Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Užovka černá už není černá?

Dobrý večer
Mám dotaz ohledně taxonomických změn u užovek Elaphe obsoleta.
Donedávna byla Elaphe obsoleta obsoleta užovka černá.I její u nás nejčastěji chovaný poddruh Elaphe obsoleta qadrivittata,byla také užovka černá.Podle nového rozdělení,je však Elaphe o.obsoleta přejmenována na Pantherophis obsoletus. A Elaphe o.qadrivittata na Pantherophis alleghaniensis.Takže jde o jiný druh.Pojmenováni užovka černá tedy musí zůstat dřive nominotypickýmu poddruhu Elaphe o.obsoleta(Pantherophis obsoletus).Jaké tedy má české jméno Pantherophis alleghaniensis :?:

Elaphe obsoleta rossalleni a Elaphe obsoleta lindheimeri zůstali beze změn.Ale Pantherophis alleghaniensis(E.o.qadrivittata),byl poddruh Pantherophis obsoletus(E.o.bsoleta).Celému druhu se říká česky užovka černá.Ale druh E.obsoleta se rozdělil na dva.Je to zmatek,já vím.Jen by mě zajímalo,jestli jedna z nejčastěji u nás chovaných užovek černých,je pořád černá:))

Tak to je snad jasný, já myslím že na tyhle zvláštnosti jsme už dostatečně zvyklí. Proč by užovka černá měla být nutně "černá", když ani Lenin nebyl Lenin ale Uljanov, Stalin nebyl Stalin ale Šugašvilli a Velká Říjnová revoluce nebyla v říjnu, ale v listopadu? :-D:-D:-D

No jasně, ale vysvětli to třeba osmiletému děcku :-). Já na tyhle dotazy musím odpovídat u nás v kroužku pořád...

"Proč se slepýš jmenuje slepýš když není slepý?"
"Vždyť ta užovka užovka tenkoocasá (E. taeniura) nemá ten ocas až tak moc tenký..."
"Proč ten leguán zelený není zelený?"
"Proč ten gekončík noční je aktivní teďkom ve dne?"

Sakra, za ty názvy by měl někdo nést zodpovědnost :-D, já mám jen jedny nervy ;-).

Jo jo znám to moc dobře, je to na mrtvicu, pořád dokola a co jim na to odpovědět? Taky jsem vedla chovatelský kroužek. Bohužel(bohudík?) jsem se odstěhovala a už je po otázkách. Tady žádné podobné chovatelské zařízení není. Docela je mi po tom smutno, asi tu něco založím sama.:i::?:

::)A kde ted bydlis ja sem z prostejova a taky bych rad chtel chodit do nejakeho
"tera-krouzku" chtel bych chovat strasne moc hadu a jesteru, ale rodice to moc nebere a kroti nad tim hlavou, takze ty jedovate a velke si musim poridit az pozdeji:.( ted jsem rad ze mi zhe mi povolily aspon nejake hadíky a pavouky;-)......

Já mám tedy Meldo pocit, že druh E. obsoleta je nejen přesunut do r. Pantherophis, ale je rozdělen na 3 druhy (P. alleghaniensis, P. spiloides, P. obsoletus). P. alleghaniensis zahrnuje komplex užovek z okruhu E.o.quadrivittata včetně "rossalleni". samozřejmě české názvy jsou teď bezpředmětné, u. černá je dle mě P. obsoletus, ostatní oddělené druhy jsou bez oficiálního českého názvu.

Uvedl jsem 3 druhy, ve skutečnosti jsou 4, ale Pantherophis bairdi je oddělený již dříve. Ještě přesnější bude citace ze článku Davida Jandzíka:
Podobně jako P. guttatus je i další široce rozšířený komplex P. obsoletus taxonomicky problematický. V současnosti snad největší shoda panuje ohledně druhového statutu Pantherophis bairdi (Yarrow, 1880) z jižního a jihovýchodního Texasu a mexických států Coahuila, Nuevo León a Tamaulipas. I když byl konzervativně považován za poddruh E. obsoleta, Olson (1977), Lawson & Lieb (1990), Burbrink & al. (2000) i Burbink (2001) jasně potvrdili jeho samostatné postavení v komplexu. V rámci druhu E. obsoleta uvádí Schulz (1996) kromě široce rozšířeného severního nominotypického poddruhu E. o. obsoleta (Say, 1823) další čtyři: jihovýchodní E. o. lindheimeri (Baird & Girard, 1853) stýkající se na západě s areálem P. bairdi, u nás dobře známý E. o. quadrivittata (Holbrook, 1836) z jihovýchodního pobřeží USA a z Floridy, E. o. rossalleni Neill, 1949 z jižní Floridy a šedě zbarvený E. o. spiloides Duméril, Bibron & Duméril, 1854 z dolního toku Mississippi a z východních oblastí až po severní Floridu.
Druh Pantherophis alleghaniensis je u nás známý jako Elaphe obsoleta quadrivittata
V synonymice E. o. quadrivittata uvádí Schulz (1996) i v minulosti občas rozeznávané formy E. quadrivittata deckerti Brady, 1932, Elaphe williamsi Barbour & Carr, 1940 a Elaphe quadrivittata parallela Barbour & Engels, 1942. Burbrink & al. (2000) provedli fylogeografickou analýzu molekulárních dat a následně Burbrink (2001) porovnal i morfologické znaky E. obsoleta a E. bairdi a z výsledků těchto studií vyplývá, že celý komplex je tvořen čtyřmi samostatnými evolučními liniemi obývajícími čtyři geograficky vymezené oblasti. Burbrink (2001) je rozeznává jako samostatné monotypické druhy, kterými po přeřazení do rodu Pantherophis jsou: jihozápadní P. bairdi, západní Pantherophis obsoletus (Say, 1823) zahrnující i formu lindheimeri, Pantherophis spiloides (Duméril, Bibron & Duméril, 1854) ze středu areálu komplexu, ke kterému patří i severní populace bývalé E. o. obsoleta, a čtvrtý druh Pantherophis alleghaniensis (Holbrook, 1836) z východu, do synonymiky kterého patří zbylé formy (quadrivittata, decekerti, williamsi, parallela a rossalleni). Velkou oblast na severovýchodě areálu P. alleghaniensis označuje Burbrink (2001, jako E. alleghaniensis) za oblast potenciálně taxonomicky nejistou.:-D