Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zimovat? pářit? poraďte prosím...

Ahoj, má želva má 2 roky a už delší dobou mi vrtá hlavou myšlenka na větší chov želv. Mám ale několik obav a otázek:

1. Vím, že musím želvu zazimovat, aby si zvykla na svůj cyklus. Nevím ale, jak se to přesně dělá, jak to vše probíhá a také se bojím, že mi to nemusí želvička během zimy přežít.
2. Jak je to s tím pářením? Jak to vlastně probíhá? Na internetu jsem o tom něco četla, ale nikde to není dopodrobna vypsáno. Kdy želvy dospívají? A jak se mám pak starat o vajíčka? A kdy je vůbec ta ona nejvhodnější doba páření?

Prosíím moc poraďte někdo, jestli s tím máte nějaké zkušenosti, já jsem zatím jen amatér a ráda se naučím:). Děkuji moc předem.

loading...
Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
To bohužel mám. Pokud jsou v pořádku papíry rodičů mláďat, tak nahlásíš narození mladých želv na ste…
KHor 15.09.2007 13:55
KHor
Nevím kam dotaz zařadit,ale když už je to tady nazváno zimovat?... tak navážu tady. Můžete mi poradi… nový
zuzi 15.09.2007 19:45
zuzi
Co myslíš, jak je to v přírodě? Mláďata spí stejně dlouho jako dospělci. Pokud mají dobré teploty a… nový
krokodýl 15.09.2007 21:25
krokodýl
U některých druhů se v přírodě malé želvy patrně vůbec nevyhrabou a rovnou hybernují do dalšího roku… nový
Salicornia 15.09.2007 22:15
Salicornia
Nějak mi to pořad vrta hlavou...bojim se želvu zazimovat, přece jenom se mužou vyskytnout nejake kom… nový
_lenuska_ 17.09.2007 21:22
_lenuska_
Hele, kdyby to tak šlo jednoduše, tak by to tak dělal asi každý. Jenže hybernace je důležitým předěl… nový
Salicornia 17.09.2007 22:36
Salicornia
ještě jedna otazka: musi se zimovat i samec nebo jen samice, kdyz chci na jaře začit s rozmnožováním… nový
_lenuska_ 22.09.2007 10:25
_lenuska_
Oba lenusko oba. Viděla jsi někdy samce když se probudí? Myslím teda ze zimního spánku:-p Nástup sex… nový
KHor 22.09.2007 11:41
KHor
Mně zase pořád vrtá hlavou, jestli se může rozmnožovat pouze želva, která zimuje pravidelně každý ro… nový
prcek 22.09.2007 14:26
prcek
Ono je to ještě složitější. Zimovat se musí želva naučit, ale je-li chovaná venku, podzim ji to obvy… nový
Salicornia 22.09.2007 14:58
Salicornia
Tak jo, jiak.....Je biologicky možné, aby želva, která se 10 let nezimovala a teď se zazimuje měla p… nový
prcek 22.09.2007 15:23
prcek
Asi ano - někdo se kdysi kdesi dokonce vyjadřoval, že mu snáší tříletá nezimovaná želva, ale je to u… nový
Salicornia 22.09.2007 15:36
Salicornia
Á, tak s tím zkušenosti mám, dobrý, už jsem v obraze :-D Děkuji :-p poslední
prcek 22.09.2007 16:05
prcek

To bohužel mám. Pokud jsou v pořádku papíry rodičů mláďat, tak nahlásíš narození mladých želv na stejném úřadě na kterém máš evidované rodiče a oni ti vystaví nové registrační listy. Potom buď zažádáš o výjimku ze zákazu obchodní činnosti a nebo ne, pokud je nechceš prodávat.

Nevím kam dotaz zařadit,ale když už je to tady nazváno zimovat?... tak navážu tady. Můžete mi poradit jak dlouhá doba spánku je v pořádku u 1 rok staré testudo hermanni? Nám se mladý začal hodně zahrabávat a docela dost spí,nevím jestli ho mám budit,ale zase mám strach ať se mi nezazimuje (ale to asi v terárku nehrozí,ne?)Je mi jasné,že aktivita vzhledem k počasí apod. klesne,ale přece jenom...U dospělých s tím problém nemám,u těch je mi to jasné,ale s mladou zkušenosti nemáme,je to její první zima u nás,tak ať něco neprošvihneme.

Co myslíš, jak je to v přírodě? Mláďata spí stejně dlouho jako dospělci. Pokud mají dobré teploty a vlhkost, tak to zvládne úplně stejně. U malé želvy je vyšší riziko dehydratace. Většinou se praktikuje, že se zimují v prvním a někdy i ve druhém a třetím roce kratší dobu než dospělci, ale není to nutnost.

U některých druhů se v přírodě malé želvy patrně vůbec nevyhrabou a rovnou hybernují do dalšího roku (třeba Testudo horsfieldii). Mám spíš pocit, že želvy někdo v prvních letech nezimuje proto, že jsou pak větší než ty zimované, které část roku prospí. Ta kontrola dehydratace je ale u malých želv velmi důležitá. U velkých zdravých želv platí měsíční úbytek váhy při hybernaci 0,5-1 %, takže bych se toho držel i u malých prcků. Želva s faldíky na stehnech dobře vyprázdněná a připravená na zimování má 95-105 % správné hmotnosti. Nenadálý pokles na 85 % bych řešil předčasným probuzením. První zimování bych proti velkým želvám zkrátil, tak jak píše Khor. Luboš

Nějak mi to pořad vrta hlavou...bojim se želvu zazimovat, přece jenom se mužou vyskytnout nejake kompikace. Takže, co kdybych ji nezimovala, spařila bych ji ted, koncem léta a ona mi na jaře snese vajíčka ne? a nic se nedeje...slo by to tak? ma to na reprodukci nejaky vliv?

Hele, kdyby to tak šlo jednoduše, tak by to tak dělal asi každý. Jenže hybernace je důležitým předělem pro vyrovnání hladin sexuálních hormonů a nastartování nového cyklu. U samic velká produkce progesteronu umožňuje ovulaci, zatímco u samců startuje testosteron páření. V průběhu roku sice oba hormony kolísají, ale na jaře jsou nejsilnější. Protože je hormonální činnost u samic později v létě omezena, nedochází k ovulaci a tvorbě vajec. Když jí necháš léto po celý rok, nic Ti asi nikdy nesnese.

Oba lenusko oba. Viděla jsi někdy samce když se probudí? Myslím teda ze zimního spánku:-p
Nástup sexuální aktivity je opravdu pozoruhodný. Takovéto drncání do samiček během roku je jen slabý odvar a já to spíš považuji za trénink, aby želvák nezapoměl že je kluk, i když to vypadá, že to myslí vážně. Fakt je, že když se na podzim ochladí tak to myslí asi také vážně.
Co se týká toho strachu ze zimování, tak ten je celkem opodstatněný. Zimování je jeden z nemilosrdných selekčních tlaků na populace želv v přírodě, ne každá a ne vždy zimovíání úspěšně zvládne. Nikdo ti nikdy nezaručí, že tvá želva patří mezi ta procenta jedinců, kteří zimu přežijí ať už je kvalita zimování sebelepší. Je to prostě jedno z rizik, které na sebe chovatel bere pakliže má ambice želvy množit.

Mně zase pořád vrtá hlavou, jestli se může rozmnožovat pouze želva, která zimuje pravidelně každý rok nebo když bych dostala dejme tomu želvu, které je 7 let a ještě nikdy nebyla zimována a letos bych ji zazimovala, jestli může mít ještě prcky :-D Žádnou takovou želvu nemám, ale zajímá mě to....Stejně tak u samce teda, ale předpokládám, že to bude úplně stejné.

Ono je to ještě složitější. Zimovat se musí želva naučit, ale je-li chovaná venku, podzim ji to obvykle rychle naučí... Měla by být zazimovaná dobře, protože takové želvy mají tendenci se budit častěji a při nižších teplotách. Musí se sledovat její váha a první rok možná vzbudit o krapet dříve. Taková želva bude mít pak pravděpodobně časem snůšku. Není ale nikde napsané, že snůška bude oplozená, protože ne každý samec je ochoten se pářit s každou samicí. Znamená to, že nikde nemáš jistotu, že když si pořídíš pár želv, že se budou "mít rády" :-). Sestavit chovnou skupinu dá někdy práci.
Luboš

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru

loading...