Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Adult vs. prekrmovane mlada

Zdravim, chcem sa opytat ci je nejaka moznost rozlisenia dospeleho hada ktory rastol standardnou rychlostou od prekrmovaneho mladata hnaneho do rastu, napr. prostrednictovm rozdielu vo svalovom tonuse atd., aby sme sa vyvarovali pripadnemu nakupu takto znicenych zvierat. Ak by boli aj nejake obrazky na porovnanie bolo by to skvele. Dakujem!

nesmysl z toho hlediska že věk je prostě věk. Když budeš mít 2letou gutku 100cm a budeš mít dvouletou gutku 60 cm tak se můžou pářit obě a nezáleží to na tom co je napsáno v chytré literatuře prostě v přírodě se jich taky nikdo neptá jestli už má techničák a může... :-)

u některých hadů to prostě nejde i když budou překrmováni...

a v neposlední řadě si myslím že překrmovaní hadi maji daleko menší tendenci se vůbec pářit....

Věřím, že u některých druhů tohle fungovat nebude, ale u většiny např. hroznýšovitých je to, bohužel, běžnou praxí. Věk a výživa jsou dvě veličiny a tou druhou se dá ta první významně ovlivnit. Dá se říci, že výživa je v mnoha případech důležitějším faktorem. Takže nesmysl to není.

chtěl jsem vám říct že je to úplně jedno jestli had bude uměle překrmován nebo ne pářit se v určitém věku už bude...záleží však na vás jestli budete takto mladá zvířata připouštět...

a faktor překrmování se hlavně bude také podílet na ochotě k páření...

tot vše...

nebo mi snad chcete namluvit že ovlivím páření tím že budu hada překrmovat a bude v 8 měsících ve velikosti dvou let a začne se mi pářit...to snad nee ::)

nebo mi snad chcete namluvit že ovlivím páření tím že budu hada překrmovat a bude v 8 měsících ve velikosti dvou let a začne se mi pářit...to snad nee

Právě že to tak v podstatě je. Asi to nejde u všech druhů, ale dneska se takhle běžně ženou třeba guttky a heterodoni...

Jak píše cejna, je to tak, dosažení pohlavní dospělosti je u plazů oproti třeba savcům mnohem víc závislé na velikosti než na věku, samozřejmě to má své biologické hranice, ale vzhledem k tomu, že plazi rostou (mohou růst) během celého života, zatímco savci ukončují víceméně růst dospělostí v určitém věku, tak to prostě u plazů funguje trochu jinak a dá se "dospělost" uspíšit. Nebudu řešit na kolik to má vliv na další kvalitu samice, ale prostě to jde. Had, který dospívá běžně okolo 3.-4. roku, kdy taky dosahuje nějaké rozumné velikosti se dá "zplnoletnit" při fedrování a nedodržování klidových period třeba i v roce. Typický příklad jsou ty zmíněné guttky, které v přírodě zimujou a ve třech letech nemusí mít ani metr, v přehnané péči člověka mají metr v roce a můžou se i rozmnožit.

ok beru :-) dost to závisí na těch hranicích a jak nekvalitní genetický materiál mít budem :-) v tom případě ano :-)

když už je to dvacátá generace v rukou člověka tak asi ani není potřeba dodržovat jiné hranice a množit půjdou. Ale zvířata co maji v přírodě období kdy prostě nežerou tak je nevyfutrujem ani kdybychom chtěli a ten růst je regulovaný jejich periodou.

:-)

registrujte se a pak komunikujte s neregistrovanýma se nebavím.

já vám jenom říkám že toho hada vyženete za rok do rozměrů tak aby mohla samice mít mladý a co z toho, bude samej tuk...v prvý řadě nebude moc ochotna se pářit(ano něco jako gutky x-té generace a podobný se bude pářit vždy, ale pak se zamysleme jestli to má vůbec smysl pářit takový genetický skvost) a za druhé když se pářit bude tak ty mládata budou opravdu kvalitní(jedině na zkrm) a v neposlední řadě zvíře chcípne do pár let na zatučnění organismu....

ano takto jsem pro množit ale jen zvířata určená čistě na zkrm, v tom případě ano jde to.

Já tě plně chápu :-) jak to myslíš ale vem si to jak to funguje v přírodě prostě samice má at už 4roky nebo rok a půl a nastane období páření, tak bud je na to páření připravena nebo ne. Nezáleží snad na tom že její stejně stará sestra má o 20cm víc a sežere týdně o jednoho fogla navíc ne...prostě mi to příjde úsměvné. :-)

(a jenom taková poznámka tu gutku bych taky hnal at rychleji roste kdybych měl nějaké kingy :-D )

nechme toho zadavatel na svůj dotaz dostal zodpovězeno a tady to moc nikam nevede, víc mi napište kluci cejna a dan sz, tam poklábosíme :-) řeknu i něco víc než tady do diskuze :-):-D

Vy jste ale reagoval na to, že jedním z důvodů překrmování je uspíšení pohlavní dospělosti zvířete, tím že je to hloupost. Ono ne všechny druhy se páří již ve staří dvou let, některé dosahují, při normální výživě, dospělosti kolem 4-5 let. A právě u nich se dá překrmováním dosáhnout snížení tohoto věku, v extrémních případech i na necelé dva roky. A skutečně se páří, o kvalitě snůšek a zvířat samozřejmě nemluvím.

Zas trochu rozlisuj. Za chvilu budes parit hady co vyliezli z vajec pred tyzdnom len preto lebo uz zrali....
U niektorych druhov to proste nejde, ale zrovna napr u bc, alebo niektorych pytonov hra aj toto fakt velku rolu. Jasne ze v urcitom veku sa budu parit oba. Rovnako jak prekrmovanie ziadnemu hadovi nwprospeje ani mu to zivot nepredlzi. Ale tak to je a niektory chovatelia to stale vyuzivaju. Je predsa lepsie ked sa zacnu sypat mlade o rok,dva skor ako neskor....

Dakujem velmi pekne za hodnotnu diskusiu. Este mam jednu otazku z trochu opacnej strany,resp. ide len o potvrdenie mojej hypotezy ze krmim dobre. Mam samicu BC albino,v decembri bude mat 3 roky,meria okolo 180 a vazi cca 4,5 kila (pred 3 mesiacmi mala 4,3 a potom sme presli na kraliky). Svalovy tonus ma velmi pekny,predpokladam teda ze je krmena dobre a v kondicii. Na jar ju totiz chcem dat nakryt (len 1x pre radost,neplanujem chov BC). Dakujem!