Většina z nás chová asi takovou tu želví klasiku - evropská Testuda, stepačky (T. horsfieldii), někdo má doma možná dnes módní pardalisky nebo uhlířky. Z vodních želv asi vedou T.s.e. a různé další Američanky, dále se u nás více chovají asi jen klapavky Sternotherus odoratus.
Ale chováte někdo nějaké méně rozšířené druhy né-li doslova špeky - třeba Asterochelys, Kinixys, Cuora, Pyxis, Terrapene, Kinosternon, Claudius, Geomyda, Rhinoclemmys ...? Jestli ano, tak se pochlubte a nejen třeba fotografií, ale i zkušenostmi s nimi. Myslím, že nebudu jedinný komu uděláte radost
Tak dám sem foto jedné vodní želvy z Thajska. Určíte to co to je?
Dogania subplana ?
kožnatka čínská, myslím
V Thajsku se myslím navyskytují, pokud to bylo foceno někde na farmě, pak by to mohla být P.sinensis.
Neeee bylo to foceno normálně v přírodě v jednom potůčku v provincii Krabi.
v jednom potůčku
To odpovídá té D. subplana.
je to stopro D. subplana
Pdlemeho nazaru to neni Dogania subplana ze 2 duvodu..Mam ji doma takze to muzu posoudit za 1.ta nase uz je taky dospela a nema oranzove tecky na krku(mladata maji site oranzovy krk. a za 2.Dogania subplana je v českém názvu jako Kožnatka světlooká na krunyri ma ta nase 6 svetlejsich tecek..Tato to nemá...Podlemeho se jedna o nejakou podobnou koznatku ale jmeno nevim.
Nemůžeš sem hodit její fotku. Rád bych se na ní mrknul.
Upozorňuji na drobnou, ale častou chybku Geoemyda - google s tím má pak problémy.
Není to spíš spenglerka? Jsou to dravci, co to žere?
"Hnusnýho" španělskýho slimáka. Většině želv se tito slimáci po čase přežerou, spenglerkám ne.
erosy? ??? Ne. Na obrázku je spenglerka.
Tak jsem slepej a zabedněnej k tomu Neměl bych tolik pracovat
Dik za opravu latiny Hugo, stydim se Kolik mas tech spenglerek? A odkud? Kdysi je nabizela fa Python. Napis nejake info jak je chovas atd atd
Momentálně jen mladej pár. Chov je standardní, vysoká vlhkost a nízké teploty s nočním poklesem. Problémy jsou asi hlavně u importů, ale to platí obecně u všeho. Odchov zatím nemám.
A odkud jej mas? Odchytovky nebo odchov? A takova klasicka otazka- za kolik? Odchyty byly kdysi okolo 2tis. ale ted se tyto zelvy pry nesmi vyvazet (asi aby činani meli co žrá.. pardon jíst).
Odchyt - ještě než byly v CITES III tomu odpovídala i cena.
Špekama bych to asi nenazval, ale tady jsou některé moje želvy ( z těch méně často chovaných): Malacochersus tornieri:
Indostestudo elongata dospělé:
odchov:
Geochelone chilensis:
spenglerky uz bohuzel nemam, ale mozna nekde vyhrabu starsi fotky...
Omlouvám se za spam ve vlákně, ale jak se, Sysle s chilensiskami daří? Vím, že kdysi tu bylo vlákno, když sis je pořídil a jsou celkem oříšek...
Chilensisky mám od předloňského září (necelý rok a půl).Zatím s nima není žádný problém, největší má cca 0,5kg. Pohlaví zatím nedokážu určit. Uvidíme jak to bude dál.
Jj, držím palce. Jinak jsem je viděl pouze v ZOO Zlín, kde maj už celkem velký kousky. Tak ať to dopadá
Krasne zelvy, vzdycky obdivuju tvoje odchovy na ifaune:) Mohl bys trochu rozvest ty spenglerky? jak se s nimi darilo, byl odchov? Dik.
Spenglerky jsem měl importované a dopadly špatně....
Jak dlouho vydržely a jaká byla příčina úhynu?
Tak já tyhle želvy určitě nepovažuju za raritku, ale vzhledem k tomu, že už pár let marně sháním další, skoro tomu začínám věřit. Omlouvám se, za kvalitu fotek, foceno včera v noci, když jsem dojel z práce - na houby světlo...tak kterápak to je Mauremys?
Kdo zjistí co je špatně na spodní fotce, má u mě
M.rivulata.
co je špatně na spodní fotce
Jak špatně? Jako že je na fotce pár z odlišných druhů?
JJ, vpravo je samec rivuláty, ke kterýmu se nedá sehnat samice a vlevo blízká příbuzná...
M.caspica? Podle čeho rozlišuješ M.caspica a M.rivulata? Znáš původ zvířat.
Jo, je to caspica. Na téhle fotce to jde poznat pouze podle rozdílu ve zbarvení na krku. Rivulaty jsou mnohem tmavší, skoro do černa, s bílými pruhy, kdežto caspicy jsou spíš šedé a bílé pruhy tudíž nejsou tak kontrastní. Nejlíp je to poznat právě na té "rolovací" kůži na krku. Jinak ještě podélné pruhy na krku se u rivulat na bradě rozdrobí do takových klikiháků (na první fotce je to trochu vidět), u caspic jdou pruhy trošku dál. No a ta naše rivulata má černé oko, zatímco caspica má duhovku světlou, což na té fotce samozřejmě nejde vidět. Zkusím ty rozdíly nafotit.
EDIT: původ bohužel neznám - rivulatu jsem koupil před lety v Olomouci ve zveráči, nejspíš ji někdo dovezl kdovíodkud a tam se jí zbavil. Caspicu jsem koupil na podzim na burze od BARu, přičemž jsem neměl dost peněz na víc kusů (jel jsem i pro něco jiného) no a na další burze už je neměli. Ale vozí je relativně často, tudíž tam jsem optimistický...i co se dohledání lokality týká.
Na rivulaty nejlíp do Turecka ,v Dalamanu jich byla spousta
Našel jsem fotku z léta, tak schválně co je toto za druh
No, tváří se jako caspica, ale určitě to bude chyták, takže tipuju M. leprosa zizi.
Podle lokality (pobřeží Sýrie) by to měla býl izolovaná populace M. rivulata.
Hmm, tak vyplňuju další mezeru Na rivulatu bych to netipoval ani náhodou
Já taky ne, ale věřím zkušenějším. Mimochodem v poslední Živě vyšel článek o evropských Mauremyskách, akorát jsem ho někam založil.
Kteréžeto číslo? Jestli se dá ještě sehnat, docela by mě to zajímalo.
Bylo to v poslednim z min. roku 6/2008
Tak pětka to byla.
Uz je to dlouho, vydrzely skoro pul roku. Příčiny úmrtí dle pitvy, všelijaká havěť v játrech i jiných orgánech, neúčiné léčení metronidazolem.
Zdravím, pridám aj ja pár svojich Chelodina mccordi
chelodina gunaleni
To miro293: Muzes neco napsat k tem tvym dlouhym krkum? Kolik jich mas a jakeho jsou pohlavi a jak jsou stare? Taky nejake mam, tak jsem zvedavy.
Je to zajimave tema tady, ale mam problem. Chtel jsem sem taky pridat nejake fotky, ale protoze sem nelezu tak casto, nepamatuju si tagy, kterejma to tu zobrazit a po marnym patrani po navodu nekde tady jsem to vzdal. Driv tu nekde nahore byl, ale ted to nemuzu najit. Uz jsem tu driv nejake zabrazoval, ale kdyz jsem si chtel vlezt do sveho stareho prispevku a zkopirovat to, tak to nejde chybi mi funkce upravit. Je to tady fakt blbe napsany, nevim kdo to forum psal, ale mohly by tu fungovat alespon standartni funkce co jsou na jinych forech. Nefungujou tady ani citace. Prosim tedy moderatory zda sem zas nekam do rootu muzou dat navod a davam v uvahu jestli by se nedalo tohle forum zjednodusit pro uzivatele.
není to težké, napíšeš adresu kde máš fotku tu označíš a zmáčkneš tlačítko viz obrázek ( tím se automaticky vyplní tagy) s citací je to stené akorát použiješ jinou ikonu...
Jinak ohledně dlouhokrček, nechcete někdo založit solo topic? Chystam se po letech hovu such. želv rozšířit chov o vodní. Zatím si jen pořídím akvárium do práce cca 120*45*45, je nutné aby alespoň trochu slušně vypadalo, přemýšlím o Clemmys guttata nebo o některých dlouhokrčkách.Rád bych si přečetl něco bližšího.
To wufeng: Aké chelodiny máš doma ty? Ja mám zatiaľ 2 kusy chelodina mccordi a 2 gunaleni. Obidve mccordi sú bohužiaľ samce, staré asi 2,5 roka, veľkosť 15 a 13,5cm. Už som začal pracovať na zháňaní samíc a ked to pôjde dobre, snáď sa mi ich podarí tento rok zohnať. Problém pri nich je, že je to dosť úzkoprofilový tovar, keďže sa liahnu hlavne samce. Gunaleni mám 2 veľké okolo 13cm, kupované boli ako pár, ale tým si nie som istý. Jedna je určite samec, druhý kus je zatiaľ neistý, osobne si mylsím, že aj to bude samec... Tiež sú mladé, mohli by mať okolo 4-5 rokov. Keď budú vpľné peniaze, prikúpim k nim ešte nejakú samicu.
Okrem nich ešte chovám skupinu 2.5 emydura subglobosa a samca Trachemys scripta scripta, ale tie za raritku nepovažujem.
Ináč, vkladanie fotiek je tu jednoduché, ak máš niekde na nete fotoalbum, stačí sem vložiť img kód s linkom na konkrétnu fotku
Já mám doma subadultní pár Chelodina mccordi 14 a 16 cm.
pak dvě malé Chelodina reinmanni a dva malé křížence Macrochelodina rugosa (Chelodina siebenrocki) x Chelodina reinmanni.
foto: Chelodina reinmanni nahoře a kříženci dole
Chelodina reinmanni
kříženci
Držím palce ať samici seženeš, kdybys věděl o nějaké navíc měl bych taky zájem. Alespoň ještě jedna by se mi hodila. Gunaleni bych chtěl taky, ale zatím čekám, cena už sice šla dolů, ale furt je to ještě dost. Taky Chelodina novaeguineae mě zajímá, ale těch je nějak málo a zatím jsem žádné volné nepotkal.
Ještě mám nějaké další želváky, ale foto kdyžtak přihodím příště.
pekné kúsky Kde sa ti vlastne podarilo zohnať ten párik mccordi a ak to netajíš, na koľko ťa vyšli?
Pridám ešte pár ďalších Emydura subglobosa
maskovaný partizán
S těma to byla náhoda. Nějakej němec je prodával v Praze na burze za 110 éček. Byly to úplný prckové a náhodou se z nich vyklubal párek. Kdyby ses náhodou zbavoval jednoho samce, dej mi vědět možná bych ho vzal. Potřeboval bych cizí krev do chovu.
Tak to si mal poriadne šťastie, pretože z prckov je drvivá väčšina samcov... Tíško závidím Samca sa zbavovať určite nebudem, rád by som sa dostal k dvom samiciam a mal 2 páry. Človek nikdy nevie, čo sa môže stať a rezerva sa vždy hodí. Ak by som ho dával preč, tak jedine na výmenu.
pro miro293: Mrkni na terraristik.com, nějakej rakušák tam nabízí 3 samice mccordi. Třeba by to stálo za pokus.
ďakujem, našiel som to. Tie korytnačky sú odchyty z prírody v európskych chovoch od roku 1980, takže sa budem orientovať iným smerom. Kto ho vie, aké sú vlastne staré.
Pěkné, čím se liší Ch.gunaleni od podobných dlouhokrků např. Ch. novaeguineae či Ch. longicollis
není to težké, napíšeš adresu kde máš fotku tu označíš a zmáčkneš tlačítko viz obrázek ( tím se automaticky vyplní tagy) s citací je to stené akorát použiješ jinou ikonu...
Díky, nějak jsem to tu přehlédl. Hledal jsem to tam, kde to bylo dřív a nemohl nic najít.
Pěkné, čím se liší Ch.gunaleni od podobných dlouhokrků např. Ch. novaeguineae či Ch. longicollis
Nejpodobnější jsou s Ch. novaeguineae. V mládí mají Ch. gunaleni bílý čumák a měly by být v dospělosti (samice) větší. V popisu od McCorda je vidět že i staří jedinci ten bílej nos mají, ale třeba dospělý pár co má můj kamarád tak to bílé zbarvení nemá. Otázkou je, jestli si opravdu zaslouží popis jako samostatný druh.
S Clemmys guttata zkušenost nemám, ale taky po nich pokukuji. Kdybys náhodou narazil někde na víc mladých za rozumnou cenu, dej mi prosím vědět, pár bych jich vzal.
Pokud se ale rozhoduješ mezi nima a mezi dlouhokrkama, tak bych zvolil nejdřív ty druhý. Mám je asi rok a půl a úplně mě odrovnaly. Jsou to fakt zajímavý želvy. Zajímají mě tedy jen skupiny kolem Chelodina novaeguienae a Ch. mccordi. Macrochelodiny se mě nelíběj a jsou už na mě moc velký. Pokud bys šel ale do nich, tak bych to akvárko udělal vyšší. Jsou to výborný plavci a rádi plavou.
C.guttata jsem viděl v Hammu, prodávali tam uplně mrňavé snad 2,5cm karapax a cena nebyla nijak děsivá, nepamatuju si přesně, ale snad 30€.
ale snad 30€.
Cena v posledních letech rychle klesala, ale myslím, že se stále pohybuje kolem 100E
Za třicet by to bylo nádhera, ale taky jsem viděl inzerát zatím nejlevnější za 80 éček.
Taky jsem na ně v Hammu koukal měli je tam Glades Herp Farm. turtles.htm
cenu si presne nevybavuju, doma zkusím projet fotky jestli to tam neni, ale sto % byla jenom v řádek desítek € .
Rozdiely medzi druhmi rocu chelodina sú často v pomere strán jednotlivých štítkov karapaxu a tiež vo farbe. Tá sa však vekom mení, mláďatá vyzerajú často ináč, ako dospelé jedince. Je celkom možné, že sa niektoré druhy v nasledujúcich rokoch stanú poddruhmi iných, prípadne budú nanovo preklasifikované niekam úplne inde... Keď vezmeme do úvahy, že mccordi bola popísaná v roku 1994 a gunaleni dokonca v 2007, je jasné, že to celé ešte nie je uzavreté.
Ta radiata i pyxiska moc pěkný, ale kde jsi vzal ty psammobatesky ?
Sysel Nějak mě přestali připadat vhodné do želvích raritek, tak jsem to raději smáznul. Prostě mě připadá vždy nejúžasnější to co mám krátce i když se o raritku vůbec nejedná.
Pokud by jsme to brali takhle, tak tady žádné fotky za chvíli nebudou :)
Nehledě na to, že bahenky u nás raritkou určitě jsou, sem s nima :)
Ale jsou to mrchy plaché...
Co je ten prcek dole?
Emydura subglobosa
Co je ten prcek dole?
No, nevím, jak jsem viděl, tak fotím, vzhledem k místu (malý rybníček vedle říčky Strumica) může jít o bahenku nebo rivulátu. Bohužel ten letmý pohled a z mostu byl všechno, co mi dopřály. Mám pocit, že naživo jsem ji viděl taky jako bahenku, ale na tý fotce moc nevypadá.Ovšem vzhledem k pozici, zakryté hlavě a vzdálenosti, fakt netuším. Možná ta fotka zkresluje víc než by bylo vhodné, zdá se mi jako by měla na krku kresbu, ale třeba to byl jen nalepený suchý lístek nebo nevím. Tenkrát jsem byl přesvědčen, že tam byla dospělá bahenka a mládě bahenky.
Taky bych se přimlouval, ať se ty fotky bahenek sem vrátí. Byly to krásný kousky a vůbec bahenky jsou super. Před lety jsem taky nějaké měl a teď se mi po nich úplně zastesklo.
tiež som rozmýšľal o orbiculariskách, je to taký môj malý sen. Pokým však nebude dom, nebudú asi ani oni. V byte ich už nemám kam dávať
KHore prostě sem ty orbicularisky nakul zpátky! :) Jinak z těch fotek jsem uplně vedle, krásný kousky.
Tak dobře, jsem rád, že nejsem sám komu se líbí i relativně běžná zvířata stejně jako ta nedostupná. Už jsem si kolikrát uvědomil, že se člověk někam pachtí, shání téměř nemožné a když to sežene, tak za nějakou dobu zjistí, že třeba pyxiska je oproti obyčejné hermance strašně nudné zvíře. Taky se to někomu stává?
Já to moc nerozlišuji jestli to jsou raritky nebo ne. Mám některý míň dostupný zvířata, ale mám i třeba chovnou skupinu běžných Sternotherus odoratus. Spíš si k těm zvířatum musím vypěstovat nějaký osobnější vztah. Jak se to stane nemám tucha. Jsou druhy, které prostě musím mít a nějak jsem to tušil už když jsem je scháněl. Pak jsou další, který jsem chtěl, ale pak mě nijak nevzaly a dal jsem je pryč. Mám radši aktivnější zvířata. To co vám přišlo u pyxisek mě třeba přišlo u Cuora galbinifrons. Když jsem konečně jednu sehnal, byla furt zalezlá a nic s ní nebylo. A tak to bylo i u jiných. Jednou jsem podleh matamatě, ale to je ležák a časem mě to přestalo bavit a tak to bylo i u spousty jiných.
Jednou bych rád zkusil radiatu. Jak je to s nima? Má cenu se do nich pouštět, nebo vám přijdou taky nudný?
Já jsem se na C. galbinifrons tak dlouho chystal, až jsem je prošvihl. Dodneška toho lituju. Dříve relativně dostupná želva se stala v podstatě nesehnatelná v okamžiku kdy se EU rozhodla, že je lépe když ji sežerou Číňani, než když se jí pokusí pár nadšenců rozmnožit. Ale vaše zkušenost je zajímavá, protože skupina C. amboinensis, které jsem měl, tak to byly želvy aktivní až moc, neustále jsem řešil potrhané krky u samiček a nejen to, celkově byly akční, člověk by automaticky předpokládal že u Cuor to bude podobné. Radiaty jsou ale úžasná zvířata, odolná, akční, vydrží celé léto venku bez problémů, podobně jako pardalisky se pasou i na obyč trávě. Nebojí se, je na co koukat, prostě top želva. Navíc nedělá žádný problém skupinový chov, naopak jsou daleko víc v pohodě, celá agrese dominantních samců spočívá pouze v pravidelném upevňování své pozice vůči ostatním, prostě bezva. Jen tak pro zajímavost, můj dominantní samec vždy každé ráno postupně každého člena skupiny převrátil, pouze jednou a bez jakékoliv jiné agrese, zato však všechny bez výjimky, celý den pak byl již v úplné pohodě a ostatní samci i samičky také. Také je zajímavé, že se u něj takové chování projevilo pouze ve venkovním výběhu, v zimě v terku jen zcela výjmečně. Také berte v úvahu, že vycházím z relativně malého počtu zvířat, ale stejně alespoň něco, rozhodně mohu doporučit.
To je on
subadult
Tak to jsem teď na ty radiaty úplně natěšený. Ale ještě si budu muset pár let počkat, než na ně našetřim.
Cuory amboinensis mám teď taky, ale to jsou od galbinifronsek povahově úplně jiné želvy. Taky je mám akční až dost. Ty jsou jedny z těch bez kterých bych se neobešel.
Musím se trochu zastat Pyxisek -v určitém období je jejich aktivita skoro na úrovni hermanky. No ale třeba v současné době téměř nevylezou...
No sehnat se dá skoro vsechno (pro toho kdo na to má)to je fakt. Psammobatky (P.oculifer) za tuhle cenu nabízí francouzi z La ferme tropicale, bývají na snad pokaždé v Hammu a z vlastní zkušenosti vím, že se s nimi dá velmi dobře smlouvat, imho na 1800€ by se ukecat dali.
Ano , to jsou myslím oni...Nemohl jsem si vzpomenout na ten francouzskej název...Jinak bych měl v budoucnu zájem i o další druhy.Asi před rokem někdo nabízel P.tentorius veroxi - dva kusy "jen" za 1500 Euro kus,ale někdo byl rychlejší než já...
Psammobati jsou moc pěkný. Jak dlouho je máš? Jsou to náročný chovanci, nebo s nima jsou nějaký problémy?
Přidávám fotku mého oblíbence.
P. hilarii, to je tvůj? Zatím jsem viděl prodávat jen samce.
To je moje samice. Samce tady loni na burze prodávali maďaři. Trochu lituju, že jsem si jednoho nevzal, protože u všech co znám a hilaráky mají, tak převažují samice. Mám ale ještě 3 malý, tak doufám, že mi nějakej samec doroste.
želvy jsou to nádherné - jen velikostně už nad mými možnostmi
Velký jsou, ale považuju je za jedny z nejhezčích želv. Jsou to fakt sympaťáci.
Tady je jeden prcek:
Hilarii sú krásavci, škoda tých rozmerov. Sú nad môj veľkostný limit. Raritka, ktorú by som niekedy v budúcnosti chcel, je Glyptemys muhlenbergii. Kto ho vie, či vôbec bude na to niekedy šanca.
Pro Wufengg: Psammoše mám asi rok a půl a zatím naprosto v pohodě. Nároční jsou asi jako hermanky, jen je nutná důsledná izolace od jiných želv z důvodu možného přenosu chorob... http://img510.imageshack.us/my.php?image=elvyvbh07 4jk6.jpg
Proč to vše nevložíš do jednoho příspevku a odkazy nevložíš do tagu img?
Subadultní A.r. s blbou náladou v zimovišti
Ty radiáty jsou krásný. Začínám trpět, že žádnou zatím nemám.
Sternotherus carinatus - samec, toho už nemám, ale byl moc pěknej.
Tento stav "utrpení" velice dobře a důvěrně znám Jsem schopen trpět nad každou pěknou skupinkou želv které nemám (a těch je ). Přitom třeba zrovna u radiát je to tak zbytečné. Chovatelské postupy jsou známy, odpovídající prostředí dokáže zajistit téměř každý, škoda že byrokracie znemožňuje rozšíření druhu jako takového a udržuje ceny na takové úrovni, že se průměrnému českému chovateli protáčejí panenky. Zrovna radiáty je klasický příklad toho, jak necitlivě prováděná ochrana může být ohroženému druhu nebezpečná. Ještě klika, že EU není celý svět, to by se stále uvádělo, že A.r. přežívá v počtu posledních 500ks, jako za dob před 20-30lety.
pro Cheert: Vložil bych to do jednoho příspěvku,ale vůbec netuším jak se to dělá.Četl jsem i návod,ale jelikož jsem na počítače značně tupej tak toto je maximum,co se mi podařilo vykoumat. Jo a co je tag o tom nemám vůbec tušení...
Asi bude hlavní problém,že nejsi registrovaný uživatel,ale anonymní. Po registraci by neměl být žádný problém
Vidím KHore,že Vám radiaty také lehce pyramidují...Mám stejný problém.Ať dělám co dělám u mně je to stejné.Teď jsem ve stadiu,že ta roční mláďata každý večer zahrabávám do vlhkých hoblin.Jsem zvědavej zda to pomůže ikdyž mám podezření,že konkrétně u radiát bude zakopaný pes někde jinde než ve vlhkosti substrátu...
Fakt je, že by to mohlo být lepší. Nicméně i v totožných podmínkách je jedna želva na jedničku a jiná na trojku. Metabolismus prostě u každého kusu pracuje trochu jinak, navíc i radošky v přírodě nejsou vždy úplně hladké. Ten zakopaný pes je v celém souboru příčin, nejen ve vlhku. Zcela jistě se na tom podílí i příliš výživná potrava a následný rychlý růst. Alespoň podle mě, teda. Radošky ale ještě jdou, větší oříšek jsem měl s tornierkama, to mě trvalo opravdu dlouho než jsem byl spokojen. Několik generací se mě povedlo docela zmršit Kupodivu problém je i s T.h.h to je tedy taky oříšek se kterým docela válčím a to si troufám tvrdit, že T.h.b. mám zmáknuté. Tohle už docela jde.
A co tahle krasavice? Zatím mládě (mláďata) a přiznávám, že včera jsem ji viděl snad poprvé živou.
Tak si nad tím lámu hlavu o jaké želváky jde. Co takhle malá nápověda? Třeba odkud pochází.
Vyšší polohy Vietnamu. Baští hlavně houby.
Tak co teda Manouria impressa?
Kde jsi se dostal k živým impressám? Vypadá to na odchov v zajetí, slyšel jsem ,že už se to v Evropě někomu podařilo.Také už jsem měl to štěstí a asi patnáct živých kusů jsem viděl...Ovšem bylo to mimo Evropu.
Jednou je nabizela i farma Python.
Jj. Manouria. Nejsou moje, 3 mláďata z odchovu mají v pražské zoo, akorát si za boha nevzpomenu, od koho.
impressy od Pythonu jsem videl, meli 3 dospelé páry a jeden skoncil v Prazské ZOO. Samec uhynul do týdne, samici tam meli pres půl roku. Co sem slysel tak nakonec uhynuly vsechny.
Chováte nekdo nejakou Kinixysku? nebo choval? Vidávám je na burzach v Ostrave a docela me i lakaji. Cena je take docela lidova:) Jinak vsem docela zavidim, krasne zelvy. Ty radiaty...slintám. Geoemydy ... ach..
Přikládám sice ne raritku, ale málo chovaný druh. Asi bude jednodušší uhodnout o jakou želvu jde než tu impressu.
Phrynops hilari? - doufam, ze jsem tu latinu neskonil, nemam po ruce zadnou book
Nene, mrkni výš, tam fotky hilaráků jsou. Tohle je jejich dost blízkej příbuznej, ikdyž teď už má vlastní rod.
TAK CO TO JE?
Batrachemys raniceps
tak to ani nevim, ze existuje
V dospělosti jsou dost podobný Phrynops nasutus, který nedávno dovezl Jahoda. Celkem odolný, nenáročný želvy, akorát taky trochu větší.
petrmed: Já se už dlouho chystám na Kinixis erosa, loni je nabízel Jahoda, ale než jsem schrastil finance na aspoň 5 kusů, byly pryč. Nabízel je za 2.500,- což není moc, ikdyž jde o import. Jinak erosy nikdo nemá, i v Německu je to problém - spíš se chovají K. belliana.
A copak se nepozdává... Jinak - první rozmnožení Manouria impressa v Evropě se podařilo Viktorovi Mislinovi ve Švýcarsku, na netu se dá najít článek (bohužel v němčině). V příloze něco z mých odchovů.
Dobry den, četl jsem Vas clanek ve Faune. Parada, ty R. p. manni jsou senzační. Gratuluji k odchovu. Co jsou to za zelvy spolu s R.p.m.?
Jsou to elongaty?
Ano, jsou to elongaty. Protože je tu už ukazoval Sysel, nebylo nutné nosit moc dříví do lesa. V příloze je, jak může taky vypadat zvíře, když "vyhoří" ovládání termostatu a teplota dlouhodobě překračuje přes 31 - 32 °C.
Ty "paštítky" jsou zajímavé. Vy chováte i Mauremys annamensis, že? Nevlozil by jste taky nejakou fotku, pls?
Tak zase úplná raritka to není ale nicméně až tak moc lidí ji nechová
to je nádhera Na ni máš v obyváku rybník ne?
Tak rybník zrovna ne ale měl jsem na ni akvárium 170*80*70 ted už ji nechovám ale chtěl bych s tím zase jednou začít až bude více místa a taky financí jinak na fotce je samec ti jsou vždy větší a není nenormální těch 70-100 kg v dospělosti ,jinak na fotce má 16 kg a má 9 let vypiplal jsem ji od malička tak cca 3 cm karapax (na fotce s tím žlutým pozadím má asi rok a cosi ) a poslední fotka asi 6 -7 let
Byl jsme požádán o fotky Mauremys (Annanemys) annamensis. Nejsou sice z nejlepsich, ale tady jsou...
Ahoj ,,,Tady muzu pridat Svojeho Nejvetsiho Speka Dogania subplana:) uz mam jenom 1.0....Tak shanim kde se da samici....Bohuzel on ji zabil..... Potom taky ponekdu vzacne Staurotypus salvinii:)Dale Emydura subglobosa...A na konec Phrynops Hillari...Jeste sem mozna casem prilozim Karetky:)
Tak ty jsou nadherne. Jednou si je snad taky dopreju Jak dlouho je mas, kolik jich chovas a jak se ti s nimi dari?
Moc pěkný. Kdybys měl náhodou samce na prodej dej mi prosím vědět, měl bych o něj zájem. Případně i o pár.
Trochu opráším toto zašlé téma svými novými přírůstky Mauremys annamensis
Chovám v současnosti už jen trio, bohužel je sourozenecké (minimálně tátu mají stejného), velikost želv je aktuálně něco přes 10 cm. Měl-li by někdo samce na výměnu ať se mi ozve:)
Přišel mi do emailu link na sice raritky, ale ne podle mého gusta. Mě se většina albínů moc nelíbí, ikdyž jsem na fotkách viděl i pár jedinců, kteří špatně nevypadaly. Tak schválně mrkněte na albíny na tom linku. Co vy na to? Líbí či nelíbí?
Některé docela ujdou, ale IMHO obecně je potřeba tento trend ochuzování genotypu nepodporovat.
Tohle není přímo rarita ve smyslu v jakém je vlánkno vedeno, ale je to zajímavost: Želví a slepičí vejce :
želví je pochopitelně to špinavé od hlíny, mají na gram stejnou hmtnost (z hlavy nevím, ale okolo 60g). To slepičí je standardní slepičí vejce koupené v obchodě, žádné liliputí. Vejce je od I.elongata sneseno v prosinci 2009.
Ty albinotické Chelydry se mi docela líbí a myslím si, že by to ve venkovním jezírku vypadalo efektně. Respektive šli by vidět
Tak asi zacnu sam ze sveho archivu. Predem chci ale rici, ze jsem z druhu na fotkach choval chvili jen T. g. nabeulensis.
Tak dám sem foto jedné vodní želvy z Thajska. Určíte to co to je?
Dogania subplana ?
kožnatka čínská, myslím
V Thajsku se myslím navyskytují, pokud to bylo foceno někde na farmě, pak by to mohla být P.sinensis.
Neeee bylo to foceno normálně v přírodě v jednom potůčku v provincii Krabi.
To odpovídá té D. subplana.
je to stopro D. subplana
Pdlemeho nazaru to neni Dogania subplana ze 2 duvodu..Mam ji doma takze to muzu posoudit za 1.ta nase uz je taky dospela a nema oranzove tecky na krku(mladata maji site oranzovy krk. a za 2.Dogania subplana je v českém názvu jako Kožnatka světlooká na krunyri ma ta nase 6 svetlejsich tecek..Tato to nemá...Podlemeho se jedna o nejakou podobnou koznatku ale jmeno nevim.
Nemůžeš sem hodit její fotku. Rád bych se na ní mrknul.
Upozorňuji na drobnou, ale častou chybku Geoemyda - google s tím má pak problémy.
Hugo, ty máš erosy?
Ty jsou můj další cíl
Není to spíš spenglerka? Jsou to dravci, co to žere?
"Hnusnýho" španělskýho slimáka. Většině želv se tito slimáci po čase přežerou, spenglerkám ne.
erosy? ??? Ne. Na obrázku je spenglerka.
Tak jsem slepej a zabedněnej k tomu Neměl bych tolik pracovat
Dik za opravu latiny Hugo, stydim se
Kolik mas tech spenglerek? A odkud? Kdysi je nabizela fa Python. Napis nejake info jak je chovas atd atd
Momentálně jen mladej pár.
Chov je standardní, vysoká vlhkost a nízké teploty s nočním poklesem. Problémy jsou asi hlavně u importů, ale to platí obecně u všeho. Odchov zatím nemám.
A odkud jej mas? Odchytovky nebo odchov? A takova klasicka otazka- za kolik? Odchyty byly kdysi okolo 2tis. ale ted se tyto zelvy pry nesmi vyvazet (asi aby činani meli co žrá.. pardon jíst).
Odchyt - ještě než byly v CITES III tomu odpovídala i cena.
Špekama bych to asi nenazval, ale tady jsou některé moje želvy ( z těch méně často chovaných):
Malacochersus tornieri:
Indostestudo elongata dospělé:
odchov:
Geochelone chilensis:
spenglerky uz bohuzel nemam, ale mozna nekde vyhrabu starsi fotky...
Omlouvám se za spam ve vlákně, ale jak se, Sysle s chilensiskami daří? Vím, že kdysi tu bylo vlákno, když sis je pořídil a jsou celkem oříšek...
Chilensisky mám od předloňského září (necelý rok a půl).Zatím s nima není žádný problém, největší má cca 0,5kg. Pohlaví zatím nedokážu určit. Uvidíme jak to bude dál.
Jj, držím palce. Jinak jsem je viděl pouze v ZOO Zlín, kde maj už celkem velký kousky. Tak ať to dopadá
Krasne zelvy, vzdycky obdivuju tvoje odchovy na ifaune:)
Mohl bys trochu rozvest ty spenglerky? jak se s nimi darilo, byl odchov? Dik.
Spenglerky jsem měl importované a dopadly špatně....
Jak dlouho vydržely a jaká byla příčina úhynu?
Tak já tyhle želvy určitě nepovažuju za raritku, ale vzhledem k tomu, že už pár let marně sháním další, skoro tomu začínám věřit. Omlouvám se, za kvalitu fotek, foceno včera v noci, když jsem dojel z práce - na houby světlo...tak kterápak to je Mauremys?
Kdo zjistí co je špatně na spodní fotce, má u mě
M.rivulata.
Jak špatně? Jako že je na fotce pár z odlišných druhů?
JJ, vpravo je samec rivuláty, ke kterýmu se nedá sehnat samice a vlevo blízká příbuzná...
M.caspica? Podle čeho rozlišuješ M.caspica a M.rivulata? Znáš původ zvířat.
Jo, je to caspica. Na téhle fotce to jde poznat pouze podle rozdílu ve zbarvení na krku. Rivulaty jsou mnohem tmavší, skoro do černa, s bílými pruhy, kdežto caspicy jsou spíš šedé a bílé pruhy tudíž nejsou tak kontrastní. Nejlíp je to poznat právě na té "rolovací" kůži na krku. Jinak ještě podélné pruhy na krku se u rivulat na bradě rozdrobí do takových klikiháků (na první fotce je to trochu vidět), u caspic jdou pruhy trošku dál. No a ta naše rivulata má černé oko, zatímco caspica má duhovku světlou, což na té fotce samozřejmě nejde vidět. Zkusím ty rozdíly nafotit.
EDIT:
původ bohužel neznám - rivulatu jsem koupil před lety v Olomouci ve zveráči, nejspíš ji někdo dovezl kdovíodkud a tam se jí zbavil. Caspicu jsem koupil na podzim na burze od BARu, přičemž jsem neměl dost peněz na víc kusů (jel jsem i pro něco jiného) no a na další burze už je neměli. Ale vozí je relativně často, tudíž tam jsem optimistický...i co se dohledání lokality týká.
Na rivulaty nejlíp do Turecka ,v Dalamanu jich byla spousta
Našel jsem fotku z léta, tak schválně co je toto za druh
No, tváří se jako caspica, ale určitě to bude chyták, takže tipuju M. leprosa zizi.
Podle lokality (pobřeží Sýrie) by to měla býl izolovaná populace M. rivulata.
Hmm, tak vyplňuju další mezeru Na rivulatu bych to netipoval ani náhodou
Já taky ne, ale věřím zkušenějším. Mimochodem v poslední Živě vyšel článek o evropských Mauremyskách, akorát jsem ho někam založil.
Kteréžeto číslo? Jestli se dá ještě sehnat, docela by mě to zajímalo.
Bylo to v poslednim z min. roku 6/2008
Tak pětka to byla.
Uz je to dlouho, vydrzely skoro pul roku. Příčiny úmrtí dle pitvy, všelijaká havěť v játrech i jiných orgánech, neúčiné léčení metronidazolem.
Zdravím, pridám aj ja pár svojich
Chelodina mccordi
chelodina gunaleni
To miro293: Muzes neco napsat k tem tvym dlouhym krkum? Kolik jich mas a jakeho jsou pohlavi a jak jsou stare? Taky nejake mam, tak jsem zvedavy.
Je to zajimave tema tady, ale mam problem. Chtel jsem sem taky pridat nejake fotky, ale protoze sem nelezu tak casto, nepamatuju si tagy, kterejma to tu zobrazit a po marnym patrani po navodu nekde tady jsem to vzdal. Driv tu nekde nahore byl, ale ted to nemuzu najit. Uz jsem tu driv nejake zabrazoval, ale kdyz jsem si chtel vlezt do sveho stareho prispevku a zkopirovat to, tak to nejde chybi mi funkce upravit. Je to tady fakt blbe napsany, nevim kdo to forum psal, ale mohly by tu fungovat alespon standartni funkce co jsou na jinych forech. Nefungujou tady ani citace. Prosim tedy moderatory zda sem zas nekam do rootu muzou dat navod a davam v uvahu jestli by se nedalo tohle forum zjednodusit pro uzivatele.
není to težké, napíšeš adresu kde máš fotku tu označíš a zmáčkneš tlačítko viz obrázek ( tím se automaticky vyplní tagy) s citací je to stené akorát použiješ jinou ikonu...
Jinak ohledně dlouhokrček, nechcete někdo založit solo topic? Chystam se po letech hovu such. želv rozšířit chov o vodní. Zatím si jen pořídím akvárium do práce cca 120*45*45, je nutné aby alespoň trochu slušně vypadalo, přemýšlím o Clemmys guttata nebo o některých dlouhokrčkách.Rád bych si přečetl něco bližšího.
To wufeng: Aké chelodiny máš doma ty?
Ja mám zatiaľ 2 kusy chelodina mccordi a 2 gunaleni. Obidve mccordi sú bohužiaľ samce, staré asi 2,5 roka, veľkosť 15 a 13,5cm. Už som začal pracovať na zháňaní samíc a ked to pôjde dobre, snáď sa mi ich podarí tento rok zohnať. Problém pri nich je, že je to dosť úzkoprofilový tovar, keďže sa liahnu hlavne samce.
Gunaleni mám 2 veľké okolo 13cm, kupované boli ako pár, ale tým si nie som istý. Jedna je určite samec, druhý kus je zatiaľ neistý, osobne si mylsím, že aj to bude samec... Tiež sú mladé, mohli by mať okolo 4-5 rokov. Keď budú vpľné peniaze, prikúpim k nim ešte nejakú samicu.
Okrem nich ešte chovám skupinu 2.5 emydura subglobosa a samca Trachemys scripta scripta, ale tie za raritku nepovažujem.
Ináč, vkladanie fotiek je tu jednoduché, ak máš niekde na nete fotoalbum, stačí sem vložiť img kód s linkom na konkrétnu fotku
Já mám doma subadultní pár Chelodina mccordi 14 a 16 cm.
pak dvě malé Chelodina reinmanni a dva malé křížence Macrochelodina rugosa (Chelodina siebenrocki) x Chelodina reinmanni.
foto: Chelodina reinmanni nahoře a kříženci dole
Chelodina reinmanni
kříženci
Držím palce ať samici seženeš, kdybys věděl o nějaké navíc měl bych taky zájem. Alespoň ještě jedna by se mi hodila. Gunaleni bych chtěl taky, ale zatím čekám, cena už sice šla dolů, ale furt je to ještě dost. Taky Chelodina novaeguineae mě zajímá, ale těch je nějak málo a zatím jsem žádné volné nepotkal.
Ještě mám nějaké další želváky, ale foto kdyžtak přihodím příště.
pekné kúsky Kde sa ti vlastne podarilo zohnať ten párik mccordi a ak to netajíš, na koľko ťa vyšli?
Pridám ešte pár ďalších
Emydura subglobosa
maskovaný partizán
S těma to byla náhoda. Nějakej němec je prodával v Praze na burze za 110 éček. Byly to úplný prckové a náhodou se z nich vyklubal párek. Kdyby ses náhodou zbavoval jednoho samce, dej mi vědět možná bych ho vzal. Potřeboval bych cizí krev do chovu.
Tak to si mal poriadne šťastie, pretože z prckov je drvivá väčšina samcov... Tíško závidím Samca sa zbavovať určite nebudem, rád by som sa dostal k dvom samiciam a mal 2 páry. Človek nikdy nevie, čo sa môže stať a rezerva sa vždy hodí. Ak by som ho dával preč, tak jedine na výmenu.
pro miro293: Mrkni na terraristik.com, nějakej rakušák tam nabízí 3 samice mccordi. Třeba by to stálo za pokus.
ďakujem, našiel som to. Tie korytnačky sú odchyty z prírody v európskych chovoch od roku 1980, takže sa budem orientovať iným smerom. Kto ho vie, aké sú vlastne staré.
Pěkné, čím se liší Ch.gunaleni od podobných dlouhokrků např. Ch. novaeguineae či Ch. longicollis
Díky, nějak jsem to tu přehlédl. Hledal jsem to tam, kde to bylo dřív a nemohl nic najít.
Nejpodobnější jsou s Ch. novaeguineae. V mládí mají Ch. gunaleni bílý čumák a měly by být v dospělosti (samice) větší.
V popisu od McCorda je vidět že i staří jedinci ten bílej nos mají, ale třeba dospělý pár co má můj kamarád tak to bílé zbarvení nemá.
Otázkou je, jestli si opravdu zaslouží popis jako samostatný druh.
popis Chelodina gunaleni je tady:
http://www.iucn-tftsg.org/wp-content/uploads/file/ Articles/McCord_and_Joseph-Ouni_2007a.pdf
Velikosti jsou pěkně vidět tady na fotce:
Více fotek tady:
media.php
pro Sysel:
S Clemmys guttata zkušenost nemám, ale taky po nich pokukuji. Kdybys náhodou narazil někde na víc mladých za rozumnou cenu, dej mi prosím vědět, pár bych jich vzal.
Pokud se ale rozhoduješ mezi nima a mezi dlouhokrkama, tak bych zvolil nejdřív ty druhý. Mám je asi rok a půl a úplně mě odrovnaly. Jsou to fakt zajímavý želvy. Zajímají mě tedy jen skupiny kolem Chelodina novaeguienae a Ch. mccordi. Macrochelodiny se mě nelíběj a jsou už na mě moc velký. Pokud bys šel ale do nich, tak bych to akvárko udělal vyšší. Jsou to výborný plavci a rádi plavou.
C.guttata jsem viděl v Hammu, prodávali tam uplně mrňavé snad 2,5cm karapax a cena nebyla nijak děsivá, nepamatuju si přesně, ale snad 30€.
Cena v posledních letech rychle klesala, ale myslím, že se stále pohybuje kolem 100E
Za třicet by to bylo nádhera, ale taky jsem viděl inzerát zatím nejlevnější za 80 éček.
Taky jsem na ně v Hammu koukal měli je tam Glades Herp Farm.
turtles.htm
cenu si presne nevybavuju, doma zkusím projet fotky jestli to tam neni, ale sto % byla jenom v řádek desítek € .
Rozdiely medzi druhmi rocu chelodina sú často v pomere strán jednotlivých štítkov karapaxu a tiež vo farbe. Tá sa však vekom mení, mláďatá vyzerajú často ináč, ako dospelé jedince. Je celkom možné, že sa niektoré druhy v nasledujúcich rokoch stanú poddruhmi iných, prípadne budú nanovo preklasifikované niekam úplne inde... Keď vezmeme do úvahy, že mccordi bola popísaná v roku 1994 a gunaleni dokonca v 2007, je jasné, že to celé ešte nie je uzavreté.
Máte to chlapi opravdu pěkné radost podívat.
2 Khor: Kampak zmizeli Tvé fotky ?
http://img228.imageshack.us/my.php?image=psammobat ikrmen084rx4.jpg
http://img228.imageshack.us/my.php?image=psammobat ikrmen081vj8.jpg
http://img216.imageshack.us/my.php?image=psammobat ikrmen072er2.jpg
Ta radiata i pyxiska moc pěkný, ale kde jsi vzal ty psammobatesky ?
Sysel
Nějak mě přestali připadat vhodné do želvích raritek, tak jsem to raději smáznul.
Prostě mě připadá vždy nejúžasnější to co mám krátce i když se o raritku vůbec nejedná.
Pokud by jsme to brali takhle, tak tady žádné fotky za chvíli nebudou :)
Nehledě na to, že bahenky u nás raritkou určitě jsou, sem s nima :)
Ale jsou to mrchy plaché...
Co je ten prcek dole?
Emydura subglobosa
No, nevím, jak jsem viděl, tak fotím, vzhledem k místu (malý rybníček vedle říčky Strumica) může jít o bahenku nebo rivulátu. Bohužel ten letmý pohled a z mostu byl všechno, co mi dopřály. Mám pocit, že naživo jsem ji viděl taky jako bahenku, ale na tý fotce moc nevypadá.Ovšem vzhledem k pozici, zakryté hlavě a vzdálenosti, fakt netuším. Možná ta fotka zkresluje víc než by bylo vhodné, zdá se mi jako by měla na krku kresbu, ale třeba to byl jen nalepený suchý lístek nebo nevím. Tenkrát jsem byl přesvědčen, že tam byla dospělá bahenka a mládě bahenky.
Taky bych se přimlouval, ať se ty fotky bahenek sem vrátí. Byly to krásný kousky a vůbec bahenky jsou super. Před lety jsem taky nějaké měl a teď se mi po nich úplně zastesklo.
tiež som rozmýšľal o orbiculariskách, je to taký môj malý sen. Pokým však nebude dom, nebudú asi ani oni. V byte ich už nemám kam dávať
KHore prostě sem ty orbicularisky nakul zpátky! :)
Jinak z těch fotek jsem uplně vedle, krásný kousky.
Tak dobře, jsem rád, že nejsem sám komu se líbí i relativně běžná zvířata stejně jako ta nedostupná.
Už jsem si kolikrát uvědomil, že se člověk někam pachtí, shání téměř nemožné a když to sežene, tak za nějakou dobu zjistí, že třeba pyxiska je oproti obyčejné hermance strašně nudné zvíře. Taky se to někomu stává?
Já to moc nerozlišuji jestli to jsou raritky nebo ne. Mám některý míň dostupný zvířata, ale mám i třeba chovnou skupinu běžných Sternotherus odoratus. Spíš si k těm zvířatum musím vypěstovat nějaký osobnější vztah. Jak se to stane nemám tucha. Jsou druhy, které prostě musím mít a nějak jsem to tušil už když jsem je scháněl. Pak jsou další, který jsem chtěl, ale pak mě nijak nevzaly a dal jsem je pryč. Mám radši aktivnější zvířata. To co vám přišlo u pyxisek mě třeba přišlo u Cuora galbinifrons. Když jsem konečně jednu sehnal, byla furt zalezlá a nic s ní nebylo. A tak to bylo i u jiných. Jednou jsem podleh matamatě, ale to je ležák a časem mě to přestalo bavit a tak to bylo i u spousty jiných.
Jednou bych rád zkusil radiatu. Jak je to s nima? Má cenu se do nich pouštět, nebo vám přijdou taky nudný?
Já jsem se na C. galbinifrons tak dlouho chystal, až jsem je prošvihl. Dodneška toho lituju. Dříve relativně dostupná želva se stala v podstatě nesehnatelná v okamžiku kdy se EU rozhodla, že je lépe když ji sežerou
Číňani, než když se jí pokusí pár nadšenců rozmnožit. Ale vaše zkušenost je zajímavá, protože skupina C. amboinensis, které jsem měl, tak to byly želvy aktivní až moc, neustále jsem řešil potrhané krky u samiček a nejen to, celkově byly akční, člověk by automaticky předpokládal že u Cuor to bude podobné.
Radiaty jsou ale úžasná zvířata, odolná, akční, vydrží celé léto venku bez problémů, podobně jako pardalisky se pasou i na obyč trávě. Nebojí se, je na co koukat, prostě top želva. Navíc nedělá žádný problém skupinový chov, naopak jsou daleko víc v pohodě, celá agrese dominantních samců spočívá pouze v pravidelném upevňování své pozice vůči ostatním, prostě bezva. Jen tak pro zajímavost, můj dominantní samec vždy každé ráno postupně každého člena skupiny převrátil, pouze jednou a bez jakékoliv jiné agrese, zato však všechny bez výjimky, celý den pak byl již v úplné pohodě a ostatní samci i samičky také. Také je zajímavé, že se u něj takové chování projevilo pouze ve venkovním výběhu, v zimě v terku jen zcela výjmečně. Také berte v úvahu, že vycházím z relativně malého počtu zvířat, ale stejně alespoň něco, rozhodně mohu doporučit.
To je on
subadult
Tak to jsem teď na ty radiaty úplně natěšený. Ale ještě si budu muset pár let počkat, než na ně našetřim.
Cuory amboinensis mám teď taky, ale to jsou od galbinifronsek povahově úplně jiné želvy. Taky je mám akční až dost. Ty jsou jedny z těch bez kterých bych se neobešel.
pro Sysla: Psammobati se sehnat občas dají.Nedávno je nabízel jeden obchodník z Francie asi za 2450 Euro.Měl ale asi jen samce. Jinak ty ceny bývají vyšší - viděl jsem až 4000 Euro za kus.
http://img216.imageshack.us/my.php?image=psammobat ikrmen053fx6.jpg
Musím se trochu zastat Pyxisek -v určitém období je jejich aktivita skoro na úrovni hermanky. No ale třeba v současné době téměř nevylezou...
No sehnat se dá skoro vsechno (pro toho kdo na to má)to je fakt. Psammobatky (P.oculifer) za tuhle cenu nabízí francouzi z La ferme tropicale, bývají na snad pokaždé v Hammu a z vlastní zkušenosti vím, že se s nimi dá velmi dobře smlouvat, imho na 1800€ by se ukecat dali.
Ano , to jsou myslím oni...Nemohl jsem si vzpomenout na ten francouzskej název...Jinak bych měl v budoucnu zájem i o další druhy.Asi před rokem někdo nabízel P.tentorius veroxi - dva kusy "jen" za 1500 Euro kus,ale někdo byl rychlejší než já...
Nabeulensisky...http://img231.imageshack.us/my.php?image=psammobat ikrmen049al2.jpg
A pak že jsou Psammobati vybíraví v potravě...
http://img88.imageshack.us/my.php?image=psammobati krmen060ob3.jpg
Psammobati jsou moc pěkný. Jak dlouho je máš? Jsou to náročný chovanci, nebo s nima jsou nějaký problémy?
Přidávám fotku mého oblíbence.
P. hilarii, to je tvůj? Zatím jsem viděl prodávat jen samce.
To je moje samice. Samce tady loni na burze prodávali maďaři. Trochu lituju, že jsem si jednoho nevzal, protože u všech co znám a hilaráky mají, tak převažují samice. Mám ale ještě 3 malý, tak doufám, že mi nějakej samec doroste.
želvy jsou to nádherné - jen velikostně už nad mými možnostmi
Velký jsou, ale považuju je za jedny z nejhezčích želv. Jsou to fakt sympaťáci.
Tady je jeden prcek:
Hilarii sú krásavci, škoda tých rozmerov. Sú nad môj veľkostný limit. Raritka, ktorú by som niekedy v budúcnosti chcel, je Glyptemys muhlenbergii. Kto ho vie, či vôbec bude na to niekedy šanca.
Pro Wufengg: Psammoše mám asi rok a půl a zatím naprosto v pohodě. Nároční jsou asi jako hermanky, jen je nutná důsledná izolace od jiných želv z důvodu možného přenosu chorob...
http://img510.imageshack.us/my.php?image=elvyvbh07 4jk6.jpg
I.elongata
http://img185.imageshack.us/my.php?image=tera003gq 1.jpg
A ještě nějaké radiaty...
http://img440.imageshack.us/my.php?image=vp097zf0. jpg
Pyxisky v teráriu...http://img141.imageshack.us/my.php?image=vp093li8. jpg
Proč to vše nevložíš do jednoho příspevku a odkazy nevložíš do tagu img?
Subadultní A.r. s blbou náladou v zimovišti
Ty radiáty jsou krásný. Začínám trpět, že žádnou zatím nemám.
Sternotherus carinatus - samec, toho už nemám, ale byl moc pěknej.
Tento stav "utrpení" velice dobře a důvěrně znám Jsem schopen trpět nad každou pěknou skupinkou želv které nemám (a těch je ).
Přitom třeba zrovna u radiát je to tak zbytečné. Chovatelské postupy jsou známy, odpovídající prostředí dokáže zajistit téměř každý, škoda že byrokracie znemožňuje rozšíření druhu jako takového a udržuje ceny na takové úrovni, že se průměrnému českému chovateli protáčejí panenky. Zrovna radiáty je klasický příklad toho, jak necitlivě prováděná ochrana může být ohroženému druhu nebezpečná. Ještě klika, že EU není celý svět, to by se stále uvádělo, že A.r. přežívá v počtu posledních 500ks, jako za dob před 20-30lety.
pro Cheert: Vložil bych to do jednoho příspěvku,ale vůbec netuším jak se to dělá.Četl jsem i návod,ale jelikož jsem na počítače značně tupej tak toto je maximum,co se mi podařilo vykoumat. Jo a co je tag o tom nemám vůbec tušení...
Asi bude hlavní problém,že nejsi registrovaný uživatel,ale anonymní. Po registraci by neměl být žádný problém
Vidím KHore,že Vám radiaty také lehce pyramidují...Mám stejný problém.Ať dělám co dělám u mně je to stejné.Teď jsem ve stadiu,že ta roční mláďata každý večer zahrabávám do vlhkých hoblin.Jsem zvědavej zda to pomůže ikdyž mám podezření,že konkrétně u radiát bude zakopaný pes někde jinde než ve vlhkosti substrátu...
Fakt je, že by to mohlo být lepší. Nicméně i v totožných podmínkách je jedna želva na jedničku a jiná na trojku. Metabolismus prostě u každého kusu pracuje trochu jinak, navíc i radošky v přírodě nejsou vždy úplně hladké. Ten zakopaný pes je v celém souboru příčin, nejen ve vlhku. Zcela jistě se na tom podílí i příliš výživná potrava a následný rychlý růst. Alespoň podle mě, teda. Radošky ale ještě jdou, větší oříšek jsem měl s tornierkama, to mě trvalo opravdu dlouho než jsem byl spokojen. Několik generací se mě povedlo docela zmršit Kupodivu problém je i s T.h.h to je tedy taky oříšek se kterým docela válčím a to si troufám tvrdit, že T.h.b. mám zmáknuté.
Tohle už docela jde.
A co tahle krasavice? Zatím mládě (mláďata) a přiznávám, že včera jsem ji viděl snad poprvé živou.
Tak si nad tím lámu hlavu o jaké želváky jde. Co takhle malá nápověda? Třeba odkud pochází.
Vyšší polohy Vietnamu. Baští hlavně houby.
Tak co teda Manouria impressa?
Kde jsi se dostal k živým impressám? Vypadá to na odchov v zajetí, slyšel jsem ,že už se to v Evropě někomu podařilo.Také už jsem měl to štěstí a asi patnáct živých kusů jsem viděl...Ovšem bylo to mimo Evropu.
Jednou je nabizela i farma Python.
Jj. Manouria. Nejsou moje, 3 mláďata z odchovu mají v pražské zoo, akorát si za boha nevzpomenu, od koho.
impressy od Pythonu jsem videl, meli 3 dospelé páry a jeden skoncil v Prazské ZOO. Samec uhynul do týdne, samici tam meli pres půl roku. Co sem slysel tak nakonec uhynuly vsechny.
Chováte nekdo nejakou Kinixysku? nebo choval? Vidávám je na burzach v Ostrave a docela me i lakaji. Cena je take docela lidova:)
Jinak vsem docela zavidim, krasne zelvy. Ty radiaty...slintám. Geoemydy ... ach..
Přikládám sice ne raritku, ale málo chovaný druh. Asi bude jednodušší uhodnout o jakou želvu jde než tu impressu.
Phrynops hilari? - doufam, ze jsem tu latinu neskonil, nemam po ruce zadnou book
Nene, mrkni výš, tam fotky hilaráků jsou. Tohle je jejich dost blízkej příbuznej, ikdyž teď už má vlastní rod.
TAK CO TO JE?
Batrachemys raniceps
tak to ani nevim, ze existuje
V dospělosti jsou dost podobný Phrynops nasutus, který nedávno dovezl Jahoda. Celkem odolný, nenáročný želvy, akorát taky trochu větší.
petrmed: Já se už dlouho chystám na Kinixis erosa, loni je nabízel Jahoda, ale než jsem schrastil finance na aspoň 5 kusů, byly pryč. Nabízel je za 2.500,- což není moc, ikdyž jde o import. Jinak erosy nikdo nemá, i v Německu je to problém - spíš se chovají K. belliana.
Tak přidám taky nějaké ty M.impressa...Bohužel né moje.
http://img442.imageshack.us/my.php?image=na06074al 4.jpg
A ještě jedna....http://img211.imageshack.us/my.php?image=na06069ek 5.jpg
Ty fotky znam z ifauny, jsou z jizni Ciny, ze?
Erosy jsou nejvetsi, ja bych sel spis do tech bellian. Myslim, ze ty budou i nejsnaze chovatelne.
V Hammu jsem koukal na pekný subadultní párek belian a za docela slusnou cenu, ale nakonec jsem dotoho nesel...
Tak největší jsou, ale avizovaných 30 cm není ještě žádná míra Já naspořím a pak si je objednám u Jirky Krchova, říkal, že by je dokázal dovézt...
Věděl bych o jedný Kinixis homeana, případně skupině Heosemys spinoza. Měl by někdo zájem?
...takové to bylo pěkné vlákno
A copak se nepozdává...
Jinak - první rozmnožení Manouria impressa v Evropě se podařilo Viktorovi Mislinovi ve Švýcarsku, na netu se dá najít článek (bohužel v němčině).
V příloze něco z mých odchovů.
Dobry den,
četl jsem Vas clanek ve Faune. Parada, ty R. p. manni jsou senzační. Gratuluji k odchovu.
Co jsou to za zelvy spolu s R.p.m.?
Jsou to elongaty?
Ano, jsou to elongaty. Protože je tu už ukazoval Sysel, nebylo nutné nosit moc dříví do lesa.
V příloze je, jak může taky vypadat zvíře, když "vyhoří" ovládání termostatu a teplota dlouhodobě překračuje přes 31 - 32 °C.
Ty "paštítky" jsou zajímavé. Vy chováte i Mauremys annamensis, že? Nevlozil by jste taky nejakou fotku, pls?
Tak zase úplná raritka to není ale nicméně až tak moc lidí ji nechová
to je nádhera
Na ni máš v obyváku rybník ne?
Tak rybník zrovna ne ale měl jsem na ni akvárium 170*80*70 ted už ji nechovám ale chtěl bych s tím zase jednou začít až bude více místa a taky financí jinak na fotce je samec ti jsou vždy větší a není nenormální těch 70-100 kg v dospělosti ,jinak na fotce má 16 kg a má 9 let vypiplal jsem ji od malička tak cca 3 cm karapax (na fotce s tím žlutým pozadím má asi rok a cosi ) a poslední fotka asi 6 -7 let
Byl jsme požádán o fotky Mauremys (Annanemys) annamensis. Nejsou sice z nejlepsich, ale tady jsou...
Ahoj ,,,Tady muzu pridat Svojeho Nejvetsiho Speka Dogania subplana:) uz mam jenom 1.0....Tak shanim kde se da samici....Bohuzel on ji zabil..... Potom taky ponekdu vzacne Staurotypus salvinii:)Dale Emydura subglobosa...A na konec Phrynops Hillari...Jeste sem mozna casem prilozim Karetky:)
Ahoj,
ty salvinii mas od P. Šmeka?
Ahoj,,,Nene....Ty salvini jsou od pana Slavika tusim z Jiznich cech
mazlici
je korytnacka pismenkova a ozdobna to iste?? lebo jedno diewca vravi ze je to daco ine
Geoemyda spengleri
Tak ty jsou nadherne. Jednou si je snad taky dopreju
Jak dlouho je mas, kolik jich chovas a jak se ti s nimi dari?
Moc pěkný. Kdybys měl náhodou samce na prodej dej mi prosím vědět, měl bych o něj zájem. Případně i o pár.
Trochu opráším toto zašlé téma svými novými přírůstky
Mauremys annamensis
Chovám v současnosti už jen trio, bohužel je sourozenecké (minimálně tátu mají stejného), velikost želv je aktuálně něco přes 10 cm. Měl-li by někdo samce na výměnu ať se mi ozve:)
Přišel mi do emailu link na sice raritky, ale ne podle mého gusta. Mě se většina albínů moc nelíbí, ikdyž jsem na fotkách viděl i pár jedinců, kteří špatně nevypadaly. Tak schválně mrkněte na albíny na tom linku. Co vy na to? Líbí či nelíbí?
http://www.tomcrutchfield.com/2009/index.php?optio n=com_morfeoshow&task=view&gallery=4&Itemid=61
Některé docela ujdou, ale IMHO obecně je potřeba tento trend ochuzování genotypu nepodporovat.
Tohle není přímo rarita ve smyslu v jakém je vlánkno vedeno, ale je to zajímavost:
Želví a slepičí vejce :
želví je pochopitelně to špinavé od hlíny, mají na gram stejnou hmtnost (z hlavy nevím, ale okolo 60g).
To slepičí je standardní slepičí vejce koupené v obchodě, žádné liliputí.
Vejce je od I.elongata sneseno v prosinci 2009.
Ty albinotické Chelydry se mi docela líbí a myslím si, že by to ve venkovním jezírku vypadalo efektně. Respektive šli by vidět
Tak sa tiež pridám...