Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Změna povahy v souvislosti s růstem u hadů

Zdravím všechny :-)
Ocením jakékoliv osobní zkušenosti týkající se "hadí povahy" (jestli to tak lze říct) a jejích změn v proběhu růstu. Jde mi hlavně o větší hady a to, zda a o kolik s nabývající hmotou nabývají i na sebevědomí tzn. "flegmoušovatí". Či naopak zda někdo zažil hada, co se stal zlým v pozdějším věku. K založení tohoto vlákna mě motivoval náš Kluk (P. reticulatus), který předevčírem udělal něco naprosto nemyslitelného. Nechal na sebe sáhnout! :-)
Předem všem děkuji za příspěvky :-)

Tak si pojďte zkusit dát na krk našeho samce ;-) vykostí vás :-) A ano, já vím, že mřížky patří k manipulovatelným hadům, s naší samicí to celkem jde, je to v rámci mezí hodná holka. Samec (cca 20kg) se celý život choval asi takto - když na mě šáhneš, budu jak debil lítat 15min po terárku a mezi tím se tě budu snažit zabít, pak zalezu do úkrytu a tak měsíc nevylezu i kdybych umíral hlady. Při vzetí do ruky - zabiju tě, poseru tě a pak tak na 2 měsíce zalezu a nevylezu. Odmítal i přijímat potravu, když kolem tera někdo chodil. Import Indonésie, kontinentální forma, jsme 2. majitelé (přišel jako roční). Pokusy o ochočení prostě selhaly. Rok a půl na něj nikdo nechmátl. Prostě jsme mu dali čas a pokoj. Poslední cca 3/4 rok žere v klidu i s publikem a předevčírem se nechal opakovaně pohladit po hlavě aniž by jakkoliv reagoval. Takže pro nás posun jako blázen. A holt né každý had je pohodovka na chov.
Ptala jsem se proto, abych zjistila jak moc se těmhle zvířatům povaha v průběhu růstu mění a jestli máme šanci, že se třeba nechá i časem vzít do ruky.

Pokusy o ochočení prostě selhaly.

U hadů žádné "ochočení" nepřipadá v úvahu. Nejsou to tvorové, kteří by oplývali nějakou obzvláštní inteligencí, a proto jednají především na základě instinktů. Had si buď na manipulaci zvykne, nebo spíš nezvykne, což je zejména u importů celkem standardní záležitost. Jsou to individualisté, a tak jako i jiná zvířata (včetně člověka) můžou mít odlišné povahy. Jako příklad mohu uvést mé dva samce regiusek, oba importy z Ghany, přibližně stejného věku, a chováni jsou v identických podmínkách. Jeden je naprostý pohodář, nikdy na nikoho nevystartoval, a nechal by si nejspíš na hlavě i dříví štípat. Ten druhý je naprostý opak. Startuje na první našlápnutí, neustále připravený kousnout, a často si i natluče čumák o sklo, když jde někdo moc blízko terária. Prostě stresák. Takže jak říkám - každý had je povahově jiný, a nikdy nemůžete dopředu vědět, jak se bude s odstupem času chovat. ;-)

Trochu blbě jsem se vyjádřila. Ochočením myslím to, kdyz had vůči chovateli projevuje tu nejpozitivnější emoci, co umí. Tj. nezájem:-)A asi blbý dotaz, ale proč jsou importy většinou o tolik vzteklejší, než odchovy? Naše mřížky i písmenky jsou importy a všichni sem přijeli coby z vajíčka vylezlá mláďata. Krom toho mřížáka, který první rok žil u kluka, co ho nekrmil je máme všechny od dovezení. A předpokládám, že už jsou to spíš faremní odchovy, než odchyty. To ten transport poznamená to zvíře tak silně na celý život, nebo je v tom i něco jiného?

Agresivita - samozřejmě jsou vzrušivější i flegmatičtější druhy obecně, jistá míra indivituality v rámci druhů ale také je. Konkrétně u krajt by se dalo říct, že vznětlivější a kousavější bývají mláďata, která se časem/věkem uklidní. Neplatí to však pro všechny druhy, u některých přetrvává nervozita po celý život.

Mřížky konkrétně mají sice ne zcela dobrou reputaci, ale obecně nejsou tak špatné. V teráriu většinou po majiteli vystartují proto, že si je spletou s potravou.

Importy jsou "vzteklejší" proto, že se většinou jedná o odchytová zvířata. V přírodě přežijí jen ta nejsilnější mláďata s největším štěstím, zbytek padne za oběť predátorům. Proto jsou zvyklá se od narození bránit. Jako import beru odchytová zvířata (faremní odchovy například z Indonesie jsou většinou odchyty). Jinak samozřejmě zvíře odchované na Slovensku a IMPORTOVANÉ do ČR se bude chovat stejně jako odchov ČR :)

Jako příklad mohu uvést mé dva samce regiusek, oba importy z Ghany

Ta samá situace s mojí Ghanou.Stačilo aby někdo prošel kolem skla a už to ťukalo :-D Nejhorší na tom bylo to, že nebyla v dobrém stavu, takže
její léčení, rozkrmování a pomáhání prakticky při každém svleku, bylo za TREST :-) Po pár letech se zklidnila, ale žádná sláva.
Zato domácí odchov, Eliška, to je zlatíčko.Sice taky při manipulaci ze začátku projevuje trochu stresu, ale pak se zklidní.