tropické terárium - rostliny - osázení
Zdravím
mam dotaz ohledně sázení rostlin do terária. Stavím velké tropické terárium, je vyrobeno z OSB desek, 3D stěny jsou vytvořeny z polystyrenu, montážní pěny a pletiva s látkou, překrytou několika vrstvami lepidla na dlažbu a přetřené více vrstvami epoxidu. Ve středové části terária bude nádrž s vodou. Terárium budou obývat 2 druhy želv z jižní ameriky a časem nějací ještěři.
Můj dotaz se týká ohledně osázení květinami. Ve "skále" a na "kmenech" mam vytvorene kapsy na květiny. jsou zhotovené z květináčů a odtokové otvory na dně byly při modeláži stěny zakryty, aby někam nazetékalo. Nepropustnost byla vyzkousena napustenim vody a zkontrolováním po několika dnech. Nyni po nějaké době od dodělání stěny a částečném "zkušebním" osázení přemýslím nad tím, zda by přeci jen kapsy na květiny neměli mít nějaký odtokový otvor. Můžete mi prosím někdo poradit, zda-li máte v teráriu v kapsách na květiny odtokový otvor?
Druhý dotaz je ohledně rostlin na dně terária. Jestli rostliny na dno dáváte v květináčích a ty obsypáváte substrátem pro chov jedinců. Nebo jestli dát na dno terária drenáž, umístit pěstební substrát, zasadit do něj květiny a ten potom překrýt vrstvou chovného substrátu - prostě a jednoduse rostliny na dno terária zasadit?
Děkuji předem za radu
Do těch kapes je určitě lepší udělat dobrou drenáž a odtoky, jinak ti tam ty kytky budou hnít...v opačném případě by to chtělo opravdu hodně cilivou zílivku. Co se týče volně vysázených rostlin jen tak do substrátu, tak to samozřejmě jde taky, ale je to spíš pro zlost. Zvířata kytky vyhrabávají a pokud kytka exne nebo ji napadnou paraziti, tak je pak prakticky nevyměnitelná bez zbytečného rozhrabání dna...zasadit do dobře zamaskovaných květináčů je daleko praktičtější.
Akorát ohledně té kombinace želv a ještěrů, on to obecně není moc dobrý nápad. Pokud budou jak želvy tak ještěři odchovoví a prostí parazitů, tak by pravděpodobně odpadlo riziko, že ještěři od želv něco chytí. Želvy v sobě totiž často hostí mraky různých mikroorganismů, které pro ně samotné nejsou patogenní, ale pro ostatní plazy ano...a v neposlední míře taky to, že želvy nemusí být zdaleka tak mírumilovné, jak vypadají a mohou své ještěří spolubydlící okousat.
http://www.chovatelstvi-teraristika.estranky.cz/cl anky/clanky/-zabarium---aneb-kus-pralesa-u-nas-dom a.html
Nevím, jestli ti to pomůže, ale tady jsem se k rostlinám ve vlhkém teráriu trochu rozepsala, tak třeba tam najdeš něco užitečného Co se týče kapes, tak je určitě nejlepší mít tam nějaký odtok a drenážní vrstvu. Na dně je taky potřeba myslet na drenáž. V terárku, co je v tom odkaze, je na dně vrstva keramzitu, na tom geotextilie a až na tom substrát pro rostliny. Ty jsou v tom zasázené navolno.
Rézo supr článek, díky za něj, zase mám trošku více inspirace a rad pro tvorbu svého :)
což bude tím, že pralesničky nehrabou vůbec a malé druhy Anolisů taky prakticky ne
jenže želvy obecně hrabou jako ďas
Jo, to je dost možný, že to želvy rozvoraj Ono je to asi fuk, jestli v tom budou ty kytky navolno, nebo v květináčích, třeba zrovna ta pumila se chytne úplně kdekoliv a v čemkoliv.
pumila se chytne kdekoliv a v čemkoliv, pokud zrovna uzná, že tam má vhodné podmínky Nebo neuzná a chcípne ať je v květníku nebo ne .
No tak tam, kde se nechytí/nevydrží pumila, můžu doporučit už leda tohle rostliny-do-terarii
čeče mě v dost terárkách právě nejde dokonce ani ta pumila...takže to holt řešim těma umělýma, no
Diky vsem za rady. Reze diky za clanek. na kapsy tedy dodelam "odtoky" a na dno je vsadim v kvetinaci, stejne jsem o tom uvazoval a chtel to tak udelat. Chtel jsem vedet vase zkusenosti.
Jeste jednou diky
jen bych doplnil-některé nenáročné druhy rostlin bys mohl mít v kapsách v hydroponii : https://www.google.cz/search?q=hydroponick%C3%A9+p %C4%9Bstov%C3%A1n%C3%AD&source=lnms&tbm=isch&sa=X& ei=GjXwUtiMGojEtAbM9YHoBw&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1344 &bih=750 -tak dobře prospívají třeba Hoya, Scindapsus,Philodendron,Cissus a další. Pokud bys chtěl do kapes dávat substrát,pak souhlas s kolegy - chce to odtoky.