Krajta se chová jako bláznen.
Ahoj,
Mám tříletého samce krajty královské a asi od včerejška se chová divně... furt kroutí hlavou kolem dokola a když odpočívá tak leží tak, že má hlavu vzhůru nohama a vypadá jak zdechlina... Když ho ale vytahnu z terarka tak je úplně v poho a loži mi po rukach.
Nebylo by video? Mám obavy, že to byla nějaká nemoc. Neím přesně, ale určitě se to tu už řešilo.
Jak ho máš dlouho doma?
si týden kupoval sem ho ještě se dvěma dalsima na ž.e.
O videjko bych se pokust mohl.
Je to přírodně zbarvená regiuska, nebo se jedná o nějakou barevnou mutaci, např. Spider nebo Bumble bee?
Video sem nenahrál protože teď se mu nějak kroutit nechce, tak jsem alespoň nafotil jak si hraje na mrtvolu... Měl by to být pinstripe.
Není to Pinstripe, ale jak jsem předpokládal Spider. To co had předvádí je takzvaný " Wobbling ". Nejedná se o žádnou nemoc, ale o běžné chování této mutace. Stejně tak se chovají i další kombinace, kde je gen Spidera, např: Bumle bee, Albino spider, Spinner a spousta dalších.
Díky moc už jsem se bál
tak uz sem zase o neco chytrejsi... jeste sem se s tim nesetkal...
to vypada na pekneho hvezdare...nejaka porucha CNS...
muze to byt napadeni retrovirem, ale kldine taky nejaka otrava...
v kazdem pripade drzet karantenu a kontaktovat prodavajicicho, co k tomu rekne...
Pokud by se jednalo o nějakou jinou mutaci regiusky, nebo o úplně jiný druh, např. hroznýše, tak bych samozřejmě doporučil karanténu a vyhledat veterináře, ale v případě Spidera a jedná na 99% o wobbling a ne o žádnou nemoc.
Toto chování je pro tuto mutaci typické. Pokud se Spider spáří s se samicí Normal, bude ve snůšce polovina mláďat Spider, která se bude chovat stejně jako otec ( zaklánět a kroutit hlavu ) a druhá polovina mláďat bude klasicky zbarvená a bude se chovat úplně normálně. Tato porucha se váže pouze ke genu Spidera.
Zdravím, také malinko zneužiji toto vlákno a zeptám se. Pokud se u samců Spider projevuje toto chování, jsou schopni normálně pářit samici? Nemají díky tomu sníženou ochotu se pářit nebo dokonce nejsou schopni pářit vůbec ?
Děkuji
Jak samec, tak samice Spider se kromě kroucení a zaklánění hlavy chovají úplně normálně. Bez problémů loví, páří se, z jejich snůšek se většinou líhne 100% mláďat.
Pouze nesmí dojít k páření mezi dvěma Spidery.
Ještě tohle vlákno "zneužiju" tohle je teda pinstripe?
Ano, tohle je Pinstripe
Tak sem to poplet no.. každopádně díky za všechno a hodně zdaru.
Ano, viem ze dotaz je rok stary, ale neodpustim si.
Tiez som sa pred nejakym rokom a pol ulakomil na spidera. Nastastie toto spravanie zacal prejavovat hned par hodin po zakupeni. Vtedy som sa naozaj zlakol, myslel som ze had my za kazdu chvilu exne. Stacilo vsak par minut na nete a vedel som kde je pes zakopany. Okamzite som kontaktoval predajcu a priznam sa, dost hrubym sposobom som mu oznamil ze chcem pracy naspat. Samozrejme o tom nechcel ani pocut, branil sa tym ze je to u tejto formy normalne (o com sa ma samozrejme pred kupou neobtazoval informovat). Nastastie zazracne slovicko "advokat" pomohlo. Prachy vratil a kriplika si vzal spat, samozrejme s kyslim ksichtom a do sameho konca sa tvaril aku my roby laskavost.
Viem, je to kazdeho osobna vec co chova, ale za taketo zhovadovanie zvierat by som strielal.
Já si též neodpustím.Jestliže si pořizuješ spidera tak předpokládám že se zajímáš o barevné mutace těchto hadů a tudíž o tomto problému budeš vědět.
Budu upřímný, příspěvku JM83 vůbec nerozumím a není to slovenštinou...
Ano, bolo to aj mojou blbostou, informacia je dostupna, ale uprimne, clovek sa obycajne dozvie co je vo veci az ked je neskoro (ako aj v povodnom dotaze).
Rozumiem ze predavajuci chce hlavne predat a veta "Pocul si uz niekedy o wobblingu?" urcite dost zaujemcov odradi. Ale stale je to zamerne zamlcanie dost zavazneho faktu. Urcite by nikto nebol rad, ak by mu predavajuci akosi zabudol povedat ze had bol od vyliahnutia nasilne krmeny. Takze odbyt vrodenu poruchu ako "normalne" spravanie a akosi sa nim nezatazovat je dost od veci.
Teď už tomu rozumím
JM83 kazdopadne dost pochybujem ze sa pan predavajuci dal zmiast advokatom, lebo pokial je to bezna vec u tychto zvierat tak dost pochybujem ze slo o opravnenu reklamaciu a teda pan ti naozaj robil laskavost ked ti vratil peniaze. To je ako keby si vratil psa lebo moc steka. Proste kupujes si zviera s tym ze ma typicke vlastnosti a tvoja nevedonost o nich nie je dovodom na reklamaciu. Tot moj nazor poznaceny profesionalnou deformaciou.
Mnohi kupujuci sa dozvedia co maju, az ked je to doma a az potom sa dovzdelavaju,nie je to vsak (v tomto pripade)dovod byt na predajcu hruby...ine by bolo ,keby naozaj islo o virus...
Přesně tak, tohle je vyloženě "blbost" kupujícího, že nakupuje něco o čem nemá páru a pak se to snaží shodit na prodejce. U spiderů lze toto chování považovat za normální, stejně tak, jako u mutace jaguar u kobercovek. Psal jsem tu o tom již před delším časem a řada dalších také. Tohle je přesně to, když klesá cena mutací na úroveň klasicky zbarvených zvířat a následně si je pořizují neználci, kterým učaruje barva a cena, aniž by měli páru o tom, co si pořizují. Opravdu "chválihodné"...
To je jasne keby islo o virus tak v pravnom ponimani by to bol v podstate poskodeny tovar, avsak v tomto pripade islo v podstate o tovar s beznymi vlastnostami. Aspon tak to chape pravny system ( teda aspon u nas v SR) takze treba si nastudovat a az potom sa rozhodnut co chcem/nechcem kupit.
Tohle je taky naprosto zcestná blbost. Jednak se čeká, že takovou mutaci si kupuje člověk, co ví, co to obnáší (asi jako koupit si anglického buldoka nebo mopse a pak se divit, že neudýchává ve 30C vedrech, nebo chtít reklamovat že čau čau má modrý jazyk), za druhé je wobling vázaný shodou okolností na barevně tak zajímavé mutace, že dotyčným zbývá jen si vybrat. Buď bude mít doma killerbee, bumble bee, nebo právě spidera a nebo smol pachol, musí si nechat zajít chuť, když se mu tato vlastnost nelíbí. I když je trend u části chovatelů snažit se uplatňovat v chovu newoblící zvířata, zdaleka nelze říct, že je obvyklé narazit na taková zvířata. Dá se říct, že chovatelé jsou na začátku takového šlechtění. Sám jsem měl v chovu spidery, kteří woblili, ale naproti tomu jedinou bumble bee 0,1, která newoblila vůbec (navíc sestra woblící spiderky), stejně jako newoblila kamarádova 0,1 spider het albino. To byla jediná zvířata, která jsem zažil osobně, co se takto neprojevovala. Wobling je v různých "stupních", dá-li se to tak nazvat, ale to už je zbytečné se opakovat, stačí si dát práci a trošku pohledat. Zaměňovat nežeroucího hada s hadem, který woblí je míchání hrušek s jablky a o naprosto něčem jiném. Pokud si jdu koupit závojnatku, tak vím, že má závoje a vzápětí nevyhrožuji tím, že mi jaksi zatajili, že to není obyčejný karas s jednoduchým typem ploutve, jak jsem si vybájil nebo kupuju-li štěně boxera, nebudu se chtít soudit proto, že jsem sám hlupák a nestálo mi za to zjistit si, že boxer má placatou tlamu a nemá tlamu jak ovčák. Proberte se
Vlastne s Vamy uplne suhlasim, zachoval som sa ako blbec, hlavne pre to co pisete vissie, vyzera to inak a je to za babku. A nechat si zajit chut, to by bolo to co by som bol urobyl keby som bol vedel to co dnes. Zhodou okolnosti, tiez sa my velmi paci bulldog, ale urcite ho nebudem mat, prave pre problemy s dychanim ktore ma.
Máte pravdu že wobbling je u některých vyšlechtěných mutací hadů častý jev. A proto souhlasím že každý zájemce o tato zvířata má možnost si informace o wobblingu sám vyhledat.
Ale může mi tu někdo srozumitelně vysvětlit co to vlastně wobbling je? ...když to není nemoc (prosím bez jakékoli agrese). ,,Nemoc" to třeba není, ale genetická vada určitě. A znepokojuje mi, že chovatelé to už dnes u některých barevných populací považují za standard.
Zvířata chovám už nějakou dobu a pamatuju časy kdy se inbreeding považoval za nežádoucí právě kvůli možným genetickým vadám. A zvířata s genetickýma vadama se doporučovalo nekompromisně z budoucího chovu vyřazovat. Jestli si to dobře vysvětluju, tak v dnešní době je mezi chovateli vyšlechtění některých barevných mutací nadřazeno některým možným genetickým vadám.
Ano,je to genetická porucha (vada) která se takto projevuje.Tato porucha působí na motoriku zvířete.
Akurat,ze tu je tato vada akceptovana a ako napr.u scales hadov dokonca podporovana a vyhladavana...osobne ,,umele'' mutacie,hybridy atd. nemusim...urcite viac k veci napise niekto,kto sa venuje farbickam...
Dnes by mi docela zajímalo jestli problém wobblingu u spider regiusek přišel už s importy a nebo se objevil až časem s x-tou generací v odchovech.
Prvního spidera jsem totiž viděl už v roce 1993 v importu Tera Impexu (český Krumlov) z tzv. faremního odchovu ze Ghany. Když jsem si vybíral mláďata do chovu na burze v Praze, tak mi prodejce extra na zvláštnost kresby tohoto zvíře upozornil. Bohužel mutace tenkrát ještě nefrčely a já vybíral spíš pokud možno co ,,nejkontrastnější a nejžlutější" jedince. A tohle zvíře mělo špinavější zbarvení.
je zrejme,ze maju tendencie vytvarat poruchu,mutovat aj tymto smerom....ale v prirode taketo jedince asi nemaju sancu na prezitie...
To bych si nebyl tak jistý, ostatně právě importy z přírody tuto myšlenku rozhodně nepotvrzují
neviem si dobre predstavit ako lovi woblujuce zviera,ale v kazdom pripade dik za poucenie a doplnenie informacii...
Z vlastí zkušenosti mohu potvrdit, že loví úplně stejně jako " zdravá " regiuska. Nikdy jsem nezpozoroval, že by minula.
Přesně tak, loví jakoby se nechumelilo.
No s tou genetikou je to složitější, protože tím právě netrpí všichni spideři a mutace z nich vzniklé a aby to nebylo vůbec jednoduché, je známý wobling i u přírodních regiusek, které se spidery nemají vůbec nic společného a nikdy s nimi nebyli páření (rozumějte třeba woblící reginy z přírody).
Spider mutace, alespoň co mě je známo, je jediná umožňující pro ni typickou kresbu řekněme "pavoučího" vzoru. Tedy jak jsem psal nahoře - je její chov otázkou vlastní volby toho kterého člověka. Buď jí berete jak je i s tím, že nese či může nést tyto projevy, nebo zkrátka chovatel musí v rámci třeba své etiky na chov mutací spojenou se spidery zapomenout. Bez spidera zkrátka nebudete mít ani bumble bee, ani killer bee, ani honeybee a další stovky mutací, kterým dává spider nezaměnitelný vzhled. Holt jeden z dalších případů, který rozděluje chovatelé na další skupiny, právě tak, jako chov scaleless zvířat, designer zvířat, kříženců atd..
Ano, dá se to tak říci, stejně jako se děje už stovky let v jiných chovatelských odvětvích -
viz můj příklad různých rybích druhů se závojovými ploutvemi, jiným tvarem šupin či jejich absence, šlechtění novotvarů na hlavách (lví hlavy, karkulky, nebehledky, bublinoočky, dalekohledky atd.)., zkrácené čenichové partie desítek plemen psů , bezsrstost koček (donský a kanadský sphynx), morčat, myší, potkanů, peruánských, mexických naháčů atd.. To vše je prostě člověkem daný "standard" pro linie nejrůznějších druhů a jejich domestikovaných plemen či forem, které se v přírodě nevyskytují a rozhodně ani vyskytovat nikdy nebudou.
Nechci, aby toto vyznělo jako obhajoba woblingu a podobných věcí, nicméně musím říct, že zrovna v mém chovu zvířata nikterak netrpěla, protože wobling se projevuje u mnoha zvířat zpravidla při stresu a nervovém vypětí (což je zpravidla manipulace se zvířetem, umístění do nového prostředí atp. - prostě něco, co na zvíře působí stresově). V klidu se wobling neprojevoval vůbec, pozoroval jsem ho právě při nějaké vypjatější akci - třeba u jedné bumble bee výraznějším třesem hlavy při zaznamenání pachu kořisti + těsně před útokem na kořist(to samé jsem pozoroval ovšem i u dvou přírodních regin 100% z dovozu z Ghany), jiný had, spider, projevoval wobling jen tak, že si dokázal položit "hlavu na krk" (tedy něco hodně podobného jako provozují gekončíci noční mutace Enigma). Mnoho chovatelů uvádí, že nejsilněji se wobling objevuje během dospívání zvířete, pak se situace ustaluje a až na výjimky zůstává otázkou právě určitých vypjatých situací zvířete. Vzhledem k tomu, že žádný můj had se "spider genem" nevyšiloval až tak extrémně, nikterak jsem se pozorováním toho, zda se to zlehčuje, nezabýval. Snad jsem to trošku osvětlil.
Epanterias: obdivuju vaše informace je to něco úžasného co všechno máte v malíku, skládám poklonu. Mohu se jenom zeptat od kut jste?
Díky za poměrně vyčerpávající odpověď.
Jen bych se ještě zeptal; nikdy jsem mutace nemusel, ale kříženci Morelia spilota cheynei a Morelia spilota spilota (Diamond jungle cross) se mi líbí a vážně o nich uvažuju. Vyskytuje se wobling i u těchto zvířat?
Děkuju.
Kdyby se jednalo o diamond jungle JAGUAR, pak by se u nich vyskytnou wobling mohl. Jak už bylo psáno výše, tak wobling nese gen jaguára (mimojiné). Takže diamond jungle cross by woblit neměli, resp. nesmí. Ale epanterias nás přesvědčil, že mu woblily i přírodní regiusky. Takže za mě, nebudou woblit.
Nerad bych aby to vyznělo zkresleně - dvě importované reginy z Ghany se chovaly obdobně jako mnou chovaná bumble bee (znatelný třes projevující se při vzrušení při lovu - naprosto totožně). Takový ten wobling tvrdšího zrna, jako je vyložené zaklánění hlavy, přepadání hlavy na stranu či do stran jsem u nich nepozoroval. Když jsem se ale zajímal o wobling jako takový a sjížděl zahraniční diskuse, servery a chovatelské stránky, našel jsem právě několik zmínek o tom, že taková zvířata jsou známá i z přírody a přitom jako spider nevypadají, ani s nimi nemají žádnou spojitost (nejedná se fenotypicky o spidery, ani po nich nikdy spideři odchovaní nebyli).
Jinak teoreticky ze spojení spilot, které uvádí Vladěk by žádná mláďata woblit neměla, tuhle vlohu nesou skutečně jaguáři. Jinak ještě odbočím - co jsem zažil wobling u spilot tak to bylo to samé, co u regin. Zažil jsem samce jaguára, který při woblingu opisoval první třetinou těla kružnici ve vzduchu a sám jsem měl ale v chovu samečka jaguára po samci harrisoni a samici jaguara, který byl woblingem netknutý. Naprosto normální spilota, ať už lovil, bral jsem ho do rukou, nebo se mu čistilo terárium..
Já mám přesně tu samou zkušenost, co tu popisuje Epanterias. Mám doma tříroční samici jaguára a ani náznak woblingu jsem nezpozoroval i přes to, že je to docela temperamentní zvíře.
Ještě jednou díky všem, ...hlavně Epanteriasovi i za doplňující uklidňující informace ohledně spilot.
Rádo se stalo
Na druhou stranu clovek co prska kazdy rok spidery za par stovek nemuze ocekavat, ze jeho zkaznikem bude nejaky profesionalni chovatel. Tahle zvirata proste uz konci jen u pet chovatelu amateru. Takze se neni co divit, ze o tomto problemu rada kupujicich nevi. Tady si poskytnutim teto informace prodavajici usetri pripadne stresy s rozohnenym mudlou, viz. vyse. Krome toho je to urcita serioznost, se o tomto problemu zminit. Ale kazdeho vec.
Na jednu stranu máte pravdu, na druhou mi to připomíná toho idiota z Ameriky, co se soudil tuším s MC´Donalds, když se opařil kávou, co si koupil, že na ní nebylo napsáno, že je horká. Prostě to k tomu patří, jako k tomu boxerovi placatý čumák. Když si koupím boxera, co placatý čumák nemá, tak to prostě není boxer.. Řešit to pak jako nějakou skrytou vadu je zkrátka hloupost.
Ono fakt nezbývá, než pořád plakat a vzpomínat na staré časy, kdy nebyl inernet, lezlo se po knihovnách, protože se první studovalo a pak se pořizovalo, nebo to šlo nějak ruku v ruce (když se něco doneslo o čem jsem netušil, zvesela jsem mazal zjišťovat co a jak, aby se to mělo dobře). Dneska se kouká co je to na stole barevnýho, pak ideálně koupit to co nejlevněji a doma to někam vrznout a když se najde čas mezi zábavou a prací, nebo zábavou a zábavou, tak se mrkneme, co jsme si to vlastně donesli. A nebo ani to ne a pak se divíme, že se nám to doma nějak divně svíjí...a pak začneme zjišťovat. Sorry, za tohle nemůže prodejce.
PS: se spidery jsem zažil jinou příhodu a ta byla oprávněně podvodná a to když jeden nejmenovaný nabízel hetero na spider. Tomu říkám podraz a podvod a je to na přesdržku. To co tu probíráme ovšem není chybou prodejce.
Já tomu rozumím, ale tyhle mutace se prostě už dostávají k lidem u kterých je úspěch že si nekoupí regínu z odchytu a připlatí pár stovek za barvičku. Třeba si i přečtou nějaké články o regínách, nějakou knížku, ale tam na tohle člověk opravdu nenarazí. Upřímně řečeno se o tom tolik nemluví, málokterý chovatel mutačních regín by dělal osvětu na své stránce nebo FB. :) Oni jsou ostatně lidé schopni zaplatit i mnohem víc aniž by věděli o nějakých potížích konkrétních mutací, leucistic mřížek se prodá docela dost, cenovka tam je cca $5000, přesto 99% zvířat se nedožije dvou let. To už je docela drahá chyba kupujícího a to často nejde o začátečníky..
Já nevím, pokud si dám práci a zadám na google python regius spider, vystřelí mi na 5. pozici (první tři jsou odkazy na videa na youtube) česká stránka Jardy Gilara a Karla Böhma, kde se o neuropatologických projevech spidera zmiňují. I když to tam není rozvedené, čekal bych, že to zájemce nakopne (já vím, jsem naivní) hledat i jinde a neuspokojí ho text o pěti řádcích. Hledat dnes jen na českých serverech je zbytečnost a více než nejapný přepych, reginy a jejich mutace jsou u nás v plenkách (vyjma zmiňovaných pánů a přibližně 4 dalších chovatelů, kteří je dělají na zahraniční úrovni a jejichž odchovy lepších kombinací tu stejně nejsou prodejné, takže končí opět za humny), takže bych čekal, že když se dá každá stránka zlehka kliknutím na pravé tlačítko myši přeložit do češtiny (byť lámané), najde se toho o woblingu tuny, lhostejno že na zahraničních stránkách. Je to prostě o tom, že kdo hledá najde a kdo neumí, čumí.. Čím víc má lidstvo informací pod čumákem, tím méně se o vše stará, zajímá.
O tom, že pořízení pastela, mojave, spidera a koneckonců i pinstripe atd. už není o žádné super sumě (poděkujme především polským přátelům a jejich antidumpingovým cenám), je bez diskuse a holt se v tom zrcadlí i to, že si je pořídí už naprosto každý.