Chtěl bych tímto oslovit hlavně "anakondu", ale i další znalce těchto krásných krajt, jestli by nezařadili do tohoto vlákna obrázky různých forem (poddruhů, druhů) kobercovek a nějalé zajímavé odkazy na stránky s fotografiemi různých forem, abychom si mohli (hlavně já) udělat obrázek o jejich rozmanitosti a abychom je alespoň trochu dokázali rozlišit. Samozřejmě nějaké doplňující informace k obrázkům by byly fajn, např. rozšíření té konkrétní formy, průměrné veliksti a pod. Díky všem.
Asi bych měl být potěšen, že mne o to požádal Krokodýl, ale zrovna velkou radost mi neudělal. Je to pěkně složitý a těžký úkol. Moc fotek nemám a budu muset sem dát pouze odkazy, protože nic kopírovat nebudu. Nicméně se pokusím pomoci v rámci mých možností. Tuto problematiku je potřeba rozdělit na dvě části: 1. část druhovou, respektive poddruhovou 2. část týkající se barevných forem a kříženců
Pokud někoho tato problematika zajímá hlouběji, doporučuji si přečíst si knihu Rautenpythons od Marca Menseho a také sledovat portál www.moreliapythons.com
Současná taxonomie vypadá asi takto ( podotýkám, že asi ne moc dlouho): 3 druhy - Morelia bredli (Gow,1981), Morelia carinata (Smith, 1981), Morelia spilota (Lacépéde, 1804) První dva jsou monotypické, třetí se dělí na 7 poddruhů: Morelia spilota spilota (Lacépéde, 1804) Morelia spilota cheynei (Wells & Wellington, 1984) Morelia spilota harrisoni Hoser, 2000 Morelia spilota imbricata Smith, 1981 Morelia spilota mcdowelli Wells & Wellington, 1981 Morelia spilota metcalfei Wells & Wellington, 1985 Morelia spilota variegata Gray, 1842
Len by som chcel dodat ze niekedy sa pouzivaju mena bez "spilota". Kdesi som cital ze je snaha presadit terajsie poddruhy ako samostane druhy aj kvoli zachovaniu "cistoty v chovoch".
To je pravda, tuto informaci jsem kdysi zveřejnil. Nejvíce se o to snažil Raymond Hoser už v roce 2000. Tato jeho snaha nebyla zbytkem herpetologického světa akceptována, prozatím. Více zde: clanky
Ja to akceptujem a to mne osobne staci
Nie som taky odbornik ako anakonda (nie, nic od neho nepotrebujem, nevtieram sa ) ale tak trochu sa o morelie zaujimam. Sam mam doma asi rocnu samicku (podla predajcu, este som ju nedal sondovat) Morelia harrisoni. Jedna sa o odchyt z prirody, narodena odhadom asi v 01/07. Predtym boli tieto hady oznacovane ako Morelia spilota variegata Irian Jaya - Irian Jaya je zapadna cast ostrova Papua Nova Guinea. Z tohoto ostrova pochadzaju aj mnohe formy/lokality Morelia viridis. Velkost "harrisoniek" sa pohybuje vacsinou od 140-180cm. Mladata mavaju oproti ostatnym priuznym vyraznu cerveno-hnedu az cervenu farbu podla.
- pri krmeni
- velkost v 1 roku
- asi 2 mesiace stare mlada
Tak začnem:
Bredliny dorůstají 180-200cm, s maximem 260cm. Ze všech kobercovek mají nejrobustnější stavbu těla a šedomodré oči. Centrem výskytu je Macdonnell Range v centrální Austrálii (ang. Centralian Carpet Python). Z barevných forem je udávána hypomelanická s výraznější červenou barvou.
Morelia carinata je jedna z nejvzácnějších krajt světa. Další její nej jsou: nejmenší areál výskytu, nejdelší zuby v poměru k velikosti mezi krajtami, jako jediná krajta má kýlnaté ošupení ( angl. Rough Scaled Python ). Má také šedomodré oči, vyskytuje se na malém území v Kimberley Ranges v Západní Austrálii.
Krajta diamantová náleží k větším zástupcům, dorůstá průměrně 200cm s maximem 300cm. Jedná se o nejjižněji se vyskytující krajtu. Vyskytuje se od severovýchodu australského státu Victoria po sever Nového Jižního Walesu, kde hraničí s výskytem Morelia s. mcdowelli. Díky jejímu velmi odlišnému zbarvení, oproti ostatním kobercovkám, je snahou některých vědců, vyčlenit ji jako samostatný druh.
Krajta diamantova - Morelia spilota spilota - je jedna z najatraktivnejsich kobercoviek. Vyhovuju jej nizsie nocne teploty (denne aj nocne). Jej svetla farba moze byt vyrazne zlta, alebo s zlta s jemnym nadychom zelenej, pripadne svetlejsia do biela. V chove casto trpi takzavnym "Syndromom diamantoveho pytona" - hlavny problem je ze hady maju v kostiach nedostatok vapnika. Riesenim je drzat ju v nizsich teplotach a krmit menej casto a mensimi davkami, aby sa aj kosti vyvijali pomalsie a telo ich stihalo zasobovat.
"Diamatovka" bola casto pouzivane pri krizeni napriklad s poddruhom cheynei co pomohlo zvyraznit zlte farby. Preto sa aj dnes v chovoch nachadza malo cistych cheynei.
CHEYNEI
Malý poddruh dorůstající většinou do 180cm. Vyskytuje se na malém území na severovýchodě Queenslandu, v okolí Atherton Tableland. Jedná se o nejvíce arborikolně žijící formu kobercovek, obývající tropické deštné pralesy. Vzácně se vyskytují černobílá zvířata: http://www.morelia-spilota.de/index_de.php?source=c heynei_weiss
Jj. Přesně tak jsem si to představoval, díky a klidně pokračujte. P.S: Bredli jsou fakt kouzelné.
V současnosti zřejmě jeden z nejproblematičtějších poddruhů. Některými systematiky není dosud uznáván. Jedná se o nejvíce terestricky žijící poddruh, jeho typickým habitatem je eukalyptová savana na jihu Papui Nové Gunei, dále se vyskytuje na ostrově Yule a na jihovýchodě Západní Papui (indonéská část ostrova, dříve nazývaná Irian Jaya). Jedná se nejmenší poddruh kobercovek, dorůstající 160 - 180cm. Nejblíže je spřízněná s M. s. variegata, od které se oddělila po zaniknutí austropapuánského pevninského mostu před cca 15000 lety. Typicky zbarveného jedince zobrazil výše Bic0. Někdy je k tomuto poddruhu řazeny populace mezi teraristy označované jako Morelia spilota ssp. New Guinea, M. s. harrisoni Reduced Pattern, vzhledem k tomu, že se vyskytují na jiných lokalitách, je možné, že budou vyčleněny jako samostatný poddruh. Vidět je můžete zde: www.lampropeltis.unas.cz
Jedná se o nejvíce terestricky žijící poddruh
Toto som uz niekde cital ale nemozem s tym suhlasit. Ta moja zlieza z konara len v noci ked sa snazi najst cestu z teraria. Inac spi aj lovi zasadne hore.
Imbricaty jsou jedny z nejvzácnějších kobercovek v chovech mimo Austrálii. Jak už jejich anglický název napovídá (Southwestern Carpet Python), vyskytují se na jihozápadě Západní Austrálie, izolovaně od všech ostatních kobercovek. Dalšími místy výskytu jsou udávány ostrovy ve Fowlerově zálivu a souostroví St. Francis, náležející k Jižní Austrálii. Rozdíly ve velikosti jsou značné, od 120 do 270cm. Na ostrovech se vyskytují trpasličí populace, v poslední době je snaha tyto populace povýšit na samostatné poddruhy.
Mcdowellky jsou největší z kobercovek, často dosahují 300cm, s maximem 400cm. Zároveň se řadí k nejvariabilnějším, nejpřízpusobivějším a nejimpozantnějším kobercovkám vůbec. Vyskytují se v přímořských oblastech od severu Nového Jižního Walesu přes celý Queensland až po špičku poloostrova Cape York (i když poddruhový status této populace je dosti nejistý a některými herpetology je řazen k poddruhu variegata či dokonce novému poddruhu). V této oblasti obývají všemožné habitaty s výjimkou deštných pralesů (což de facto vylučuje možnost přirozeného křížení s cheynei). Díky velkému areálu rozšíření jsou i v chovech rozlišovány různé lokality (Rockhampton, Brisbane atd.) Dále se zde objevily různé barevné odchylky, které byly dalším chovem podchyceny (různé fáze hypomelanismu nazývané Red phase nebo Red hypo, Caramel, pruhovaná forma nazývaná Tiger, axantická forma atd.)
Metcalfei (angl. Inland nebo Murray-Darling Carpet Python)má poměrně rozsáhlý areál rozšíření - vnitrozemní části severu Victorie a Nového Jižního Walesu, jihovýchod Jižní Austrálie až po jih Queenslandu. Na hranicích Queenslandu a NSW se její areál dotýká výskytu M.s.spilota a M.s.mcdowelli. Kříženci mezi spilota a metcalfei byli zdokumentováni, ale nenacházejí se příliš často. Typickým habitatem metcalfei jsou okolí řek, včetně sezóně vysychajících koryt. Jedná se o středně velký poddruh dorůstající většinou do 200cm, s maximy okolo 240cm. I tento poddruh zřejmě čekají taxonomické změny: populace z jihu Jižní Austrálie (poloostrov Eyre a okolní ostrůvky) vykazuje odlišné znaky a velkou podobnost s M.s.imbricata, která se vyskytuje stovky kilometrů na západ. I zde je navrženo povýšení této populace na nový poddruh. Stejná situace je i u populací z pohoří Gammon Ranges a Flinders Ranges v Jižní Austrálii. Opět zde byla prokázána větší příbuznost s M.s.imbricata, než s metcalfei, která se vyskytuje pouze 100km východně, kdežto imbricaty tisíce km západně. Tyto krajty mají vcelku stabilní populaci v zajetí, jejich většímu rozšíření prozatím brání velmi vysoká cena.
A je to tady - variegata. Všichni víte, jak vypadá většina krajt chovaných pod tímto názvem. Jak už bylo několikrát napsáno jedná se o neidentifikovatelné křížence. V současné době jsou jako variegaty označovány krajty vyskytující se pouze v Austrálii. V chovech mimo Austráli to jsou opravdové rarity. Jedná se o menší poddruh dorůstající 160 - 180cm, se zdokumentovaným maximem 219cm. Krásně zbarvený jedinec je zobrazen v minulé diskuzi zde: http://tera.poradna.net/question/view/21526-morelia -spilota-variegata-barevne-variace Toto zvíře má vyjímečně syté barvy, ale základní červená či červenohnědá barva je u tohoto poddruhu nejčastější. Samozřejmě existují výjimky zbarvené do žluta či zelena apod. Vyskytuje se víceméně v celé severní části Austrálie. Od severovýchodu Kimberley na západě (zde se vyskytuje společně s Morelia carinata), přes celou severní část Severního Teritoria, až po severozápad Queenslandu (zde hraničí s výskytem M.s.mcdowelli) včetně ostrovů Bathurst, Melville, Groote. U tohoto poddruhu byl v přírodě odchycen albinoticky zbarvený jedinec, samička nazvaná Blondie, která dala základ chovu albínů v zajetí. První jedinci jsou již mimo Austrálii v chovu Henrica Aforse z Norska. BLONDIESTORY.htm BLONDIEGALLERY.htm www.moreliainc.com
taky si myslím v přirodě je to uplně o něčem jinem než v terariu kde ma omezený prostor
zdravím, nevíš náodou o někom kdo by měl na prodej morelia s. spilota , krajtu diamantovou, mám pro ni připravené terárko je to docela chladná místnost, takže s poklesem teplot by neměli být problémy, dík.
Len by som dodal ze Morelia (spilota) bredli je pomenovana po otcovi znameho zarasteneho televizneho dobrodruha. Asi ho mnohi poznate zo serialu "Killer instinct", je to Rob Bredl. Je to nedavno co isiel diel o australskych hadoch a prave tam spominal ze tento had je pomenovany po jeho otcovi. www.barefootbushman.com.au
nádherná, už sem ji někde obdivoval, myslím že v "krajty pochlubte se"
jinak všem co tu píší o kobercovkách moc děkuju, rád se přiučím
Diky, odkazem Este tajne (vlastne skor verejne) snivam o cheynei a bredli.
No doufal jsem, že se tohoto vlákna zúčastní více přispěvovatelů a možná vznikne zajímavá diskuze. Asi jsem se mýlil.
Já bych klidně diskutoval, ale v podstatě to, co jsem chtěl vědět jsem se dozvěděl, takže já jsem spokojen. Je fakt, že jsem čekal víc přispěvatelů s fotkami těch "čistých" forem, ale asi jich tu (na poradně) prostě víc není. Díky za poskytnuté informace a fotky (nebo odkazy). Jinak klidně vlož (a ostatní také) i fotky jiných australo-papuánských krajt. Tuším správně, že máš Botrochilusky?
Poznam par chovatelov co maju harrisoni, bredli, cheynei ale vacsina z nich sa s nimi nechce chvalit (asi aj preto ze ich nemaju zacipovane, napriek legalnemu povodu). Nejake fotky som ale od nich videl na ceskej ifaune (mmonika, australia gekony)
P.S.: ma niekto na tento rok planovany odchov nejakych "cistych" foriem?
to anakonda: no kobercovky moc lidi nechova tak to tu nebude jako když se někde bavěj o hroznýšich a znamějšich hadech asi nejsou moc oblibený no ale sou krasný a jinak ta loňská samice co od vas mam tak se ma dobře akorat porad nejak chce kousat ale snažom se ji to odnaučit
Většinou kolem jednoho roku se začínají zklidňovat, je to individuální, chce to trpělivost. Rodiče nekoušou vůbec.
tak rodiče už jsou velký a zlenivěli no snažim se ji co nejvič brat už se sklidnila ale furt to neni ono snad se to časem podá
Moja harrisonka bola tiez nervozna ked som ju vytahoval z terarka, sice nehryzla ale branila sa omotavanim okolo vsetkeho mozneho (raz sa mi namotala na klucku na skle). Najlepsie riesenie je hada prekvapit a rychlo ho dostat von (pravdze nie prilis rychlo). Ked je nervozna dam ju na chvilku do plateneho vrecka kde sa ukludni. Potom ju vyberiem a uz si spokojne lozi kade tade.
a chtěl sem se zeptat jak se pohibuji ceny kobercovek? tak přibližně abych měl přehled
pokud myslíš poddruhy a barevné formy tak 100 až 11000€
no hezký no že sem se ptel a chynei .....?
Tusim od nejakych 150EUR.
tak to bych snad tatu ještě nějak ukecal
pro anakondu - ta moje nezná kalendář už jsou jí 2 roky a kdykoliv múže tak vyjede jak blesk ve 160 cm už to začíná bejt i nepříjemný útočí ikdyž je přežraná
Taky mám jednoho kousavýho samce cheynei a je mu dvacet měsíců, proto jsem psal většinou. Výjimky potvrzují pravidlo.
Taky mám M. s. cheynei mělo by jim být cca 3,5 roku ale hlavně samice je pěkně ostrá...Samec většinou jen syčí a snaží se utéct, ale samice pak i kouše . Tak nevim jestli je to někdy přejde...
na kolik tě vyšla krasavice
Neviem presne ci 3600 alebo 3800KC.
taby je ten muj prcek ma docela hezkou kresbu na hlavě akorat bych k ni potřeboval sehnat samce
Ahoj, vím že to sem nepatří, a předem se omlouvám... Měla bych pro tebe samce, jestli máš zájem, ozvy se na snowmouska@seznam.cz, nebo na icq 316283451
kdyžtak sem dej fotky
jedna zaujimava fotka na temu kolko sa toho do kobercovky vmesti ... (nasiel som ju na nete)
tak to je pěknej valečekta moje taky sežere docela velkou myš a pak občas spadne i z žebřiku nebo tak a radši leži na zemi a vypada podobně ale v rochumenšim měřitku
Cekem by mě zajímalo co si dala ta krajta na obázku k snědku....králíčka, selátko???
pre aký poddruh by bolo dostačujúce terárium 115x60x80 d*h*v?napíšte aj ceny pre poddruhy ,pre ktoré by terárium stačilo
ja myslim že když to tu pročtěš tak budš mit jasno
ja myslim že když to tu pročtěš tak budš mit jasno
prečítal som si,len nie sú tu rozmery pre terárium.najviac sa mi páčia asi harrisony a cheynei.myslíte že by terárium bolo dostačujúce?dajú sa tieti poddruhy kúpiť na burze v Ostrave?
tak to nevim do Ostravy nejezdim ale sehnad se daj mě se liby chynei ale ted snad doplnim do paru M.S.variegata ale tky jeplanuju l ještěnevim kdy zati nejsou penize
V Ostravě jsem na moc čistých morelií ještě nenarazil, jen klasických českých variegat bývá dost. Ale nikdy nevíš, co tě tam překvapí..třeba budou Osobně bych to řešil spíš návštěvou Anakondy, až budou snůšky.
No, ta harrisonka by tam podla mna vyzila. Jendu so vide na burze v Brne, odhadom asi tak 6-7 mesacnu, za 4000KC.
nikde som čítal že pomerne rýchlo dospievajú,je to pravda?
koukam že ty naše kobercovky se pěkně propadly tak tady mam jedem dotaz jak velké terarium by potřebovala chynei a za kolik se tak prodavaj a klimatické podmínky a naročnost na chov
Vcera som sa pri krmeni harrisonky stretol so zaujimavym javom. Mastomys ktoru som jej dal do teraria sa jej schovavala pod jednym z konarov, morelka asi 3-4 krat po nej chmatla na prazdno. Potom zrazu zacala hybat chvostom, tak ako keby napodobnovala pohyb cervika. Robila to vyse 30 sekund, az kym sa jej nepodarilo ulovit korist - v tom momente s tym prestala. Tuto taktiku pouziva niekolko inych druhov hadov, tusim aj niektore jedince Morelia viridis. Videl som aj nejaky dokument kde toto vabenie pouzval jeden jedak na nalakanie zaby. Stretli ste sa s tym niekto?
Tuším,že to byl Agkistrodon (ploskolebec) .
Viděl jsem to právě u viridisky, ale jen když byly myši napachovaný po ještěrkách, nikdy jindy to nedělala. Je to hodně zajímavej způsob lovu.
To ano, v prvom momente ma napadlo ci nedostala nejaky zachvat Potom ma napadlo ze je to asi vabenie. Skoda ze som nemal po ruke fotak, bol v druhej izbe a nechcel som to prepast tak to nemam natocene. Zrejme to urobila preto ze bola "frustrovana" z niekolkych nepodarenych pokusov a rozhodla sa uputat svoju korist.
Myslím, že běžně to dělají ploskolebci, ale nemám vlastní zkušenost.
Tak ma napadlo ze ked uz sa tu riesili kobercovky, mohli by ste este napisat v akych velkych terariach ich drzite. Ja mam cca 14 mesacnu harrisonku - cca 115cm - zatial v 70x40x70cm lamino terarku, ale uz jej musim spravit vacsie lebo po zotmeni dost lozi a uz ani nema poriadne kam
ja mam tu variegatu zatim v malek terariu asi 70x40x50 je ji 10 měsícu ale už mam skoro hotovi novi terarium 60x60x120(DxŠxV)
Nie je 60x60 trochu mala podstava? Ta moja prelieza v noci terarko zlava-doprava, nove som planoval cca 120x60x100-120.
no tu moji sem na zemi snad ještě neviděl ta je pořad na větvích
moja tiez zacala zliezat az nedavno, kym bola mensia tak bola vzdy namotana na tom najvyssom konari ktory mala v terarku.
uvidime jak se ji na tu zem bude chtit pak bych tu měl misto na 90x90xaž do stropu
prosím potrebuji na krajtu kobercovou i povolení k chovu nebezpecnych zvyrat
ted přesně nevim ale myslím že ne
Diky ale ja nevim protoze se pise ze ma 200 az 400cm????
no to je podle toho jaky poddruch si pořdiš každý se dorůsta jine delky jestli si to tu čet od začatku tak tam to všechno maš
jenže zákon nezná poddruh,ale druh a proto by měla být přihlášená.Stejně jako Boa constrictor imperator,taky nemá víc jak 3 metry a musíš ho hlásit jako Boa constrictor.
Tohle není pravda, současné znění zákona o poddruzích nemluví, takže povolení k chovu nebezpečných druhů zvířat potřebuje, teda pokud se chceme držet striktně zákona .
Variegata dorůstá okolo dvou a půl metru, nicméně se registrace nevyžaduje podle poddruhu ale podle druhu. Tudíš spadá pod nebezpečný druh a registraci podléhá.
díky moc ja si to zaridim, stejne ji jeste nemam, ale brzo uz bude. A potrebuji mit 18 let abych si mohl zaridit to povoleni?
Ano, musíš
Díky tak to si teda jeste pockam no?
špunt nacpanej k prasknutí
Takto vyzera riadne napchaty had (uz som to sem daval davnejsie)
Vcera som zas videl ako moja harrisonka vnadila mastomys pohybom chvosta. Dlho na nu cakala kym pride z opacnej strany terarka a asi po 5 minutach zacala hybat chvostom - mastomys to sice mala na salame, ale aj tak neunikla svojmu osudu
to ta moje ta se s myšma nesere ta než se otočim tak ji skrtí
tak už se mi podařilo přesvědčit tu moji malou kobercovku aby přestala kousat a všera sem si přivez gekony obrovské a ty mi ji vynahraděj na 100%
Měl bych dotaz ohledně variegaty. Všude čtu, že jsou to strašný popelnice. Mám doma mladej párek - cca 10 měsíců staří. Samice žere jako protržená, ale samec za měsíc ani myšku. Podle slov původního chovatele, hadi normálně potravu přijímali. Vím, že měsíc není žádná tragedie, zhubl cca 10g. Ale nechápu, proč nechce žrát. Podle chování k myši to vypadá, že se jí spíš bojí. Zato proti mojí ruce startuje i přes sklo terária. Myši jsem zkoušel podávat různě staré, živé, mrtvé, naříznuté, prostě pořád nic. Jako kdyby ho někdy nějak poranila a on si to moc dobře pamatoval. Nicméně žádné stopy po zranění jsem na něm nenašel. Zkoušel jsem mu podat i mladého pískomila, ale taky nic. Původní majitel předkládal skákavky.
Jinak podmínky v teráriu jsou následující. Rozměry 120x65x60, vyhřívání zajišťuje topný kámen a žárovka, přes den svítí zářivka. Vlhkost v rozmezí 60%-65%, teploty přes den v různých místech od 26°C po 33°C noční pokles na 20°-22°C. Jako podklad je použita rašelina. Hada jsem prohlédl, nenašel jsem žádné parazity ani nic podobného.
Had je jinak velmi čilý a jak říkám, startuje na mně i přes sklo většinu dne stráví ve větvích, sem tam se vyhřívá pod žárovkou a nebo na topném kameni.
Co s ním?!?!?! Poradíte?!?! Děkuji Igor
po svleku v novim terarku a už nekouše
magic.1:skus mu dat tu myš mrtvou a trochu s híhat jak bude reagovat ta moje variegata sežere mrtvou myš ani s ni nemusim hnout sama si ji najde a sežere
stacilo bi pro jednu morelia spilota variegata terarko o rozmerech 100x60x60 (DxSxV)? a jeke mate rozmneri terarek vi?
Díky, už se mi povedlo ho nakrmit. Asi mu nějak nešmakovalo nic z toho, co jsem mu zatím předložil. Dostal jungaráka a smlaskl ho jak malinu Jak já bych rád krmil mrtvou kořistí, ale ani jeden had ji nechce přijmout. Ikdyž ji nechám v terárku přes noc, najdu ji tam kde byla. A je jedno jestli to dávám korálovkám a nebo variegatám.
Ale díky za snahu
ja dam do terarka čerstvě zabitou myš a okanžitě ji hleda a když ji najde tak ji jakoby začne škrtit a pak ji noramlně sežere
Zkoušel jsem to taky, dokonce jsem ji i nařízl, ale výsledek 0. Nechal jsem celou noc v terárku a ráno tam byla. Ráno jsem tam hodil živou a do 30s bylo po všem
Vcera sa mi zvliekla moja M.s.harrisoni. Pri merani a kontrolovani zvlecky (143cm) ma prekvapila jedna vec - kupoval som ju uplne malicku ako samicu ale teraz to vypada skor na samca.
Nj. Už to tak vypadá.
niektory predavajuci hady neurcia sondou ale iba tak ze prehnu chvost,,ja mam setky hady osondovane pod mojim dohladom.takze som si na 100%isty ake mam pohlavie:)
Prosimtě ratši se nevyjadřuj . Prý pod mojom dohladom .
dobry den mela by mit morelia spilota spise terarium vysoke a nebo siroke?
Idealne je dat jej dost priestoru z kazdej strany. Ja napriklad mam 100x60x100 (SxHxV).
Zopar novych fotiek M.s.harrisoni.
Este ze mam dost velke terarko a mohol som sa strcit dnu aj s fotakom, stale sa mi totiz otaca chrbtom
Ked ho porosim par dni po krmeni, vzdy zacne zo seba pit kvapky vody, je to zaujimavy pohlad.
Anakonda....přidej foto M.bredli..když to nevyšlo ve vláknu M.bredli tak to snad vyjde tady...............
sakra ty jsou ale pekny:) Mas fakt krasavce
Mnam, mnam. Bredlinky su velmi pekne, tiez by som ich rad niekedy mal, pripadne nejake cheynei-ky. Ale vzdy ked pozeram mudru knizku (Rauthenpythons od Mense-ho) tak by som z nej asi bral kazdy jeden poddruh (Imbricata, McDowelli, ...), su to skratka nadherne hady.
Jo...paráda
prosímtě jak máš velké to terko pro M. bredli?
momentálně 90*70*90, ale je pro ně připravené 120*70*110, jenže ho musím nejdřív trohu zrenovovat.
Já jsem tak předběžně počítal 120/80/120...a ten rozměr máš pro pár???
blbý dotaz...špatně jsem přečetl
jak tak vidim, nejsem zadny extra znalec pres hady, mam boa c. asi 3 mesice, myslim ze se se u me ma dobre, svleka se v poho, potravu, dva male potkany za 10 dny uúplne v pohode, je to fofr... jen, jeste me nekousl, meri ted asi metr, takze to neni tak divoky, ale vite jak to je, dokud to nepoznate, proste mate s¨respekt, takze se zatim vyhejbam situacim, abych ho bral, kdyz je evidentni, ze je nasranej, kdyz se jen tak v klidu vali, je to ok, kdyz ho mam na ruce je v pohode, jak to je kdyz treba je hladovej, pak uz reaguje na otevreni terarka esickem na krku, a hleda potravu, kdybych ho zkusil capnout, myslite ze by capnul i on me, kdyz mu mavam rukou pres sklo, tak vypady celem na sklo sou dobry, ale kdyz ho chytim, tak rikaj ze v 99procentech uz v ruce nekousne?? zatim mam pred nim respekt :p protoze jinak sme s Oskarem docela kamosi
Po dlhsej odmlke novy prirastok. Nova samicka Morelia harrisoni.
Pro zájemce o kobercovky doporučuji prohlédnout novou webovku australského chovatele. Je zde několik lokalitních populací z přírody. Např. u cheynei je zřejmé, že žádaná černožlutá zvířata nejsou v přírodě zdaleka běžná a jejich vybarvení ze zvýrazňováno selektivním chovem. Více najdete v sekci Projects. www.cuttingedgemorelia.com
Dík za odkaz , byl jsem mile překvapen když jsem zjistil že chova takove klenoty jako M. carinata nebo V. giganteus. Jak jsem to viděl malem mi ukapla slina na klavesnici .
Takze som sa dnes utvrdil v tom ze verit predajcovi ze "sondovali sme to s kamaratom, je to na 100% samica" sa nie vzdy oplati. Dnesne sondovanie u tejto "samice" ukazalo 10 stitkov a to podla mudrej knizky od Marka Menseho ukazuje na samca ako lusk - samec ma 8-12 stitkov, samice do 5. Takze mam momentalne doma 2 samce :(
Nádherné zvíře, gratulace, tak holt budeš muset přikoupit holky a chovat 2.2, pokud nebudeš zkoušet výměnu
No zviera je to pekne, to je pravda, ale na 2.2 nemam miesto ani nahodou. Aj ked povodny plan bol chovat par spolu, pri ich zravosti by to nemuselo dopadnut dobre. Mam na chov vyhradeny v byte len 1 kut a keby som mal 4 terarka pre morelky, uz by som nemohol mat nic ine. Pisal som predajcovi, uvidim co povie, snad aspon vrati cast penazi (stala 130eur) alebo vymeni za podobne velku samicu ci ine zviera. Nechavat si ho nebudem, kedze mam starsieho samca ktory je lepsie zvyknuty na manipulaciu a mam ho od uz "dazdovky".
Jasný..tak ať to vyjde podle představ.
tu je moj M.s. variegata mix
přidávám soví samičku cheynei x variegata 1.výhružná pozice 2.poliká kořist ps:snad se bude líbit
Asi bych měl být potěšen, že mne o to požádal Krokodýl, ale zrovna velkou radost mi neudělal. Je to pěkně složitý a těžký úkol. Moc fotek nemám a budu muset sem dát pouze odkazy, protože nic kopírovat nebudu. Nicméně se pokusím pomoci v rámci mých možností. Tuto problematiku je potřeba rozdělit na dvě části: 1. část druhovou, respektive poddruhovou
2. část týkající se barevných forem a kříženců
Pokud někoho tato problematika zajímá hlouběji, doporučuji si přečíst si knihu Rautenpythons od Marca Menseho a také sledovat portál www.moreliapythons.com
Současná taxonomie vypadá asi takto ( podotýkám, že asi ne moc dlouho):
3 druhy - Morelia bredli (Gow,1981), Morelia carinata (Smith, 1981), Morelia spilota (Lacépéde, 1804)
První dva jsou monotypické, třetí se dělí na 7 poddruhů:
Morelia spilota spilota (Lacépéde, 1804)
Morelia spilota cheynei (Wells & Wellington, 1984)
Morelia spilota harrisoni Hoser, 2000
Morelia spilota imbricata Smith, 1981
Morelia spilota mcdowelli Wells & Wellington, 1981
Morelia spilota metcalfei Wells & Wellington, 1985
Morelia spilota variegata Gray, 1842
Len by som chcel dodat ze niekedy sa pouzivaju mena bez "spilota". Kdesi som cital ze je snaha presadit terajsie poddruhy ako samostane druhy aj kvoli zachovaniu "cistoty v chovoch".
To je pravda, tuto informaci jsem kdysi zveřejnil. Nejvíce se o to snažil Raymond Hoser už v roce 2000. Tato jeho snaha nebyla zbytkem herpetologického světa akceptována, prozatím.
Více zde: clanky
Ja to akceptujem a to mne osobne staci
Nie som taky odbornik ako anakonda (nie, nic od neho nepotrebujem, nevtieram sa ) ale tak trochu sa o morelie zaujimam. Sam mam doma asi rocnu samicku (podla predajcu, este som ju nedal sondovat) Morelia harrisoni. Jedna sa o odchyt z prirody, narodena odhadom asi v 01/07. Predtym boli tieto hady oznacovane ako Morelia spilota variegata Irian Jaya - Irian Jaya je zapadna cast ostrova Papua Nova Guinea. Z tohoto ostrova pochadzaju aj mnohe formy/lokality Morelia viridis. Velkost "harrisoniek" sa pohybuje vacsinou od 140-180cm. Mladata mavaju oproti ostatnym priuznym vyraznu cerveno-hnedu az cervenu farbu podla.
- pri krmeni
- velkost v 1 roku
- asi 2 mesiace stare mlada
Tak začnem:
Bredliny dorůstají 180-200cm, s maximem 260cm. Ze všech kobercovek mají nejrobustnější stavbu těla a šedomodré oči. Centrem výskytu je Macdonnell Range v centrální Austrálii (ang. Centralian Carpet Python). Z barevných forem je udávána hypomelanická s výraznější červenou barvou.
pr54.htm
series02-03.html
Morelia carinata je jedna z nejvzácnějších krajt světa. Další její nej jsou: nejmenší areál výskytu, nejdelší zuby v poměru k velikosti mezi krajtami, jako jediná krajta má kýlnaté ošupení ( angl. Rough Scaled Python ). Má také šedomodré oči, vyskytuje se na malém území v Kimberley Ranges v Západní Austrálii.
www.albinosnakes.cz
Krajta diamantová náleží k větším zástupcům, dorůstá průměrně 200cm s maximem 300cm. Jedná se o nejjižněji se vyskytující krajtu. Vyskytuje se od severovýchodu australského státu Victoria po sever Nového Jižního Walesu, kde hraničí s výskytem Morelia s. mcdowelli. Díky jejímu velmi odlišnému zbarvení, oproti ostatním kobercovkám, je snahou některých vědců, vyčlenit ji jako samostatný druh.
Krajta diamantova - Morelia spilota spilota - je jedna z najatraktivnejsich kobercoviek. Vyhovuju jej nizsie nocne teploty (denne aj nocne). Jej svetla farba moze byt vyrazne zlta, alebo s zlta s jemnym nadychom zelenej, pripadne svetlejsia do biela. V chove casto trpi takzavnym "Syndromom diamantoveho pytona" - hlavny problem je ze hady maju v kostiach nedostatok vapnika. Riesenim je drzat ju v nizsich teplotach a krmit menej casto a mensimi davkami, aby sa aj kosti vyvijali pomalsie a telo ich stihalo zasobovat.
"Diamatovka" bola casto pouzivane pri krizeni napriklad s poddruhom cheynei co pomohlo zvyraznit zlte farby. Preto sa aj dnes v chovoch nachadza malo cistych cheynei.
CHEYNEI
Malý poddruh dorůstající většinou do 180cm. Vyskytuje se na malém území na severovýchodě Queenslandu, v okolí Atherton Tableland. Jedná se o nejvíce arborikolně žijící formu kobercovek, obývající tropické deštné pralesy. Vzácně se vyskytují černobílá zvířata:
http://www.morelia-spilota.de/index_de.php?source=c heynei_weiss
Jj. Přesně tak jsem si to představoval, díky a klidně pokračujte.
P.S: Bredli jsou fakt kouzelné.
V současnosti zřejmě jeden z nejproblematičtějších poddruhů. Některými systematiky není dosud uznáván. Jedná se o nejvíce terestricky žijící poddruh, jeho typickým habitatem je eukalyptová savana na jihu Papui Nové Gunei, dále se vyskytuje na ostrově Yule a na jihovýchodě Západní Papui (indonéská část ostrova, dříve nazývaná Irian Jaya). Jedná se nejmenší poddruh kobercovek, dorůstající 160 - 180cm. Nejblíže je spřízněná s M. s. variegata, od které se oddělila po zaniknutí austropapuánského pevninského mostu před cca 15000 lety. Typicky zbarveného jedince zobrazil výše Bic0. Někdy je k tomuto poddruhu řazeny populace mezi teraristy označované jako Morelia spilota ssp. New Guinea, M. s. harrisoni Reduced Pattern, vzhledem k tomu, že se vyskytují na jiných lokalitách, je možné, že budou vyčleněny jako samostatný poddruh. Vidět je můžete zde:
www.lampropeltis.unas.cz
Toto som uz niekde cital ale nemozem s tym suhlasit. Ta moja zlieza z konara len v noci ked sa snazi najst cestu z teraria. Inac spi aj lovi zasadne hore.
Terárium a příroda se asi nedá srovnávat.
39664.html
Imbricaty jsou jedny z nejvzácnějších kobercovek v chovech mimo Austrálii. Jak už jejich anglický název napovídá (Southwestern Carpet Python), vyskytují se na jihozápadě Západní Austrálie, izolovaně od všech ostatních kobercovek. Dalšími místy výskytu jsou udávány ostrovy ve Fowlerově zálivu a souostroví St. Francis, náležející k Jižní Austrálii. Rozdíly ve velikosti jsou značné, od 120 do 270cm. Na ostrovech se vyskytují trpasličí populace, v poslední době je snaha tyto populace povýšit na samostatné poddruhy.
coastalpage.html
Mcdowellky jsou největší z kobercovek, často dosahují 300cm, s maximem 400cm. Zároveň se řadí k nejvariabilnějším, nejpřízpusobivějším a nejimpozantnějším kobercovkám vůbec. Vyskytují se v přímořských oblastech od severu Nového Jižního Walesu přes celý Queensland až po špičku poloostrova Cape York (i když poddruhový status této populace je dosti nejistý a některými herpetology je řazen k poddruhu variegata či dokonce novému poddruhu). V této oblasti obývají všemožné habitaty s výjimkou deštných pralesů (což de facto vylučuje možnost přirozeného křížení s cheynei). Díky velkému areálu rozšíření jsou i v chovech rozlišovány různé lokality (Rockhampton, Brisbane atd.) Dále se zde objevily různé barevné odchylky, které byly dalším chovem podchyceny (různé fáze hypomelanismu nazývané Red phase nebo Red hypo, Caramel, pruhovaná forma nazývaná Tiger, axantická forma atd.)
www.morelia.nl
Metcalfei (angl. Inland nebo Murray-Darling Carpet Python)má poměrně rozsáhlý areál rozšíření - vnitrozemní části severu Victorie a Nového Jižního Walesu, jihovýchod Jižní Austrálie až po jih Queenslandu. Na hranicích Queenslandu a NSW se její areál dotýká výskytu M.s.spilota a M.s.mcdowelli. Kříženci mezi spilota a metcalfei byli zdokumentováni, ale nenacházejí se příliš často. Typickým habitatem metcalfei jsou okolí řek, včetně sezóně vysychajících koryt. Jedná se o středně velký poddruh dorůstající většinou do 200cm, s maximy okolo 240cm. I tento poddruh zřejmě čekají taxonomické změny: populace z jihu Jižní Austrálie (poloostrov Eyre a okolní ostrůvky) vykazuje odlišné znaky a velkou podobnost s M.s.imbricata, která se vyskytuje stovky kilometrů na západ. I zde je navrženo povýšení této populace na nový poddruh. Stejná situace je i u populací z pohoří Gammon Ranges a Flinders Ranges v Jižní Austrálii. Opět zde byla prokázána větší příbuznost s M.s.imbricata, než s metcalfei, která se vyskytuje pouze 100km východně, kdežto imbricaty tisíce km západně. Tyto krajty mají vcelku stabilní populaci v zajetí, jejich většímu rozšíření prozatím brání velmi vysoká cena.
A je to tady - variegata. Všichni víte, jak vypadá většina krajt chovaných pod tímto názvem. Jak už bylo několikrát napsáno jedná se o neidentifikovatelné křížence. V současné době jsou jako variegaty označovány krajty vyskytující se pouze v Austrálii. V chovech mimo Austráli to jsou opravdové rarity. Jedná se o menší poddruh dorůstající 160 - 180cm, se zdokumentovaným maximem 219cm. Krásně zbarvený jedinec je zobrazen v minulé diskuzi zde: http://tera.poradna.net/question/view/21526-morelia -spilota-variegata-barevne-variace
Toto zvíře má vyjímečně syté barvy, ale základní červená či červenohnědá barva je u tohoto poddruhu nejčastější. Samozřejmě existují výjimky zbarvené do žluta či zelena apod. Vyskytuje se víceméně v celé severní části Austrálie. Od severovýchodu Kimberley na západě (zde se vyskytuje společně s Morelia carinata), přes celou severní část Severního Teritoria, až po severozápad Queenslandu (zde hraničí s výskytem M.s.mcdowelli) včetně ostrovů Bathurst, Melville, Groote. U tohoto poddruhu byl v přírodě odchycen albinoticky zbarvený jedinec, samička nazvaná Blondie, která dala základ chovu albínů v zajetí. První jedinci jsou již mimo Austrálii v chovu Henrica Aforse z Norska.
BLONDIESTORY.htm
BLONDIEGALLERY.htm
www.moreliainc.com
taky si myslím v přirodě je to uplně o něčem jinem než v terariu kde ma omezený prostor
zdravím, nevíš náodou o někom kdo by měl na prodej morelia s. spilota , krajtu diamantovou, mám pro ni připravené terárko je to docela chladná místnost, takže s poklesem teplot by neměli být problémy, dík.
Len by som dodal ze Morelia (spilota) bredli je pomenovana po otcovi znameho zarasteneho televizneho dobrodruha. Asi ho mnohi poznate zo serialu "Killer instinct", je to Rob Bredl. Je to nedavno co isiel diel o australskych hadoch a prave tam spominal ze tento had je pomenovany po jeho otcovi.
www.barefootbushman.com.au
nádherná, už sem ji někde obdivoval, myslím že v "krajty pochlubte se"
jinak všem co tu píší o kobercovkách moc děkuju, rád se přiučím
Diky, odkazem Este tajne (vlastne skor verejne) snivam o cheynei a bredli.
No doufal jsem, že se tohoto vlákna zúčastní více přispěvovatelů a možná vznikne zajímavá diskuze. Asi jsem se mýlil.
Já bych klidně diskutoval, ale v podstatě to, co jsem chtěl vědět jsem se dozvěděl, takže já jsem spokojen. Je fakt, že jsem čekal víc přispěvatelů s fotkami těch "čistých" forem, ale asi jich tu (na poradně) prostě víc není. Díky za poskytnuté informace a fotky (nebo odkazy). Jinak klidně vlož (a ostatní také) i fotky jiných australo-papuánských krajt. Tuším správně, že máš Botrochilusky?
Poznam par chovatelov co maju harrisoni, bredli, cheynei ale vacsina z nich sa s nimi nechce chvalit (asi aj preto ze ich nemaju zacipovane, napriek legalnemu povodu). Nejake fotky som ale od nich videl na ceskej ifaune (mmonika, australia gekony)
P.S.: ma niekto na tento rok planovany odchov nejakych "cistych" foriem?
Už jsem ty fotky vkládal zde http://tera.poradna.net/question/view/16539-hroznys i-a-krajty-pochlubte-se-ii
Nemyslím, že má cenu je sem dávat znovu.
to anakonda:
no kobercovky moc lidi nechova tak to tu nebude jako když se někde bavěj o hroznýšich a znamějšich hadech asi nejsou moc oblibený no ale sou krasný a jinak ta loňská samice co od vas mam tak se ma dobře akorat porad nejak chce kousat ale snažom se ji to odnaučit
Většinou kolem jednoho roku se začínají zklidňovat, je to individuální, chce to trpělivost. Rodiče nekoušou vůbec.
tak rodiče už jsou velký a zlenivěli no snažim se ji co nejvič brat už se sklidnila ale furt to neni ono snad se to časem podá
Moja harrisonka bola tiez nervozna ked som ju vytahoval z terarka, sice nehryzla ale branila sa omotavanim okolo vsetkeho mozneho (raz sa mi namotala na klucku na skle). Najlepsie riesenie je hada prekvapit a rychlo ho dostat von (pravdze nie prilis rychlo). Ked je nervozna dam ju na chvilku do plateneho vrecka kde sa ukludni. Potom ju vyberiem a uz si spokojne lozi kade tade.
a chtěl sem se zeptat jak se pohibuji ceny kobercovek? tak přibližně abych měl přehled
pokud myslíš poddruhy a barevné formy tak 100 až 11000€
no hezký no že sem se ptel a chynei .....?
Tusim od nejakych 150EUR.
tak to bych snad tatu ještě nějak ukecal
pro anakondu - ta moje nezná kalendář už jsou jí 2 roky a kdykoliv múže tak vyjede jak blesk ve 160 cm už to začíná bejt i nepříjemný útočí ikdyž je přežraná
Taky mám jednoho kousavýho samce cheynei a je mu dvacet měsíců, proto jsem psal většinou. Výjimky potvrzují pravidlo.
Taky mám M. s. cheynei mělo by jim být cca 3,5 roku ale hlavně samice je pěkně ostrá...Samec většinou jen syčí a snaží se utéct, ale samice pak i kouše . Tak nevim jestli je to někdy přejde...
na kolik tě vyšla krasavice
Neviem presne ci 3600 alebo 3800KC.
taby je ten muj prcek ma docela hezkou kresbu na hlavě akorat bych k ni potřeboval sehnat samce
Ahoj, vím že to sem nepatří, a předem se omlouvám...
Měla bych pro tebe samce, jestli máš zájem, ozvy se na snowmouska@seznam.cz, nebo na icq 316283451
kdyžtak sem dej fotky
jedna zaujimava fotka na temu kolko sa toho do kobercovky vmesti ... (nasiel som ju na nete)
tak to je pěknej valečekta moje taky sežere docela velkou myš a pak občas spadne i z žebřiku nebo tak a radši leži na zemi a vypada podobně ale v rochumenšim měřitku
Cekem by mě zajímalo co si dala ta krajta na obázku k snědku....králíčka, selátko???
pre aký poddruh by bolo dostačujúce terárium 115x60x80 d*h*v?napíšte aj ceny pre poddruhy ,pre ktoré by terárium stačilo
ja myslim že když to tu pročtěš tak budš mit jasno
prečítal som si,len nie sú tu rozmery pre terárium.najviac sa mi páčia asi harrisony a cheynei.myslíte že by terárium bolo dostačujúce?dajú sa tieti poddruhy kúpiť na burze v Ostrave?
tak to nevim do Ostravy nejezdim ale sehnad se daj mě se liby chynei ale ted snad doplnim do paru M.S.variegata ale tky jeplanuju l ještěnevim kdy zati nejsou penize
V Ostravě jsem na moc čistých morelií ještě nenarazil, jen klasických českých variegat bývá dost. Ale nikdy nevíš, co tě tam překvapí..třeba budou Osobně bych to řešil spíš návštěvou Anakondy, až budou snůšky.
No, ta harrisonka by tam podla mna vyzila. Jendu so vide na burze v Brne, odhadom asi tak 6-7 mesacnu, za 4000KC.
nikde som čítal že pomerne rýchlo dospievajú,je to pravda?
koukam že ty naše kobercovky se pěkně propadly tak tady mam jedem dotaz jak velké terarium by potřebovala chynei a za kolik se tak prodavaj a klimatické podmínky a naročnost na chov
Vcera som sa pri krmeni harrisonky stretol so zaujimavym javom. Mastomys ktoru som jej dal do teraria sa jej schovavala pod jednym z konarov, morelka asi 3-4 krat po nej chmatla na prazdno. Potom zrazu zacala hybat chvostom, tak ako keby napodobnovala pohyb cervika. Robila to vyse 30 sekund, az kym sa jej nepodarilo ulovit korist - v tom momente s tym prestala. Tuto taktiku pouziva niekolko inych druhov hadov, tusim aj niektore jedince Morelia viridis. Videl som aj nejaky dokument kde toto vabenie pouzval jeden jedak na nalakanie zaby. Stretli ste sa s tym niekto?
Tuším,že to byl Agkistrodon (ploskolebec) .
Viděl jsem to právě u viridisky, ale jen když byly myši napachovaný po ještěrkách, nikdy jindy to nedělala. Je to hodně zajímavej způsob lovu.
To ano, v prvom momente ma napadlo ci nedostala nejaky zachvat Potom ma napadlo ze je to asi vabenie. Skoda ze som nemal po ruke fotak, bol v druhej izbe a nechcel som to prepast tak to nemam natocene. Zrejme to urobila preto ze bola "frustrovana" z niekolkych nepodarenych pokusov a rozhodla sa uputat svoju korist.
Myslím, že běžně to dělají ploskolebci, ale nemám vlastní zkušenost.
Tak ma napadlo ze ked uz sa tu riesili kobercovky, mohli by ste este napisat v akych velkych terariach ich drzite. Ja mam cca 14 mesacnu harrisonku - cca 115cm - zatial v 70x40x70cm lamino terarku, ale uz jej musim spravit vacsie lebo po zotmeni dost lozi a uz ani nema poriadne kam
ja mam tu variegatu zatim v malek terariu asi 70x40x50 je ji 10 měsícu ale už mam skoro hotovi novi terarium 60x60x120(DxŠxV)
Nie je 60x60 trochu mala podstava? Ta moja prelieza v noci terarko zlava-doprava, nove som planoval cca 120x60x100-120.
no tu moji sem na zemi snad ještě neviděl ta je pořad na větvích
moja tiez zacala zliezat az nedavno, kym bola mensia tak bola vzdy namotana na tom najvyssom konari ktory mala v terarku.
uvidime jak se ji na tu zem bude chtit pak bych tu měl misto na 90x90xaž do stropu
prosím potrebuji na krajtu kobercovou i povolení k chovu nebezpecnych zvyrat
ted přesně nevim ale myslím že ne
Diky ale ja nevim protoze se pise ze ma 200 az 400cm????
no to je podle toho jaky poddruch si pořdiš každý se dorůsta jine delky jestli si to tu čet od začatku tak tam to všechno maš
jenže zákon nezná poddruh,ale druh a proto by měla být přihlášená.Stejně jako Boa constrictor imperator,taky nemá víc jak 3 metry a musíš ho hlásit jako Boa constrictor.
Tohle není pravda, současné znění zákona o poddruzích nemluví, takže povolení k chovu nebezpečných druhů zvířat potřebuje, teda pokud se chceme držet striktně zákona .
Variegata dorůstá okolo dvou a půl metru, nicméně se registrace nevyžaduje podle poddruhu ale podle druhu. Tudíš spadá pod nebezpečný druh a registraci podléhá.
díky moc ja si to zaridim, stejne ji jeste nemam, ale brzo uz bude.
A potrebuji mit 18 let abych si mohl zaridit to povoleni?
Ano, musíš
Díky tak to si teda jeste pockam no?
špunt nacpanej k prasknutí
Takto vyzera riadne napchaty had (uz som to sem daval davnejsie)
Vcera som zas videl ako moja harrisonka vnadila mastomys pohybom chvosta. Dlho na nu cakala kym pride z opacnej strany terarka a asi po 5 minutach zacala hybat chvostom - mastomys to sice mala na salame, ale aj tak neunikla svojmu osudu
to ta moje ta se s myšma nesere ta než se otočim tak ji skrtí
tak už se mi podařilo přesvědčit tu moji malou kobercovku aby přestala kousat a všera sem si přivez gekony obrovské a ty mi ji vynahraděj na 100%
Měl bych dotaz ohledně variegaty. Všude čtu, že jsou to strašný popelnice. Mám doma mladej párek - cca 10 měsíců staří. Samice žere jako protržená, ale samec za měsíc ani myšku. Podle slov původního chovatele, hadi normálně potravu přijímali. Vím, že měsíc není žádná tragedie, zhubl cca 10g. Ale nechápu, proč nechce žrát. Podle chování k myši to vypadá, že se jí spíš bojí. Zato proti mojí ruce startuje i přes sklo terária. Myši jsem zkoušel podávat různě staré, živé, mrtvé, naříznuté, prostě pořád nic. Jako kdyby ho někdy nějak poranila a on si to moc dobře pamatoval. Nicméně žádné stopy po zranění jsem na něm nenašel. Zkoušel jsem mu podat i mladého pískomila, ale taky nic. Původní majitel předkládal skákavky.
Jinak podmínky v teráriu jsou následující. Rozměry 120x65x60, vyhřívání zajišťuje topný kámen a žárovka, přes den svítí zářivka. Vlhkost v rozmezí 60%-65%, teploty přes den v různých místech od 26°C po 33°C noční pokles na 20°-22°C. Jako podklad je použita rašelina. Hada jsem prohlédl, nenašel jsem žádné parazity ani nic podobného.
Had je jinak velmi čilý a jak říkám, startuje na mně i přes sklo většinu dne stráví ve větvích, sem tam se vyhřívá pod žárovkou a nebo na topném kameni.
Co s ním?!?!?! Poradíte?!?!
Děkuji
Igor
po svleku v novim terarku a už nekouše
magic.1:skus mu dat tu myš mrtvou a trochu s híhat jak bude reagovat ta moje variegata sežere mrtvou myš ani s ni nemusim hnout sama si ji najde a sežere
stacilo bi pro jednu morelia spilota variegata terarko o rozmerech 100x60x60 (DxSxV)? a jeke mate rozmneri terarek vi?
Díky, už se mi povedlo ho nakrmit. Asi mu nějak nešmakovalo nic z toho, co jsem mu zatím předložil. Dostal jungaráka a smlaskl ho jak malinu Jak já bych rád krmil mrtvou kořistí, ale ani jeden had ji nechce přijmout. Ikdyž ji nechám v terárku přes noc, najdu ji tam kde byla. A je jedno jestli to dávám korálovkám a nebo variegatám.
Ale díky za snahu
ja dam do terarka čerstvě zabitou myš a okanžitě ji hleda a když ji najde tak ji jakoby začne škrtit a pak ji noramlně sežere
Zkoušel jsem to taky, dokonce jsem ji i nařízl, ale výsledek 0. Nechal jsem celou noc v terárku a ráno tam byla. Ráno jsem tam hodil živou a do 30s bylo po všem
Vcera sa mi zvliekla moja M.s.harrisoni. Pri merani a kontrolovani zvlecky (143cm) ma prekvapila jedna vec - kupoval som ju uplne malicku ako samicu ale teraz to vypada skor na samca.
Nj. Už to tak vypadá.
niektory predavajuci hady neurcia sondou ale iba tak ze prehnu chvost,,ja mam setky hady osondovane pod mojim dohladom.takze som si na 100%isty ake mam pohlavie:)
Prosimtě ratši se nevyjadřuj . Prý pod mojom dohladom .
dobry den mela by mit morelia spilota spise terarium vysoke a nebo siroke?
Idealne je dat jej dost priestoru z kazdej strany. Ja napriklad mam 100x60x100 (SxHxV).
Zopar novych fotiek M.s.harrisoni.
Este ze mam dost velke terarko a mohol som sa strcit dnu aj s fotakom, stale sa mi totiz otaca chrbtom
Ked ho porosim par dni po krmeni, vzdy zacne zo seba pit kvapky vody, je to zaujimavy pohlad.
Anakonda....přidej foto M.bredli..když to nevyšlo ve vláknu M.bredli tak to snad vyjde tady...............
sakra ty jsou ale pekny:) Mas fakt krasavce
Mnam, mnam. Bredlinky su velmi pekne, tiez by som ich rad niekedy mal, pripadne nejake cheynei-ky. Ale vzdy ked pozeram mudru knizku (Rauthenpythons od Mense-ho) tak by som z nej asi bral kazdy jeden poddruh (Imbricata, McDowelli, ...), su to skratka nadherne hady.
Jo...paráda
prosímtě jak máš velké to terko pro M. bredli?
momentálně 90*70*90, ale je pro ně připravené 120*70*110, jenže ho musím nejdřív trohu zrenovovat.
Já jsem tak předběžně počítal 120/80/120...a ten rozměr máš pro pár???
blbý dotaz...špatně jsem přečetl
jak tak vidim, nejsem zadny extra znalec pres hady, mam boa c. asi 3 mesice, myslim ze se se u me ma dobre, svleka se v poho, potravu, dva male potkany za 10 dny uúplne v pohode, je to fofr... jen, jeste me nekousl, meri ted asi metr, takze to neni tak divoky, ale vite jak to je, dokud to nepoznate, proste mate s¨respekt, takze se zatim vyhejbam situacim, abych ho bral, kdyz je evidentni, ze je nasranej, kdyz se jen tak v klidu vali, je to ok, kdyz ho mam na ruce je v pohode, jak to je kdyz treba je hladovej, pak uz reaguje na otevreni terarka esickem na krku, a hleda potravu, kdybych ho zkusil capnout, myslite ze by capnul i on me, kdyz mu mavam rukou pres sklo, tak vypady celem na sklo sou dobry, ale kdyz ho chytim, tak rikaj ze v 99procentech uz v ruce nekousne?? zatim mam pred nim respekt :p protoze jinak sme s Oskarem docela kamosi
Po dlhsej odmlke novy prirastok. Nova samicka Morelia harrisoni.
Pro zájemce o kobercovky doporučuji prohlédnout novou webovku australského chovatele. Je zde několik lokalitních populací z přírody. Např. u cheynei je zřejmé, že žádaná černožlutá zvířata nejsou v přírodě zdaleka běžná a jejich vybarvení ze zvýrazňováno selektivním chovem. Více najdete v sekci Projects.
www.cuttingedgemorelia.com
Dík za odkaz , byl jsem mile překvapen když jsem zjistil že chova takove klenoty jako M. carinata nebo V. giganteus.
Jak jsem to viděl malem mi ukapla slina na klavesnici .
Takze som sa dnes utvrdil v tom ze verit predajcovi ze "sondovali sme to s kamaratom, je to na 100% samica" sa nie vzdy oplati. Dnesne sondovanie u tejto "samice" ukazalo 10 stitkov a to podla mudrej knizky od Marka Menseho ukazuje na samca ako lusk - samec ma 8-12 stitkov, samice do 5. Takze mam momentalne doma 2 samce :(
Nádherné zvíře, gratulace, tak holt budeš muset přikoupit holky a chovat 2.2, pokud nebudeš zkoušet výměnu
No zviera je to pekne, to je pravda, ale na 2.2 nemam miesto ani nahodou. Aj ked povodny plan bol chovat par spolu, pri ich zravosti by to nemuselo dopadnut dobre. Mam na chov vyhradeny v byte len 1 kut a keby som mal 4 terarka pre morelky, uz by som nemohol mat nic ine. Pisal som predajcovi, uvidim co povie, snad aspon vrati cast penazi (stala 130eur) alebo vymeni za podobne velku samicu ci ine zviera. Nechavat si ho nebudem, kedze mam starsieho samca ktory je lepsie zvyknuty na manipulaciu a mam ho od uz "dazdovky".
Jasný..tak ať to vyjde podle představ.
tu je moj M.s. variegata mix
přidávám soví samičku cheynei x variegata 1.výhružná pozice 2.poliká kořist ps:snad se bude líbit
Chcem sa opýtať čo vznikne krížením Morelia spilota cheynei + Morelia spilota variegata x cheynei????
Morelia spilota harisoni-reducet patern