Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ráda bych znala vaše názory...veterinář nám (nejspíše) zabil hada

Hada už nám to sice nevrátí, ale ráda bych znala vaše názory na postup, kterým veterinář léčil (utýral) pětiletého samce krajty tmavé, který měřil cca 3.5m a vážil okolo 30kg. 12.10. byl had přivezen k vetovi s tržnou ranou, byla čerstvá, nezahnisaná a téměř nekrvácela. Rána byla sešita a byla nasazena antibiotika. Ta byla podávána injekčně, každé 3 dny, po dobu 1 měsíce do zadní části těla až za kloaku. Atb byla podávána bez zvážení zvířete, pouze s info od chovatele, že had váží cca 30 kg. 18. listopadu had uhynul. Před smrtí měl žlutý výtok z kloaky. Pitva prokázala selhání ledvin. Ošetřující vet odmítl pitvu provézt a lékař, který jí provedl se postupu léčby velmi divil a bylo nám řečeno, že atb podávané do zadní části těla zničily hadovi ledviny. Záměrně neuvádím jméno veterináře, nejde mi o poškození jeho jména, nechceme ho žalovat a ani nebudeme požadovat náhradu za uhynulého hada. Jen chci znát názor dalších chovatelů a odborníků, protože ošetřující vet odmítá uznat svou chybu a tvrdí, že had zemřel na dehydrataci (jasně, když mu zničil ledviny), že jsme neznali stav ledvin před zahájením léčby (zvíře bylo zdravé a žralo) a také že prý zemřel na podchlazení (chovatelské podmínky výborné, při pitvě nebyla prokázána ani rýma).
Díky za každý názor.

Nic si na něm nevezmeme, z pitvy nemáme písemné vyjádření (veterinář nepůjde proti jinému veterináři) a na druhou stranu vet byl ochotný, zvíře se zranilo v sobotu a on se kvůli němu vrátil z cesty aby ho mohl ošetřit. Navíc Béďa byl takový školní maskot, znala ho spousta lidí a dost se to rozkřiklo. I když se snažíme tajit jméno veta tak už to spousta lidí, kteří měli Béďíka rádi ví. Pan veterinář asi brzy přijde o část klientely...

Veterině nerozumím, ale z praxe ATB-90% úmrtnost u veterinářů. Ochota nebo neochota, veterináři u nás léčí tak, aby měli profit, ne tak, aby to zvířatům nejvíce vyhovovalo (ale to se není čemu divit, plazař se jen tak někde neuživí...).
Pokud je to tak, jak zde píšou zkušenější, není problém nechat vypracovat odborný posudek a předat reference i složenku. Od ledna 2014 by to bylo celkem mastný... Ale omluva a uznání chyby udělá většinou více...

S nasazením ATB u hadů mám také celkem špatnou zkušenost. Buďto se čeká na výsledek výtěru a určení přesného kmenu infekce - čas běží a stav se zhoršuje, nebo se nasadí širokospektra a vyjde to nastejno...v obouch případe je úmrtnost vysoká. Pokud to jen trochu jde léčit jinak, ATB jsou až na posledním místě..

byl had přivezen k vetovi s tržnou ranou, byla čerstvá, nezahnisaná a téměř nekrvácela

Nespecifikovala jste jak byla rána velká. Pokud jsou hadi dobře živeni a nehnisá to, celkem rychle se takové rány hojí. Stačí lokálně vydesinfikovat, dát je na nějaký rozumný podklad, nejlépe noviny. Separovat. A sledovat. Píšu z vlastní zkušenosti.

Už jsem vyléčila hafo dost hnusných ran na plazech a vždycky jenom lokální léčbou, ikdyž tam už je zánět a rána velká, tak podávat celkově atb je obvykle zbytečné, protože se to dá rozehnat běžně dostupnými medikamenty z humánky. Třeba Innadine mřížkou nebo Tecasorbem a až vymizí zánět, tak doléčit peruánským balzámem pro podporu vytvoření granulační tkáně. Rána se tak zavře během pár dní, podstatně rychleji, než běžnou veterinární léčbou. Dala jsem takhle "do kupy" i hroznýše ožraného od potkana až na páteř, několik lézí velikosti dětské dlaně. A to ho vet, ke kterému majitel šel dřív než ke mně chtěl utratit, protože by se to prý nikdy nevyhojilo...jenže tuhle levnou, jednoduchou a efektivní léčbu bez jakýchkoliv vedlejších účinků často veterináři buď neznají, nebo by na ní tolik nevydělali, tak ji "rači neznají"..

rána byla na 6 stehů, nic velkého ani hlubokého...

::) tak umořit 30 ti kg tmavku na takovou maličkost, to už chce talent....ten veterinář je jednoznačně na vině, o tom není naprosto diskuze.....každopádně bych mu pěkně poděkoval v životě už k němu nepáchnul, a ještě mu udělal "pěknou reklamu" protože todle je do nebe volající!!!! Jak už psali kolegové nade mnou, příčinu smrti vidím jednoznačně v 1)úplně zbytečném podání ATB 2)do život ohrožujícího místa,3) nesmyslně dlouhá doba podání 4)dost pravděpodobné je i to, že ten šikula použil ATB nevhodný pro plazy,a o dávkování si taky nedělám iluze...
-at už to udělal ze zištných důvodů nebo jen z neznalosti, tak ho jednoznačně zabil, a pro plaza je nebezpečnej i zdálky.....já bych už z principu trval na náhradě, nebo minimálně na omluvě

Omluvu jsme požadovali, s vetem jsme komunikovali přes e-mail. Samozřejmě ve vší slušnosti a několikrát jsme mu předložili všechny ,,důkazy" jeho viny. Opakuje stále to samé. Neznámý stav ledvin před začátkem léčby, podchlazení, dehydratace a že aplikace atb do přední části těla je jen zažitý zvyk. Že prý má s podáváním dozadu dobré zkušenosti. A odmítá byť jen teoretickou možnost, že smrt mohl způsobit on. Náhradu požadovat nebudeme, nemáme písemné vyjádření z pitvy. Béďa byl školní maskot, kterého měly v rukou bez přehánění tisíce lidí. Takže věřte, že se to rozkřikne a už se tak děje. Jako studenti mu chystáme e-mail se jmény všech, kteří si myslí, že to podělal. Pan doktor bude mít z ostudy kabát. Na naše zvířata se chodí dívat MŠ, ZŠ, postižení i normální veřejnost. Pan doktor asi brzy pocítí odliv klientely. Kdyby uznal chybu, vzali bychom to, ale takhle mu prostě uděláme ostudu.