Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Náhrada písku ?

Ahoj prosím Vás mám menší problém . Přítelkyně najednou začala mít alergické reakce na písek sice o tom slyším poprvé ale má to napsané černé na bílem .Ani jeden z nás se nechce našich ještěřích členů rodiny zbavit, tak se tedy ptám dá se do tera dát náhrada místo písku ja kdysi slyšel o tom že se do tera používá pro agamy i linoleum ale nikdy jsem to neviděl co si o tom myslíte ? Než udělám nějaký krok rád bych to probral. Děkuji .

O takové alergii jsem tedy neslyšel, spíš bych to tipoval na roztoče z krmneho hmyzu atd. Teoreticky pokud by byl písek prašný, tak z toho možná? Proto bych nejspíš zkusil vzit říční písek, a 2 síta - jedno třeba s 3-4mm oky, druhé čím jemnější (0,5 - 1mm) - to co propadne prvním, ale ne druhým nechat. Výsledek bych ještě pořádně propral a vysušil v troubě, nevěřím že by mohl nějak vadit.

Ono toho substrátu nějak moc nepotřebujete (vyjma kladeni vajec), nemusíte mít v teráriu duny - staci klidne vespod to lino a 0,5 - 1cm vrstva, jen aby se lip uklizely kakance. Kladiště bych pak řešil tím "zpracovaným" pískem v směsi s rašelinou třeba.

- jen můj subjektivní názor na věc.

Také mi to připadá jako sci-fi - alergie na písek . Používám písek do filtrace zrnitost 0,6-1,2 mm . Navíc agamy máme nějaký ten rok doma a nikdy nic obyčejně mívám 5-10 cm vrstvu písku výjimkou čekání snůšky to tam mám kolem 20 cm . Zkusím to tím línem mi osobně se také nechce věřit že písek nějak škodí . Díky

Mám doplňující dotaz k těm pískům. Používám klasický žlutý písek, je propraný a propařený, zcela neprašný. Ale jsou v něm drobné kamínky, žádné ostré, jsou ohlazené, jako minioblázky, velikost většinou do 5mm, nekteré možná i o pár mm více. Vadí to? Kdyby je třeba agama náhodou snědla? Není to už mládě, měří 35cm. Děkuji!

Moc díky za odpovědi! No, písek mám zrovna daný nově, tak při následující výměně to zkusím přesít. Nevšimla jsem si, že by agama něco z písku pojídala, jen sem tam chytne s hmyzem i pár zrnek a trochu jí to pak skřípe v zubech. Kamínků si ale nevšímá, tak snad to bude OK.

Ono se na to většinou jde moc vědecky a hodně chovatelů vhodnost substrátu hrotí až do extrémů...

S agamami zkušenost nemám - jen s hady, ale problematika je prakticky stejná. Plazům obecně je celkem šumafuk, jestli mají pod sebou písek, rašelinu, předraženou piniovou kůru, suché listí, lignocel, linoleum, nebo obyčejné noviny. To je spíš podle vkusu, nebo finančních možností každého soudruha chovatele. Podstatné je, aby byl substrát chemicky neutrální bez žádných přísad (např. hnojiv), případně aby nebyl agresivní fyzicky (příliš ostrý písek, apod.)
Sledujete přírodopisné dokumenty, třeba na ČT2, Animal Planet, Spectrum, nebo na National Geographic? Odstraňuje někdo plazům, či jiným zvířatům v přírodě z ulovené kořisti nalepený písek, hlínu, listí, a jiný bordel? To, že zvíře s potravou pozře i nějaký ten nalepený balast je zcela normální, a netřeba to nijak zvlášť pitvat. Zdravé zvíře si s tím téměř na 100% poradí.

IMHO - mnoho zvířat požírá např. písek i větší kamínky záměrně, protože jim to napomáhá rozmělňovat v žaludku potravu, čímž si usnadňují trávení.

mas sice pravdu, ja to ale vse prosivam od jednoho pripadu kdy se zvířeti ve streve sprajcnul kaminek - cca. 1cm velky rostipnuty "placak". Vyresilo se to, ale behani na veterinu, rentgeny atd... Jo je to jediny pripad za ty roky, ale stalo se. V prirode by to uhynulo, nedelam si vubec zadne iluze o tom kolik treba prezije mladat vousatek prvnich 6 mesicu - z xy duvodu, treba i z tohohle. To radej za par minut proseju a mam klidnejsi spani. Byt bych se nesetkal s necim podobnym dalsich nevimkolik let, jestli vubec...chovatelele s 1-2 zviraty nepotka nejspis nikdy, Pravděpodobnost velmi mala, ale ne nulova.