Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dotazník k Bc. práci - Intoxikace živočišnými jedy

Dobrý den všem,
jsem student Ostravské Univerzity, oboru zdravotnický záchranář. Tímto bych Vás chtěl poprosit o vyplnění dotazníku, který se týká chovu jedovatých živočichů se zaměřením na pavouky, hady, štíry a bude součástí mé Bc. práce. Jen pro upřesnění dotazníky budou dva, kdy jeden je pro Vás (nás) chovatele a druhá verze bude pro zdravotníky, kteří pracují ve výjezdových jednotkách ZZS a v nemocnicích na urgentních příjmech. V tuto chvíli jen zvažuju jestli to zde mám dávat jako online dotazník, na který by se dostali i chovatelé krajty Božky, nežeroucího agamáka Alfonze a dalších, kteří by mi mohli dotazník "znehodnotit". Dotazník je opravdu myšlen jen pro chovatele, kteří mají zvířata výše uvedená nebo se o ně starají např v ZOO apod. Nevím jestli není lepší posílat dotazník poštou lidem, kteří si o něj napíší s obálkou a známkou pro zpětné poslání, nebo bych jim konkrétně posílal dotazník na internetu. Pokud by se tady našli lidé ochotni mi pomoci pár minutami svého času byl bych velmi vděčný. Pro vyplnění dotazníku mě prosím kontaktujte než vymyslím nějakou smysluplnou distribuci.
Dotazník je ANONYMNÍ a zde je na něj link A8A3I4I6V3A3O7R6L

moc děkuji

s pozdravem

Jakub Sikora

Nevím jestli není lepší posílat dotazník poštou lidem, kteří si o něj napíší s obálkou a známkou pro zpětné poslání,

Jak chcete anonymně posílat poštou lidem dotazník? Na jejich anonymní adresu? :-)

Pro vyplnění dotazníku mě prosím kontaktujte než vymyslím nějakou smysluplnou distribuci. Dotazník je ANONYMNÍ

To aby si všichni zařídili extra anonymní email, aby mohli ten dotazník anonymně získat, vyplnit a odeslat.

Nejlepší bude neklást potenciálním respondentům zbytečné překážky a udělat ten dotazník online pro všechny. Znehodnocení bych se nebál, lze jej jednoduše vyfiltrovat vhodně zvolenou otázkou "navíc", na kterou bežní PETkaři nebudou umět odpovědět, čímž se "prozradí".

A jo chápu jak to myslíte. Tím anonymně jsem myslel, že v dotazníku se neuvádí jméno, bydliště atd. S těmi PETchovateli si právě nejsem úplně jistý, jestli je v tom poznám a dokážu je následně vyfiltrovat. Proto bohužel zatím nevím jak to udělám.
Děkuji za názor a ještě popřemýšlím ;-)
Zatím to vypadá, že se více líbí si o dotazník říct a následně ho poslat v el. podobě, což jsem čekal, protože to posílání je zdlouhavé a hlavně by tím působilo "problémy" s následným posíláním zpět :-)

To, že na samotném dotazníku nebude uvedeno jméno je jaksi k ničemu, když vás ten člověk bude muset stejně pod nějakou svou reálnou identitou kontaktovat za účelem vyžádání si dotazníku a jeho případným posláním zpět. Chápete, že takto to není anonymní?

Myslím, že například tady vystupuju v tuto chvíli pod reálnou identitou pouze já. Poslat dotazník v el. podobě přes soukromou zprávu je tím pádem anonymní. Že jsem se špatně vyjádřil jsem už přiznal výše a snažil se to uvést na pravou míru. Což se mi evidentně úplně nepovedlo, takže se omlouvám za špatně reprodukovaný a ne úplně ideálně předložený nápad.

Poslat dotazník v el. podobě přes soukromou zprávu je tím pádem anonymní.

Myslíte zdejší registrované uživatele skrz soukromé zprávy? Takže se bavíme jen o registrovaných uživatelích Teraporadny nebo obecně? Přestávám se v tom orientovat. :-(
Navíc přes zdejší soukromé zprávy nejdou myslím posílat soubory...

Myslím, že například tady vystupuju v tuto chvíli pod reálnou identitou pouze já.

Já taky. Stejně tak má spousta lidí uvedeno ve svém profilu další "nápovědy". A proto bych skrz zdejší soukromou zprávu nemohl anonymně poslat ten dotazník, kdybych čirou náhodou chtěl.

Obecně k dotazníkům:
1) lidi jsou ochotní pomoci, když ví, že to má smysl a k něčemu bude prospěšné
2) je dobré se zavázat, že zpřístupníte výsledky (nikoho nebaví se podílet na něčem, o čem už pak nikdy neuslyší)
3) anonymita zvyšuje ochotu lidí se něčeho podobného zůčastnit
Možná by odpovědi na tyto body ujistilo více lidí, že má smysl se toho účastnit.

Většinou bývá cílem mít co nejvíce vyplněných dotazníků, nechápu proč se tomu bráníte :-). Vyfiltrovat dodatečně při vyhodnocení dat z v on-line dotazníku PETkaře otázkou typu jaký typ jedových zubů má druh hada XY nebo k čemu slouží chelicery/telson u sklípkanů/štírů je triviální. Podle toho, jakým druhem byl daný respondent intoxikován si pak ověříte, které skupině by měl rozumět a tedy i správně odpovědět na danou kontrolní otázku. Stačí to jen promyslet. Tohle jsou "běžné" finty, jak si ověřit, jestli dotyčný "nekecá".
Ale dělejte to jak uznáte za vhodně, hodně štěstí.

Přiznávám, že jsem v tom udělal kvalitní zmatek :-D. Ano cílem je mít co nejvíce respondentů, jen jsem chtěl aby vyplňovali jen ti, kteří mají s problematikou něco společného ;-) Pokud jde o to, že by se lidé vyplňující dotazník chtěli podívat nevidím problém v tom poslat jim soubor pdf celé práce až bude hotová nebo jen vytáhnout ty výsledky, tomu bych se nijak nebránil.

Jsem taky chovatel, takže jsem čekal, že se setkám s pochybami, kdy by mohl být dotazník zneužit k znepříjemnění tohoto pro mě skvělého koníčku (což nepředpokládám). V dotazníku je otázka na vypsání jak jste zmínil zjednodušeně "toxických druhů", jestli už došlo k poranění, jak se zachovají v případě poranění, jestli chovatel ví jaké jsou příznaky intoxikace atd. Počet jedinců mě nezajímá, pro mou práci je úplně jedno jestli má doma jednu kobru a 6 chřestýšů nebo 1,1 zmijí - jde mi o druhy. Druhy, které snad budou vypsány budou sloužit ke grafickému "přehledu" jaké je zastoupení v chovech mnou oslovených respondentů. Tím pádem bych se mohl ve druhé části práce zaměřit na přednemocniční péči v rámci ZZS nebo časné péče na urgentním příjmu v nemocnici (než je pacient častokrát odeslán do Prahy). V rámci druhů se pak můžu zaměřit i na konkrétní vybrané zástupce. Cílem práce není zjišťovat kolikrát byl člověk uštknut, kousnut, bodnut a a už vůbec ne čím, a už vůbec nechci poškodit chovatele. Nevím jestli jsem se vyjádřil srozumitelně a nezkomolil jsem to nějak dohromady. Děkuji za pochopení

Chápu, že to je asi myšleno dobře (teď mluvím o té přednemocniční péči v rámci ZZS), ale dnešní doba není jako před třiceti lety, kdy se až na výjimky chovala vpodstatě totožná zvířata. Dostupnost je dnes jiná a díky tomu bude tak jako tak seznam zkreslený. Stačí pár slušnějších importů... Zneužití bych spíš předpokládal, když se pro mediální účely nestydí někdo používat třeba jen diskusi pod nějakým stupidním článkem nezakládajícím se vůbec na skutečnosti. Navíc tyhle práce bývají zhusta dostupné na netu (sám s nimi mnohdy pracuji), takže je to jako zpracovat pro nějakou televizi nebo bulvární plátek zadarmo přehled "možných průserů" a cvoků, kteří je chovají. K tomu s grafy. Omlouvám se, ale v tomhle jsem opravdu pesimista.
Zároveň se přiznám, že moc nechápu ten závěr toho co jste napsal. Na jednu stranu chcete vypsat toxické druhy, jestli už došlo k poranění a jak se chová či choval dotyčný v případě poranění, chcete vědět, jestli je chovatel dostatečně vzdělaný na to, aby věděl jaké jsou příznaky intoxikace a v závěru píšete, že cílem práce není zjišťovat kolikrát byl člověk uštknut, bodnut, kousnut a už vůbec ne čím. Nezlobte se, ale to si protiřečí.

Tahle data by nejspíše měly mít k dispozici nemocnice nebo pojišťovny. V medicínských časácích by se k tomu asi dalo sehnat nějaké info, ikdyž asi ne přímo pro ČR.
Zneužít se dá všechno, tímhle stylem by se nedalo udělat vůbec nic. Mě by ta četnost intoxikací podle druhu a v čase zajímala. Při dostatečném počtu zůčastněných by to mohlo být vypovídající, jenže to by ten dotazník musel běžet delší dobu.

K tomu snad jen dodám, že situace bohužel nikdy nebyla taková jako je nyní (viz restrikce v okolních státech napadající nejen chovatele jedáků, ale kdy je snaha omezovat chovatele obecně). Kdybychom žili s civilizovanými lidmi, tak tohle vítám taky. Nehody, úrazy, či jak to nazvat totiž prostupují každé odvětví, ať jde o koníčky, nebo zaměstnání, lhostejno, zda farmáře udupe býk, mechanika přimáčkne auto, nebo se pořeže kuchař či řezník. V těchto případech, ale nevyvolávají u lidí nic, bere se to jako běžná věc, byť jsou takové případy na denním pořádku. Jakmile se ale jedná o jedovatá zvířata, stručně řečeno každý průšvih, který je zveřejněn, je kámen do ruky. Že postiženými jsou snad téměř v každém případě právě chovatelé sami, tudíž nedochází k ohrožování jiných osob, už nikoho nezajímá.
Není to tak dávno, co jsme se zde vyjadřovali tuším ve zprávičkách k mediálnímu představení normálního chovatele jedovatých hadů panem Klímou, kdy působil ve světle zveřejnění dotyčný chovatel jako nezpůsobilý vůbec něco chovat, natož jedovaté hady a to celé zakončeno větou, já bych takového člověka za souseda nechtěl..

Nevyjadřuju se tak jak bych měl. Toxické druhy z toho důvodu, že bych chtěl pokud to bude možné se na ty nejčastěji vyskytované popřípadě, kdyby tam byl nějaký pro mě nečekaný "špek" zaměřit blíže co se týká péče, příznaků atd. Ovšem to je asi nereálné v rámci rozsahu bc. práce. Nicméně za pokus by to mohlo stát. Nenazval bych to jako vzdělanost, možná jsem naivní ale vždycky než pořizuju nový druh sklípkana nebo štíra tak zjišťuju jak je to s jedem tak tím pádem jsem počítal s tím, že to tak dělají všichni. Otázky nejsou směřovány na určitý druh, ale na obecné příznaky. 3patně se to vysvětluje takhle, a proto tady dochází k lehkému chaosu. Při konzultacích po emailu s mým vedoucím to tady bylo zmatené a až po osobní schůzce a verbálním předložení jsme se pochopili tak jak bylo myšleno. Vidím alespoň ve Vás dvou zájem, takže pošlu dotazník přes SZ aby jste se podívali na dotazník a možná bude další komunikace jednodušší. A potom můžeme pokračovat dále v rozvoji diskuze ;-)

Ač jsem nechtěl, zkusím to takhle.

Výborně :-).

Jen pár připomínek:

1) dotazník předpokládá jen aktuální chovatele ("Jací živočichové se vyskytují ve vašem chovu", "vepište latinské názvy ... živočichů, které chováte"), ale možná existují i takoví, kteří už sice nic nechovají, ale zkušenosti z dřívějška mají :-).

2) Tyto dvě otázky se značně překrývají:
"Jací živočichové se vyskytují ve vašem chovu - jedovatí hadi, toxicky významní pavouci, toxicky významní štíři, nejedovatí hadi, toxicky nevýznamní pavouci, toxicky nevýznamní štíři, napište jaké."
"Prosím vepište latinské názvy jednotlivých druhů toxicky nebezpečných živočichů, které chováte."
Určit co je jedovaté snad zvládnete sám i z jednoho výčtu. Myslím, že většina zkušenějších chovatelů to automaticky vepíše latinsky už v první otázce a pak bude zbytečně otrávená, že to má psát znova. Chtělo by to lepší kontrolní otázku :-).

3) K otázce "Myslíte si, že dle vyhlášky č. 411/2008 Sb., o stanovení druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči mají být zařazeni všichni jedovatí plazi?"
To je známá problematika co je to "jedovatý plaz"... :-)

4) "Používáte ochranné pomůcky při manipulaci s chovanými živočichy" - Odpovědi jsou jen ano nebo ne. Jenž je tu i třetí (reálná) možnost, někdy ano, někdy ne, přičemž i nepoužívání ochranných pomůcek může mít někdy svůj důvod.

5) "Co uděláte, pokud dojde k poranění jedovatým živočichem?" + "Při uštknutí jedovatým hadem". - Možná by to chtělo specifikovat, jestli se to týká zvířat z mého chovu a pak jakých druhů - podle toho se odpoveď může výrazně lišit.

6) "Byli jste už někdy poraněni živočichy ve Vašem chovu? " - Nechápu kam směřuje tato otázka? Stačí když mě kousnul cvrček na to abych odpověděl ano?

Po objasnění/úpravě klidně vyplním. Ale je to fakt hodně obecné, Epanterias bude mít radost. :-D

Navay: :-D:-D Já to dostal do SZ už tuším předevčírem, ale fakt se v tom angažovat nechci.
Jak píše V.R. k otázkám na ty štíry - možná jsem to zle pochopil, ale pokud to jsou ty otázky, které mají vyřadit neználky a potvrdit to, že to vyplňuje někdo znalý (viz otázka na nejtoxičtější štíry atp.), je to i pro laika otázka pár vteřin najít odpověď na netu a odpovědět jako profík.
A jinak do toho nešťourám, vyjádřil jsem se:-)

Nevím, ale i normální terarista by ze štírů mohl znát ty 3 použité rody. Bývají na burzách nejčastěji zastoupené a rozdíl v jedovatosti mezi tím prvním a zbytkem je jak nebe a dudy :-). Navíc (podle sebe) myslím, že ono to je trošku propojené, i čistě chovatele jedovatých hadů prostě z principu zajímá i toxicita jiných skupin.
Jinak dnešní PETkaři zásadně nic na netu nevyhledávají, maximálně napíšou do poradny :-D.

Souhlasím s výše uvedeným, jen ty kontrolní otázky na vyfiltrování petkařů by asi neměly být zaměřeny jen tak jednostranně na štíry. Nechovám je a nikdy nebudu, ani to nejsou žádní mí velcí favoriti, takže o toxicitě a projevech otravy štířím jedem vím celkem prd. Škoda, že tam spíš není jedna otázka na štíry, nějaká podobně náročná na pavouky a nějaká na hady. Přijde mi to v tomhle trochu nevyvážené.

Dotazník je v oběhu již nějakou dobu jen v papírové formě, takže ho předělat bohužel už nemůžu.

k bodům od navay:

1.) to ve chvíli tvorby dotazníku nenapadlo ani mě a ani nikoho s kým jsem dotazník probíral takže jsem se bohužel nejspíše připravil o nějaké respondenty. Moje chyba.

2.) přišlo mi to přehlednější. Navíc netřeba potom vypisovat úplně všechno co dotyčný chová, ale pouze "toxicky" významné zvířata.

3.) tady nemám co bych vysvětlil. Prostě mě zajímá jak se na to dívají sami chovatelé. Je tam jestli by podle nich měli být zařazeni všichni (tzn. bez vyjímek) nebo si myslí, že by se někteří mohli ušetřit dají ne.

4.) nemám v otázce jestli VŽDY vyhledám nebo nevyhledám zdr. pomoc. Myslím že bude odpovídat podle toho co vlastně chová, a který z živočichů ho zrovna napadne (myšleno v hlavě). Nebude to žádný průkazný důkaz o tom jestli jsou chovatelé "zodpovědní" nebo nejsou. Otázky budu rozebírat následně v práci a tam už to vysvětlím proč je tolik odpovědí tak či onak, že každý chovatel bude reagovat podle toho co způsobilo poranění a proto se domnívám že tolik a tolik % odpovědělo tohle

5.) tady Vám dám za pravdu, že bližší specifikace by nebyla na škodu. Bohužel by byl už nad rámec (i stránkový obsah) bc. práce a budu vyhodnocovat i dotazník od zdravotníků. Celý dotazník je zaměřen na zvířata chované osobou nebo starající se o ně v práci ne toulky v přírodě ciziny.

6.) Když se celý dotazník týká jedovatých živočichů tak cvrček, gekon, užovka, pes, kočka, potkan a jiné se k této otázce nevztahují ;-)

K otázce zaměřené úzce na štíry. Ten rozdíl v toxicitě je tam schválně. Že mi to nepomůže od odlišení od PETkařů vím. Na internetu se dají najít odpovědi na všechny otázky týkající se příznaků. Přiznávám se, že jsem spoléhal na to, že pokud někoho zajímají např. jedovatí hadi tak z možností pozná správnou odpověď. Přece jen si myslím, že se nezajímáme jen o to co máme doma. Otázka zaměřena na nejjedovatější pavouky nebo hady tam není. Nějak mě nenapadá, kterého sklípkana (chovají se častěji než snovačky aj.) bych mohl vyzdvihnout. Poecilotheria, Stromatopelma nebo např Acanthoscurria která disponuje podle Kovaříka velkým množstvím jedu? Netroufl jsem si ji tam zařadit. Jak jsem psal, dotazník se týká hlavně přednemocniční péče a postupů v ní a bezpečném zásahu na místě ne chovu jako takového. Jde mi o to ukázat v práci s čím se zdravotníci mohou setkat.

Děkuji :-)