Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Potkaní svrab - jak na něj???

Zdravím vespolek.
Dnes jsem objevil u mých potkanů tzv. ušní svrab a i když jsem o něm našel něco na netu,rád bych se poptal na zkušenosti místních vážených chovatelů 8-)
To,že se objevil v mém chovu je pro mě naprostá novinka,protože můj potkaní chov je prudce hygienický a tak v úvahu snad pouze připadají hobliny ze stolárny.....::)
Četl jsem že se v počátečním stádiu dá tento svrab léčit potíráním Arpalitu
a tak mě napadlo že stejně by mohl zafungovat i Frontline,nebo ne???
A jak moc je eventuelně přenosný na člověka? (už se drbu....):-D:-D:-D
Takže díky za odpovědi vážení....

loading...

jak psal Přemek...asi dostaneš Ivomec... Arpalit taky zabírá (podotýkám že u plazů až moc:x: ale to není Tvůj problém;-) ) a do ucha bych se s ním ale nepouštěl... veterinářka mi říkala že pokud člověk není...ehm... jak bych tojen řekl:i: dobytek:-D a dodržuje hygienu tak se nepřenese:-)

Děkuji vám pánové.
Na plazy jedině Frontline..............:-p
Já jsem v první fázi vyzkoušel na několika potkanech onen Frontline,jelikož Arpalit nevedu skladem......8-)
Eventuelně jej koupím.Co stojí ten Ivomec,jen tak aby řeč nestála?Nelze jej koupit volně?
Ten svrab mě docela zarazil,pač jsem vyhlášen svou čistotou v chovu ať už plazů tak chovných zvířat a jsem z toho kapánek konsternován..........::)
Došlo k tomu asi tak,že jsem použil hobliny z místní stolárny které se už asi nějaký ten den povalovaly na podlaze a patrně se k nim dostaly myši.Jinak to není možné.
Takže ponaučení pro příště zní :
Počkám si až budou hoblovat a naberu hobliny čerstvé.:!:

Tak tak, volně ho neseženeš, veto prodá. Nestojí moc. Taky jsme měli z hoblin, co se dostali do kontaktu s "kanálníkem". Přeléčení proběhlo rychle, po pár aplikacích. Přeléčili jsme celý chov, tehdá to bylo asi 80 potkanů a cena vyšla myslím, že kolem stokorunáčky. Je to už nějaká doba, tak si nepamatuju přesně. Jen pamatuju, když řekl, ať přeléčím celý chov, jak jsem padal do mdlob, kolik to zas bude stát a pak že mě to mile překvapilo. :-)

Celý Ivomec stojí tedy docela dost...okolo 1200Kč, ale to je snad na nekonečné použití, obávám se, že vet, který není "známým" jen tak Ivomec nedá....jinak také doporučuji kápnout za ucho všem, neb se to poměrně dost šíří. Já jsem zkoušela všechno možné, různé antimykotika a koupele...nezabralo nic, Ivomec začal působit dost okamžitě. Já si ho přivezla z jiného chovu....nutné je také aplikaci zopakovat a taktéž nejlépe u všech. vydrbat ubikaci, vyměnit stelivo. Arpalit ani Frontline na to absolutně nepomůže....zdravím a přeji také fajn velikonoce :o)

jj desinfekce ubykací a aplikaci na všechny (i zatím nezasažené) jsem bral jako automatické, tak asi proto jsem to doslova nezmínil. :-[ Ten Ivomec nám veto dal do injekcí tak nějak vypočítaně, aby to vyšlo na 3x pro všechny. My tedy platili jen tolik, kolik jsme potřebovali. Kolik stojí celý Ivomec jsem tedy neměl páru. Proč by Ivomec nedal? My nejsme s vetem nějací známí, známe se jen přes řešení zdravotních problémů zvířat. Vzal vzorek toho svrabu, dal pod mikroskop, ujistil se, že to svrab opravdu je a okamžitě sahal po Ivomecu. Z jakého důvodu by tedy neměl dát? Děkuju za odpověď. ;-)

Já tedy nevím,ale nastudoval jsem docela dost článků na netu,ale v počátečním stádiu všichni použili s úspěchem Arpalit.Já jsem sáhl po Frontline,jelikož jsem jej měl doma,ale netvrdím že pomůže i když je urřen k hubení stejných parazitů.Koupím ten Arpalit a budu to sledovat a dám vědět.
Asi rozdělím z pokusných důvodů potkany do tří oddělených beden a každou skupinu zkusím poléčit něčím jiným...
Arpalit - Frontlite - Ivomec..
Uvidím jaký to bude mít výsledek a Ivomec eventuelně použiju pak u všech,jelikož ten je osvědčený

No tak pokud jste vzal jedno zvíře s sebou, aby si to mohl ověřit tak ani já nevidím problém, proč by neměl dát, myslela jsem to tak, že když by člověk přišel jen tak bez zvířete k veterináři a chtěl po něm Ivomec tak že by mohl být problém:)) tak to jsem na pokus sama zvědavá, to určitě informujte o výsledku, já vím, že nám nic jiného, než Ivomec nezabralo. Tak o průběhu pokusu prosím informujte určitě to budu sledovat;-) pěkný večer

Jo takhle. To asi jo, domluvil jsem se s ním nejdřív telefonicky a chtěl vzít jednoho na ověření, jestli se o svrab opravdu jedná. Ukazoval mi pak ty potvory v mikroskopu. Jestli vydá jen na názor chovatele bez prohlédnutí, to netuším. Každopádně je lepší si vzorek (jednoho napadeného) vzít s sebou. Na ten "pokus" jsem taky zvědavý. ;-)

Prosím, měla bych dotaz, týkající se ušního svrabu potkanů. Zavlekla jsem ho do svého chovu koupí nových zvířat. Četla jsem zde, že lze použít i arpalit. Arpalit máme doma protože ho občas používáme i na ptáky. Zajímalo by mně, když aplikuji arpalit na potkany, kdy mohu s těmi potkany zase krmit hady? Hadi a arpalit se moc rádi nemají a při aplikaci arpalitu na hady se musí umýt. Díky za radu.

Napadají mě jen 2 možnosti: 1) všechny napadené potkany bez léčení zkrmíš-je velice nepravděpodobné,že by se svrab přenesl z potkana na hada a po důkladné DD si založíš nový zdravý chov.
2)napadené přeléči Arpalitem, ale zkrmoval bych až jejich potomstvo- s Arpalitem jsem si užil u hadů svý a nic bych neriskoval.
Osobně bych volil první alternativu;-)
PS. díky, že sis dala práci pohledat starší vlákno...

Tobě a všem podobným rádoby milovníkům zvířat bych přál, abyste se v příštím životě narodili jako potkani u podobně sadistických chovatelů hadů.

A čím, že to máme větší hady krmit, citlivko? štěňaty? Koťaty? Dětmi? Ochránci zvířecích práv? Slyšel jste někdy něco o potravním řetězci?

Má snad had menší práva než potkan? Proč?

Máte potkany? Čím je krmíte? Vynecháváte snad živočišnou složku? Jestli ano, týráte potkany, jestli ne, tak jste sadista ubližující jiným zvířátkům.;-)

S pozdravem "nohy do ledu, hadr na hlavu a rozum do hrsti".

Drahý Potkane2. Zdali pak víš, jaký je rozdíl mezi potkanem divokým a potkanem laboratorním? A zdali pak víš, jak rychlé reprodukce je potkan schopen. Pokud máš zájem to zjistit, vypustím ti s radostí své chovné skupiny laboratorních potkanů na zahradu a můžeš je tam nechat v klidu žít, abysme je my, normálně uvažující chovatelé exotických a ve velké většině i CITESových zvířat nemuseli popravovat, jak říkáš. Pravděpodobně ti pojem potravní řetězec nic neříká.

zdar:-D ad potkan2 já s tebou,ale plně soucítím a věřím všemu co jsi zde předvedl.Má to,ale to pověstné Ale :-D
Pořád se nemohu zbavit pocitu,že jsi téměř s určitostí absolvent "Oxford univers"u nás ve Swerige se to říká"8let chodil do první třídy,ani jednou nepropadl".
Téměř jasně jsi se prásknul k tomu,že lidé(soukmenovci)viz výše opravdu bojují.
viz nápad vypustit norky na Příbramsku-už tuto byl nápad jak blázen,protože na to jen tak někdo přijít nemůže.
Taky se připoutat u nás v lomu řetězem a bojovat za to ,aby nebylo jaderné odpadiště:-D:-Dtohle nezlob se na mi,ale je to ujeté..nic se tím nedokáže a pokud jde o to zviditelnit se??jasně v té sámé době byla jedna "akce "na Doupově,takže "řetízkáři"byli vyřešeni během snad 30minut.:-D:-D:-D:-D
jinak k potkanům-
já ty venkovní střílím,a ten mix co běhal po stodole taky :-D a nikdy jsem s tím neměl problém.
taky mám pocit,že potkan je na začátku potrav.řetěžce mnoha zvířat,ale tuto je úplně jedno "Oxford je Oxford"a s tím nikdo nehne :-D:-D:-D

Čest lenošení potkane2.
Tato reakce mi připomíná jednu story se kterou se rád podělím.
Bydlím v jižních čechách a nějakej " čumáčkomil " a " ochranář přírody " zde před několika lety vypustil losy.
Co chtěl čert, když dotyčný houbař byl jedním napaden v lese, po prochlastané noci, když se práva a ošetření dovolával?
Pravda, odvezen byl, ošetřen také a následně i ubytován, ovšem ten hotel na kterým musel spočinout další noc již VZP jaksi nehradila.
Rada zní: nechme přírodu přírodou, a hlavně nic nepouštět. Příroda si sama poradí a jak říká reklama v TV - příroda regeneruje.
PB

Bydlím v jižních čechách a nějakej " čumáčkomil " a " ochranář přírody " zde před několika lety vypustil losy.

Ty, Pavle nechci Ti do toho kecat, ale los je pěkně velká "kráva", toho jen tak někdo nevypustí, mám pocit, že spíš přiběhl po absenci drátů na hranicích od sousedů z Rakous, což na věci nic nemění.:-)

Mě právě děsí ten arpalit, protože hadi jsou na něj hodně citliví a vůbec ho na ně nepoužívám. A když se použije, musí se zase had omýt, kdežto u potkana to nejde. S arpalitem jsem už měla jednu nepříjemnou zkušenost, když jsem postříkala jedno zaparazitované hadí mládě (koupené)a včas mi poradila kamarádka, že ho musím hned omýt. Teď je z něj statný samec.
Takže se asi přikloním k založení nové skupiny.
Carlos: Čím provedeš desinfekci potkaní ubikace? Mám T3, dalo by se to hypermanganem, nebo virkonem?:-)

Podobný problém jsem řešil na podzim a nemůžu doporučit nic jiného, než je Ivomec. Stačilo 3x po týdnu kápnout postiženým potkanům na krk a bylo po ušním svrabu. Stačí jedna kapka a po 2 dnech jsem pozoroval výrazné zlepšení. Pokud máte známého veterináře, tak s tím není problém. Stačila mi jedna malá injekce (objem bohužel nevím) na 4 skupiny potkanů.

Moje skušenosť pri chově kraliků (čeleď hlodavců),buď použít roztok od veterináře, nebo celoživotně očkovat. Oplatí sa to u chovných párů a je to relatívne finančne únosné (cca 2-3stovky). Můj názor-nemělo by to platit aj u hlodavců typu potkanů??
Peter

Čeština není můj kamarád, pocházím ze Slovenska.(prominťe Gramatiku)

Nechcem zakladat nove vlakno, rad by som sa spytal - najmladsi clen domacnosti ma podobne zdravotne problemy (potvrdene veterinarom). Dostal prvu injekciu, budeme absolvovat i dalsie, mensi problem je v tom, ze nejde o chov, ale o domaceho milacika, nadhernu potkaniu slecnu v najlepsom veku, ktora si udajne pravdepodobne priniesla svrab uz pri kupe. Obcas jej doprajeme moznost pobehat si po obyvacke, kde objavuje vsetky zakutia, robi reviziu vsade, kde sa zmesti, presuva nam na polickach drobne knihy podla vlastnych predstav, obcas si na nich ustelie a zdriemne,... Podla veterinarky by sme mali vydezinfikovat vsetko, s cim prisla do styku, neviem si predstavit, ako vydezinfikovat cely koberec, mnozstvo knih, sedacku a podobne. Ak ma niekto skusenosti s podobnym problemom, rad sa necham poucit, vopred dakujem za akekolvek rady, ktore pomozu usetrit stres nasmu drobnemu zvieratku...

To je celkem jednoduché, zákožky volně vytrousené se šupinkami kůže jsou poměrně choulostivé...kup si Arpalit Neo a prostě postříkej povrchy, po kterých potkan běhal. Vytrousené zákožky to spolehlivě zabije a potkanovi ani vám to vadit nebude....ale nestříkej to, pokud máte doma kočky, ty jsou citlivé na Permethrin.

Vši, blechy a klíšťata fungují uplně stejně jako zákožky, akorát že nežijí zavrtané v povrchu pokožky, kde by byli více chránění jako ta zákožka. Arpalit je kontaktní antiparazitikum, nevstřebává se do organismu zvířete jako třeba Stronghold nebo Biomec, proto na roztoče zavrtané v kůži funguje v menší míře. Ale na roztoče vytrousené v šupinkách kůže v okolí funguje dobře, je to osvědčené. Jinak bych to tu nepsala.

Taky mám potkany mazlíky, 4 holky a dva kluky, svrab se mi sem jednou dostal skrz potkaní návštěvu na připuštění, celý chov jsem přeléčila kapičkou Strongholdu s desetidenním odstupem. Potkani jsou pouštění každý den, samice ráno, samci večer. Lezou po celém bytě, na poličky, na parapety, do botníku a nic, s čím přišli do vztyku, jsem nedezinfikovala, pouze klece a jejich výbavu. Svrab už se nám nevrátil, je to víc jak půl roku zpátky. Svrab měla i samice, která právě kojila čerstvé novorozence, naštěstí mláďata se tomu skrz stronghold v mléce samice vyhnula úplně. Takže nevím, ale mně to možná přijde zbytečné řešit, jestli přelezla přes nějakou knížku nebo koberec. Se svrabem jsem se setkala už několik let zpátky u jiných potkaních skupin a nikdy jsem dezinfekci pokojů nevěnovala pozornost. Ani větší a zkušenější chovatelé tohle neřeší..

Ani větší a zkušenější chovatelé tohle neřeší..

To by ses docela divila. Ony zákožky v těch potroušených šupinkách kůže vydrží několik dní, než vyschnou a dost lidem (včetně mně, v počátku) se nevystříkání textilií nevyplatilo, zvířata to chytla znova a musela být znova přeléčena.

Tak nějak...pokud se nevydesinfikovala celá klec, potkani se na tejden...dva nepřestali pouštět a nedrželi se co nejvíc načisto, tak se to vracelo, jako nějaký chronický onemocnění s tim, že se to vždycky objevilo především u nemocnejch, či jinak oslabenejch potkanů. U potkanů, který jsem si brala ze zverimexu (což je poměrně masochistický počin), jsem tuhle "velkou desinfekci" dělala automaticky a preventivně, protože tohle si dotáhnout do chovu, to je na mašli:-D zvlášť, pokud má člověk početnější skupinu.

Tak jsem asi měla vždycky štěstí, skutečně jsem tohle nikdy neřešila a ani chovatelské stanice nikdy nehzovořily o tom, že by bylo potřeba dezinfikovat i byt (v mém případě celý). Asi taky bude záležet na způsobu léčby. Stronghold zabírá rychle, chrání ještě nějakou dobu po vstřebání a hlavně se měl kápnout vícekrát než jednou v určitém týdenním rozmezí. Jinou léčbu jsem nezkoušela (hlavně z důvodu té početné skupiny, pčecijen je levnější ten stronghold koupit domů a kapat jim ti sama, než lítat na injekce, u nás jsou drahé jak pra*e).

Já osobně si myslim (a vůbec netvrdim, že správně), že to závisí hodně na imunitě toho zvířete. Mám zkušenost i takovou, že se s tim potkan, kterýho jsem si přitáhla ze zverimexu, (kde bývaj zasvrabený až běda) a dal se, co se týče kondice hodně do kupy, vypořádal a svrab zmizel sám...naopak při snížení imunity, především u nemocnejch potkanů, se to "najednou" znovu objevilo klidně po roce...myslim si, že je to jak u lidí s oparem apod. Co se týče léčby, tak kromě olejíčku od veterináře...a nevzpomenu si na název, ani kdybyste mě rozkrájeli:-D, dokáže pomoct i obyčejnej kuchyňskej olej...samozřejmě jen u lehčího zasvrabení, a potírat s tim uši a ocas.

Tak už mi byl doporučován i Three Tea Oil (v počátcích), ale já se držím Strongholdu. Bylo mi řečeno, že imunitu naopak posiluje a docela bych tomu věřila, protože i samice s čerstvými (18) mláďaty, která tím byla postihnutá nejvíce, to zvládla naprosto v pořádku, ačkoliv jí mláďata dávala dost zabrat. Ale musí se kapat za krk, ne podávat injekčně, zbytečně to dle mého zvíře nárazově zatíží, než když se vstřebává postupně do kůže.
Jinak u zverimexáků musím zaklepat, teď vše co mám doma jsou zverimexáci (nebo moje vlastní odchovaná mláďata) a ze zverimexu jsem si svrab nikdy nepřitáhla (kupodivu nás nepotkal ještě ani žádný nádor, u papíráků jsem měla bohužel větší smůlu). Zverimexy v okolí jsou docela na úrovni a zvířata u nich nestrádají (pěkně na Asanu, s kvalitní krmnou směsí, zeleninou, ovocem, čerstvou vodou, rozdělení dle pohlaví, z kvalitních zdrojů).
Zatím jsem nikde jinde než u nás tak dobré zverimexy neviděla, jednou v Chebu jsem kupovala potkana pro našeho haďoura a ten měl svrab od ocasu po čumák, snad i na plicích, nemohl ani pořádně dýchat, děs.

S tím Tea Tree oilem u malých savců opatrně- je hodně agresivní a krom toho, že zvířatům pekelně smrdí (mají citlivější čich než my) po něm je známá slušná řádka úhynů na alergickou reakci, konkrétně u potkanů hned několik. Pak nějaká morčata a křečci, 1 zakrslý králík (mládě).

Stronghold je pro potkany bezpečný.

naopak při snížení imunity, především u nemocnejch potkanů, se to "najednou" znovu objevilo klidně po roce...myslim si, že je to jak u lidí s oparem apod.

jenže opar je virus, který se aktivuje při oslabení organismu. Svrab je klasická ektoparazitóza. Ikdyž samozřejmě, na oslabených zvířatech jsou příznaky patrné dříve než na těch silných. Ale to objevení se po roce u němocného zvířete spíš byla nějaká alergická reakce na něco, než svrab. oni potkani na ty kožní problémy docela trpěj, a nemusí to být jen svrab.

Taky jsem byla včera s potkanem u zvěrolékaře, řekl nám že má svrab, ale kožní, dostala injekci, za 10 dní jí čeká další a pak ještě minimálně jedna, daly nám do stříkačky šampón a máme jí jednou denně koupat, dokud šampón nedojde. Nemá být na pilinách, může to být i z nich, má být na novinách. První injekce by měla ztlumit svědění, po té další by se to mělo začít hojit a začít růst chlupy.
Také nám řekli, že je to přenosné na lidi a na ostatní zvířata, takže se se zvířátkem moc nemazlit a popř. jestli jich máte víc u sebe, tak "nemocného" raději odendat. Dbát u člověka i u zvířete na hygienu, po kontaktu si umýt pořádně ruce, a měnit podestýlku - noviny co nejčastěji, nejlépe každý den.

Pro příště by asi bylo lepší navštívit veterináře, co ví, co říká...ony ty injekce, pokud to byl nějaký Biomec nebo něco takového zaberou, ale ty kecy jsou uplně mimo. Potkana rozhodně nekoupej, protože mu ke svědícímu kožichu ještě přivodíš stres z koupání, které potkani dost obecně nesnáší. ty injekce budou uplně stačit samy o sobě. A dávají se v týdenních až 10denních odstupech proto, protože Ivermectin podaní s.c. (injekčně) není ovicidní, neničí vajíčka zákožek. takže první injekce zabije dospělé zákožky, ale nezničí jejich vajíčka, z kterých se během dalších dnů vylíhnou nové zákožky. Které zničí až ty další aplikace.

Pokud to měl 1 potkan, tak je ale potřeba přeléčit všechny, budou napadení všichni co s ním přišli do styku. Můžeš je mít normálně na hoblinách, novin netřeba. Ale hygienu samozřejmě dodržovat. Co se týče přenosu na Tebe a další domácí zvířata (pokud to nejsou hlodavci), tak toho se neboj, tenhle hlodavčí svrab je druhově specifický a na jiné savce nejde.