
Různé druhy želv.
Dobrý den. Chci se zeptat. Mám dvě hermanky a jednu marginatku. Chovám je společně. Chtěla bych si pořídit uhlířku nebo pardálku. Mohu je chovat společně?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den. Chci se zeptat. Mám dvě hermanky a jednu marginatku. Chovám je společně. Chtěla bych si pořídit uhlířku nebo pardálku. Mohu je chovat společně?
Děkuji za odpověď.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Když už je to tu tak načnuté, tak využiju tohoto vlákna. Na konci dostala autorka jako radu v zimě krmit senem a čekankou, naopak třeba nekrmit mrkví a okurkou.
Poslední cca týden jsem strávila brouzdáním po webech (především zahraničních) včetně webů ochranných svazů želv a různých organizací, které mají s želvama hodně co do činění. Při postupné tvorbě seznamu jedotlivých věcí, které želva smí/nesmí jsem se dostala k velice zajímavému závěru a sice, že weby českých chovatelů jsou ve svých seznamech často velmi omezené a za "nejlepší" prezentují i věci, které se jinde po světě považují za stejně "dobrou" potravu jako se u nás tady uvádí třeba klasický ledový salát.
Spousta chovatelů má jednotlivé rostliny/potraviny rozdělené na různé skupiny od věcí, které želva opravdu nesmí (a většinou je třeba i popsáno proč) až po věci, které jsou pro želvu ideální. Zde oblíbená čekanka se k mému překvapení nachází ve skupině "moderate" stejně jako například okurka, ledový nebo římský salát a další... skupina "moderate" rozhodně neznamená, že to želva nesmí jíst, je to ale skupina, u které se uvádí, že by to nemělo být naprosto běžným jídelníčkem želvy a už vůbec ne jediným zdrojem potravy. Tedy krmit celou dobu čekankou je podobný nesmysl jako krmit celou dobu třeba těma salátama.
Naopak jsou tam uvedené takové zajímavé alternativy (které jsem ale nikde moc u českých chovatelů nenašla) jako kočičí tráva, ječmen, listy kukuřice, artyčok, kozlíček polní, a další... má otázka tedy zní - z jakého důvodu jsou v tom takové rozepře a proč - pokud jde například o jídelníček přes zimu - se jako ideál doporučuje to, co se doporučuje, když podle spousty dalších lidí je alternativ mnohem víc a některé podle nich jsou i mnohem lepší.
(To neberte nikdo jako útok, jen se snažím si v tom udělat pořádek)
Jinak pokud jde o endivii (čekanku) a spol., tak jsem objevila, že Chef Menu - De Luxe Salat Mischung by mohl být další variantou "co koupit" v obchodě a čím nakrmit želvu - (složení: endivie, friseé, radicch, sugarloaf). Není v tom jen klasická čekanka, jsou v tom zamíchané různé druhy, ale všechny odpovídají daným nárokům (ač stále dle zahraničních chovatelů patří do skupiny "moderate"). Stojí odhadem 35 korun/500g, ale dobře se mezi to zamíchává na drobno nasekané seno (je to čerstvé, takže i lehce vlhké a jak je to hrstka nakrájených listů, tak se to seno mezi to zamíchá a ideálně ještě nalepí na ty lístky) a často je to snáz sehnatelnější než obyč celistvá čekanka balená jako rajčata.
Asi je trochu zmatek v české terminologii - pod názvem čekanka či endivie koupíte naprosto odlišné druhy - jak barvou, tak vzhledem i konzistencí. Nicméně všechny želvám výborně chutnají. A to, že se v Česku do omrzení tradují, omílají a opisují stále stejné "pravdy", je bohužel normální. Máte pravdu, krmit celou zimu čekankou je úplně stejná blbost, jako krmit ledovým salátem či zde oblíbeným čínským zelím (po kterém želvy příšerně smrdí, stejně jako po kedlubnové či květákové nati)). Prostě musíte střídat a míchat, pořád.
A ten, kdo želvám v zimě přidá jablko, jakékoli ovoce, rajče, mrkev či okurku, není masový vrah, ale normálně uvažující člověk. Moje želvy váží dohromady asi 40 kg - nezimují (Afrika, Asie). Sežerou a zničí toho denně víc, než malý zájezd a při krmení čekankou bych už dávno vyhlásil bankrot. A seno mi berou jen velmi nerady, jen jako balast ke krmení.
Spíš mám jiné starosti - abych si je neotrávil díky neustále se "zlepšujícímu" chemickému ošetřování listové a jiné zeleniny ve skladech. To je mnohem větší hrozba, která se zatím moc neřeší, ale její důsledky mohou být výrazně vážnější, než občasné zkrmení kousku banánu, jablka či hroznového vína, které zde pravidelně děsí zastánce "želví diety".
kočičí tráva, ječmen, listy kukuřice, artyčok, kozlíček polní, a další
Zajímavé alternativy pro zimní krmení. Máte někdo zkušenosti s některým z uvedených.
pokud je seženeš, tak proč ne...ono taky málokdo krmí zelené leguány listama ze stromů a přitom to je pro ně vynikající přirozené krmení.
Ohledně těch leguánů. Máme nyní doma leguána zeleného. Má skoro metr na délku i s ocasem. Je však hrozně světlý. UVA žárovku má. Jakým způsobem docílit toho, aby měl opravdu zelenou barvu?
A UVB žárovku taky? Jinak jak to myslíš, že je světlý...nebyla by fotka?
Pod UVA žárovku si také codívá sednout. Má světlezelené břicho a zbytek těla spíš do šeda. Fotku bohužel nemám.
není prostě nevysvlékaný? Když fotku nemáš, tak ji udělej...bez toho se asi nehnem.
Jak to vypadá tak ten lego nemá UVB. I když variabilita vybarvení legů je velká.
Tak já chovám hermanky a par dálky dokupy a žádný problém s tím nemám.uhlířku bych k nim nedával.
Ještě se chci zeptat, pokud by měla pardálka domácí terárium zvlášť od ostatních druhů želv, ale přes léto by bývala v jednom výběhu s ostatníma, to by také dělalo neplechu? Nebo by bylo třeba i venkovní výběh udělat zvlášť?
Neplecha vždy - jsou to i přenašeči nemocí, které jim nevadí. A v podstatě doma celkově nejsi schopna udělat dostatečnou karanténu aby ti to neohrozilo další zvířata. Ale samozřejmě jsou případy, kdy pardálku hodíš ke zbytku a nic se nestane, ale jdeš tak to 90% rizika že bude problém, u odchovu by to mělo být OK, ale dneska ti každej na burze tvrdí že prodává odchov...
Myslíte, že když 10 - 15 kg želva "přejede" jednokilovou. že je to v poho ?
Jak je vidět, jste pro pardálku rozhodnutá. Tak si ji prostě pořiďte, žádné drama. Jenom se opravdu poohlédněte po českém chovateli a ne překupníkovi, tam je to riziko problémů a breber nesrovnatelně vyšší. Rizika i možné komplikace tu určitě jsou.
Při společném chovu zohledněte různé nároky vašich želv. Domácí terárium určitě zvlášť, samostatný výběh bych asi tak nehrotil. Ale pozor, i když jsou pardálky relativně otužilé, neustojí zdaleka tolik, co evropské želvy. A než dojde na řešení váhových rozdílů, to nějakou chvíli potrvá. Navíc pro začátek bude v nevýhodě prcek pardálisky. Ale zato za pár let budete budovat domácí terárium na ploše malého pokojíku.
A pořiďte si aspoň dvě-tři, odrostlé a "čisté" do páru se za pár let shánějí ještě hůře a výrazně dráže, než kvalitní mláďata.
Sice nejsem zastánce společného chovu různých druhů, ale neřešitelné to není. V nejhorším si zlikvidujete zvířata, co máte doma a začnete nanovo, ale až tak dramatické to asi nebude.
Monni, můžete se mi ozvat na mail ? ( lupus4@seznam.cz)
dík
Mail jsem poslala.