Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Filtrace vody u vodních želv

Dobrý den,

chtěl bych poprosit o radu, jak vyřešit filtaci vody u vodních želv. Mám jednu želvu nádernou a pořizuji jí nové akvárko. Bude v něm 70 litrů vody. Chtěl bych pořídit vnější komínový filtr, ale narazil jsem na problém, že tento filtr je určen převážně pro akvária s rybičkami, které je naplněno vodou až po okraj a plastová trubice, ze které vytéká přefiltrovaná voda lze umístit jen nahoru do akvárka, přičemž já bych to potřeboval alespoň v půlce akvária, u hladiny vody. Setkal jste se taky někdo s tímhle problémem?

Předem děkuji za odpověď

Můžou být tyhle vnější filtry v provozu jen třeba 3 hodiny denně, nebo musí běžet nonstop?

Ano, musí běžet nonstop. Protože filtr funguje na tom principu, že krom mechanického odsátí a zachycení hrubých nečistot se v něm vytvoří aerobní bakterie, které rozkládají zbytky na méně škodlivé látky (které by v případě toho, že by tam byly rostliny posloužily jako hnojivo). Pokud se filtr vypne a přestane okysličovat, tak aerobní bakterie vyhynou a nahradí je anaerobní, které zbytky rozkládají na amoniak a další svinstva (v podstatě jedy). Které když se filtr opětovně zapne zamoří vodu. Takže filtr musí pořád běžet, aby to fungovalo jak má.

Vnitřní filtry celkem ruší želvy a zabírají dosti místa mi připadne. Venkovní Fluvaly maj neskutečnou spotřebu, výbornou kvalitu a výkon, ale krom spotřeby taky trochu hučí. Eco pro od Eheimu mi vyšlo asi nejlépe, ale mám ho jen půl roku, uvidíme za 5 let. Oproti dalším tichým filtrům jsem vsadil na spotřebu, výkonostně a kvalitně to bude asi podobné.

já používám Atmany kvůli mé velké spotřebě filtrů, jsou levné. A na to, že je to Polský kšunt, tam mi ve větším % vydrží většinou i nějakou dobu po záruce. Topítka bych si od tohohle výrobce neriskla, ale filtry jsou OK- pokud zrovna člověk nemá smůlu na zmetek, no. Já zas měla smůlu na zmetek u toho Eheimu za několikanásobně vyšší cenu.

tak ono ty venkovní jsou výhodnější v mnoha směrech, to je jasné...ale holt když má člověk hodně různých nádrží a velkou spotřebu filtrů (kterým navíc přepajcnu kabel, takže je automaticky po záruce), tak si rozmyslí co koupí.

To už pak je individuální, co komu za jakých okolností vyhovuje. Ohledně těch vnitřních filtrů je fakt, že některá odchytová zvířata jimi mohou být více rušená. Já se s tím u ještěrů a obojživelníků nesetkala a u odchytových želv to zatím nemohu posoudit, ale určitě na tom něco bude, je to zajímavé info :-)

Tak jestli to zapojuješ do náký série, udělal bych postup asi: půl roku nechám běžet normálně a pak ho zapojím ke zbytku, ono je někdy drátů víc než zvířat, ale technika vždycky může zklamat...

U použití vnitřního - u S.odoratus, S. carinatus, S. minor, K. hipocrepis, K. flavescens, K. baurii nebyl problém (co říkal brácha), já co jsem viděl tak si kromě K. acutum všechny zvykly, ale ty nemnožím (klidně se na filtru placatí apod), ale celkově shrnuto:
1. hluk, vibrace - zvíře se nemá kam před nimi schovat (asi nebude platit pro zvířata co nežijí trvale ve vodě mimo krátkého slunění)
2. proud vody - proud je relativně silný, většinou špatně regulovatelný a nepřirozený u vnitřních, u vnějších lze simulovat přírodní podmínky - tam kde je přítok zpravidla zvířata hledají potravu stejně jako v přírodě proudem toho přijde nejvíce a nejsnáze
3. čištění - u vnějšího filtru zvířata nikdo neruší při čištění, u vnitřního ano a většinou při vytažení jde dost sraček zpátky do nádrže
4. úbytek místa v nádrži u vnitřního filtru
Celkově, zvířata lze množit i bez filtru a někdo je nerozmnoží i se supr technikou, každej potřebuje najít to, co mu vyhovuje nejvíce. Pokud se bude jednat o chovatele s velkým množstvím nádrží, jsou nejlepší filtry kolem 5W Atman, nebo vnější Eheimy Eco pro, rozdíl ceny vrátí spotřebou relativně rychle...

Pokud se bude jednat o někoho, kdo si vše komplet objednává, naprosto jednoznačně Eheim ecopro. Je výkonější, jednodušší, nádrž je hezčí a 30% ceny se vrátí tím, kolik místa ušetří v nádrži při dnešních cenách akva... (a možná jsem zaslechl něco o doživotní záruce, ale to si nepamatuju přesně)