Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem želva ve vaně

Koupu často želvy a teď před přípravou na zimu právě taky a vždycky když je koupu, tak slyším jak dýchají, jak vyfukují proudy vzduchu ve vodě, proto jsem se chtěl zeptat, jestli to není nějaká vada nebo nachlazení jestli mohou jit zimovat? A ještě dotaz, jedna želvy jde ve větší hloubce ke dnu kdežto druhá se nehýbe a drží ji voda stejně nahoře, jakej je v nich rozdíl ?

Předmět Autor Datum
želvy??? ve větší hloubce???? zkuste napsat, o jaký druh želv jde....vodní želvy by měly mít vodu ta…
hathor 16.10.2008 14:35
hathor
Pevně doufám, že nejde o suchozemské želvy. ::)
KHor 16.10.2008 14:37
KHor
No, ona taková uhlířka plavat zvládne, ale tak nějak tuším, že to nebudou ony...
Arutha 16.10.2008 15:24
Arutha
Holl: nějak se obávám toho, že jde o suchozemský. možná se pletu, ale přesto.. pravidelný koupání je…
mmannana 16.10.2008 15:42
mmannana
Jistě, že jde o suchozemsky ale nepanikařte. Nemyslete si, že je snad topím nebo něco :-[ asi sem se…
Holl 16.10.2008 16:02
Holl
Ono je to tak, že i želvy stejného druhu mohou být na tom různě, některé dokáží bez problému plavat…
krokodýl 16.10.2008 17:13
krokodýl
Stačí aplikovat klasický Archimedův zákon. S přihlédnutím k objemu je plovoucí želva v horším výživn…
KHor 16.10.2008 17:12
KHor
Khor: kurňa, ty píšeš rychle:-D.
krokodýl 16.10.2008 17:14
krokodýl
krokodýl: stejně jsem druhej :))
KHor 16.10.2008 17:20
KHor
Khor: Vzhledem k délce příspěvku ne.;-)
krokodýl 16.10.2008 17:31
krokodýl
Několikrát tady byly zmíněny pojmy "zatažená hlava" a "výživný stav". Zajímalo by mě, jakou souvislo…
carlos 17.10.2008 09:28
carlos
Na to nemá vliv "výživný stav" ale to, do jaké míry se želva cítí v tom konkrétním případě ohrožena.…
KHor 17.10.2008 09:58
KHor
Velké díky;-)
carlos 17.10.2008 10:53
carlos
Není zač.;-) poslední
KHor 17.10.2008 17:32
KHor

Holl: nějak se obávám toho, že jde o suchozemský. možná se pletu, ale přesto.. pravidelný koupání je u suchozemských želv duležitý... ale STAČÍ VODA TAK, ABY SE ŽELVA NEUTOPILA! tudíž dát jí dovody tak, aby želva mohla zatáhnout hlavu a přitom mohla dýchat... takže vodu pod bradu :!:

Jistě, že jde o suchozemsky ale nepanikařte. Nemyslete si, že je snad topím nebo něco :-[ asi sem se nevyjádřil dost jasně. Hloubkou myslim cca 15cm ani né prostě u špuntu želvy nedošlápnou ale na konci jsou napůl venku a přitom je hlidám takže klid. Ale ptal jsem se že jedna jde ke dnu a druhá pěkně visí na hladině - to jsem tak zkoušel, ale žádny topení to se nebojte.

Ono je to tak, že i želvy stejného druhu mohou být na tom různě, některé dokáží bez problému plavat a jiné jdou ke dnu, čím to je netuším, ale jedno vím jistě, vyšší hladina želvy poměrně stresuje, hladina by neměla být výš než, aby i zatažená želva mohla pohodlně dýchat, tedy i v případě dospělých želv jen pár cm. Mluvím zde o evropských želvách r. Testudo.

Stačí aplikovat klasický Archimedův zákon. S přihlédnutím k objemu je plovoucí želva v horším výživném stavu, oproti té, co jde ke dnu. Můžete oponovat tím, že "tlustý" člověk plave lépe než hubený, ale je třeba vzít v úvahu, že u "tlusté" želvy se na rozdíl od dobře živeného člověka mění objem ( tím i váha vody tělesem vytlačené) pouze minimálně.
Rozhodně bych podrobil plovoucí želvu zevrubné kontrole výživného stavu. V neposlední řadě bych rád zdůraznil, že rozhodně není vhodné koupat suchozemské želvy v takovém množství vody, aby takový pokus byl vůbec možný. Pomineme-li značný stres koupaných želv, hrozí vdechnutí vody do dýchacích cest a plic a následný zápal plic. Pokud takové koupání praktikujete často a nikdy se nic nestalo, věřte, že je velice pravděpodobné, že se to jednou stane.

Několikrát tady byly zmíněny pojmy "zatažená hlava" a "výživný stav". Zajímalo by mě, jakou souvislost má právě schopnost zatáhnou hlavu s výživným stavem želvy. Některá želva má při zatažení hlavy čelisti zároveň s krunýřem, jiné hlava "zajede" podstatně hlouběji.;-)

Na to nemá vliv "výživný stav" ale to, do jaké míry se želva cítí v tom konkrétním případě ohrožena. Má-li pocit, že jde opravdu do tuhého, dokáže i "tlustá" želva (ne patologicky) zatáhnout hlavu a zašpuntovat se předními končetinami pozoruhodně dokonale. K tomu přispívá i skutečnost, že i zatažená želva má celkem dokonalý přehled o tom, z které strany jí hrozí nebezpečí. Dokáže tomu přizpůsobit i intenzitu pasívní obrany. Stává se, že dokonale ukrytá hlava a přední končetiny nebrání tomu, aby nebyly uvolněny zadní končetiny a naopak. Želva v krunýři podle momentální potřeby a míry ohrožení jakoby plave (hrozně nepřesný výraz).
Při manipulaci s domácími želvami se příliš často nesetkáme s vrcholnými výkony, želva ví, že ji velké nebezpečí nehrozí a zatažení je spíš výraz nevole a blbé nálady než strachu. S výjimkou situace, kdy potřebujete třeba odčervit. Připadá mě, že existují jedinci kteří prášek považují za extrémní nebezpečí. :-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru