Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem povolení k chovu nebezpečných zvířat

Dobrý den, píši ročníkovou práci o nebezpečných terarijních zvířatech, ale na internetu jsem toho moc nenasel a když jo,tak se to většinou navzájem neshodovalo, a tak se chci zeptat, zda např. kajmanky, velcí škrtiči, nějaké žáby, štíři apod. patří taky mezi tyto nebezpečná zvířata.
Mnohokrát všem dekuji za odpovědi. :)

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
netušíte někdo, zda do toho seznamu spadá i korovec a heterodon ?
Araneus84 25.01.2015 20:30
Araneus84
...korovec určitě, heterodona bych neřešil.
Vladěk 25.01.2015 22:04
Vladěk
co tak si najst ,stiahnut ,konkretnu vyhlasku?Nebudes sa musiet pitat ci tam patri to a to...
rast 26.01.2015 08:58
rast
A napr.v slovenskej vyhlaske su aj bezobratle,konkretne skorpiony a pavuky...a samozrejme vsetky jed…
rast 26.01.2015 09:06
rast
...nevím jak na Slovensku, ale tady v čechách pochybuju že má někdo Heterodony hlášený na KVS. Nebo…
Vladěk 26.01.2015 12:25
Vladěk
Co jsou to vlastně "jedovatí plazi"? Já bych ty teraristy raději všechny rovnou pozavíral! ;-)
navay 26.01.2015 13:54
navay
Vyhlaska ,zakon,nerozdeluje jedovate a malo jedovate...Nakoniec podobnyh prikladov druhov,ktore vyhl…
rast 26.01.2015 16:13
rast
Je pravda, že ustanovení § 2 odst. 1 písm. a) vyhlášky č. 411/2008 Sb., o stanovení druhů zvířat vyž…
Filip007 27.01.2015 00:27
Filip007
Tak :-D Že jsou v tom seznamu jedovatých hadů opravdu všichni jedovatí hadi, je věc jedna....že jsou…
Réza 27.01.2015 00:54
Réza
Podle mého názoru se vyhláška o stanovení druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči na plazy jejichž m…
Filip007 27.01.2015 03:11
Filip007
Jinak řečeno: máme dvě vzájemně související subjektivní kritéria (jedovatost a náročnost chovu) jeji…
navay 27.01.2015 07:18
navay
Když to úplně zjednodušíš, tak kdyby jednou nedej bože někdo řešil tvoje povolení nebo nepovolení k…
Réza 27.01.2015 09:56
Réza
Je to bohužel tak. Lze předpokládat, že veterinární správa pojem "všechny jedovaté druhy" vyloží způ…
Filip007 27.01.2015 11:06
Filip007
oprasujem trosku tuto staru temu. hlasite teda "jedovate" druhy hadov, ktorych jed je pre cloveka be… poslední
lim 05.02.2019 16:58
lim

...nevím jak na Slovensku, ale tady v čechách pochybuju že má někdo Heterodony hlášený na KVS. Nebo se snad pletu?
Jasně; ve vyhlášce ČR je obecně psáno jedovaté druhy. Ale u spousty druhů hadů je jedovatost hodně zpochybnitelná. To sice neplatí tak úplně pro Heterodony, ale každý trošku zkušenější chovatel hadů ví, jak to s jejich jedovatostí ve skutečnosti je.
A tedy není nutné jejich toxicitu zveličovat přihlašováním na KVS.
Aby jsme se nakonec z úřadů nepo.rali a vlastním přičiněním nemuseli přihlašovat kdejakou ...žovku co disponuje náznaky toxicity.

Je pravda, že ustanovení § 2 odst. 1 písm. a) vyhlášky č. 411/2008 Sb., o stanovení druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči, v platném znění (dále jen "vyhláška o stanovení druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči") taxativně vymezuje "všechny" jedovaté druhy plazů, nicméně nelze uzavřít, že např. zmíněný Heterodon pod pojem "jedovatý druh" bez dalšího spadá. Jak již výše zmínila Réza, smyslem vyhlášky o stanovení druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči a zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, v platném znění, je především ochrana zvířat vyžadujících zvláštní péči před neodborných chovem, který by mohl vést k jejich týrání. Již zákonodárce v důvodové zprávě k vyhlášce č. 205/2011 Sb., kterou se mění vyhláška o stanovení druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči vyjádřil názor, že kritériem pro zařazení zvířete mezi druhy zvířat vyžadující zvláštní péči není primárně jeho nebezpečnost pro člověka, ale především náročnost jeho chovu vyplývající z biologické náročnosti a délky doby chovu v péči člověka.

Ač tedy zákonodárce (alibisticky) zvolil znění "všechny jedovaté druhy", je na místě předpis vykládat podle jeho smyslu a nikoliv podle jeho přesné dikce. Zde je na místě podotknout, že zákonodárce např. nepovažoval za nutné zařadit mezi druhy zvířat vyžadujících zvláštní péči některé bezobratlé, ač si byl jejich nebezpečnosti pro člověka nepochybně vědom, nicméně shledal (neposuzuji, zda správně), že jejich chov není natolik náročný, aby byl předmětem státního dozoru.

Zda případný spor s příslušným orgánem veterinární správy stojí za správní poplatek ve výši 1 000 Kč je samozřejmě na úvaze chovatele.

Tak :-D
Že jsou v tom seznamu jedovatých hadů opravdu všichni jedovatí hadi, je věc jedna....že jsou tam třeba i bičovky, které - pro člověka - toxické v podstatě nejsou, je věc druhá...ale máme i mnohem nesmyslnější zákony. Ještě jsme na tom dobře (zatím), třeba oproti Německu/Rakousku atd., kde se chov těchto "nebezpečných" zvířat zakazuje plošně.

Podle mého názoru se vyhláška o stanovení druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči na plazy jejichž míra jedovatosti (nebezpečnosti) je natolik nízká, že není pro člověka objektivně (vyjma individuální účinnosti jedu na konkrétního člověka) nebezpečná, a priori nevztahuje.

Vyhláška o stanovení druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči obsahuje pojem "jedovatý druh", aniž by tento pojem specifikovala. Zde (na poradně) je vyjádřen názor, že pokud stanovuje "všechny jedovaté druhy", tak nelze rozlišovat mezi "méně" či "více" jedovatými. Podle mého soudu je však tato úvaha nesprávná, neboť je nepřípustně rozšiřující.

Pokud zákon na ochranu zvířat proti týrání či vyhláška o stanovení druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči vysvětlení pojmu "jedovatý druh" neobsahuje, je na místě se k jeho významu dopracovat výkladem právního předpisu, zejména jeho smyslem a účelem, který je jím sledován.

Jak již bylo řečeno výše, účelem zákona na ochranu zvířat proti týrání je primárně ochrana zvířat vyžadujících zvláštní péči před neodborným chovem, který by mohl vést k jejich týrání, přičemž pro zařazení zvířete mezi druhy vyžadující zvláštní péči není primárně kritériem jeho nebezpečnost pro člověka (!), ale především náročnost jeho chovu.

Zákonodárce byl tedy veden (správnou) úvahou, že jedovatý plaz je právě pro svou jedovatost náročný (resp. náročnější, než nejedovatý) na chov, neboť klade vyšší nároky na chovatele z hlediska zabezpečení jeho životních potřeb (od výměny vody po řešení zdravotních komplikací), které se - vzhledem k jeho jedovatosti - zabezpečují (výrazně) obtížněji, než u plazů nejedovatých (manipulace, zabezpečení, strach apod.) a vyžaduje tedy zvláštní péči.

Nicméně toto zcela zjevně nelze vztáhnout na plazy, které sice jedovým aparátem disponují, avšak účinnost jejich jedu je objektivně takřka zanedbatelná, neboť tito plazi onu - shora popsanou - zvláštní péči zjevně nepotřebují.

Dalším faktorem pro podporu tohoto výkladu je také skutečnost, že žádný právní předpis neupravuje seznam jedovatých plazů, přičemž i v dnešní "moderní" době existují spory o množství, účinnost a míru nebezpečnosti (pro člověka) jedu, kterým někteří plazi disponují.

Závěrem lze shrnout, že pojmem "všechny jedovaté druhy" se rozumí všechny jedovaté druhy, které v souladu s účelem, který zákon na ochranu zvířat proti týrání sleduje, vyžadují zvláštní péči.

Když to úplně zjednodušíš, tak kdyby jednou nedej bože někdo řešil tvoje povolení nebo nepovolení k chovu třeba bičovky nebo jiných neškodných druhů, pravděpodobně bude záležet na tom, na jak moc velkýho pitomce a rejpala narazíš :-D Tak je to i u toho samotnýho vyřizování povolení k chovu...

Je to bohužel tak. Lze předpokládat, že veterinární správa pojem "všechny jedovaté druhy" vyloží způsobem, který pro ní bude nejlépe uchopitelný a nejlépe aplikovatelný a v případě sporného případů rozšíří význam tohoto pojmu na všechny jedovaté druhy bez ohledu na míru jejich objektivní jedovatosti - tedy v rozporu s tím co jsem psal výše. V takovém případě buď - byť s těžkým srdcem - tuto "nespravedlnost" přijmeme, nebo se budeme pomocí opravných prostředků domáhat správného výkladu prostřednictvím správních soudů. Pokud by někdo tento problém s veterinární správou řešil, ozvěte se mi.

oprasujem trosku tuto staru temu. hlasite teda "jedovate" druhy hadov, ktorych jed je pre cloveka bezvyznamny?
pozeram, aj ked je to diskutabilne, ze radsej hlasit a mat pokoj a v ziadosti zrazu vidim: vyjadrenie obce k chovu neb.zvierat, Stanovisko oraganu ochrany prirody, organu verejneho zdravia atd atd....

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru