Zneužil bych trošku tohoto vlákna a zeptám se, je tohle Bufo viridis? před chvílí se nám procházela po chodníčku
Je to Bufo viridis. Jednu máme doma od malinkaté žabičky, zachránili jsme ji jednou v zimě. Byla v panelovém domě ve sklepě a skoro zmrzlá. Vzali jsme si ji domu a teď je z ni mega žabák.
Jo je to Bufo viridis mi jich máme plnou zahradu,a v létě když máme otevřený dveře do zahrady tak je najdem i v bytě.
Dnes som v potoku pred panelakom pri venceni psa nasiel mladu tessellatu. Cestou spat uz bola pri brehu tak som ju vybral (a potom pustil). Sycala ako blazniva a ruky mi smrdia aj po tretom umyvani Najviac ma pobavili deti (asi 5-rocne) ktore stali na opacnom brehu svojou hlaskou "aha, morsky had"
Omlouvam se, ze jsem se do toho lezu.Ale zeptam se.Proc Ti smrdela ta ruka?To maji jako nejakej typickej pach, nebo jako myslis rybynou?
v pripade ohrozenia sa daju do stavu thanatóza co je predstierana smrt a vylucia z kloaka silno zapachajucu tekutinu aby este z nasobili dojem z toho ze su smradlavou zdochlinou na ktoru nema potencialny predator chut....
Opat Dobra voda
Zamenis longissimus, 26.5. 2008, Váh pri Trenčíne. Počas prepravy na slobodu vyvrhla troch mladých drozdov + štvrtý ostal v nej. 90 cm, kludny.
Natrix natrix,12.7. 2008, Váh pri Újazde. 57 cm, kľudná.
Nízke Tatry, okolie Liptovskej Tepličky 10:00, 25 stupnov
Mláďata z doinkubovaných vajíček nechtěně vyhrábnutých z hromady stavebního písku na západním úpatí hory Úhošť v Zásadě u Kadaně. 20.7. se vylíhlo všech 11 mláďat.
Mám obdobný případ. Kolega z práce mi donesl 30 vajíček ve třech snůškách (12+10+8). Všechna se s úspěchem inkubovala.
zde je foto
Ja by som rad vedel ze ci sa daju nejake nase jasterice chovat v terariu je to mozne a ak ano ako?
Mozne je vsetko. Su vsak chranene a bez papierov s toho mozes mat celkom slusne problemy a pokuty. Inak hoci sa to nezda, niesu na chov zrovna najlahsie a myslim ze je vela krajsich, dostupnych a jednoduhsie chovatelnych druhov...
smutné je že v tůňce kde se nahcázela žila s krabicemi od vína petlahvema od koly.
V želvách se nevyznám, ale zřejmě trachemyska. 7.8.2008, 12:00 hod, vedro Rybník Labut, Praha 4 - Krč
nejaky debil ju tam vyhodila chudinka jak vypada
Bohužel, ale mnohé želvy se v přírodě uchytí a žijí, vím o třech želvách, co již 4 roky žijí v podobném rybníku, často za nimi chodím a věřím, že další rok opět zvládnou
Někde jsem slyšel (četl), že se jim v naší přírodě docela daří a dokonce se i rozmnožují. Pár želv nádherných už jsem viděl i v Moravě.
Ano, v některých českých řekách jsou už častější nálezy, přeci jen je to želva z oblastí mírného pásu v USA, takže klimatické podmínky jsou i podobné a želvám se zde může dařit, avšak ideální to není, už jen pro českou faunu a tak bych apeloval na "chovatele" želv, aby si z toho nebrali příklad a nepouštěli želvy do naší přírody!
Rybník je poměrně rozlehlý a spadá pod přírodní památku Kunratický les, takže je v něm zakázán rybolov. Želvy jsem si všiml náhodou asi před měsícem, tak netuším jak je tam dlouho.
Ty želvy jsou v tomhle rybníku minimálně 3. Zahlédli jsme je tam začátkem července, jak se vyhřívají na nějaké kládě uprostřed rybníka.
to je sice pěkné ale může to mít drastický dopad na domorodé druhy kolikrát už se tohle ve světě stalo nemám pravdu?
Myslím že u nás ve střední Evropě zas tak velké nebezpečí nehrozí, zvláště u obratlovců. Druhy u nás žijící jsou, vystaveny dlouhodobě mnohem silnějším tlakům než například izolovaně žijící a specializované ostrovní druhy. Dokáží se s konkurencí mnohem lépe vypořádat. Pokud budu konkrétní, Trachemys scripta ojediněle vysazená do zarybněného bahňáku může ohrozit snad jen žáby a to jen v případě silné populace. Zdravou rybu nechytí (to by i tak trápilo jen rybáře) a těch pár žab nebo pulců co snad chytne je nic proti tomu co vyžerou ptáci, ryby, nebo třeba užovky. U nás navíc jejich přemnožení nehrozí. Zimy jsou sice schopné přečkat, ale naše chladná a deštivá léta nedávají na rozdíl od těch horkých amerických moc šancí na úspěšnou inkubaci vajec. Jiná situace je ovšem v jižní Evropě, kde může jejich přemnožení zredukovat populaci domácích želv E.orbicularis. Tam ovšem nejde o přímou likvidaci druhu druhem, ale o snížení úživnosti biotopu na úkor původního druhu. Takže u nás bych obavy z přemnožení neměl.
Souhlas - urcite to neni chudinka, protoze v danem rybnice ji je lepe nez u vedsiny chovatelu. U nas se stopro nerozmnozuje, spekuluje se o Slovensku - zatim to nidko nevyvratil ani nepotvrdil.
V jizni Evrope - Francie a Spanelsko uz problemy maji. Vzdyt na zaklade toho platil zakaz dovozu T. scripta elegans - a tak se zacly vozit jine druhy vodnich zelv...
VH
Svého času sem někde(už nevim) četl o opakovaném odchovu v rámci zahradního jezírka, kdy prckové se vyhrabali z vajec až na jaře.
Hmmm, to je ale hodne divne :) Aneb nic neni nemozne - ale stejnak si myslim, ze jim to u nas nesvedci :) VH
Mno já bych řek že když chytnou hezkou lokalitu, bude to pro ně srovnatelné s jejich domovinou - mě jedna samička nechtěla roky rust,tak sem udělal 70 hluboky jezirečko 2x1,5m na jižnim svahu, par rostlin a pavi očka...žrala včely,sarančata,kytky a ty rybky(jen co sama našla nepřikrmoval sem) a za jedno leto přibrala cca 30%puvodní hmotnosti(dospělá) v jezirku i zimovala bez prosekávání ledu nebo podobnejch blbostí a slunila se hned jak roztál první led :D kdybych nemusel rybniček zrušit, nepochibuju že by se tam množili když sem jich tam hodil víc.
Ale jo, to samo :) Znám z Berounky 30 cm velkého samce a nebo z JM vcelku dost pestrou kolekci dospělců, ale o mláďatech nevím. VH
a taky mi vrta hlavou jak dokažete udělat tak dobre fotky když jsem se já pokoušel vyfotit užovku tak jsem to nestihl poněvadž hned zdrhla do křoví
Tak při další pracovní akci jsme narazili opět na zajímavé zvířátka. Za prvé tedy mládě A.fragilis (dospělce jsme vídali všude, ale tohle "miminko" nás nadchlo. Pak v místech, kde by se měli hemžit Z.longissimus malá náhrada A nakonec jsme vyfotili krásného, vose podobného pavoučka, kterého necháme raději určit místní odborníky přes arachno.
pavouček je zřejmě Argiope bruennichi - křižák pruhovaný
Děkuji. Většinou se nepouštím do focení pavouků, ale tenhle mi přišel pro své, vose podobné zbarvení vhodný pro foto.
Kvizova otazka na dnes: Aky druh jasterice to je? :) Takto z fotky by to nemal byt problem ale kym sme ju nahanali v krikoch boli sme velmi na vazkach s druhom a ked sme ju chytili tak aj s pohlavim :)
Každopadně agiliska...že by mladej samec?
skus dalsi pokus :)
ceš říct že je to viridiska?
presnejsie samec viridisky podla hlavy a stitkov na hlave a podla femoralnych porov :)
viridysky sem eště nechital,u nás v jižních čechách na ni nenarazim a na nějaké herpeto-vejlety neni čas:( Ale na prvni pohled sem hned tipoval agilisku, mno nedostatek praxe
Taky bych tipnul agilisku, z týhle fotky fakt šupiny na hlavě nejsou rozpoznat, nemáš větší? Stačí jen hlava.
Podle štítků za nozdrou to fakt vypadá na viridisku
Bufo viridis (soudě dle fotek výše) 10. 09. 2008 22:10 Studénka, náměstí republiky
Teď si hoví u mě doma v akvárku. Ťapkala si to přímo prostředkem chodníku v centru "města". Bála jsem se, že ji někdo zašlápne nebo tak, tak jsem ji vzala domů. Je nádherná, líbí se mi. Je chráněná? Četla jsem tady ve vlákně, že si ji někdo chová doma. Uvažovala jsem, že bych si ji taky nechala. Byl by mi někdo ochoten (asi do soukromé pošty, ať to tady nezapatláváme) napsat ve stručnosti, jak velké terko, co na papání, jakou teplotu? Je to jen spekulace. Jinak ji asi raději hodím k nám do CHKO Poodří k nějakému krásnému jezírku, jen co budu mít v práci volno, abych se tam dostala... (Omlouvám se, hodila jsem to jako odkaz, obrázek mi nefunguje, netuším, proč.)
Na všechny naše volně žijící plazy a obojživelníky se vztahuje bernská úmluva, legální chov je tedy možný až po získání vyjímky. Viridisky patří mezi druhy silně ohrožené. Pokud si dobře pomatuji, tak tu byla akorát zmíňka, že se nastěhovali do zahradního jezírka.
Měla jsem na mysli tuhle hlášku:
Je to Bufo viridis. Jednu máme doma od malinkaté žabičky, zachránili jsme ji jednou v zimě. Byla v panelovém domě ve sklepě a skoro zmrzlá. Vzali jsme si ji domu a teď je z ni mega žabák.
co sem někdo napsal. Já ji samozřejmě ráda odnesu do přírody, ale dostanu se k tomu až v úterý. Přežije mi do té doby bez jídla? Nebo je něco, co by bylo v mých silách jí obstarat? Mám ji teď na novinách, ale jsou okamžitě promočené (jenže ona se stejně pořád válí jen v nádržce s vodou). A tím, že jsem ji zachránila z vykachličkovaného náměstí, snad jsem zákon příliš neporušila, ne? Pochybuji, že by tam přežila dnešní den...
To zas tak neřeš,trošinku ji vykrm a až tě přestane třebas za měsíc bavit(aby se eště stihla zazimovat),zas ji pust někam do přirody :) Mokrý noviny snad nevadí,ale mohly by se na ni lepit dokud sou suchý, jinak muže mit ruzny vlhký substráty, žere jakejkoli hmyz.
Ony zelene ropuchy jsou dost synantropni. Treba i v Praze je na ne v urcitem obdobi mozne narazit, jak si sedi na ulici pod lampou a cekaji co k jidlu jim spadne k noham. Pokud mate ve meste nejaky park, vypustila bych ji tam, i kdyz je vice nez pravdepodobne, ze se pusti opet do ulic... Jeste pro zajimavost - na smichovske stanici prirodovedcu travi pravidelne 1-2 ropuchy (obecnacky i zelene) zimu ve vyhrivanych sklenicich, kde naprosto normalne funguji jako by se za sklem nechumelilo
Koukám, že paštiky slevnily... Je to viridiska jak Brno Tchyně je každý rok odchovává v jezírkách na zahradě.
Paštiky už zase zdražily, to je starej leták Si tu dělám reklamu - přijďte do Penny Jo, žabka se má super, zbožňuje cvrčky
V. berus dneska, okolo poledního, 14°C kamenná stráňka kousek pod Klínovcem
Tento krasavec se rozhodl obývat náš sklep, respektive studnu ve sklepě. Rád bych se zdatnějších v obojživelnících zeptal, jaký že čolek to vlastně je. Místo bydliště zužuje výběr, mám svůj tip, ale raději bych to nechal posoudit ostatní. Díky
Čolek horský - Triturus alpestris
Tip, nebo jistota? Já tipoval Triturus cristatus, ale jak jsem psal, u mě jen tip. Možná jsem měl já hňup vyfotit i bříško.
Jistotu nemám když není ve svatebnim šatu, ale vsadil bych se,že cristatus to nebude
Jo je to určitě čolek horský (dokonce mám chuť říct samice),žádnej jinej náš čolek není takhle pěkně domodra. Cristatus je tmavej-černej. Na fotce samec horáka, ve svatebním: CHKO Slavkovský les, 2.5 2008.
Jasně že horský, na jaře jich mývám plný jezírko
cau, asi to neni moc k tematu,ale jak ty hady odchytavate? Nejakym klackem nebo jenom rukama? Ja asi pred mesicem zachranoval malou natrix natrix od sousedky a byla nervozni,tak jsem si radsi vzal rukavici ,asi by to moc nebolelo,ale jistota je jistota.
Od Natrix natrix by to nebolelo, spíš by to smrdělo. U Z.longissimus je kousavost velká (stějně to kousnutí nijak nebolí), Natrix natrix se brání převážně smrádkem, případně thanatozou.
jak ty hady odchytavate? Nejakym klackem nebo jenom rukama?
Asi jak kdo a jak co, já chytám vše do ruky, ale u jedáků se klacek nebo něco podobného hodí na přidržení hlavy.
A muzes mi prosim popsat postup? Ta natrixka byla pripravena k utoku a porad vyrazela tak jsem nechtel nic riskovat, ani to ze ji nejak ublizim kdybych cuknul pri "zakusu".
Ta natrixka byla pripravena k utoku a porad vyrazela tak jsem nechtel nic riskovat
To zní jak z nějákého vyprávění na TV Nova . Omluva za OT...
V pohode jen jsem chtel popsat situaci, nemam moc zkusenosti s odchytem hadu ve volne prirode, teda ani v terarku
Tak u natrixek a jiných nejedáků to moc neřeším a drapnu je padni, jak padni, nějaké to kousnutí (v případě natrixet teda spíš potřísnění) neřeším. U zmijí (nebo u kousavých větších hadů - Malpolon, Dolichophis aj.) je to různý podle situace, když už odlézá (tedy je natažená) směrem ode mne, tak ji chytnu za ocas a "hadilovkou" (což může být hák na hady nebo jen šikovný klacek) ji přitlačím (pevně ale s citem) hlavu k zemi a z druhé ruky pustím ocas a hada vezmu palcem a ukazováčkem za hlavu (spíše zadní část palcem shora a ukazovákem ze spoda) a zbytkem prstů držím část za hlavou, druhou rukou přidržím hada někde v půli těla, abych ho nenechal viset celou vahou za krk.
JO, tak to taky páši :) Jen mě ale překvapilo, že Natrixka útočila... VH
Hele, já už N. natrix viděl dělat bubáky, většinou to byli takoví ti subadulti 0,5-0,75 m, ale na poslední fázy, tedy kousnutí nikdy nedošlo, i když ani to 100% nevylučuju. Řekl bych, že je to buď takový "etoatavismus" z dob, kdy evoluce rozhodovala o tom, jaký typ obrany bude u nich úspěšnější a nebo jsou to jenom takové "puberťácké" výstřelky.
No ono to bylo mlade tak 35 cm max. zachranoval jsem ji od sousedky z pradelny a mela nejaky propadly oko, asi s nim neco mela. a nekousla me,ale asi jsem trosku straspitel tak jsem mel rukavici
JOoo, straseji, asi jo - ale ja si z toho nikdy nic nedelal :) VH
Smím se zeptat k tomu chytání hadů,chtěl bych se naučit chytat zmije. když ji vytáhnu za ocas,může mne pak kousnout do ruky,nebo se tak nezohne? a když ji chytnes na zemi za ocas,neni riziko ze se ozene,když ucíti takovy dotyk? a jak pak řešís vypoustení,když ji držíš za hlavou?
když ji vytáhnu za ocas,může mne pak kousnout do ruky,nebo se tak nezohne?
Tak trochu se dokáže zvednout, musíš ji držet v natažené ruce od těla, aby nerafla třeba do břicha.
když ji chytnes na zemi za ocas,neni riziko ze se ozene,když ucíti takovy dotyk?
Za ocas se dá brát, když leze od tebe a samozřejmě ji musíš hned zvednout, aby neměla oporu.
jak pak řešís vypoustení,když ji držíš za hlavou?
No, prostě ji položím a rychle pustím a oddálím ruku.
Ono to popisovat je trochu složitý, nejlepší je to vidět a ozkoušet si to třeba na užovkách hladkých.
Tak nás opět ve sklepě potěšil Triturus alpestris.
Nejaké fotky, z leta z výskumu zameraného hlavne na formy antipredátorského správania užoviek. Týmto sa aj chcem poďakovať priateľke Miške za veľmi veľkú pomoc
Pokiaľ nebude uvedené inak tak sa jedná o Natrix natrix Miesto: Vlára Dátum: 6.8.2008 Čas:16:15 Počasie: 30°C Dlžka: 100 cm Pohlavie: samec
Miesto: Vlára Dátum: 6.8.2008 Čas:16:30 Počasie: 30°C Dlžka: 25 cm Pohlavie: NA
Miesto: Váh pri Trenčíne Dátum: 11.8.2008 Čas:16:46 Počasie: 26°C Dlžka: 57 cm Pohlavie: samec
Miesto: Váh pri Trenčíne Dátum: 11.8.2008 Čas:18:00 Počasie: 24°C Dlžka: 92 cm Pohlavie: samec
Miesto: Váh pri Trenčíne Dátum: 12.8.2008 Čas:17:58 Počasie: 30°C Dlžka: 68 cm Pohlavie: samica
Miesto: Váh pri Trenčíne Dátum: 15.8.2008 Čas:16:10 Počasie: 30°C Dlžka: 32 cm Pohlavie: samec
Miesto: Váh pri Trenčíne Dátum: 17.8.2008 Čas:16:40 Počasie: 30°C Dlžka: 36 cm Pohlavie: samica
Miesto: Jazerá pri Trenčíne Dátum: 19.8.2008 Čas:17:25 Počasie: 27°C Dlžka: 38 cm Pohlavie: samica
Miesto: Jazerá pri Trenčíne Dátum: 19.8.2008 Čas:17:35 Počasie: 27°C Dlžka: 63 cm Pohlavie: samec
Miesto: Jazerá pri Trenčíne Dátum: 19.8.2008 Čas:18:30 Počasie: 24°C Dlžka: 50 cm Pohlavie: samec
Miesto: Jazerá pri Trenčíne Dátum: 19.8.2008 Čas:19:10 Počasie: 23°C Dlžka: 93 cm Pohlavie: samica
Miesto: Kanál pri Trenčíne Dátum: 20.8.2008 Čas:16:10 Počasie: 28°C Dlžka: 25 cm Pohlavie: samec
Miesto: Jazero pri Trenčíne Dátum: 26.8.2008 Čas:16:30 Počasie: 24°C Dlžka: 46 cm Pohlavie: samica
Miesto: Potok pri Trenčíne Dátum: 28.8.2008 Čas:17:18 Počasie: 25°C Dlžka: 59 cm Pohlavie: samec
Miesto: Jazero pri Trenčíne Dátum: 13.9.2008 Čas:16:45 Počasie: 25°C Dlžka: 75 cm Pohlavie: samec
rok 2008 skončil, vlákno odlepuji. Pokud ho bude chtít nadále používat, klidně můžete. A abyste ho nemuseli hledat, zařaďte si jej mezi oblíbené.
Zneužil bych trošku tohoto vlákna a zeptám se, je tohle Bufo viridis?
![[http://i62.photobucket.com/albums/h107/mike_the_mad _dog/DSC_00160002.jpg]](http://i62.photobucket.com/albums/h107/mike_the_mad_dog/DSC_00160002.jpg)
![[http://i62.photobucket.com/albums/h107/mike_the_mad _dog/DSC_00150001-2.jpg]](http://i62.photobucket.com/albums/h107/mike_the_mad_dog/DSC_00150001-2.jpg)
![[http://i62.photobucket.com/albums/h107/mike_the_mad _dog/DSC_00010003.jpg]](http://i62.photobucket.com/albums/h107/mike_the_mad_dog/DSC_00010003.jpg)

před chvílí se nám procházela po chodníčku
Je to Bufo viridis. Jednu máme doma od malinkaté žabičky, zachránili jsme ji jednou v zimě. Byla v panelovém domě ve sklepě a skoro zmrzlá. Vzali jsme si ji domu a teď je z ni mega žabák.
Jo je to Bufo viridis mi jich máme plnou zahradu,a v létě když máme otevřený dveře do zahrady tak je najdem i v bytě.
Dnes som v potoku pred panelakom pri venceni psa nasiel mladu tessellatu. Cestou spat uz bola pri brehu tak som ju vybral (a potom pustil). Sycala ako blazniva a ruky mi smrdia aj po tretom umyvani
Najviac ma pobavili deti (asi 5-rocne) ktore stali na opacnom brehu svojou hlaskou "aha, morsky had" 
Miesto: Pezinok
Datum: 15.06.2008
Cas: 14:30
Pocasie: slnecno, okolo 20 stupnov
Dalsie fotky su tu http://s96.photobucket.com/albums/l165/Bic0/ZPH/nat rix_tessellata/
Omlouvam se, ze jsem se do toho lezu.Ale zeptam se.Proc Ti smrdela ta ruka?To maji jako nejakej typickej pach, nebo jako myslis rybynou?
v pripade ohrozenia sa daju do stavu thanatóza co je predstierana smrt a vylucia z kloaka silno zapachajucu tekutinu aby este z nasobili dojem z toho ze su smradlavou zdochlinou na ktoru nema potencialny predator chut....
Opat Dobra voda
![[http://www.fotoaparat.cz/g/08/07/06/544223_7bd2e.jp g]](http://www.fotoaparat.cz/g/08/07/06/544223_7bd2e.jpg)
![[http://www.fotoaparat.cz/g/08/07/06/544209_e5319.jp g]](http://www.fotoaparat.cz/g/08/07/06/544209_e5319.jpg)
Zamenis longissimus, 26.5. 2008, Váh pri Trenčíne. Počas prepravy na slobodu vyvrhla troch mladých drozdov + štvrtý ostal v nej. 90 cm, kludny.
Natrix natrix,12.7. 2008, Váh pri Újazde. 57 cm, kľudná.
Nízke Tatry, okolie Liptovskej Tepličky
![[http://www.fotoaparat.cz/g/08/07/15/547266_49d66.jp g]](http://www.fotoaparat.cz/g/08/07/15/547266_49d66.jpg)
10:00, 25 stupnov
Mláďata z doinkubovaných vajíček nechtěně vyhrábnutých z hromady stavebního písku na západním úpatí hory Úhošť v Zásadě u Kadaně. 20.7. se vylíhlo všech 11 mláďat.
![[http://img151.imageshack.us/img151/1572/img4085gp4. jpg]](http://img151.imageshack.us/img151/1572/img4085gp4.jpg)
![[http://img291.imageshack.us/img291/1766/img4095tg7. jpg]](http://img291.imageshack.us/img291/1766/img4095tg7.jpg)
![[http://img295.imageshack.us/img295/2968/img4102nf2. jpg]](http://img295.imageshack.us/img295/2968/img4102nf2.jpg)
Mám obdobný případ. Kolega z práce mi donesl 30 vajíček ve třech snůškách (12+10+8). Všechna se s úspěchem inkubovala.
zde je foto
Ja by som rad vedel ze ci sa daju nejake nase jasterice chovat v terariu je to mozne a ak ano ako?
Mozne je vsetko.
Su vsak chranene a bez papierov s toho mozes mat celkom slusne problemy a pokuty.
Inak hoci sa to nezda, niesu na chov zrovna najlahsie a myslim ze je vela krajsich, dostupnych a jednoduhsie chovatelnych druhov...
přehrada Dalešice 24.7
Slepýš křehký (Anguis fragilis)
Lokalita - Svahová Chomutov
Užovka obojková (Natrix natrix)
Lokalita - Filipovo rybníky Chomutov
smutné je že v tůňce kde se nahcázela žila s krabicemi od vína petlahvema od koly.
V želvách se nevyznám, ale zřejmě trachemyska.
![[http://img257.imageshack.us/img257/7536/91370784sm2 .jpg]](http://img257.imageshack.us/img257/7536/91370784sm2.jpg)
![[http://img515.imageshack.us/img515/6319/21822239ry4 .jpg]](http://img515.imageshack.us/img515/6319/21822239ry4.jpg)
7.8.2008, 12:00 hod, vedro
Rybník Labut, Praha 4 - Krč
nejaky debil ju tam vyhodil
a chudinka jak vypada
Bohužel, ale mnohé želvy se v přírodě uchytí a žijí, vím o třech želvách, co již 4 roky žijí v podobném rybníku, často za nimi chodím a věřím, že další rok opět zvládnou
Někde jsem slyšel (četl), že se jim v naší přírodě docela daří a dokonce se i rozmnožují. Pár želv nádherných už jsem viděl i v Moravě.
Ano, v některých českých řekách jsou už častější nálezy, přeci jen je to želva z oblastí mírného pásu v USA, takže klimatické podmínky jsou i podobné a želvám se zde může dařit, avšak ideální to není, už jen pro českou faunu a tak bych apeloval na "chovatele" želv, aby si z toho nebrali příklad a nepouštěli želvy do naší přírody!
Rybník je poměrně rozlehlý a spadá pod přírodní památku Kunratický les, takže je v něm zakázán rybolov. Želvy jsem si všiml náhodou asi před měsícem, tak netuším jak je tam dlouho.
![[http://img227.imageshack.us/img227/5916/67724022wt2 .jpg]](http://img227.imageshack.us/img227/5916/67724022wt2.jpg)
Ty želvy jsou v tomhle rybníku minimálně 3. Zahlédli jsme je tam začátkem července, jak se vyhřívají na nějaké kládě uprostřed rybníka.
to je sice pěkné ale může to mít drastický dopad na domorodé druhy kolikrát už se tohle ve světě stalo nemám pravdu?
Myslím že u nás ve střední Evropě zas tak velké nebezpečí nehrozí, zvláště u obratlovců. Druhy u nás žijící jsou, vystaveny dlouhodobě mnohem silnějším tlakům než například izolovaně žijící a specializované ostrovní druhy. Dokáží se s konkurencí mnohem lépe vypořádat. Pokud budu konkrétní, Trachemys scripta ojediněle vysazená do zarybněného bahňáku může ohrozit snad jen žáby a to jen v případě silné populace. Zdravou rybu nechytí (to by i tak trápilo jen rybáře) a těch pár žab nebo pulců co snad chytne je nic proti tomu co vyžerou ptáci, ryby, nebo třeba užovky. U nás navíc jejich přemnožení nehrozí. Zimy jsou sice schopné přečkat, ale naše chladná a deštivá léta nedávají na rozdíl od těch horkých amerických moc šancí na úspěšnou inkubaci vajec. Jiná situace je ovšem v jižní Evropě, kde může jejich přemnožení zredukovat populaci domácích želv E.orbicularis. Tam ovšem nejde o přímou likvidaci druhu druhem, ale o snížení úživnosti biotopu na úkor původního druhu. Takže u nás bych obavy z přemnožení neměl.
Souhlas - urcite to neni chudinka, protoze v danem rybnice ji je lepe nez u vedsiny chovatelu. U nas se stopro nerozmnozuje, spekuluje se o Slovensku - zatim to nidko nevyvratil ani nepotvrdil.
V jizni Evrope - Francie a Spanelsko uz problemy maji. Vzdyt na zaklade toho platil zakaz dovozu T. scripta elegans - a tak se zacly vozit jine druhy vodnich zelv...
VH
Svého času sem někde(už nevim) četl o opakovaném odchovu v rámci zahradního jezírka, kdy prckové se vyhrabali z vajec až na jaře.
Hmmm, to je ale hodne divne :) Aneb nic neni nemozne - ale stejnak si myslim, ze jim to u nas nesvedci :) VH
Mno já bych řek že když chytnou hezkou lokalitu, bude to pro ně srovnatelné s jejich domovinou - mě jedna samička nechtěla roky rust,tak sem udělal 70 hluboky jezirečko 2x1,5m na jižnim svahu, par rostlin a pavi očka...žrala včely,sarančata,kytky a ty rybky(jen co sama našla nepřikrmoval sem) a za jedno leto přibrala cca 30%puvodní hmotnosti(dospělá) v jezirku i zimovala bez prosekávání ledu nebo podobnejch blbostí a slunila se hned jak roztál první led :D kdybych nemusel rybniček zrušit, nepochibuju že by se tam množili když sem jich tam hodil víc.
Ale jo, to samo :) Znám z Berounky 30 cm velkého samce a nebo z JM vcelku dost pestrou kolekci dospělců, ale o mláďatech nevím. VH
a taky mi vrta hlavou jak dokažete udělat tak dobre fotky když jsem se já pokoušel vyfotit užovku tak jsem to nestihl poněvadž hned zdrhla do křoví
Tak při další pracovní akci jsme narazili opět na zajímavé zvířátka. Za prvé tedy mládě A.fragilis (dospělce jsme vídali všude, ale tohle "miminko" nás nadchlo.
![[10373008]](http://halapremek.webgarden.cz/image/10373008)
![[10373029]](http://halapremek.webgarden.cz/image/10373029)
![[10373030]](http://halapremek.webgarden.cz/image/10373030)

![[http://album.volny.cz/show_image.php?file=/p/python er3/7eb3c01131f2d33b5dd295ecd48cb7d1]](http://album.volny.cz/show_image.php?file=/p/pythoner3/7eb3c01131f2d33b5dd295ecd48cb7d1)
Pak v místech, kde by se měli hemžit Z.longissimus malá náhrada
A nakonec jsme vyfotili krásného, vose podobného pavoučka, kterého necháme raději určit místní odborníky přes arachno.
pavouček je zřejmě Argiope bruennichi - křižák pruhovaný
Děkuji. Většinou se nepouštím do focení pavouků, ale tenhle mi přišel pro své, vose podobné zbarvení vhodný pro foto.
Středomořský druh, ale u nás je k vidění čím dál tím častěji. Holt globální oteplování...
http://www.rendy.eu/zivocichove-seznam/krizak-pruho vany
Kvizova otazka na dnes: Aky druh jasterice to je? :) Takto z fotky by to nemal byt problem ale kym sme ju nahanali v krikoch boli sme velmi na vazkach s druhom a ked sme ju chytili tak aj s pohlavim :)
![[jaster.jpg]](http://www.plazyunas.com/mino/HO/jaster.jpg)
Každopadně agiliska...že by mladej samec?
skus dalsi pokus :)
ceš říct že je to viridiska?
presnejsie samec viridisky podla hlavy a stitkov na hlave a podla femoralnych porov :)
viridysky sem eště nechital,u nás v jižních čechách na ni nenarazim a na nějaké herpeto-vejlety neni čas:(
Ale na prvni pohled sem hned tipoval agilisku, mno nedostatek praxe
Taky bych tipnul agilisku, z týhle fotky fakt šupiny na hlavě nejsou rozpoznat, nemáš větší? Stačí jen hlava.
Podle štítků za nozdrou to fakt vypadá na viridisku
Bufo viridis (soudě dle fotek výše)
10. 09. 2008 22:10
Studénka, náměstí republiky
http://img255.imageshack.us/my.php?image=abkaft9.jp g
Teď si hoví u mě doma v akvárku. Ťapkala si to přímo prostředkem chodníku v centru "města". Bála jsem se, že ji někdo zašlápne nebo tak, tak jsem ji vzala domů. Je nádherná, líbí se mi. Je chráněná? Četla jsem tady ve vlákně, že si ji někdo chová doma. Uvažovala jsem, že bych si ji taky nechala. Byl by mi někdo ochoten (asi do soukromé pošty, ať to tady nezapatláváme) napsat ve stručnosti, jak velké terko, co na papání, jakou teplotu? Je to jen spekulace. Jinak ji asi raději hodím k nám do CHKO Poodří k nějakému krásnému jezírku, jen co budu mít v práci volno, abych se tam dostala...
(Omlouvám se, hodila jsem to jako odkaz, obrázek mi nefunguje, netuším, proč.)
Na všechny naše volně žijící plazy a obojživelníky se vztahuje bernská úmluva, legální chov je tedy možný až po získání vyjímky. Viridisky patří mezi druhy silně ohrožené. Pokud si dobře pomatuji, tak tu byla akorát zmíňka, že se nastěhovali do zahradního jezírka.
Měla jsem na mysli tuhle hlášku:
co sem někdo napsal. Já ji samozřejmě ráda odnesu do přírody, ale dostanu se k tomu až v úterý. Přežije mi do té doby bez jídla? Nebo je něco, co by bylo v mých silách jí obstarat? Mám ji teď na novinách, ale jsou okamžitě promočené (jenže ona se stejně pořád válí jen v nádržce s vodou).
A tím, že jsem ji zachránila z vykachličkovaného náměstí, snad jsem zákon příliš neporušila, ne? Pochybuji, že by tam přežila dnešní den...
To zas tak neřeš,trošinku ji vykrm a až tě přestane třebas za měsíc bavit(aby se eště stihla zazimovat),zas ji pust někam do přirody :) Mokrý noviny snad nevadí,ale mohly by se na ni lepit dokud sou suchý, jinak muže mit ruzny vlhký substráty, žere jakejkoli hmyz.
Ony zelene ropuchy jsou dost synantropni. Treba i v Praze je na ne v urcitem obdobi mozne narazit, jak si sedi na ulici pod lampou a cekaji co k jidlu jim spadne k noham. Pokud mate ve meste nejaky park, vypustila bych ji tam, i kdyz je vice nez pravdepodobne, ze se pusti opet do ulic...
Jeste pro zajimavost - na smichovske stanici prirodovedcu travi pravidelne 1-2 ropuchy (obecnacky i zelene) zimu ve vyhrivanych sklenicich, kde naprosto normalne funguji jako by se za sklem nechumelilo
Koukám, že paštiky slevnily...
Je to viridiska jak Brno
Tchyně je každý rok odchovává v jezírkách na zahradě.
Paštiky už zase zdražily, to je starej leták

Si tu dělám reklamu - přijďte do Penny 

Jo, žabka se má super, zbožňuje cvrčky
uzovka obojkova-75cm,26.9.2008,Jindris (okr.J.HRADEC)![[http://img527.imageshack.us/img527/4071/natrixnatri xokolijindriii7.png]](http://img527.imageshack.us/img527/4071/natrixnatrixokolijindriii7.png)
V. berus
![[http://i34.photobucket.com/albums/d139/iguana_iguan a/Herpetofauna_CR/DSC06014_s.jpg]](http://i34.photobucket.com/albums/d139/iguana_iguana/Herpetofauna_CR/DSC06014_s.jpg)
dneska, okolo poledního, 14°C
kamenná stráňka kousek pod Klínovcem
Tento krasavec se rozhodl obývat náš sklep, respektive studnu ve sklepě. Rád bych se zdatnějších v obojživelnících zeptal, jaký že čolek to vlastně je. Místo bydliště zužuje výběr, mám svůj tip, ale raději bych to nechal posoudit ostatní. Díky
![[11358508]](http://halapremek.webgarden.cz/image/11358508)
![[11358510]](http://halapremek.webgarden.cz/image/11358510)
![[11358509]](http://halapremek.webgarden.cz/image/11358509)
Čolek horský - Triturus alpestris
Tip, nebo jistota?
Já tipoval Triturus cristatus, ale jak jsem psal, u mě jen tip. Možná jsem měl já hňup vyfotit i bříško. 
Jistotu nemám když není ve svatebnim šatu, ale vsadil bych se,že cristatus to nebude
Jo je to určitě čolek horský (dokonce mám chuť říct samice),žádnej jinej náš čolek není takhle pěkně domodra. Cristatus je tmavej-černej. Na fotce samec horáka, ve svatebním: CHKO Slavkovský les, 2.5 2008.
![[http://img253.imageshack.us/img253/565/triturusalpe strisyr0.jpg]](http://img253.imageshack.us/img253/565/triturusalpestrisyr0.jpg)
Jasně že horský, na jaře jich mývám plný jezírko
cau, asi to neni moc k tematu,ale jak ty hady odchytavate? Nejakym klackem nebo jenom rukama?
,asi by to moc nebolelo,ale jistota je jistota.
Ja asi pred mesicem zachranoval malou natrix natrix od sousedky a byla nervozni,tak jsem si radsi vzal rukavici
Od Natrix natrix by to nebolelo, spíš by to smrdělo.
U Z.longissimus je kousavost velká (stějně to kousnutí nijak nebolí), Natrix natrix se brání převážně smrádkem, případně thanatozou.
Asi jak kdo a jak co, já chytám vše do ruky, ale u jedáků se klacek nebo něco podobného hodí na přidržení hlavy.
A muzes mi prosim popsat postup?
Ta natrixka byla pripravena k utoku a porad vyrazela tak jsem nechtel nic riskovat, ani to ze ji nejak ublizim kdybych cuknul pri "zakusu".
To zní jak z nějákého vyprávění na TV Nova
.
Omluva za OT...
V pohode

jen jsem chtel popsat situaci, nemam moc zkusenosti s odchytem hadu ve volne prirode, teda ani v terarku
Tak u natrixek a jiných nejedáků to moc neřeším a drapnu je padni, jak padni, nějaké to kousnutí (v případě natrixet teda spíš potřísnění) neřeším. U zmijí (nebo u kousavých větších hadů - Malpolon, Dolichophis aj.) je to různý podle situace, když už odlézá (tedy je natažená) směrem ode mne, tak ji chytnu za ocas a "hadilovkou" (což může být hák na hady nebo jen šikovný klacek) ji přitlačím (pevně ale s citem) hlavu k zemi a z druhé ruky pustím ocas a hada vezmu palcem a ukazováčkem za hlavu (spíše zadní část palcem shora a ukazovákem ze spoda) a zbytkem prstů držím část za hlavou, druhou rukou přidržím hada někde v půli těla, abych ho nenechal viset celou vahou za krk.
JO, tak to taky páši :) Jen mě ale překvapilo, že Natrixka útočila... VH
Hele, já už N. natrix viděl dělat bubáky, většinou to byli takoví ti subadulti 0,5-0,75 m, ale na poslední fázy, tedy kousnutí nikdy nedošlo, i když ani to 100% nevylučuju. Řekl bych, že je to buď takový "etoatavismus" z dob, kdy evoluce rozhodovala o tom, jaký typ obrany bude u nich úspěšnější a nebo jsou to jenom takové "puberťácké" výstřelky.
No ono to bylo mlade tak 35 cm max.
zachranoval jsem ji od sousedky z pradelny a mela nejaky propadly oko, asi s nim neco mela.
a nekousla me,ale asi jsem trosku straspitel tak jsem mel rukavici
JOoo, straseji, asi jo - ale ja si z toho nikdy nic nedelal :) VH
Smím se zeptat k tomu chytání hadů,chtěl bych se naučit chytat zmije.
když ji vytáhnu za ocas,může mne pak kousnout do ruky,nebo se tak nezohne?
a když ji chytnes na zemi za ocas,neni riziko ze se ozene,když ucíti takovy dotyk?
a jak pak řešís vypoustení,když ji držíš za hlavou?
Tak trochu se dokáže zvednout, musíš ji držet v natažené ruce od těla, aby nerafla třeba do břicha.
Za ocas se dá brát, když leze od tebe a samozřejmě ji musíš hned zvednout, aby neměla oporu.
No, prostě ji položím a rychle pustím a oddálím ruku.
Ono to popisovat je trochu složitý, nejlepší je to vidět a ozkoušet si to třeba na užovkách hladkých.
Tak nás opět ve sklepě potěšil Triturus alpestris.
![[12320464]](http://halapremek.webgarden.cz/image/12320464)
![[12320465]](http://halapremek.webgarden.cz/image/12320465)
Nejaké fotky, z leta z výskumu zameraného hlavne na formy antipredátorského správania užoviek. Týmto sa aj chcem poďakovať priateľke Miške za veľmi veľkú pomoc
Pokiaľ nebude uvedené inak tak sa jedná o Natrix natrix
Miesto: Vlára
Dátum: 6.8.2008
Čas:16:15
Počasie: 30°C
Dlžka: 100 cm
Pohlavie: samec
Miesto: Vlára
![[http://img186.imageshack.us/img186/6240/85660636pp9 .jpg]](http://img186.imageshack.us/img186/6240/85660636pp9.jpg)
Dátum: 6.8.2008
Čas:16:30
Počasie: 30°C
Dlžka: 25 cm
Pohlavie: NA
Miesto: Váh pri Trenčíne
![[http://img147.imageshack.us/img147/3753/77437597ih1 .jpg]](http://img147.imageshack.us/img147/3753/77437597ih1.jpg)
Dátum: 11.8.2008
Čas:16:46
Počasie: 26°C
Dlžka: 57 cm
Pohlavie: samec
Miesto: Váh pri Trenčíne
![[http://img168.imageshack.us/img168/1237/54552631em1 .jpg]](http://img168.imageshack.us/img168/1237/54552631em1.jpg)
Dátum: 11.8.2008
Čas:18:00
Počasie: 24°C
Dlžka: 92 cm
Pohlavie: samec
Miesto: Váh pri Trenčíne
![[http://img75.imageshack.us/img75/1559/50604231ww6.j pg]](http://img75.imageshack.us/img75/1559/50604231ww6.jpg)
Dátum: 12.8.2008
Čas:17:58
Počasie: 30°C
Dlžka: 68 cm
Pohlavie: samica
Miesto: Váh pri Trenčíne
![[http://img187.imageshack.us/img187/7904/99618825bl1 .jpg]](http://img187.imageshack.us/img187/7904/99618825bl1.jpg)
Dátum: 15.8.2008
Čas:16:10
Počasie: 30°C
Dlžka: 32 cm
Pohlavie: samec
Miesto: Váh pri Trenčíne
![[http://img377.imageshack.us/img377/5714/kpia9rk6.jp g]](http://img377.imageshack.us/img377/5714/kpia9rk6.jpg)
Dátum: 17.8.2008
Čas:16:40
Počasie: 30°C
Dlžka: 36 cm
Pohlavie: samica
Miesto: Jazerá pri Trenčíne
Dátum: 19.8.2008
Čas:17:25
Počasie: 27°C
Dlžka: 38 cm
Pohlavie: samica
Miesto: Jazerá pri Trenčíne
![[http://img53.imageshack.us/img53/9640/kpia10abw5.jp g]](http://img53.imageshack.us/img53/9640/kpia10abw5.jpg)
Dátum: 19.8.2008
Čas:17:35
Počasie: 27°C
Dlžka: 63 cm
Pohlavie: samec
Miesto: Jazerá pri Trenčíne
![[12xa8.jpg]](http://img266.imageshack.us/img266/8039/12xa8.jpg)
Dátum: 19.8.2008
Čas:18:30
Počasie: 24°C
Dlžka: 50 cm
Pohlavie: samec
Miesto: Jazerá pri Trenčíne
![[13no1.jpg]](http://img253.imageshack.us/img253/6659/13no1.jpg)
Dátum: 19.8.2008
Čas:19:10
Počasie: 23°C
Dlžka: 93 cm
Pohlavie: samica
Miesto: Kanál pri Trenčíne
![[14pm2.jpg]](http://img88.imageshack.us/img88/4114/14pm2.jpg)
Dátum: 20.8.2008
Čas:16:10
Počasie: 28°C
Dlžka: 25 cm
Pohlavie: samec
Miesto: Jazero pri Trenčíne
![[http://img257.imageshack.us/img257/5342/kpia15hs1.j pg]](http://img257.imageshack.us/img257/5342/kpia15hs1.jpg)
Dátum: 26.8.2008
Čas:16:30
Počasie: 24°C
Dlžka: 46 cm
Pohlavie: samica
Miesto: Potok pri Trenčíne
![[16yw8.jpg]](http://img84.imageshack.us/img84/5627/16yw8.jpg)
Dátum: 28.8.2008
Čas:17:18
Počasie: 25°C
Dlžka: 59 cm
Pohlavie: samec
Miesto: Jazero pri Trenčíne
![[17vh8.jpg]](http://img58.imageshack.us/img58/9205/17vh8.jpg)
Dátum: 13.9.2008
Čas:16:45
Počasie: 25°C
Dlžka: 75 cm
Pohlavie: samec
rok 2008 skončil, vlákno odlepuji. Pokud ho bude chtít nadále používat, klidně můžete. A abyste ho nemuseli hledat, zařaďte si jej mezi oblíbené.