Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Blaptica dubia - ubikace

Zdravím,

Potřeboval bych poradit co je třeba doladit v této bedně, která je připravená pro dubie. Obložil jsem ji starou karimatkou.
Nevím zda uvnitř bude potřeba dát něco na dno, noviny, nebo mám i jedlovou kůru to jsem ale načetl že bude horší při čištění vybrat malé šváby. Pod bednou je topný kabel, ale když šáhnu dovnitř do bedny přímo na spodek tak to celkem pálí jde na tom udržet ruka, ale i tak. Teplota podle prvního testu se uvnitř drží na 30C, a to je celkově dnes vedro tak si myslím že to bude dobré.
Bude to tak dobré? Nebo ten kabel mám dát pryč a mezi něj a bednu dát třeba pár vrstev alobalu. Aby to vevniř tolik nepálilo.
Do celé krabice 60x40x20 mám objednáno cca500 švábů 2-3cm. Ale hned oddělám zhruba 100ks abych měl bokem rovnou na krmení.

Budu rád za každou kritiku a radu jak ubikaci zlepšit pro lepší chov.
[mod]Změna předmětu, původně: Blaptica Dubia - ubikace (cejna)[/mod]

jojo jasný s tím počítam přes léto nebudu topit vůbec maximalně přitopit na zimu, taky jsem našel tu mašinku do zásrčky která pustí topnej kabel když je pod danou hodnotu kterou zadám. v zimě mám raději v pokoji chládek mám tu nějakejch 18-20C tak pak bude třeba zatopit.

S tou energii od švábů jsem se nato chtěl zrovna zeptat pokud to takto funguje tak by to bylo fajn :)
Tu podestýlku jak vyřešit, nechat bez ní nebo dát aspon ty noviny nebo starou jedlovou kůru kterou jsem měl v terárku?
A ještě jedna otázka dělaj nějakej bordel(hluk) a smrad ? Chovám už cvrčky a noční cvrkání je příšerný proto přesedlávám na šváby i samozdrejme kvůli tomu že potřebuju větší krmivo.

Ja je cistim zhruba co 2 mesice .. jak je necham dele tak jen co otevru bednu tak zacnu desne kychat a slzi mi oci .. nejspis nejaka alergie. Jinak nikdy jsem nepozoroval pozirani mladych a ani zadnou nemoc .. jen jednou v zacatcich kdyz jsem to prestrelil s vlhkosti tak me kapla cela bedna .. od te doby jedu uplne na suchu,s tim ze krmim zeleninou, a neni nejmensi problem.

já jsem zezačátku zkoušela noviny, ale nakonec jsem přešla na tenkou vrstvu lignocelu na dně, na tom podložky, které postupně měním ... velký úklid jsem dělala zatím jenom jednou, kdy jsem všechny šváby přesypala, vymyla box, dala nový lignocel a vrátila šváby a starý podložky. Dostat malý z toho starýho lignocelu bylo sice peklo, ale jednou za rok se to přežít dá. Mrtvolky vybírám asi jednou za týden až za dva max. Šváby chovám v bytě a akorát večer trošku šustí, ale na to se dá v pohodě zvyknout.

Já to budu mít nejspís bez té podestýlky teda uvidim jestli nějaké šváby budu vůbec mít, zjistil jsem né moc dobrou pověst daného e-shopu. Ale švábů je ted strašně málo a pokud někdo prodává tak 4-5kč kus. Většina mi ale vůbec neodpověděla tak uvidím co mi dojde snad né jen prázdná bedna :(

Zdravím, já mám na dně skartovaný papír. Ty mrňata si do něho rádi zalézají a není problém je odsud vyklepat...na vrchu normálně proložky od vajec. Zatím mi všichni jakýkoliv substrát také vymlouvali, s tím skartovaným papírem mám skvělé zkušenosti. Jinak co jsme se tak bavili, tak lidi dávají kabel buď pod bednu nebo na víko. V bedně to bude hřát asi moc.

tak lidi dávají kabel buď pod bednu nebo na víko. V bedně to bude hřát asi moc.

Kdyz to jde,tak nejekonomictejsi moznost je,dat bednu se svabama na terarko,primo nad zarovku. Ja to tak mam a nemusim resit extra vyhrev.Vyuziju teplo co vydava zarovka v terarku a bohate to staci.

Taky jsem to tak chtěl udělat, ale uvidím jak moc budou hluční+smrad protože terárko mám 1m od postele

Toho se zas tolik bat nemusis. Ja mam dva velke boxy na terarku,ktere mam v loznico-obyvaku a k postely to je taky nejakych 150 cm.O hodne vetsi bordel delaji v noci hadi,potazmo morcata a fretky ve vedlejsi mistnosti :-) Svaby jsou na chov doma proste uplne idealni :-)

měl sem takhle na tera cvrčky, skoro žádnej smrad jak to bylo na tom teplu hned zasichalo všechno. Všechno v pohodě do té doby co sem zapoměl pořádně uzavřít kryt tak asi 100 cvrčku se rozutíkalo po celem domě zalezli za parkety a tam cvrkaj je to blázinec ještě že jsem doma ted 2 týdny sám, tak se je snažím likvidovat.
A hlavně jak jsem psal pro varánka už cvrčci jsou takové jednohubky, sežere jich denně kolem 20-30(menších) a i tka pořád kouká co bych mu ještě dal. Jen se bojím aby ty šváby žral, třeba když mu dám střevlíka tak vůbec nejeví zájem. Asi že je moc tvrdej, třeba po žížalách se může zase utlouct.

právě nikdo v okolí snad 100km šváby nemá, ani žádný zverimex. Možná v polsku tam jsem moc nepátral. S tím prodejem švábu a kupování sarančat to je dobrej nápad. Co se tak dívám o dubie je zájem skoro pořád, poctivých prodejců co mají dobré ceny je jako šafránu.

Já bych se toho nebál, jak toho, že to bude problém kvůli smradu, tak že to nebude žrát. Mám 3 bedny švábů 2x dubie, jednou B. craniifer, přes rok vytápění vůbec neřeším, protože jsou nad terárii a výhřev v nich je tudíž zajištěn přirozenou teplotou v místnosti, v zimě je přendavám do koupelny, spolu se vším ostatním co potřebuje teplo a vytápím místnost, protože v teramístnosti je v zimě zimovací prostředí :).

Mám u nich u obou cca 3-5 cm vrstvu lignocelu a funguje to naprosto dokonale. Problém s přebíráním jsem nikdy za cca 2 roky co je mám neřešil. Vůbec bednu ani substrát neměním, jenom jendou za čas (cca jednou za měsíc až dva) přendám dospělce spolu s proložkama od vajec do čisté bedny, lignocel prohrábnu rukou, abych z něj vybral mrtvolky dospělců a různé zbytky a zase proložky od vajec s dospělcema vrátím zpátky. Funguje to takhle výborně.

Jinak pokud chceš krmit varana, zauvažuj třeba o těch B. craniifer. Jsou docela o dost větší než dubie, takže z hlediska výživnosti i lepší, protože nemusíš futrovat x menších dubií, ale pár dospělých kousků.

Nad těmi většími švábíky jsem přemýšlel, ale ted je to prcek i mladou dubii do sebe bude rvát těžko :D Zatím krmím cvrčky + žížaly. A cvrčky už raději nechci kupovaval jsem krabičky jedna 73kč a sežere ji klidne za 2 dny a to nekrmím do syta, to snad u varan ani nejde. Jak bude velký tak asi přejdu na ty větší, a myší mám taky velkou hromadu množí se jak prdlé tak těmi je prokládat.

Dnes by mělo to balení švábů dojít, tak uvidím jestli rozbalím prazdnou bednu a rozloučim se tak s 800kč. Díval jsem se na terins a už prodávají šváby škoda že jsem chvilku nepočkal a měl bych jistotu kvalitních švábů.

A jinak kolik jich cca máš a v jak velké bedně ? To jak píšeš by bylo idealní kdyby to tak šlapalo.

Jasný, tak si jich vezmi pár a než ti prcek doroste, budeš mít vlastní kolonii a ušetříš. Navíc i šváby rostou z malých po větší až po dospělce a těma menšíma bys mohl krmit už teď.

Já začínal dubie i craniifery z malé krabičky s cca 10 - 15 kousky od Jabuly, která je mívá na burzách. Sice to trvalo delší dobu, než se z tohodle množství rozjela větší kolonie, ale ušetřil jsem dost peněz a dneska mám v každý bedně cca 500 kousků a to už je bez problémů samostatně udržitelná kolonie, která se množí dostatečně rychle na to abych s tím všechno uživil a jenom tu a tam cca jednou za rok dokoupil na doplnění. Mám je v samla bedně z ikea http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/S498716 76/#/S79850875. Dubie mám rozdělený na dvě bedny, v každý tak 500 ks (netuším kolik tam může být prcků, to bude tak dalších 200-300, z jedný krmím, druhou vždycky nechávám dorůst. Pouze ty craniifery nechávám dorůst samostatně, těma krmím občas.

Ak budeš mať 2-3cm veľké kusy, musíš počítať s tým, že to pár mesiacov potrvá. Budeš tam mať možno aj predposledné zvleky, ale väčšina bude asi menších. Povedal by som, že prvých prckov môžeš začať hľadať tak o tri mesiace, do dospelosti im to potom potrvá pol roka.

Chtěl jsem se zeptat, jestli je potřeba nějak vytápět tyhle ikea-boxy. Přesně tyhle rozměry jsem si koupil. Mám v ní cca 25 °C a jen malou krabičku dubií (cca 50 Ks). Byla to zatím jen zkouška jestli je budou agamy žrát. Můžou se po nich utlouct. Proto chci rozjet kolonii. Řešíte tedy, popřípadě jak, vytápění švábům? Děkuji předem.

Záleží na tom zda je chceš zkrmovat pořád nebo je dávat občas jako pamlsek (a taky pro kolik zvířat). Jestli jen občas tak stačí i těch 25 °C a budou se ti množit (ale pomalu). Pokud je ale možnost tak je lepší dát box na terárium nad zářivku/výbojku a přebytečné teplo ti box dostatečně vyhřeje. Pokud možnost položení na terárium není tak to řešit topnou fólií/kabelem + termostat. Já mám zkušenost sice jen s kabelem, ale jsem dostatečně spokojen. :)

Na terárko už položit nemůžu, takže řešim kabel. Koupil jsem kabel 20W cca 3,8m dlouhý (mám i box s cvrčky tak jsem to natáhl i pod nima). Jenže mi příjde, že ten kabel nějak nevyhřeje ty boxy. Musí být v tom boxu, nebo stačí položit pod box na desku? S kabelem je to moje první zkušenost...

Myslím že by to mohlo stačit, jinak jak psal na začátku tématu lucifer že kolonie taky nějaké teplo vyprodukuje tak s tím mohu jen souhlasit :-). 50 dubií ti sice nic moc nevyprodukují ale od těch 150-200 kusů už viditelně bez pomoci dokážou tu teplotu zvednout.

Jinak samozřejmě není zač za foto, to je maličkost :puff:

Já dal jednou kabel 8watt pod krabici protože v noci byla kosa, ráno se podívám kolik je stupnu v krabici a bylo tam skoro 50 :D Tak raději už je nechávám na teráriu sice se blbě spí jak tam šustí ,ale množí se slušně.

Tak asi něco dělám blbě. Mám polystyren, na něm položenej 20W kabel a na tom stojí onen ikea box (cca 50x30x30). Víko je z 3/4 nahrazeno síťkou proti mouchám. V boxu mám 2-3 cm lignocelu po celé podlaze, pak proložky pro vajíčka. V boxu mi to pořád ukazuje teplotu okolo 24 °C, což je cca pokojová teplota. Kabelem topím pořád... Myslíte, že by to mohl odizolovat ten lignocel? Pomohlo by přidat pod kabel alobal? Asi jsem v tomhle chovu nějakej vadnej. :-D Díky za rady.
PS: Fotku bych dodal až dorazim z práce...

Tak jelikož my v úterý došli nové boxy (clip boxy, 30x40x25- šxhxv)na šváby tak jsem se rozhodl rovnou předělat celý chov. Boxy jsou v koupelně na poličce 150x40 (vytápěná část 150x30 pod místo s krmením jsem schválně nedával topný kabel).
Vytápění je řešeno následovně:
Na poličce je alobal a na tom je ve smyčkách topný kabel (7m, 50w) napojený na termostat. V mezerách mezi kabelem a okolo je centimetrový polystyrén (stejně tak do třetiny výšky boxů zezadu a na bocích). Na tom už jsou jen boxy.
Boxy mám nyní zcela bez substrátu a už u toho i zůstanu. V prostředním boxu mám na zadní stěně čidlo od termostatu ve výší 2-3 cm a na stěně za boxy mám diodový pásek, který běží 8 hodin denně.

Po dvou dnech jsem nad míru spokojen a vše funguje jak má. Akorát musím do zbylých boxů dokoupit dubie a pořádně přidělat ten polystyrén kvůli úniku tepla.

foto1- polystyrén a do něj vyřezaný otvor pro kabel
foto2- celkový pohled na poličku, v přední části je ještě starý box kde jsou nymfy dubií a jelikož se mi to nechce prohrabávat (je tam ještě lignocel) tak jsem to vyřešil prozatím takto
foto3- pohled to ubikace, ve spodní části je moje řešení na krmení (vlevo je zelenina-ovoce, uprostřed je krystalický gel a napravo suché krmení) v této jediné je krmení rozděleno do tří částí, ale v ostatních už jen na dvě (gel a zelenina je dohromady)

A množí se ti jinak dobře? Já se právě dočetl že oni to světlo moc rádi nemají, proto jsem moji bednu obalil do neprůhledného a jen nahoře jde minimum světla.

No v koupelně jsou teprve třetí den se světlem takže zatím nic. Ale jinak jsem je měl cca rok na teráriu kde je světlo od rána do večera. A i když jsem měl jen jednu bednu s cca 200 adulty, tak se množili velice slušně. Bez problému jsem krmil agamu a tři mláďata gekonů a ještě jsem zvládal něco prodávat do zverimexu ;-).

Dobrý den,
mám cca 250 těchto švábů v plastovém boxu 40x25x18, box je na terárku teplota přes den cca 27-29°C, v noci kolem 20-22°C. Box zařízen bez substrátu, pár proložek od vajec, 2 misky, v jendé mix otrub, krmení pro rybyčky (ty lupínky) a granulí pro kočky + se mi v boxu válí suchý rohlík.V druhé mám vždy čerstvé okurky aby měli vodu. Měl bych 2 otázky :).

Jendak jestli je možnost, že se mi takto budou rozmnožovat, nebo je potřeba něco změnit. A druhou otázku mám, zda je možné mít box uzavřený s tím že ho občas otevřu (např. 1-2x denně?). Jde o to, že poté co jsem dostal hysterický "zpucung" od přítelkyně po jejich donesení domů, která nevidí rozdíl mezi dubiemi a rusem domácím, zažívám denní hádky kvůli zápachu (který je podle mého menší než ze cvrčků). Popř. jak často je možné box čistit tak, aby nezačal páchnout a zároveň moc nerušil kolonii. Poznamenám, že s dubiemi zatím nekrmím, takže je ruším minimálně (což by se tedy s tím denním otevírání zřejmě změnilo).

Děkuji za odpovědi.

Nevím proč box otevírat, to tam nemáš větrání? stačí nahoře vyříznout díru dát tam sítku dobře utěsnit. Pokud bude dobré větrání tak dubie nesmrdí vůbec. Pokud se teda nekazí ty okurky atd...
Rozdrtil bych suchej rohlík, granule, otruby vsechno mozné a udělat takovou směs a tu dosypávat. A dávat i jiné ovoce-zeleninu nez jen okurky, ty se strasne rychle kazí, jablka jsou nejlepší.
Čistit stačí velice málo, jednou týdně vyházet mrtvolky pokud nějaké budou(Právě ty dosti smrdí když zacnou hnít) a kompletní čištění udělat třeba jen 2x ročně.
Hlavně mít to dobré větrání a né box zavřenej a otevřít ho 1-2x denně....

no tak to by mělo být v pohodě, pokud je to na terárku všechen trus hned uschne tak to nesmrdí vůbec. Pokud dáváš okurky tak je to potřeba měnit každý den, nebo prostě dávat jen to co sežerou. Je možny že když sežerou okurky že pak ten trus podle toho taky smrdí no. Vyzkoušejte ty jablka a dávat jen to co sežerou. Dávám jim broskve,meloun,jablka,okurky prostě vše co se najde, a mám udělanou směs Rozdrcené:Psí granule,rohlík,piškoty,granule pro koi kapry,roboran,plastin,ovesné vločky.

Bednu kde je cca 500 švabů mam vedle postele a není vůbec nic cítit ani když čichnu přímo do bedny, jen vůně jablek.

Jestli ti 250 dubií smrdí, tak zkontroluj úhyn(nejčastější příčina smradu v kolonii), pokud tam máš neustále čerstvé okurky, tak z mojí zkušenosti okurka už po několika hodinách v teple začíná smrdět a kvasit, takže bych viděl jako příčinu tohle.
Dubií mám pár tisíc a to je pak teprv odér :-D Nicméně několik málo set cvrčků smrdí nesrovnatelně víc.