno volil spíš substrát (rašelina, rašeliník, piniová kůra apod.) a mrsknul bych tam alespoň trs nějaký umělky, když už ne živou kytku (osobně preferuji hezký umělý, mají výhodu, že nechcípají :-D ) A asi bych pouvažoval na přirozenější barvy na pozadí, hadům je to putna, ale oko estéta trpí :-D .

krokodýl: díky za připomínky. Je to pro mláďata hortulánů, ale i tak už začínaj bejt tlustší než větve, takže je vyměnim co nejdřív. Odstín té hnědé neni úplně ideální. Oko estéta má v tomdle případě smůlu :-D je to přelakované. Ve skutečnosti to vypadá líp. Neleskne se to jako na fotce a ta hnědá je taková koukatelnější, todle bylo focený mobilem a ten ty barvy hodně slil, úplně se stratilo stínování. O umělkách jsem přemýšlel, ale nikde nenašel hezký a živý se mi tam nechce dávat, brzo chcípaj, možná zkusim nějaký kapradí, to by to mohlo vydržet.

Co konkrétně je na tom špatného ? Kromě toho, že tam ještě nemá moc větví, ale na tom se pracuje, už mám objednané provazy a větší větve. Sehnat do tak velkého terárka prolízačky odpovídající velikosti je i v brně celkem problém. Rád si nechám poradit od zkušenějších.

Asi před patnácti lety,v dobách,kdy jsem měl byt ještě plný dětí a peněz nebylo nazbyt,jsem měl terárka ze střešních latí,co jsem nakradl na stavbě,pobyté sololit deskama.Měl jsem tam anakondu,tmavky a jiné.Celá stěna vydržela asi tři roky,než se začal sololit kroutit.....Ale dřevo v pohodě vydrželo.....

Oprav mě jestli se pletu, ale OSB desky jako stavební materiál mají už od výroby impregnaci proti vlhkosti. Na terárium pro Leguána je používal i můj otec a Dino se v jeho kanceláři na policejní stanici dožil krásných 17 let :) Zatím jsem si nevšiml, že by desky nějak hnily :) Rozměry nejsou ideální, ale 125*90*100 by pro cca 3 měsíčního prcka mohly být dostatečné. Nedostatečné odvětrání mě pobavilo. Vrchní i přední stěna je celá udělaná z černé sítě podobné té proti hmyzu. Nádržku s vodou tam má dostatečnou (větší než je on sám), momentálně na fotce se v ní teda nachází dekorační lebka s mlhátorem. Osvětlení je myslím dostatečné. Exo Terra Solar Glo 100W, Reptile UVB 150 , Night Heat Bulb 75W. Přes poledne zapínám Infrared Basking Spot 150W na jedno místo na liáně, kde v případě potřeby se chvíli vyhřívá a potom jde zase lehnout na půl dne na svoji kůru :)
Elvis je spokojený, žere o sto šest a už si začíná brát jídlo z ruky (cca po třech týdnech). Už se hezky svlékl, je aktivní a včera jsem mu přidal jako spolubydlící mou malou měsíční carbonarii a zatím jsou oba dva spokojení ^_^

Ved ti to uz vysvetlili velmi podrobne a obsiahlo. Strucne? Uplne cele zle.
Konare najdes aj vhodne v lese,ten pri Brne urcite je.
Inac nevhodny material, zle navrhnute vetrane, vybavenie katastrofa. Tie zasadene rastliny vydrzia prvy mesiac. Ta lebka je uz uplne podstatne vybavenie,este ze je tam. :-)
Dino nebol z gumy? Mozno po 17r na policii zistili podrobnym skumanim ze je,ked nezral..:-) ( neber to ako vaznu uvahu).

Větve z venku jsem nechtěl tahat, jsou tam často plísně, plno drobné havěti a kdi ví jaký pes na to... Ano lebka není nejdůležitější ale nejsem ten typ člověka, co strčí zvíře do prosklené krabice s deseti klackama, miskou vody a na spodek dá noviny. Taky trošku estetický vzhled ne ? Navíc hezky kryje mlhátor aby voda nestříkala všude možně. Pokud ale větve z venku nevadí, tak ještě dnes nějaké v lese naberu, poupravím a rád mu je tam namontuju. A co jsem se díval na vybavení terárií pro leguány, vybavení je dost podobné, dost často jsou i horší a nikdo nenamítá ani slovo 8-)

Je to směs lignocelu s pískem a kokosovými hoblinami. Už čtu že toto je opravdu špatně. Nicméně zase je to chovatel od chovatele, někdo používá x let bez problémů, někomu vyjedl půlku terárka a pošel. Dnes mu to vyberu a nasypu mu tam alespoň rašelinu a kůru s pískem, což podle diskuzí i článků je nejmenší zlo (linoleum tam vážně cpát nebudu). S těmi větvemi to zkusím, snad se mi teda po terárku nerozlezou mravenci :D

Inu zjevně víš sám všechno nejlíp, tak si to dělej, jak chceš...je to tvoje zvíře. Vidim tam jen jedno světlo, a nechce se mi věřit, že do tý mističky s vodou se leguán vejde. Lebka s "mlhátorem" mě pobavila, ale to už je věc vkusu...
Pokud máš potřebu se s timhle chlubit...inu budiž :-/

Vždy se najde pár "strašně chytrých" lidí co potřebují někomu něco vytýkat. Pro prcka je to v poho, jen bych měl trochu obavy z toho jestli toho větrání není moc, ale snad taky dobrý. Bude ho sice brzy muset vyměnit za podstatně větší, jenže to taky napsal že s tím počítá a to že ty palmy a lebka v terárku pro lega vypadají, jak vypadají je otázkou vkusu majitele a tak to má být. Zvířeti by nijak nevadilo ani tera ve stylu Hello Kitty. Takže proč ne? Jinak, sedni v Brně na bus 55 a vystup na zastávce Podolská, nebo Mariánské údolí, myslím že to vyřeší tvůj problém se sháněním větví. Já je napouštím savem na hračky, nechám týden v průvanu a pokaždé v poho.

"Rozměry nejsou ideální, ale 125*90*100 by pro cca 3 měsíčního prcka mohly být dostatečné "
Ak je výška 125,tak to zatiaľ stačí.Substrát netreba vôbec,pokiaĺ to nebude dospelá samica.Vlhkosť tiež netreba preháňať,rosenie a nádoba na kúpanie stačí.Doplniť konáre,svetlá tam tiež nevidím.

To radsej to cele "vyhod" a na novo..bodovky z marketu nevhodne, skor sa ti v nich alebo o nich spalia, linoleum v terariu pouzit dalsia katastrofa,orientacia na sirku..
Kde na toto si prisla?Navod bol v knizke?Az neverim.
Prerob to cele,alebo za par korun kup terariun na vysku,sklo,korkova stena a je to vkusne,ucelne,prakticke, na rozdiel od tochto. Inspiracii na jednoduche terarko vy-googli a mas to.

Jak bylo napsáno nade mnou. Mělo by to být orientováno spíše na výšku, nicméně si myslím, že by to i šlo použít. Jaké jsou rozměry? Větrací otvory jsou ještě ve stropě? Pokud ne, tak je dodělejte na levé straně stropu. Zajistí se tím lepší cirkulace vzduchu. To linoleum je opravdu trochu nevkusné. Bylo by opravdu lepší stěnu obložit například kůrou a spáry vyhladit třeba pomocí silikonu. Kůru můžete buď koupit na nějaké teraburze, nebo třeba i nasbírat při procházce lesem. Já to pro své terária na zakázku dělám velmi často. Přidat nějaké větve pro lezení, nebo třeba i bambusové tyče. Sem tam nějakou kytku, na zem položte bazenovou folii a přes ni nějaký substrát. Uvidíte, jak se vám to bude hned líbit. Když zadáte do googlu "terarium Rhacodactylus ciliatus" a přepnete na obrázky, vyjede vám tam opravdu spousta pěkných terárií. Při výrobě to chce opravdu co nejvíce popustit fantazii. Tu knížku bych raději zahodil, pokud tam radí takovéhle terária. ;)

PS: Je mi jasný, že první terária bývají všelijaké, ale myslete na to zvíře, které tam bude žít. ;)

Velikost je 100x65x60.Otvory na stropě jsou,jen to de špatně vydět.K tomu linoleu: Každej má jinej vkus.Je to tam hlavně kvůli údržbě.Chci tam dát filodendron aby tu zadní stěnu zarostl.Jinak bambus mám koupený,kromě filodendronu tam dám i tchýnin jazyk a fittonii.Možná i nějaké bromélie.Všechno co jsem mohla jsem si přečetla, a myslím si že s 65 cm na výšku je to dobrý nebo snad ne?

To linoleum nie je o vkuse, ale uprimne o totalnom nevkuse, s hygienickou strankou tu v tomto pripade nepochodis ! Ci zarastie zadna stena, alebo nie, bude to otrasne vyzerat vzdy. Ked uz, vyhod to, nalep tam radsej koru, napr. z korkoveho duba, maju cele platne na burzach! Nejde o to ci to je 65cm, ale o orientaciu. Urcite by bolo vhodnejsie orientovane na vysku, ale v tomto pripade je to asi najmensi problem! Radil ti tu celkom vhodne riesenia predomnou, tak nechapem na co to sem davas, ked si presvedcena o tom ze to mas super vymyslene!? No nemas, je to cele uplne zle, nevhodne priam pre dany druh. Tak to si vygoogli nieco a skus to prerobit.
Toto je uplny ulet mimo, priam trapas, sorry no je to tak. Radia ti tu vsetci, no dookola svoje tu placas. Pouc sa, prerob to a sama budes spokojna urcite, par kor, steny,..a je to.
Lino terarium je mimo momentalne.

Já nevím proč už toho šaška někdo nezabanoval, píše sem pod 150 přezdívkami, jako anonym, + pod touhle, navíc nadává všem adminům a modum do rodiny,... Blbec.

Btw. taky jsem měl dříve terárium se zadní a boční stěnou z lina, podle mě, to nevypadá vůbec škaredě, když tam dáš hodně květin a větví.

Jak už bylo napsáno. Mělo by to být spíše na výšku, ale že by to byl extrémní problém si nemyslím. V těhle rozměrech to tolik nevadí. Jak píše MN o rozvětvení, tak souhlasím. Dodat větve, rostliny (co nejvíce zakrýt to lino) a aspoň nějaký substrát a bude to hezké terárium. První pokusy jsou vždycky metody "pokus omyl". ;)

A šlo by to udělat z těch koleček (takové ty kroužky co jsou na boku)?Kdybych jich tam nasázela hodně(třeba 6 nebo kolik se jich tam vejde).Ptám se kvůli taťkovi kterej nesnáší "další krám do domácnosti" :-D
PS:Možná bych to s ním dokázala domluvit ale je dosti tvrdohlavej.Tak nevím jestli by se mi to povedlo. :-)

Vetranie uprav, lino skus nahradit korou, substrat, ten kupis dnes uz vsade. Kvety poriadne umi, casto su striekane lestidlami.
M.N Raymen ked nieco napise ze ma aj on tak,vacsinou to urob presne opacne, vtedy to bude ok. OK, akbmas 11r berem, nevedel som, no v 11r hlavne vnimaj rady a nehadaj sa tu, ked ti niekto radi, Cadaverouz,..ti chceli pomoct aj ked ti napisu ze sa im to nepaci,ber to ako radu na zlepsenie.
Urcite ked by si radsej presla net, knihy..,ako tu dookola pisala svoje, urobila by si to na urcite vysku, nedala by si tam lino, vetracie otvory by si uz mala tiez, bodovky inac,..
Mas dnes net, neskutocna vyhoda, niekedy boli 2 chabe knihy! A islo to.

Georginho, Zle urcite. Osvetlenie ked uz, mimo dosahu chameleona. Najcastejsi dovod popalenin, opalenie prilby je dosah na tep.zdroj. Dokonca ty to das kolmo do oci, ked uz, z vrchu zavesit. Zaujimas sa o horsky narocny druh pfefferi, spustas polemiku o..a "najjednoduchsieho" chameleona chovas dost "zaciatocnicky", tu sa zdokonal, tak let na horske druhy, lebo to dopadne fatalne pre zvierata.

Větrání je přes celý strop plus na bocích dole a vepředu. Nikdy tam nebyl zatuchlý vzduch a ani nic nesmrdělo. Kromě čerstvých výkalů :D

Žárovka dole je u toho vodopádku. Už jsem to tak koupil a rozebírat se mi to nechtělo.

Světlo tedy zkusím dát nahoru, ale nikdy se do přímého kontaktu nedostal. Bodovka míří na místo, kde se vždy ráno vyhřívá.

Teda nechci rýpat, ale co sakra u jemena dělá vodopád? Ještě s nějakou spodní žárovkou? To bylo řešení jinýho chámíka fakt hodně předčasný, když nevíte ani základní věci o tom, kterýho máte teď. Raději si to dohledejte a necpěte mu tam takový šílenosti. Co to je za mánii s těma vodopádama? Tisíckrát je tu napsaný, že vodopád nemá u jemenů co dělat a stejně to tam každej cpe. Prostě nic ve zlým, ale když se to tu objevuje každej týden, tak už fakt nepobírám, jak je to možný.

Dostal si radu-rady, tak skus nieco s tym urobit. V tomto pripade sa obhajujes zbytocne,nezvladnute zaklady. Hlavne ze uz riesis horske druhy ako pfefferi, argumentujes mi v druhom vlakne nepochopenymi informaciami..Ako vidno z toho tu,v tvojom pripade, este sa najprv ostrielaj na calyptratovi par rokov, na horske druhy zatial rychlo zabudni! Vodopad vyhod hned,ked uz,daj kapkacku, svetlo z dola prec, zdroj co svieti do oci tiez z hora! Mas vela vraj nastudovane,no bud citas zle,alebo neabsorbujes informacie.

Pohoda. Ked chces rady a vnimas ich,je to v poriadku. Myslim ze viac ludi ti rado poradi. Ked sa budes zbytocne natahovat, odradis od dalsiej pomoci, pripadne nastves ludi. Su veci ktore sa inac nedaju robit, su potvrdene rokmi praxe a je dobre sa ich drzat. Pfefferi su male, narocnejsie, dost chladnomilne, dokonca kratkoveke. Mas menej narocne a pekne druhy.

Marmolit sa nanasa na sietku s lepidlo,podstata pre marmolit je vhodny podklad, pevny,skor je na rovne plochy..
Urcite staci lepidlo,flexibilne a v niekolkych jemnych vrstvach, stale lepsie to podrzi ako marmolit. Dnes je uz aj "okruhly strk", ktory je spajany zivicou, sil.lepom. Obdoba marmolitu, len to vyzera prirodnejsie, ako dunajsky strk.

Jde o to, že pokud tím marmolitem budeš chtít natáhnout nějakou nerovnou plochu (imitovat skálu, kameny, atd.) a ve stěrce nemáš aplikovanou armovací síť (je mi jasný, že na nějak členitou plochu síť jen tak nenatáhneš), tak by se Ti v tom marmolitu mohli časem začít tvořit trhliny, mohl by začít praskat.. Na druhou stranu nepředpokládám, že ta plocha v teráriu bude nějaká obrovská a marmolit jako takový je díky organickým pojivům a epoxidovým pryskyřicím oproti jiným druhům omítek relativně pružný.. Ta roztažnost podkladu vzhledem k ploše (i s ohledem na změny teplot) nebude velká.. Fungovat by to mohlo, důležitá tam bude ta příprava podkladu.

Mě to tak nějak nedalo a pobavil jsem se o tom s technikem jednoho z našich dodavatelů kontaktního zateplovacího systému. Když jsem mu vysvětlil, že se jedná o členité pozadí terária, tak mi bylo sděleno, že ho originalitou svých dotazů nikdy nepřestanu překvapovat:-D:-D. Ale v podstatě mi potvrdil to, co jsem napsal výš. Pokud bude relativně stálý podklad, zůstane stálý i marmolit - ba co víc, marmolit je díky své pružnosti i dost nestálý podklad pojmout bez nějaké své úhony. A jak píše Cadaverous - stáleho podkladu se dá dosáhnout buď jeho zarmováním a nebo použitím pružného lepidla (např. stěrkovací hmotou WEBER therm elastik).

že ho originalitou svých dotazů nikdy nepřestanu překvapovat

Něco podobnýho mi řekl náš elektrikář v práci, když jsem řešil předřadník pro výbojku. :-D Ale myslim si, ře když se dá jako vždy polystyren, pak flexi lepidlo, potáhne se to třeba tím fáčem nebo nějakou síťkou a potom se natáhne ten marmolit, tak že by to mohlo držet. Ale nezaručuju jak dlouho. Tenhle materiál máme na fasádě firmy a je to odloupaný, jako by tam chodil stkřítek se šroubovákem a píchal do stěny... A to je to rovnej povrch! ;-)

Tenhle materiál máme na fasádě firmy a je to odloupaný, jako by tam chodil stkřítek se šroubovákem a píchal do stěny...

Hele konkrétně u tohodle materiálu je strašně moc faktorů, který jeho soudržnost dokážou negativně ovlivnit. Tím nejzásadnějším je teplota při aplikaci a v následujících minimálně pěti, ale spíš deseti dnech při vyzrávání. Mě se vloni stalo, že jsem marmolit na paneláku v Praze tahal v říjnu při cca 10°C. Následující zhruba týden se teploty pohybovaly někde mezi těmi 5-10°C, takže mi ten marmolit nevyzrál a v dalším týdnu jednu noc zamrzlo. Po zimě mi to pěkně celý opadalo a já jsem si to dal ještě jednou. Ale to už jsem hodně OT:-).