Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Cvrčci

Ahoj:-D,mam chamíka.J a nehce se mi pro něj kupovat ve zverymexu ty drahý cvrčky tak je budu chovat doma a chtěl bych poradit jaky potřebují prostor,jídlo,a jak se dají množit dík;-)

Nelepší je plastová či skleněná nádoba přímo úměrná velikosti kolonie (od většího faunaboxu až po kýbl od primalexu nebo starý akvárko, do ní plásty od vajec jako schováváčku a vsakovadlo vlhkosti, teplota stabilní, asi tak 28-29 stupňů (pro rozmnožování), sucho. V jednom místě miska s vlhčím substrátem nebo mokrým hadrem pro kladení. Potrava rozmanitá - tvrdý pečivo, ale hlavně zelenina (mrkev, pampelišky, čínský zelí apod.) občas i psí granule a ovoce na doplnění vody, nejlepčí je jablko. Daj se i koupit spec. vápníkový cvrččí granule, který se jim daj před zkrmením a cháma z nich pak bude mít víc vápníku.

Ps: při jednom chamíkovi doporučuju kupovat, pak bys to musel topit v záchodě

Pro jednoho chama je lepší jednou za měsíc až dva koupit někde na burze půl litru cvrčků, raději střední velikost, páč dospělci už moc dlouho nežijí. Pro udržení stačí pokojová teplota, sucho, psí granule a lupen čínského zelí (v létě pampeliškový lupení) a postupně zkrmovat ty dospívající.

Sorry, ale to musim okomentovat - neni VUBEC zadnej rozdil mezi cvrckama a svabama, jen ten, ze ze svabu je udelanej strasak - a jedna se jen o synantropne zijici druhy. Blaberove, Blaptiky, Eublaberove, Byrsotrie a dalsi zemni druhy jsou naprosoto v pohode a rekl bych, ze vyrazne lepsi, nez cvrcci - teda, lepsi je vzdy kombinovat potravu, ale kdyz tihle zdrhnou, tak ani necvrkaji a navic jsou velmi zajimavi, IMHO i pekni. VH

Tak si musím pogratulovat..páč dneska už sem se kopletně zbavil švábofobie :-D Včera mi přišlo 120 ks. B.dubia...a hned sem je začal pozorvat,pak hladit a pak už sem si je konečně vzal do ruky..takže super :-D
ps. Ale na sarančata a cvrčky pořád ještě nešáhnu,budu na tom muset taky zapracovat :-D

To su bludy , že by si si švábmi zamoril barák , teda ak myslíme B.dubia (nie rusy :-D).Aby ti nezdrhly z terárka pri krmení (alebo aby sa nezahrabali do substrátu) tak švábi dat do neakej misky z hladkymi stenami, dubie z nej nevylezu a chamík sa rychlo naučí chodit ,,strielat" švábi z misky ;-)

Blapticy jsou fajn :) A fakt se v našich podmínkách nemnožej... Byl jsem někde v kvartě, když jsem se zmínil, že jich mám doma přebytek. Kluci hned že bychom to mohli "vysadit" ve škole, že bude sranda. Původní plán se zamořenim gymplu sice nevyšel, ale v učebně fyziky se jich zabydlelo vcelku dost :) Skoro každý otevření skříňky, puštění trafa, projektoru atd. doprovázel zděšenej výkřik vyučujícho, že tam jsou zas ty velký sviňky, jak jim přezdívali :) Jedna zvlášť hysterická učitelka dokonce utekla z hodiny :) Pustili sme jich tak 30-40 a do měsíce po nich nebylo ani památky.

Jinak si myslim, že je to výborný krmivo pro plazáky, tabulkově netušim.

Josu urcite dost tucni - vim, ze kdyz jsme je smazili, tak byli tucnejsi nez cvrcci :) Jak jsem psal vyse ty jednotlive rody, tak to jsou vsechno druhy, ktere nelezou po skle - vyhoda je jejich absolutni nenarocnost na chov. Jako krmeni jsou vinikajici a navic jsou pekni :) Treba takove Gromphadorrhiny, Lucirhometiky ci Princisie jsou nadherne :) VH

Kdyz sem si bral nemocnyho chamika, tak jsem mu delal ze cvrcku kasi, kterou jsem ho pak strikackou krmil - vod ty doby se nestitim temer niceho :))
Jeste jsem je teda nechutnal:-), ale mel jsem prazenyho termita a ten me nahodou docela chutnal. Rekl bych, ze napr. sarancata budou docela chutny...

Ja to taky nechapu, jen lidske predsudky ... Kamos prezil mesic na ostrove v Indonesii jen o tom, co ulovil a bastil taky leccos - zhubl sice 20 kilo, ale je z nej svihak :) V Thajsku, Cine, Vitnamu ci Laosu se to basti normalne. A treba prezenou srsni kuklu bych desne rad ochutnal.

VH

Máš pryvdu ... take v tem nevidím rozdíl :)) ........ klidně bych to ochutnal ---- žádný problém ;-).
Syrové (měl jsem tam i :-[ dík MadMike) bych to ale do huby nestrčil ...... stejně tak bych do huby nestrčil syrové maso :-?.
Prej smažení svrčci chutnají jako oříšky.

Musím se akvy zastat,myslím,že my ženské jsme na tohle trošku více citlivější (myslím na ten vzhled,kdyby jí to někdo strčil do pusy a nevěděla co to je,tak by jí to taky chutnalo) Ale já jsem se taky překonala a okusila pražené kobylky,byly s nějakým grilovacím kořením,ale i tak chutnaly jak krmivo pro rybičky.(resp.tak byly cítit a to asi hodně ovlivnilo)

Sarančata jsou poměrně náročná na světlo a teplo i další podmínky a jejich chov je rozhodně obtížnější než cvrčků nebo švábů. Naše druhy jsou na chov ještě složitější a přes zimu je problém, kobylky se ve velkém také dají chovat obtížně, protože jsou dravé. Přes léto je ale vhodné krmit nachytanými sarančemi a kobylkami.

Adame, ses blazen :) Co ymslis, ze od nich chytis? Jinak anse sarancata (tebou zminovane kobylky - ty jou ve skutecnosti drave, ale vetsina lidi oznacuje jako kobylky prave sarancata) chovat ejdou z duvodu nutne hybernace - jako vajicko ci mlada nymfa, dle druhu. Sarance stehovave (Locusty pripadne Schistocerky) se sice chovat daji, ale neni to zadny med. Nejlepsi jsou ti uz mockrat zminovani svabi. VH

Fakt nekecám,já je chovám na krmení pro ještěrky taky.Nic proti nim nemám,jen to že koušou a cvrdlikaj jak krávy.Samci samozřejmě.Švábi jsou tichá klidná stvoření.Občas jim hodíš nějaké ovoce,zeleninu a tvrdej chleba.Žerou i granule pro psi a jinak žádná starost.Cvrčkum musíš topit,pořád utíkaj a cvrdlikaj.Špatne se množí když se o ně nestaráš.Já bych volil švábi;-)

Ahoj,
nechci zase zakládat nové vlákno tak se zeptám tady.Chtěla bych mazlíkům (agama kočinčinská,chameleon a pagekon )zpestřit jídelníček.Momentálně je krmím cvrčkama, snažím se i o jejich chov,ale zatím jsem neúspěšná.Občas jim dám saranče nebo kobylku.Zkoušela jsem i švába, ale o toho moc nestáli.Dneska dostali jako chuťovku Zophobase,ale vím že by je moc neměli.Čím obměňujete jídelníček Vy?

Jak tak čtu,aspoň víte co svým miláčkům dáváte::) když to jíte taky:))ale to by mě asi nenapadlo:-D
Chtěla bych se zeptat,můj chamík má nejraději cvrčky z louky nebo banánové cvrky co chovám doma. Nechce vůbec šváby, pavouka si veme vyjímečně,stejně tak mouchy. Nemůže mít z toho problémy,že jí pořád to samé:-/? Přinutit ho nemůžu tak nevím co s tím,taky ovoce nehrozí že by si vzal:-|a pak taky bych se chtěla zeptat nevím jak to máte vy s rosením,ale já chamíkovi rosím několikrát denně,ale ještě jsem ho neviděla pít kapky. Vždycky po cvrkovi když se oblizuje mu dávám napít jednou denně z injekční stříkačky(samozřejmě bez jehly;-) jenže někdy prostě nejsem doma tak nevychytám kdy zrovna žere...jak dlouho vydrží bez vody? A kolik vůbec chamík denně vypije?
Předem moc děkuju za rady

mám trochu opačnou otázku a doufám že už to tu někde nebylo..:-[
co dělat když vám cvrčci utečou někde po bytě?mě se to teť totiž stalo a jediný co mě napadlo bylo dát jim mouku s kypřícím práškem...ale nic se neděje cvrčci baští ale žijou dál3-[

hehe kdyz sem byla na dovci segre utek cvrcek jak krmila agamaka a jak sem se vratila...byla sem se vycurat a jak sem se natahla pro toaletak sedel na nem ten cvrcek:)):-D:-D:-D tak sem ho tou rulkou zrovna killnula8-)...hele oni ty cvrci snad nevyskoci z plastovyho boxu ne? dyz ho mam nekryty???? me normlane cvrk v teraku kde mam zadni korkovou stenu( bylo to tak koupeno v OBI) vykousal pres noc do toho korku diru a vlezl za to, tak sem kukla zezadu terka a normalne tam byl pod sklem...sou to pekny svine...

Pokud je box dost vysoký (resp. prostor od vršku proložek k horní hraně bedny), tak nezdrhnou, po hladkých plochách nelezou a skočí tak max. 25 - 30 cm nahoru. Samozřejmě víko je víko (pro jistotu), ale musí být většina pletivová, aby cvrkové nevlhli a nechcípali.

Dovolila bych si nesouhlasit s Krokodýlem. Cvrčci jsou totiž kanibalové, takže jich nemůže být moc pohromadě. Množství cvrčků záleží i na počtu krmených plazů. Akvárka mi přijde pro cvrčky škoda. Já je mám v plastovém kbelíku, nahoře drátěná síť proti mouchám. Pro pět ještěrů zakládám kolonii asi 15 samců a 20 až 25 samic. Nakladená vajíčka pak přenáším do jiné nádoby. Ta velikost by se dala využít pro společný chov všech stádií. Chce to ale hodně proložek od vajec, aby dospěláci moc těch malých nepožrali. I tak bych jich tam víc než uvádím nedávala. Cvrčci taky rychleji rostou a chcípou než švábi. Při teplotě 30 stupnů vyroste za šest týdnů, pak 3 týdny cvrká a je produktivní a pak chcípne. Takže rychle vyroustou jejich nástupci, tudíž netřeba kupovat tak obrovské množství.
Tyto zkušenosti mám se cvrčkem banánovým a dvouskvrným.

Dovolila bych si nesouhlasit s Krokodýlem.

Víte, pokud dopřejete cvrčkům pestrou stravu včetně živočišné bílkoviny a dostatek úkrytů pro cvrčky ve svleku, tak množství není problém. Já mluvím o produktivním chovu, který uživí víc než pět ještěrů a kdy nemusíte už cvrčky dokupovat, ale naopak jich máte až nadbytek ve všech stádiích, což ocení jiní méně úspěšní chovatelé cvrčků.;-)
V případě mém mluvím o odděleném chovu podle věkových stádií, takže ty 2 l by byly dospělci (kteří se už nesvlékají, tudíž ani ten kanibalismus není problém) a jde o rozmnožovací nádrž, nakladené kladičky se pak nechají až do líhnutí někde v teple a pak se dávají do nových nádrží.
Kbelík je dobrý na přechovávání, ale vzhledem k tvaru se tam moc dobře nedá naskládat dostatek proložek, pro opravdový chov tedy doporučuji buď skleněné nebo raději plastové (snazší manipulace) nádrže hranatého tvaru.
Při 2 l je kladička nakladena během 1 - 2 dnů a tak dosáhneme vyrovnané velikosti jednotlivých stádií.
Samozřejmě je možnost mít i Vámi popsaný malochov, ale produkce je výrazně nižší a přijde mi i poněkud nepraktické mít promíchaná všechna stádia dohromady i vzhledem k odlišným nárokům čerstvě vylíhlích cvrčků a starších stádií i vzhledem k manipulaci (pokud chci mikrocvrčky, tak je lepší si je sklepnout z jejich nádrže než je vyzobávat mezi dospělci.
Mám zkušenosti s cvrčky banánovými (G. assimilis), dvouskvrnnými (G. bimaculatus), domácími (A. domestica) a krátkokřídlými (G. sigillatus).

Ještě bych dodala, že pokud mají cvrčci zároveň sloužit jako krmení, tak je lepší koupit tak půl dcl malých nebo jeden dcl směsky. No a ti co se nezkrmí budou prostě na chov. Nezapomeň jim dát kladiště. Uvedené množství je opět zhruba pro pět ještěrů.

Právě proto jsem psala, že je to jen tak pro pět ještěrek. Mám jich vlastně šest, ale dva teď zimujou. Z toho jsou dva jemeňáci a ty toho zblajznou docela dost. Stadia samozřejmě odděluji, takže těch kbelíků mám v provozu asi tak šest až osm. Mám je zadarmo z pekárny, tak mi přišlo výhodné je využít. Kromě toho mám i šváby a v létě hodně krmím smýkaným hmyzem. Cvrčků mám hromadu, stačím zásobovat i synovce.
Jo a ty kbelíky mám v práci v kotelně, takže estetiku a prostor taky neřeším.

Potřebují v prvních dvou instarech vyší vlhkost, já to řeším tak, že při zakládání nové bedny s miminama proložky namočím nechám dostatečně odkapat, aby zůstaly vlhké, ale už z nich nekapala voda a další dny (cca týden) vždy ráno a večer )odpoledne jemně namlžím povrch proložek (pozor opravdu jemně, aby se to hned stihlo vsáknout do proložek a prckové se neutopily v kapkách). Další stadia cvrčků už ale vyžadují sucho a vlhkost (tekutiny) získávají jen s ovoce a zeleniny, napáječky různých typů se mi moc neosvědčily, lepší je dodat šťavnatý lupen nebo porosené pampeliškové lupení. Rozhodně je vhodné, aby pozdější stádia měla zcela otevřený vršek nádrže a ideálně teplo od spoda, aby trus a případné zbytky prosychaly.

Ahoj,
přemýšlím, že bych si sama chovala cvrčky.
Chtěla bych se zeptat, zda teď v tomto počasí (a pak i v létě) mohou být venku?
Mám na ně takový box, ale není moc vysoký a má poměrně velké otovory (dospělý neproleze ani náhodou, ale mimina hravě) a protože box není moc vysoký, tak aby mi neutíkali doma.
Jde to?
Díky moc za rady