Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Cílené nasazení "uklízečů" do susbstrátu

Ahoj všem, řeším teď přípravu na úpravu terárek během zimního odpočinku tak sonduju co a jak a narazil jsem na to, že někteří lidé dávají do terárka "uklízeče" v podobě chvostoskoků a podobné havěti, která pomáhá udržovat substrát čistý. Používáte to někdo? Já tu někde četl, že někdo dával žítaly, což mě taky napadlo, že by to mohlo pomoct prokypření substrátu a zároven posloužit jako příležitostné krmivo. Nějaké zkušenosti s tímto? Nebo tipy?

Mne se povedlo vysadit si necilene jakesi drobne potemniky kteri byli nechtenym "bonusem zdarma" v jedne dodavce cvrcku odkudsi - uz nevim odkud. Jako "brouk" je to jen kolem 5mm velke, a je to desny nezmar. V substratu jsou neustale nejake larvy - "cervici", takova pidiaturni verze moucnaku, a zerou cokoliv organickeho co v nem najdou. Zkousel jsem se jich parkrat zbavit - ale neuspesne, tak uz na to kaslu. Zviratum nijak neskodi...

(tenhle "bonus" u cvrcku mi ani tak nevadi, zato za pavouky fakt nedík)

V teráriích mám nasazeny kal. žížaly, chvostoskoky a nějaká druh malého šneka. Všechno to funguje skvěle, až tak dobře, že když mi tam chcípne pralesnička, tak do druhého dne ji nenajdu, protože ji tihle tvorové zpracujou. Na tuhle biologickou lajnu jsem přešel tak před rokem a už bych neměnil. Důležité je, jak to terárium zařídíte a jaké máte faktory ( teplo, vlhko, světlo, ... ). Když se mi ráno zapnou světla, tak vidím, jak žížaly slézají ze stropů do půdy.

Díky moc všem. Mě to zajímalo jestli má někdo nějaký doporučení na "vyzkoušenou variantu". Mám ve většině terárek substrát s kytkama, takže i kromě klasickýho odpadu bordel typu zetlelé listy apod. tak mě zajímalo, jestli by se to nedalo nějak zefektivnit breberama, který by to zblajzli, vyčistili a zároveň posloužili třeba u phelsum jako příležitostná potrava :)