Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dezinfekcia terária

Akým prípravkom je najvhodnejšie dezinfikovať terárium s 3D stenou? Agame boli diagnostikované kokcidie. Parný čistič ani germicid neprichádzajú do úvahy. Poprosím nejakú overenú chémiu. V jednom eshope mi povedali že by mal stačiť sanitol, ale tým si nie som istý. Ďakujem za rady.

3D stěnu po kokcidiích leda vyhodit a spálit. Nebo terárko vyčistit a vydesinfikovat a pak nechat několik měsíců prázdné a uplně suché, protože spory kokcidií časem vyschnou. Ale Sanytol na ně nezabere..leda čpavek a ani to není u členitého povrchu 100%.

Naprosto přesně. Na 100% ani svěcená voda

nevím jak je to s účinností ,ale při léčbě kokcidií jsem používal sanytol + horkovzdušnou pistoli ( až 400C) myslím, že to přehřátí i krátkodobé ( řádově několik desítek sekund) by je mělo zničit .

tak pokud je to klasika polystyren -> lepidlo -> písek + duvilax tak na to se musí opatrně, něco to po chvíli vydrží ,ale při delším styku s takto vysokou teplotou dojde k deformaci , proto je dobré třeba foukat z větší dálky po určitou dobu a nechat zchládnout a postup opakovat . Myslím, že teplota nad 80 C by měla být postačující, jinak bych se vyhnul foukání na PU pěnu jelikož je pořád živá a s jistotou se Vám začnou dělat prasklinky.

Na spory Persteril (kyselina peroctová). Jak už název napovídá sterilizuje (hubí všechny patogeny i metabolicky neaktivní - spory). Je těkavá, páry se dostanou i do členitého pozadí (A teraristovi do nosu a očí:-D). Po použití se rozloží na ocet a vodu.
Dala by se sehnat v nemocnici nebo v mikrobiologické laboratoři, někdy ji mají i veterináři.