
Adult vs. prekrmovane mlada
Zdravim, chcem sa opytat ci je nejaka moznost rozlisenia dospeleho hada ktory rastol standardnou rychlostou od prekrmovaneho mladata hnaneho do rastu, napr. prostrednictovm rozdielu vo svalovom tonuse atd., aby sme sa vyvarovali pripadnemu nakupu takto znicenych zvierat. Ak by boli aj nejake obrazky na porovnanie bolo by to skvele. Dakujem!
Nie urcite nemyslim caniny tie sa tak casto neprekrmuju kvoli problemom so zvracanim.Skor mam na mysli hnanie do rastu bezne hady ako tmavky,velhady atd.je na nich poznat ze su to len prekrmene mlada a nie chovuschopne jedince?
Já jsem slyšela, že hodně lidí hady takhle do růstu žene právě kvůli páření, že na věku až tolik nesejde jako na váze a velikosti. Ale mělo by se to poznat podle velikosti hlavy ku tělu.
nesmysl...
Proč nesmysl?
nesmysl z toho hlediska že věk je prostě věk. Když budeš mít 2letou gutku 100cm a budeš mít dvouletou gutku 60 cm tak se můžou pářit obě a nezáleží to na tom co je napsáno v chytré literatuře prostě v přírodě se jich taky nikdo neptá jestli už má techničák a může...
u některých hadů to prostě nejde i když budou překrmováni...
a v neposlední řadě si myslím že překrmovaní hadi maji daleko menší tendenci se vůbec pářit....
Věřím, že u některých druhů tohle fungovat nebude, ale u většiny např. hroznýšovitých je to, bohužel, běžnou praxí. Věk a výživa jsou dvě veličiny a tou druhou se dá ta první významně ovlivnit. Dá se říci, že výživa je v mnoha případech důležitějším faktorem. Takže nesmysl to není.
chtěl jsem vám říct že je to úplně jedno jestli had bude uměle překrmován nebo ne pářit se v určitém věku už bude...záleží však na vás jestli budete takto mladá zvířata připouštět...
a faktor překrmování se hlavně bude také podílet na ochotě k páření...
tot vše...
nebo mi snad chcete namluvit že ovlivím páření tím že budu hada překrmovat a bude v 8 měsících ve velikosti dvou let a začne se mi pářit...to snad nee
Právě že to tak v podstatě je. Asi to nejde u všech druhů, ale dneska se takhle běžně ženou třeba guttky a heterodoni...
Jak píše cejna, je to tak, dosažení pohlavní dospělosti je u plazů oproti třeba savcům mnohem víc závislé na velikosti než na věku, samozřejmě to má své biologické hranice, ale vzhledem k tomu, že plazi rostou (mohou růst) během celého života, zatímco savci ukončují víceméně růst dospělostí v určitém věku, tak to prostě u plazů funguje trochu jinak a dá se "dospělost" uspíšit. Nebudu řešit na kolik to má vliv na další kvalitu samice, ale prostě to jde. Had, který dospívá běžně okolo 3.-4. roku, kdy taky dosahuje nějaké rozumné velikosti se dá "zplnoletnit" při fedrování a nedodržování klidových period třeba i v roce. Typický příklad jsou ty zmíněné guttky, které v přírodě zimujou a ve třech letech nemusí mít ani metr, v přehnané péči člověka mají metr v roce a můžou se i rozmnožit.
ok beru
dost to závisí na těch hranicích a jak nekvalitní genetický materiál mít budem
v tom případě ano 
když už je to dvacátá generace v rukou člověka tak asi ani není potřeba dodržovat jiné hranice a množit půjdou. Ale zvířata co maji v přírodě období kdy prostě nežerou tak je nevyfutrujem ani kdybychom chtěli a ten růst je regulovaný jejich periodou.
Co to tady plácáte pořád o přírodě:), vždyť jste reagoval na něco úplně jiného, ale máte pravdu v tom, že to nikam nevede.
J.K sedíte si na vedení? když budu mít zvířata například F1 generace a budu je mít v tera a prostě v přírodě maji zafixované že nežerou období září až listopad tak prostě žrát nebudou i kdybyste se posral asi tak
Podívejte se na co jste reagoval, jak jste reagoval a co jsem Vám napsal já i ostatní. Já rozumím o co Vám jde, ale bohužel na to nemám čas ani náladu.
Já tě plně chápu
jak to myslíš ale vem si to jak to funguje v přírodě prostě samice má at už 4roky nebo rok a půl a nastane období páření, tak bud je na to páření připravena nebo ne. Nezáleží snad na tom že její stejně stará sestra má o 20cm víc a sežere týdně o jednoho fogla navíc ne...prostě mi to příjde úsměvné. 
(a jenom taková poznámka tu gutku bych taky hnal at rychleji roste kdybych měl nějaké kingy
)
nechme toho zadavatel na svůj dotaz dostal zodpovězeno a tady to moc nikam nevede, víc mi napište kluci cejna a dan sz, tam poklábosíme
řeknu i něco víc než tady do diskuze 

V přírodě samozřejmě, v péči člověka to je trochu jiné...
P.S.: Pro kinga jsou ekonomičtější na zkrm tmavky
však ano chápu jak jsi to myslel
v pohodě 
Dakujem velmi pekne za hodnotnu diskusiu. Este mam jednu otazku z trochu opacnej strany,resp. ide len o potvrdenie mojej hypotezy ze krmim dobre. Mam samicu BC albino,v decembri bude mat 3 roky,meria okolo 180 a vazi cca 4,5 kila (pred 3 mesiacmi mala 4,3 a potom sme presli na kraliky). Svalovy tonus ma velmi pekny,predpokladam teda ze je krmena dobre a v kondicii. Na jar ju totiz chcem dat nakryt (len 1x pre radost,neplanujem chov BC). Dakujem!