Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dezinfekcia terária

Akým prípravkom je najvhodnejšie dezinfikovať terárium s 3D stenou? Agame boli diagnostikované kokcidie. Parný čistič ani germicid neprichádzajú do úvahy. Poprosím nejakú overenú chémiu. V jednom eshope mi povedali že by mal stačiť sanitol, ale tým si nie som istý. Ďakujem za rady.

no mě by zajímalo, zda někdo může potvrdit, případně vyvrátit, že v zakokcidiovaným terárku po dezinfekci další zvíře ty kokcidie opět nechytlo. na sanytolu je napsaný, že obsahuje kvartérní soli, které nepovažuju za nějak zvlášť silné činidlo. naopak jejich výhodou je spíš šetrnost k živým organismům. skvěle působí na takový ten vodní sliz a Serracii (to jsou ty divný růžový fleky na vlhkých místech). Na kokcidie mi - bohužel - zabrala až fyzická destrukce terária. :.( Takže prosímvás, zbavil se někdo kokcidií nějakou dezinfekcí, nebo jsme jen u toho doufání, že když je na flaštičce napsáno, že zabíjí všechny známé patogeny, že tomu tak bude. Mimochodem to je na Savu napsaný taky, a jak jsem zjistila, na kokcidie nezabere.

3D stěnu po kokcidiích leda vyhodit a spálit. Nebo terárko vyčistit a vydesinfikovat a pak nechat několik měsíců prázdné a uplně suché, protože spory kokcidií časem vyschnou. Ale Sanytol na ně nezabere..leda čpavek a ani to není u členitého povrchu 100%.

Naprosto přesně. Na 100% ani svěcená voda

nevím jak je to s účinností ,ale při léčbě kokcidií jsem používal sanytol + horkovzdušnou pistoli ( až 400C) myslím, že to přehřátí i krátkodobé ( řádově několik desítek sekund) by je mělo zničit .

tak pokud je to klasika polystyren -> lepidlo -> písek + duvilax tak na to se musí opatrně, něco to po chvíli vydrží ,ale při delším styku s takto vysokou teplotou dojde k deformaci , proto je dobré třeba foukat z větší dálky po určitou dobu a nechat zchládnout a postup opakovat . Myslím, že teplota nad 80 C by měla být postačující, jinak bych se vyhnul foukání na PU pěnu jelikož je pořád živá a s jistotou se Vám začnou dělat prasklinky.

Na spory Persteril (kyselina peroctová). Jak už název napovídá sterilizuje (hubí všechny patogeny i metabolicky neaktivní - spory). Je těkavá, páry se dostanou i do členitého pozadí (A teraristovi do nosu a očí:-D). Po použití se rozloží na ocet a vodu.
Dala by se sehnat v nemocnici nebo v mikrobiologické laboratoři, někdy ji mají i veterináři.