Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak krmíte?

Ahoj,

zajímalo by mě jak krmíte svoje hady. Já mám pro boa zatím společné terárium, takže krmím odděleně v přepravce. (trochu i kvůli tomu abych zabránil snědení lignocelu, který mám v teráriu) Hady krmím postupně aby nedošlo k jejich poranění. Mám menší problém s manipulací hadů po nakrmení. Četl jsem tady, že někdo z Vás také krmí mimo terárium, proto bych se chtěl zeptat po jak dlouhé době po nakrmení vracíte hada zpět do terária. Já asi po 5ti minutách a vůbec se jim to nelíbí...i když normálně jsou klidní. Taky mě zajímá jestli je takovéto krmení vůbec vhodné, kvůli stresování hada?

Díky Honza

Ja krmim vacsinou v terari (mam len 1 hada), niekedy - ked ju chcem fotit - ju krmim v boxe mimo teraria. Po nazrati sa necha kludne preniest naspat, aj ked skuma ruku ci to nie je nieco na jedenie. Preto ju chytam vacsinoou zozadu aby na ruku nevidela. Kamarat ma ale mlada Bci costarika minute s niecim inym (otec "neznamy") a ta je pred krmenim ako med. Akonahle sa vsak nazerie tak skace po vsetkom co sa pohne, staci sa poprechadzat popred terarium a sledovat hada ktory sleduje kazdy pohyb ako navadzana raketa. Vacsinou ju preto necha dlhsiu ukludnit a potom ju prenesie.

Pokud máš v teráriu lignocel, tak je takovéto krmení přímo nutné. Kdyby had spolkl s kořistí kousek lignocelu, může na to i zemřít. Takže určitě zůstaň u krmení mimo terárko. A myslím, že když ho po jídle přesuneš zpět, tak mu to nijak zvlášť neublíží. To, že se chová nepřívětivě, je tím, že je rozdrážděný potravou a má chutě:o) Mírný a nezbytný stres, který je při péči o hady nutný, oni v pohodě ustojí, pokud je nebudeš zbytečně trápit nadměrně...

Allishka - v kterých "Bobkových listech" jsi vyčetla, že lignocel v žaludku nabobtná? Lignocel nabobtná jenom jednou, a to když ho jako kostku v suchém slisovaném stavu zaleješ vodou. Nebo snad pozoruješ, že by v teráriu po každém rosení nabobtnal? Já používám Lignocel ve všech teráriích ;-)už řadu let a naprosto bez problémů. Je pravda, že při pozření většího množství substrátu můžou mít hadi zdravotní potíže a v extrémních případech to může vést až k úhynu. Ale to v žádném případě neplatí jenom u Lignocelu. Když se had nažere písku, rašeliny, hlíny, hoblin a já nevím co za substráty se ještě používá, může mít úplně stejné problémy...

Ja tedy krmím v terarku. Mam užovky a hroznu a podklad mam taky lignocel. ( vyzkoušel sem i jine štěpky, pak rašelina s pískem ale vratil sem se z5 k lignocelu ) Jen dodam k tomu lignocelu tady bylo popsano dost ale v těle hadu na 100% už nebobtna to je nesmysl. U malích hadat muže byt problem s ucpaním ja sem se s tím však nesetkal. A u dospělcu snad nehrozí problém už žadný. Jinak muj hrozna si potravu zatím vždy chytil z větve a vytahl nahoru tak že podklad nesnědl.
Nerad bych však aby se tato debata zvrtla o tom zda lignocel ano či ne!!
Na zavěr tedy užovky i hroznu krmím v terku a nemam žadny problem :-)

ja krmim hady ktere mam samostatně normalně v tererku ale ty co mam pary nedo po dou tak krním zvlašt aby se mi nepokousami a když je davam zpět do teraria tak musim hačkem jinak by mě asi nejspíš kousli s představou že sem další myš nebo potkan:-Da jinak u hadu mam jen lignocel a za nic bych ho nevyměnil ja s nim mam jen a jen dobré skušenosti a krmim i v terarku a nikdy se mi nic takoveho jako uhin nebo tak nestalo

Něco bych připojil k lignocelu. Za prvé, problém nezpůsobuje bobtnání, ale on se ta mrška může "přichytit", skoro bych použil slovo "přilepit" na stěnu střeva a pak se v tom místě nabaluje další matroš, až dojde k ucpání a neprůchodnosti střev a následně k zánětu střev a je to v kopru, ale z hadů se to stane většinou jen u drobných mláďat užovek (většinou tak do 40-50 cm), které mají přiměřeně malý průměr střev. Samozřejmě se to nestane každé, ale třeba jedné z 50 nebo i více chovaných a KRMENÝCH na lignocelu, to je těžký odhadnout, taková statistika asi neexistuje. Ale za sebe musím říct, že u "mého" veterináře je to asi jeden z hlavních problémů, se kterými se tam objevují mláďata guttat (asi jen guttaty a důvod je zřejmý - nejčastěji chovaná užovka), takže za sebe říkám: "lignocel k prckům raději ne". Setkal jsem se i z problémy u některých ještěrů (chameleoni, leguáni), ale to mám jen zprostředkovaně, takže nevím. Třeba u gekončíků je častější ucpání pískem z důvodu absence minerálií a tím častějšího přijímání většího množství písku, je to tedy hlavně problém špatného (nedostatečného) podávání minerálů. Prostě každý substrát má svá pro a proti. Moje zkušenost je taková, že mláďata užovek v prvních týdnech života, než se naučí dobře lovit chovám na papírových utěrkách a později používám běžné přírodní substráty (rašelina/písek, listovka, rašeliník, mech) a ANI jedno odchovávané mládě nemělo výše popsané problémy.

Ahoj u hadu nemame lignocel ale větši oblazky a hroznyše a hroznyše duhoveho krmime jen v terariu co jsem se ptal v ZOO JIHLAVA chovatelky a ošetřovatelky plazu neni vubec nutne a dobre hada davat ven a krmit mimo terarko dle jejiho nazoru jen plaza stresujete což neni nutne

Já krmím mimo, protože když můj hádek škrtí myšáka, tak z něj většinou vyždíme dávku moči (občas i bobek) a to by pak v terku neďálo dobrotu, ani pěkný ovzduší:-x
Vyndávání a zandávání je u mě v poho, bez protestů z hadí strany, ale samozřejmně po najedení ji přenáším po chvíli do terka jako svátost s největší opatrností. Jinak podklad mám rašelinu+písek.