jak krmíte?
Ahoj,
zajímalo by mě jak krmíte svoje hady. Já mám pro boa zatím společné terárium, takže krmím odděleně v přepravce. (trochu i kvůli tomu abych zabránil snědení lignocelu, který mám v teráriu) Hady krmím postupně aby nedošlo k jejich poranění. Mám menší problém s manipulací hadů po nakrmení. Četl jsem tady, že někdo z Vás také krmí mimo terárium, proto bych se chtěl zeptat po jak dlouhé době po nakrmení vracíte hada zpět do terária. Já asi po 5ti minutách a vůbec se jim to nelíbí...i když normálně jsou klidní. Taky mě zajímá jestli je takovéto krmení vůbec vhodné, kvůli stresování hada?
Díky Honza
Ja krmim vacsinou v terari (mam len 1 hada), niekedy - ked ju chcem fotit - ju krmim v boxe mimo teraria. Po nazrati sa necha kludne preniest naspat, aj ked skuma ruku ci to nie je nieco na jedenie. Preto ju chytam vacsinoou zozadu aby na ruku nevidela. Kamarat ma ale mlada Bci costarika minute s niecim inym (otec "neznamy") a ta je pred krmenim ako med. Akonahle sa vsak nazerie tak skace po vsetkom co sa pohne, staci sa poprechadzat popred terarium a sledovat hada ktory sleduje kazdy pohyb ako navadzana raketa. Vacsinou ju preto necha dlhsiu ukludnit a potom ju prenesie.
Pokud máš v teráriu lignocel, tak je takovéto krmení přímo nutné. Kdyby had spolkl s kořistí kousek lignocelu, může na to i zemřít. Takže určitě zůstaň u krmení mimo terárko. A myslím, že když ho po jídle přesuneš zpět, tak mu to nijak zvlášť neublíží. To, že se chová nepřívětivě, je tím, že je rozdrážděný potravou a má chutě:o) Mírný a nezbytný stres, který je při péči o hady nutný, oni v pohodě ustojí, pokud je nebudeš zbytečně trápit nadměrně...
- no ja vim, ze bych se v tom nemel vrtat, ale pokud by spolkl kousek lignocelu, urcite by se mu vubec nic nestalo musel by to bejt poradnej kusanec, ale uz mlcim , urcite je lepsi se vyvarovat nadmernymu pozreni kokosaku...
Bazilisku, co mas za hady?
A hlavně při takovýchto obavách není nic snazšího než vyměnit podklad třeba za rašelinu a písek ...
No dobrá, jsem se nevyjádřila naprosto přesně Tak by to musel být o něco větší kousek, ale i to se může stát. Lignocel v žaludku nabobtná a ucpe střeva. Je lepší tomu předcházet. Každopádně je lepší zvolit jiný podklad.
Allishka - v kterých "Bobkových listech" jsi vyčetla, že lignocel v žaludku nabobtná? Lignocel nabobtná jenom jednou, a to když ho jako kostku v suchém slisovaném stavu zaleješ vodou. Nebo snad pozoruješ, že by v teráriu po každém rosení nabobtnal? Já používám Lignocel ve všech teráriích už řadu let a naprosto bez problémů. Je pravda, že při pozření většího množství substrátu můžou mít hadi zdravotní potíže a v extrémních případech to může vést až k úhynu. Ale to v žádném případě neplatí jenom u Lignocelu. Když se had nažere písku, rašeliny, hlíny, hoblin a já nevím co za substráty se ještě používá, může mít úplně stejné problémy...
RITCHI, sice možná nenabobtná, ale určitě má Allishka pravdu, že je lepší jiný podklad. Myslím si, že lignocel je pro bezobratlé spíše.
Zydy,musím ti oponovat.Podle mě má pravdu RITCHI.Chceš důkaz? Deset let chovám ještěry a hady na lignocelu a nikdy se jim nic nestalo.Ted jsem od něj ustoupil z ekonomických důvodů.
Meldo jen pro zajímavost a z ženské zvědavosti:co používáš ty???Stále ještě hledám to NEJ...děkuju
Používám u amerických užovek bukové hobliny.U krajt a asijských užovek písek s rašelinou.U ještěrek taky písek s rašelinou.Dříve jsem měl všude lignocel.Od té doby co jsem objevil pískovnu za barákem,tak dávám všude rašelinu a písek.Lignocel hooodně podražil.
Bezva,moc díky.Já mám lignocel jen u pavouka...u hrozny o tom ani neuvažuju...mám tam ty bukový štěpky,ale drží málo vlhkost.Můžu k tomu namíchat Vermikulit?Jen trochu kvůli vlhkosti???
Nevim..vermikulit je na líhnutí vajíček
Taky si myslím, že to není nejlepší nápad, zkus někdy skočit do mokrejch polystyrenovejch kuliček, budeš jak sněhuláček (to jen pro srovnání)
A hlavně by ty štěpky asi plesnivěly od té vlhkosti
No pro vlhkomilnýho hada budou štěpky možná dělat neplechu už sami o sobě...težko říct, vlastní zkuš. nemám (myslím s hroznýšemú).
jste moc hodní...jen zkouším postupně co se osvědčí.Štepky jsou fajn,jen ta vlhkost...asi udělám u vody kousek odpočívadla s mechem.....to by mohlo dokonce i pěkně vypadat.
Nevím kdo první vypustil do éteru, že zrovna Lignocel je takový strašák - teď to papouškují skoro všichni Podle mě je úplně jedno čeho se had nechtěně nažere, zdravotní problémy může mít prakticky z čehokoliv...
No jasně, u lidí je taky jedno, jestli šežereš v polívce kilo matiček nebo kilo šroubků , třeba takový bukový štěpky(sám je používám) procházející kloakou, AUUU
No já z toho lignocelu taky moc strach nemám. U ještěrů ho používám dlouho a je to úplně v pohodě...jenže tam je samozřejmě to přijímání potravy jiné...jen těžko by mohli sníst s potravou kousek lignocelu.
S hadama začínám....zatím pár hroznýše královského (unknown )
Myslím, že u větších škrtičů je lignocel OK. K ještěrům bych ho nikdy nedal. Ale to je boj starej jako lidsvo samo takže radši nechat toto téma u ledu.
Ja tedy krmím v terarku. Mam užovky a hroznu a podklad mam taky lignocel. ( vyzkoušel sem i jine štěpky, pak rašelina s pískem ale vratil sem se z5 k lignocelu ) Jen dodam k tomu lignocelu tady bylo popsano dost ale v těle hadu na 100% už nebobtna to je nesmysl. U malích hadat muže byt problem s ucpaním ja sem se s tím však nesetkal. A u dospělcu snad nehrozí problém už žadný. Jinak muj hrozna si potravu zatím vždy chytil z větve a vytahl nahoru tak že podklad nesnědl.
Nerad bych však aby se tato debata zvrtla o tom zda lignocel ano či ne!!
Na zavěr tedy užovky i hroznu krmím v terku a nemam žadny problem
Jo jo, vím. O lignocelu bylo namluveno dost a dost. No každopádně zůstanu u toho krmení mimo terárium. A až mě rafnou tak začnu krmit v terárku
ja krmim hady ktere mam samostatně normalně v tererku ale ty co mam pary nedo po dou tak krním zvlašt aby se mi nepokousami a když je davam zpět do teraria tak musim hačkem jinak by mě asi nejspíš kousli s představou že sem další myš nebo potkana jinak u hadu mam jen lignocel a za nic bych ho nevyměnil ja s nim mam jen a jen dobré skušenosti a krmim i v terarku a nikdy se mi nic takoveho jako uhin nebo tak nestalo
Něco bych připojil k lignocelu. Za prvé, problém nezpůsobuje bobtnání, ale on se ta mrška může "přichytit", skoro bych použil slovo "přilepit" na stěnu střeva a pak se v tom místě nabaluje další matroš, až dojde k ucpání a neprůchodnosti střev a následně k zánětu střev a je to v kopru, ale z hadů se to stane většinou jen u drobných mláďat užovek (většinou tak do 40-50 cm), které mají přiměřeně malý průměr střev. Samozřejmě se to nestane každé, ale třeba jedné z 50 nebo i více chovaných a KRMENÝCH na lignocelu, to je těžký odhadnout, taková statistika asi neexistuje. Ale za sebe musím říct, že u "mého" veterináře je to asi jeden z hlavních problémů, se kterými se tam objevují mláďata guttat (asi jen guttaty a důvod je zřejmý - nejčastěji chovaná užovka), takže za sebe říkám: "lignocel k prckům raději ne". Setkal jsem se i z problémy u některých ještěrů (chameleoni, leguáni), ale to mám jen zprostředkovaně, takže nevím. Třeba u gekončíků je častější ucpání pískem z důvodu absence minerálií a tím častějšího přijímání většího množství písku, je to tedy hlavně problém špatného (nedostatečného) podávání minerálů. Prostě každý substrát má svá pro a proti. Moje zkušenost je taková, že mláďata užovek v prvních týdnech života, než se naučí dobře lovit chovám na papírových utěrkách a později používám běžné přírodní substráty (rašelina/písek, listovka, rašeliník, mech) a ANI jedno odchovávané mládě nemělo výše popsané problémy.
Ahoj u hadu nemame lignocel ale větši oblazky a hroznyše a hroznyše duhoveho krmime jen v terariu co jsem se ptal v ZOO JIHLAVA chovatelky a ošetřovatelky plazu neni vubec nutne a dobre hada davat ven a krmit mimo terarko dle jejiho nazoru jen plaza stresujete což neni nutne
Já krmím mimo, protože když můj hádek škrtí myšáka, tak z něj většinou vyždíme dávku moči (občas i bobek) a to by pak v terku neďálo dobrotu, ani pěkný ovzduší
Vyndávání a zandávání je u mě v poho, bez protestů z hadí strany, ale samozřejmně po najedení ji přenáším po chvíli do terka jako svátost s největší opatrností. Jinak podklad mám rašelinu+písek.
Ono taky záleží na tom, co to je za hada. Když budu přendavat carinaty nebo scalarisky, tak už žrát nebudou, hroznýšům nebo guttatam je to většinu fuk.
To je jasný, měl jsem při tom na mysli tu klasickou trojku - gutky, krajty, hroznýže. Přendávám regiusku, takže no problem