Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak řešíte stmívání?

Jakým způsobem řešíte stmívání/roztmívání světel v teráriích? Máte to nějak ošetřeno, nebo prostě zvěři normálně natvrdo zhasnete? Já nad tím nikdy moc nepřemýšlel, ale kamarád co dělá ptáky mě na tento nápad přivedl. Takže jestli máte někdo nějakou zkušenost či řešení, sem s ním.

loading...

Juro, já bych to neřešil. Fotíš- vem někdy foťák, a proměř expozici v terárku ve dne a pak v noci. A z rozdílu EV zvaž sám, jestli má cenu se tím zabývat. Od těch žárovek je světla stejně minimum. A pozdravuj Vodyse, a ať se dál hrabe ve foglech a haďoury nechá napokoji :puff::beer:

A já ti v tom rád pomůžu (stejně bych to nakonec řešil já, co ?). Ale jsem přesvědčenej, že je to blbost. Jako když máš celej den v obýváku rozsvícenou lampičku. A až se setmí, tak jí zhasneš. Nic se nestane, zorničky máš stejně roztažený, protože ty musej zvládat přímý sluneční svit, a nějakou přiblblou 40W žárovičku. A v terárku máš 15W... Ale proti gustu :))
Jak to že strejda soused nemá fogly? Tam u vás v asii se dějou věci!

Tusim na www.stmivac.com byla nejaka nabidka udelatoru co umel plynule rozsvecet - zhasinat zarovky, s tim ze ten nabeh - dohasinani trval radove minuty, a az po uplnem rozsviceni se navic zaplo napajeni pro zarivky/vybojky (a obracene - vyply se nejdriv, a zarovky zase nekolik minut dohasinaly). Nejake rizeni "jednočipem" a softwarem v nem, vic jsem se o to nezajimal, jen nahodou nasel pri googlovani schemat stmivacu.

jo nasel jsem - AS20.pdf

My vypiname/zapiname "natvrdo" - vousatkam to nevadi ;) Premyslel jsem nad timhle coby regulaci vykonu zarovek = vyhrevu, ale nevyhovovalo to kvuli nepamatovani si max. nastaveneho vykonu - po zapnuti jdou zarovky plynule az do maxima, ne na hodnotu jaka byla posledne nastavena.

tak ja to delam taky tak nak po svym...rano pouzivam agamku misto lampicky, roznu ji terarko, du se vycurat, to roznu po ceste gekonum, pak jak dojdu z wc roznu jeste v pokoji cely svetlo...a verer roznu v pokoji a zhasnu zver...agamka uz polehava a podrimuje takze te je to fuk a gekoni cekaj az zhasnu uplne a pak si rajzujou po terarku a chytaj cvrky....takze je na tom nejhur agamka po ranu:-D tj terapie sokem:-D, ale ona stejne otevre oci poradne az ji zavoni vitaminovy cvrcek pred cumakem;-)
A kdyzjim rozinam reknu jim hezky : brý ránko, ajak zhasinam tak jim rikam, agame: bez hajat milacku, a gekonum : vylezte uz:-p

Ahoj, koukal jsem na ty stránky www.stmivac.com a díky za adresu. Osobně si také myslím, že není nejvhodnější zvířatům tvrdě rozsvítit, jeli již v okolí světlo, proč ne, ale jeli v okolí tma, tak to je docela šok. Osobně si asi pořídím ten AS20, píšou, že reguluje jak světlo, tak i zářivky. Ty šikovnější si ho mohou sestavit, ti méně šikovní na obvody (jako já) si ho musí koupit. Cena je okolo 700, což není tak hrozný, plus si musíš koupit hodiny, který tě vyjdou tak na 200 Kč.

Pokud řešíš tedy stmívání, ještě si pořiď termostat pro den a noc, já si chci koupit tohle http://shop.miga.cz/product_info.php?path=126_485&p roduct=72884 a máš to vše tak jak má být ;-).

Je fajn, že to řešíme, ale na straně druhé - kolik let se v ČR už chová a kdo tohle kdy řešil :) A co všechnose odchovalo, že. Jak píše několik kolegů výše, myslím, že to opravdu není nutné :) Stejnak to mnozství světla, co na ně dopadá je pro stejně strašně málo, oproti přírodnímu světlu. Já sám mám hodiny - abych obchazel všechna svá terárka, tak z toho jsem už vyrost :)

VH

Jde o to, že pokud máš nádrže doma, vždy tam nějaké zbytkové světlo je. Ale my, co máme haďárnu, tak bychom to řešit měli. Přechod ze světla (u mně cca 200W v úsporkách) do téměř naprosté tmy musí být pro tu zvěř dost pakárna. Já teda do stmívače.com půjdu. Nejvíc se mi líbí simulátor měsíce ;-)

Jasně, napsal jsem to ne zcela srozumitelně. Nebudu stmívat ty úsporky. To je blbost. Ty zhasnou soumrakáčem a ten zároveň rozsvítí 2 - 3 klasické žárovky, které pomalu "umřou" do tmy.
A pak vyjde na mém hadím nebi modrý bledý Mistr Měsíc a jeho sinalý svit zalije to smrtelně nebezpečné království lesklých kýlnatých šupin.

Jsem to trošku prostudoval a jelikož se do elektřiny moc nevrtám (prostě mě to neba), blbě se zeptám. Z toho manuálu jsem pochopil, že se stmívač připojí do spínaček drátkama, tedy žádná zásuvka apod. Znamená to tedy, že co stmívač to terárium, nebo by to šlo překopat i do rozdvojky? já nikdy nic takovýho rozebranýho neměl, tak netuším co a jak...

Hehe, to co sa objavilo v tvojej fajke pri pisani toho textu asi nebol tabak co? ;-) Ale nie, k veci. Ja pouzivam stmievanie a aj nocne osvetlenie uz velmi dlho, riesene to mam tak, ze ziarivky sa zhasnu prve a nasledne sa stahuje svetlo na ziarovkach. Po zhasnuti sa spusta modre mesacne svetlo.

Uz len atmosfera toho mesacneho svitu, ktora je v miestnosti je paradna. Perfektne sa pri tom pozoruju nocne hady, ktore sa pod nim aj radi zdrzuju, svetlo je samozrejme uplne jemne a slabe. Taktiez rastliny v terariach nan reaguju výborným rastom, hlavne trava, ktora dokaze za noc pri svetle vyrast ovela viacej ako bez neho. Ale toto vsetko som tu uz spominal davnejsie, len tomu nikto nejako nevenoval pozornost, tak snad teraz.

Stmievanie je vyhodne pre stresujuce hady, ja mam take A. mycterizans a ich spravanie na vecer a aj rano ma presvieca o tom, ze postupne zazinanie a stmievanie je dobra vec, taktiez aj nocny mesacny svit aj pre denne hady. Taketo svetlo mam aj v karantenach.

Niekto tu pisal o tom, ze sa taketo veci dlho nerobili a co vsetko sa odchovalo, ja zas hovorim, ze a co vsetko sa neodchovalo. Na tera burzach to vyzera ako na majstrovstvach galaxie v gutkach a boa, zvysok je v podstate import. Osobne si myslim, ze pokial sa bude stale len vsetko zlahcovat a nebudeme sa snazit co najvernejsie simulovat prirodzene prostredie, tak to ani s novo odchovanymi druhmi napredovat nebude. Moje Ahaetuly ma v tom len usvedcuju.

Ja teda zatim se stmivačema zkušenost nemam. Ale řešim to postupnym rozsvicenim a zhasnutim..rano nejdřiv zařivka (ta mi tolik světla na hady neda) a až potom bodovky..a večer zase na opak. Ale večerni zhasnuti světel podle mě neni až tak hrozny, jako ranni prudke rozsviceni..když třeba had leži zrovna pod bodovkou! Zkuste si to sami na sobě a uvidite... ;-)

Tak on je to startér pro ty zářivky včetně stmívače. Používám to samé bez stmívání, ale od Glomatu za skoro poloviční peníze. Stmívání nějak neřeším, ale takhle v zimě kdy je venku brzo tma a je prd co na práci tak po zhasnutí zářivek a žárovek v terárkách mi svítí ještě lampička u compu takže zas takovej šok mít nemůžou. Ale je to něco trochu jiného, když mám hady v pokoji nebo když je mám např. ve sklepě (haďárně)

Máte někdo zkušenosti se stmívačema Light Cycle Unit?
Já jsem si ho koupil (2x20W) a za ty prachy z něj moc nadšenej nejsem. Problém je v tom, že se poměrně často při zapínání nezapálí jedna trubice a po proběhnutém rozednění na jednu to místo rozsvícení obou naplno celý zhasne. V případě, že jsem doma tak to pouštim znova a znova dokud se to nepovede správně, ale jak u toho nikdo není tak se cca 20min rozednívá a pak na celej den zhasne. Máte někdo podobný problémy?

ja to resim tak ze rano kdyz jdu do skoly rozsvitim a coz je v tech 7:30 a v 20:00 zhasnu chvili mam v pokoji rozsviceno a pak zhasnu uplne...a k tomu stmivaci,kamos ma doma u pc takovou lampicku a na tom ma takovej knoflik a tim de otacet jako u radia "VOLUME" a ono to budto sviti hodne nebo malo tak by mne zajimalo jestli to de sehnat i normalne samostatne:-D:i:

Řekl bych, že je celkem fuk, že se zhasne natvrdo ale po tom co sem se několikrát skoro přizabil při odchodu z chovatelské místnosti po zhasnutí, cca 2 roky zpět, sem si vyčlenil jeden starej NTB, spíchnul si pár obvodů, vytvořil soft, tak to řeším softwérově přes počítač. Momentální program na kterej jedu poslední rok, je postupný vypnutí zářivek, setmnění žárovek, setmění žárovky v místnosti, celé je to trochu složitější, ale to je teď jedno. Perioda je 14hod světla v 1.června, konec prosinece a začátek ledena necelých 8hod, už si přesně nepomatuju program, ale zkrácení je o 2 min denně, tj. o 1min se dřív zhasne a dál rozsvítí. Problém je jen v tom, že se špatně plánujou práce kolem terárií...
Celé je to přiblížení k přírodě, ale odchovy šli předtím i teď, takže rozdíl je to spíš pro mě než pro zvířata.