Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Týrání zvířat

Hodinu přemýšlím jestli vložit dotaz, protože mám strach, že mi nikdo neuvěří. Dnes kolem třetí odpoledne mi žena vracející se z nákupů vyděšeně hlásí:"Hele, venku je nějakej kluk a má kolem krku hada"¨. Vyletěl jsem z baráku a po chodníku kráčí klučina, tak dvacetiletej a fakt má "šálu" z Boa c. Vlastně ani nevím jak se to celé seběhlo, ale hada jsem mu vzal. Skočil jsem do auta a pádil do kanclu kde mám terka. Hada jsem zběžně prohlédl a šoupnul pod žárovku. Tomu klukovi jsem vrazil vizitku s tím, ať mi zavolá až dostane rozum. Co ale teď? Vlastně jsem někomu něco ukradl. To se pochopitelně nesmí. Jak jsem měl postupovat? V tom záchvatu vzteku jsem rád, že jsem mu hada jen vzal...:x:

No asi bych jednal jinak .. ale vlastně jsem rád .. že jsi udělal to cos udělal.
já bych ho maximálně seřval ... on by si řekl že jsem kokot a šlo by se domů .. takto jsi možná hada zachránil od bumbání horkého čaje a smrkání hehe ..

Číslo na něj sis v tom afektu asi nebral co :-) tak prostě čekej a on zavolá .. a jestli né tak CG k novémů přírůstku.

Dík za podporu, mám kapku výčitky z tý "krádeže" , ale nemohl jsem jinak. Máte někdo nápad jak v podobný situaci reagovat aby nebyla porušena litera zákona? Koho kontaktovat- policii,nejbližšího veterináře,inspektora ž.p.? Co když ten vůl mezitím odejde domu? Mám ho držet na ulici násilím a čekat než někdo přijede? To nelze-(omezování osobní svobody).Umíte si představit policajta jak na mě čučí, co jsem to za pitomce,kterej otravuje kvůli nějakýmu podělanýmu hadovi? Ach jo,ať to beru zleva, zprava...čert vem výčitky.

vubec se netrap, udelal si spravne, myslis si to ty i my ostatni, policati by to asi moc nechapali, ale to uz je jejich problem, zachranil si tyrane zvire, a to ze ho nekdo vystavoval umyslne jinym podminkam nez je k chovu potreba tyrani je podle me, bud v klidu a cekej co ten manik

jenze tou kradezi zachranil zivot zvireti ktereho majitel tyral

To je sice hezké, ale zákon pomatuje i na tu krádež... Tak snad to nebyl nějaký pěkně barevný hrozňa v ceně nad 5000... Myslím, že bys k soudu za dotyčného nešla, viď?

jenze u nas ve state pro to asi moc pochopeni nebude...

Možná dostane jen podmínku;-).

Nejspíš se to pako ani neozve a bude na nějakýho vola (promiň TEKA;-)), co mu sebral hada, nadávat v hospodě, morálně to je samozřejmě v pořádku, ale mohlo by to mít i nepříjemné popotahování a minimálně tu pokutu, ne-li třeba i podmínku. Každopádně plus je, že mu dal telefon a může se kdykoliv ozvat, když se neozve, tak tím líp.

Jak napsal Ondra, krádež je krádež! Je to trestný čin a nelze ho nijak obhajovat. Pokud mladík bude chtít, může k tomu klidně přihodit napadení (pochybuju, že hada odevzdal dobrovolně), nebo omezování svobody. Škoda jen, že b.c. už nejsou v nebezpečnych druzích, v tom případě by ohrožoval veřejnou bezpečnost... Prostě doufej, že to nebude chtít řešit soudně.

Jinak si ale udělal dobře. Čekat v tomhle počasí na kohokoli by pro hada bylo velmi nebezpečný.

Víte,jsme tady malý město a mě tu všichni znaj. Včetně těch tří policajtů co tu slouží. Neleká mě porušení zákona ani případná žaloba. K tomu nedojde,toho se fakt nebojim,ale...prostě takhle chovat se nemůžu ať semnou cloumá vztek sebevíc. Nicméně dobrá zpráva je, že hada jedu vrátit. Volali rodiče toho kluka,kupodivu hodně v klidu a skoro na mojí straně. Prej se chtěl jen vytáhnout před kámošema. No ,snad to neni past;-). Jedu se omluvit, zároveň jim domluvit a pak písnu jak to dopadlo.
Přesto: co v podobných případech dělat?

Neviděl bych to jako Krokodýl, dal jste mu vizitku - čili žádná krádež, maximálně odebrání týraného zvířete. Jednal jste správně, možná by stálo za úvahu rodičům tohoto "milovníka" zvířat vysvětlit, že případná kontrola z veteriny (popř. ČIŽP) by mohla znamenat poměrně mastnou pokutu. Třeba to zabere víc, než jen kázání o týrání zvířat, proti tomu jsou podobní lidé imunní. A na závěr - že jedete hada vrátit, to bohužel není až tak dobrá zpráva, ale bohužel víc nezmůžete. I tak díky, zachoval jste se stoprocentně správně.

jen tak pro zamyšlení, pokud ukradnu auto a nechám na jeho místě svojí vizitku, tak se nejedená o krádež? Zajímavá myšlenka. Tu kontrolu jim může nakecat, ale rozhodně tam nikdo nikdy nepůjde! Není to již nebezpečné zvíře (veterina) ani chráněné (ČIŽP), takže smůla. Ovšem to oni budou asi jen těžko vědět.

Hlavně že se vše vyřešilo.

Když budeš chytrý a řekneš, že si se jen chtěl svézt, tak se o krádež nejedná. V tom případě se jedná o neoprávněné (nedovolené) užívání cizí věci. V případě s hadem je to to samé. Museli by ti prokázat, že si věc (v tomto případě hada) vzal s cílem, obohatit se. Taky dost záleží na škodě. Do 5000 přestupek, nad 5000 trestný čin. Jinak myslím, že pokud se vše vyřešilo s rodiči, tak je vše v pohodě. Příště bych si to ale rozmyslel, ne vždy se to musí vyplatit. Pokud při šarvátce o hada proběhlo nějaké přetahování, strkání, výhrůžky, může se jednat dokonce o loupež, ale to už to asi moc rozvádím. Jinak, já bych udělal asi to samé;-).

Takže info o této kauze-
Had je v docela pěkným teráriu a zdá se v pohodě, klučina dostal pár rad a pochopitelně jsem jeho i rodiče postrašil pokutou,zákonem na ochranu zvířat atd. Nemaj páru o tom, že by to fakticky nemuselo fungovat, ale zabralo to. Co se týče porušení zákona z mojí strany. Jsem si plně vědom důsledků svojeho chování, páč jsem v zákonech školenej. Pár let mě to živilo.
Nechtěl jsem však řešit naplnění skutkových podstat trestných činů. Chtěl jsem vědět komu eventuelně volat, koho obeznámit s faktem, že někdo prokazatelně týrá zvíře. Jak to realizovat v praxi. Jak ho zadržet na ulici a přitom neomezovat jeho osobní svobodu? Chtít po něm telefon nebo občanku? Na to nemám ze zákona právo. Vyfotit ho? Nemusí s tím souhlasit, navíc fotka není právně vzato důkaz.
Prostě udělal jsem jen to, co mi velel zdravý rozum. Když potkám na ulici borce kterej kope do těhotný ženy, přerazím mu ruce, nohy a je mi úplně jedno, že můj postup bude neadekvátní a protiprávní.
Nemějte mě za nějakýho padoucha, fakt mě žralo svědomí, proto jsem sem psal.

Myslím, že v dnešní době je týrání zvířat nejen mediálně dost sledované, ale je sledované všeobecně i orgány činnými v tr. řízení. Zavoláním na 158 by si podle mne vůbec nic nepokazil, i když dost záleží na tom, kdo a v jaké náladě by na místo dorazil. Ale určitě by se tím někdo zabýval a mnimálně by klučinu i s hadem naložili, odvezli domů a dali řeč s rodičema. To je můj názor a já bych takhle postupoval. Ale to, že bych takhle postupoval já neznamená, že takhle postupují všichni. Můj předešlý příspěvek neber jako poučování, ale debata se rozjela trochu jiným směrem, než bylo myšleno.

Chápejte, potkám kluka s hadem kolem krku. Budu slušnej a řeknu: "Vydrž chlapče, týráš zvíře takže na tebe zavolám policii". Kluk mě pošle do....a půjde pryč. Budu čekat na policajty a pak jim řeknu, že jsem viděl to a to a že ten kluk odešel. No uznejte, že to nemá moc nadějí na úspěch.

To máš absolutní pravdu a vůbec se s tebou nepřu o postup, jakým si to udělal. Já bych se zachoval úplně stejně jak s hadem, tak v případě, který si uvedl s frajerem co mlátí ženskou. Jinak to ani nejde. Ale nějak mne nenapadá žádný jiný postup, kterým by se podobná věc dala řešit okamžitě a bez možných problémů, které by následovaly.

U toho hada bych to viděla na posmrtnou křeč, u ryb teda nevím. Shlédnutí podobných věcí ze mě dělá evropocentristu a rasistu:( (I když ne že by u nás lidé nebyli schopní horších věcí z mnohem méně nižších pohnutek, jako je naplnění vlastního žaludku.)

No, uprimne - jak jinak a rychleji toho hada zabit? Dekapitace je celkem ok. Neznam teda modernejsi technologie zabijeni kurat na jatkach, ale pokud si pamatuju dobre veci z obdobi pred par lety, tak nektera ta kurata by zpusob smrti mohli teniure na videu jen zavidet.
U toho kapra je to neco dost jinyho. Tam v podstate jde o to, aby zustal zivy co nejdele.