Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem kajmánek trpasličí

zdravím měl bych otázku na "krokodýláře" poradí mi někdo jestli se dá u nás sehnat kajmánek trpasličí? hledám už dost dlouho vše co o nich jde zjistit buduji terko a tak se pomalu začínám zajímat jestli ho vůbec seženu. Jsem do nich blázen už dost dlouho a tak zbírám moudra kde to jen jde tak kdyby někdo měl dobrou radu byl bych vděčný. Předem děkuji za odpověď

Zdar super infmace to je téměř vyčerpávající do začátku se určitě budu držet rad a zkušeností ten tvůj článek je super. Děkuji moc.
tak hned do startu otázečka ten rozměr terka je nutný ?(mysim tím tu výšku)já mám tozměr 250x150x95 (dxšxv) pevně jsem věřil že bude stačit pro jeden exemplář i v dospělosti. Kdyby ne musel bych nějak nastavit výšku,ale předpokládám že krokodýl není klokan a tak sen na výšce ušetřil.:))

No skokan to není, ale pokud vezmeš v úvahu hloubku vody (40-50 cm) a nad ní dáš souš, tak už tam moc místa nebude a zároveň jakákoli manipulace s cca 1,5 m velkým krokoušem bude v tak nízkém prostoru poměrně o ústa, resp. končetiny. Oni to nejsou žádný mazlíci.

mno to je pravda,ale já mám v plánu mít terko co jsem váděl víc než z poloviny pod ůrovní podlahy, to už je hotový, a nad zemí bede ještě navazovat "ohrádka pravděpod z dřevěných kůlů a přez ní by měl ještě vést "mostek" kombinace dřevo,kámen. je to plánované jako rozdělení kuchyne a obýváku , jak se dostanu do fáze že ta díra co tady teď je bude dávat nějaký smysl tak dám foto a rád si nechám poradit. Pro představu inspiraci jsem pobral ze ZOO v lešné jestli to tam někdo znáte

Tak pokud to bude zezhora otevřený, tak sice bude manipulace dobře možná, ale zas mám obavu, že 95 cm poměrně hravě překoná a budeš ho pravidelně nacházet v okolním prostoru;-), což taky není zrovna ideální (zvlášť v bytě). Každopádně je to zajímavý projekt, ale nevím jestli to bude 100% fungovat. Paleosuchové poměrně dobře "šplhají", takže to bude muset být opravdu vymakaný, nějaký skosení stěn dovnitř a tak, aby se nedostávali ven. ale jako prostorové oddělení dvou místností je "krokodýlí příkop" dobrý nápad. To by se mi taky líbilo, méně už sousedům pod náma:-D.

nemyslim si ze dospely paleosuchusak vylezie z terka s vyskou 95cm. videl som u chovatela od ktoreho mam mlada terarko s 3 samicami a 1 samcom. vysku odhadujem na 1 meter a sus bola vo vyske minimalne pol metra az 65cm. voda mala tak 20 cm. vsetky 3 samice maju kazdorocne znasku a neviem o tom zeby mu niekedy niektory vyliezol. Tebe sa to stalo?

Já mám v práci trigonáty a ty nemají možnost to zkoušet, ale třeba čelňáci nám vylejzali bez opory (hloubka vody cca 1,2 m) nějakých 40 - 50 cm na souš (i mimo nádrž do volného prostoru;-) mezi ošetřovatele, každý ráno člověk dával bacha, aby na ně nešlápnul:-D), pokud má oporu, tak si myslím, že 1,5 m krokouš nebo kajman metr dokáže vylézt. Právě, že ta souš by při výšce (hloubce) 95 cm byla sotva 40-50 cm pod okrajem, což se mi zdá dost málo. Netvrdím, že budou lézt ven, kdy budou chtít, ale zvládnou to a hlavně pokud to bude takhle řešený, tak na to žádnej vet nedá povolení na nebezpečný zvířata. Přeci jen to bude v obytný části, kde se pohybujou různě lidi i děti a to je fakt vo držku. Já bych to u svých dětí teda neriskoval. Naši trigonáti mají už pomalu metr a třičtvrtě délku a v nejvyšším místě těla má odhaduji pomalu 40 cm, takže to by u výše popsaného terária se souší půl metru pod úrovní vrchní hrany mohl mít tlamu opřenou o tu hranu (a stejně tak to může dotáhnout i palpebrosus). Na chov ani odchov ten prostor problém není, na bezpečnost teda podle mě jo. Mimochodem ten člověk, jak si psal, předpokládám to metrové terárium neměl zhora volně otevřené nebo jo?

caw ako som si pozeral tvoje vyrokyvidim ze sa v krokodiloch vyznas,a tak by som sa ta chcel spytat na par otazok ak by ti to nevadilo
1.mam terarko v ktorom nic nechovam ma asi 150dlzka55sirka a vyska 60 vyhovovalo by to tomu kajmanovy trpasliciemu?
2.Nevies nahodou kto ich chova v Cechach daky chovatel abo dake zoo...a kolko stoji take mlade tohoto kajmana?
3.ktory myslis ze by bol vhodnejsi aj cenovo aj priestorovo aj jednoduchostou chovom? krokodil celnaty alebo kajman trpaslici?
4.je to dost velke zviera a v dospelosti da tak 1m a viac tak ake terarko by bolo najvhodnejsie?
5.Myslis ze je chov tychto plazov taky zlozity?
Diky za odpovede

Dovolim si reagovat :)
1. Chce to akva tera, rozmer pro mlade dobry
2. V cechach par lidi odchovava ale sehnat je tezsi cena od 9000-15000 kdyz jde o Paleosuchace
3.Je to dost podobne Ostealmus se hur schani
4. V dospelosti hrave pres 120cm udela urcite
5. Je treba dodrzet zakladni podminky jako u vsech zvirat, plus je chov celkem nakladny, navic jsou treba jiz nejake zkusenosti aspon co se manipulace tyce...

Za mně asi tak:

1.Na nějakou dobu stačit bude, na pořád ne.
2.Chová a odchovává třeba říďa plzeňské zoo. Cena se pohybuje od 5500Kč do 10 000Kč (kdeže 15)
3.Krokodýlem čelnatým máš na mysli O.tetraspis? Až takovej rozdíl, co se chovu týče, v tom není, jinak bych volil palpebrosuse. Sehnatelnost ani u jednoho znich mi nepřijde nějak složitá.
4.Meter je minimum, počítej víc. I když bylo by to sympatický kdyby víc jak metr nedal :-p. Čím větší prostor pro něj tím lepší.
5.Myslím že ani ne, spíš náročnější na finance.

Už jsem psal, ale někam to zmizlo (asi jsem to neodeslal:-[).
Víceméně už ti odpověděli jiní.
1. Stačí to tak do 1 m délky krokouše, ale samozřejmě nevím, jak to vypadá, asi by byly třeba nějaké úpravy.
2. P. palpebrosus a P. trigonatus odchovává např. Jirka Trávníček (říďa plzeňské zoo), palpebrosy ještě občas někdo v soukromí, tetraspise odchovává mimo jiné např. zoo Plzeň, zoo Jihlava, ze soukr. chovatelů např. pan Zelinka z Chomutova.
3. Velikostně i chováním je to celkem nastejno. Mohou mít bez potíží okolo 1,5 m a 40-50 kg (samci i samice). Jak se jim začnou bouřit hormony, tak mohou zvlášť samice po snůšce být hodně startovací. U samců je to individuální. Mohu to těžko posoudit, protože ve velkém prostoru v zoo jsou trigonáti celkem v pohodě, ale v menším a hlavně užším prostoru to může být horší. Samice čelňáka byla dost startovací, samec spíš submisivní (potopil se a čekal až vypadnu). Je to dost i o povaze jednotlivých kusů. Palpebrosové se kterými jsem se setkal byli klidní, ale byla to ještě nedospělá zvířata, po dospění se může povaha poměrně změnit. Cena čelňáků a palpebrosů cca 5-10 tisíc, trigonáti okolo 15 tisíc.
4. Pro pár dospěláků od každého z těch druhů to chce min. tak 2 x 1,2 m bazén (hloubka 40-50 cm), souš cca 0,8-1,2 x 1,2 m plochy (dá se použít "visutá" souš nad vodou, to ušetří délku nádrže). Celkem teda cca 3 x 1,2 m plocha a výška cca 1 m a víc (kvůli lepší manipulaci je lepší spíš větší výška).
5. Je to zvládnutelný, důležitý je zodpovědný přístup, prostor, teplo (i voda - hlavně u čelňáků), pestré krmení (ryby, kuřata, potkani...) a trpělivost. Dobré je se seznámit a něco vyzkoušet a okoukat u nějakého dobrého (zkušenějšího) chovatele.

Doporučuji se mrknout na www.czechcrocs.cz (snad je to správně), tam najdeš info i kontakty.

Jinak ještě dodatek. Jsou i další dnes už také sehnatelní malí (do 1,5-2 m) krokouši, ale cena je jinde. Pokud nevadí velikost okolo 1,7-2 m, tak je nejsnáz (i levně - cca 2500-3000 Kč) k sehnání Caiman crocodylus (dokonce více poddruhů), někdy i C. latirostris, z těch dražších Crocodylus moreleti, Alligator sinensis a úplná bomba (bohužel i cenově) je Crocodylus johnsoni.

no tak začínám mít malinko obavy , krokodýle ty mi dáváš.:-D tak , ještě abych to upřesnil v původním plánu je že ta "ohrada" bude z části zakrytá, jako ůkryt. Bude od toho mostku na obě strany 110cm tak sem doufal že jednu stranu zastřeším asi zase dřevěný kůly (mně se to prostě líbí) na který bych chtěl zrovna umístit tepelný zdroj, a ta druhá str. by měla být zakrytá lanovou sítí tu už sem koupil a nebyla zrovna nejlevnější,tak doufám že z ní nebudu mít houpací.]:( má prům lana 10mm a oka jsou 10x10cm. Tak co vy na to je to nesmysl? tu střechu chci mít odklápěcí a výška pod ní k tomu bazénku po hladinu(je to zabetonovaný zahr. rybníček Hornbach)je cca 65cm. stejná výška je i na druhé str. pod tou sítí. Díky za další názor. Radši ještě pozastavím vývoj abych mohl "akčně" upravovat:-|

ne ne klidně hať já sem rád za každou radu ze skušenosti nerad bych dopadl jako s mojí opheodryskou ,kde sem měnil terko za chodu asi 5x než se mi povedlo všechno vychytat. To sem ještě neznal poradnu a všechno řešil podle knížek a podle stavu hada a nebylo to zrovna nejpříjemnější, tak bych tomu rád předešel než se pustím do krokoušů, ikdyž už se nemůžu dočkat až si sednu na mostek a budu se "kochat".:puff::beer: Ale rači to dotáhnu do naprostý dokonalosti než ho tam vypustím ,tak klidně pokud v tom vydíš ještě nějakej zádrhel mě napomen, dám na skušenější.

na terarko budes mat dost casu. ak ho kupis ako mlada tak kym dorastie potrva to nejakych 8-10 rokov :)
Growth rate:
# 3 mths: 30cm, 95g.
# 6 mths: 35cm, 150g.
# 12mths: 42cm, 250g.
# 2 yrs: 53cm, 570g.
# 4 yrs: 77cm, 4 kg.
# 8 yrs: 94cm, 3.6 kg.
# 12 yrs: 90cm, 6.1 kg. (I think this is for a female - so it is smaller).
# 20 yrs: 118cm, 11.5 kg.

Ta výška je samozřejmě pro kokodryly zbytečná,ale už teď je jasné,že na věky věků v této nadrži oba nebudou. Docela se mi ten tvůj ponton zamlouvá,ale jak máš vymyšlené odpady,velký odpar vody a další zabezpečení ? Můžeš sem třeba hodit jen nejaký načmáraný nákres ? Mám tušení ,že bydlíš v paneláku že ?:-D
SF

No v podstatě takový větší byt.:-) Mým velkým koněm sou totiž koně a teraristika a tak jsem si splnil sen a ke 30tým narozeninám sme si s manželkou pořídili starý statek na vysočině. po roce bourání a ůprav konečně bydlíme trochu civilizovaně a tak přišel čas začít vynalézat zlepšováky a vychytávky, jen tak pro orientaci ty dvě místnosti co se jich to týká jsou Obývák 96 m2 a kuchyň 42 m2. Takže místa je celkem dost. Jinak odpar chci řešit tak že do bazénku je už teď napevno zavedená voda,(pod zemí v plastu)a ovládání je mimo celé zařízení, takže stačí otočit kuláčem a teče. No a odpad dolní je klasický "špunt" takže stačí jednou za čas přemluvit chovance aby mě ho nechal vytáhnout a je to.:)) Jinak bazének má orig. řešený přepad přímo do odpadu tak předpokládám že na běžnou ůdržbu jen nechám vodu chvíli kolovat a ona se vyčistí. nejsem žádný malíř tak doufám že to bude aspoň trochu pochopitelný z tý čmáranice co sem stvořil.[http://img396.imageshack.us/img396/169/dsc00796xn8. jpg][http://img391.imageshack.us/img391/5486/dsc00798md5 .jpg]

je to velmi zaujimavy napad ale vidim tam dva nedostatky. prvy je ze sa tadial bude pravdepodobne vela chodit. Palpebrosaci su velmi plache a prakticky cely den travia schovani v ukryte. taketo caste rusenie dupavymi krokmi nad ich hlavami sposobi dost velky stres.
Druhy ze su to vyrazne akvaticke zvierata a na sus vychadzaju len sporadicky. skor ak mas taky velky priestor tak im vybuduj terarium kde 2/3 az 3/4 tvori voda s roznou hlbkou avsak max podla mna 40-50cm. hovorim samozrejme o terariu pre dospeleho jedinca. pokial nebude mat nad 50-60cm vystaci si aj s terarkom 100x50x50cm. Vseobecne sa hovori ze cim primeranejsie terarko tym menej plachi su. cim vacsie tak tym plachsi ostavaju.
prikladam fotku mojho. kajmanko(Jonasko) ma 36cm a terarko 100x50x35cm. momentalne je na neho az moc velke ale nema zmysel zvacsovat zas terarko po 10cm. :) pocitam ze na take 2-3 roky mu este bude stacit.
[terko.jpg]

MOzilla a vidím to :)

A teď dotaz, či kometář - jak budeš řešit vlhkost vzduchu z odparu? Přeci jen, starý statek.. Předpokládám, že ze statku zbyly tak akorát obvodové zdi a ty jsou podsekané - takové zdivo nadherně saje vlhkost - vím co říkám :) Toho se nebojíš? Jakékoliv potraviny uložené v kuchyni, i jen zapomenute, budou plesnivět - nebude realné tam mít knihy ani další podobné věci - samo, pouze pokud to nemáš nějak vychytané a mě by zajímalo jak :) Sorry za rejpání, uvažuji o skleníku přilíplém na barák a řeším problém z vlhkostí. VH

no tak včíl si mě dostal nad tímhe sem nepřemýšlel nebo sem spíš nepředpokládal že by ten odpar byl tak veliký že by způsobil až takové potíže, jinak tam je klasické odvětrání šachtou zhruba v e středu toho mostku, mám známého který má v podstatě stejně řešený přechod mezi místnostma jen s tím rozdílem že v rybníču má Koj kapry a karasy a nevím o žádných potížích s vysokou vlhkostí. No asi to budu muset stejně přehodnotit kůli tomu stresu atd. Tak asi budu muset udělat klasický terko pro krokouše a bazének bude pro kapry]:)]:)

Jako dekorace do mista s mensim provozem je to zajimave. Myslim,ze tento bazenek jim bohuzel take rozhodne nebude stacit na dozivoti. Domnivam se ,ze bude vcelku problem vytemperovat v nem teplotu vody jelikoz jde o otevreny prostor. To se ČEZ zaraduje :i:
Cim by jsi osetril drevo ktere chces pouzit na kuly ? Nemuze se stat,ze prijde treba ozraly kamarad na navstevu ? :beer:
SF

no tak popořádku myslím že bazének je až dost velký má v podstatě 2x1,1m což by melo pro jednoho stačit,vytemperování si myslím že by taky nebyl problém protože místnost bude standartně vytopená na cca 20° tak zvednout teplotu o 3 až 4 stupně by neměl být takový problém mám pod bazénkem zabudovaný topný kabel 200W. no a ožralý kamarád, snad ne, to se mi ještě nepovedlo a i kdyby ta síť má nosnost 250kg na 1m2 tak by neměl být problém. Ale spíš řeším to stresové prostředí aby nebyl pernamentně ve stesu a marod.:x: Jo a ČEZ ten se raduje už teď ]:)]:( když vytopím všechny terka tak je to taky pěkných pár žárovek a kábliků :i::x:

zdravím všechny tak jen pro info abych dodržel slovo že dám vědět jak pokračuji s realiazací. Tak došlo k menším změnám v plánech,ale vše je na dobré cestě. Pro krokouše sem nakonec vybudoval sólo místnost z bývalé koupelny. Přistavěli sme novou tak zbylo místo. Rozměr 2x3 m. tak jsem obezdil plácek 2x2 a zbytek je jako technické zázemí.tod podlahou je natažená trubka z mědi kterou koluje teplá voda bud z ůstředního topení nebo se dá okruh uzavřít a vytápět el. topidlem. bazének zůstal původní s 400w topným kabelem. tak tepla snad bude dost. celá místnost je obložená a slušně izovovaná, tak s odparem snad problém nabude. do výšky 80cm ja zděná přepážka a po stop bude sklo o prům 8mm.
tak snad brzo příjde první chvanec:)) nemám nejnovější fotky tak aspon něco z průběhu akce. Kdyby někoho napadlo co vylepšit tak budu vděčný za každou připomínku.

[http://img528.imageshack.us/img528/8162/snmek142ap1 .jpg]
[http://img528.imageshack.us/img528/6291/snmek145jc4 .jpg]
[http://img528.imageshack.us/img528/1157/snmek150cr9 .jpg]

opraveno, musíš zkopírovat direct link (ta kolonka uplně dole) a ten pak vložit mezi tagy img (knoxville)

cca 1m :D usmevne...ale 1m metr s jistotou prerostou oba...trigonati jsou dost nervni a pokud neni zadna zkusenost moc se nedoporucuji, paleosuchaci jsou vcelku v klidu, moje rok a pul stary miminko je ok, sice ma rad jenom me ale to je v poradku :) na me nesyci ani moc nevysiluje kdyz ho jdu vazit...na ostatni je nafouklej a funi :)