Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem UVB, D3, distribuce a využití Ca v organismu, problematika předávkování atd.

Dlouhou dobu jsem se neúčastnil ter. diskuzí. Nyní zjišťuji, že podvědomí chov. veřejnosti nedoznalo ani po cca 10ti letech nijaký kladný posun v alespoň základních vědomostech o této problematice. Vidím pouze snahu o jednoduchá řešení bez zájmu o hlubší pochopení. Proto se ptám, zajímá to vůbec někoho? Ono totiž dělat osvětu na toto téma je dlouhá a zákeřná akce a nerad bych plácal zbytečně. Pomohl by v případě zájmu někdo? Jsem si totiž vědom vlastní rozvláčnosti která by mohla nudit.:-)

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Zdravím, já bych byl za nějakou osvětu na toto téma vděčný. Mám měsíc 0,0,1 G. (nebo C.) sulcata a r… nový
V8HEMI 28.07.2019 22:53
V8HEMI
Nepíše se mě to zrovna snadno, nic jiného ale nezbývá. Zdá se, že jsem rychleji psal než přemýšlel.… poslední
J.J. 30.07.2019 13:46
J.J.

Zdravím, já bych byl za nějakou osvětu na toto téma vděčný. Mám měsíc 0,0,1 G. (nebo C.) sulcata a rád bych z ní měl pěkně rostlého jedince, k čemuž je znalost metabolismu vápníku jistě nezbytná.
Napadá mě pár dotazů. Je opravdu tak propastný rozdíl mezi výbojkou a kompaktní zářivkou jakožto zdrojem UVB záření? Až želva a s ní i ubikace vyroste, přejdu jistě na výbojky, ale momentálně mám jen kompaktní zářivku, abych želvu neupekl. Mám ji hned vedle výhřevného místa, údajně je k syntéze D3 krom správné vlnové délky potřeba i určité teploty.
Lze bezpečně kombinovat podávání syntetického D3 s UVB lampou? Syntetickým lze poměrně snadno zvíře předávkovat, ale UVB zářením ne, zvíře si jej může dávkovat. Máte zkušenost s podáváním D3 na nejnižší dávce doplněným svitem UV zdroje? Momentálně svítím 8 hodin denně.
Co vápník, lze jím předávkovat, nebo nadbytek opravdu vyjde se stolicí? Lze někde vyčíst, kolik taková želva denně potřebuje přijmout vápníku? Záleží na formě vápníku? Všude se píše, že je třeba poměr Ca:P alespoň 3:1. Ale je želva schopna stejně zužitkovat organický a anorganický zdroj vápníku? Netuším, v jaké formě je Ca třeba v pampelišce. Ale hodně se teď řeší zdroje minerálů u lidí, kdy je mnohem lepší přijímat min. látky v organický formách, které dokáže lidské tělo využít mnohem lépe než v anorganické formě. Krmení sypu CaCO3.
Rád se dozvím nové informace. Děkuji

Nepíše se mě to zrovna snadno, nic jiného ale nezbývá.
Zdá se, že jsem rychleji psal než přemýšlel. Při oprašování dané problematiky, pro mě zdánlivě již dávno vyřešené, se ukázaly mé znalosti natolik elementární, že bych nebyl schopen argumentace na přiměřené úrovni. Prostě, nemám na to, sorry. Objevují se stále nové a nové vzájemné vazby a jsou natolik složité že to chce někoho v tomto oboru kapku vzdělanějšího. :-[
Samozřejmě se však s radostí připojím k případné diskusi.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru