Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama vousatá podání vitamínů

Ahoj po delší době všem - dostala se ke mně ( úmyslně neuvádím jak a od koho, nechci tohle řešit ) agama vousatá v katastrofálním stavu, soused, který chová gegončíky si myslí, že na 80% nemá šanci přežít - je hrozně hubená, vyhubnutá, sama nechce žrát, je prosta jakýchkoli vitamínů :-( prolezla jsem tady všechny příspěvky týkající se agam, nicméně bych potřebovala vědět, co pro ní mohu udělat teď večer jako "první pomoc", vím, že by asi měla mít klid - jasné, proti pravidlům přírody jí stále svítím, za teplem jde a je vidět, že je "zmrzlá", dám jí tam pampelišky,...a teď ( vše potřebné nakoupím zítra nebo v pondělí)-mám tady AD3,jak jí ho mám ( a mám vůbec) podat, v jakém množství?? Jak do ní dostat další vitamíny a jaké? Přijde mi taky pekelně vysušená, vody v misce si absolutně nevšimne....narosím jí na noc? Mám jí nechat přes noc světlo a teplo? Navzdory přírodě, nebo jí zachovat klasický režim? Zítra jí určitě vystrčím na slunce, teloty budu hlídat, základy už jsem stačila přečíst.
Je něco, co bych pro ní ještě mohla udělat teď hned? Zkusím jí dát šanci, hnidopichům rovnou píši, že trápit jí nebudu, ale ve svém životě ještě žádnou šanci nedostala, tak si jednu možná zaslouží...
ještě - mám ji tedy krmit násilím ( zítra se pokusím sehnat cvrčky a moučné červy- větší zvířata bych vzdala, budu ráda, pokud do ní dostanu cokoli malého)
Mám tady ovoce, zeleninu, trávu všeho druhu, šváby ( ty jsou pro ní ale fakt sci-fi, velké)....mám tady čistý vápník, sépiové kosti...
Předem moc díky za plodné a přímé rady.
Fotit jí teď nechci, je to půl hodiny co jsme jí přivezli, maximálně pokud by to něčemu pomohlo zkusila bych třeba bez blesku???

Takže celé odpoledne se vyhřívala na Slunci, což jí evidentně udělalo moc dobře, dokonce mi sama skočila po sedmikrásce, co jsem nesla želvám :-) ale sežrala jednu a pak už zase nemohla....hodinu na to tři lístky pampelišky obalené v Ca a teď!!! TŘI CVRČCI....v sedm jí dám kapku napít a potom už "dobrou noc" a pokračování zase zítra....zatím bojuje holka.....

Pohyb - aktivní je silné slovo, nicméně sleduje okolí se zájmem, když jdu k terárku natáčí hlavičku, aby na mně viděla, když jí vracím po krmení nebo slunění do terárka tak se tam sice doplazí, ale se zdravým pohybem to má pramálo společného, ale snahu má a pokrok to určitě je. Jinak jsem ještě zapoměla napsat, že jak jsem jí zkoušela koupat tak jedna zadní nožka byla výrazně nehybná a ve vodě "nadnášená" oproti zbytku těla...jakože samo vodu měla tak, aby v ní pohodlně ležela a hlavu nad vodou, ale ta nožička jí tam "klinklala" na vodě, teď mi ale přijde, že s ní začíná taky maličko hýbat a rozhodně už není bez citu a nehybná. Dneska jsem si dala prostor a když jsem jí krmila nabízela jsem jí menšího švába - vystrkovala jazyk, ale tlamku neotevřela, ale pak jsem si říkala, že kdybych vydržela déle, možná by si ho dala sama. Nevím - jak by to bylo, kdybych jí ho nechala nějakou dobu přímo v teráriu? Mám to zkusit? A nebo trpělivě nabízet z pinzety? Pampelišku včera brala už tak, že jsem do ní dostal tři, první násilím a ty další už jsem jí tam jen strkala jak kousala a zvládala, při té třetí už jí zas docházely síly, tak už to šlo hůř, ale sežrala...čím bych jí ještě mohla zpestřit zelenou stravu? Dávám travní směs - pampelišky, sedmíkrásky, jetel....pak čínské zelí, jiného jsem se zatím bála....a z toho živého mám cvrčky a ty dubie a mám tu i červy...tak můžu zkusit třeba jí nechat dva dny na zeleném s vitamíny a třetí den něco nabídnout....???? Díky!

ona co se týče toho pohybu, tak asi moc aktivní být ani nemůže, co jsem koukala na ty fotky. je taková vyplacatělá z té předchozí "péče" a podvýživy, takže to bude asi trvat delší dobu, než se zase nasvalí natolik, aby zvládla aspoň trochu pohybu. Ono jí to i tak bude činit potíže, protože je zdeformovaná a až nabere svaly, bude se je ještě muset naučit požívat vzhledem k tomu, že to už prostě není normálně stavěné zvíře a ani mládě. Já bych jí ten hmyz dávala klidně denně, ono přecejen z něho získá víc než z toho zeleného když je takhle mizerná. A až nabere svaly a kondici, tak bych jí ho dávala obden. Ona na to, aby byla sama schopná lovit prostě potřebuje získat sílu a motoriku, tu teď ještě nemá. Jinak zofáci a švábi jsou pro takhle zdevastovaná zvířata lepší, než cvrčci a saranče. Ty zofáky jí můžeš před násilným krmením zkusit hodit před čumák, jestli si po nich nevyjede sama, jsou pro ně velké lákadlo, obzvlášť pokud jsou třeba čerstvě svlečení.

Auri moc díky nejen tobě ale i všem ostatním za rady, no síla jí chybí, ale chuť má to je na ní vidět a den ode dne roste i její zájem o okolí, když jsme jí přivezli byla to jenom placka naprosto nehybná...a jinak tedy násilně krmit a krmit a vždycky před tím zkusit, zda by neměla zájem sama? Teď jí tedy ještě krmím několikrát ( zpravidla jeden den 2x a druhý den 3x) denně s tím, že dostává obojí - zelené i živé a živé střídám a obaluji ve vitamínech-to má vždy 1x denně, dávám jí než buď přestane mít sílu a nebo už vidím, že jí to jde spíš zpátky než dovnitř....největším ukazatelem pro mně je momentálně to vážení, že si hlídám, že přibírá a zas že nepřibírá nějak hodně rychle a moc. Je to takové hodně "o pokusech" v týdnu jí zase vyfotím a přidám fotky. Ještě jednou všem moc díky! A konečně taky začala vylučovat!

no vypadá podstatně líp, než na těch prvních fotkách. A má dobrý výraz, bude chtít bojovat o svůj život.

ale je to běh na dlouhou trať pro vás obě, než bude schopná sama žrát, tak to potrvá. Ona má uplně zdeformované nohy, na které se už možná nepostaví. takže sama asi lovit teď ani nezačne, že by si ulovila cvrčka. Ale až zesílí, tak by aspoň mohla sama žrát z pinzety nebo misky a naučit se nějak pohybovat, ikdyž to bude takový "vozejčkář". Chce to trpělivost a nečekat rychlé zázraky, ale jinak myslím, že si zatím vedete dobře.

jo? přijde ti lepší? no mně nějak ne, asi jak jí vidím denně, někdy i propadám skepsi když jí tak držím na ruce....no myslím, že pokud se bude hýbat, bude to dávat těmi předními, ty zadní má jak papír, ale snaží se....jo mně to krmení nijak neobtěžuje, spíš mám stále strach z toho, abych jí nedávala málo ale spíš moc, abych jí nepřekrmovala, tím bych jí rozhodně taky nepomohla...proto bych chtěla dojít alespoň k tomu,že i když už by nelovila sama, aby aspoň žrala z pinzety sama, abych věděla, že si vezme tolik, kolik chce... trpělivost mi nechybí,ale odvaha a hlavně víra v sebe sama, abych něco nepos....

Překonaná hranice 105g a dnes....3 šváby a 4 cvrčky sice bez vitamínů, ale za to úplně sama, ze země bez pinzety...noo škoda že nebyl někdo,kdo to zdokumentuje .-)morbidně jsem musela cvrčkům utrhat nožičky a šváby neustále otáčet na záda, protože není vůbec rychlá, ale sáhla si po nich sama a sama zpracovala. Ještě dotaz- dnes by toho sežrala i více, ale utnula jsem v nejlepším. Mám jí dávat dokud chce a nebo raději nějak korigovat? Zítra zkusím zase s vitamíny..

No, za 10dní zdvojnásobila váhu. :-) To je parádní.. Držím palce.. Já jednou zachránil mlade ze zverimexu. Koupil jsem ho za 1200,- i když jsem si myslel, že do týdne pojde, ale taky se z toho tak nějak vylizalo a pak jsem ho dal kamarádovi i s terarkem.. :-) od té doby do zverimexu nechodím..:-x

tak to je super, paráda :-) Ono než se pořádně rozežere a bude mít normální tělesnou kondici, tak jí dávej tolik kolik si vezme a nijak ji neomezuj, ale s těmi vytamíny můžeš ještě pár dní počkat. Nebo je nasyp na krmení pro hmyz a ten s tím nakrm, aby ten přípravek byl vevnitř v hmyzu a zbytečně ji neodrazoval.

Jinak ten "zpomalený" hmyz asi holt bude nutností, no...časem se uvidí, jestli se s tím postižením naučí hýbat na tolik, aby byla schopná lovit normální hmyz. Ale hlavně, že už sama může žrát, tos ji z toho vysekala celkem rychle :-)

No já jsem ještě stále hodně opatrná s hodnocením, dobře s vitamíny tedy ještě vyčkám a dám je krmné zvěři. No jinak se docela začala "pohybovat" po terárku, nicméně převážně to "táhne" předníma nohama, ty zadní to je velká bída stále :-( ale ožila opravdu hodně, ráno už na mně kouká a čeká až jí rozsvítím, kdykoli jdu okolo tak hlavičkou otáčí a sleduje....a když jí po krmení vracím do terárka tak už si i sama sleze z ruky a odsune se tam, kam chce....o víkendu jí zas zvážím, manipulace jí výrazně nevadí, já to s ní taky nepřeháním, beru jí jen na krmení ( a to už taky budu zkoušet v terárku) a na vážení, jinak má klídek.

Tak dnes sobota 12.4.2014 sama vzala 3 šváby ( obalené vitamíny!!) a 7 cvrčků :-) momentálně se vyhřívá na Slunci...s váhou šla sice maličko dolů, ale přičítám to tomu, že se její pohyb dost zlepšil, začala se pohybovat po celém teráriu, když mně vidí tak jde ke mně - to i nyní při focení :-) a dneska mi dokonce zdrhla z váhy! nicméně na samostatné lovení to není ani omylem, bere vše sama a s chutí, ale musím jí to tak trošku morbidně "omráčit" či jinak téměř znehybnit...musí se to hýbat, ale ne rychle...stává se ze mně odborník v týrání krmné zvěře :-( myslím, že problém má s koordinací, buď leze a nebo loví, ale spojit obojí dohromady se jí nedaří...

Tak ono nejake gramy nahoru/dolu, to staci ze se treba vykadi. Je super ze zacala takhle pekne zrat sama. On ten pohyb asi uz nikdy nebude uplne v poradku jako u zdraveho zvirete (ty deformace kvuli rachitide ji uz zustanou) ale urcite se to jeste zlepsi. Za mne - klobouk dolu za to co se uz povedlo a drzim palce. :)

jo to určitě,ona se začala i pravidelně vyprazdňovat, do toho trocha pohybu :-) moc díky, snad se dohrabeme k nějaké rozumné váze, k nějakému slušnějšímu a života-schopnému pohybu a v závěru hlavně doufám, že si ještě užije trošku lepšího, klidného, nehladovějícího života...že to hnusné už má za sebou...já moc díky za podporu a rady, bez toho bych to nedala, v životě jsem agamku doma neměla, natož pak takovou téměř před umřením!

PODIVNÉ CHOVÁNÍ????
Ahoj při pátku, agamka si myslím, má k světu, začala sama dlabat zelené z misky - sice jenom pampelišky a tak 1-2, ale úspěch, živé už nechce z pinzety, což je trošku problém, protože sama ho neuloví, takže musím krmná zvířata tak jakože "omráčit" a madam si poslouží sama..ALE!!!!
Dneska je už hodinu naložená v misce s vodou půlkou těla - tou zadní, vypadá tedy spokojeně, kouká po mně, ale zadečkem je ve vodě. Teplotu v terárku má stejnou jako vždycky, ráno se nahřívala, pak uzobla zelené, pak se tam tak různě přemísťovala - naprosto jako vždy a teď ta voda??? Už jsem jí dneska viděla i pít,což mně taky překvapilo...neděje se něco? předem moc díky za případné odpovědi.

Auri omlouvám se za pozdní reakci, aha tak to jo, v tom případě měla blbou misku a už jsem jí to vyměnila, teď má větší, prostornější, ale nizoučkou. Tak akorát :-) Ten její zadek no ten se nehýbal vůbec, když jsme jí přivezli, ona se v podstatě nehýbala vůbec, potom začala s předními nožkami a zadek spíš tahala za sebou, teď je to tak, že největší práci při pohybu stejně zvládá přední část těla, ale ty zadní nožičky už jsou citlivé, když jí na ně sáhnu tak s nimi reaguje, i když ne tak úplně jak píšeš, že by měla, ale pokrok tam je. Obávám se, že možná se to ještě o maličko zlepší, ale jinak už žádný zázrak nečekám. Zrychlila se, to už dokáže docela vyvinout tempo, když chce. Dneska jsem jí na burze koupila denní hole - tak to slupla jak malinu, troufám si tvrdit, že by zvládla větší a nebo třeba dvě. Po něm si ještě dala 3 pampelišky. Ta holátka - jak často jí mohu takovým holetem zpestřit stravu?
Díky :-)
jinak, když jsem dnes na burze viděla ty osvalené obry tak tedy musím napsat, že je fakt chudinka mrzáček....

Ono právě u těch zvířat, co byly takhle rozměklé je to postižení zadku dost častá věc...jak se zkřiví páteř, tak to tam skřípne nervy a ten zadek nefunguje, jak má. Někdy se to časem trochu zlepší, jinde ne, no...ale tak hlavně, že funguje aspoň nějak.

Co se týče těch holat tak jak už psal Lucifer, jenom občas jako pamlsek. Ona jim holata sice strašně jedou a je to kalorická bomba, ale taky jim to zrovna neprospívá z hlediska ledvin, takže to rači nepřehánět.

no přiznám se, že jsem vůbec čekala, zda se začne nějak hýbat a v jakém rozsahu, takže snad je dobře, že se hýbe, dojde si, kam potřebuje a holt s tím krmením jí budu doživotně asistovat a dělat, že "loví" úplně sama. Abych jí zvedla sebevědomí :-):-):-)
s holátkem ok, píšu si do mozkovny!

Dnešní pro mne nový zážitek - nakrmila jsem agamu ( stále ještě nemá žádné jméno ) a pak sem svítilo pěkně Slunce tak jsem jí dala do okna, spokojeně se vyhřívala, potom se zatáhlo tak jsem pro ní šla...a ona po mně "vystartovala" nevím, asi se lekla, byla zády, ale já se taky lekla a v závěru jí vyndaval mužský ( někdy se mi hodí :D :D ) nechtěla jsem s tou nepříjemností skončit, tak jsem si jí od něj vzala, abych se uklidnila já i ona a dala jí do terárka. Už v pohodě.
Jinak ale musím napsat, že dnes poprvé se na těch předních nožkách "postavila" do teď zvedala jen hlavu a nebyla schopná se vzepřít. Tak dneska už to praktikuje celý den. Jinak při krmení začala zdrhat, tak jsem pozorovala ty její zadní nožky - začíná je používat :-) stále to není ono ( nejspíš nikdy nebude), ale pomáhá si s nimi, což považuji za úspěch. Nicméně ta agresivita mně trošku zaskočila, snad to bylo jen leknutí....protože jinak mi jde vždy naproti, když otevírám terárko a je velmi přátelská.
Jinak upřesňuji, že jí tady nikdo zbytečně netahá, manipulace jen při krmení či tom slunění. A nemáme ani v úmyslu to nějak měnit. Takže určitě nebyla streslá, že by zaútočila ve stresu....

Ona asi jak začla nabírat kondici a motoriku, tak se začla i chovat přirozeněji, no...jak už psal Zdoter, vysluněná zvířata na přirozeném slunci, ikdyž v terárku jsou normálně salám najednou vyhrožujou a mohou i být plašší, to je normání a zdaleka se tak neprojevují jen vousatky.

:-) okno je samozřejmě otevřené, myslím, že nic nenahradí slunění přímo na Slunci, má tam možnost schování se do stínu, ale tu nevyužívá, lape Slunce jak jen to jde. Ano, je v kleci, písek pod ní je krásně vyhřátý, nevím, vystrkuji takto všechna zvířata, která UV-B potřebují a řekla bych, že jim to jedině prospívá....
můžu se zeptat, proč byste jí z terárka nevytahoval na Slunce? To jasně není na lucifera. :-)
Jinak tady vícekrát zmiňuji, že jí opavdu nemáme jako plyšáka, manipuluji s ní jen v případě nutnosti, což momentálně je při krmení ( stále sama nezvládá ) a při přendávání na Slunce, jinak má celé dny klid.

Držím palečky, mám také takového mrzáčka, je to leguán zelený. Když jsem se ho ujala měl zadní nožky úplně mrtvé a tahal je za sebou. Teď s nimi hýbe a používá je k pohybu po zemi. Je to stromový ještěr, ale pro své postižení musí mít nízké terárko, protože padal z větví. Větev má cca 0,5m nad zemí a má k ní vybudované schůdky. Jinak je to miláček, zbožňuje ho celá rodina a on se zase chová moc hezky k nám, jakoby věděl, že jsme mu pomohli. Možná je to také tím, že jsme se mu hodně věnovali.
Tady jsou nějaké fotečky jak to s Amoskou šlo.
Amosek_rust

Já se nedivim, že ten úkryt nevyužívá, při tý kose, co ve stínu je.. ;) (nevim teda, odud jsi, ale v Praze když foukne a zaleze sluníčko, tak je fakt zima)... Možná bych s tou opalovačkou počkala, až se ještě víc oteplí, ať ti tu chuděru zbytečně neofoukne...

Jinak taky moc držim palce fandim:)

Děkuji oběma, myslím, že držet palce ještě potřebovat bude. Jinak bydlím v Praze,ale máme okna na jih a z téhle strany nefouká, to když vylezu na druhé straně na balkon, mám pocit, že jsem někde úplně jinde :-) Jinak z té jižní strany už teď pro nás pekelné vedrooooooo pro nás!
Hlídám, aby jí neofouklo, v podstatě si vždycky najdu nějakou práci v tom pokoji, ve kterém jí vystrčím, abych měla přehled. :-) Prdlá noo já vím! :-)

Tak jsem se dnes chystala, že udělám pár fotek a agamku zvážím a ona od rána hrabe! Ona se snad chystá klást vajíčka.....už tři dny mi vylévala v koutě vodu, jsem říkala, že je úplně blbá a proč to dělá?! A dneska od rána tam v tom rohu odhodlaně hrabe. Řekla bych, že v tom není stres ani nespokojenost, její výraz je vážně odhodlaný. Je vůbec možné, aby takto zničené zvíře začalo klást? Mám pro ní něco udělat, aby pro to měla lepší pdmínky? Nebo jí prostě v klidu nechat a pak vejce vyhodit? Nebo by to mohl být i jiný důvod? Předem díky

Ještě jednou všem díky...přikládám nejnovější fotky, už vím, že nožky nebudou zcela funkční již doživotně, pohyblivost bude jistě zpomalená též celoživotně, nicméně, pokud jí přizpůsobím podmínky, "loví" si sama, žere s chutí, přibrala a myslím, že ještě přibere, dopřávám jí pohyb, aby tužila svaly, je již po druhém svleku - ten první byl tedy dost "hnusný" a nevypadá nijak zdrchaně....možná...někdy mám pocit, že má maličko nateklé nožky. Ale mírně a v podstatě co bych čekala od tak zhuntovaného zvířete....
tak snad ještě nějakou dobu dožije v "ústavu pro postižené" :-)

Kája z Brna - z vejcí byl nakonec ten první příšerný svlek, asi jí to moc nešlo s těmi starými nánosy tak to vypadalo všelijak, ale nakonec jsme to zvládly :-) a teď ten druhý už byl o mnoho lepší
Auri a Lucifer - no však díky vám hlavně se mi to podařilo, nebýt vašich rychlých a přesných rad, tápala bych a to by bylo spíš ke škodě než ku prospěchu :-)
Myslím, že krom toho, že možná ještě maličko přibere už žádné výrazné změny nenastanou a tak si zkrátka u nás v klídku dožije v podmínkách jaké jí jen nejlépe budu umět vytvořit :-)

Je to právě rok, co jsem tady prosila o rady a pomoc....rok utekl a....agama nejen, že ještě stále k údivu mému i okolnímu, žije, dokonce sama loví, je zvědavá, zajímá jí svět....:-) pravdou je, že nožky zůstaly po tom "koncentráku" maličko ochrnuté,tělíčko splasklé....nicméně z původních 58g/3 roky, má nyní 300g/4roky,vím, že to není žádné hi-fi, ale nutno vzít v úvahu, že jsem jí několik měsíců rozkrmovala, násilně krmila...atd....druhou agamku jsem pořídila ( ještě mládě), nejdříve jsem je měla oddělené, nyní jsou společně v jednom velkém teráriu a tady výsledek :-)
Akorát - přistřihujete agamám drápky?Obávám se, že ta "ochrnutá" si sama neporadí...

Gratulace, urcite je to velky uspech. Jinak prerostle drapy se ostrihat muzou, neni to zadny problem. Ja to delam normalne slusnymi ostrymi štípacími kleštěmi (nuzky na to nejsou vhodne) - jen dat pozor aby se nestrihlo do "ziveho". Je to stejne jako treba u ptaku.

Pro upresneni (pro urcite individua) - drapy striham jen pokud je to potreba - kdyz jsou skutecne prerostle, u starsich zvirat. Ne, nelakuju je na ruzovo.