Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyber noveho zviratka do terarka

Ahoj,
Dnes rano jsem musel bohuzel nechat uspat sveho chameleona jemenskeho, protoze mu selhaly ledviny a byl od rana v tezkem komatu a uz mu nebylo pomoci, budiz mu zeme lehka.
Mam ted po nem doma terarko a chtel bych si do nej poridit nove zviratko.
Terarko :
80 cm - sirka
40 cm - hloubka
100 cm - vyska
Na pozadi je nalepeny pisek
Po terarku jsou vetve a liany, ale neni problem tam dat neco jinyho
Je tam vyhrevna zarovka a jedna UVB zarovka a pak normalni zarivka a jedna pro podporu rustu rostlin myslim
.
Rad bych vas poprosil o radu co vsechno je mozne v tomto terarku chovat, krome chamika jemenskeho.

Dekuji mockrat,
Marek

Pred porizenim dalsiho zvirete by bylo dobre vedet, proc ten chamik ke svemu osudu prisel, aby se zabranilo podobnemu osudu u noveho zvirete.. Jestli to nebylo nevyhovujicimi podminkami chovu, protoze se selhavanim ledvin u chameleonu, se setkavame podezrele casto.. Neberte to jako prudu,ale je to ve Vasem zajmu i noveho zvirete samozrejme..

Bohužel opravdu nevím proč se to stalo. Posledních pár dní polehával hodne dole v terárku a podle příznaků byl dehydratovaný. Těch posledních pár dní jsem mu rosil terárko hodně často a i dával napít, protože když jsem rosil, tak přišel k rozprašovači a chtěl vodu. Dával jsem mu pít, dokud chtěl, rosil jsem i jeho a doufal, že se z toho dostane, ale bohužel :(

děkuju za tip. původně jsem měl v plánu zase nějakou "ještěrku", nikdy jsem snad ani hada neměl v ruce a ani neznám nikoho kdo je chová. známej ten má doma asi 4 metrovou krajtu, ale to se asi s tímhle nedá srovnávat. Je to náročné zvíře a snese se s člověkem ? Chamík když měl náladu tak se i nechal chovat :)
četl jsem teď, že jsou docela agresivní, to by asi nebylo dobrý ho pouštět po bytě kde běhá pes co ? Asi hada ne, ale i tak děkuju

Tedy... podle tohohle příspěvku - nechcete tu raději popsat podmínky chovu chámíka a dořešit, v čem byla chyba? Teplotu v terárku, jak často jste ho rosili, čím krmili, jaké vitamíny dostával atd.
Třeba se zjistí, v čem byla chyba a zkusíte znovu chámíka.

Toho Coralluse bych asi jako tip moc nebrala, to asi není úplně zvíře pro někoho, kdo nezvládl chámíka a vůbec nemá zkušenosti s hadama... ostatně ani chámík není zvíře na tahání.

Jinak by se do terárka dal dát nějaký větší druh anolise.

no, takže :
rosil jsem každý den jednou. Krmili jsme ho cvrčkama, občas jsem koupil sarančata a jinak už od mala měl rád čínský zelí nebo něco podobnýho a jednou za týden třeba jablko nebo mandariknu, broskev, jahody a další ovoce a vždycky ho poslušně slupnul. Co se týče vitamínů, tak svrčci byly obalováni ve směsi 1:1 Reptive a CalviRep.
Neřikám, že bych si chameleonka zase nevzal, jenom jsem chtěl vědět, jestli to terárko je dobrý ještě pro nějaký další zvířátko. Toho hada bych asi nechtěl :) Vím, že chamík není na tahání, taky jsem ho nijak netahal, když začal škrábat na dveře terárka tak jsem ho pustil po bytě a on se chvíli procházel a pak si někam zalezl a nebo jsem ho dal odpoledne na fíkus do okna kam svítí slunce aby se prohřál. Co se týče teplot, tak nahoře v terárku pod lampou je kolem 32 stupňů a dle u země asi 24.
Ještě jsem přemýšlel, jestli by tam šel dát nějakej gekon nebo gekončík, ale pro ty je to asi vysoký, co ?

Tak podle složení chámíkovi nemusely sedět vitamíny - obojí je podle složení na internetu s D3 a vápníku teda nic moc... To jste mu dávali každý den? Když měl i UV kompakt, tak to rozhodně nebylo nutný - tak si překontrolujte to složení, třeba je to nějaká jiná verze, ale tahle kombinace vitamínů v tom složení, jaký jsem našla, se mi zdá nešťastná.

Jak tam máte udělané větrání?

Tak dal by se do toho dát i nějakej větší gekon - Gekko gecko, Gekko vittatus - klidně i Phelsuma - těm by větší terárko nevadilo. Ale to jsou většinou zvířata, který jsou fakt jen na koukání. Snad krom toho Gekka, kterej nebude tolik utíkat, ale zase si klidně i kousne :-D Pro gekončíky je to zbytečně vysoký.

popráškovaný crvčky dostával tak jednou za 2-3 dny, jinak normální tam měl pernamentně, když už tam žádný neběhali, tak jsem jich tam pár vypustil, ty práškovaný dostával skoro až do pusy :)
Ten Reptivite je s D3 a u toho CalviRepu je napsáno, že to je jemně mletá sépiová kost, který je skvělým zdrojem čistého vápníku.
Větrání je dole pod dvířkama asi 80x3cm mřížka a nahoře ve stropě je asi 80x20 stejná mřížka a chvílema jsem mu nechával otevřený dvířka když tam nebylo moc cvrčků co by utekli :)
A co takhle Chameleon Pardálí, četl jsem že jeho chov až na pár změn je podobnej jemenskému

To by mě zajímalo, co lidi s těma jemeňákama dělaj, že jich takový množství umírá na jakési selhání ledvin...taky by mě zajímalo, jak se taková diagnóza určí. Přijde mi to skoro srovnatelný s úmrtností lidí na infarkt (ekvivalent rakoviny je v chameleoním případě křivice...). Nechci bejt rejpavá, ale pokud jste neudržel při životě ani jemeňáka, po pardalisovi bych nekoukala. V první řadě bych hodně četla a sbírala informace. Váš systém roseníXvětráníXvitamínyXminerály a jejich dávkování nebyl jaksi správný a zjevně ani účinný...

V tom pripade vas prosim aby jste mi napsala, co jsem delal spatne. Vsichni tady tvrdi, ze jsem delal neco spatne, ale nikdo nenapise co. Ze se jednalo o selhani ledvin mi rekl MVDr. Jan Macek z kliniky Zelena liska, bohuzel jsem v tom spechu zadnou dalsi kliniku kde by meli v nedeli nenasel a jeho zde nekdo doporucoval. Urcite jsem jemenakovi nedelal nic naschval, a nijak jsem ho netrapil. Posledni 2-3 dny jevil naznaky dehydratace (zapadle oci a pohyboval se jenom minimalne), zvysil jsem cetnost roseni a daval mu i pit z rozprasovace. Doufal jsem, ze mi tady nekdo poradi, ale zatim mi kazdy rika, ze jsem delal neco spatne, ale nerekne co. To dokaze i cvicena opice vysvetlit, ze bylo neco spatne, kdyz jsem chamika musel nechat uspat. Pardon, ale pokud vite co jsem delal spatne, tak mi to prosim reknete. Dekuju

Tady si nikdo nemyslí, že jste mu dělal něco naschvál. Jen je fascinující, že pokud se chámíci chovaj v dost vyhřátým a větraným terárku a dostávaj klasickou ověřenou kombinací vit. přípravků, tak jdou i bez selhávání ledvin a podobných věcí (a dokonce klidně i bez kompaktu). Osobně to tipuju na špatný vitamíny. Otázka je, co z těch vitamínů bylo blbě. Nějak mám pocit, že všechny případy uhynulýho chámíka a diagnózy selhání ledvin, začínaj právě netradičníma vitamínama, případně se ukáže, že chámík dostal u veta injekci nebo antibiotika. Aspoň tak mi to přijde.
Ještě jsem někde viděla návrhy, že je to překrmováním, případně solí ze sépiovky, ale to byly spíš dohady.

Rozbor vitaminů k dispozici nemám, je to jen zakořeněná nedůvěra k čemukoliv, co má na obalu napsáno 100% přírodní a tvrdí, že je to to nejlepší - takže bych asi nevymýšlela inovace a pořídila si pytel plastinu pro další zvíře, ať už to bude cokoliv.

Nefunkční ledviny nezpůsobí dehydrataci. Dehydratace (nebo u chamů často i hyperhydratace) poškodí ledviny. Pokud ledviny selžou, tak z těla naopak voda nepůjde a u zvířete, které má takto organismus nastavený už od přírody, které ještě prolejete vodou, dotujete sépivokou se solí. Tak to je konečná.
Krmit dospělého chameleona ad libitum je taky cesta, jak ho rychle oddělat.

Můj typ proč cham nevydržel - moc vody, moc jídla, moc soli. Jinak se mi vše zdá být OK. Ono prostě někdy méně je více.

Asi tak nak to bude. Moc všeho, teplota výhrevu měla byt vyšší a taky to ovoce.. V kombinaci s vit.min. přípravky to holt nedal..
Zkuste nakeho jednoduššího gekona, nebo hada. Pardáis toho potrebuje vic nez jemenak a stojí podstatne vic..

Mě se nezdá kompletně celej ten způsob chovu...počínaje moc častym rosenim, přes krmení ovocem, moc cvrčků, až po jakousi drcenou sépiovku a nedostatečný odvětrání terárka. Chameleon jemenský je z Jemenu...podívejte se na googlu, jak to tam vypadá. Není tam žádná tropická prádelna, jako v teráriu s malym větránim a častym rosenim (tím, že jste pak rosil ještě častěji jste to jen zhoršil) a chamík tam sotva potká každej tejden jahodu nebo mandarinku...plus neustálý přístup ke cvrčkům...
Zkrátka dle mého názoru jste ho urosil a ukrmil nesmyslama...

Posledni 2-3 dny jevil naznaky dehydratace (zapadle oci a pohyboval se jenom minimalne),

To je podle mě takovej celkem oblíbenej omyl - že když má chameleon zapadlý oči, tak je dehydratovanej a měl by se naprat vodou. Zapadlý oči u chameleona jsou obecně znakem toho, že je něco špatně, ale může to bejt v podstatě cokoliv, od tý dehydratace, přes zadrženou snůšku (nebyla to náhodou samička?), parazity (jak jsem nedávno zjistila, u u nás chovanejch jemeňáků celkem častej jev), stres... Průšvih pak nastane, když místo odhalení původní příčiny zmatenej chovatel začne do zvířete lít vodu a v podstatě ho "utopí" (obrazně řečeno).. To může bejt příčina těch odvařenejch ledvin.

Jinak bych zadavatela až tak nepranýřovala, podle mě se zásadních seků nedopustil - vitamíny 3x týdně jsou sice možná víc, než je nutný, ale pokud je to smíchaný s vápníkem, tak takovej zásadní sek to není, větrání by mohlo bejt klidně větší, ale budiž, svtěla se zdají ok, rosení 1x denně ok, ovoce teda nic moc a séliovka asi taky uplně ten nejlepší zdrovj vápníku není (nevim, proč je pořád tak oblíbená)... ale míváme tu větší "experty"..;) Z vlastních zkušeností vim, že ne každej den je posvícení, i když člověk dělá, co může...

Zadaveteli bych doporučila teď hodně číst, zevlovat na fórech, vědět, co kde se dá vychytat, a pak se buď znovu pokusit o jemeňáka, nebo i toho pardála (podmínky na chov nejsou skoro odlišný, jen to chce lepší větrání, páč se víc rosí)...

Každýmu sem tam něco padne. To je normálka.
3,5 roku není sice maximum, ale zas to není ani tak málo. Jsou tady mnohem horší případy. Tak bych to zas tak nehrotil a zadavatele nekamenoval. Určitě nemůže ani za možná špatnou diagnostiku kočkopsího veta. Udělal nějaký chyby v chovu, ze kterých se, pokud je rozumnej, jistě poučí a v budoucnu je už opakovat nebude.
Bylo by dobrý vrátit se k původnímu tématu, tj. pomoci mu vybrat jiný zvíře.
Až se pro některý rozhodneš, tak si podrobně nastuduj co to zvíře potřebuje, pokud ti nebude něco jasný, zeptej se tady a až potom si novýho chovance pořiď.

Pitva se opravdu nedělala. Diagnózu určil doktor, ale jak, to opravdu netuším jelikož ani doktor, ani veterinář nejsem a opravdu jsem v tu chvíli nezkoumal co všechno dělá, protože jsem měl oči plný slz.
Každopádně, včera jsem několikrát mluvil s chovatelem a posílal mu fotky terárka a i když mi to tady několik lidí rozmlouvalo, tak jsem si pořídil Chameleonka pardálího. Hodně jsem si o něm včera načetl a dneska plánuju pořídit nějakou knížku o nich, jestli seženu. Sépiovou kost jsem vyřadil a koupil v lékárně Biomin H, který mi chovatel doporučil. Řekl mi krok po kroku co a jak dělat, jak často rosit, čím krmit a spoustu dalších informací.
Děkuji mockrát všem, co mi pomohli a řekli, co jsem dělal špatně. Vím, že to je částečně i moje chyba a hodně jsem se z toho poučil. Vím, že mě určitě několik lidí tady nebude mít rádo a bude mi říkat že jsem bůh ví co, když jsem si pořídil pardálka a nezvládl jsem ani chov jemeňáka, ale tak jsem se rozhodl a udělám maximum pro to, abych se minulých chyb nedopustil znovu.

A toho pardála už máš doma?
Než ho lupneš do toho terárka, tak ho důkladně vydezinfikuj, není vyloučený, že jemeňák padnul na parazity nebo je minimálně měl(i proto jsem se ptala na tu pitvu - jestli se dělal rozbor, a jelikož ne, tak si jistej bejt nemůžeš). Dezinfekce terárek už se tu řešily, tak tu na to mrkni.

Tak tři a půl roku je docela slušnej věk. Z toho dotazu to vypadalo, že to byl mladej chámík. I když se dožívaj víc, tak na to nejsou stavění, takže to nebyla tak zásadní bota - ale přesto bych se experimentům ve vitamínech pro příště vyhnula.

Takže snad se bude dařit;-)

Zdravím,
nechci zakládat nové vlákno, tak to zkusím tady. Potřebuji trochu poradit s výběrem zvířete. Terárium je 80cm x 40cm x 55cm(d š v) se šoupačkami, dvojité větrání. Chci nějakého plaza s denní aktivitou. Ne hada a ne felsumy. Myslela jsem na nějakou ještěrku, scinka, gekona... ale zatím co mě napadlo tak jsem zavrhla, protože buď bylo malé tera nebo bylo třeba zimování v lednici
Nejlépe nějaké zvíře které by se tam dalo chovat v páru nebo skupince :)
Mám doma Rieppeleony, Hemidactylus triedrus a ráda bych něco co bude "vidět" :-D
Všem díky za radu.

Pan doktor Macek je výbornej, nedám na něj dopustit.Pomohl mi s baziliškem, kterej byl fakt na chcípnutí, pomohl mi s agamákem takže na něj nedám dopustit. Na rozdíl, od někoho kdo mě obral o šest tisíc a ještěr chcípnul..Je dost dobrej.
Co se týče selhání ledvin, určí se snad snadno z krve ( ted mě fakt opravte jestli se mýlím). U kočinčin jeden z důvodů nízké vlhkosti nebo blbej přísun vitamínů (opravte mě jestli chybuju). Podle mého názorů jemenák může žřát denně neomezeně cvrčků a není to příčina smrti.3 a půl roku fakt není málo, jsou to chcípáci.

Podle mého názorů jemenák může žřát denně neomezeně cvrčků a není to příčina smrti.

Tak tim bych si uplně jistá nebyla. Neomezejnej přísun cvrčků laždej den = tučnej chameleon = zátěž na ledviny = v krajním případě až mrtvej chameleon.

3 a půl roku fakt není málo, jsou to chcípáci.

Jemeňáci zas takový chcípáci nejsou, bych teda řekla. Nebo aspoň ne "globálně". Určitě se najdou od narození slabý kusy, jelikož se neimportujou a pořád s množí dokola "stejná" krev.. Čili to, že chcípne 3,5letej chameleon, sice nemusí být nutně zásádní přešlap chovatele, ale zakhle bych to fakt nezobecňovala..

to jo ,ale když o tom přemejšlim, pochybuju že do něj investoval tolik peněz, že chodil denně třeba do zveráče pro krabičku cvrčků, kde stojí cca pade. Představuju si že tohle slovo pro něj znamená třeba pět až deset crvčků denně.Ale jestli šel do toho extrému, tak to jo..
To druhý bych už nějak neřešila a netahala za slovo, 3 a půl roku je podle mě hodně, když se podíváš co se kde prodává. Je tam plno když a když..