Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Plazi u veterinářů, Vaše zkušenosti :)

Po aktuální zkušenosti mě napadlo založit tu toto téma.
Sehnat kvalitního ,,plazího" veterináře je mnohdy docela umění a nikde jsem tu nenašla vlákno, kde by bylo více doporučení na dobré vety napříč ČR. Mnoha lidem by to, si myslím, pomohlo v akutních situacích.
Pokud Vám to přijde jako nesmysl, tak to smažte :-) Pokud ne, tak prosím pište své tipy na dobré veterináře, zkušenosti apod. :-) A klidně i nějaké perličky, ať se zasmějeme :-)
+ Podotázka pro Elaphku - jak je to s výukou léčby exotů na VŠ? Je to vůbec povinný předmět?

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Díky za reakce :-) Z dosavadních zkušeností s veterináři mi právě došlo, že se tomu na VŠ nebude věn…
V.R. 26.02.2015 07:48
V.R.
Nemyslím to nijak zle, ale trochu mě zaráží počet tržnejch ran. Ze zvědavosti by mě zajímalo jak k t…
cejna 26.02.2015 11:37
cejna
Cejno ono záleží co kdo chová :-) U drobnějších druhů užovek se člověk při chovu setká tak s kousanc…
Aurifer 26.02.2015 15:39
Aurifer
Díky za reakci Auri :-) Je fakt, že čím větší a silnější zvíře, tím musí mít člověk silnější žaludek… nový
V.R. 27.02.2015 09:13
V.R.
Jo jasně, chápu. Jak jsem psal, nemyslel jsem to jako rejpání, jen jsem byl prostě zvědavej jak k to… nový
cejna 27.02.2015 10:18
cejna
Dámy, máte pravdu, tohle je jeden z hlavních důvodů proč už nechovám velké škrtiče...:-) [http://te… nový
naden 27.02.2015 11:26
naden
Jednoznačně MVDr.Hnízdo-Animal Clinic, Bílá Hora-Praha(machr v oboru herpetologie)
tonicek 26.02.2015 21:38
tonicek
V Plzni jednoznačně MVDr.Vítězslav Honsa. veterinarplzen.webnode.cz nový
Josefek 27.02.2015 11:49
Josefek
Já mám také dobré zkušenosti s vet goby na černém mostě, zachránili nám agamu kočičinskou poslední
Jitka89 06.03.2015 09:21
Jitka89

Díky za reakce :-)
Z dosavadních zkušeností s veterináři mi právě došlo, že se tomu na VŠ nebude věnovat moc času. Právě nám i jedna vet říkala, že to ani není povinný předmět. Ale chtěla jsem si to ještě ověřit.
My máme zatím dost hrůzné zkušenosti s tím, jak veterináři léčí plazy. Za posledních několik let jsme řešili 3 případy tržných zranění, které bylo potřeba sešít.
1. případ - nejmenovaná vet v Chrudimi přítele přišila k hadovi :-) Zvíře fixoval (šil se vykouslý sval u tlamy) a přes krev okolo dotyčná MVDr. hadovi k hubě přišila přítelův palec.
2. případ - nijak vážné tržné zranění, sešito, nejmenovaný vet ze Slatiňan nám ale následně zabil cca 4 metry dlouhého, chovného samce PMB naprosto nevhodnou aplikací antibiotik.
3. případ - hluboká ale nijak rozsáhlá tržná rána, na klinice v Heřmanově Městci jsme museli přemluvit veterinářku, že bude jen mechanicky šít, že si hada sami podržíme a nakonec jsme mu i sami museli píchnout ATB.
Právě toto mě dohnalo k nápadu zkusit udělat seznam veterinářů u nichž s plazem nedopadnete tak, jako my. Je zbytečné aby tu lidé zakládali vlákna při hledání veta v konkrétní oblati, když mohou být dobří MVDr. vypsaní v jednom vlákně :-)

Cejno ono záleží co kdo chová :-) U drobnějších druhů užovek se člověk při chovu setká tak s kousancem od myši nebo skřípnutím v šoupačkách, ale s přiměřeně většíma zvířatama s přiměřeně větší "výbavou" a silou už to pak mohou být hodně slušné lošny. A nemusí to být jen větší škrtiči, i třeba velcí ještěři. Ono tam kolikrát stačí, když se 1 zvíře po druhém v ubikaci jen "blbě projde" a trefí drápem, ani nemusí jít o vzájemnou bitku s kousancema.

Díky za reakci Auri :-)
Je fakt, že čím větší a silnější zvíře, tím musí mít člověk silnější žaludek a nervy. A to nejen při nějakých vyjímečných situacích, třeba při těch zraněních, ale i při běžném provozu. U menších zvířat typu agama nebo užovka se řeší pár kapek krve z myšky, bobeček v tera a z nemocí tak nastydnutí, paraziti nebo plíseň. U větších zvířat jsme jinde :-)
Když nám ještě písmeňáci odmítali mrtvou kořist, tak jsme byli nuceni do tera párkrát za měsíc vysypat 10 - 15 živých morčat. Po pár hodinách to tam vypadalo, jak po řádění Charlese Mansona a jeho Rodiny :-D Úměrně tomu se zvětšují i bobany a bohužel i velikost případných zranění. U hadů jsou ta případná zranění ještě mnohdy bohužel podpořena jejich absolutní tupostí vůči bolesti...

Jo jasně, chápu. Jak jsem psal, nemyslel jsem to jako rejpání, jen jsem byl prostě zvědavej jak k tomu přišli...Je jasný, že s délkou a hmotností těch větších krajt je i větší riziko většího poranění. A náhody a nehody se stávaj všem. Jinak by asi nemohla existovat reverzní teraristika ;-).

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru