Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Pochlubte se - hybridi

Vkládám tenhle dotaz s vědomím, že přijdou reakce odpůrců křížení, přesto mě zajímá, jaké hybridy v našich chovech máme. ;-)
Do začátku tedy vložím já náš poslední přírůstek z Ládví. Sinacorn
Vlákno je už příliš dlouhé - zamykám a tvořím dvojku (halapremek)

[http://album.volny.cz/show_image.php?file=/p/python er2/adcec473b324674c82b4ec47a4142ef8]

[http://album.volny.cz/show_image.php?file=/p/python er2/66ac0be327a21f38b5aeb02bb986d260]

[http://album.volny.cz/show_image.php?file=/e/epante rias/4c4997af04eebcde30db2cbe337db02d]
Jedna z fotografií, která ukazuje, že ne vždy končí společný chov kanibalismem. Ovšem je třeba dodat, že krmení se děje pod dozorem (což by mělo u všech chovů bez ohledu na druhové spojení a není výsadou chovu ophiophágních hadů s jinými) a californie (v tomto případě 1,0) je pravidelně krmen. Pravidelným krmením je myšleno klasické krmení "7-10 dní", žádné překrmování. Podotýkám, že mám letité zkušenosti s chovem L.g.californie v párech a skupinách, kde nikdy nedocházelo za dodržování uváděných pravidel k napadání ani pozření. Což se nedalo říci o výsledku letitého chovu sester L.t.campbelli, který nakonec skončil usmrcením a částečným pozřením jedné ze samic při nedostatečné kontrole krmení ve společném teráriu. Obdobně se nelze spoléhat na tvrzení, která určité formy či poddruhy korálovek uvádějí jako "bezpečné" a "nebezpečné" jiným hadům. Moje zkušenosti ukazovaly, že například půlroční mláďata sinaloiek, která jsou řazena mezi bezpečná, bez delšího přemýšlení napadala a pozřela defektní mláďata guttat, stejně jako roční mláďata L.t.nelsoni, která obdobným způsobem nakládala s menšími campbellkami. Za sebe bych snad jen doporučil, že pokud se chystáte chovat společně i stejný druh, není vhodné učit, nebo lépe řečeno "navykat" taková zvířata na zpestřování jídelníčku právě hady. Dříve nebo později pochopíte proč...

Vím, že teď budu odsuzovaná jako tady někteří chovatelé, ale přesto reaguju..MĚ SE TI HADI LÍBÍ!!!!! KOUKÁM NA NĚ S OTEVŘENOU PUSOU A SLINTÁM::) Nemám nic proti tomu, komu to uškodí:?: Že se páří jiné druhy:?::?: Kdyby to nebylo správné - nešlo by je spářit...Teď čekám jen návaly, kdo se do mě pustí, ale nevadí mi to, jsem hrdá za svůj názor a jednou si takového hybrida pořídím:puff:

Kdyby to nebylo správné - nešlo by je spářit

no když máš v teku jednu guttku a jednu korálovku tak si moc vybírat nemůžou.

Slyšel jsi někdy o afrických safari? Kde se za peníze střílí lvi, sloni, antilopy losí? Trofejní zvířata.

no jestli je chováš jako ,,trofejní zvířata,, aby ses měl čím pochlubit tak je trochu lituju, a jestli se nemýlím tak z výdělku asi nic financovat stejně nebudeš:-/

Keisy Keisy, chovala si někdy víc párů jednoho druhu? Oni se Ti často nepáří i když jsou jeden druh. O to více překvapí, že se páří zvířata rozdílných druhů, dokonce rodů či čeledí. Většina kříženců nevznikla záměrně (píšu asi po stopadesáté), první kříženci vznikali právě náhodou například při čištění ubikací, rozbití terária a nutnosti umístit na nutnou dobu zvíře jinam apod. Kdyby ses pohybovala v teraristice delší čas, tak bys byla překvapená, která věhlasná jména české teraristiky odchovala Tvou odsuzované "bastardy", aniž tomu záměrně chtěli. Bohužel s tím málokdo vyleze na světlo, protože tenhle hon na čarodějnice unese málokdo. Moje trofejní zvířata nelituj, mají se spokojeně. Jsem hrdý na každé svoje zvíře, protože je za ním roky práce a každého zvířete si považuji stejně, ať je čistokrevné, nebo "kříženec". Mrzí mě, že ač se teraporadna mnohými lidmi navyšovala kvalitou nad ifaunou, tak se nyní dostává daleko pod její úroveň, když se stává chatem, kde lidé místo otázek a odpovědí se společným zájmem hrají slovní tenis a snaží dát druhému smeč. Jinak se nediv ironickému nádechu, jaký má moje reakce na Tvůj příspěvek, jak se do lesa volá.. PS: nestuduj stará čísla Akvária Terária, fotky páření Thamnophis sirtalis s Epicrates cenchria maurus by Tě asi složila

hrají slovní tenis a snaží dát druhému smeč

No kolego zatím se tu nejvíc snažíš smečovat ty. Přečti si pořádně po sobě cos v tomhle vláknu napsal a zamysli se. Když někdo nebaští tvoje nadšení pro mezidruhové křížení (čili prznění) snažíš se z něj udělat joudu viz tvoje debata s DanKanFanem. Takže jestli zde někdo nakročil směrem k ifauně, byls to hlavně ty :-/

Ale no tak, je tohle rýpání za potřebí? Doteď jsem měl pocit, že příspěvky zde mají hlavu a patu a každý se snaží vyjádřit svůj názor v rámci slušnosti. S mnohými též nesouhlasím, ale zároveň chápu, každý se na to dívá trochu jinak. Už mám dost toho osočování, kdo dělá z poradny ifaunu.

No takze k veci, vobec sa mi tu uz nechce rozpisovat vela, tak len skratkovito. Odkial ty mas tu istotu, ze si chytim rocne 4 natrixky a povazujem sa za herpetologa? My sa pozname? Kto si ty, aby som ja pred tebou uz nemohol povedat, ze som herpetolog? Prave som si skoncil s katalogizaciu zvleciek, ktore som si dnes priniesol z prirody, a ano ako si napisal, meriam aj teploty v norach a podobne veci, pretoze ako som uz spominal, moj zaujem je hlavne co najvernejsie napodobnenie biotopu a etologia hadov ako takych, preto ako dilino beham s kamerou a fotakom cez den a po nociach vonku alebo pred svojimi tera a nakrucam a sledujem. No a toto nerobim len u nas, ale si mozem dovolit vycestovat aj do zahranicia, presne tam kam potrebujem. Preto ma o 3 tyzdne caka cesta do Tanzánie, ale nie na safary o ktorom podla teba nic neviem. A este ku tomu mnozeniu pre peniaze, ja svoje odchovy tiez obcas predam, obcas dam znamym aj zadarmo, ked to uznam za vhodne a viem, ze o toho hada bude dobre postarane. A ver mi, ze gutky to niesu. Len tak nejak mam asi stastie, ze na peniaze az tak hladiet nemusim, dokazem si dostatocne mnozstvo zarobit aj inak, a tak si mozem dovolit kupit v podstate co chcem, no a tak ku tvojmu tvrdeniu, ze chovas hadov ktore ja hladkam na obrazku, no len aby to nebolo naopak. A to ja svoju zalubu nemusim vykrivat bastardami. Dalej spominas, ze nemam ziadne argumenty, kde nemam ja nemam ziadne argumenty? Myslim, ze som sa vyjadril dost jasne co si o tejto problematike myslim, to ze som sa neposadil na zadok z toho ze sem das fotky nadrzaneho samca, ktory by mozno pretiahol aj zahradnu hadicu, nuz tak to uz je tvoja smola, ale ako si si mohol vsimnut nebol som sam. Je to tu diskusia, tak tu kazdy vyjadruje svoj nazor, ale ty tu kazdeho, kto nema taky nazor ako ty hned napadas, a to aj chovatelov, ktori su naozaj odbornici a veci znali. Na vsetkych tu hned utocis, taktiez aj na tych, co maju hadov iba par, ale tiez si vyjadrili svoj nazor a usudok, ktory bol taktiez OK.
Nechcel som to tu vytahovat a predhanat sa o to kto ma vacsieho pipika, ale neda mi to, pred nedavnom som kupil velky kus pozemku, kde su pocetne populacie stromoviek, natrixiek a obcas sa vyskytne aj frkana. Presne ten kus, na ktory uz roky chodim pozorovat a podla teba 4x do roka chytit natrixku. Malo sa tam robit golfove ihrisko, ale teraz to zostane nedotknute a ja tam nic staviat nebudem a ani nedovolim aby sa to zmenilo. Budem si tam chodit aj nadalej pozorovat hady aj spolu s kolegami ornitologmi ich vtaky a inu zver. No takze ako vidis svoju energiu, nadsenie a aj financie smerujem myslim, ze uzitocnym smerom a nepotrebujem ku tomu robit ziadnych carpondrov a podobne srandy. A len tak mimochodom, natrixky boli prve hady, ktore som pred 17 rokmi rozmnozil a od vtedy sa mi to darí v podstate stale. A koncia teraz uz na mojom pozemku. Niektori tu na taketo veci potrebuju granty, ja im drzim palce aby im to vyslo a rad podporim aj financne rozumny projekt.

Konečně je tu zajímavej podnět do diskuse a pěkný osobní přístup k herpetologii (ano HERPETOLOGII). Po stírání přispěvatelů do diskuse a mlácení prázdné slámy se můžem zamyslet nad různými možnostmi přístupu k chovu hadů. Pěkně se nám to posunulo od vytváření mezidruhových kříženců z důvodů pro většinu těžko pochopitelných až k obecně prospěšnému přístupu z důvodů naopak dost jasných. Asi nebudu sama, komu je bližší druhá varianta. Alespoň mi to dává smysl, který u křížení druhů nevidím. Každopádně Přemku dík, že jsi tohle vlákno založil, přineslo toho spoustu zajímavýho.
P.S. Snad už ti, co mají tendenci stírat jiné, chápou, že na druhé straně může sedět kdokoli a zdání často klame. Kdo se povyšuje, bývá ponížen. Je to tu celkem běžný jev.

DanKanFan - Zdar. No, jestli je to vše pravda, tak jsi zralý na kanonizaci. Sice tomu až tak úplně nevěřím (neuraž se, jen nejsem zvyklý polknout každé slovo psané po netu - poučen z předchozích nezdarů), ale co si myslím já samozřejmě není podstatné. Stejně jako mně je vcelku jedno, co si myslí ostatní. Každopádně pokud je vše jak píšeš, tak bys měl můj obdiv. Nicméně jak padlo, dnes to slovo na sebe přisuzuje každý, kdo párkrát vyběhne do přírody s foťákem. Pak bych byl i já herpetologem. Každopádně nerad bych Ti křivdil a nevypouštím tu možnost, že se mýlím. Jestliže se tedy mýlím, tak mě omluv.
Sharkie - Jsem rád, že nejsem jediný, kdo to vlákno ocenil. :-D Nevím, jestli to nebylo ironicky, ale mně to opravdu spoustu zajímavého přineslo. Padlo tu spousta zajímavých pohledů na celou problematiku. Samozřejmě jako všude se na to nabalilo spoustu bezvýznamných plků, jako hvězdný prach za kometou, ale to už tak bývá. I spousta lidí, kteří s tímto nejsou až tak seznámeni vyjádřili svůj střízlivý názor, ať už kladný, tak záporný. Ty do toho hvězdného prachu plků nezařazuji. Každopádně se občas i skvěle bavím. :-D

Konečně je tu zajímavej podnět do diskuse a pěkný osobní přístup k herpetologii (ano HERPETOLOGII).

Ano, zajímavý podnět pro zajímavou debatu. Ovšem byl bych pro aby se o Herpetologii diskutovalo v samostatném vlákně, pokuď diskuse nebude spjatá s hybridizací. Přeci jen vlákno se jmenuje Pochlubte se - hybridi. Rád se pak do diskuse přidám, určitě to bude super oživení.
Para -

P.S. Už se těším na fotku hada a netopýříma ušima

Sakriš, to si asi počkáš. :-D
No nic, jdu se podívat, jak se nám to krásně przní. ]:)

Přemku, já nemyslim, že tu má někdo potřebu dělat víc než ve skutečnosti je, takže bych DanKanFanovi klidně věřil. A to slovo "prznění" neber prosím nijak hanlivě. Jsem jen zvyklej nazývat věci pravými jmény. A znova opakuju, neodsuzuju nikoho kdo se snaží křížit různé druhy hadů, jen nedokážu pochopit proč tak činí, ale to už je moje válka. A už vůbec neodsuzuju lidi kteří si takovýho hada koupěj a chovaj ho. Takovej člověk u mě není jen proto horší chovatel než ten kterej křížencům neholduje.
Častokrát tady zaznělo, že jste si (vy, chovatelé kříženců) vědomi, že od ostatních budete pranýřovaní, kvůli téhle své zálibě v křížencích. Mě to ale příjde obráceně. Pokud se tu někdo vyjádří, že s tímhle nesouhlasí, je okamžitě napadán (nemyslim tebe osobně) že ničemu nerozumí a že není tím pádem dobrej chovatel či herpetolog. A pak mě hrozně moc mrzí, že už se tu celkem běžně pohrdá zkušenostmi a vědomostmi ostatních. Nikdo nesežral všechnu moudrost světa i když si to někteří zde o sobě myslí. To je smutný.

Dlouho jsem se snažil po jistých zkušenostech do debaty nezasahovat, ale musím říct, že tohle je vážně počteníčko ;-) Na to se prostě nereagovat nedá.

Zdá se, že tohle téma bude rozdmýchávat vášně do nekonečna. Chovatelé jsou prostě rozděleni na dva tábory - jedni budou křížení, různé mutace a imbreeding do krve obhajovat, druzí zase vášnivě zatracovat. Každý má ty svoje "jediné správné" argumenty a snaží se jimi za každou cenu přesvědčit ostatní. Ač sám patřím k té druhé skupině, musím uznat, že bez těchto prohřešků proti přírodě a genetických experimentů (ať už záměrných nebo náhodných) by taxonomie byla asi ještě v plenkách. Z vědeckého hlediska mohou být tito jedinci tedy užiteční, i když ruku na srdce, genetická příbuznost či nepříbuznost se už dnes dá zjistit lépe a snadněji, než čekat na to, "co z toho vznikne". Nicméně nic to nemění na faktu, že plodit záměrně mezidruhové křížence a podporovat imbreeding se mi příčí a za sebe říkám, že ho nikdy dělat nebudu. Jednoduše se mi to nelíbí. Buďme však tolerantní a respektujme ty, kteří se v hybridech vzhlédli - každému se prostě líbí něco jiného a nebudeme se proto navzájem zesměšňovat nebo urážet.

Člověk má potřebu fušovat do přírody už od nepaměti a čím víc do celé problematiky proniká, budou se jeho snahy ještě stupňovat. S tím se asi budeme muset smířit. Jak tady někde nahoře psal Hugo, dneska není problém vytvořit svítící ryby a myši s uchem na zádech, takže by bylo naivní domnívat se, že by najednou zvítězily nějaké morální zábrany. Takže se Hugo zdá, že se budeš muset brzy překousnout ještě "nudlovatější" hady než jsou dnes :-D Jen mě tak trochu trápí myšlenka (někteří to tak možná necítí), zda bude při tomhle nastaveném trendu za pár let či desetiletí ještě co vrátit do přírody, bude-li to potřeba.

Jsou věci, na kterých se asi nikdy všichni neshodnou. Projevili jsme tu každý svůj názor a myslím, že by to tím mělo skončit. Naplkalo se toho na tohle téma už habakuk a dokonce tu byly snahy i o ostřejší výměnu názorů, čehož bychom si měli raději vyvarovat a raději se kousnout do jazyku, než zbytečně vypustíme do éteru něco ostřejšího. Spojuje nás přece jedna společná věc, a to je láska k plazům :!::-D

Ahoj ritchie, jen dve otazky:

i když ruku na srdce, genetická příbuznost či nepříbuznost se už dnes dá zjistit lépe a snadněji, než čekat na to, "co z toho vznikne".

Jakym zpusobem prosim pekne?

Jen mě tak trochu trápí myšlenka (někteří to tak možná necítí), zda bude při tomhle nastaveném trendu za pár let či desetiletí ještě co vrátit do přírody, bude-li to potřeba.

Tohle je pro mne docela smutna myslenka, sveho casu jsem byl taky silnym odpurcem krizeni a naivne jsem si myslel, ze mali-nekdo ve svem chovu napr ciste i treba jen guttaty, nejake koralovky, tak je prospesny, jelikoz zachovava puvodni druhy.. Ovsem chyba lavky!!Kdo z nas muze tvrdit, ze ma stoprocentne urcene hady, z puvodnich lokalit? Kdo z nas ma jeste puvodni guttatu?myslim, ze malokdo z nas muze tvrdit, ze by svym chovem mohl prispet do reintrodukce....Nefunguje to jen tak, ze kdyby byla prejete, zaslapnuta ci jinak zamordovana posledni guttata, jiste by reintrodukce neprobihala tak, ze by se vybraly letosni odchovy guttat od chovatelu a ty se vypustily na puvodni lokalitu....V mem chovu prevazuji koralovky a uzovky ruznych druhu, ovsem ani u jednoho druhu nemuzu stoprocentne tvrdit, ze je to genotypove 100% zvire.Proste neni v podstate v silach chovatele, toto zajistit a na herpetologa se nepovysuju:)Pred nedavnem jsem se spokojil, ze chovam sobe pro radost fenotypove odpovidajici zvirata danemu druhu ci poddruhu....

Imho: dojima mne srovanani hybridizace hadu s krizenim psu, tak jak to tady pada:)Tihle lide jsou dosti mimo misu:)
Jinak se take hrde hlasim k tem, kteri na tom chcou zbohatnout a trhnout slusny peniz, proto chovam koralovky a uzovky cervene a gekonciky :)))
Diky

Respektuji tvůj názor, ale nesouhlasím s argumentem

Kdyby to nebylo správné - nešlo by ...

Člověk dokáže genetiky vypěstovat myš s druhým ocasem na hlavě, dokáže naklonovat ovci, dokázal by i stvořit "člověka" se 4 rukama a toho dále klonovat jen si nejsem jist jestli to je správné.

Člověk je jediný tvor který fušuje do přirozeného vývoje druhů, nejprve z vlka vytvořil psa ( co psa, dokonce i pudly, čivavy a pod. podpsy), pak přišla na řadu kočka, pak krávy, morčata, rybičky, papoušci a jen málo kdo dnes ví jakou má původní barvu papoušek vlnkovaný (andulka) a za pár let se mě dcera zeptá: "Proč ten had barvy rozvařené nudle se jmenuje užovka červená". Vývoj se nenazastaví, ale nakonec si všichni zvyknem. Zvykl jsem si na červené karásky v jezírku a na chlupaté morče, co bych si nezvyk na bezsrsté nunu potkany, chlupaté hady, či bezkrunýřé želvy. Budem vozit hady na výstavy a soutěžit která rozvařená nudle je nudlovatější a někdo si možná ještě vzpomene že u rybníka žila taková "ošklivá užofka".:-(

Budem vozit hady na výstavy a soutěžit která rozvařená nudle je nudlovatější a někdo si možná ještě vzpomene že u rybníka žila taková "ošklivá užofka".

:-D Musim se smát, protože je to krásně reálná představa, i když věřím, že se nenaplní, protože i přes to množství psích plemen ještě pořád lidi znají a obdivují vlka. Mně se třeba ty kříženci líbí. Kdybych nevěděla, že je to křížnec, kdyby se dali potkat v přírodě, byla bych z nich nadšená jak jsou krásný. Takhle jsem z nich trochu rozpačitá, ale oči neobelžu - jsou to hadi, takže je člověk musí mít rád. S jejich "vytvářením" nesouhlasím, ale zabránit se mu nedá a myslím, že časem to bude stejný jako se psy, kteří se už vlkovi podobají jen v tom, že mají hlavu, tělo a 4 nohy. Je mi to líto, ale to se nedá nic dělat.

Jenom poznámečka pro zastánce chovu "čistokrevných" původních linií zvířat v domácích chovech. Dojem, že udržíte čistý chov s původními geny po více generací v zajetí, je podle mého názoru mylný. Již v F1 generaci přežívají a dále se množí jedinci, kteří by v přírodě neměli nejmenší šanci přežít. U přirozené, divoce žijící populace je šance na přežití a následné rozmnožení jedince nesmírně malá, dá se považovat za mimořádný úspěch. Matička příroda je nemilosrdný chovatel s jasným a nekompromisně uplatňovaným šlechtitelským záměrem. Buďte si proto jisti tím, že přes snahu o "čistotu" svých chovů, chováte stejné mutanty jako ostatní s tím rozdílem, že případné mutace vašich zvířat pouze nejsou tak patrné jako u různých barevných forem. Mutace zdaleka není jen to co vidíme, daleko závažnější změny než je modifikace genu pro barvu, mohou probíhat zcela nenápadně a bez povšimnutí. Rozhodně jediné co mají vaše zvířata chovaná po více generací v zajetí s původní populací je pouze ta barva, jinak nic. Selekční tlak původní lokality nemáte šanci kopírovat ani kdyby jste se stavěli na hlavu. Navíc převážná většina zvířat dovezená z původních lokalit je koupená přes tolik prostředníků, kterým je čistota populace a přesné určení lokality šumák, takže jen málokdo má to štěstí a právo tvrdit, ano toto konkrétní zvíře pochází z té a té lokality.

Zdravím, já si myslím, že se jedná o lidskou chybu, selhání našeho faktoru v taxonomickém řazení. Vždy nám do hlav rvali, že mezirodové křížení není možné. Proto jsem došel k závěru, že korálovky i užovky patří do stejného rodu. Užovky i korálovky patří do čeledi užovkovitých. Při páření a při výměně genů nedochází k ničemu drastickému, pouze se odehrávají na úrovni barevných variant a nedochází k žádným změnám tělesných funkcí či něčeho podobného, abychom je nazývali hybridy či mutanty. Myslím si, že se jedná klasické hady, ten pojem hybrid zde zavádí člověk, jakožto ten, který udělal chybu v taxonomickém řazení. Kdyby to křížení nešlo, tak by se nic nenarodilo, psa a kočku nezkřížíte.:-D

Mutanti jsme prakticky všichni, podivný a nepřirozený význam dal tomuto slovu filmový průmysl. Přirozená mutace, kombinace různých odlišných genů je jedním ze základních pilířů života jak jej známe, není mě proto nepříjemné takové označení čehokoliv.

Přesně tak

avšak co je ten normál

, je to jen náhodná směs genů u každého jiná, která umožní organizmu více či méně úspěšně přežít nástrahy okolního prostředí. Vyhovuje-li takový organismus, má podle mě právo na život, ať už vznikl jakkoliv. Nikdo není oprávněn určit dobrý a špatný způsob. Vždy se ale jedná o výhodnou mutaci. V chovech se tyto mutace ukazují v současné době jako výhodné, jedinci jsou opečováváni s daleko větším nasazením, i když je to kvůli ceně, takže zcela přirozeně můžeme počítat s tím, že se objevovat budou.

Tady je pár zdokumentovaných hybridů užovek:

Kunasir Ratsnake X Cornsnake
Radiated Rat X Cornsnake
Great Plains Rat X Cornsnake
Gopher/Bull/Pine X Cornsnake
Black rat X Cornsnake
Everglades Rat X Cornsnake
Japanese Rat X Cornsnake
Russian x Japanese ratsnake
Fox snake x Cornsnake
Bairds Rat X Cornsnake
Bairds Rat X Everglades
Bairds Rat X Yellow Rat
Bairds Rat X Geat Plains Rat
Bairds Rat X Grey Rat
Yellow Rat X Speckled King
Cornsnake X Cal. King
Ruthvens X Nuevo Leon King
Nelsons X Nuevo Leon King
Pueblan X Honduran
FL King X Honduran
FL King X Cal. King X Honduran
Cornsnake X Greyband
Cornsnake X Nuevo Leon King
Cornsnake X Sinaloan
Cornsnake X Honduran
Cornsnake X Pueblan
Cornsnake X Texas Ratsnake
Gopher X Cal. King
Pueblan X Honduran
Pueblan X Sinaloan
Honduran X Sinaloan
Various Mtn. Kings X Nuevo Leon
Various Mtn. Kings X Pueblan
Various Mtn. Kings X Cal. King
Various Mtn. Kings X Corn
Various Mtn. Kings X Greyband

A tady pár krajtiček:

Diamond x Jungle Carpet = DxJ
Diamond x Coastal Carpet = DxC
Diamond X Bredls
Diamond x Inland (metcalfei)
Bredls x Inland (metcalfei)
Bredls x Jungle Carpet
Coastal x Inland (metcalfei)
Jungle x Water Python (Liasis fuscus)
Jungle x Coastal Carpet = JxC
Jungle x Macklots
Jungle x Tanimbar(nauta)
Burm x African Rock
Burm X Ball
Burm x Retic = Bateater
Burm x Retic x Burm
Burm x Tiger Retic
Retic x Bateater = Jungle Retic (Thanks Kara)
Kinghorni x Coastal
Kinghorni x Jungle
Kinghorni x fuscus
Moluccan x Barneck
Moluccan x Coastal
Southern x Barneck
Carpet (various ssp.) x Green Tree = Carpondro
includes: Coastal X GTP
Diamond X Coastal X GTP
West Papuan X GTPby Chriss Rouille 2005
Jungle X GTP
(IJ Carpet X Sorong GTP) X Coastal Jaguar Carpet= Jagpondro by Yasser Moustafa 2008
Borneo STP x Ball
(Borneo STP x Ball) X Ball
Angolan X Ball
Woma x WP Carpet = Coma
Macklots x Carpet = Carplot
Macklots X Jungle = Junglot
(Macklots X Carpet) X 50% IJ/Coastal Jaguar Carpet = Jaglot by NERD
Diamond X (Jungle X Macklots)= Dicarplot by NERD
IJ Carpet (WP) X Ball = Carpall AKA Ballpet,Barpet

Tyhle neuvěřitelný názvy jsou hlavní příčinou proč mi křížení neni po chuti...člověk co něco zkříží by to měl jedince vybavit cedulkou s jednoduchým rodokmenem - pak by v tom měl každej hned přehled.
Bohužel se vymejšlej různý mnohdy s rodičovskými názvy nesouvisející zkomoleniny, nebo,což se děje běžně u Sklípkanů "chovatel" prostě hybrydy prodává pod vymyšlenym názvem,nebo jako jeden z rodičovských druhů a tito se následně dostávají do chovů, mnohdy jsou barevně nerozeznatelní.
Kdyby byli všichni zodpovědní,nebylo by křížení problémem,ale jen zajímavým rozšířením chovů.
Bohužel velké množství lidí jsou nezodpovědní masaři :(

Už jistou dobu se zde nevyjadřuji a nechávám si své názory raději pro sebe.
Ale k danému tématu jen krátce:
Je škoda, že potenciál aktivit těch, kteří se vydali cestou hybridizace, není usměrněn na ,,čisté" přírodní druhy, které se v zajetí ještě stále nedaří úspěšně rozmnožovat. A že je to stále ještě většina v přírodě žijících druhů. A přitom spousta z nich jsou opravdu nádherní i bez genetického zásahu ,,chovatele" vlivem nepřirozené hybridizace.
Dle mého názoru je hybridizace hlavně lacinější a snadnější způsob získání finančních příjmů, než se pokusit získat tyto příjmy z chovu a rozmnožování vzácnějších druhů přírodních forem jako je třeba: Morelia spilota spilota, Heloderma sp., Morelia boeleni, Aspidites sp.,atd.,atd.
Je mi všech těchto upřímně líto. Ziskům zdar!!!!
PS: Klidně se teď do mne pusťte, reagovat nehodlám a nebudu!!!

Proč tak zhurta? Váš přístup (nereagovat) má být jako za trest těm ostatním neposlušným, čili všech kteří mají jiný názor? Mě takový přístup připadá s prominutím dost jednoduchý, vždyť jen diskutujem nic osobního.
Váš odpor k penězům a ziskům snad zmírní má úvaha. Při současných cenách např. Heloderm nezbývá nic jiného než mít takový přísun peněz, který by umožnil zakoupení skupiny těchto krásných tvorů. Koupit si párek zvířat za cca 2 x 100000,- nemá smysl, vždy musíte mít pro racionální a smysluplný chov skupinu. Kdo z nás na to má? Tak ať se každý snaží jak umí, třeba to zrovna helodermám pomůže.

Ahoj Vlaďku.
Připadá mi to, že nečteš, nebo jen co chceš přečíst. Nevíš přece, kdo se co pokouší odchovat. Já tedy za nás znovu opakuji - hybridizace je jen okrajová část chovu, která mě zajímá. Myslím, že ta energie, co věnuji hybridům (Sinacorn, Junglecorn), se nedá srovnat s energií, co věnuji ""čistým"". Opět tu hovoříš o financích, ačkoli mi to před pár dny přišlo zábavné, teď už to začíná být únavné. O finanční stránce jsem za sebe už psal a tak už to po druhé psát nechci. Kdo je líný přečíst vše a vypichuje jen pazáže, ať si mele svou třeba donekonečna. Aspidites by se mi líbili. Až si někdy svým penězohoničstvím vydělám natolik, abych si je mohl dovolit, tak nad nimi i zauvažuji. Nebo mi je daruješ? Předpokládám, že jich pár máš a pokoušíš se o rozmnožení, místo abys věnoval energii řekněme hroznýšům (nevím co chováš, tak to neber doslova). My si je prostě dovolit nemůžeme a to ne kvůli tomu, že věnujeme malilinkou část energie i hybridům. A kolik lidí se tu pokouší o rozmnožení těch druhů? Przničů, neprzničů. Jeden? Dva? Nikdo? To všichni musíte věnovat energii lacinějším druhům? Prostě mně se jeví tenhle názor - Hybridizace lacinější způsob vydělání peněz, než odchovem Heloderma, Aspidites apod. - jako velká hloupost.

PS: Klidně se teď do mne pusťte, reagovat nehodlám a nebudu!!!

K reakci Tě nikdo nenutí. Záleží jen na Tobě, jak dalece chceš diskutovat o svých názorech. Jen doufám, že jsem se do Tebe "nepustil" a že to nevyzní, jako bych Tě chtěl nějakým způsobem urazit. Veškeré peníze putují zvířatům, většina energie putuje zvířatům (až přemýšlím jak to bude, až se pokusíme o odchov homo sapiens) a přesto furt jen čtu o tom, jak se honíme za penězi. Je to opravdu únavné. Mějte si názor jaký chcete, já Vám ho měnit nehodlám. Jen u vytváření názorů zkuste zapojovat i mozek. Chovu zdar, ať Vám zvířata prosperují - ať jsou to bastardi, ať jsou to guttky za pár korun, nebo ať to jsou třeba zmiňované Helodermy.

Je to tu zajímavá debata, dlouho jsem přemýšlel, jestli tady mám ještě reagovat. Nakonec mi to nedalo. Reakce některých přispívajících jsou velmi úzkoprsé. Nikdy jsem nikomu nevnucoval svůj názor a vždy jsem se snažil své názory podložit pádnými argumenty. Dříve jsem patřil také k velkým odpůrcům barevných forem natož nějakých bastardů. Čím více povědomí jsem o nich získával, tím více jsem akceptoval názor, že je to součást teraristiky a už jím zůstane. Osobně je mi jedno, co kdo chová a za kolik to prodává. Jak to vypadá, tak se spousta přispěvovatelů myslí, že hybridizace je něco jednoduchého, že stačí dát do jednoho terária samce a samici odlišného druhu a za pár měsíců budou hybridi. Jenže, kdyby to takhle fungovalo hlavně u krajt, tak jejich cena velmi rychle klesne pod úroveň ceny běžných druhů. Pravda je taková, že křížením krajt se zabývají špičkový chovatelé, kteří mají za sebou spoustu odchovů a perfektně zvládnutý odchov výchozích druhů. Možná je k tomu žene touha vytvořit něco nového či jiné pohnutky, ale to je jejich věc. U mne to nijak nezmenšuje jejich obdiv, už kvůli tomu, jaká další zvířata odchovávají. Neznám žádného chovatele hybridů, který by se na ně specializoval, všichni chovají čisté druhy a hybridizace je pouze částí jejich chovu.

Dle mého názoru je hybridizace hlavně lacinější a snadnější způsob získání finančních příjmů, než se pokusit získat tyto příjmy z chovu a rozmnožování vzácnějších druhů přírodních forem jako je třeba: Morelia spilota spilota, Heloderma sp., Morelia boeleni, Aspidites sp.,atd.,atd.

Ve svém chovu mám několik vzácných zvířat a za svoji kolekci se rozhodně stydět nemusím, ale při výběru nových zvířat, je u mne hlavním kritériem výběru, schopnost vytvořit jim adekvátní podmínky. Jelikož všechny Vlaďkem zmiňované druhy patří do okruhu mých vysněných zvířat, tak si je v nejbližší době určitě nepořídím. Pokud odhlédnu od aspektu vysoké ceny, tak jsou tu další důvody:
Morelia spilota spilota - v paneláku bohužel nejsem schopen jim umožnit adekvátní zimování
Heloderma sp. - nedostatek prostoru a už dnes velmi vysoké náklady na energie, jejich potřeba velkého pouštního terária je pro mne prozatím neuskutečnitelná
Morelia boeleni - její nároky na chov, jakožto obyvatele spodního patra vysokohorského mlžného lesa jsou tak specifické, že nad nimi ani neuvažuji
Aspidites sp. - tento sen se mi snad v brzké době splní, tady je pouze limitem vysoká cena a potřeba chovu jednotlivců z důvodu případné ophiophágie
Pro ilustraci zde uvedu současné ceny zmiňovaných zvířat: spiloty 1000€, helodermy 500-1500€, boeleni 3200€, Aspidites ramsayi 800-1200€, Aspidites melanocephalus 2000-2500€

Prostě mně se jeví tenhle názor - Hybridizace lacinější způsob vydělání peněz, než odchovem Heloderma, Aspidites apod. - jako velká hloupost.

PS: Ačkoli jsem se zařekl, že reagovat nebudu, musím upřesnit:
Každý kupec hybrida (byť jediného kusu pro potěchu) se podílí na tvorbě poptávky. Co je na tom nepochopitelného? Čím více se najde zájemců o tato zvířata, tím více se najde lidí schopných pářit cokoli s čímkoli. Ještě tak dokážu pochopit barevné formy v rámci jediného druhu.
Žádný odpor k finančním přijmům z odchovů nemám. A osobně si vážím lidí, kteří jsou schopny chovat a namnožit druhy přírodních forem, které jsou vzácné a o které je zájem. Ti se ale museli ke svojim úspěchům postupně propracovat. A mnohdy s nemalými náklady.
Hybridy jako obchodní artikl, pokud tedy bude o ně patřičný zájem, může vyprodukovat při patřičném štěstí prakticky kdokoli. A v některých případech i s minimálními náklady.
Osobně jsem poznal třináctiletého klučinu, který chová teprve několik měsíců, několik v zajetí běžně chovaných druhů užovkovitých hadů. A už dnes spekuluje jaký druhy hadů se kterými, by stálo zato spářit! Co z toho asi může vzejít do budoucna ?????
Tomu, že by někdo (kdo na našich burzách dnes tyto hybridy prodává), to dělal kvůli nějakému genetickému výzkumu, nevěřím ani náhodou. A nakonec, už někdo přede mnou tu psal jak šli tito hybridi na burze rychle na odbyt (což mi vyloženě děsí!!!).
V některých předchozích příspěvcích tu byl z herpetologického hlediska zpochybněn genetický potenciál zvířat, která jsou v současnosti v dobrém úmyslu chována jako ,,čistá".
Co tito pesimisté říkají projektům jako byl v minulosti návrat do přírody zubra evropského (Bison bonasus), koně převalského (Equus ferus przewalskii), atd.
A co říkáte pokusům o návrat Pratura (Bos taurus / původní: Bos primigenius) = to je asi absolutní vrchol!
Nebo si myslíte, že jsou tady už veškeré aktivity genetiků absolutně bezcenné???

Kdepak Vlaďku to si nemyslím, takovým projektům hluboce smekám, ale chtěl bych upozornit, že jsou možné především proto, že se genetické manipulace praktikují. Ono to vypadá, že jsem buhvíjaký zastánce bezúčelového křížení, to fakt nejsem, jsem především proti zákazům, příkazům a ostatním "ům", prostě proti tomu jedinému "správnému názoru"
Já ve svém chovu úzkostlivě dbám na "čistotu jednotlivých populací" sice na to každý dlabe, nikoho to příliš nezajímá, ale já to dělám pro osobní dobrý pocit, takže mě ve výbězích odděleně běhají skupiny hermanek, grék a marginát z různých lokalit a ještě zvlášť ty které jsem nebyl schopen ze 100% jistotou zařadit. Těší mě že "vím a že mám". Nikoho jiného to ovšem bohužel nezajímá.
Mě vždy učili že poptávka ovlivňuje nabídku ne opačně, možná, že se to v dnešním světě nějak záhadně obrátilo, no nevím, ale popírá to základní princip obchodu. Argumentuje s tím dnes dost lidí, zvláště ti, kteří se podíleli na pokusu o novelu stovky.
Za tím, co jsem uvedl jako pesimista o "čistých" liniích v domácích chovech si stojím a opakuji, již v F1 generaci se nejedná o čistá zvířata v pravém slova smyslu, čistá a originál zvířata jsou podle mě pouze ta, která dokáží přežít, vyrůst a rozmnožit se na původní lokalitě. Všichni ti opečovávaní jedinci v domácích chovech mohou mít takovou nepostižitelnou genetickou modifikaci která by jim v přežití na původní lokalitě zabránila. Naopak jim taková modifikace může pomoci v přežití a "úspěchu v zajetí".

Taky jsem proti jakýmkoliv zákazům a příkazům. A máš pravdu, že poptávka ovlivňuje nabídku. Tak jsem myslel, akorát jsem se špatně vyjádřil.
Jestliže si ale X chovatelů řekne, že je to pro ně jen okrajová záležitost, s tím že si koupí jen jedno zvíře, podporuje jejich další produkci.
Co se týče toho pratura; ano, je to díky genetické manipulaci, ale na celém projektu se podílejí odborníci přes genetiku! A tady mám obavu kam to může zajít, pokud se do toho pustí onen zmíněný 13-ti letý klučina. Rozmnožování některých druhů užovek není žádná věda.

Některé druhy užovek a korálovek se sice kříží poměrně snadno, ale jestli jsi si Vlaďku všiml na začátku tohoto vlákna, tak tam Přemek uvádí cenu Sinacorna. Ta se tedy moc neliší od původních druhů, jestli je o třetinu vyšší než cena gutky, tak zároveň je snůška tak o třetinu menší tzn. zisk podobný. Zájem je o ně, protože poptávka zatím převyšuje nabídku, ale to se u užovek může velmi rychle změnit. U krajt je situace jiná, tam je hybridizace daleko složitější a ceny jsou daleko vyšší i díky ceně výchozích druhů. V poslední době nejžádanější a nejrozšířenější hybrid krajt je Carpondro, jeho cena během posledních tří let klesla na třetinu. V roce 2005 byl v Hammu jedinec za 2500€, loni pár za 1500€, což už je méně, než cena některých čistých forem chonder (Kofiau atd.). Ještě jednou k té tvé, dle mého názoru nešťastné formulaci

Hybridizace lacinější způsob vydělání peněz

: osobně si myslím, že je mnohem snadnější a možná i lacinější způsob "vydělání" peněz rozmnožovat Aspiditesky, než křížit krajty. Investice do zvířat bude podobná a výsledek u hnědohlávek jistější. Womy jsou, co se týče chovu považovány za druh vhodný pro začátečníky, dobře se množí a i přes obrovskou poptávku jejich cena každým rokem klesá. Oproti tomu viridisky mají několik let stálou a téměř neměnící se cenu. Kdo je chová a snaží se o jejich rozmnožení dobře ví, že pozorované páření nic neznamená, ani pozorovaná ovulace, zná falešnou březost samic či reabsorbci folikulů. Problému s jejich rozmnožováním je dost a ještě je křížit... Jestli si myslíš, že se dájí vydělat peníze chovem Morelia boeleni, tak jestli to dokážeš budeš mít můj obdiv. Osobně vím o asi pěti úspěšných odchovech a několika neoplozených snůškách mimo Indonézii. Počet odchovaných mláďat je velmi malý a i když je cena mláděte dosti vysoká, tak jejich chov rozhodně nesplňuje aspekty komerčního chovu. Dospívají velmi dlouho, někteří jedinci se začali pářit v osmi až deseti letech. Potřebují specifické podmínky chovu, klimatizovanou místnost či terárium. Samice většinou mají snůšku ob rok. Myslím,že to stačí, aby lidé pochopili, že pokud jde o chov hybridů, stejně tak i vzácných zvířat, tak finanční aspekt chovu nikdy nebude takový jako u chovu komerčně zajímavých zvířat (gutky, jemeňáci, gekončíci, hroznýši, královny, korálovky včetně barevných variací), protože tyto druhy se snadno, rychle a ve velkém množství množí a jdou na odbyt.

Pro anakondu; Rozmnožování hybridů krajt jsem ani tak neměl na mysli. U těch je chov a jejich rozmnožování druh od druhu specifický.
Mezi hady jsou ale obráceně druhy (jako některé užovky) které se daří rozmnožovat kde komu. A protože trh je už poměrně nasycen těmito snadno množitelnými zvířaty, zkouší to někteří tedy s jejich hybridy.
Vím že druhy krajt které jsem v předchozím uvedl, jsou špatně chovatelný (natož v zajetí rozmnožitelný), ale byly dosud alespoň u většiny chovatelské veřejnosti takovým nedostupným snem, a mám obavy že některé obvzlášť vybarvení hybridi je můžou časem nahradit.

nazdárek... zase to tu budu zaplácávat offtopicem:-[ ale mám dotaz...google mi nic nenašel tak to zkusím tu... co si myslíte o spojení Boaedon fuliginosus a gutky? jen tak mě to napadlo potom co jedna slečna došla na chat že jí guttka nakladla vejce po tom, co přišla do kontaktu se samcem b. fuliginosus... myslíte že z tohoto případné spojení může něco vzniknout?::) jen mě to tak napadlo:-)

Já chovám mimo období páření samce boaedona se dvěma samci guttát dohromady. Jeden samec je přírodní a jeden amelano. Boaedon se stále pokouší pářit se samcem amelano, přírodní se mu nelíbí, ikdyž je barevně podobnější boaedonům. Myslím, že by byl schopen napářit gutátí samici, ale asi by z toho nic nebylo, ani to není mým záměrem. Jen je zajímavé, že má zájem o gutáty, když nejsou jeho druh a jsou to taky samci. Když je gutát amelano po svleku tak je na něm úplně přilepenej.

Zajímavé téma tady. Sice se to tu zatím motá jen kolem hadů, ale myslím že sem patří i kříženci želv. Tedy aspoň doufám. Tady je zdokumentovaný výsledek náhodného páření samce Chlelodina reinmanni se samicí Chelodina siebenrocki.

zelvy.com

Pokud by jste věděli o nějakých křížencích želv dejte sem prosím vědět. Vím o tom výše publikovaném kříženci T. horsfieldi(samec)a T. hermanni a z Khorova webu o kříženci T. Graeca (samec) a T. marginata. Zajímalo by mě zda jsou známé i jiné kombinace u Testud.
Ptám se pouze proto, že mě to zajímá. Nic křížit nechci, ale ani nejsem nějakým skalním odpůrcem.

Pro správce webu. Chtělo by to nastavit stránkování u jednotlivých témat. Třeba po 30 příspěvcích vytvořit další stranu atd. Takhle už je to hrozně nepřehledné a dlouho se to načítá.