Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pochlubte se svými želvími raritkami

Většina z nás chová asi takovou tu želví klasiku - evropská Testuda, stepačky (T. horsfieldii), někdo má doma možná dnes módní pardalisky nebo uhlířky. Z vodních želv asi vedou T.s.e. a různé další Američanky, dále se u nás více chovají asi jen klapavky Sternotherus odoratus.
:>:
Ale chováte někdo nějaké méně rozšířené druhy né-li doslova špeky - třeba Asterochelys, Kinixys, Cuora, Pyxis, Terrapene, Kinosternon, Claudius, Geomyda, Rhinoclemmys ...? Jestli ano, tak se pochlubte a nejen třeba fotografií, ale i zkušenostmi s nimi. Myslím, že nebudu jedinný komu uděláte radost :-)

loading...

Pdlemeho nazaru to neni Dogania subplana ze 2 duvodu..Mam ji doma takze to muzu posoudit za 1.ta nase uz je taky dospela a nema oranzove tecky na krku(mladata maji site oranzovy krk. a za 2.Dogania subplana je v českém názvu jako Kožnatka světlooká na krunyri ma ta nase 6 svetlejsich tecek..Tato to nemá...Podlemeho se jedna o nejakou podobnou koznatku ale jmeno nevim.

Špekama bych to asi nenazval, ale tady jsou některé moje želvy ( z těch méně často chovaných):
Malacochersus tornieri:
[mt1.jpg]
Indostestudo elongata dospělé:
[ie1.jpg]
odchov:
[ie2.jpg]
Geochelone chilensis:
[gch1.jpg]
spenglerky uz bohuzel nemam, ale mozna nekde vyhrabu starsi fotky...

Tak já tyhle želvy určitě nepovažuju za raritku, ale vzhledem k tomu, že už pár let marně sháním další, skoro tomu začínám věřit. Omlouvám se, za kvalitu fotek, foceno včera v noci, když jsem dojel z práce - na houby světlo...tak kterápak to je Mauremys?
[http://img105.imageshack.us/img105/5521/xxx009ri4. jpg]

Kdo zjistí co je špatně na spodní fotce, má u mě:beer:
[http://img50.imageshack.us/img50/1967/xxx011vq9.jp g]

Jo, je to caspica. Na téhle fotce to jde poznat pouze podle rozdílu ve zbarvení na krku. Rivulaty jsou mnohem tmavší, skoro do černa, s bílými pruhy, kdežto caspicy jsou spíš šedé a bílé pruhy tudíž nejsou tak kontrastní. Nejlíp je to poznat právě na té "rolovací" kůži na krku. Jinak ještě podélné pruhy na krku se u rivulat na bradě rozdrobí do takových klikiháků (na první fotce je to trochu vidět), u caspic jdou pruhy trošku dál. No a ta naše rivulata má černé oko, zatímco caspica má duhovku světlou, což na té fotce samozřejmě nejde vidět. Zkusím ty rozdíly nafotit.

EDIT:
původ bohužel neznám - rivulatu jsem koupil před lety v Olomouci ve zveráči, nejspíš ji někdo dovezl kdovíodkud a tam se jí zbavil. Caspicu jsem koupil na podzim na burze od BARu, přičemž jsem neměl dost peněz na víc kusů (jel jsem i pro něco jiného) no a na další burze už je neměli. Ale vozí je relativně často, tudíž tam jsem optimistický...i co se dohledání lokality týká.

To miro293: Muzes neco napsat k tem tvym dlouhym krkum? Kolik jich mas a jakeho jsou pohlavi a jak jsou stare? Taky nejake mam, tak jsem zvedavy.

Je to zajimave tema tady, ale mam problem. Chtel jsem sem taky pridat nejake fotky, ale protoze sem nelezu tak casto, nepamatuju si tagy, kterejma to tu zobrazit a po marnym patrani po navodu nekde tady jsem to vzdal. Driv tu nekde nahore byl, ale ted to nemuzu najit. Uz jsem tu driv nejake zabrazoval, ale kdyz jsem si chtel vlezt do sveho stareho prispevku a zkopirovat to, tak to nejde chybi mi funkce upravit. Je to tady fakt blbe napsany, nevim kdo to forum psal, ale mohly by tu fungovat alespon standartni funkce co jsou na jinych forech. Nefungujou tady ani citace. Prosim tedy moderatory zda sem zas nekam do rootu muzou dat navod a davam v uvahu jestli by se nedalo tohle forum zjednodusit pro uzivatele.

Jinak ohledně dlouhokrček, nechcete někdo založit solo topic? Chystam se po letech hovu such. želv rozšířit chov o vodní. Zatím si jen pořídím akvárium do práce cca 120*45*45, je nutné aby alespoň trochu slušně vypadalo, přemýšlím o Clemmys guttata nebo o některých dlouhokrčkách.Rád bych si přečetl něco bližšího.

To wufeng: Aké chelodiny máš doma ty?
Ja mám zatiaľ 2 kusy chelodina mccordi a 2 gunaleni. Obidve mccordi sú bohužiaľ samce, staré asi 2,5 roka, veľkosť 15 a 13,5cm. Už som začal pracovať na zháňaní samíc a ked to pôjde dobre, snáď sa mi ich podarí tento rok zohnať. Problém pri nich je, že je to dosť úzkoprofilový tovar, keďže sa liahnu hlavne samce.
Gunaleni mám 2 veľké okolo 13cm, kupované boli ako pár, ale tým si nie som istý. Jedna je určite samec, druhý kus je zatiaľ neistý, osobne si mylsím, že aj to bude samec... Tiež sú mladé, mohli by mať okolo 4-5 rokov. Keď budú vpľné peniaze, prikúpim k nim ešte nejakú samicu.

Okrem nich ešte chovám skupinu 2.5 emydura subglobosa a samca Trachemys scripta scripta, ale tie za raritku nepovažujem.

Ináč, vkladanie fotiek je tu jednoduché, ak máš niekde na nete fotoalbum, stačí sem vložiť img kód s linkom na konkrétnu fotku :-)

Já mám doma subadultní pár Chelodina mccordi 14 a 16 cm.

[http://bambusy.info/img/uploaded/Ch-mccordi-01.jpg   ]

[http://bambusy.info/img/uploaded/Ch-mccordi-02.jpg   ]

pak dvě malé Chelodina reinmanni a dva malé křížence Macrochelodina rugosa (Chelodina siebenrocki) x Chelodina reinmanni.

foto: Chelodina reinmanni nahoře a kříženci dole

[http://bambusy.info/img/uploaded/Ch-reinmanni-rein   manni+siebenrocki-01.jpg]

Chelodina reinmanni

[http://bambusy.info/img/uploaded/Ch-reinmanni-01.j   pg]

kříženci

[http://bambusy.info/img/uploaded/Ch-reinmanni+sieb   enrocki-01.jpg]

Držím palce ať samici seženeš, kdybys věděl o nějaké navíc měl bych taky zájem. Alespoň ještě jedna by se mi hodila. Gunaleni bych chtěl taky, ale zatím čekám, cena už sice šla dolů, ale furt je to ještě dost. Taky Chelodina novaeguineae mě zajímá, ale těch je nějak málo a zatím jsem žádné volné nepotkal.

Ještě mám nějaké další želváky, ale foto kdyžtak přihodím příště.

Tak to si mal poriadne šťastie, pretože z prckov je drvivá väčšina samcov... Tíško závidím :-) Samca sa zbavovať určite nebudem, rád by som sa dostal k dvom samiciam a mal 2 páry. Človek nikdy nevie, čo sa môže stať a rezerva sa vždy hodí. Ak by som ho dával preč, tak jedine na výmenu.

není to težké, napíšeš adresu kde máš fotku tu označíš a zmáčkneš tlačítko viz obrázek ( tím se automaticky vyplní tagy) s citací je to stené akorát použiješ jinou ikonu...

Díky, nějak jsem to tu přehlédl. Hledal jsem to tam, kde to bylo dřív a nemohl nic najít.

Pěkné, čím se liší Ch.gunaleni od podobných dlouhokrků např. Ch. novaeguineae či Ch. longicollis

Nejpodobnější jsou s Ch. novaeguineae. V mládí mají Ch. gunaleni bílý čumák a měly by být v dospělosti (samice) větší.
V popisu od McCorda je vidět že i staří jedinci ten bílej nos mají, ale třeba dospělý pár co má můj kamarád tak to bílé zbarvení nemá.
Otázkou je, jestli si opravdu zaslouží popis jako samostatný druh.

popis Chelodina gunaleni je tady:

http://www.iucn-tftsg.org/wp-content/uploads/file/ Articles/McCord_and_Joseph-Ouni_2007a.pdf

Velikosti jsou pěkně vidět tady na fotce:

[http://i241.photobucket.com/albums/ff102/gregc000/  Creimann_C-1.jpg]

Více fotek tady:

media.php

pro Sysel:

S Clemmys guttata zkušenost nemám, ale taky po nich pokukuji. Kdybys náhodou narazil někde na víc mladých za rozumnou cenu, dej mi prosím vědět, pár bych jich vzal.

Pokud se ale rozhoduješ mezi nima a mezi dlouhokrkama, tak bych zvolil nejdřív ty druhý. Mám je asi rok a půl a úplně mě odrovnaly. Jsou to fakt zajímavý želvy. Zajímají mě tedy jen skupiny kolem Chelodina novaeguienae a Ch. mccordi. Macrochelodiny se mě nelíběj a jsou už na mě moc velký. Pokud bys šel ale do nich, tak bych to akvárko udělal vyšší. Jsou to výborný plavci a rádi plavou.

Rozdiely medzi druhmi rocu chelodina sú často v pomere strán jednotlivých štítkov karapaxu a tiež vo farbe. Tá sa však vekom mení, mláďatá vyzerajú často ináč, ako dospelé jedince. Je celkom možné, že sa niektoré druhy v nasledujúcich rokoch stanú poddruhmi iných, prípadne budú nanovo preklasifikované niekam úplne inde... Keď vezmeme do úvahy, že mccordi bola popísaná v roku 1994 a gunaleni dokonca v 2007, je jasné, že to celé ešte nie je uzavreté.

Co je ten prcek dole?

No, nevím, jak jsem viděl, tak fotím, vzhledem k místu (malý rybníček vedle říčky Strumica) může jít o bahenku nebo rivulátu. Bohužel ten letmý pohled a z mostu byl všechno, co mi dopřály. Mám pocit, že naživo jsem ji viděl taky jako bahenku, ale na tý fotce moc nevypadá.Ovšem vzhledem k pozici, zakryté hlavě a vzdálenosti, fakt netuším. Možná ta fotka zkresluje víc než by bylo vhodné, zdá se mi jako by měla na krku kresbu, ale třeba to byl jen nalepený suchý lístek nebo nevím. Tenkrát jsem byl přesvědčen, že tam byla dospělá bahenka a mládě bahenky.

Tak dobře, jsem rád, že nejsem sám komu se líbí i relativně běžná zvířata stejně jako ta nedostupná.
Už jsem si kolikrát uvědomil, že se člověk někam pachtí, shání téměř nemožné a když to sežene, tak za nějakou dobu zjistí, že třeba pyxiska je oproti obyčejné hermance strašně nudné zvíře. Taky se to někomu stává?
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/PA 240080.jpg][http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/PA 240075.jpg]
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/PA 240067.jpg]
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/PA 240071.jpg]

Já to moc nerozlišuji jestli to jsou raritky nebo ne. Mám některý míň dostupný zvířata, ale mám i třeba chovnou skupinu běžných Sternotherus odoratus. Spíš si k těm zvířatum musím vypěstovat nějaký osobnější vztah. Jak se to stane nemám tucha. Jsou druhy, které prostě musím mít a nějak jsem to tušil už když jsem je scháněl. Pak jsou další, který jsem chtěl, ale pak mě nijak nevzaly a dal jsem je pryč. Mám radši aktivnější zvířata. To co vám přišlo u pyxisek mě třeba přišlo u Cuora galbinifrons. Když jsem konečně jednu sehnal, byla furt zalezlá a nic s ní nebylo. A tak to bylo i u jiných. Jednou jsem podleh matamatě, ale to je ležák a časem mě to přestalo bavit a tak to bylo i u spousty jiných.

Jednou bych rád zkusil radiatu. Jak je to s nima? Má cenu se do nich pouštět, nebo vám přijdou taky nudný?

Já jsem se na C. galbinifrons tak dlouho chystal, až jsem je prošvihl. Dodneška toho lituju. Dříve relativně dostupná želva se stala v podstatě nesehnatelná v okamžiku kdy se EU rozhodla, že je lépe když ji sežerou
Číňani, než když se jí pokusí pár nadšenců rozmnožit. Ale vaše zkušenost je zajímavá, protože skupina C. amboinensis, které jsem měl, tak to byly želvy aktivní až moc, neustále jsem řešil potrhané krky u samiček a nejen to, celkově byly akční, člověk by automaticky předpokládal že u Cuor to bude podobné.
Radiaty jsou ale úžasná zvířata, odolná, akční, vydrží celé léto venku bez problémů, podobně jako pardalisky se pasou i na obyč trávě. Nebojí se, je na co koukat, prostě top želva. Navíc nedělá žádný problém skupinový chov, naopak jsou daleko víc v pohodě, celá agrese dominantních samců spočívá pouze v pravidelném upevňování své pozice vůči ostatním, prostě bezva. Jen tak pro zajímavost, můj dominantní samec vždy každé ráno postupně každého člena skupiny převrátil, pouze jednou a bez jakékoliv jiné agrese, zato však všechny bez výjimky, celý den pak byl již v úplné pohodě a ostatní samci i samičky také. Také je zajímavé, že se u něj takové chování projevilo pouze ve venkovním výběhu, v zimě v terku jen zcela výjmečně. Také berte v úvahu, že vycházím z relativně malého počtu zvířat, ale stejně alespoň něco, rozhodně mohu doporučit.

To je on
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P8 210011.jpg]
subadult
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P6 100287.jpg]

Tak to jsem teď na ty radiaty úplně natěšený. Ale ještě si budu muset pár let počkat, než na ně našetřim.

Cuory amboinensis mám teď taky, ale to jsou od galbinifronsek povahově úplně jiné želvy. Taky je mám akční až dost. Ty jsou jedny z těch bez kterých bych se neobešel. :-)

Ano , to jsou myslím oni...Nemohl jsem si vzpomenout na ten francouzskej název...Jinak bych měl v budoucnu zájem i o další druhy.Asi před rokem někdo nabízel P.tentorius veroxi - dva kusy "jen" za 1500 Euro kus,ale někdo byl rychlejší než já...

Tento stav "utrpení" velice dobře a důvěrně znám :-) Jsem schopen trpět nad každou pěknou skupinkou želv které nemám (a těch je :.().
Přitom třeba zrovna u radiát je to tak zbytečné. Chovatelské postupy jsou známy, odpovídající prostředí dokáže zajistit téměř každý, škoda že byrokracie znemožňuje rozšíření druhu jako takového a udržuje ceny na takové úrovni, že se průměrnému českému chovateli protáčejí panenky. Zrovna radiáty je klasický příklad toho, jak necitlivě prováděná ochrana může být ohroženému druhu nebezpečná. Ještě klika, že EU není celý svět, to by se stále uvádělo, že A.r. přežívá v počtu posledních 500ks, jako za dob před 20-30lety.

pro Cheert: Vložil bych to do jednoho příspěvku,ale vůbec netuším jak se to dělá.Četl jsem i návod,ale jelikož jsem na počítače značně tupej tak toto je maximum,co se mi podařilo vykoumat. Jo a co je tag o tom nemám vůbec tušení...

Vidím KHore,že Vám radiaty také lehce pyramidují...Mám stejný problém.Ať dělám co dělám u mně je to stejné.Teď jsem ve stadiu,že ta roční mláďata každý večer zahrabávám do vlhkých hoblin.Jsem zvědavej zda to pomůže ikdyž mám podezření,že konkrétně u radiát bude zakopaný pes někde jinde než ve vlhkosti substrátu...

Fakt je, že by to mohlo být lepší. Nicméně i v totožných podmínkách je jedna želva na jedničku a jiná na trojku. Metabolismus prostě u každého kusu pracuje trochu jinak, navíc i radošky v přírodě nejsou vždy úplně hladké. Ten zakopaný pes je v celém souboru příčin, nejen ve vlhku. Zcela jistě se na tom podílí i příliš výživná potrava a následný rychlý růst. Alespoň podle mě, teda. Radošky ale ještě jdou, větší oříšek jsem měl s tornierkama, to mě trvalo opravdu dlouho než jsem byl spokojen. Několik generací se mě povedlo docela zmršit :-[ Kupodivu problém je i s T.h.h to je tedy taky oříšek se kterým docela válčím a to si troufám tvrdit, že T.h.b. mám zmáknuté.
Tohle už docela jde.
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P7 300194.jpg]
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P7 300182.jpg]
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P7 300183.jpg]
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P7 300177.jpg]
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P7 300168.jpg]

A copak se nepozdává...
Jinak - první rozmnožení Manouria impressa v Evropě se podařilo Viktorovi Mislinovi ve Švýcarsku, na netu se dá najít článek (bohužel v němčině).
V příloze něco z mých odchovů.

Tak rybník zrovna ne:-) ale měl jsem na ni akvárium 170*80*70 ted už ji nechovám ale chtěl bych s tím zase jednou začít až bude více místa a taky financí jinak na fotce je samec ti jsou vždy větší a není nenormální těch 70-100 kg v dospělosti ,jinak na fotce má 16 kg a má 9 let vypiplal jsem ji od malička tak cca 3 cm karapax (na fotce s tím žlutým pozadím má asi rok a cosi ) a poslední fotka asi 6 -7 let

[11060086.jpg]

[dsc00331.jpg]

Ahoj ,,,Tady muzu pridat Svojeho Nejvetsiho Speka Dogania subplana:) uz mam jenom 1.0....Tak shanim kde se da samici....Bohuzel on ji zabil..... Potom taky ponekdu vzacne Staurotypus salvinii:)Dale Emydura subglobosa...A na konec Phrynops Hillari...Jeste sem mozna casem prilozim Karetky:)

Tohle není přímo rarita ve smyslu v jakém je vlánkno vedeno, ale je to zajímavost:
Želví a slepičí vejce :-):

[DSC00187.jpg]

želví je pochopitelně to špinavé od hlíny, mají na gram stejnou hmtnost (z hlavy nevím, ale okolo 60g).
To slepičí je standardní slepičí vejce koupené v obchodě, žádné liliputí.
Vejce je od I.elongata sneseno v prosinci 2009.