Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Darování trnorepů skalních

Dobrý den, nejsem chovatel terarijních zvířat, ale studuji biologii a tak se ke mě dostala nabídka k darování zabavených trnorepů skalních, pro které ministerstvo vyhlásilo mimorezortní výběrové řízení. Obracím se s touto nabídkou jen na zkušené chovatele, kteří jsou schopni a ochotni se o tyto zvířata starat. Exempláře budou novému majiteli darovány státem pokud bude vybrán. Prosím ty, kteří by to chtěli zkusit ať se mi ozvou na můj mail (petr_vach@seznam.cz) a já jim přepošlu mail s podmínkami a informacemi. Děkuji
Petr Vach

loading...

Já doufám, že tato cesta není špatný nápad. Nevím jak jste se do toho zapojil vy, ale mě už se ozvali tři chovatelé, kterým jsem přeposlal informace, které jsem dostal. Já je dostal přes internet a dál jsem to přes internet šířil. Myslím, že v tom není nic nerozumného, zvlášť když je chovatel dostane až po schválení žádosti.
Petr

Upřímně řečeno nečekal bych takový způsob jednání a otevřenost v české kotlině, že by snad proboha alespoň trošku svítalo?
Jak je možné že se nastalá situace řeší logicky? Jak je možné, že nedojde k "humánnímu" utracení zabavených zvířat? Nebo proč se neivestují milióny do nové superzáchranné stanice. Jak to, že není vybrán jeden superchovatel který zvládne všechna zvířata (sice by mu během času rychle a z objektivních a zákonných důvodů ubývala třeba úhynem a tak podobně, ale to přece nevadí)? Já prostě žasnu. ::)::)
Protože nevěřím v nezáludnost takové akce, tak se zúčastnit tendru rozhodně nehodlám, ale doufám, že se pletu a to bez ironie. Držím palce.

Jen tak pro všechny, kteří to čtou. Jsem zadavatel. Nechovám žádny plazy.. covám ptáky. Dělám biologii na vysokej a právě kvůli tomu se ke mě tato informace dostala. Roku 2008 bylo zabaveno cca 1000 exemplářů trnorepů, kteří byli dovezeni bez povolení. Tím se stali majetkem státu. MŽP je nabízí zoo zahradám, vysokým školám (i když tohle nechápu proč... většunou tam ty zvířata dobře nevypadají) a chovatelům. Každý si může podat žádost, kterou tam posoudí (nevím kdo, ale určitě nějací hlavouni). V mailu stojí, že jestli známe nějakáho chovatele schopného a ochotného se postarat o tyto zvířata, tak mu máme předat nabídku. Dělám to touto cestou, protože internet je mocná zbraň a když se musí podávat žádost tak to nedají všem kdo si řekne. Osobně bych preferoval aby se vzali a odvezli zpět... ale to náš stát neudělá, jelikož je to drahý.
Petr

Jen bych upravil pojem "darován". Nebudou darovány, nýbrž deponovány s dohledem. S nimi tedy nebudete moct nikterak nakládat (prodej apod.). Případné odchovy od těchto zvířat již budou výhradně majetkem chovatele a nakládat s nimi může dle jeho uvážení (samozřejmě v rámci platných zákonů). Alespoň takhle to vysvětloval Petr Velenský. Takže pozor na rozdíl mezi darovány a deponovány. ;-)

Nevím, zdali to jako deponaci přímo nazývají, ale jiné slovo mě pro tohle nenapadá. ;-) Nevím ani zdali byla deponace A zakázaná, ale kdybys viděl těch cca 700 trnorepů (zbývajících z těch cca 1000), tak bys pochopil, že se nějakým způsobem rozpustit asi musí a že nějaký způsob se tedy najde i v tom našem kocourkově. :-)

[13328009]

Mě to přišlo do emailu taky. Zjišťoval sem detaily a neni to tak jednoduché. Je k mání asi 900zvířat která chtějí údajně né po 1 ale minimálně po desítkách přidělit vhodným chovatelům. Ten je nesmí prodat ani darovat. Jejich mláďata už ano. Při úhynu se musí doložit pitva provedená na náklady chovatele (zjištťují jestli zvíře neuhynulo důsledkem špatného chovu). To vše je v oné smlouvě. Mě to přišlo přímo z ministerstva živ. prostředí stím že jsem odchoval dostatek citesových jedniček a jestli mam zájem můžu uvést kolik chci zvířat oni sepíšou smlouvu a mam se pro ně zastavit. Ovšem ta žena by nejradši abych si jich vzal tak 100 podle toho jak mluvila a to by mě asi šlehlo. Řekl jsem jí 8-10 že vezmu a ona řekla že se ozve už je to ale tak 3týdny...
Nejdříve mi říkala že je skoro nemají kam dát a že to hrozně spěchá. Asi né tolik když 3týdny a nic.

Dobrý den, ano máte pravdu. Nebudou jen tak darování (i když v mailu stojí, že státem darováni budou). myslím, že je tam taky něco s tím, že si je musíte přihlásit na vlastní náklady. Ale to nevím jistě.. tak důkladně jsem to nečetl. A jak píšete s těmi jedinci nemůžete nakládat jak chcete (prodej a tak), to až s odchovy. Jinak kolik jich musíte vzít minimálně to nevím... jen to zkouším rozšířit. Všechny info i s kontakty jsou v mailu. Petr

Jojo teď jsem to ještě jednou četl. Budou darováni né deponováni, ale v darovací smlouvě bude že se nesměj prodat darovat a pod. Jinak ale budou majetkem té osoby která je dostane. Ta žena s ministerstva co jsem s ní mluvil vypadala že by je nejradši darovali všechny najednou a že 10kusů nic neřeší. Tak sem to já pochopil.

Jo, oni si tam asi myslí, že si každej může vzít stovky kusů. Taky jsem se někde dočetl, že se u nich vyskytuje velká vnitrodruhová agresivita... Jinak potom nechápu smysl této akce, kdy se je pokoušejí rozdat. Když by rozdali všem schopným chovatelů, kteří by si požádali oněch 10, 20 nebo kolik si řeknou kusů, tak se jim to postupně bude zužovat. Nikdo si jich neveme 200. Petr

Trřeba jsem to jenom já špatně pochopil. Zaráží mě že na to spěchali a když sem řekl že si jich 10 vezmu hned tak se už 3týdny nikdo neozval. Nevim co si o tom myslet, když tak strašně spěchaj. Ta agresivita tam mnohdy bývá. Dominantní samci rubou ostatní samce a dominantní samice ostatní samice. Nehledě na prostorovou a energetickou náročnost. Bez výbojek je nemá cenu chovat atd. 10 je ažaž

To zírám. Tak velký počet zvířat lze umístit pouze u desítek chovatelů. Pokud vezmeme průměr 10 ks na chovatele, což je tak maximum, které může běžný chovatel zvládnout už z důvodu prostoru, je to tak 70 - 80 chovatelů na ten zbývající počet zvířat. No při vší úctě nevím kde chtějí tolik zkušených teraristů, ochotných si je vzít, v ČR sehnat. Taky by mě zajímalo zda zásilka prošla rukama nějakého herpetologa k určení. Předpokládám, že zvířata pocházejí z Maroka a nemusí být vše Uromastyx acanthinura, pokud budeme počítat i se Západní Saharou a i v rámci druhu "acanthinura" žijí v Maroku dvě ssp. Nebylo by dobré je míchat.
Co se děje s uhynulými exempláři? Přestože není známá přesná lokalita, jedná se o slušný srovnávací materiál.
Je to složitá situace a dobré řešení neexistuje. Myslím, že nejlepší by bylo rozprodání do soukromých rukou s jedinou výjimkou a to zákaz dalšího prodeje (ochrana proti překupníkům), nebo návrat do přírody, pokud by se zjistila oblast odkud byli vychytáni a jednalo by se skutečně o jednu ssp. Pokud ne, je nejlepší varianta první. V obou případech by ale přežilo alespoň něco.

Melo by se jednat o U. a. nigriventris, kdo vsak zvirata determinoval netusim, ani jak spolehlive urceni je. Zeme puvodu je opravdu Maroko, cloveka, ktery je pritahl jste jeste donedavna mohli potkavat na burze :-(.

Myslím, že nejlepší by bylo rozprodání do soukromých rukou s jedinou výjimkou a to zákaz dalšího prodeje (ochrana proti překupníkům), nebo návrat do přírody

Navrat do prirody by urcite nebyl nejlepsi napad, vzhledem k tomu, ze vetsina zvirat byla v dobe dovozu tohorocni, nemuselo to mistni populace az tolik zatizit (i kdyz vice takovych najezdu kratce po sobe by nasledky jiste melo). Pokud by se zvirata vracela zpet - je to rizikove jak z hlediska neznalosti mista puvodu, tak z hlediska epidemiologickeho. Na druhou stranu - pokud se tato akce vydari a trnorepi budou v dalsich generacich hojne odchovavani, nikdo uz asi nebude mit jakoukoli potrebu si je z Maroka vozit...

Ten návrat do přírody jsem pochopitelně myslel pouze v případě že by se dohledala lokalita odkud byli odchyceni. Veterina by snad nemusela být tak velký problém, pokud nepřišli do styku s jinými plazy. To ale není můj obor, takže jen dohad. Je mi také jasné, že zdravá populace si s tímhle úbytkem poradí, pokud to není odchyt opakovaný. S poslední větou bez výhrad souhlasím, mám ale obavu že úřednickej šiml je bude držet v těch "slepičárnách" až úspěšně doživoří. Pokud jich chtějí skutečně udržet co nejvíc dlouhodobě živých, musí zmizet v rukou chovatelů co nejdříve i s nějakým tím rizikem.

zdar,ahoj.Tenhle nápad je sice hezký,ale má to háček-jak psal Drobek 10ks.je asi maximum.Pokud budou "někde" s ostatními plazi,chytí to co ještě nemají.Osobně v tom vidím nějakou"habadůru".Stát zabavil určité množství a nemá na to prostory ani finance,potažmo bude za případný hromadný úhyn někde popotahovám a proto je nabízí do chovu chovatelům,odchovatelům 1-2citesovek aby se zbavil odpovědnosti.Je jednoduché poté říci "to mi ne,to on chovatel jemu padli"Chovatele pak budou nahánět po všch čertech a on bude muset vysvětlit proč?tuto je alibismus.Možná by se nějaká případná konkretní dotace hodila?stačila by podle mne dotace stran elektrické energie tuto je snad nejhorší položka,tedy aspon pro mne.Sám opravdu nevím co zatím je.Zvířat je opravdu škoda,to mi asi vadí nejvíc.
Ještě jsem nepochopil jednu věc-kdo kde sehnal mail adresy chovatelů??tuto vidím ze svého pohledu,jako únik informací,protože když jsem min.rok schnáněl"nepříbuzné"do chovu,slečna na ŽP mi řekla,že to nejde,nemuže a konec.
Pokud jsem vás někoho zvedl ze židle omlouvám se,je to můj názor,možná hloupý,ale můj vycházející ze zkušenosti

Ono jde vlastně o to, že úředník se chytil za nos a uznal, že není v silách zoo, resp. záchraných center při zoo (u nás jich je těch trndů taky pár desítek) se postarat o několik set trndů bez nějakých dotací , které by šli vlastně do milionů (jen prvotní investice) a provoz by byl také v řádu možná stovek tisíc možná i milionů, protože kvůli vnitrodruhové agresi samců, nelze chovat dospívající (což začíná být už v současnosti reálná situace)jedince ve skupinách o více samcích a v podstatě ani moc samic. K tomu připočtěme světelné a tepelné nároky (min. 1 ks 300 W ultravitaluxka jako zdroj UV B a vyhřátí a další zdroje na dosvit v každé nádrži). A jsme v situaci, kdy by pro udržení těchto zvířat v odpovídajících podmínkách muselo být vybudováno nějaké další centrum, které by mělo dostatek prostorných a vybavených nádrží, protože současné ZC mají poměrně omezenou kapacitu.
Nu, stát prostřednictvím úředníka kupodivu seznal, že situace je natolik neúnosná, že je třeba ji řešit a tak bylo rozhodnuto o darování trndů bezplatně do dalších zoo (a jiných institucí) u nás i ve světě, což ovšem zdaleka nepokrylo množství nabídnutých jedinců, protože zas tak moc se o ně jiná zařízení "nervala" a každý rozumný člověk (instituce) si lehce spočítá, kolik si jich může vzhledem k nárokům vzít a nastala situace, kdy stát (potažmo ČIŽP) jakkoli se kroutící musel ustoupit ze své opozice vůči soukromým chovatelům a musí vzít zavděk i jejich pomocí.
Má to svá pro a proti, ale pokud by nakonec mělo z té původní skupiny několika set zvířat alespoň 100-150 jedinců obého pohlaví dále reprodukčně fungovat (tzn. možnost několika set mláďat ročně) může během několika let snadno nastat situace, kdy už trndu poddruhu U. a. nigriventris ani nikdo moc nebude u nás chtít (rozhodně ne za dnešní ceny) a už vůbec ho nebude nikdo vozit načerno z Maroka.
Jelikož zase nejsem takový optimista, tak bude fajn, když se u nás ujme alespoň několik skupin, které se budou pravidelně množit a těch mláďát bude aspoň ta stovečka ročně:-).
Co se mi moc nezamlouvá je veřejná prezentace takové nabídky, protože (a to se nechci zde ani jinde nikoho dotknout) vidím průřez chovatelskou kvalitou a zkušeností na různých fórech a je mi jasné, kdo všechno se bude pokoušet nějakého toho trndu (nebo i více ks) bez ohledu na své reálné možnosti získat a nedělám si iluze o tom, jak kvalitně dokáže ČIŽP schopné chovatele vybrat. Tudíž je mi jasné, že mnoho trndů dopadne, tak jak by zřejmě stejně dopadli, pokud by nebyli zachyceni. No, ale buďme optimističtí a radujme se z toho, že je velká šance na vytvoření fungující dostatečně velké populace těchto trndů v lidské péči ve střední Evropě, díky čemuž už nebude třeba další jedince z jejich domoviny dovážet ať legálně či nelegálně.

Ahoj,

opráším toto vlákno. Ne vše co se zde řeklo je pravda. Určitě ne nutný počet odebraných kusů. Já jsem požádal o tři trnorepy a včera mi přišla darovací smlouva. Bylo jen na mě abych si zvolil kolik jich chci. Další věcí je zkušenost....určitě nebylo podmínkou mít nějaké zkušenosti s Cites zvířaty. Já osobně zatím žádné nemám....jediné co jsem poslat slečně, která to vyřizuje je seznam chovaných zvířat a fotky terárií.

Jak jsem již napsal, nemám z Cites žádné zkušenosti a proto bych měl pár dotazů.

V darovací smlouvě je napsáno, že budu muset nechat zvířata označit trvalou značkou. To znamená, že musím nechat takhle malá zvířata čipovat? Nebo stačí stejně jako u suchozemských želv fotografie? Pokud bude stačit fotografie, kde bych sehnal potřebný formulář.

Za odpovědi děkuji Honza

Zdar,Honzo,1.nikdo tu nepsal kolik si jich vezme,ale ten počet 10ks.je opravdu maximum co se dá utáhnout. Doufej,že dostaneš(vybereš)skupinu,jinak se domlátí i 0,1 mezi sebou.K tomu seznamu chovaných zvířat-nevím co jsi slečně napsal,ale moc bych ti přál aby ti to vyšlo.
K té darovací smlouvě-po pravdě řečeno nevím jestli by stačila fotka.U zvířat co chovám je to celkem jasný.Na tohle se raději zeptej Krokouše já to opravdu nevím.Jinak pokud se budou muset čipovat Je to 1500kč/ks.Taky budeš muset udělat testy na "breberky" apod.
Co říct závěrem-pokud doma nemáš pořádnou žárovku tipu Vitalux 300W a Mega Ray nejlépe ve verzi ZOO taky od 150w výše tak se do toho raději nepouštěj,to zklamání přijde hodně brzo-Bohužel

Před tím, než jsem požádal o tyto zvířata jsem si zjistil co vše bude potřeba zajistit pro jejich chov. Ohledně té halogenové výbojky...u vousatek používám Lucky reptile 23W, myslel jsem, že stejnou použiji i v případě trnorepů....pokud, ale myslíš, že bude nutná halogenová výbojka pořídím Vitalux 300W.

Nejvíce mě teď zajímá jak je myšleno to označení zvířat. Nevadí mi ani tak cena za jedno čipování, jako spíš fakt, že s čipováním zvířat nesouhlasím.

H.

Na kompakt rozhodně zapomeň, ten zteží stačí i na ty vousatky (pokud se k němu nedostanou hodně blízko, tak vůbec). Trndy má smysl chovat pouze pod výbojkami. V případě Osram UltraVitalux 300W nebo Megaray 275W výbojek se jedná o směsové výbojky (ne halogenové). Do nižších watáží bych nelez. Navíc co se týče Uromastyxů, je prý dobrý použít na každou sezónu novou lampu - nemám praktickou zkušenost.
Jinak je musíš očipovat, netvrdím to 100% ale jiné označení zřejmě nepřipadá pro ouřady v úvahu. Jediný co můžeš udělat je oddálit čipování s potvrzením od veta, že jsou na to ještě moc malí. Ale samotnýho by mě zajímalo, jestli se to nedá nějak přečůrat (legálně samozřejmě).

Vousatky se dotanou ke kompaktu na 5cm, a mám ji umístěnou v horizontální poloze.
Pro trnorepy pořídím tu 300W Vitalux.
Děkuju za rady, zkusím si vyhledat nějakého veterináře specializujícího se na plazy a obrátit se přímo na něj.

Díky Honza

zdar,MadMike mi zase předběhl:-D,ale Honzo uvažuj?? VITALUX jsou po 6 měsících k ničemu a nedají se jinde použít.To UV tam klesá rychlosti blesku.ty M.R.jsou sice asi trochu drážší co do pořizovací ceny,ale pořád jsou níže jak 2ks.VITALUX:-D.Honzo a věř mi,i když nemusíš není tožádná propagace M.R.ale prostě pod nima to šlape8-)a dělá se na nich i jiná zvířata:-p

zdar,ta reptilka je hoodně málo,opravdu:!: a Vitaluxka se musí měnit co 6 měsíců měnit.určitě bych šel do Mega Ray po roce je můžešdát k vittepskám jinak měření na Uv je tady na poradně nebo napiš MadMikovi a ten ti to určitě potvrdí.Taky těm drndům musíš svítit cca12h Mega Ray je asi nejlepší při poloviční watáži.Tohle je jen můj nároz možná mi někdo opráví.

Honza Z.:
Bohužel v úvahu připadá v dnešní situaci zřejmě jen čipování, papíry bys měl dostat k nim (respektive darovací smlouvu se všemi podmínkami a na základě té by ti měli na příslušném KÚ vydat registráky, kam bude opsán čip nebo zatím fotografie).
Co se týká osvětlení, tak je třeba maximální intenzita (v létě až 14 hodin, v zimě zkrácený osvit na 8-10 h) a dostatek UV A i B, takže v úvahu padá kombinace mnoha zářivek nebo několika HQI nebo HQL halogenů a jako zdroj UV B buď zmiňovaná 300 W Osram ultravitalux (podle sezóny min. 8 h denně v letní sezóně a minimálně 1-2 x týdně 1-2 hodiny v zimě) nebo Mega Ray 275 W, při nejhorším 160 W T-rex spot. Na výhřevném místě okolo 40-50 st.C. Pestrá potrava s převahou "zelené" složky + takový záležitosti jako semena rostlin, naklíčená semena atd. + správně načasované období přidávání většího množství hmyzu + dostatek minerálií (Ca). Relativně vlhká nora, teploty v noře podle sezony (v létě až okolo 28 st., v zimě okolo 18 st.). No, je toho dost....:-)

Možná jsem naivka, ale řekněte mi, prosím, proč se aspoň větší část zvířat nevrátí zpátky do Maroka ? Náklady by se mohly přece připsat tomu, kdo je sem dovezl. Myslíte, že by byly větší ztráty než když se nedostanou všichni ke schopným chovatelům ?

Že by se prostě vysypali na jednom místě mě nenapadlo. To by určitě dopadlo špatně. Ví se, odkud přesně jsou? Určitě budou posbíraní na větším území. Nedali by se tam po skupinkách zase vrátit?

Ono se těžko zjistí,které to zvíře je právě z této a nebo jiné lokality.Takže vrácení zpět není zase tak jednoduché a proto se asi přikročilo k darování do chovů.

Nedali by se tam po skupinkách zase vrátit?

krome duvodu psanych vyse - jak jsou zvirata pochytana na ruznych lokalitach - mohou mit i ruzne patogeny (pro jednu populaci treba neskodne, pro jinou s fatalnimi nasledky). Navic - prenesene mohli prijit do kontaktu i s jinymi zviraty, ktera v mistnosti s trnorepi byla. Takze urcite je lepsi je nevracet.

Semena rostlin,ale jakých?Mohu jim dát pšenici,slunečnici,oves.proso(naklíčené určitě,ale suché?),travní semena?Nerad bych jim něčím ucpal střeva.Já jim dávám Pampelišku,Jetel..no trávu celkově(ne tu ostrou řezavou),naklíčenou čočku,okurku,jablka.Pokaždý jim to ,, posypu,, (popráším) Nutrimixem pro nosnice a dostávají i 2x denně čerstvé.Každý den dostávají trávu a k tomu něco jiného,jako přílohu;-).

No,já jsem si zašel za veterinářkou,ke které chodím s plazy a ona mi napsala papír,že vzledem ke stavbě těla a způsobu života je čipování nevhodné.Navíc také stejně jako já není zastáncem čipování.Na registraci mi řekli,že potřebují fota hlav trndů z boku,že mají jako nezaměnitelné znaky šupiny právě z boku hlavy.Myslím si,že je to jen na lidech a jejich postoji ke zvířatům.Pokud jsou u Vás na registrech lidi OK,tak jsi v pohodě,jako já.;-)Příští týden si jdu pro registráky.;-):))

Dobrý den,
jsem ze Střediska volného času Opava a máme tady teraristiku a máme zájem o nabízené trnorepy. Opatřujeme i zvířata zabavená Českou inspekcí životního prostředí v Ostravě.
Trnorepa jsme již v naši teraristice chovali. Pro chov terarijných zvířat máme velmi dobré podmínky. V současné době chováme asi 30 druhů terarijních zvířat.

Děkuji

Pavol Hodák
tel.: 604104536
mail: pahodak@seznam.cz

ahoj Palo,Tady máš vše potřebné a jen dodám,at Vám to šlape:-)
RNDr. Ondřej Klouček, Ph.D.
oddělení výkonného orgánu CITES
Ministerstvo životního prostředí
Odbor mezinárodní ochrany biodiverzity
Vršovická 65, 100 10 Praha 10
tel. 267 122 122
fax: 267 126 122
e-mail: ondrej_kloucek@mzp.cz
a s nikým jiným se moc nebav;-)

Dobrý den.
Zvažuji, že bych se nějaké menší skupiny trnorepů také ujal.Jsem již v jednání s MŽP. Mohl by někdo z již obdarovaných napsat jak probíhá samotné předání a výběr jedinců. Dá se již u nich s jistotou určit pohlaví? Jak jste to vyřešili s tím nezaměnitelným označením - dá se vyhnout čipování? Jedná se pravděpodobně u všech jedinců o stejný poddruh - případně jaký?
Děkuji za odpověď.

Takže jsem si vzala trnouše ze zoo. Už je to skoro třičtvtě roku. Jedna samička přežila úplně v pohodě. Je to zlatíčko docela se i ochočila. První samec uhynul na parazity. Druhého, kterého jsem si vzala. Jsme léčili zánět nohy, který měl v dost pokročilém stádiu a báli jsme se, že o ni přijde. Nakonec jsme to vyléčili. Bohužel před nedávnem jsme zjisti znovu přítomnost parazitů. Nejspíše se v prvním testu co jsme dělali neobjevili. Obávám se, že taky umře. Jsou to naprosto úžasná zvířata, ale z volné přírody už nikdy. Narvala jsem na jejich léčbu něco tak kolem 10 tisíc a jak to vypadá nejspíše to bude k ničemu. Ty zvířata tady umírají na věci co by ve volné přírodě v pohodě zvládnuli. Je mi jich šíleně líto, že kvůli lidské blbosti ztratili domov a ve většině případů i život...

Bral jsem si 10 zvířat neuhynulo mi ani jedno. Naprosto nejevili známky nemoci tak jsem je ani nevyšetřoval a teď mam od nich docela dost vajec v inkubátoru. Petr Velenský mi říkal že už dlouho neměl nemocné zvíře a to jich tam má stovky. Jaké pak jste u nich měla podmínky? Popište mi prosím terárium teploty a td... Zdá se mi to nějaké divné. Paraziti se mohli přemnožit z důvodu stresu z nevhodných podmínek. Ty se totiž nacházejí i ve zdravém zvířeti až jejich přemnožení způsobuje nemoc...

teď mam od nich docela dost vajec v inkubátoru

Tak to je super;-), jsou to pašáci, tak ať se zadaří hodně prcků. Sám jsem do nich nakonec nešel (a to jsme jich měli v zoo na výběr hodně), páč moje staleté jističe a el. v hliníku by ten nápor asi nezvládly.:-/ Ale pořád to ve mně cuká...

Paraziti se mohli přemnožit z důvodu stresu z nevhodných podmínek.

ono v terariich jsou problemy s parazity spis z toho duvodu, ze zvirata maji k dispozici jen omezeny prostor, kde vlivem casteho styku s vlastnim trusem dochazi k opakovanym infekcim (tzv. superinfekcim).

Ano zimoval jsem na nějakých 15st. Po odzimování začal "rachot"...

Vybíral jsem z těch největších zvířat kde už bylo takřka na jistotu patrné pohlaví a jelikož údajné samice kladou a údajní samci páří a nekladou klaplo to.

to Krokodýl: Já sem to s elektřinou vyřešil jednoduše. Část zimy zimuju po zbytek svítím bodovkami a jako UV používám jen 25W UV žárovky název teď nevim. No a v létě maj volný průchod na jižní stranu domu do venkovního výběhu a tam se můžou tim uvečkem dobýt naplno na sluníčku což nenahradí žádná vitaluxka. Evidentně nestrádají. Sice maj část roku méně UV,ale to léto jim to vynahradí. Otvírám jim ven podle počasí. Když klidně v květnu svítí slunce tak jim přes poledne otevřu a oni si vyberou jestli chtějí být pod bodovkou nebo venku... Loni v srpnu měli otevřeno nonstop.

Mám terárium délka 2m, šířka 1m a výška 1m. V terárku mají dost písku takže si v něm dokonce vykutali nory. Jeden velký topný kámen pod kterým si kopou nory. Na výhřev mám velkou Megarayku 165w. Pod ní mají na nejbližsím místě až 50 stupňů. Jinak v teráriu mají teplotu tak kolem 28 - 30 stupňů. V horní části teráriu mají větráček z počítače na ventilaci vzduchu.

Pokud jste v té Praze byl viděl jste jak rozdílné velikosti tam měli. Petr Velenský už má od nich od několika mláďata už vylíhlé. (já pouze čerstvé vejce) A pohlaví rozhodně nejde popsat po netu to musí mít člověk nakoukané....

Ti moji maj tak plus minus ke 40cm (odhad)

Co se týče toho UV nemam problém pokud by strádali rozsvítit u nich v období kdy nemůžou ven vitaluxku, ale zatim tomu nic nenasvědčuje. Pozoruju je pozorně jsou vybarvení a nabití energií. tak neni důvod nehledě na to že ta UV žárovka co u nich mam je dost oblíbená hlavně v zahraničí a nemá uplně malý podíl UV je vyvíjená do menších terárií...

Pohromadě ne mam je 1,4 a 1,4. Venkovní výběh je pod sněhem a ty žárovky předřadníky nemají název sem vložim zítra nepamatuju si ho a ven už se mi nechce. (pokud by ale v létě neměli přístup ven svítil bych jim vitaluxkou celoročně) Jinak terárka jsou o velikosti 130x70x55cm na dně písek a korkové úkryty. Nic víc. Venku mají výběh 200x100cm na zemi písek s hlínou a pár kamenů a úkrytů ty ale nepoužívaj. Kopou si nory. Pokud maj otevřeno můžou chodit ven a do vnitř jak chtěj.

OK.Jak máte řešený výlez.Krz zeď nebo oknem?Vždycky sluním jen v terárkách z pletiva a na noc uklízím domů.Tak jsem uvažoval o venkovním výběhu s vyhřívaným a zastřešeným úkrytem,kde by mohla havěť vegetovat i v nepříznivých časech.Tak by se mi hodil nějaký mustr.

no o venkovním výběhu jsem taky uvažoval ale nevím jestly by v něm mohli být i přes noc a jestly by nebyli moc ve stresu z toho že bych je nosil na noc domů.Jinak je mám v tereriu 200x50x70 mam je jenom tři. Dva mají odhadem 25-30 cm a ten jeden je o něco větší

Drobku není ta žárovka značky repti glo ? jak už tady někteří chovatelé psali mohl bys sem vložit nějaké fotky trndů a terária. Jaký matroš používáš k inkubaci vajíček? myslíte že by mohli bývat venku třeba měsíc v kuse rád bych jim venku něco udělal ale nemám možnost udělat průchod skrz stěnu a bojím se že kdybych je na noc přenášel domů tak by byly moc ve stresu. Ještě mě napadlo jim tam dát topný kámen řízený termostatem a kdyby bylo venku míň jak 10° tak by se zapl a měli by možnost se vyhřát.

no tak dnes jsem našel jednoho trnorepa mrtvého v ůkrytu. Dal jsem ho marazáku a budu ho muset jít nahlásit MŽP je to tak správně? nevím na co mohl zemřím byl vytální žral rukolu,čin. zelí,strouhanou mrkev a okurek ze suchého jsem jim udělal směs čočky, směs pro papoušky a trochu granulí pro suchozemské želvy. Terarko mají 200x50x70. Nevíte čím to může být?

Já se pokusím reagovat na tvůj dotaz, trnorepy sice nechovám, ale řerichou krmím své agamy - výhonkama. Nechám je vyrůst a krmím celými rostlinkami. Neotrhávám květy. Agamy je bez problémů přijímají. Jestli ti to takhle stačí. Potom zkrmuji i výhonkama rucolu a polníčku a dalších rostlin, které si doma sám pěstuji...

Jak ta mrtvolka vypadala?Mě totiž taky uhynul sameček,bylo to po probuzení ze zimního klidu. Už se začaly sami probouzet a vylízat z jeskyní.Měl jsem je v terárkách se zhasnutými světly při pokojových teplotách od 20 do 24 st.Ten sameček byl zvlášť od samic.Po rosvícení vylezl a začal se vyhřívat.Asi po hodině začal kroutit hlavou,jedno oko zavřené,motal se po terárku a dostával se do křečí.připadá mi to na nějaký šok z probuzení,ale dával jsem bacha,aby to nebylo náhlý.Osvit kratší,slabší žárovka,teplota tak do 30st.Samičky jsou v poho.Ty křeče byly hnusný a chtěl jsem to ukončit,ale on po dvou dnech uhynul sám.Co to bylo?

Na co uhynul vám neřeknu,ale z 20°C se snad ani náhle probudit nedá.Vždyt je to docela slušná teplota i trndu.Chováme ještěrky Timon tangitanus,které žiji v Maroku.Zimujem je také při zhasnutých zdrojích,ale teplota klesá třeba k 10°C.
Takže bych řekl,že probuzenim to nebude.:-)

Jsou z těch ,,darovaných''.Vybral jsem menší kusy,tak jsem jim nechtěl dávat poprvé takovou prdu.Chrupali dva měsíce,zalezlí v děrách,ale jak začalo svítit slunce do oken,začali sami vylízat.Se zimováním všeho možného mám dobré zkušenosti,ale toto mě docela vyděsilo.Bylo mi toho zvířete líto,strnul v té křeči,prohnutý v zádech,krk s hlavou v oblouku.Jinak byl v dobré kondici,živený vším možným,UVečko,byl i oddělený od ostatních,v trusu na pohled nic(vyšetřrení jsem sice nedělal).

Nechci zakládat nové vlákno, tak se zeptám tady - jak máte vyřešené nory pro trndy? Mě napadlo, že bych ji vyřezal z polystyrenu a na strop zabudoval topný kabel a zalil to lepidlem na dlažbu (samozřejmě flexibilním, jestli to bude vhodné. Nepřepálí se mi polystyren? Mám 15W kabel...pokud by šlo, tak vložit i fotku...díky

Hunas-tuto by som bol moc opatrny aby sa nezačal polyst. rozleptavat a vypary neudusili trndov,inač by som to riešil-najslôr lepidlo,alebo niečim prosto oddelit kabel od polystyrenu
Ibištek- moji legovia na nom vyrastali a zničili mi už zopar stromov,len nemal kedy ani jeden zakvitnut-čiže kvety aj listy su vyborny doplnok stravy. ;-)

resil nekdo prosim pricinu uhynu v tech poslednich nekolika pripadech? Pitval ty zvirata nekdo alespon zbezne? Zajimaji mne (jak jinak) paraziti, tesne po dovozu tam bylo par docela zajimavych cervu, tak by mne zajimalo, jestli v nekterych zviratech po cca roce zustaly. Dik.

Ahoj. No já jsem asi měla na ty parazity fakt štígro:-( Měli roupy. V jednom případě dokonce cokcidie. Nalezli jsme to v rozborech. Bohužel jeden samec a samice zemřela. Dokonce v jedněch rozborech se našlo vajíčko nějakéh červa co nikdo nevěděl co to je. No užila jsem si s nima svoje. Jeden samec měl dost ošklivou infekci v levé předn noze. V jedné chvíli jsme dokonce uvažovali o amputaci. Naštěstí se to povedlo vyléčit. Tak snad už to bude vše OK...

Ještě se zeptám,..bude těm trndům stačit Mega-ray 165W nebo mám sehnat raději větší watáž? A jak dlouho denně jim s ní svítit? Někde jsem četl, že stačí 1 hodina dopoledne a jedna odpoledne...samozřejmě budou mát v terariu ještě dvě bodovky, jednu 60W a druhou 40W, potom ještě pár světel na osvit teraria..

Chtěla bych se zeptat jak máte pro trnouše řešené letní výběhy. Pokud nějaké máte. Budeme stavět nový barák tak vymýšlíme jak to udělat aby mohli taky na sluníčko:-)
Popřípadě nějaké foto pro inspiraci. Děkuji

Sem letos na zimu sušil spešl vojtěškovo-pampeliškový seno a hodili mi na to bobek - býložravci celkově :-|, když se to hodně naseká a zamíchá do směsky, tak to vezmou a je to supr zdroj vlákniny i vápníku, ale rádi to nemají - mluvím za ty svý. Sušený květy jsem nezkoušel.

Zřejmě máš na mysli tu 160W MR - vůbec se neboj s ní svítit celý den nebo třeba 10hod. (v doporučených vzdálenostech 35-45cm od zvířete). Dobré je vytvoření druhého výhřevného místa bez UV, trdové si pak regulují osvit sami tak, jak oni chtějí.
"Zrní" mají v misce neustále, dáváme jim to jako něco navíc k "normální" stravě.

Já jsem zkoušela krmit sušenými květy. Na farmě python mají zkušební balení asi za 25 kč. Tak jsem zkusila nějakou tu směs květů. A zdlábnuli to hnet, ale ne sušený bylinky mi kašlali. Takže jen květy. Suchý dávám červenou čočku, fazole, oves,naklíčenej hrášek, a sušený květy v zimě.
Megaraykou svítím celý den. Zvířata si pod ní vlezou kdy chtějí.

Mohou třeba i kukuřici, atd????

Nevím, co je atd.:-), ale kukuřici i jiná tvrdá semena zvládnou. V podstatě jim lze namíchat nějakou fajn obyž směsku obilnin (klidně 60-70%), luštěnin, trochu slunečnice, klidně i trochu té kukuřice. To vše doporučuju ještě řádně promíchat s nutrimixem pro nosnice a nechat volně k dispozici na mělké misce. Jedou v tom hlavně přes zimu.:-)

Když dávám na zeleninu, tak hustěji "pocukruju", zrní a hmyz prostě "protřepu" v dostatečném množství v nějaké piksle z víčkem, aby se to dost obalilo. Zrní může být přímo v troše nutrimixu na misce nasypáno. Vitamínu rozpustných v tucích tam zas tak hodně není, dávám to hlavně kvůli vápníku a dalším minerálním a stopovým prvkům. D3 dodávám buď jednou za čas ve vodě (při rosení), přímo do tlamky (u větších ještěrů) nebo si ho vytváří z provitamínu ozařováním vhodným zdrojem UV B. Pokud obaluji hmyz, tak přidám ještě trochu plastinu (cca 1:5-10 s nutrimixem), abych lépe převrátil nevhodný poměr Ca a P v krmném hmyzu.

V roboranu vápník není

To není až tak úplně pravda. Podívej se na složení.....
Např. Roboran H obsahuje 18% vápníku.(podle složení na sáčku) tj., pokud se nepletu, 180g/kg.
Míchám ho s Plastinem (350g/kg vápníku), nebo Vitaplastinem (300g/kg vápníku).

EDIT: Nutrimix REP pro plazy obsahuje 160g/kg vápníku (podle infa z netu).