Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nežádoucí hmyz v teráriu

Ahoj,nedávno jsem při čištění terária našel pro mě neznámý druh hmyzu,tak bych se chtěl zeptat jestli by jste někdo nevěděl o co by mohlo jít.Tvarem a velikostí těla přípomíná klíště ale s jedním velkým rozdílem,tohle má ještě klepeta jako štír ale štír to není.Nevím jak se mi to tam dostalo jediný co mě napadlo byl kokosový substrát kterej tam dávám jako podestýlku.Nevíte někdo o co by mohlo jít?

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Nevim o jaké breberky jde, ale rozhodně tam nemají co pohledávat. Doporučuji terárku vyklidit a vyde…
para 25.04.2007 21:58
para
Vypadát to, že poslední dobou je toho v lignocelu čím dál víc- a za stejnou cenu! tohle má ještě kl…
carlos 26.04.2007 08:31
carlos
To bude zřejmě štírek obecný (Chelifer cancroides) nebo jiný podobný druh štírka, žijou i u nás v do…
krokodýl 26.04.2007 08:38
krokodýl
Díky za tu fotku,to je přesně to co jsem tam našel. nový
david.44 27.04.2007 17:59
david.44
Je to ten štírek obecný nový
david.44 27.04.2007 18:00
david.44
Aj ja mám v terariu nejaký hmyz. Neviem ako sa tam nabral. Je čierny a malý.. Čo to je? nový
Danuššššsš 18.05.2014 15:15
Danuššššsš
Malý čierny hmyz... nový
johny13 18.05.2014 16:05
johny13
ad brebera: dle popisu to vypada opravdu na nejakeho stirka, tolik drobnych "klepetacu" u nas zas ne… nový
kdosi 26.04.2007 13:44
kdosi
No s tím vstřebáváním to je asi vzhledem ke struktuře kůže plazů oproti savcům všelijaký, nicméně by… nový
krokodýl 26.04.2007 15:35
krokodýl
ja vim :-D:-D:-D:-D:-D:-D nový
moni 17.01.2008 18:28
moni
Jen si dovolim podtknout, ze stirku je u nas kolem 30 druhu a ne zrovna mala cast jich zije na zemi… nový
VH 17.01.2008 20:48
VH
Využiji tady vlákna a zeptám se: V teráriu s rhampholeon spectrum se mi objevili takoví malí broučci… nový
Klaudiee 04.09.2014 18:39
Klaudiee
zkus ten subsrat nechat pořádně uschout. možná víc poradí jiní nový
Divočák 04.09.2014 19:05
Divočák
to budou jen nějací půdni roztoči nebo chvostoskoci, dojížděči zbytků. Ve vlhčích ubikacích se jim d… nový
Aurifer 04.09.2014 19:24
Aurifer
No, tak to by odpovidalo, protože rosím každé ráno. A zmizí když substrát vyměním a terko vytřu save… nový
Klaudiee 04.09.2014 20:01
Klaudiee
výměna a vymytí terárka (ani nemusí být savem, stačí octová voda) pomůže, ale většinou se tam zase č… poslední
Aurifer 05.09.2014 18:58
Aurifer

Nevim o jaké breberky jde, ale rozhodně tam nemají co pohledávat. Doporučuji terárku vyklidit a vydesinfikovat (např. savem), vymýt a nechat vyvětrat.
Hada pozorovat a pakliže se paraziti vyskytují i na něm, postříkat ho třeba Frontlinem (pozor na oči, tlamičku nosdry), nechat cca 10 min. působit a pak ho "vykoupat". Potom by bylo dobré ponechat hada v terárku zhruba měsíc jen na bílých ubrouscích, kde jsou paraziti dobře vidět a pakliže by se ještě objevili celej postup zopakovat.
Potom bych ještě doporučoval pokud opět budeš dávat lignocel, přidat pár zrnek hypermanganu do vody (voda musí mít jen jemně nafialovělý odstín) aby se tam ty bestie opět neuhnízdili.
Mě se to osvětčilo i když šlo evidentně o jiný druh parazita, páč byli hodně malý, ale zatím (ťuk, ťuk, ťuk) se brabouci znova neobjevili ;-)

Vypadát to, že poslední dobou je toho v lignocelu čím dál víc- a za stejnou cenu!

tohle má ještě klepeta jako štír ale štír to není

(hodilo by se foto). Opatrnost je na místě, nemusí ale nutně jít o členovce parazitující na zvířeti.
To Para: naopak na oči bych aplikoval postřik taky, hadovi to neuškodí a roztočů tam bývá nejvíc;-).

To bude zřejmě štírek obecný (Chelifer cancroides) nebo jiný podobný druh štírka, žijou i u nás v domácnostech a jsou hadovi neškodní, ba spíše naopak, protože se živí různými larvami hmyzu, pisivkami atd.

[http://img243.imageshack.us/img243/2421/pseudoscorp ionip1.jpg]

Není nutné všechny bezobratlé vybíjet z neopodstatněného strachu o hada, spousta mu jich neublíží a naopak mohou být predátory těch škodlivých nebo méně žádoucích.
Frontline si stříkni na ruku (nebo rovnou na hada) a hada potři rovnoměrně po celém povrchu a neoplachuj. Frontline působí i několik týdnů, vsákne se do tukové tkáně do podkoží a sající parazité (roztoči, klíšťata) mají útrum. Je vhodné postřik po dvou až třech týdnech zopakovat, neboť nemusí působit na vajíčka roztočů, tak aby se zlikvidovala i další generace ektoparazitů. Ale v případě štírka hada zbytečně nepostřikuj.
Jelikož používám v teráriích neupravené substráty a přírodní materiály, tak občas také něco zajímavého najdu. Pavouky, stonožky, nosatce, drabčíky, slimáčky atd., ani už to nepočítám. Před nedávnem se mi třeba přímo v teráriu vylíhnul z kusu borovice takovýhle krasavec:

Kozlíček dazule (Acanthocinus aedilis)
[http://img143.imageshack.us/img143/1624/snmek009zw8 .jpg]

ad brebera: dle popisu to vypada opravdu na nejakeho stirka, tolik drobnych "klepetacu" u nas zas nezije a hlavne by pro hada rozhodne nemel byt nebezpecny.

to Para: Hypermanganem potlacis plisne, event. i nejake bakterie, ale ze by to nejak moc vadilo vyvojovym stadiim clenovcu, to si opravdu nemyslim. Co se tyka aplikace Frontlinu okolo oci u hadu, presne jak rika krokodyl, je naopak dobre se ocim a spodku tlamy venovat podrobneji, prave tam se roztoci vyskytuji nejcasteji. Proto je mnohem lepsi neaplikovat potstrik primo na hada, ale potreni treba rukou nebo hadrikem.

to Krokodyl: podle mych informaci to hadi (a plazi vubec) se vztrebanim ucinne latky trochu jinak nez savci, u kterych opravdu dochazi ke vstrebavani pres kuzi (i ke mne se donesla historie o mysatech a sklipkanovi). U plazu to neni tak uplne doresene, ale podle vseho se do krevniho reciste ucinna latka nedostava. Proto neni zadouci hada oplachovat okamzite po aplikaci. Nezbytne je ale dobre vetrani. To co tak priserne smrdi je nosic fipronilu, ktery je tekavy a muze byt ve vetsim mnozstvi pravdepodobne toxicky (hl. u drobnych jesteru). Zasadne by se pak melo zabranit koupani hada a jeho nasledne piti z misky. Ale to je asi pravidlo, ktere se rozhodne netyka jen frontlinu.

Urcite ale neni treba vsechny brebery v terarku bezmyslenkovite mytit, pokud v terariu nedelaji nejakou neplechu...

No s tím vstřebáváním to je asi vzhledem ke struktuře kůže plazů oproti savcům všelijaký, nicméně bych to nepovažoval alespoň v omezené míře za nemožné. Co se týká myšat a sklípkanů, tak je to dost možný, protože opravdu se vstřebá a i po několika týdnech může působit a pavoukovci (a členovci vůbec) jsou na něj velmi citliví. Jako perličku bych uvedl, že jedním pracovníkem jakéhosi zverimexu u nás v Plzni byl frontline doporučen proti roztočům u sklípkana, jistě tušíte, jak to dopadlo:x:.

Využiji tady vlákna a zeptám se: V teráriu s rhampholeon spectrum se mi objevili takoví malí broučci. Byla jsem týden kvůly škole pryč a o zvěř se mi starala kamarádka. Broučci jsou opravdu malincí (snad ani ne 1mm). Tvarem připomínají klíště a jsou průhlední. Je jich tam strašně moc. V terárku nevypadají vůbec pěkně. Rhampík se mi ale zdá v pohodě. Docela se, ale bojím, že se dostanou do jiných terárek. Co jsem četla, tak se jich dá strašně špatně zbavit. Nechápu jak se tam dostali. Před odjezdem jsem celé terko čistila a dávala svůj ozkoušený substrát. Na ŽE jsem si chtěla dokoupit ještě samce a další samici, ale nechci je dávat do zamořeného terárka. Mám to vymít Savem?

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru