Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Leguán zelený již 10 dní nežere

Zdravím, prosím o radu.
Máme 10. dnem doma roční samici leguána zeleného. Terárium 150x150x100cm. Teplota nahoře pod žárovkou 37°, dole 25°. Žárovka UV Reptiglo 10W a druhá výbojka Arcadia D3 160W. Rosíme 3xdenně. Svléká se.
Nechce přijímat žádnou potravu - zkoušeli jsme rukolu, saláty, pampelišku, banán, ananas... A nic z toho. Stravu přijímá pouze injekční stříkačkou. Jinak ne. Samice je jinak aktivní, šplhá po větvích, vyhřívá se, koupe se. Poradí někdo, jak jí rozežrat? Nevíme si už rady :( A trápit jí pořád krmením ze stříkačky se nám taky nechce :(
Děkuji moc všem za odpovědi!!! :)

loading...

Na zelený lega tu jsou jiný kapacity, tak se snad ozvou.
Jinak bych ale terárko přisvítil nějakou lineární zářivkou. A nechal leguána až si zvykne a začne žrát sám. Násilným krmením mu akorát prohlubujete stres a stresovaný zvířata, jak známo, nežerou.
určitě nic nezkazíte když si důkladně přečtete toto.

Musí mít světla s vhodným spektrem. Ta teplota 37° pod zdrojem tepla by mohla být ještě o třeba 5° vyšší. Nežraní 5 dní v novým prostředí zdravýmu zvířeti nijak zásadně neublíží.
Než Vám k tomu poradí někdo fundovanější, tak si fakt důkladně pročtěte ten článek i odkazy v něm.
Sem můžete jen tak pro jistotu zatím vložit fotku terária a zvířete.

Terárium položiť na podstavec aby bolo vyššie.Takto bude stresovaná,ked k terku budete pristupovať zhora.10 dní v domácnosti je málo na adaptáciu.Je podla mna zbytočné lega stresovať chytaním a kŕmením striekačkou.Psí brloh odložiť do inej miestnosti.Pohlavie vám kto určoval?...

Jak už bylo psáno v předchozích komentech, tero nahoru, ať je chlapec klidně i výš jak vy a když tak koukám, i ty větve by mohly některé být až ke stropu, tam případně nějakou i napříč,u vás bude tahat ocas po zemi...ještě jsem chtěl jen dodat, že žebřík je super, domácí výroba, nebo koupený, něco takového jsem sháněl, ale nesehnal..

Zebriky jsou z prodejny Zverokruh. - najpodstatnejšia informácia..Mimochodom,prečo ste kupovali samičku?
Umiestnenie terka : Práve preto,že je väčšinou dňa sám,potom sa podvečer nasťahujete do obývačky,vidí iba nohy a tiene.Umiestnite to terko vyššie,do výšky očí.Nech pekne pozerá do miestnosti zhora.

Ja mam 150cm sama svou vysku,takze ve sve urovni oci ho mam. A vecer se nikdo do mistnosti nestahuje,protoze delam 12tky kratkej-dlouhej tejden. Takze krmim rano pred smenou a ne vecer! To jo jen zhasnu a jdu spat. Vyber pohlavi je snad na me ne? Zatim mi nikdo nedal uzitecnou radu,cim ji treba nalakat,neco co leguani radi prijimaji. Videla jsem uz i horsi teraria a mnohem mensi,takze mi neprijde,ze by to moje bylo nejak strasne spatne! Jinak pan se na zebriky ptal,takze nevidim duvod,proc mu neodepsat a proc na to mate narazky?!

Ok, jen jsme vás na to chtěli upozornit, spousta lidí si pořídí samičku lega/chameleona/atd. a o tomhle problému ani neví a diví se pozdě. Proto se vás asi někdo nade mnou ptal, proč jste vybrali holku. Já jsem jen doplnila proč.

Na to nežraní tu máte už návrhů dost, ale tak nezdá se, že by vás to uspokojilo.. Já legy nemám, ale dovedu si představit, že to zvíře je prostě vystresovaný, protože nejdřív stres ze stěhování a novýho prostředí, kterej byl následně prodlouženej stresem z umělýho krmení.. Tak mu zkuste dát klid na rozkoukání. Obecně mi násilný krmení přijde spíš jako uplně poslední možnost.

Nerozumiete ani jednemu príspevku.Nikto vám nehaní terko,sú to iba postrehy a doporučenia.
Vidíte,kolko je tém o kŕmení v tom odkaze?Každý leguán je iný,každému chutí niečo iné,treba skúšať.Podstatné je teraz odbúrať stres zvieraťa.Si predstavte,že je celý den sám.Zrazu príde k nemu 150 cm pre neho obrovský tieň,postava a pozerá sa nań odspodu.Automaticky sa bojí.

Zatim mi nikdo nedal uzitecnou radu

1. přisvítit - učinila jste?
2. zvednout teplotu na vyhřívacím místě - nikde ani slovo o tom jestli už je teplota v pořádku.
3. zvětšit větrání - taky bez reakce, takže se nedá poznat, zda už je to upravené.
4. Přidat větve aby terárium nebylo holobyt - podle Vás to stačí.
5. Zvednout tera ze země - zase je to podle Vás OK.
6. přestat krmit násilně - taky nevíme jestli už je napraveno.
7. přečíst si FAQ a v něm umístěné odkazy - asi ignorujete, jinak by už bylo po debatách.
Rad víc než dost. Že se Vám některý nelíbí už není problém odpovídajících.

Na fotce vam prijde,ze je malo svetla? Me teda ne. Teplota 35 je take malo jo? Proc prave teplotu 35-37 doporucuji? Vwtrani jsem psala,ze je jeste mrizka na vrchu a podel posuvnych skel. Takze samorost pres pulku tera a 2 zebriky je holobyr? Nad samorostem je odpocivaci prostor,takze tam vetev nedam-jiz jsem o odpocivadle psala. Terarium v urovni svych oci mam. A nasilne nekrmim,naposled v nedeli.

Kdybyste si přečetla ten odkaz co jsem Vám dal, tak byste už pár dní věděla, že teplota na výhřevným místě (ne v celým prostoru) by měla být přes 40°.
stejně tak by už Vám bylo jasné, že nejde jen o intenzitu světla a hodnoty UVB, ale i o správné barevné spektrum.
Ten samorost je u země a ve tmě, tam se leguánovi moc líbit nebude. navíc, kolik těch "větví" samorostu ten leguán má šanci reálně využít? Ideální pro to zvíře je možnost pohodlně se natáhnout na větev pod zdroj světla a tepla. Jestliže je kořen pod poličkou, je na něm tma a ta teplota je tam jak u země, spíš teda kolem těch 25°...
Dělejte jak myslíte. Můj legouš to není...

Asi špatně čtete:

Na dno terária můžeme jako „substrát“ položit nejrůznější materiály, např. rašelinu, rašelinu s pískem (2:1, ale i 1:1), čistou zeminu bez chemikálií, linoleum, dlaždice, koupelnové podložky. Vyvarujeme se příliš aromatických materiálů jako jsou cedrová a borová kůra, nežádoucí je taktéž lignocel (kokosové vlákno), piliny a štěrk.

V teráriu nesmí chybět větší nádoba s vodou (u dospělců bazének). Vodu můžeme vyhřívat na cca 28° C. Leguáni rádi odkládají do vody trus, tozn. je nezbytně nutné vodu alespoň denně měnit.

Do terária umístíme množství větví ke šplhání, hlavní odpočívací větev by měla být v průměru široká shruba jako tělo leguána – nad tu zavěsíme zdroje tepla a UV tak, aby měl leguán na vyhřívacím místě přes 40°C. V ostatním prostoru terária se pak pokusíme vytvořit teplotní gradient 25-28°C.

V noci může teplota spadnout i k 20-22°C.

Terárium udržujeme vlhké, alespoň jednou, dvakrát denně dobře porosíme alespoň odstátou vodou. Je zcela nezbytné mít nádrž důkladně odvětranou pro dobrou cirkulaci vzduchu, zamezení tvorby plísní apod. Ve špatně odvětraném teráriu leguán zelený prospívat nebude, naopak je jen otázkou času, kdy může přijít nějaké onemocnění.

Je to hned druhej odstavec z toho odkazu...

Teda chcete poradit, nebo se tu hádat? Celý terárko je blbě - už to tu napsali snad všichni - děláte úplně základní boty, který by se stát neměly, pokud si člověk aspoň něco přečte. Důkazem je to, že Vám leguán nežere. A stejně tu řešíte s prominutím krávoviny jako jsou žebříky, kdybyste raději došla na větve a nějak využila aspoň ten prostor, co v terárku máte.

(Jen tady se x krát řeší, jaký jsou problémy se samicema a jak není leguány snadný množit a párovat - a Vy si myslíte, že je jednou prostě připustíte. Takže otázka, co o leguánech vůbec víte?)

Fakt nepobírám - to je takovej neskutečnej problém, se jedno odpoledne sebrat, koupit zářivkový těleso i se zářivkou, cestou zajet pro pořádný větve a udělat pořádný větrání? Nebylo by to lepší udělat rovnou, než to tu x dní řešit? Očividně Váš chov nefunguje, tak co takhle si konečně uvědomit, že to děláte blbě a začít přijímat rady?

S tímhle přístupem toho leguána raději někomu dejte.

Já sice legoše nedělám a proto jsem doposud nereagoval,ale jaksi mám potřebu se vyjádřit,jak k teráriu tak k vašim postojům.

Váš leguám má problém a z valné části vám přijdou připomínky k odstranění škodlivých vlivů,jako blbosti. Ta nežravost není problém toho jestli má chut na pampelišku nebo čínské zelí,ale důsledek chyb v ubykaci.
Ve spoustě věcí se budu opakovat po radách kolegů,ale je to tak.
Terárium umístit výše.(pravděpodobně se srovná i teplota)Přidat vhodný zdroj světla (oni leguáni nejsou zrovna stínový aktivisti). Místo samorostu a žebříků(dobrých tak pro opičky)terárium pořádně vyvětvit.Na vyvětvení silné větve z listnatého stromu(ne jedovatého,jako třeba škumpa) s kůrou. Ty větve umístit jak příčně,tak vodorovně. V teráriu udělat úkryty z umělých rostlin.
Pokud vám zvíře nežere na poličce pro výhřev,kde vám krmivo dost rychle podlehne zkáze. Proč neuděláte jednu zavěšenou misku v chladnější části u vrchu terária a druhou na zemi?
Pokud jde o stravu,tak mu ji nabídněte co nejpestřejší at má z čeho vybírat.

Pokud vám rady kolegů přijdou jako blbosti. Asi by jste měla začít samostudiem a zaměřit se na způsob jejich života a biotop.

Na dno terária můžeme jako „substrát“ položit nejrůznější materiály, např. rašelinu, rašelinu s pískem (2:1, ale i 1:1), čistou zeminu bez chemikálií, linoleum, dlaždice, koupelnové podložky. Vyvarujeme se příliš aromatických materiálů jako jsou cedrová a borová kůra, nežádoucí je taktéž lignocel (kokosové vlákno), piliny a štěrk.
Zázračné slovíčko...ale nemusíme,ako ďalej píšu...Radšej ako chytanie za slovíčka si treba sadnúť pred terko a zamyslieť sa.
:-D som pomalý..