Dasypeltis
Tak mám doma nový přírustek. Chtěla bych poprosit, zda by mi někdo nepomohl s přesným určením, zda se jedná o Dasypeltis scabra. Zřejmě se jedná o import, tak moc informací nebylo. Pokud by si někdo troufnul přibližný věk, byla bych ráda. Mohu přidat fotku v poměru s něčím. Moc děkuji.
Zdravím,
omlouvám se za odbočení od tématu, ale mohla byste napsat, jak velký had je a čím krmíte? Vejcožrouti jsou do budoucna mí favorité.
Díky
Já bych ho odhadla teď na takových 25cm a to maximálně. Jinak ho máme odedneška, takže krmení ještě nebylo. Jinak bych se obrátila na Aurifer, ta je i zdárně odchovává a já mám veškeré informace většinou od ní.
Nekoupila jste jej dnes na AT v Olomouci? Jestli ano, tak já teho druhého
Jj. Tuším, že to byly obě samičky. Už jste zkoušel krmit?
Mělo by to být tak Nezkoušel, dám jí pár dní oraz, a zkusím až koncem týdne jestli si vezme vajo.
A máte přísun vajíček nebo budete krmit sondou?
Mám už doma D.atra a proto jsem založil chov zebřiček, takže tak.
Tak to je výhoda. Mně se kvůli jednomu kousku do chovu ptactva nechce, tak snad neco splaším. Můžu se zeptat, jedná se tedy o D. scabra a jak odhadujete přibližné stáří?
Zkuste zajet na Setkání chovatelů v Přerově, je ob-týden a jedná se hlavně a ptáčkařskou akci, tam jsem sehnal první vejce, než se mi zebry rozjeli.
Jestli se jedná skutečně o D.scabra si netroufám říct, snad nám poradí Aurifer.
Stáří bych odhadl na pár měsíců, otázka jak žrali či nežrali než je chytli a importovali k nám, tedy jestli vůbec měli z čeho růst...
Taky jsem nad tím přemýšlela. Jen jsem si nebyla jistá, jestli se tam ty vajíčka dají sehnat. Můžu se ještě zeptat, jak se asi pohybuje cena a kolik se jich dá koupit do zásoby? Myslím uskladnění a životnost.
Dají, ale musíte obejít pár chovatelů než na někoho narazíte kdo bude ochoten vám je do další akce schovat. Já nic neplatil, přeci jen, stejně by ty vaja vyhodil. Měl jsem je v lednici snad 3 měsíce a v pohodě, měli by jít i zamrazit.
Tak díky za info. Snad se zadaří.
Já myslím že určitě Prostě musíte obejít chovatele u nichž uvidíte drobné astrildy a poptat se. Taky to chce dojet někdy z kraje, kolem 6 ráno.
Mám pocit, že tyto malé nikdo neimportoval, spíš jejich rodiče a samice se potom u obchodníka vysypaly, ten pak jen dodělal vejce....
proč? V importech vejcožroutů bývají zvířata všech velikostí a často několika druhů, vč. druhů co vůbec nejsou vejcožrouti Exportér prostě pošle to, co nasbíral...akorát importová hodně malá mláďata většinou chodí v mizerném stavu, takže už během importu nebo krátce po něm popadají.
Ještě mě napadla varianta Dasypeltis Gansi. Nikdo prosím nemá zkušenost?
já bych řekl, že by to chtělo lepší fotky. Klidně by to mohl bejt i D.medici. Ty se taky občas vozej. Ale podle takovejch fotek se to těžko pozná. Ten prodejce neříkal nic? Ani druh ani z jaký země ten import je? A na krabce taky neměl nic?
Nevíte o nějakém zdroji který uvádí determinační znaky pro přesné určení? Na krabičce bylo jen D. scabra.
třeba tady něco málo najdeš (v posledním sloupci).
A dole pod tím odkazy na literaturu.
Pokusím se vyfotit lépe. On nic moc nevěděl. Ještě jsem mu psala email a říkal, že se pokusí zjistit více. Samozřejmě jde o import, ale asi to má ještě někde z druhé ruky. Dokonce říkal, že už budou mít rok, ale tomu nevěřím při délce 25cm. Spíš bych řekla, že o tom sám nic neví.
nevím, jestli to bude lepší.
jsou to semiadulti- odrostlá mláďata, ale přesný věk se určit nedá a u importů už vůbec ne. Rostou v závislosti na ročním období a s tím související nabídce potravy. Když mají ptáci období rozmnožování, hadi žerou a rostou a zbytek roku se postěj a nerostou.
Ale co se týče determinace druhu bych ještě počkala, protože atry, některé formy facsiát, gansi atd mají mláďata velice podobná a dají se spolehlivě rozlišit až po přebarvení. Ale scabry to nejsou 100%, ty jsou dost specifické a mláďata se skoro nepřebarvují. Bohužel když někdo přiveze vejcožrouty, tak je většinou automaticky označí jako D.scabra. Podobně, jako všechny dovážené agamy rodu Leiolepis se vozí jako L.belliana, přestože se pod tímto názvem vozí min. 4 druhy a pravé belliány to nejsou skoro nikdy.
Auri, díky moc. Na tebe jsem spoléhala. Zrovna jsem před dvěma dny s někým psala, že bych hned bral odchov od tebe, nemít to tak z ruky. Tak uvidíme, jak se vybarví. Po týdením klidu bude první krmení. Jinak se zatím jeví hodně zvědavě a co mě překvapilo, tak je dost klidnej. Na netu jsou všude videa, jak i ti prckové se rozčilují a vyjíždějí a tenhle i klidně vleze po ruce ven. Doufám, že nepadne. Díky Auri.
oni když mají hlad, tak hodně slídí, ale jinak to jsou klidní hadi. Pokud máš vejce, tak mu zkus dát, často i čerstvé importy žerou hned první noc, jen co dostanou vejce. Co se týče té "kousavosti", tak právě scabry docela vyjíždějí (imitují jedáky), ale časem toho taky nechají. třeba atry a fasciáty nevyjíždí prakticky vůbec....jinak pokud bude sám žrát, tak nemá důvod padat, vejcáci držej dobře i z importu. teda pokud je člověk krmí normálně vejci a ne sondou, páč to je celkem spolehlivý způsob, jak je postupně zlikvidovat.
Můžu se ještě zeptat při jaké délce asi zhruba dávají to křepelčí vajíčko? Samozřejmě bude snadnější je sehnat než ty zebřiček a hlavně se mi to při té velikosti zdá skoro nemožné. I tak když na něj koukám, tak se sama třesu na to, jak dá to mrňavý vajíčko.
pokud má 35cm, tak to je tak na vejce od andulek...na křepelčí musí mít aspoň 60-70cm a náležitou robustnost, třeba 60cm samci křepelčí vejce nedají.
Já bych řekla, že 35 je moc. Myslím, že má max tak 25cm. Tkanička do bot, ale dětských. Já myslím, že nedá ani ty andule. Zítra si zajedu pro vajíčka Zebřiček.
Ještě dotázeček. Pohlavní dospělost u dasypeltis?
okolo 3 let
Chtěla bych se ještě pozeptat (nejspíš Auri) jak dlouho se dají vajíčka těch Zebřiček uchovávat a jakým způsobem. Popřípadě jestli jdou nějak zamrazit. Mám domluvený pravidelný přísun, ale jelikož je to nějaký kilometr, tak ať nemusím běhat pro každé vajíčko zvlášť. Díky.
stejně jako vajíčka na konzum, prostě je dáš do lednice. Vydržej tam klidně 3 měsíce.
Díky moc.
Tak byla to fuška, ale nakonec to zvládnul.
no vida . Má tam ten hadík větve na lezení a nějaký vlhčený úkryt?
Má tam krabičku naplněnou vlhčenou rašelinou a takovej jakoby umělej stromek s větvičkama a lístkama. Ale je to malé tera, jak povyroste, půjde do většího. Jinak pořád čas klidu tráví právě zalezlý pod tou krabičkou. Vevnitř byl asi jen dvakrát.
Mohu se zeptat, jaké to bylo vejce, zbřička, andulka??
Zebřičky
Parada...
Videjko by nebolo? To ich zranie ma vzdy fascinuje...
Doufám, že se mi do budoucna zadaří. Dneska to bylo takové narychlo. Plné vzrušení a emocí Prostě první krmení. Co ti budu povídat, orgasmus
pánové to stačilo, nechte si ten intimní chat na SZ Promazávám. (Aurifer)
Tak teď si zbodl zase vejce. Za dnešek dva kusy. Kdy bych mu měla nabídnou další? Vypadá dost žravě
To je ještě pořád řeč o hadech???
Je neboj sa
Ak zerie, daval by som mu. Ak je po importe tak na skodu to nebude, aspon sa dostane trochu do kondicky. V prirode tiez maju obdobia, ked zozeru co najdu (v obdobi hniezdenia) a potom dlho nic....
Ok. Dík. A video bude zítra. Bratranec se žení, tak žraní bude do aleluja. Možná pak dojde i na ty videa č.2
Když tak na to koukám, možná by nebylo od věci tu založit záložku chat...
Otázečka (asi na Auri ) Zajímá mě krmení. Dává se třeba 3 vajíčka a pak týden pauza jako u krmení třeba myší nebo denně, dokud sám žere? Ten náš asi nemá zatím žádný stop stav, tak ať z něj nemám anakondu Díky
odpíchni se od toho jak zere v priride, najednou vice kusu a pak pauza...
No on sežere právě i klidně 4 vaja a další den nanovo, tak jestli mu tu pauzu mám udělat já nebo ho nechat, až přestane sám. Je jak urvanej ze řetězu. Moc článků jsem v cz nenašla a angličtina mi moc nejde. Tak se omlouvám za blbý dotazy.
V prirode zeru len ked hniezdia vtaky. Takze zeru kolko mozu a co najdu a potom niekolko mesiacov pauza az do dalsieho obdobia hniezdenia. Kym zerie a ma co, kludne by som mu daval.
Nedávno jsem si o tom dost četl, protože se drahá polovička rozhodla že chce hada pod podmínkou, že nebude žrát myši. Projel jsem dost aj článků a podle všeho se doporučuje, jak již bylo napsáno, nafutrovat co se do něj vejde a potom mu udělat pauzu. Jestli je to ale správně to netuším
No právě, udělat pauzu. Já doufám, že si ji udělá sám, nebo že o tom aspoň četl Zatím to vypadá, že jen tak nepřestane. Nějak mi kyne před očima
Treba si zase uvedomit, ze vtaky nehniezdia tyzden Toto je jeho jedina moznost nazrat sa a podrast na dlhu dobu.
to je v pořádku, že kyne...jak už bylo psáno, krmit dokud bere, on si dělá tukové zásoby na dobu, kdy nebude co žrát JInak oni si tu pauzu pak udělají sami.
Super, to jsem potřebovala vědět. Jestli ho mám odstavit nebo o tom ví Zítra jedu pro novou várku vajec, tak může pokračovat.
Reinkarnuju, a hned se ptám jak to s vejcožroutkou vypadá dneska? A nějaké postřehy z chovu? Asi jsem se zbláznil, ale příští tejden mám domluvený D. medici. Dopředu pro rejpaly - no a co, vždycky se mi líbili...
Vejcožrouti jsou pořád stejně blbovzdorní a nenároční, akorát tu asi ještě nezaznělo, že šíleně osírají terárko A dost to po nich smrdí.
Já mám v Hammu zamluvené 2,0 ater, tak už snad konečně holky zase budou klást oplozená vejce po roční pauze.
Kdyby někdo věděl o párečku D. scabra tak dejte echo :)
Zdravím,dasypeltisky som niekolko krát importoval,prakticky nezničitelný druh,všetky kusy od mládat sa rozožrali.Skúšal som z nedostatku potravy dávat vajíčka rhampholeonov,nežrali ich.Raz som tu spomínal zaujímavú vec,a to ophiophagiu,ked sa jedno mládatko snažilo skonzumovat poraneného/prakticky preseknutého dasypeltisa/!Inak,bol by som rád,ak by mal niekto možnost preskenovat a poslat mi z nejakej dobrej literatúry detaily,či sa týka štítkov na hlave,lebo ako tu bolo spomínané,je problém hlavne v mladosti rozoznat druhy.Očakávam /dúfam,že dorazia tak do 10 dní/dasypeltisy z Ghany,budúci rok z D.r.Congo.
co se týče kanibalismu mláďat, tak tam ani nemusí být jiné mládě zraněné, stačí, když je jen menší. Taky se mi u ater nějaká mláďata "ztratila".
Jinak co se týče plazích vajíček, tak ta nežerou a neumí je ani "rozlousknout".
Víte někdo jak je to u nich s toxicitou? Mám pocit že jsem kdysi někde četl že maji opistoglyfní zuby, nejspíš otázka na Ivu...
Ja sa o nich nejak nezaujímam, ale mám pocit, že nemajú ani zuby "ako zuby". V podstate aj načo? Korisť im neutečie ani ich nijak neohrozí...
Přesněěě...
Jj, to už jsem kdysi s Ivou konzultovala a je to jak píše Danio.
No, to mě napadlo taky, když nemaj zuby, jak by mohli...No nic asi to byl článek o něčem jiném. Jo, asi stárnu a prej lepší už to nebude...
Vejcožroutka se má Naomi dobře, už je veliká a dává křepelčí vejce.
No super. Tak to mám radost. Snad už budu mít taky brzy doma.
Tak přátelé, sešlo se mi doma dnes asi 50 andulčích vajec a protože už vejcožrouty nemám ani nikdo v mém okolí, tak kdo si přijede jsou jeho.
Oživuji téma.
Známý importér dovezl Dasypeltis gansi, i když podle udaného místa odchytu by mohlo jít i o D.fasciata.
Je někde možnost určit konkrétní druh? Zoo, univerzita atd? Jako každý chovatel považuji úspěšné rozmnožení svých chovanců za vrchol snažení, a základ je samozřejmě správné určení kdo je kdo....
Další dotaz směřuje ke zde zmíněné hadožravosti, společný chov se tedy nedoporučuje?